Srážky

Lidé se snaží téměř 200 roků o to, aby mohli ovlivňovat počasí - geoinženýrství

  • trvalé stopy na obloze (dlouhé čáry na obloze od 80 let minulého století), nejedná se o kondenzační stopy za letadlem, a nebo o tzv. chemtrails? 
  • průměrné srážky v Česku jsou 520 mm za rok
  • Kumulovaný objem ročních srážek mírně roste (doc. Cílek)
  • Čím je způsoben nedostatek vody?

Za posledních 170 let se průměrná roční teplota na území ČR zvýšila o 1,3 °C, zatímco roční úhrny srážek se téměř nemění (mění se frekvence a intenzita v celé oblasti planety).  

Jak akumulovat srážky (dešťovou vodu) u svého domu?

  • odvádět dešťovou vodu do podzemních i nadzemních zásobníků nebo přírodních jezírek
  • ve svazích vybudovat tzv. swaly (permakultůra)
  • zvyšovat množství, podíl humusu (funguje jako houba) v půdě a využívat mulčování
  • vhodnou skladbou rostlin a stromků - zastíněná půda je chladnější a vypařování se sníží až o 60%
  • na záhonech používat netodu tzv. mulčování, které brání odparu vody a snižuje potřebnou zálivku
  • zvyšením rozmanitosti flóry a tím i fauny
  • snížením plochy úhledně vyholených trávníků kolem domu a např. ponechání divokých míst, které záměrně neudržujeme a pozorujeme jen co se tam odehrává
  • délka vodních toků v Česku je cca 76 000km, tuto délku navrácením do původních koryt toků můžeme prodloužit až o 100%

Monzunové deště

Záplavy a laviny bahna jsou každoročními průvodními jevy sezony monzunů, která trvá v Indii od května do září.

9.8.2020 Monzuny, které přinesly do jižní Asie deště tolik potřebné pro tamní zemědělství, si i letos vybírají tradiční daň na lidských životech. Nejméně 42 lidí zemřelo při sesuvu půdy na jihu Indie a dalších 24 se stále pohřešuje, oznámil dnes vládní představitel státu Kérala. Dvanáct lidí se podařilo z trosek osady dělníků na čajové plantáži vyprostit živých. V Pákistánu zahynulo v důsledku silných lijáků nejméně 13 lidí, napsala agentura DPA.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/pri-zaplavach-v-indii-a-pakistanu-zemrelo-minimalne-42-lidi-oznamil-kerala.A200809_145907_ln_zahranici_ele?

Deště, právy z tisku:

12.12.2020 V letošním roce spadlo nejvíce srážek za posledních deset let, zbytek prosince už na tom nic nezmění. Od začátku roku do konce listopadu podle meteorologa Martina Štrose v Česku spadlo 735 milimetrů srážek, přičemž normál pro celý rok činí 686 milimetrů. Ten byl překonán v průběhu října. (ČTK) 

24.8.2020 Srpnové deště dokázaly dosytit půdu nakonec i na severozápadě Čech tak, že nikde v Česku nyní nepanují dva nejhorší stupně zemědělského sucha ze šesti a třetí nejhorší je pouze na půl procentu území. Vyplývá to z mapy projektu InterSucho, která je aktuální k nedělnímu ránu. 

21.7.2020 Rok 2020 se zřejmě zaryje lidem do paměti. Kromě nepříjemné koronakrize zažívají letos také Češi oproti posledním rokům netradičně chladné a deštivé počasí. Zatímco v posledních letech trápilo českou krajinu sucho a ještě letos v dubnu psaly novinové titulky o nejhorší situaci za posledních 500 let, je již v červenci většina podzemních vod v normálu. Výmluvný je taky fakt, že průměrná měsíční teplota byla v červnu skoro o pět stupňů nižší než vloni.

https://echo24.cz/a/SadPx/zvlastni-rok-2020-cesko-je-takrka-bez-sucha-naplnila-se-i-vetsina-pozemnich-vod?

8.7.2020 Letošní červen byl nejdeštivějším za posledních 60 let, sucho ustupuje i z hlubších vrstev půdy. V Česku spadlo 151 milimetrů srážek, tedy 151 litrů na metr čtvereční, což je skoro dvojnásobek dlouhodobého průměru. Na webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

https://domaci.ihned.cz/c1-66788270-sucho-ustupuje-i-z-hlubsich-vrstev-pudy-letosni-cerven-byl-nejdestivejsim-za-poslednich-60-let

28.6.2020 Jsou to skoro tři týdny, co Šumvald a hlavně jeho místní část Břevenec i další vísky na Uničovsku zasáhla noční pohroma. Dvousetletá voda se během chvíle prohnala dědinou jako tsunami a zanechala za sebou domy plné vody a bahna, auta na střechách i koryto potoka Dražůvka ucpané stovkami klád. Ty se s proudem valily z kopců nad Břevencem, ležícím v údolí podél říčky, a vrážely do domů. Jedna taková usmrtila manželku místního policisty. Během několika desítek minut nad oblastí spadlo extrémních 120 milimetrů srážek.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/moravska-tsunami-je-sestra-sucha-budou-to-roky-nez-napravime-stare-chyby-rika-expert.A200627_104203_ln_domov_ele

srážky na území Česka

Srážky na území ČR - hlásná a předpovědní služba

Mapa úhrnu srážek - animace

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...