Ing. Markéta Šichtařová

Markéta Šichtařová, (29.10.1976), česká ekonomka, spisovatelka, manažerka, maminka 6 dětí a čeká další, blogerka a podnikatelka. Působí jako ředitelka poradenské společnosti Next Finance (www.pikosichta.cz), kterou v roce 2004 založila.

 • jeden z tvůrců ekonomického programu Trikolóry
 • Kniha: Jak nepřijít o peníze
 • Základem jakékoliv svobody je svoboda slova a cenzura nepatří do demokracie (2016).

Markéta Šichtařová, názory, doporučení:

28.10.2022 Evropa připravuje plány na kolaps eura. Kdyby k tomuto kroku ECB přistoupila před čtyřmi nebo dvěma roky - ano, čtete správně, před dvěma roky, tedy skutečně uprostřed doby covidové -, jednoznačně bych jej považovala za dobré rozhodnutí. Úrokové sazby ECB byly příliš nízké po příliš dlouhou dobu a to bylo pro ekonomiku nejen eurozóny, ale zprostředkovaně celé Evropy extrémně špatně, protože ji to enormně přehřálo, nafouklo to ohromnou bublinu v cenách cenných papírů i nemovitostí a vyvolalo to větší díl dnešní inflace. Kdyby tedy ECB zvýšila své úrokové sazby dříve, znamenalo by to, že by zabránila přehřátí do dnešní naprosto extrémní podoby.

 • Jenomže to se nestalo, ECB nechala ekonomiku přehřát, ceny nemovitostí i cenných papírů nafouknout, inflaci vyšplhat na 10 procent - a v ten okamžik začala úrokové sazby zvyšovat. A tak jako byly předtím úrokové sazby nízké do extrémních hodnot, také dneska je zvyšuje podobně extrémním tempem. A v tento okamžik už hodnocení dobře/špatně není tak černobílé.

 • Pokud totiž v této situaci ECB začne zvyšovat úrokové sazby, velmi tím přibližuje dluhovou krizi. Totiž situaci, kdy subjekty od domácností přes firmy až po státy, které si nabraly v minulých letech mimořádně levné úvěry, najednou přestanou být schopné tyto úvěry splácet.

V takové situaci dlužníci přestanou být schopní úvěry splácet nejen proto, že úroky z nich najednou vzrostou, ale také proto, že reálně chudnou, protože zisky firem a platy zaměstnavatelů nejsou schopné kompenzovat vysokou inflaci. Půda pro dluhovou past jak vyšitá. Kdo se v Evropě také ocitnul v dluhové pasti? Řecko, které kvůli tomu zbankrotovalo, a Kypr, jenž kvůli tomu byl donucen zmrazit vklady v bankách.

A najednou v tomto kontextu začíná dávat mnohem větší smysl událost, o které tento týden informovala česká média: totiž že nizozemské ministerstvo financí tento týden zveřejnilo na svých stránkách dopis, ve kterém ministryně Sigrid Kaagová informuje dolní komoru parlamentu, že během několika týdnů předloží poslancům důvěrné informace o krizových scénářích týkajících se eura. Chystaný dokument bude obsahovat podrobnosti o postupu Nizozemska v případě "krize eura" a půjde z důvodu "diplomatických zájmů" o dokument tajný.

Co má tato "krize eura" konkrétně znamenat, se již neuvádí, tento termín oficiálně ekonomie nezná, ale my můžeme předpokládat, že se má jednat právě o kyperskou analogii, totiž o dluhovou krizi spojenou s hromadným vybíráním vkladů z bank. Je logické, že takové zprávy mnoho podniků zneklidňují. A právě zde přichází ono zmiňované uklidnění:

 • Hypotetická dluhová krize, o které se stále víc v Evropě uvažuje jako o možném scénáři, by do střední Evropy apokalypsu nepřinesla, respektive neznamenala by totální kolaps ekonomiky, jak si mnozí představují, byť by to znamenalo problémy dosti velké. Znamenalo by to s největší pravděpodobností tolik, že v některých zemích a u některých bank by dočasně mohly být v horizontu dnů zmrazeny bankovní vklady, ale to v té nejextrémnější a nejméně pravděpodobné variantě. A také by se to nevztahovalo na celou eurozónu (včetně zemí typu Slovenska), natož na země mimo eurozónu typu Česka. Následná hluboká recese by však byla nevyhnutelná.

Nakonec tak zůstává jediné hlavní poselství, které však už známe dlouho a jež není nové: euro je vnitřně značně nepevnou měnou, která čelí důsledkům monetizace veřejných dluhů v eurozóně. Protože koruna po skončení intervencí ČNB nejspíš k euru oslabí a jelikož euro nejspíš oslabí k mnoha měnám světa, skutečně stabilní rezervní měnou tak zůstává dolar. A to je také odpověď na otázku, v jaké měně držet část úspor, pokud ne v měně domácí. A samozřejmě pořád tu je globální měna zlato.

https://www.youtube.com/watch?v=JmHY77mr7P8

https://echo24.cz/a/SbCnM/komentar-sichtarova-ecb-euro-dluhova-krize-koruna?

16.7.2022

 • V eurozóně je na spadnutí dluhová krize a v mnoha zemích vyšší míra nezaměstnanosti. Vychýlením z rovnováhy jsme navíc naprosto zničili v Evropě konkurenceschopnost v porovnání s USA a Asií. "Stále více dovážíme a méně vyvážíme.  
 • Naše zboží je ale čím dál více zmetkové a nedokáže čelit světu. To, že u nás jsou energie drahé, není jen dočasné, ale jde o nový normál. Budeme si muset zvyknout.
 • Porušili jsme tržní ekonomiku, jak se skrze dotace a zadlužování během covidu sypalo do oběhu mnoho peněz, roli hrály také centrální banky a nízké úrokové sazby. "Válka je nesprávně považována za hlavní hybatel, ale ona dílo zkázy jen dokonala. Hlavním důvodem je přebujelá hospodářská politika 'peníze, kam se podíváte a pro každého'," 
 • Lidé měli zchudnout na počátku pandemie. Ale tím, že jsme skrze balíčky rozdali mnoho peněz, odložil se tento okamžik o dva roky. Lidé už nechápou, že začátek pandemie prožívají teprve teď a nejsou schopni si to spojit s pravou příčinou. Na rozdaných penězích jsme byli schopni ekonomicky frčet, ale teď se ukazuje, že finance pořádně nepomohly. 
 • https://cnn.iprima.cz/zchudnout-jsme-meli-pred-dvema-lety-na-vysoke-ceny-si-musime-zvyknout-tvrdi-ekonomka-112938?

28.12.2020 Penzijní fondy se vykrádají, státní dluhopisy se nevyplatí. Lídrem bude Čína

 • To, že světové nadnárodní instituce doporučují zadlužování, to není žádný objektivní názor (protlačování kolektivismu, nikoliv socialismus) - politici místo vlastní odpovědnosti se schovávají za mezinárodní instituce, nyní jsme v období, kdy odpovědnost nepřijímá nikdo. Podobně je to i u politiků a epidemiologů, kterými se zaštiťují, ty opatření se nám ve zlém vrátí. Paní Šichtařová se také zaštítila (schovala) studiemi...
 • Abychom přiměli lidi k ideologii kolektivismu, musíme vyrobit viníky, protikoronovirová opatření jsou pouze prostředkem a požehnáním proto, aby se kolektivismus mohl snáze ve světě prosazovat. Čína je nyní paradoxně nejvíce kapitalistickou zemí na celém světě z ekonomického pohledu.
 • Zadlužování, kterým nyní procházíme je nebezpečné, protože nám to vrátí úplně stejně jako každému podniku či rodině, které se zadluží příliš.
 • Politici přijmuli tezi, že peníze rostou jako tráva, nebo se dají očesat ze stromu jako jablka, ztratili ponětí o tom, že peníze jsou pouze matematickým vyjádřením hodnot. Začali peníze tisknout, jako bezcenné papírky, bez jakéhokoliv krytí a nestojí za nimi žádné hodnoty, žádná skutečně vytvořená práce a bohatství. Může to fungovat tak dlouho, dokud se tato pyramidová hra udrží v chodu a dojem, že peníze jsou kryté. Pokud většina lidí toto prohlédne a systém se začne bortit (stejně jako předlužená domácnost nebo podnik).
 • My v Evropě oddaluje bankroty uměle tím, že ECB stále tiskne peníze a předlužené země těmito penězi financuje, systém je neudržitelný
 • Inflace stoupá, pouze to není vidět, protože to je jiný tisk peněz než ten předválečný, kdy byla hyperinflace a peníze se dostávali mezi lidi a to se nyní neděje, protože jsme přešli na tzv. kvantitativní uvolňování (sofistikovaná forma tisknutí peněz), vytištěné peníze se dostávají do oběhu prostřednictvím velkých investorům (bankám a korporacím), nejsou investovány do zboží a služeb (aby je lidé utráceli v obchodech), ale do cenných papírů a zůstává za nimi na trhu stopa v podobě celosvětově nízkých až záporných sazeb. To vede k tomu, jak jsou zlikvidovány všechny investiční příležitosti a současně jsou extrémně levné hypotéky, tak lidé nemají jinou možnost, jak uchovat svou hodnotu bohatství tím, že si berou extrémně levné hypotéky. Inflace se projevuje ve 2 kanálech: extrémně vysoká cena cenných papírů (akcií) a růstu cen nemovitostí (po celém světě). Není normální, abychom v nejhlubší recesi, aby tak prudce rostli ceny nemovitostí a akcií. To je příznakem neviditelné inflace.
 • To způsobuje rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými (čím jsou bohatší, tím si kupují více nemovitostí)
 • Když jsme v recesi, akcie by měli jít dolů, opak je pravdou akciové trhy jsou na historických maximech (důsledkem je skrytá inflace a doplatí na to chudí a důchodci s úsporami v penzijních fondech)
 • Jak se můžeme dostat z těchto dluhů? Pokud se nezmění filosofie, tak se nezmění ani směřování světa a to bude trvat poměrně dlouho.
 • Korona je záminkou politiků, proč se dále zadlužovat.
 • Kurzarbeit je naprosté zvěrstvo. Když je tu recese, tak musíme počítat s tím, že vzroste nezaměstnanost. Nyní je pracovní trh a očistný proces tímto opatřením zablokovaný.
 • Zhoršování portfolií bank nastane (může to trvat roky), když už to nebude nikdo čekat a korona je dávno zapomenuta. Propouštění jsme díky Kurzarbeitu odsunuly do budoucna (podobně jako dluhy) a potom díky růstu nezaměstnanosti se začnou zhoršovat portfolia bank. 
 • Doporučuje investice do zlata (v minulosti bylo zakázáno držet fyzicky v USA během velké hosp. krize i V. Británii), to že EU nezkonfiskuje zlato nikdo nezaručí, stejně jako nikdo nezaručí, že nebudou vykradeny penzijní fondy (které jsou již dnes vykrádány inflací cenných papírů). Nikdo nezaručí, že nedojde k pozemkové reformě. 
 • Nebezpečí vidím v ideologii, která sdílenou ekonomiku prosazuje a protěžuje.
 • Ideologie a emoce je technika (jak zmanipulovat veřejnost), která se používá proti kacířům a dezinformacím. A jako k technice k ní musíme přistupovat.

4.12.2020

 • Je to poněkud frustrující zjištění, ale konstatuji, že vlády a centrální banky, tedy tvůrci hospodářských politik ovlivňujících směřování světových ekonomik, vykazují sotva pochopitelnou míru nepoučitelnosti. Konstatuji, že mizerný stav, ve kterém se v roce 2020 ekonomiky Evropy i Ameriky nacházejí, nejsou nějakým objektivním nevyhnutelným jevem; jsou výsledkem nevýslovného diletantství právě těchto "autorit". 
 • https://echo24.cz/a/Stgt3/banky-se-riti-do-problemu?<br>

20.8.2020

 • na akciových trzích je jasná cenová bublina, dlouhodobý investoři by se měli cenným papírům na velkým obloukem vyhnout, byť mohou krátkodobě ještě růst díky tištění peněz (FED dodává likviditu cca 150 miliard USD /měsíc)

14.6.2020

 • podle Markéty Šichtařové spustilo finanční krizi v roce 2008 ekonomicky chybné chování americké centrální banky 
 • máme ekonomický problém a musíme si projít krizí. Tečka, musíme se zbavit ekonomických neefektivit a vrátit se zpátky do rovnováhy
 • tím, že jsme vymysleli zelené problémy, začali jsme si zcela programově likvidovat naše automobilky, v okamžiku, kdy je doprava prakticky zastavená (koronakrize), tak ve městech dál rostou, nebo případně stagnují, emise NOx, to znamená, že zákazy dieselů ve městech byly úplně zbytečné
 • kdo jiný než blázen by dneska koupil spalovací motor, protože za prvé není zjevné, kdy skončí krize - a za druhé není zjevné, zda až krize skončí, bude smět koupené auto používat
 • koronavirová krize je pro mě jakási mentální krize, kolem sebe vidím obrovskou iracionalitu a strach lidí
 • obávám se trochu, že situace kolem koronaviru by mohla být pokračováním drolení Evropské unie. Pokud za začátek drolení považujeme brexit, tak situace kolem koronaviru by mohla vyprovokovat Itálii, aby měla podobné zaječí úmysly. Podobné referendum, které bylo vypsáno v Británii, by se mohlo třeba během příštích pěti let odehrát i v Itálii
 • Nemyslím, že by to byl definitivní konec globalizace, i když je pravda, že určité návraty k lokálním ekonomikám v malém měřítku jsme pozorovali už v posledních 12 letech 
 • To, že momentálně mají peníze v mnoha zemích zápornou hodnotu, vede k tomu, že jsme si v podstatě úplně zlikvidovali střední třídu, a obrovsky se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými.  
 • My se dostaneme na cestu japanofikace ekonomiky (to je období dlouhodobé stagnace, ekonomika moc neporoste, budeme mít velký dluh, většina lidí bude mít práci, ale nebude to žádné terno, nebude tady žádná silná střední třída a lidé budou dlouhodobě cítit jakousi špatnou náladu)
 • celý svět přešel na víru, že je možno beztrestně tisknout nekryté peníze, že žádný dluh není dostatečně velký a tak dále. To jsou všechno teorie, které sice už byly ekonomy dávno vyvráceny, nicméně masy a politici se k nim znovu a znovu vrací, a to i ve státech jako Spojené státy americké
 • Teď se opravdu snad všude, kam se podíváme, peníze sypou z vrtulníků, takže se přiznám, že už skoro začínám mít obavy o evropský monetární systém, protože tenhle zběsilý tisk peněz prostě nemůže dopadnout dobře 
 • Spotřebitelskou inflaci zboží vystřídala inflace zdražující cenné papíry, tedy zejména akcie, dluhopisy a také nemovitosti, a to je právě ten důvod, proč kvůli této inflaci mizí střední třída, protože najednou jsou nedostupné úspory, které najednou nic nenesou, a něco nesou jenom předražené cenné papíry, případně reality, které jsou ale pro chudší lidi nedostupné
 • Skončil západní blahobyt? Zatím ještě ne, ale obávám se, že brzy skončit může

9.6.2020

 • současnou krizi by řešila odpuštěním daní z příjmů za rok 2020 a současně bychom měli nechat proběhnout očistnou krizi aby vyselektovala, kdo je a kdo není životaschopný (oddalováním si pouze kupujeme čas a problém bude větší) jinak nám hrozí japonizace ekonomiky (vysoký státní dluh, dlouhodobě nízké úroky, a nulový růst, lidé mají psychické problémy atd.)
 • jako ekonomka si neumím představit odpuštění dluhů (do znamená věnovat peníze dlužníkovi a ukrást je věřiteli (to je morální hazard)
 • banky z krize 2008 vyšli s oslabenými bilancemi, a stres testy ukázali, že jsou banky slabé a mají problém (státy je zachraňovali a to neměli dělat) -na bankách ekonomika stojí, jsou její páteří
 • pád Lehmann Brothers v roce 2008 byl jen důsledek toho, jak se chovali centrální banky nikoliv začátek krize (krizi spustilo chybné chování FEDu, maskovala problémy bank, banky se zachraňovaly opět z daní lidí, protože byli příliš velké, aby padli
 • díky nulovým nebo záporným sazbám nám uložené peníze ukrajuje inflace a proto musíme jít do rizikovějších obchodů, tentýž problém mají i banky v Evropě, aby měli zisk (hromadně se chovají rizikověji)
 • odpouštění plateb bankami, je morální hazard v ekonomice, protože to bude chtít každý
 • křivdu vůči lidem, kterou způsobila vláda (stopla ekonomiku, omezila vycházení atd.) nemůže posouvat dál a obírat věřitele, aby platily dlužníkům, tím křivíme myšlení lidí (standardem je, že křivda přesouvá někam dál a dluhy se neplatí a smlouvy se nedodržují). vláda má sanovat způsobené škody, nikoliv banka, stát může odpouštět daně a tímto způsobem může tuto křivdu alespoň částečně napravit
 • odpustit daně je jediné pragmatické řešení jak ze situace ven

26.3.2020

 • již v únoru jsme říkali, že ČNB udělala chybu a zvyšování sazeb dlouho nevydrží, již dvakrát v březnu snižovala sazby, koruna na toto poslední snížení o 0,75% vůbec nereagovala
 • ČNB se snižováním sazeb neskončila, oddalování splátek je pro banky výhodnější (roste riziku nesplácení kvůli koronaviru), varuje před kurzem koruny, je náchylnější k poklesům až na 29kč - hrozí intervence (mohla by nastat investice), pro ekonomiku a její export je její oslabování výhodné...

12.3.2020

 • díky krizi zanikají zombie firmy, praskají bubliny a dlouhodobě se ekonomika uzdravuje, epidemie koronaviru je pouze rozbuškou
 • další snižování sazeb ze strany ECB by mohlo vést k vybrání hotovosti z bank a mohli by padat jako domino, naopak ECB může uměla vykupovat státní dluhopisy zejména Itálie (tím podpoří Itálii do té doby než se bude schopna zmátořit)
 • akcie padají zejména díky tomu, že centrální banky neumějí vykomunikovat svoji politiku, proto je na trzích panika, v tuto chvíli se jen hraje o to, jak hluboká recese bude
 • iracionálně klesla cena zlata, cena zlata se chová inverzně k cenám cenných papírů, protože zlato je považováno za bezpečný přístav v době recese a paniky a to je dobrá příležitost ke koupit (zlata)
 • investoři by po korekcích již mohli vstupovat zpět na trh, v Evropě už dno burz není příliš daleko (5.3.2020), 6.3. 2020 Index Stoxx 600 padá až o 3,2 %, zapisuje nová letošní minima
 • v Číně se již výroba normalizuje, v Evropě ještě nejsme na vrcholu hysterie (koronavirus), snižování úrokových sazeb ani pumpování peněz do ekonomiky bohužel nezabrání tomu, když někde chybí dodávky nebo nevyrábí fabriky
 • ČNB bude do konce roku snižovat úrokové sazby

Kniha: S androidkou v posteli (2019)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů. Rozšíření NATO na východ se stalo jedním z důvodů konfliktu mezi...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.