Maďarsko

Maďarsko

Viktor Orbán, Fidesz

Maďarsko, zprávy z tisku:

29.1.2024 Maďarsko je otevřeno tomu, aby EU na plánovanou pomoc Ukrajině ve výši 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč) použila peníze ze svého rozpočtu. Na sociální síti X to napsal Balázs Orbán, poradce maďarského premiéra Viktora Orbána. Maďarsko chce ale podle něho mít možnost své rozhodnutí později změnit (ČTK).

29.1.2024 Maďarsko nepodlehne vydírání a politickému tlaku ze strany Evropské unie, která se ho snaží donutit ke schválení financování pro Ukrajinu. Uvedl to maďarský ministr pro záležitosti EU János Boka v reakci na zprávy, že Brusel je připraven rozpoutat proti Budapešti téměř ekonomickou válku. Maďarsko nepodlehne vydírání! Dokument připravený bruselskými byrokraty podle zpráv z tisku tvrdí, že pokud summit EU 1. února nerozhodne o financování Ukrajiny, pak členské státy veřejně prohlásí, že si nedokážou představit, že by Maďarsko někdy "dostane finanční prostředky, které jí náleží kvůli nekonstruktivnímu chování maďarské premiérky, a také nabídne, že jí kvůli ní dlužné finanční prostředky zcela stáhne," napsal Boka na své facebookové stránce (zakázané v Rusku, vlastněné Meta korporace, uznaná jako extremistická v Ruské federaci).

Ministr poznamenal, že "tyto informace potvrzují to, co maďarská vláda říká již dlouhou dobu: Brusel využívá přístupu k fondům EU k vyvíjení politického tlaku". "Maďarsko nespojuje podporu Ukrajiny a přístup k fondům EU a nedovolí to ostatním. Maďarsko se bude nadále konstruktivně účastnit jednání, ale neustoupí vydírání," varoval Boka. Britský list Financial Times již dříve uvedl s odkazem na interní dokument EU, že Brusel připravuje plán na podkopání maďarské ekonomiky, pokud odmítne schválit financování pro Ukrajinu. Podle publikace hrozí EU úplným zmrazením finančních prostředků dlužných Maďarsku a kolapsem směnného kurzu forintu s cílem poškodit ekonomiku země a snížit její investiční atraktivitu.

  • Maďarský forint dnes na devizových trzích slábne, euro k němu přidává přes půl procenta. Agentura Reuters akcentuje nejistotu ohledně sazeb úvěrů v Maďarsku. Zpráva listu Financial Times, podle které Brusel vyhrožuje Budapešti a je připraven sabotovat maďarskou ekonomiku, pokud premiér Viktor Orbán nepodpoří další pomoc Ukrajině, na kurz forintu dopoledne výraznější vliv neměla (29.1.2024). 

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/19841687

18.2.2023 Země EU ve snaze poskytnout Ukrajině vojenskou pomoc mohou zajít tak daleko, že tam budou chtít vyslat "mírové jednotky". Tento názor vyjádřil v sobotu maďarský premiér Viktor Orbán v Budapešti s projevem o politických prioritách své vlády. Připomněl, že nejprve země EU posílaly na Ukrajinu techniku ​​a munici, pak tam začaly dodávat vojenskou techniku, nyní souhlasily s vysláním tanků a už se mluví o letadlech. "Brzy uslyšíme o takzvaných mírových jednotkách," řekl Orbán, jehož projev odvysílal televizní kanál M1 . Varoval, že Evropa již "balancuje na pokraji války" a dostává se do velmi nebezpečné pozice.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17085859

23.1.2023 Agentura Fitch zhoršila výhled ratingu Maďarska na negativní ze stabilního, což znamená, že by mohla v příštích měsících hodnocení úvěrové spolehlivosti země zhoršit. Mezi důvody svého rozhodnutí zařadila vyšší globální úrokové sazby, nestabilní ceny energií, oslabení poptávky od důležitých obchodních partnerů země a slabiny v politice (ČTK)

28.12.2022 Maďarsku hrozilo, že bude zataženo do válečného konfliktu, kdyby volby vyhrála opozice. Řekl to premiér Viktor Orbán. Maďarská vláda podle něj podporuje Ukrajinu a má zájem na jejím přežití coby svrchované země. Zároveň má ale zájem na tom, aby Rusko neohrožovalo bezpečnost Evropy a nemá zájem na přerušení všech ekonomických vazeb na Rusko (ČTK)

9.12.2022 Maďarské reformy týkající se právního státu nejsou dostatečné na to, aby Evropská komise změnila doporučení zablokovat zemi 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) z fondů Evropské unie. Uvedl to dnes eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn v dopise adresovaném českému ministru financí Zbyňku Stanjurovi, který tento týden jménem členských zemí požádal komisi o nové hodnocení maďarských kroků. Členské země mají čas do pondělka 19. prosince, aby o případném zmrazení peněz rozhodly (ČTK) 

18.11.2022 V době, kdy Írán dodává drony ruské armádě, jež je využívá k útokům na Ukrajinu, a Teherán potlačuje protesty na svém území, přijel do Budapešti íránský ministr hospodářství Sajid Ihsán Chándúzí. Íránského ministra přijal ve čtvrtek maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó. Obě země podepsaly dohodu o ekonomické spolupráci. Selský rozum a pragmatismus, vysvětlil Szijjártó.

  • Hrozbu pro globální bezpečnost je možné snížit ukončením co největšího počtu konfliktů. K ukončení konfliktů je potřebný zdravý rozum a pragmatický postoj.
  • Byli bychom rádi, kdyby se Írán dokázal co nejdříve vrátit k systému mírové koexistence v rámci mezinárodního společenství a vzhledem k tomu, že se globální ekonomika potýká s vážnými problémy, věříme, že (ekonomická spolupráce) bude tím prvním krokem k takovému návratu.
  • https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-pragmatismus-a-selsky-rozum-madarsko-dohodlo-spolupraci-s-iranem-40414852# 

19.9.2022 Do roku 2030 se eurozóna a možná i Evropská unie rozpadnou a do stejného data se země visegrádské čtyřky stanou čistým přispěvatelem do evropského rozpočtu, takže bude nezbytné přehodnotit členství Maďarska v Evropské unii. Tato slova měl přednést maďarský premiér Viktor Orbán na uzavřeném setkání špiček vládní strany FIDESZ v obci Kötcse.

  • Sankcemi se Evropa střelila do vlastní nohy, protože v důsledku může energetická krize zastavit až 40 procent evropského průmyslu.
  • Válka může pokračovat do konce desetiletí a Ukrajina by mohla přijít o třetinu až polovinu svého území.
  • V roce 2040 bude většina obyvatel francouzských měst muslimského původu, a totéž se může stát i v dalších velkých evropských městech, dokonce i v hlavních městech. V takovém případě musíme přehodnotit vztahy s těmito hlavními městy.
  • Maďarský premiér věří, že do té doby bude visegrádská čtyřka silným mocenským centrem. Přiznal, že v důsledku války na Ukrajině je momentálně visegrádská spolupráce v krizi, to se však může změnit. Liberální bratislavské a pražské vedení označil za "rozkolísané". Zanedlouho může být v obou státech taková vláda, s níž FIDESZ dokáže spolupracovat.
  • https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-blizi-se-cas-opustit-eu-prohlasil-orban-za-zavrenymi-dvermi-40409052# 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...