Kontroverzní americký televizní moderátor a politický komentátor Tucker Swanson McNear Carlson (54) je vnímán jako člověk blízký americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi.
Saúdská Arábie
Saúdská Arábie významně pokročila ve svém raketovém programu a patrně už disponuje balistickými střelami, které jsou schopné doletět až tisíce kilometrů daleko. Na Blízkém východě tak startuje nové a velmi nebezpečné kolo zbrojení.
Saúdská Arábie patří k největším zákazníkům amerického zbrojního průmyslu, balistické rakety si však ve Washingtonu koupit nemohla, neboť jejich vývoz Spojeným státům zakazuje zákon přijatý už v roce 1987.
Zbrojení:
- Rijád si tuto technologii (balistické rakety) nakoupil v Číně, s hlásil tehdy. S jaderným programem pomáhá Saúdské Arábii pro změnu Pákistán
- Saudská Arábie má jasnou převaha ve vzduchu i v konvenčních zbraních, přesto chce jaderné hlavice
- snaží vyrovnat šíitskému Íránu a netají se tím, že hodlá získat i jaderné hlavice
- hrozí růst konfliktu Saudské Arábie s Iranem, obě země vedou zástupnou válku v Jemenu (kde je 900 000 lidí nakaženo cholerou a 3 miliony bez domova), kde Teherán podporuje šíitské povstalce ze severu, zatímco země Zálivu právě v čele se Saúdy stojí za sunnitskou vládou sídlící na jihu země.
- Trump obešel vlastní parlament a dodal Saúdům sofistikované zbraně - kromě jiného přesně naváděnou munici pro americké letouny, kterými Rijád již disponuje.
- Revoluční gardy budou ty, kdo by za Írán vedl nejdůležitější vojenské operace.
- Geopolitický boj, Čína hltá suroviny a proto si jejich dodavatele buď předchází (jako na Blízkém východě), nebo je kolonizuje (jako v Africe)
USA v roce 2018 vypověděli tzv. jadernou dohodu (JCPOA), která předpokládala utlumení íránského jaderného programu výměnou za zrušení sankcí proti Teheránu.
Saudská Arábie v tisku:
11.5.2020 Saúdská Arábie ztrojnásobí sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) a přestane vyplácet příspěvek na životní náklady pro státní zaměstnance. Chce tak posílit své finance, které těžce zasáhl prudký pokles cen ropy a nemoc covid-19. V pondělí to oznámil ministr financí Muhammad Džadaán. Sazba DPH se od 1. července zvýší z nynějších pěti na 15 procent. Zruší se také příspěvek 1000 rijálů (6700 Kč) měsíčně pro každého státního zaměstnance, který začala země vyplácet v roce 2018, aby kompenzovala růst životních nákladů po zvýšení domácích cen benzinu a zavedení DPH. Ve státním sektoru pracuje zhruba 1,5 milionu lidí. Opatření přicházejí po oznámení, že rozpočtový deficit za první tři měsíce roku činil devět miliard USD (226,4 miliardy Kč). Příjmy z prodeje ropy se ve čtvrtletí snížily meziročně téměř o čtvrtinu na 34 miliard USD a celkové příjmy rozpočtu klesly o 22 procent. Současně devizové rezervy centrální banky v březnu klesly nejrychleji nejméně za 20 let a jsou nejnižší od roku 2011.
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/saudska-arabie-reaguje-na-pokles-cen-ropy-od-cervence-ztrojn/r~d032d1e8938b11eaa6f6ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
14.4.2020 Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán včera uvedl, že celosvětové dodávky ropy se po započítání dohody skupiny OPEC+, příslibů členských zemí skupiny G20 a nákupů do strategických rezerv fakticky sníží o zhruba 19,5 milionu barelů denně (ČTK)
17.3.2020 Saúdská Arábie navyšuje export ropy na rekordních 10 milionů barelů denně (Bloomberg)
10.3.2020 Situace však není nijak snadná ani pro iniciátora cenového propadu Saúdskou Arábii. Rijád potřebuje k vyrovnanému rozpočtu ceny kolem osmdesáti dolarů za barel. Delší dramatický výpadek příjmů bude nepříjemný především pro korunního prince Muhammada bin Salmána, jenž se podle dostupných zpráv právě snaží upevnit svou moc zatýkáním příbuzných. Ohrožen tak paradoxně může být jeho ambiciózní a nákladný program Saúdská vize 2030, jehož cílem je omezení závislosti země na příjmech z ropy a rozvoj veřejných služeb. Je proto otázkou, jak dlouho u své taktiky Rijád dokáže setrvat.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/propad-cen-ropy-je-dalsi-ranou-pro-iran-a-venezuelu-1367532?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null9.3.2020 V Saúdské Arábii to vře. Po pátečním zatčení dvou prominentních členů královské rodiny, které nařídil korunní princ Muhammad bin Salmán, se na sociálních sítích spekuluje o smrti jeho otce, krále Salmána (84, je o němž známo, že trpí demencí). Důvodem zátahu proti princům měl být připravovaný puč.
- Podobně odmítavou reakci vyvolává na Západě i uvěznění prince Muhammada bin Najífa, jenž byl pro USA jedním z klíčových mužů při vytváření protiteroristické aliance obou států. Muhammad se těšil důvěře Ústřední zpravodajské služby (CIA) i Pentagonu. Právě jeho jméno je ale spolu s princem Ahmadem nejčastěji citováno, pokud se mluví o kritice MBS uvnitř monarchie.
- Saúdská Arábie se o víkendu rozhodla rozpoutat ropnou cenovou válku poté, co se Rusko odmítlo připojit k dohodě kartelu OPEC o snížení produkce ropy, cena barelu klesla o 30 procent na pouhých 31 dolarů. Tolik stála ropa naposledy v roce 1991. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/saudsky-korunni-princ-riskuje-zatcenim-princu-ohrozuje-i-vztah-s-usa-91780?dop_ab_variant=315410&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&seq_no=6&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si, co je nového
Davos 2024, 15.–19. ledna 2024
Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.
Vstup do eurozóny, debata o přijetí eura
Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.
Jsme v bankovní a finanční krizi?
Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...
DAVOS WEF 2023
V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.
Co je příčinou růstu cen plynu a elektřiny?
Díky kroků, které podnikla EU a další státy v roce 2021 a 2022, jsme v situaci, kterou můžeme připodobnit k efektu vařené žáby přestože budeme možná v zimě mrznout.
DAVOS 22.-26.5.2022
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.
Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.
Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina
Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...
Evropa v letošním roce zažívá prudký růst cen plynu, který vede i ke zdražování elektřiny. Bohužel neexistuje důvod, proč by cena elektřiny a plynu měla ve střední Evropě zásadně klesnout. Spíše naopak. Hlavně v důsledku odstavení německých jaderných elektráren. Navíc po celé Evropě se plánuje v nejbližších letech zavírání dalších jaderných a...
Aktuální stav globálního oteplování
Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.
Země se otepluje rychleji, než se očekávalo.
Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.
Budou se recyklovat baterie elektromobilů?
Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...
Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.
O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.
Jsme v planetární nouzi." Lidské činnosti destabilizují naše podnebí a potravinové systémy a ničí přírodní ekosystémy, na kterých jsme závislí, rychleji, než se dokážou sami doplnit.
Zpráva o globálních rizicích roku 2021
COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.
Davos, agenda 2021
Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...
USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...
Jak se objevují případy koronavirů ve Spojených státech a na celém světě, vědci objevují náznaky, že imunita u těch, kteří měli COVID-19, může trvat nejméně šest měsíců, ne-li déle.