Dana Thomasová

Dana Thomasová není ve světě módy a stylu žádným nováčkem. Svou novinářskou kariéru zahájila v roce 1988, kdy pro list The Washington Post začala psát do rubriky o módních trendech. V roce 1987 obdržela cenu Ellise Hallera za vynikající výsledky v žurnalistice a v letech 1996-1999 přednášela žurnalistiku na Americké univerzitě v Paříži. Působila také jako editorka deníku Wall Street Journal a mezi lety 1995-2008 jako evropská korespondentka časopisu Newsweek, kde měla opět na starosti módu a kulturu. V současné době je redaktorkou módního časopisu se stručným názvem T, vydávaným pod The New York Times, a pařížskou dopisovatelkou pro australský Harper's Bazaar. Často přispívá do tak prestižních periodik, jako jsou New York Times Magazine, New Yorker, Harper Bazaar, Vogue, Los Angeles Times nebo londýnské Financial Times, pravidelně píše též pro Architectural Digest a Elle Decor. Dana Thomasová žije a pracuje v Paříži a pracuje jako novinářka 35 let a její téma je módní průmysl.

Dana Thomasová, názory, pohledy:

  • módní průmysl ­- je jedním z největších "znečišťovatelů" naší planety
  • Příběh fast fashion (rychlá móda) začal v 80. letech v USA. Podstatou QR je, že nevyrábíte masy oblečení dopředu, ale sledujete, co se prodává, a na základě toho "rychle zareagujete" a dovyrobíte, co potřebujete. Do hry vstoupila globalizace a přesun výroby do zahraničí (takzvaný offshoring), kde byly výrobní náklady mnohem nižší, a tak začaly ceny oblečení klesat.  
  • Dříve lidé do obchodů chodili čtyřikrát až pětkrát za rok, nyní je to průměrně 17krát, tak vznikla závislost a fanatismus obklopující módní průmysl, koupíte si oblečení, pak si ho na sebe vezmeme v průměru sedmkrát a vyhodíme je do koše  
  • Polyester je další skvělý příklad - nejprve měl nahradit hedvábí, začal se vyrábět průmyslově, zjistili jsme, že se nemůže biologicky rozložit nebo že se na jeho výrobu užívá ropa
  • V roce 2014 se vyrobilo na 100 miliard kusů oblečení, z toho 20 % se nikdy neprodá
  • Emise modního průmyslu tvoří asi 10 % z globálních emisí uhlíku. 
  • Offshoring znamenal přesun výroby za hranice, z USA do Mexika, Hondurasu, centrální Ameriky a eventuálně přes Pacifik do jihovýchodní Asie. V Evropě to bylo do severní Afriky, Maroka, Indonésie, některé továrny se přesunuly také do východní Evropy, spíš to byl ale Vietnam, Bangladéš, Indie nebo Blízký východ. Pracovní síla byla nesmírně levná, díky tomu zisky evropských a amerických módních společností rapidně stoupaly avšak zboží se expeduje přes půl planety, uhlíková stopa pořád roste
  • Ve Fashionopolis citujete ekonoma Roberta Reicha, podle nějž je naivní věřit, že v současném superkonkurenčním kapitalismu by společnosti mohly a chtěly obětovat zisk pro ochranu životního prostředí 
  • Největším problémem je totiž množství. Pokud obchodní model bude i nadále založen na masivních objemech, nikam se nepohneme, a přitom to takhle vážně nemůže dlouho pokračovat. To je přesně ten bolehlav, kocovina globalizace. Společnosti se díky ní proměnily v giganty, jenže planeta i lidstvo mají své limity.  
  • doporučuje vyvarovat se impulzivního nakupování
  • více

Dana Thomasová, vydané knihy:

  • Bohové a králové napsali:"Strhující dvojitá biografie..., Thomasová využila ideální příležitosti, aby příběh jejich šílenství osvětlila a rozvedla. 
  • Deluxe: How Luxury Lost Its Luster (ve volném překladu Jak luxus ztratil svůj třpyt, pozn. redakce), vypráví o tom, jak luxusní průmysl obětoval svou integritu pro zisk. V žebříčku New York Times se ocitla na nejvyšších příčkách. Zábavnou a svěží formou v ní mapuje přepych dřívějšího světa boháčů a aristokratů v porovnání s masovou průmyslovou produkcí dnešní doby.
  • Fashionopolis (2019), kniha o módním průmyslu obecně a o tom, jak ochotně lidé kvůli zisku obětují planetu a lidskost. I tady jde jen o peníze, navzdory tomu, že devastujeme životní prostředí. 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...