Demokracie

Začátek konce americké demokracie: Známý americký ekonom Daron Acemoglu poskytl rozhovor německému Spiegelu, ve kterém uvedl, že "americký systém není schopen najít způsob, jak sdílet prosperitu tak, jak k tomu docházelo po druhé světové válce". Poukázal pak na středověká italská města, kde docházelo k rychlému ekonomickému růstu a kvetla demokracie. Jenže během třináctého století začala růst nespokojenost obyvatel, kteří začali cítit, že elity prosperují na jejich úkor. Řešením měl být systém, v němž vůdce lidu (podesta) bude tvořit protiváhu elitám. Jenže v praxi se spíše stávalo, že tento člověk začal zájmům elit sloužit.

Acemoglu to považuje za poučení pro dnešek a tvrdí, že ve zdravém systému dokážou elity a zbytek společnosti spolupracovat tak, že je to výhodné pro obě skupiny. Někdy ale dojde k narušení rovnováhy a došlo k tomu třeba v nacistickém Německu, či dnešních Spojených státech za vlády Donalda Trumpa. Pokud dojde příští rok k jeho znovuzvolení, půjde podle ekonoma o "začátek konce americké demokracie". Trump totiž chce změnit politický systém a má "laxní přístup ke korupci a dezinformacím".

Acemoglu se také domnívá, že historie jasně ukazuje jednu věc: Růstu nic nesvědčí tak, jako svoboda společnosti. To je důležité zejména pro země, jako je Čína, kde se vládne "shora dolů". I v ní v historii docházelo k významným objevům a vynálezům. "Je ovšem zajímavé, že těm se často nedostalo širšího využití ve výrobě a ve společnosti. To je typickým rysem despotických režimů" míní ekonom. V Evropě je pak podle něj "větší rovnováha mezi státem a společností než v USA". více 

  • Demokracie končí se nástupem digitální globalizace a SBDC (digitální peníze centrálních bank, to je konec demokracie, nevolení centrální bankéři budou řídit naše životy přes peníze).

Co to je digitální demokracie?

11.9.2001 je jeden z klíčových mezníků západní demokracie (pokud někomu beru svobodu, beru ji tím i sobě). Před 20 lety zemřelo při útocích z 11. září na 3 tisíce lidí. Stovky tisíc zahynuly během následných válek. A v zájmu vyšší bezpečnosti padly i některé osobní svobody. Důsledky největšího teroristického útoku prožívá svět dodnes.

Demokracie, zprávy z tisku:

10.5.2020 Demokracie ve střední Evropě oslabila nejvíc od roku 1995, tvrdí americká zpráva. Pandemie může být bodem zlomu. Za tristní stav liberální demokracie v regionu mohou především útoky na nezávislou justici a občanskou společnost a média, manipulace volbami a potlačování kontrolní role parlamentů.

Maďarsko kvůli takovému vývoji opustilo skupinu nejlépe hodnocených demokratických států. Hodnocení stavu demokracie se kvůli snaze oslabit nezávislost soudů a omezit právní stát zhoršilo v případě České republiky, Polska, Slovenska, Gruzie, Lotyšska a Černé Hory. V případě Česka se také zhoršilo hodnocení nezávislosti médií.

Zpráva upozorňuje i na rostoucí roli komunistické Číny v celém regionu. Peking se nesnaží prosazovat svůj politický model, ale potlačovat kritiku svého postupu v médiích, korumpovat elity nebo nabízet svoji technologii na kontrolu obyvatel. Tento přístup oslabuje otevřenou společnost a vládu práva. Oslabené instituce jsou možností, kterou čínská diplomacie a čínští vládci využívají k posílení svého vlivu v regionu. V tomto kontextu zpráva zmiňuje zprávy o pokusech nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který podniká v Číně, a snahu vylepšit image Pekingu a zaútočit na kritiky čínského postupu. Zpráva proto doporučuje, aby nevládní organizace a nezávislá média pečlivě sledovala čínskou aktivitu v regionu, čínské investice i rozšiřování čínských technologií. 

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66760270-demokracie-ve-stredni-evrope-oslabila-nejvic-od-roku-1995-tvrdi-americka-zprava-pandemie-muze-byt-bod-zlomu

7.5.2020 Maďarsko je podle americké neziskové organizace Freedom House první zemí EU, která opustila "klub demokracií". Maďarsko se podle studie "Nations in Transit" mapující vývoj postkomunistických zemí propadlo z kategorie semi-konsolidovaných demokracií do kategorie hybridních režimů. Podle zprávy organizace se loni dostaly v zemi pod tlak další oblasti veřejného života zahrnující vzdělání a umění (The Capitals/EurActiv)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.