26.11.2021 Ledový muž Ötzi, jenž byl náhodou objeven párem na horské vycházce, který jej nejprve zaměňoval s mrtvým horolezcem, se stal senzací. Zcela zachovaná mumie skrytá a zamrazená v ledovci posloužila výzkumu, který mimo jiné odhalil i skutečnou příčinu smrti ledového muže. Nebo alespoň jednu z možných teorií.
Ukazuje se, že v posledních měsících před smrtí trpěl Ötzi stresem, způsobeným pravděpodobně nedostatkem jídla. Až dosud to odpovídá první teorii, ale teorie jiná vychází z nálezu Ötziho zranění po šípu. Ukázalo se, že když zemřel, měl v levém rameni uvízlý hrot šípu, a kromě něj ještě mnohá další zranění. Antropologové nalezli mozkové poranění, podlitiny, řezy na rukou, zápěstí a hrudníku. Předpokládají proto, že ledový muž po zranění šípem, jež mu rozbilo lopatku a poškodilo cévy, vykrvácel.
https://www.dotyk.cz/magazin/otzi-smrt-30001125.html?<br>
23.9.2021 Přezdívá se mu Ötzi, the Iceman, česky Ötzi, ledový muž. V roce 1991 byl objeven párem turistů v severoitalských Alpách. Muž, který byl zastřelen šípem a díky přírodě zůstal zakonzervovaný po tisíce let, se stal legendou a už dlouhé roky je zkoumán vědci.
https://www.prehledne24.cz/zajimavosti/ledovy-muz-otzi-mysleli-si-ze-o-nem-vi-vse-nedavne-nalezy-na-jeho-odevu-i-tele-vsak-vyzkumniky-pekne-zmatly/
11.1.2021 Vědci odebrali vzorky ledu z místa, kde objevili ledového muže Ötziho. Výsledky je ohromily, odporují totiž teorii globálního oteplování. V Alpách bylo před několika tisícovkami let pravděpodobně výrazně méně ledovců než dnes. Vyplývá to ze studie vědců benátské univerzity Ca´Foscari, Univerzity v Bernu a rakouské akademie věd. Ledovce v době celého holocénu zřejmě pokrývaly jen alpské vrcholy v nadmořské výšce přesahující 4000 metrů. O studii informovala agentura ANSA.
Vývoj ledovců je přitom jedním ze stěžejních ukazatelů vývoje změn klimatu. V období holocénu, tedy období, které začalo asi před 11 700 let, ledovce postupně vznikaly a zase mizely. Současné vědecké vzorky byly přitom odebrány nedaleko místa, kde bylo v roce 1991 nalezeno mumifikované tělo ledového muže Ötziho. Věk této mumie se odhaduje na 5300 let. Vědci připouštějí, že v době, kdy zemřel, se v této oblasti začal tvořit ledovec. Díky tomu mohly jeho ostatky zůstat v relativně zachovalém stavu. Dosavadní studie se obvykle shodují v tom, že alpským ledovcům hrozí v příštích letech masivní tání. Z perspektivy nově zjištěných poznatků se ale nemusí jevit zase tak dramaticky. Podle vědců může dojít k tomu, že nadmořská výška tání ledovců se zvýší ze současných 3234 metrů až na 3880 metrů. Alpy by tak sice ztratily velkou část ledovců, ale vlastně by se pouze vrátily do doby před šesti tisíci lety.
https://www.mix24.cz/vedci-odebrali-vzorky-ledu-z-mista-kde-objevili-ledoveho-muze-otziho-vysledky-je-ohromily-odporuji-totiz-teorii-globalniho-oteplovani/
6.1.2021 Alpy měly před 6000 lety pravděpodobně výrazně méně ledovců než dnes. Uvádí to studie vědců z benátské univerzity Ca Foscari, univerzity v Bernu a rakouské akademie věd, napsala agentura ANSA. Podle autorů studie ledovce pokrývaly během celého holocénu pouze alpské vrcholy v nadmořské výšce 4000 metrů a více. Za použití uhlíkové metody došli vědci k závěru, že led se na vrcholu vytvořil před zhruba 5900 lety. Podle badatelů je tak pravděpodobné, že alpské vrchy do 4000 metrů nadmořské výšky nebyly do té doby pokryty ledovcem.
Vývoj ledovců je významným ukazatelem pro sledování změn klimatu, uvedli autoři studie. Podle nich během holocénu, neboli období, které začalo před zhruba 11.700 lety, ledovce pod 4000 metrů nadmořské výšky střídavě tály a přibývaly. Po celý holocén se ledovce v Alpách držely pouze ve výšce 4000 metrů nad mořem a více. Výzkumné vzorky byly odebrány nedaleko místa, kde bylo v roce 1991 nalezeno mumifikované tělo ledového muže Ötziho. Stáří těla se odhaduje na 5300 let. Podle vědců je možné, že v době, kdy Ötzi zemřel, se v oblasti začínal rychle tvořit ledovec. Ostatky muže zůstaly tisíce let v relativně zachovalém stavu právě díky tomu, že byly uchovány v ledu.
Dříve vydané studie uvádějí, že části alpských ledovců hrozí kvůli růstu teplot a změnám klimatu rychlé tání. Podle výzkumu zveřejněného na začátku prosince se v průběhu století zvýší nadmořská výška tání ledovců ze současných 3234 metrů až na 3880 metrů. Pokud by se tak stalo, Alpy by do konce 21. století ztratily velkou část dnes existujících ledovců.