Ondřej Jonáš Ph.D.

Ondřej Jonáš (1958), investiční bankéř. má americké i české občanství, je členem dozorčí rady Knihovny Václava Havla. V roce 1968 odešel do USA s rodiči, vystudoval matematiku a politologii na Harvardově univerzitě v USA, je držitelem titulu Ph.D. v oboru teorie pravděpodobnosti a statistiky a bakalářem v oboru politologie. Tam a také v Princetonu posléze řadu let přednášel, ale také mnoho let na Harvardově univerzitě. V 80. letech pracoval pro investiční banku Goldman Sachs, později pro investiční banku Salomon Brothers a americkou centrální banku (Fed). Spoluzakládal investiční banku JFC, která se specializuje na investiční a finanční poradenství pro střední Evropu.

  • Střídavě žije v Česku a USA.
  • https://twitter.com/jonasondra

Ondřej Jonáš, názory, teze, vize:

13. 6.2023 ČNB selhala, premiér moc mluví a málo vede, hodnotí dva roky české inflace bankéř Jonáš

  • Inflace je dvojciferná a náš hospodářský růst vlastně není. Máme problém stagnace a přešlapování na místě, Jde podle něj o "zhoubný" stav pro celou společnost, protože tento ubírá kupní sílu každému z nás. "Navíc se valorizace s inflací nevztahuje na normálního pracujícího člověka."
  • "Je to jedna z historicky nejzhoubnějších sil, která přispěla k nástup nacismu a komunismu, proto je nutné současnou situaci nepodceňovat" .

  • Přičítá velký podíl na současném stavu České národní bance. "Když už téměř dva roky máme dvoucifernou inflaci, a byla už téměř 20procentní, je legitimní se kouknout do sousedství a říci, proč nemáme euro."

  • "ČNB selhala. Jsou tu samozřejmě externí faktory, které souvisejí s válkou na Ukrajině, s cenami energií a následným zvýšením cen potravin, to banka ovlivnit nemohla. Ale měla by veřejně udělat očistu a vysvětlit, proč ,nestíhá' dvouprocentní inflaci a představit scénář, jak se k ní vrátit." 

  • Na zvednutí úrokových sazeb je už podle bankéře pozdě. "Útlum české ekonomiky je téměř kompletní: dva roky je tady potlačena hospodářská aktivita." Nebezpečí je teď v inflační spirále, kdy odbory i zaměstnanci očekávají, že pokud si neutrhnou víc, ztrácejí. Tak vzniká pro ekonomiku velmi zhoubná psychóza.

  • Nejvíce indexované jsou právě platy centrálních bankéřů. "Ty nad 200 tisíc měsíčně jsou proti inflaci velice dobře chráněny. A pokud banka neplní cíl dvouprocentní inflace, ale stabilita cen unikne do dvouciferných čísel, tak za to se jim zvedá plat. Místo toho, aby nesli nějakou osobní odpovědnost." 

  • Celková prosperita České republiky klesá. "Dnes jsme na 40. místě v HDP na osobu, zatímco před 100 lety jsme byli na 10. místě." "Úroveň našeho školství je taková, že v horní třístovce nemáme ani jednu univerzitu, ta nejlepší Karlova je asi 326 místě. Dánsko, Holandsko, Rakousko mají v horní stovce aspoň jednu. To je v zemi J. A. Komenského ostuda."

  • Chválí, že máme skvělého prezidenta i skvělého premiéra,. "Ten ale na můj vkus trošku moc mluví a málo vede, táhne. Nemá odvahu. Pak je u něj ta výmluva na pětikoalici, že se musí mezi sebou dohadovat." "Činy vlády zatím ve mně budí rozpaky, protože to je hodně málo. A strach v českém prostředí z Andreje Babiše a ANO je velmi oprávněný. Proto mě mrzí, že vláda nepřišla s něčím trošičku kvalitnějším,." 

  • https://plus.rozhlas.cz/cnb-selhala-premier-moc-mluvi-a-malo-vede-hodnoti-dva-roky-ceske-inflace-banker-9013320

14.3.2023 Ondřej Jonáš: SVB není poslední krachující banka. Krize se týká i těch evropských.

  • Americké úřady v pátek uzavřely kalifornskou společnost SVB a v neděli pak newyorskou firmu Signature. Analytici se shodují, že krach amerických bank neznamená začátek nové finanční krize. Připojujete se k nim? Nemyslím si, že jsou to poslední krachující banky, ostatně ve Spojených státech jich je zhruba pět tisíc a včera zkrachovaly další tři podstatně menší regionální banky (v Evropě má problémy i Credit Suisse). Je to problém, který zavládl i v Evropě. Ta aktuální krize byla tímto aktem zažehnána, ale zbývá velmi mnoho otázek nad dlouhodobějšími problémy, které jsou ostatně součástí bankovnictví posledních sedm tisíc let. Je to otázka důvěry. O bankovnictví se mluví jako o druhé nejstarší profesi, s podobnou reputací jako ta první. Banky dělají velice primitivní službu, berou tzv. krátké peníze (mohou rychle utéct) a mění je na dlouhé peníze.

  • Když se zaměříme na ty dvě banky, v čem jsou jiné než ty obvyklé? Velký rozdíl je v případě té silikonové, protože to byla banka specializovaná na pomoc mladým společnostem, které jsou ve vývoji od startupů až ke vstupu na akciový trh (IPO). V této vývojové fázi potřebují takové firmy velice specifické služby. Představte si Stevea Jobse se se svým kamarádem Wozniakem v garáži. Dva kluci, kteří mají velice dobrou myšlenku, potřebují sehnat kapitál. K tomu mluví s venture kapitalisty nebo s tím, čemu se říká private equity, a získají tedy peníze, aby svoje myšlenky uskutečnili - tomu se říká rizikový kapitál nebo taky rozvojový kapitál, má to mnoho různých fází a jmen - ale v podstatě to je o financování inovace a je to nesmírně důležitý druh aktivity. Všimněme si, že Británie skočila po té britské pobočce Silicon Valley Bank okamžitě, prodala ji HSBC a Německo dělá totéž. Takto specializovaná instituce, která pomáhá inovaci v místní zemi, je nesmírně důležitá. Kéž bychom něco podobného měli v Čechách.

  • Co znamená pád banky Signature pro trh kryptoměn, na které se soustředila? Připomenu, že nedávno skončila i kryptoměnová banka Silvergate Capital. Jedna škola tvrdí, že kryptoměny vůbec neměly vzniknout. V okamžiku, kdy začínáte trhat plevel, aby kytičky, které chcete pěstovat, měly prostor, tak dáváte prostor třeba těm kryptoměnám. Jsou jich tisíce, které jsou spravovány dobře. To, že jsou dobré a špatné, lze očekávat. Jsou dobrá vedení bank a špatná vedení bank. SVB udělala mnoho chyb, o kterých ještě můžeme mluvit. Je celkem správné, že vedení banky, které neumělo spravovat rizika, kterým bylo vystaveno, odchází, a nastupuje někdo nový.

  • Objem aktiv SVB se trojnásobil během posledních 3 roků (od roku 2020), investovali do 10ti letých dluhopisů (pokles hodnoty o 20%) a ty jsou citlivé na růst úrokových sazeb a top bylo také příčinou problémů (přispělo k tomu i změkčení bankovních pravidel pro banky od roku 2018).

  • Pojištění vkladů v USA je 250 000USD projeden účet (v Evropě je to 100 000 eur). Morálním hazardem je, že pro banku SVB tento limit neexistoval (nařízení Bidena), střadatelé nepřišli o žádné peníze i když na účtu měli více jak 250 000 USD).

  • Bude pár dní či týdnů trvat, než si trh sedne (nervozita opadne) a situace na akciových trzích se uklidní a vyjasní, co se děje.

  • Pokud se zvedají razantně úrokové sazby, jak jsme zažili v poslední 12-18 měsících, tak bych si byl téměř jistý, že řada českých bank (kde aktiva a pasiva se dostali do dysbalance), může mít problémy.

  • Objevily se spekulace, že americká centrální banka by kvůli problémům bankovního sektoru mohla pozastavit zvyšování úrokových sazeb. Připouštíte takovou možnost? Byla by to tragédie, ale bohužel ano. Minulý týden touto dobou všichni na 80 procent očekávali zvýšení příští týden o dalších 50 bodů, to znamená o půl procenta. Nyní už ty pravděpodobnosti jsou spíše na úrovni 25 procent. Největší riziko je dnes inflace. Je to regresivní daň na ty nejméně schopné, nejvíc zranitelné občany v naší společnosti. Jestliže centrální banky mají nějakou povinnost, tak je to cenová stabilita, to znamená udržení inflace pod dvouprocentní úrovni, a tam selhávají bohužel dnes všechny.

  • To je ostatně cíl i ČNB, nicméně zatím se neukazuje, že by se projevil efekt silné koruny, na který vsadila. Spravedlnost přichází pomalu a pak přijde a sekne. Hřích, který banky dělají (riziko, kterému se vystavují) dřív jim odejdou střadatelé, protože se k nim nechovají korektně.

  • Dlouhodobě propaguji EURO a mnoho problémů ČR by zmizelo, kdybychom měli EURO (měli bychom inflaci podstatně nižší). Babiš si půjčuje v Eurech 1,75% a za hypotéku platíte 6-7% v CZK a to je rozdíl.

  • Credit Suisse je je defakto zbankrotovaná, jen se stydí to vyhlásit (Švýcarská banka Credit Suisse zjistila závažné nedostatky ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky a podnikne kroky k nápravě neúčinných kontrolních postupů, kterými se řídí při sestavování svých finančních výkazů. Uvedla to banka v dnešním prohlášení. Dodala ale, že její výkazy za roky 2022 a 2021 "věrně zobrazují" její finanční situaci). https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5371239/svycarska-banka-credit-suisse-zjistila-zavazne-nedostatky-ve-vykazech.html. V Německu COMMERZBANK na tom není o moc lépe. Obecně se soudí, že banky v USA byly lépe kapitalizované, než v Evropě.

  • Očekávám, že ECB zvýší sazby ve čtvrtek o 0,25%, ale není vyloučené, že si vezmou krátkou pauzu.

  • CZK je tak silná, protože je tam úrokový diferenciál (rozdíl mezi výší sazeb ECB a ČNB). Zahraniční investoři parkují v českých dluhopisech.

  • Nejlepší je nemít žádná aktiva ani pasiva.

  • https://radiozurnal.rozhlas.cz/svb-neni-posledni-krachujici-banka-krize-se-tyka-i-tech-evropskych-rika-8950755

https://www.youtube.com/watch?v=UYOw8UGVTnc

14.3.2023 Švýcarská banka Credit Suisse zjistila závažné nedostatky ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky a podnikne kroky k nápravě neúčinných kontrolních postupů, kterými se řídí při sestavování svých finančních výkazů. Uvedla to banka v dnešním prohlášení. Dodala ale, že její výkazy za roky 2022 a 2021 "věrně zobrazují" její finanční situaci. Již počátkem února Credit Suisse uvedla, že za za loňský rok prohloubila čistou ztrátu na 7,29 miliardy CHF (177,6 miliardy Kč) z 1,65 miliardy franků předloni. Loňská ztráta byla nejhorší od globální finanční krize z roku 2008.

  • Banku od posledního čtvrtletí loňského roku sužuje odliv hotovosti klientů. V posledních třech měsících loňského roku klienti odčerpali více než 110 miliard CHF. Dnes banka dodala, že výběry pokračují nadále, přestože zahájila rozsáhlou kampaň s cílem získat zpět důvěru klientů. Generální ředitel Ulrich Körner se snaží o komplexní restrukturalizaci s cílem vrátit banku k zisku. Nyní hrozí, že celý proces ohrozí širší výprodej ve finančním sektoru v souvislosti s bankrotem americké Silicon Valley Bank (SVB).
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5371239/svycarska-banka-credit-suisse-zjistila-zavazne-nedostatky-ve-vykazech.html

3.2.2023 Revoluční návrh, jak nastartovat Česko: zdanění práce snížit na třetinu, daně z nemovitostí zvýšit na pětadvacetinásobek.

Co je na českém daňovém systému špatně?

Celková daňová kvóta je tíživá, tedy celkové zdanění je příliš vysoké. Ale hlavní problém je ve struktuře. Zdaňujeme naprosto nesmyslně práci a takřka vůbec majetek. Je to historicky dané, protože za komunismu tady byla Státní banka československá, u které měl každý podnik svůj účet, a pro komunisty tak bylo nejvýhodnější vybírat daně přes podniky.

V Česku je dnes zdanění práce na 43 procentech. To vlastně nemá v mezinárodním srovnání obdoby.

Proč je to špatně?

Jednak jsou u nás kvůli tomu nízké mzdy a vede to k práci načerno. Hlavně je ale špatně danit práci, protože když něco daníte, tak je toho méně. My bychom měli přece chtít, aby lidé více tvořili, pracovali, každý podle svých možností.

Celý daňový systém je nyní tak komplikovaný a tak postavený na hlavu, že naše společnost nebohatne tak, jak by mohla. Motivace k vyššímu vzdělání, k přidané hodnotě, tvořivosti není taková, jaká by měla být. Takže kýžená konvergence k západní Evropě se nekoná. Už deset patnáct let stagnujeme.

Jak by podle vás mělo zdanění práce klesnout, aby motivace začala fungovat?

Na třetinu. Viděl bych zdanění práce na patnácti procentech. Ne víc, než je návrh OECD pro firmy.

Jenže když klesne zdanění práce, tak bude díra v rozpočtu ještě větší než nyní. Už teď máme strukturální deficit dvě stě miliard.

Tím se dostáváme k druhé části mého návrhu. V Česku sice daníme práci, ale prakticky nedaníme majetek. Daně z nemovitostí jsou tak malé, že se je státu vlastně ani nevyplatí v některých případech vybírat. V mezinárodním srovnání je to šílené. Když jsem pracoval v Londýně či New Yorku, tvořily daně z nemovitostí skoro polovinu toho, co jsem zaplatil.

Takže výrazně zvednout daň z nemovitostí?

Postavit ji jinak. V západních zemích je pravidlem, že daň z nemovitosti zahrnuje i daň z místa. To proto, že když vlastníte pozemek na výhodném místě, například u parku, vody nebo dálnice, tak má pro investory větší hodnotu než někde, kam se nedá prakticky dojet. Jeden metr čtvereční u Staroměstského náměstí je samozřejmě skoro nekonečně hodnotnější než hektary neplodné půdy v krajině. Je jasné, proč to tak je. Máte blízko nemocnice, kulturu, divadla, školy, pestrou nabídku pracovních příležitostí, obchody, všechny výhody, které město proti pustině skýtá. Hodnota nemovitostí není jen v cihlách a maltě, není pouze následkem činnosti majitele, ale záleží hlavně a především na lokalitě.

Jak by se měla daň z místa určovat a jak by měla být vysoká?

Základ všeho je vytvoření cenové mapy lokalit. Každý stát, který tuto daň zavedl, někde už před dvěma sty lety, to tak má. Lze to dělat podle čtvrtí, bloků... V USA například když jste blízko vody, máte vyšší daň, protože voda se považuje za plus, které zhodnocuje pozemek. Když jste naopak v záplavové zóně, platíte míň, protože je to minus. Mapa se aktualizuje podle toho, jak se realizují transakce v lokalitě a je upravovaná jednou do roka. Z hodnoty nemovitosti, ke které se dojde, se pak určí sazba daně. V Bostonu v Massachusetts máme například sazbu 1,26 procenta hodnoty nemovitosti. Jsou i země, které nad určitou hodnotou, dejme tomu jeden milion eur, mají tuto daň progresivní. V Dánsku to jde až na čtyři procenta.

To znamená, že by se z pražského bytu 3+1, který má hodnotu dejme tomu sedm milionů korun, platila roční daň 100 tisíc?

To určitě ne. Ceny nemovitostí jsou nyní v Česku přemrštěné. Nikde v Evropě nemáte tak vysoké ceny nemovitostí v poměru k průměrnému příjmu.

No ale jak by se to mohlo změnit?

Právě onou místní daní. Dnes když si koupíte nemovitost, kupujete ji s návratností jednoho až dvou procent. Zaplatíte sedm milionů, roční užitek je pro vás zhruba 140 tisíc. V okamžiku, kdy by byla zavedena daň z místa, tak by se odblokoval trh a sedmimilionový byt by klesl podle mého odhadu na čtyři až pět milionů. Takže by se jeho výnosnost zvedla dejme tomu na tři procenta. Daň by pak byla dejme tomu 50 tisíc.

I to ale je pětadvacetkrát víc než nyní...

Ano. Ale je to správné vzhledem k rozložení daňové zátěže, pokud současně snížíme daň z práce. Mělo by to ohromné pozitivní dopady. Klesl by podíl nevyužívaných, zanedbaných a rozpadlých nemovitostí, kterých je šíleně moc. Klesl by počet investičních bytů a spekulací bez přímého užívání majitelem, které se pronajímají přes Airbnb, což zmenšuje nabídku bytů pro mladé rodiny.

Současná situace s minimálním zdaněním žene cenovou hladinu nahoru, protože je to jediný způsob investic v Česku, který je minimálně zdaněný. Nabídka bytů a mobilita zaměstnanců tak trpí. Po zavedení daně z místa by klesla cena bytů o třetinu, zlepšila by se jejich dostupnost.

A nejen to. Kvalita bydlení by šla nahoru, jelikož daň nepostihuje zlepšení místa majitelem. Zjednoduší se výběr daní a eliminuje možnost podvádění. Nepřítomným cizincům může stát účtovat násobně vyšší roční sazbu daně a nabyvateli bez občanství i stoprocentní daň z kupní ceny v zájmu ochrany obyvatel a místního trhu. Protože se jedná o jejich zdanění, občané mají vysokou motivaci participovat aktivně v místní politice a podílet se na určení daňové kvóty. Občan tak nese spoluodpovědnost za stanovení míry a ceny civilizace, kterou bude ochotný platit.

Řada lidí vám ale řekne, že tenhle konstrukt je vlastně trest za vlastnictví. Málem komunismus.

To je nesmysl. Je správné, aby byl majetek zatížen daní. Stát zajišťuje infrastrukturu a bezpečnost a bez toho nemá nemovitost žádnou hodnotu. Žijeme ve společnosti, jsme závislí jeden na druhém a musíme přispívat proporčně k našim možnostem a schopnostem. Daň z místa je efektivní tlak na hospodárné využití unikátní lokality. Jinak to vede až k feudální koncentraci majetku bez ohledu na to, jak se o něj kdo stará. A komunismus? To je směšné. Jak už jsem říkal, v Londýně nebo v Bostonu představuje daň z nemovitosti zhruba polovinu daní, které člověk platí.

V české společnosti je ale zafixovaná představa, že vlastnictví je svaté, že se na něj nesmí sahat. A to ani daňově. Máme zkušenost ze socialismu, de facto státních krádeží soukromého majetku...

Ano. Jenže tahle představa je důvodem relativní chudoby země. Je mi jasné, že v současné době by pro to asi žádný poslanec nezvedl ruku, protože každý z nich má chalupu a dům. Ale je to hloupé, krátkozraké a sobecké. Tím, že daníme práci místo majetku, způsobujeme, že Česko padá v žebříčku HDP na osobu. Jsme jedna z mála zemí, které se nedostaly s HDP na předcovidovou úroveň.

Musíme proto vybírat daně rozumnějším způsobem. Pozemek nabízí unikátní jistotu zachování reálné hodnoty takřka bez rizika, navíc s možností profitovat z veškerých investic v okolí. Výměnou za exkluzivitu pozemkem disponovat je rozumné očekávat zhodnocení příležitosti. Daň je tedy poplatek za soukromý užitek ze společensky kontinuálně vytvářené výhody. Je to vlastně daň z přidané hodnoty místa způsobená činností nikoli majitele, ale státu.

Takže jaký je tedy princip vámi navrhované reformy?

Snížit zdanění práce na třetinu současné hodnoty. A kompenzovat to daní z místa. Majetkovou daň bych zvýšil klidně pětadvacetkrát. A složená daňová kvóta musí být nižší.

No ale pak budeme mít strukturální deficit pořád dvě stě miliard, i víc.

Ano, ale jediná odpověď na to je zvýšit produktivitu, zvýšit přidanou hodnotu. Což zajistí právě nižší danění práce. My máme vyrábět náročné výrobky s vysokou přidanou hodnotou, ne cement. To šlo, když byly levné energie. Teď už ne. A musíme podstatně víc investovat do vzdělání a vědy. Další odpovědí je rekonstrukce skladby výběru daní.

A samotný strukturální deficit za problém nepovažujete?

Finanční zadluženost Česka na úrovni 42 procent HDP je pořád nízko. Máme prostor finanční zadluženost klidně zdvojnásobit. Skutečný problém představuje zadluženost vnitřní. Tedy že nemáme rychlovlaky, nemáme hotovou dálniční síť, napojení plynovodů a ropovodů není tak flexibilní, jak potřebujeme, organizace společnosti je strnulá. I proto, že mladým a schopným lidem ztěžujeme kombinací nízkých příjmů a vysokých cen nemovitostí bydlení, a tím pádem zakládání rodin.

Lidi je přece dobré motivovat, nechat jim maximum toho, co si vydělají. Pořád jsme, pokud jde o práci, ve stavu polootroctví. To všechno je špatně, to nás brzdí. To je skutečný a rostoucí dluh vůči budoucnosti. Nemůžeme se přece utěšovat jen tím, že jsme na tom lépe než Slovensko nebo Bulharsko. To je přece ubohé, když jsme historicky prokázali, že máme na víc. 

https://archiv.hn.cz/c1-67166920-revolucni-navrh-jak-nastartovat-cesko-zdaneni-prace-snizit-na-tretinu-dane-z-nemovitosti-zvysit-na-petadvacetinasobek

11.7.2022 Ondřej Jonáš: Dlouhodobě největší nebezpečí pro Rusko pramení z Číny

  • Rusko je defakto kmenová společnost, kde 200 -1000 lidí okolo Putina vytváří společnost oligarchů a nedokázal bych tvrdit, že Putin má dnes jistou situaci. 130 milionů Rusů, kteří nejsou v Kremlu, mají nulový vliv na ruskou politiku.
  • Větší dlouhodobé nebezpečí je Čína v daleko větší šíři aktivit. Rusko je pro nás výzvou v energetice a ve vojenství, ale v technologii a akademické nikoliv. Čína dovede krást intelektuální vlastnictví (využít ho a obrátit ho proti nám), dokáže pěkné kousky v biologii.
  • Hledáme Henry Kissingera, který by oddělil Rusko od Číny, tak aby ti dva porvali jako v 60tých letech a to se zatím neděje. Ale Čína se stala odběratelem ruského plynu a ropy  s 30 -40 % diskontem a Indie totéž. Rusku se podařilo přesměrovat ropu a uhlí k jiným odběratelům, nikoliv však v plynu.
  • Partnerství Rusů a Číňanů je nerovně (Číňanů je 10 x více jak Rusů), Rusko se dříve rozpadne, než dojde k partnerství s Čínou. Roste vliv Číny na Sibiři. Největší nebezpečí Rusku hrozí z Číny.
  • Považuji za velký úspěch, že se po sta letech soupeření, alespoň v Česku, vyjasnilo, že Rusko je nepřítel a myslím si, že ta ztráta renomé, které Rusko utrpělo, touto akcí, nás bude provázet mín. několik generací a to v dlouhodobém kontextu je nesmírně důležité.
  • Jakýkoliv slib Putina, podpis na jakékoliv dohodě, nic neznamená. Nacistické Německo a Rusko jsou zločinecké režimy. Pravděpodobnost, že k nějaké rozbušce dojde není úplně malá.
  • Schopnost Ruských vůdců donutit k utrpení vlastní lid (jak víme z 2. světové války atd.) je vysoká. Rusky mužík dovede snést velké utrpení (proto sankce západu nezasáhli Rusko tak, jak jsme předpokládali).
  • My ta sankce vůči Rusku děláme pro sebe sami (kvůli naší důstojnosti), protože tím vyjadřujeme určitou sounáležitost s Ukrajinou (Zelensky řekl, odkrojte se nejvíce a co možná nejrychleji od .všech kontaktů a hospodářských dodávek z Ruska).
  • Za tím vším, tem spor s Čínou a Ruskem byla ta idealistická představa, že když s někým obchoduji, tak ho stáhnete těmi obchodními sítěmi do vlastní společenství. Ta kooptace někoho přes obchod a hospodářské styky nevyšla (tak co s tím budete dělat, aby jste sám sobě neublížil?), Ano bohužel bude to bolet, platíme 50kč za benzín. 
  • USA a V. Británie nechali na svých školách vzdělat spoustu Rusů a Číňanů (ve snaze je kultivovat), kteří se vrátili a ...ale nemyslím si, že by to byla chyba. pokud jsme hrdí a jisti si svou vědou, humanismem, sociálními vědami, tak by měli být univerzální a nevidím nic špatného na to snažit se podkopat....  Nemyslí si že vzdělávání to je posílení těchto zemí, protože řada z nich opět uteče na západ. Nebojuje s Ruským a Čínským lidem ale s jejich systémem a špičkami, které tyto systémy vedou. Virus demokracie se projeví..

https://www.youtube.com/watch?v=UnyjS-fXu6M<br>

20.9.2021 Ondřej Jonáš: ČR neúměrně zdaňuje práci, zatímco nedaní jistý majetek, například nemovitosti

27.1.2021

  • Bidenův předchůdce Donald Trump prohrál volby právě svým přezíravým postojem k vědě a expertům, když podcenil riziko pandemie. Naproti tomu Biden a jeho administrativa vědcům věří. 
  • Biden má pověst klidného až nudného politika, který spoléhá na konsenzus. Zdědil ale chaos ve zdravotní politice. A Spojené státy jako federace padesátky států čelí podobným synchronizačním problémům jako Evropská unie.
  • Koronavirus ovšem oslabil i americkou ekonomiku, ztráty se odhadují téměř ve výši celého ročního HDP. "To je neuvěřitelné. Tudíž návratnost vakcinace a jakýchkoli opatření proti covidu je největší, veřejné zdraví je správná priorita.
  • Biden navrhuje stimulační balík ve výši 1,9 bilionu dolarů, kvůli odporu republikánů bude ale podle Jonáše schválen v nižším objemu. Shoda naopak panuje v jeho zdravotní části, tedy podpora vakcinace a s tím spojené logistiky nebo zvýšení minimální mzdy na 15 dolarů za hodinu. 
  • Demokratická strana má v Senátu jen těsnou většinu, Jonáš proto nepředpokládá, že by levé křídlo demokratů prosadilo některé své extrémní návrhy. V následujících dvou letech prý nedojde k zásadním legislativním změnám, bez větších změn zůstane i obchodní politika a cla. 
  • Biden je přítel pracujících a maloobchodu. Bude oponovat snahám velkých korporací dále posílit globalizaci. Bude se soustředit na místní výrobu kritických komponentů, tento týden dokonce schválil řadu předpisů, podle nichž bude muset vláda kupovat americké zboží. Sice ve svému projevu neřekl Trumpovo Amerika na prvním místě, ale de facto se tak chová. Koneckonců jako každý prezident.
  • V úterý si Biden telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho interpretace v západních a v ruských médiích se ale liší. "Biden mu měl údajně připomenout Navalného, Krym a Ukrajinu. Údajně se také dohodli na prodloužení dohody o jaderných zbraních o pět let. To jsou dobré signály. 
  • Ze slov Bidenových poradců podle něj také vyplývá, že nová administrativa počítá s dokončením plynovodu Nord Stream 2 do Evropy. Zároveň prý ale Německo odsouhlasí, že bude odebírat jen omezené množství plynu, aby tím zcela neodstřihlo Ukrajinu od příjmů z tranzitních poplatků.
  • Biden zaujme vůči Rusku tvrdý postoj, současně ale dodává, že to nebude zahraničněpolitická priorita - podobně jako exprezident Barack Obama jen velice vlažně reagoval na obsazení Krymu nebo na válku v Sýrii.
  • Naproti tomu bankéř očekává, že Biden bude prosazovat lidská práva ve světě i například vůči Číně. "On byl vždy proti exportu pracovních míst do Mexika nebo do Číny. Zvlášť vůči Číně bude pokračovat v tvrdé politice Donalda Trumpa, na které byla shoda napříč politickým spektrem. Jestliže se snaží sjednotit Ameriku, tak není lepší příklad. 
  • Spojené státy podle něj budou i nadále stát za Tchaj-wanem, a to včetně zbrojních dodávek. "Ovšem ne za všech okolností - ne pokud místní elita usne na vavřínech a bude předpokládat, že ji bude Amerika tahat z problémů. To je i problém západní Evropy - pokud by Německo zvyšovalo energetickou závislost na Rusku s tím, že obranu řeší NATO, tak od toho by Spojené státy racionálně a logicky ustoupily.

1.4.2020

  • V Česku máme otevřenou ekonomiku, která při nynější koronavirové epidemii patří mezi nejohroženější v Evropě. Situace je vážná a není namístě přemýšlet, jak ekonomiku stimulovat, ale jak zachránit, co se dá, v maximální míře zachovat zaměstnanecké vazby, živnostenské provozy a tak dále, například živnostníci budou podporu potřebovat několik měsíců, nikoliv jednorázově 25 000 korun na ruku.
  • Vláda by měla podpořit firmy a živnostníky více, než to dělá, ČNB by měla srazit sazby na nulu. Důležité je zachovat tkáň společnosti, aby se nerozpadla na atomy. 
  • To, čemu čelíme, je v první řadě zdravotní problém. Je třeba udělat vše pro to, aby lidé v první linii byli ochráněni, abychom zachránili maximum životů. V této fázi není možné starat se primárně o peníze. 
  • Bude se muset vyřešit otázka, zda si odškodnění zaslouží hoteliéři, restauratéři, kadeřnice, nebo kdo vlastně. Všem unikl příjem, nikoliv vlastním zaviněním. Nebude to jednoduchá diskuse. To bude ona klíčová otázka "něco za něco". 
  • Myslím, že je v bytostném zájmu Česka maximálně podpořit Evropskou unii, udržet schengenský prostor a vše, co s tím souvisí.  
  • Překvapilo mě, že rozpočtový schodek, který je zaměřen na pomoc ekonomice, se u nás plánuje na 200 miliard korun. Bude to podstatně víc. Odhadoval bych alespoň 10 % HDP, tedy asi 600 miliard korun. A i to může být nakonec málo a vláda může být nucena podpořit ekonomiku ještě většími částkami.  
  • Rychle by se měl také uvést do praxe kurzarbeit v německém stylu, je potřeba udržet co nejvíc lidí v aktivním byznysu, tak aby byli připraveni začít fungovat v okamžiku, kdy to bude možné
  • Bylo by bláhové myslet si, že to vyřeší půjčky. I když bude nulový úrok, je to jen další břemeno, které budou muset podnikatelé nést. Fixní náklady a mizerné nebo žádné tržby tvoří toxickou kombinaci, s takovým cash flow nelze přežít. 
  •  Uvědomme si, že toto není primárně ekonomická krize, toto je zdravotní katastrofa. Tu musíme přečkat. A nulová úroková sazba je jedním z prostředků. Současně je dobře, že budou odloženy splátky hypoték a úvěrů. Musíme lidem a firmám dát time out, aby ekonomicky přežili a s nimi celá společnost.  
  • Kolísání kurzu ukazuje, jak špatné bylo rozhodnutí nepřijmout euro. Kdybychom měli společnou měnu, tak nejenže bychom byli zahrnuti do programů eurozóny, které se chystají, ale naše firmy by byly daleko více schopny vyrovnat se se situací. Kurzové riziko by nemusely vůbec brát v potaz. 
  • ČNB přistoupí k tomu, co udělala v roce 2013. Tedy že vyhlásí nějaké kurzové opatření, což je de facto devalvace koruny. Nedivil bych se, kdyby koruna během příštích dvanácti měsíců klesla na 30 korun za euro. 
  • Jde o krizi odlišnou od krize 2008. Toto není selhání bank nebo selhání finančního systému, ale vnější šok. A není překvapení, že trhy reagují jako zbytek společnosti − strachem a nejistotou. 
  • Podle mého bude pokračovat pokles, už jen proto, že pokles ještě nedopadl na zadluženost suverénních států jako Ekvádor a velké množství předlužených korporátních firem. Řada zemí i firem je předlužená a dostanou se do platebních problémů, které samozřejmě budou mít ozvěnu na trzích. Kde je dno, nikdo neví.  
  • Hotovost je vždy králem na poli. Velké firmy jako Amazon budou profitovat, firmy, které zajišťují domácí zábavu jako Netflix, Apple TV, půjdou také dopředu. Každý byznys, který funguje na cloudu, nebude zasažen tak krutě jako byznysy, které závisí na přítomnosti zákazníků. 
  • Zaprvé zamyslet se nad tím, co je nejdůležitější − že to nejsou peníze, ale zdraví. Musíme se také zamyslet nad tím, proč tolik recentních virů, nejen tento, ale i SARS, MERS, vychází z oblasti východní Asie, z Číny. 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.

Před odpovědí je důležité si položit otázku: víme v jaké části vývojovém cyklu civilizace se nacházíme? (stav světové ekonomiky lze přirovnat k lepení děr starého chladiče). Koloběh, který probíhá v přírodě i v ekonomice můžeme demonstrovat na životním cyklu stromů (zrození ze semene, růst, plody, zánik a rozklad, který vytváří prostředí pro...

Evropské a světové banky vysílají signál snižováním úroků a dalších stimulů: utrácejte peníze jsou levné, nemá smysl spořit a v některých zemích mají úspory i záporný úrok. Spotřebitelé však zatím dělají pravý opak, protože v období současné nejistoty a společenských změn zvyšují svoje úspory a omezují nákup spotřebního zboží (výdaje). Tento...

Obchodní válka (nyní probíhá hybridní válka, ale i technologická, měnová, špionážní, dezinformační, ideologická, geopolitická, surovinová, civilizační atd.) mezi USA a Čínou se transformovala do další fáze jménem STUDENÁ VÁLKA 2.0 (už se hraje na více šachovnicích - Evropa, Blízký východ a Čínské moře), nebo je to počátek procesu směřující k 3....