Červený a černý rybíz

Rybíz černý (Ribes nigrum), ani rybíz červený (Ribes rubrum) nesmí chybět v sortimentu žádného zahrádkáře, který si potrpí na hojnou úrodu chutného ovoce. A není divu. Jejich plody obsahují velké množství antioxidantů a zmražené nebo zavařené vydrží chutné i několik let.

Rybíz černý (Ribes nigrum) je z pohledu závlahy o něco náročnější než rybíz červený (Ribes rubrum). Snadněji mu totiž vysychají kořeny a bez vody nedokáže udělat dostatečně velké a chutné bobule. Myslete na něj tedy i v období sucha a trochu ho zalijte. Červené rybízy naopak můžete ponechat jejich osudu, vůbec nijak jim to neublíží a úroda nebude nijak ohrožena. 

Zálivka: Poprvé byste měli ke každému keři nalít deset litrů ve chvíli, kdy začíná obrážet. Vybírejte si spíše chladnější dny a vodu vždy nechte odstát. Chlor totiž rybízům rozhodně nesvědčí. Na další zálivku je čas ve chvíli, kdy se z květů začnou klubat malé zelené hrozny. A naposledy oblažte rybízy tekutinou ve chvíli, kdy definitivně odplodí a začnou se připravovat na klidovou fázi své vegetační doby.

Sběr: Červené odrůdy rybízu zrají nejčastěji od začátku červa až do konce srpna, některé mohou i v září a vyznačují se výraznou chutí s kyselým nádechem. Bílé rybízy jsou o něco sladší a sklízejí se zhruba od poloviny července. Černý rybíz má bobule větší a s mírným nádechem trpkosti a jejich sběr je možný zhruba od 10. července do poloviny srpna. Růžové rybízy jsou tedy nejsladší ze všech a jejich sběr je stejný jako u bílého rybízu.

Výsadba: vysazujeme několik druhů rybízu, které se budou vzájemně opylovat. Keře sázíme vždy zhruba metr až metr a půl od sebe a stačit jim bude i běžná zemina ze zeleninového záhonu obohacená o kompost. Zálivka je velmi důležitá převážně v době rozpuku a tvoření plodů

Rybíz potřebuje správné hnojení. Poprvé bychom k němu měli přistoupit koncem května nebo začátkem června, tedy ještě předtím, než řádně založí na plody.  Pokud chcete mít bohatou úrodu, sáhněte po dřevěném popelu. Vezměte půl kila popela na každý keř a zapracujte ho do půdy ve vzdálenosti 20-25 cm od kmínku. Právě tady je totiž nejvíce vlásečnicových kořenů, které čerpají živiny i vodu nejochotněji. Po hnojení rybíz řádně zalijte. V ideálním případě byste totiž dřevěným popelem měli rybízy přihnojit i v srpnu, a to ve stejném schématu, v jakém jste popel použili předtím. Přesný termín není důležitý, avšak rybízy by už jen měly mít tzv. odplozeno. Pak už stačí jen dbát na správnou zálivku a máte vystaráno.

Živiny: kuchyňský škrob, který je velmi bohatým zdrojem draslíku. Pokud tak začátkem jara jednoduše přisypete dvě lžíce pod každý rybízový keřík, můžete se těšit na dobré výsledky. Na začátku jara je totiž draslík velmi nápomocný při stimulaci růstu vegetativní hmoty, předchází předčasnému vysychání a opadávání listů i plodů, přispívá k vývoji a dozrávání plodů a zvyšuje ovocnou sladkost. Kromě sypání ho však můžete lehce rozpustit i ve vodě, a dopřát tak potřebné množství draslíku přímo kořenům rostlinky. Stačí smíchat dvě lžíce škrobu se třemi litry vody a máte vystaráno.

  • Čerstvý slepičí trus smíchejte získaný s vodou a nechte kvasit zhruba 5 dnů, vznikne koncentrovaný roztok. Ten je potřeba ještě naředit na optimální koncentraci pro zálivku. Toho dosáhnete tím, že 500 ml přidáte do konve, kterou doplníte na 10 litrů vody. Tato dávka je vhodná pro zalití rybízového keře pro optimální prohnojení a doplnění důležitých živin pro bohatou úrodu plodů v tomto roce. Hlavně v případě starších keřů se vyplatí hnojení opakovat minimálně každý rok v době před kvetením.   
  • Černý rybíz, hnojení: nevařené bramborové slupky namočte na 2-3 dny do vody a a nechte při pokojové teplotě. Získanou tekutinou následně rybízy zalijte.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/skrob-jako-zazracny-pomocnik-v-zahrade-plody-rybizu-diky-nemu-budou-vetsi-sladke-a-velmi-stavnate/?

Teplá voda pro kořeny rybízů na podzim

I během sychravého podzimu byste neměli zapomínat na pravidelné zalévání rybízových keřů. Přestože nyní rostliny nerostou a neplodí, jejich kořeny nabírají sílu. Mělce kořenícímu černému rybízu dopřejte 3-4 litry vody týdně až do příchodu mrazů. Červenému a bílému rybízu stačí poloviční dávka. Pokud chcete ze zálivky vytěžit maximum, keře zalévejte teplou vodou. Je to skvělý způsob, jak se vypořádat s půdními škůdci, včetně mšic, brouků a roztoči. Kromě toho zničíte bakteriální a houbové patogeny. Avšak pozor. Horkou vodu lijte pouze ke kořenům. Teplota by neměla překročit 50 °C.

Škůdci, postřiky:

Pro ošetření keříků rybízu a angreštu budete potřebovat obyčejnou močovinu. Tu je dobré aplikovat ve formě postřiku. A jaké je správné načasování? Postřik provádějte ve chvíli, kdy se rybíz pustí do tvorby pupenů. Ty mají být zvětšené, ale zároveň ještě ne plně otevřené. Právě tehdy je nejlepší provést preventivní ošetření. 

  • Díky svému složení dokáže pomoci s odstraněním plísní, které zimují na výhoncích. Navíc poslouží jako silné hnojivo, kdy do půdy doplníte velké množství dusíku. To keříku pomůže s kvetením a následnou tvorbou plodů, což je energeticky náročné.
  • Silná dávka močoviny při pozdějším použití by totiž mohla poškodit lístky, které čerstvě vyraší. Při aplikaci pouze na dřevní části a ještě neotevřené pupeny nedojde k jejich poškození, ale odstraníte pouze případné choroboplodné zárodky, které mohou znamenat problém během pozdějšího růstu.  
  • https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/jak-se-zbavit-skudcu-na-angrestu-a-rybizu-hned-v-cervnu-prirodni-postrik-spali-vsechny-hrozby/<br>

Ošetření proti škůdcům

Posledním krokem je aplikace postřiku proti škůdcům a houbovým chorobám. Do 10 litrů vody nakapejte 15-20 kapek jódu. Přípravek použijte nejlépe v podvečer.

Jak prořezat červený a černý rybíz. 

Řez rybízu se provádí ze dvou hlavních důvodů: keř potřebuje prosvětlit, aby se slunce dostalo i k plodům na vnitřních větvích a bobulky dozrály rovnoměrně. Řezem se navíc odstraní staré výhony, které už tolik neplodí, a jsou tedy pro dřevinu jen přítěží. Zde přichází první chyták, jenž často zahrádkáře zmate: doba plodnosti se u jednotlivých druhů rybízu liší. Zatímco černý rybíz nese nejvíce plodů na větvích starých 2-3 roky, výhony rybízu červeného a bílého vydrží plodit 5 let.

V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují. Když pak přijde čas na odstranění starých větví, budeme je muset rozeznat od těch mladých. Je to poměrně jednoduché, starší větve bývají silnější, mívají tmavší kůru a o poznání menší listy. Určitě si také všimnete, že se na těchto výhonech v dané sezoně objevilo méně plodů.

Předjaří je ideální pro prořezávku z důvodu, že chladné počasí brání rozvoji infekcí, a keřům se díky tomu rány lépe hojí. Pro pěstitele začátečníky ale může být těžké vychytat ten správný moment - mělo by být ještě chladno, ale teplota by už neměla klesat pod 5 °C. Protože je zima každý rok jiná a teploty se liší i v různých oblastech, nedá se přesně stanovit, který měsíc je pro ořez nejvhodnější.

  • Sestřihnout po odplození (červenec) potřebují i nejmladší výhony. Zaštípněte všechny, které mají více než deset centimetrů. Díky tomuto zákroku na nich vyraší boční stonky, čímž bude keř košatější, a vy se v budoucnu dočkáte větší sklizně.  

Pokud si nejste jisti, nebo jste prořezávku zjara prošvihli, můžete ji provést i v létě těsně po sklizni. Letní řez má výhodu v tom, že lépe rozeznáte staré výhony od mladších a díky olistění uvidíte, kde koruna potřebuje prosvětlit. Větší řezné rány nezapomeňte ošetřit latexovou barvou nebo štěpařským voskem, abyste zabránili infekcím.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-prorezat-cerveny-a-cerny-rybiz-30000408.html?

Řízkování rybízu:

Důležité je mít k dispozici naprosto zdravou mateční rostlinu. Případná nákaza by se totiž řízkováním přenesla i na mladé rostlinky. Ideální doba pro množení rybízu pomocí řízků je zjara. Začněte tím, že si čistými a ostrými zahradnickými nůžkami odstřihnete řízky s pěti živými pupeny. Větévka by neměla být moc tenká, jinak by z ní vyrostla slabá rostlina. Řízků si připravte tímto způsobem několik.

Pomocí čistého ostrého nožíku vytvořte v místech, kde se mají tvořit kořeny, zářezy dlouhé asi 15-20 milimetrů. Pak si připravte přírodní stimulant růstu kořenů. Do jednoho litru vody rozmíchejte lžíci medu tak, aby nedocházelo k usazování zbytků nerozmíchaného medu na dně. Nalijte vodu do sklenic a ponořte do ní spodní část připravených řízků rybízu. Je ale důležité, aby nebyly ponořeny víc než 2 centimetry rostliny.

Pro množení rybízu je velmi důležitá správná teplota

Pokud chcete řízky rybízu pěstovat na parapetu u otevřeného okna, bude jejich zakořenění trvat daleko déle, klidně i měsíc. Během této doby se může stát i to, že rostliny začnou hnít, protože místo, které jste jim vybrali, je příliš studené. Ideální teplota pro tento způsob množení rybízu je 25 stupňů. Dařit se jim bude dobře, pokud budete udržovat teplotu mezi 23-25 stupni a rostliny budou mít dostatek světla. 

Mladé rostlinky, které díky předcházejícím krokům vytvořily kvalitní kořínky, je pak třeba vysadit do kvalitní půdy na zahradu. Počítejte s tím předem a zapracujte do půdy chlévskou mrvu nebo jiný vhodný zdroj živin. Potřeba je také půda, která dokáže zadržovat vláhu a snadno nevyschne. Mladé rostlinky dostatečně zalévejte a za nějaký čas se zas můžete těšit z bohaté úrody své oblíbené odrůdy rybízu.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/mnozeni-rybizu-rizkovanim/? 

30.9.2023 Bobule o velkosti mince: Prořezání rybízu zařídí obří úrodu v příští sezóněrůst a vývoj plodů ovlivní i správné zastřihávání

  • Nejprve věnujte pozornost všem starých, poškozeným, nemocným a mrtvým větvím. Ty zbytečně zabírají místo zdravým výhonkům a připravují keř o energii. V dalším kroku se zaměřte na výhonky starší pěti let, abyste keř omladili. Odstřihněte také všechny větvičky rostoucí kolmo. Tím mezi zbývající větve zajistíte dostatek vzduchu a světla. 
  • Prořezávání si naplánujte na slunečné a teplé podzimní dny, kdy je menší riziko vzniku plísní a jiných nemocí a houbových chorob. 
  •  Ideální dobou pro jeho hnojení je konec léta a začátek podzimu, kdy se růst rostlin zpomaluje a přechází do klidového stavu. V tomto období je vhodné použít minerální nebo organická hnojiva bohatá na dusík, draslík a fosfor. Tím podpoříte celkovou imunitu rostlin i jejich odolnost vůči mrazům.
  • Skvělou volbou je hnůj, vyzrálý kompost, humus nebo rašelina. Tyto směsi zlepšují strukturu půdy i další její vlastnosti a pomáhají zadržovat vlhkost okolo rostlin.  
  • https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/prorezani-rybizu-a-hnojeni-zaridi-obri-urodu-v-pristi-sezone/

1.8.2023 Jedlá soda: Použít ji můžeme na rybíz i angrešt jako postřik. Díky jedlé sodě můžeme zajistit dostatek živin pro tyto rostliny, stimulujeme její růst, a dokonce se můžeme zbavit nemocí a parazitů. Kromě toho může jedlá soda regulovat acidobazické složení půdy a metabolismus v keři. Velmi dobře funguje zejména proti houbovým onemocněním. Pokud rostlina trpí nedostatkem sodíku, stává se jedlá soda jeho zdrojem. Navzdory tomu, že cítíme bezpečí při používání tohoto prostředku, bychom to s jeho množstvím neměli přehánět. Pokud bychom ho použili více, došlo by k vytlačení sloučenin draslíku a vápníku, které jsou pro rostlinu užitečnější, než sodík.

Aplikace jedlé sody

Aby bylo použití jedlé sody v zahradě co nejbezpečnější, měly bychom dodržet tyto tři podmínky:

  1. Jedlou sodu rozpouštíme ve vodě, která má teplotu vyšší než 30 °C, ale nižší než 50 °C (ideální je lehce nad 30 °C). Při nižších teplotách se prášek špatně rozpouští, vyšší teploty zase mohou způsobit nadměrnou alkalickou reakci.
  2. Jedlou sodu mícháme v nádobí, které je plastové, hliněné nebo dřevěné. Kov je nežádoucí, protože ve spojení s jedlou sodou může vytvářet sloučeniny nevhodné pro angrešt a černý rybíz.
  3. Roztok bychom měli používat vždy čerstvý (připravený ne více než před 3 hodinami).

Ve spojení s kvasnicemi

Jedlá soda a kvasnice mohou vytvořit spojení vhodné pro aplikaci před květem a po sklizni. Připravte si 5 litrů vodu o teplotě cca 30 °C. V ní rozpusťte 100 g instantního droždí a 100 g jedlé sody. Promíchejte a nechte odstát 24 hodin. Další den přidejte 5 litrů vody pokojové teploty a promíchejte. Naneste na keř a půdu pomocí postřikovače.

Proti plevelu

Jedlá soda je účinná proti mladému plevelu. Můžete si připravit postřik, který vyrobíte smícháním 5 litrů vody, 50 g jedlé sody a 25 g tekutého mýdla. Aplikujeme prostřednictvím postřikovače dvakrát až třikrát za sezónu na plevel. Mezi jednotlivými postřiky by měla být asi 10 dní pauza.

Proti plísňovým onemocněním

Přípravek je vhodný jako lék i prevence tohoto typu onemocnění. Je třeba jej aplikovat asi pětkrát za sezónu. Poprvé keř stříkáme ještě před květem, poté každé dva týdny. Postřik může mít více variant:

  • Smíchejte 1 l teplé vody, 4 lžičky sody, 1 lžíci rostlinného oleje.
  • Smíchejte 10 litrů teplé vody, 100 g sody, 50 g strouhaného mýdla.

Proti škůdcům

Jedlou sodu můžete použít proti takovým škůdcům, jako jsou nosatcovití, mšice, klíšťata, slimáci a další. Smíchejte 10 litrů vody, 100 g jedlé sody, 50 g mýdla na praní (nastrouhaného) a 1 lžičku jódu. Aplikujte rozprašovačem na postižené části rostliny. proti slimákům pomáhá vrstva prášku jedlé sody rozptýlená kolem keře.

Zdroje https://www.ireceptar.cz/zahrada/jedla-soda-postrik.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...