Blockchain

Fígl blockchainu spočívá v tom, že je decentralizovaný - na rozdíl od jiných databází, které mají jeden uzlový bod napěchovaný informacemi a kolem něj natažená chapadla, jež informaci nesou dál. Naproti tomu v případě blockchainu se kompletní databáze nachází v každém z jejích bodů. Odstraňte jeden a s databází to ani nehne.

Slovník kryptopojmů

Blockchain - veřejná účetní kniha, do které se zapisují údaje o pohybech virtuální měny. Je rozprostřena mezi velké množství navzájem nezávislých počítačů, které zároveň ověřují správnost údajů v ní obsažených. Není proto potřeba centrální autority, která by za data v blockchainu zodpovídala.

Token - virtuální měna, která vznikla primárně jen pro potřeby jednoho konkrétního projektu. Funguje jako herní žeton.

DeFi - zkratka označující decentralizované finance, tedy finanční služby, které využívají blockchain a tokeny. Díky své technologické podstatě nepotřebují klasickou centrální kontrolu v podobě banky či úřadu. Chytrý kontrakt - virtuální smlouva vepsaná do blockchainu, která se automaticky aktivuje po dosažení podmínek plnění. Příkladem je připsání úroků.

Stablecoin - virtuální měna pevně svázaná s kurzem dolaru či jiné standardní měny. Jak název napovídá, hlavní výhodou je stabilita hodnoty těchto digitálních mincí.

ICO - zkratka Initial Coin Offering popisuje pozapomenutý trend, kdy start-upy a jiné projekty nabízely veřejnosti ke koupi vlastní tokeny. Byl to další způsob, jak si podnikatelé mohli opatřit kapitál.


13.1.2022 Blockchainová síť Solana má výrazně našlápnuto. Brzy by se mohla stát Visou ve světě kryptoměn a časem by mohla získat podíl na trhu z decentralizované sítě Ethereum. Uvedla to mezinárodní banka Bank of America ve své výzkumné zprávě. Solana se čím dál více blíží tradiční platební síti Visa. Ta zpracuje přibližně 1700 transakcí za vteřinu, teoreticky by za vteřinu zvládla minimálně 24 tisíc transakcí. Blockchainová síť Solana se však oproti Vise chlubí téměř trojnásobným počtem transakcí za vteřinu, protože dokáže zpracovat i 65 tisíc transakcí za vteřinu.

Analytik Alkesh Shah uvedl, že Solana preferuje škálovatelnost, tedy především rozšiřování služeb a provádění co nejvyšší počtu transakcí za vteřinu. "Solana upřednostňuje škálovatelnost, ale nadruhou stranu je méně decentralizovaná a bezpečná, což ilustrovalo několik problémů s výkonem sítě od počátku jejího fungování.

  • I přes velké ambice má Solana stále co dělat, aby dohnala Ethereum. To má totiž výhodu, že jako programovatelný blockchain bylo na kryptoměnovém trhu první. Ethereum se navíc do budoucna chystá provést změny, které mají snížit uživatelské náklady a zrychlit transakce.
  • https://www.e15.cz/kryptomeny/solana-is-the-new-visa-blockchainova-sit-ma-ambice-stat-se-visou-v-kryptosvete-1386908? 

11.5.2021 Block.one, blockchainová softwarová společnost, kterou podporuje třeba miliardář Peter Thiel, spouští směnárnu kryptoměn, která by chtěla propojit vlastnosti tradičních burz s výhodami decentralizovaných financí (Bloomberg).

24.3.2021 Veřejné blockchainy pod útokem: problémy se nevyhýbají Bitcoinu ani Ethereu.

https://www.lupa.cz/clanky/verejne-blockchainy-pod-utokem-problemy-se-nevyhybaji-bitcoinu-ani-ethereu/<br>

24.3.2021 Německé úřady vyvinuly technologii, která propojí blockchain s eurem. Investoři budou moci nakupovat a prodávat cenné papíry na blockchainu a měnit je za peníze centrální banky. Podle agentury Reuters se tak podařilo překlenout propast mezi dvěma světy, které se zdály neslučitelné. Německá centrální banka uvádí, že se technologie bude dát rozšířit na celou eurozónu ještě dříve, než Evropská centrální banka (ECB) spustí digitální euro.

S využitím technologie distribuované účetní knihy (DLT) experimentují soukromé firmy i veřejné instituce na celém světě. V Německu na projektu spolupracovala centrální banka s největším německým finančním ústavem Deutsche Bank a s německou vládní dluhovou agenturou. DLT je známá hlavně díky blockchainu, což je šifrovaná decentralizovaná databáze používaná často jako účetní kniha kryptoměn, jako je bitcoin.

Centrální banka uvedla, že těm, kteří prodávají cenné papíry na blockchainu, jejich řešení jako první umožní dostávat výplaty výnosů na účet v centrální bance. Díky tomuto přemostění blockchainové technologie a konvenčních platebních systémů není potřeba, aby centrální banka vytvářela vlastní digitální měnu.

Projektem digitálního eura se zabývá ECB, v příštích pěti letech by jím chtěla doplnit hotovost. Technicky má být digitální euro podobné bitcoinu, ale na rozdíl od něj bude pod dohledem centrální banky.

Bundesbank, jak zní název německé centrální banky, se ale k digitálnímu euru stavěla skepticky. Podle jejího názoru by mohlo destabilizovat bankovní sektor tím, že by v době krize vyvedlo z komerčních bank vklady. V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, navíc stále převažují platby v hotovosti. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4635389/nemecko-propojilo-technologii-blockchainu-s-eurem.html<br>

25.9.2020 Společnost Ant Group, majitel čínské mobilní platební aplikace Alipay, spustila v pátek blockchainovou platformu pro vyrovnání přeshraničních obchodů. Uvádí tak další technologické produkty na trh před svým IPO (Reuters) 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...