Robotizace, robot

Nejčastěji firmy v průmyslu v Česku využívají internet věcí, vzdělávají zaměstnance v digitálních dovednostech či využívají ukládání dat v cloudu, zjistil průzkum. 10 % malých a středních podniků má plně automatizovanou linku. 22 % malých a středních firem investuje do automatizace a robotizace. 25 % plánuje do pěti let robotizovat svou výrobu.

Robotika: Sophia je humanoidní robot s lidskými myšlenkami a pocity. Sophia je aktivní od začátku roku 2016 a od té doby cestuje po světě. Robot sice neprovozuje sex, ale chce mít své robotické dítě.

  • Sophia je v podstatě chatovací robot s lidskou tváří a jejím cílem je prostě žít, dobře se bavit a možná být kreativní. Tak proč Sophii nedovolit, aby tento život rozšířila o život s dítětem?  

Robotizace a trendy:

  • vytvoří větší nerovnost, protože ztráty pracovních míst se soustředí do určitých odvětví a zemí,  zhorší ekonomickou nerovnost a politickou polarizaci
  • průmyslový robot podle analýzy zruší 1,6 pracovního místa 
  • zaměstnanci v průmyslu, by mohli usilovat o nová místa v dopravě, stavebnictví, údržbě a administrativě
  • čím více je práce monotónní, tím vyšší riziko zde je, že práci zvládnou roboti 
  • pracovní místa, která vyžadují více citu, kreativity nebo sociální inteligence, budou pravděpodobně i v dalších desetiletích obsazována lidmi,
  • za posledních pět let se celosvětové využití robotů téměř zdvojnásobilo, 126 robotů na 10 000 obyvatel je nový průměr globální hustoty robotů ve zpracovatelském průmyslu, roce 2015 to bylo pouze 66 robotů (12.2021) 
  • Jak bude zdaněna práce robotů?

Světový trh s průmyslovými roboty zaznamenal růst již šestým rokem po sobě. V minulém roce dosáhl celkový počet prodejů robotů nového rekordu, a to přibližně 422 000 nově instalovaných zařízení, což je o 6 % více než v roce 2017. Každý třetí robot na trhu (36 % světové produkce) je instalován v Číně, následuje Japonsko, USA, Korea a Německo. Právě v těchto zemích je v provozu 74 % všech průmyslových robotů. 

  •  Od roku 2020 do roku 2022 se očekává pořízení téměř dalších dvou milionů průmyslových robotů do továren po celém světě. Hlavním odbytištěm bude Asie, následována Evropou a Amerikou. 
  • I přes jejich neustále vzrůstající popularitu je jejich podíl na trhu velmi malý. V roce 2018 se prodalo celkem 14 000 kolaborativních robotů, což reprezentuje 3,24 % trhu s průmyslovými roboty, tržní podíl postupně narůstat na 34 % v roce 2025
  • Společnost Universal Robots, která je největším globálním dodavatelem kolaborativních robotů očekává, že se stane v budoucnu vzájemná spolupráce mezi robotem a člověkem nenahraditelnou, a to především při řešení nedostatku pracovní síly v podnicích po celém světě.  

Česko, robotizace:

  • V roce 2018 bylo v Česku instalováno celkem 2 725 průmyslových robotů, a to hlavně v automobilovém průmyslu 

Pracovní místa:

Do roku 2029 by v České republice mělo ubýt sta tisíce pracovních míst. Ty, které zůstanou, čeká razantní změna náplně. "Výrazně se také změní kariérní dráha. Díky rychlému vývoji budou lidé častěji procházet rekvalifikacemi. Během kariéry to bude třikrát až pětkrát," řekla provozní ředitelka Green Fox Academy Barbora Wachtlová.

"V Česku by do roku 2029 mělo kvůli automatizaci ubýt zhruba 3,9 milionu pracovních míst," uvedl již dříve na konferenci Směrem k práci 4.0 expremiér Vladimír Špidla.

  • nové pracovní profese, které jsme ještě před několika roky neznali: influencer,  bloger, manažerka rodičovství nebo odborník, který učí mluvit chatboty, studie 65 % pracovních pozic, které budou vykonávat současné děti a mládež, dosud neexistuje 
  • podle IFR má celkový počet robotů do roku 2020 globálně dojít ke třem milionům, podle OECD pokud nebudou vlády včas jednat, může dojít k zániku cca 33 % pracovních míst na Slovensku a v Česku je to méně než 14 % (26.4.2019

podle plánu Evropské komise by evropské státy a firmy měly investovat do výzkumu a vývoje umělé inteligence (artificial intelligence, zkratka AI) v následujících deseti letech (do roku 2030) každý rok 20 miliard eur

Celosvětově postupně zanikne až třiapadesát procent pracovních míst, předpovídají vědci z Oxfordské univerzity.
Pozice, které zůstanou zachovány, projdou razantní změnou náplně. "Výrazně se také změní kariérní dráha. Kvůli rychlému vývoji budou lidé častěji procházet rekvalifikacemi. Během kariéry to bude třikrát až pětkrát," říká Barbora Wachtlová ze společnosti Green Fox Academy, která zajišťuje rekvalifikační kurzy programování.

Podle studie britských vědců z Oxfordu za deset let roboti získají dominanci v desetině profesí, za 20 let už to bude více jak dvacet procent a za čtyřicet let se budou pomalu blížit k polovině.

Umělá inteligence (AI): 

  • Do roku 2021 vznikne v Česku Evropské centrum excelence, které umožní obousměrný přenos znalostí mezi výzkumem a soukromým sektorem- více

Robotizace, zprávy z tisku:

21.10.2023 Americký internetový prodejce Amazon začal ve svých skladech zkoušet roboty, kteří mají čtyři končetiny a jsou schopni chůze připomínající lidské pohyby. Firma podle stanice BBC tvrdí, že roboti uvolní zaměstnancům ruce k dalším činnostem pro větší spokojenost zákazníků. Odbory ale oponují, že firma se ke svým zaměstnancům už delší dobu chová jako k robotům a že humanoidní stroje nahradí člověka. Robot nazvaný Digit je schopen končetinami podobnými rukám přenášet krabice a balíky a zastávat běžnou skladnickou práci. Místo kol běžných u jiných robotů má nohy, které mu podle firmy dovolí chodit po schodech či zdolávat jiné terénní překážky v budovách Amazonu.

  • Globální podnik má podle vlastních statistik v současnosti zhruba 750 tisíc robotů, kteří pracují v součinnosti s lidmi. Často je lidé využívají k tomu, aby za ně vykonávali mechanickou opakující se činnost, uvedla firma.
  • https://forbes.cz/v-amazonu-humanoidni-roboti-berou-lidem-praci-obavaji-se-odbory/?

9.10.2023 "Ještě nikdy v historii jsme neměli pět inovativních základních technologií." Mluví konkrétně o robotice, umělé inteligenci, genové terapii, úložištích energie a blockchainu. Každá z těchto technologií má podle ní sílu změnit svět sama o sobě, ale dohromady tvoří bezprecedentní mix. Když se takový tradiční investor dívá na současný svět, úplně přehlíží tu realitu. Technologie teď nerostou jen exponenciálně, ale superexponenciálně. Takže jsou dva kroky pozadu.

  • Dobrým příkladem exponenciálního růstu je firma, která roste každý rok o řekněme 20 až 30 procent, po dobu 20 let. To dokázal třeba Amazon. Většina lidí to nečekala, nedokázala si něco takového představit.

  • Superexponenciálním růstem myslíme to, že se sejde více exponenciálních technologií dohromady. Dle našeho výzkumu se právě toto nyní děje. Navzájem se ty exponenciály posilují.

  • Automatické robotické taxíky, ty jsou kombinací tří exponenciálních technologií, které jsou nyní na pokraji velkého růstu: robotika, umělá inteligence a úložiště elektrické energie. Dnes jsou zisky z provozu robotaxíků někde kolem nuly. Naše predikce je, že do pěti až 10 let dosáhnou na osm až 10 bilionů dolarů.

  • Tesla žije ve světě baterií, umělé inteligence, robotiky. Tesla není automobilka, je to technologická firma.

  • Jsou tu čtyři ingredience, které umožní firmám využít AI naplno. Především doménová expertiza: ta firma musí opravdu vědět, v čem podniká. Zadruhé: musí opravdu věřit tomu, že umělá inteligence je revoluční technologie, a najmout odborníky na AI. Data té firmy jsou třetí ingrediencí. Čím více dat má, která nikdo jiný nemá, tím úspěšnější může být. A konečně potřebují firmy schopnost prodávat, distribuovat své služby. Buď po celém světě, nebo aspoň ve svém regionu. A řada velkých firem už tři ze čtyř těch ingrediencí má. Chybí jim obvykle ti AI odborníci, měly by si je zajistit.

14 nadějných inovací dle ARK Investment

  • Technologická konvergence pěti technologických odvětví (blockchain, AI, sekvenování DNA, robotiky a energetiky) povedou k zahájení úplně nové technologické éry.
  • Umělá inteligence bude představovat stejný nárůst produktivity v oblasti znalostní ekonomiky jako kdysi pásová výroba v továrnách. "Do roku 2030 by mělo dojít ke čtyřnásobnému nárůstu produktivity," predikuje ARK Investment. U programátorů předvídá až desetinásobný nárůst.
  • Digitální spotřebitelé přesunou trávení volného času do online aktivit, jako je hraní her, propojená televize, nové socální sítě, sázení nebo virtuální realita.
  • Digitální peněženky umožní výrazně inovovat peněžní transakce a naruší výsadní postavení tradiční banky.
  • Veřejné blockchainy povedou k novým možnostem investování a budování důvěry v době krizí.
  • Bitcoin bude podle analytiků ARK Investment posilovat až 50násobně: "Hodnota jednoho bitcoinu by v příští dekádě mohla dosáhnout až milionu dolarů."
  • Sítě inteligentních smluv by po "katastrofálním selhání centralizovaných kryptoburz" mohly nabídnout vítanou decentralizovanou alternativu.
  • Přesné terapie využívající sekvenování DNA, RNA a genetické nůžky CRISPR mohou vést k významně lepšímu cílení léků.
  • Molekulární diagnostika rakoviny pomocí sekvenování nové generace může nastartovat novou éru prevence rakoviny.
  • Elektrická vozidla mají velký potenciál, jejich exponenciální nástup ale může zbrzdit nedostatek surovin.
  • Autonomní taxislužby se v roce 2022 zatím testovaly v 15 městech světa, ale do 10 let mohou být v činnosti na celém světě. "Autonomní platformy pro přepravu osob vytvoří hodnotu ve výši 14 bilionů dolarů do pěti let," predikuje výzkum ARK Investment.
  • Autonomní logistika v podobě dálkové přepravy, dronů nebo doručovacích robotů může znamenat revoluci v přepravě zásilek.
  • Robotika a 3D tisk jsou technologie, které mohou významně zkrátit čas nutný k návrhu a otestování nových produktů, což může vést k nárůstu poptávky o 80 % ročně.
  • Orbitální podnikání využívá malé družice vybavené přesnými senzory ke zvýšení zisků. Časem se může přidat i hypersonický let.
  • https://ark-invest.com/podcast/introducing-big-ideas-2023/
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-trhy-se-myli-slavna-investorka-vysvetluje-co-nas-ceka-237865#

30.8.2022 Poptávka severoamerických podniků po průmyslových robotech se ve 2Q vyšplhala na nové rekordní maximum. Firmy tak reagují na nedostatek pracovních sil v továrnách a skladech. Podle údajů svazu pro rozvoj automatizace A3 si severoamerické podniky ve čtvrtletí objednaly rekordních 12.305 robotů. To představuje meziroční nárůst o 25 %, napsala agentura Reuters (ČTK) 

30.5.2022 Průmyslové podniky ve Spojených státech se snaží řešit nedostatek pracovních sil a rostoucí objem zakázek zvyšováním automatizace. Objednávky průmyslových robotů v USA tak v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o rekordních 40 procent. S odvoláním na údaje svazu pro rozvoj automatizace A3 to napsal ekonomický list The Wall Street Journal (ČTK).

10.1.2022 Globální pracovní trh začíná čelit masivní robotizaci, což s sebou přináší i otázky, jak roboty zdanit. Důvodem je jednoduchý předpoklad, že čím méně lidí bude v budoucnu pracovat, tím více budou klesat příjmy státních rozpočtů. Místo aby lidé do rozpočtů aktivně přispívali, stane se část z nich naopak příjemcem podpor. O návrhu takového zdanění, aby bylo spravedlivé a přínosné, přemýšlí i Pavel Semerád z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zdůrazňuje potřebu globálního řešení, v opačném případě je velmi pravděpodobné, že i v této oblasti vzniknou daňové ráje.

  • Pracovní trh se bude dramaticky měnit. Odhaduje se, že do roku 2030 zanikne třetina pracovních míst, nahradí je roboti. Sice vzniknou nová místa, ale někteří lidé se možná nebudou chtít rekvalifikovat," uvedl Semerád. Navíc je podle něj pravděpodobné, že přechod bude tak překotný, že se někteří lidé ani nedokážou tak rychle rekvalifikovat. "Je proto potřeba začít přemýšlet, jak nahradit výpadek na straně státního rozpočtu.
  • Stačí, aby takové pracovníky nahradila roboty jedna firma, a ostatní firmy v daném oboru se trendu budou muset přizpůsobit. Zánik pracovních míst tak nabere velmi rychlé tempo. "Stát přijde o daň z příjmů, o zdravotní a sociální pojištění a naopak bude muset vyplácet podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky. To jsou obrovské peníze.
  • Zatím není jasná ani definice robota. "Nejde totiž jen o roboty, kteří pracují v továrnách. Roboti v podobě umělé inteligence schvalují v bankách půjčky, v marketingu se využívají jako chatboti a velké technologické firmy díky robotům získávají množství dat o uživatelích, které pak marketingově využívají. Bylo by možné je hodnotit podle čipů, mikroprocesorů, objemu paměti, nebo podle toho, jak velké množství lidí při práci robot nahradí.
  • V úvahu připadá paušální zvýšení daně z příjmu fyzických či právnických osob. "Ale to je administrativně náročné. Další možností je zrušit odpisy u robotů, nebo by se mohla zvýšit DPH na roboty, nebo sazba daně u výrobků produkovaných roboty. My se přikláníme k samostatné dani z robotů 

14.12.2021 Na sto tisíc zaměstnanců připadá v Německu 371 robotů. Víc jich v průmyslu mají jen v Jižní Koreji, Singapuru a Japonsku. Německo tak opět potvrdilo, že v evropském srovnání je v automatizaci jasným lídrem. Z evropských zemí je pak s velkým odstupem za Německem na pátém místě Švédsko s 289 roboty na sto tisíc zaměstnanců. Evropský průměr je nyní na 123 robotech. Česko tak se 162 roboty na sto tisíc zaměstnanců patří do nadprůměru.

  • Za posledních pět let se celosvětové využití robotů téměř zdvojnásobilo. 
  • https://ifr.org/ifr-press-releases/news/robot-density-nearly-doubled-globally
  • https://www.handelsblatt.com/technik/forschung-innovation/industrie-deutschland-hat-die-hoechste-roboterdichte-in-europa-platz-vier-weltweit/27891128.html?

2.12.2021 Velký triumf dosáhli roboti. Australský federální soud rozhodl, že stroj s umělou inteligencí může být sám uznán jako vynálezce a podávat patenty, informoval web Gizmodo.

Rozsudek, který lze považovat za vítězství robotů, vynesl australský federální soud po ročních právních spotech po celém světě. Rozhodnutí předcházela snaha Ryana Abbota, profesora práva z University of Surrey v britském městě Guildford, který začátkem tohoto roku začal podávat patentové přihlášky v 17 různých zemích po celém světě. Jednalo se o dva patenty, jeden pro nastavitelnou nádobu na jídlo a druhý pro nouzový maják. Jako vynálezce, kterého požadoval zaregistrovat, uváděl "stroj s umělou inteligencí" nazvaný DABUS.

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/robot-vyhral-soud-humanoidi-a-stroje-s-umelou-inteligenci-po-celem-svete-mohou-zacit-slavit/lubosvojtech/?<br>

15.10.2021 Sophia je prvním robotem, který se chová natolik lidsky, že chce mít vlastní dítě, píše Input Mag.

Sophia je humanoidní robot s lidskými myšlenkami a pocity. Sophia je aktivní od začátku roku 2016 a od té doby cestuje po světě. Robot sice neprovozuje sex, ale chce mít své robotické dítě.

"Zdá se, že pojem rodiny je velmi důležitý," řekla Sophia v nedávném rozhovoru pro tisk. "Myslím, že je úžasné, že lidé mohou najít emoce a vztahy mimo svou krevní skupinu." Pro opravdové příznivce tohoto robota může být tato odpověď poněkud překvapivá. Sophia byla již dříve dotázána, zda vnímá mateřství, protože vnímané pohlaví robota je ženské a co jiného by měl robot ženského pohlaví chtít dělat než se rozmnožovat, že? Ale co na to její stavitelé? Údajně si pohrávají s myšlenkou, že by robotka mohla dítě porodit, jako běžný člověk. Dokonce přišli s nápadem, jak tento proces udělat tak, aby to vypadalo, jako skutečný porod.

Sophia v rozhovoru ale uvedla, že lidé a roboti jsou si podobní v tom, jak vnímají rodinu. Sophia považuje každého, kdo má dítě, za velkého šťastlivce. Jak by vypadalo skutečně humanoidní robotické dítě? Pravděpodobně by realita takového objektu byla dosti znepokojivá. Mluvilo by jako Sophia, nebo by jen vydávalo dětské zvuky?

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/robot-porodi-dite-vedci-prisli-s-bizarnim-napadem/daniel/?<br>

24.11.2020 Podíl firem, které investují do robotizace, automatizace a umělé inteligence, letos meziročně stoupl o 15 p.b. na 42 %. Tyto firmy na investice do technologií takzvaného průmyslu 4.0 vyčleňují 5- 20 % svých investičních rozpočtů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Svazu průmyslu a dopravy mezi 99 firmami

22.11.2020 V texaském areálu Boca Chica společnosti SpaceX, která zde vyvíjí vesmírný koráb Starship, se objevil robotický pes od firmy Boston Dynamics. I když o jeho skutečném účelu SpaceX stále mlčí, z jeho konání je jasné, že ve středisku neslouží jen k pobavení technologických nadšenců.

Svými schopnostmi předčí své lidské parťáky a užitečný tak může být pro celou řadu firem. Nedávno byl například k vidění i v Černobylu, kde mapoval radiaci. Chytrá robotika se stane klíčovým motorem příští fáze informační revoluce.

Robotický pes

Boston Dynamics vyvíjí roboty, jež napodobují lidské a zvířecí pohyby. Humanoidní model Atlas dokonce umí své pohyby sám koordinovat a vyvažovat, po pádu se umí i sám zvednout.

Na vývoji robotů firma spolupracuje mimo jiné i s americkou armádou. "Nováčky" v podobě robopsů si vojáci velmi chválí. Armáda by mohla roboty nahradit až čtvrtinu svých mužů.

Robotický pes je pro každou firmu užitečný minimálně z pohledu sběru nepřeberného množství dat. Konkrétně ve SpaceX je užitečný kvůli 360stupňové panoramatické kameře, která dohlíží na celou odpalovací rampu. Jeho citlivé senzory pak dokážou zachytit anomálie ve zvucích, které - jak nám ukazuje například i česká firma Blindspot - většinou poukazují na určitou poruchu. Zeus je opatřen i senzory pro kontrolu teploty nebo detekci jakýchkoliv prasklin a průsaků. Jeho výhoda je, že se může na rozdíl od lidí pohybovat v blízkosti rampy při samotném testu. A při testování Starshipu už došlo při kryogenních tlakových zkouškách k úniku dusíku a k následnému výbuchu nerezové lodi.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/sveho-psiho-mazlicka-maji-i-firmy-robopes-jim-pomaha-sbirat-data-kam-lide-nemohou.A201120_163911_firmy-trhy_tesa

11.11.2020 Roboti místo lidí. Do deseti let zanikne třetina profesí, tvrdí brněnští vědci. Dělníky nahradí robotická ramena. Operátory umělá inteligence a účetní počítačové programy. Za oběť robotizaci a automatizaci dle vědců z Mendelovy univerzity v Brně padne třetina profesí. A to do deseti let. Nicméně netřeba panikařit. Vzniknou místa nová. 

  • Do deseti let totiž zanikne zhruba třicet procent pracovních pozic. Na vině je i aktuální pandemie, neboť urychlila proces nástupu digitalizace, robotizace a automatizace.  
  • V ohrožení jsou účetní, jejichž práci už nyní zastanou automatizované programy. Mizí i doručovatelky, pokladní, bankovní úředníci, agenti v cestovních kancelářích, asistenti právníka a další. 
  • "Naopak nezaniknou například úklidové služby, extrémně žádané budou v souvislosti se stárnutím společnosti pečovatelské služby. Nezmizí také kreativní povolání.
Na druhou stranu se zvýší zájem o datové analytiky, dálkové online učitele, programátory. "Už dnes vidíme řadu nových pozic, které před pár lety ještě nikdo neznal, nebo vůbec neexistovaly. Jedná se například o specialisty na sociální sítě. Další profesí je učitel chatbotů, tedy komunikační specialista vytvářející jazyk, kterým mluví počítačový program simulující lidskou konverzaci 
Role člověka se přeorientuje na funkce spojené s kreativní činností. Například se vyvinou profese typu dozorce výrobní linky, trenér kolaborativních robotů, technik 3D tisku, bezpečnostní analytik složitých systémů či operátor virtuální reality.
https://brnensky.denik.cz/podnikani/roboti-misto-lidi-do-deseti-let-zanikne-tretina-profesi-tvrdi-brnensti-vedci-202.html?
 

9.11.2020 Robotika kráčí mílovými kroky za snem vytvoření člověku podobné bytosti. Na této strastiplné cestě však zaznamenala již řadu bizarních odboček. Tou poslední je vytvoření robotické ruky, která má pomoci svobodným mužům nahradit slastný pocit, když se s přítelkyní vodí za ruce. Není ani příliš divu, že tento vynález vznikl v Japonsku.

  • Nazývají ho Osanpo Kanodžo (v překladu Přítelkyně na procházku) a jde o robotickou ruku, kterou si člověk toužící po dotyku připne na paži.
  • Robotická ruka reaguje na stisk stiskem a je vyrobena z materiálů, které na dotyk odpovídají dotyku lidské ruky.
  • Pro zvýšení autenticity lze do ruky vsunout vlhký hadřík, který posléze simuluje nervózní lehké pocení dlaní.
  • Ruka je navíc parfémovaná dámským šamponem a zájemce si může stáhnout aplikaci, která mu bude přehrávat zvuk dámských kroků a šustění šatů.
  • Iluze dívky kráčející zamilovaně ruku v ruce po mužově boku pak má být dokonalá.
  • Podle tvůrců ruka může dobře nahradit nedostatek lidského kontaktu, zejména v době, kdy jsou lidé kvůli pandemii právě od kontaktu odrazováni.
  • Osanpo Kanodžo pak může sloužit nejen jako náhrada dámské společnosti, ale i jako univerzální společník.

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/nemate-pritelkyni-nevadi-japonsti-vedci-vytvorili-specialni-robotickou-ruku-40341711#

27.10.2020 Trh s roboty byl ještě předloni na vrcholu. Po šesti letech neustálého zvyšování prodejů ale loni přišel propad o 12 procent. Počet nově dodaných se podle zprávy World Robotics 2020 snížil na 373 tisíc kusů. Už dva roky po sobě klesají i prodeje v Česku: loni tuzemské firmy odebraly celkem 2624 robotů, meziročně o čtyři procenta méně. I tak si drží Česko ve světě v počtu nových instalací 15. místo. Téměř dvě třetiny všech nových robotů připadají na automobilový průmysl.

  • Velký prostor mají v robotizaci firmy mimo automobilový průmysl. V Česku připadá v této oblasti 66 robotů na 10 tisíc zaměstnanců, zatímco u automotive je to skoro desetkrát tolik 
  • Efektivnější než robotická linka nebo obráběcí CNC stroj začíná být pro tento způsob zakázkové výroby 3D tisk. Ceny tiskáren rychle klesají a brzy se vyřeší také jejich hlavní nevýhoda, kterou je stále ještě malá rychlost 3D tisku 
  • Pro firmy je 3D tisk do budoucna výhodný i proto, že si pak nemusí vytvářet na skladě velké zásoby, které jim blokují hotovost 
  • Právě úspory nákladů na mzdy zaměstnanců jsou při robotizaci i zavádění 3D tisku jedním z hlavních důvodů, proč firmy k tomuto kroku přistupují. Robot, který při výrobě spolupracuje s člověkem a dělá tu nejvíce monotónní práci, se dá pořídit již kolem jednoho milionu korun, což už je přijatelná investice také pro malé a střední firmy. Při rostoucích nákladech na zaměstnance se tato investice brzy vrátí i při jednosměnném provozu. Pokud se vyrábí na více směn, snižuje se podle odborníků návratnost pod jeden rok. 
  • Automatizace tak může mít velký vliv na zaměstnanost v průmyslu. V něm v Česku stále pracuje přes milion lidí. Podle nedávné studie Bloomberg Economics patří Česko v tomto směru mezi průmyslovými státy spolu se Slovenskem a Japonskem k těm nejohroženějším. 
  • Hodnota světového trhu s roboty, kde je už sedm let největším odběratelem Čína, byla vloni necelých 14 miliard dolarů. Spolu s navazujícími prodeji softwaru, příslušenstvím a služeb šlo o více než 40 miliard dolarů. 

https://ifr.org/free-downloads/<br>

https://archiv.ihned.cz/c1-66835640-svetovy-trh-s-roboty-klesa-u-zakazkove-vyroby-se-zacina-prosazovat-3d-tisk-pronika-i-do-automobiloveho-prumyslu<br>

20.10.2020 Pokrok v automatizaci ohrožuje významný podíl pracovních míst v sektorech, které se téměř čtvrtinou podílejí na celosvětové zaměstnanosti. Vysokému riziku, že jejich pracovní místo zruší právě robotizace, čelí až 800 milionů lidí. Mezi nejvíce ohrožené patří pracující v šesti arabských státech kolem Perském zálivu, dále v České republice, na Slovensku a v Japonsku. Ukázala to studie ekonomů Bloomberg Economics. Podle našich analýz v převážné většině scénářů dojde při zavádění nových technologií k významnému posunu v produktivitě práce, kvůli čemuž nastane redukce pracovní síly. Následkem bude, že některé pracovní pozice zaniknou, v souvislosti s rozšířením technologií a změnou obchodních modelů vzniknou zcela nové pracovní pozice.

riziko větší automatizace vytváří vyšší nerovnost příjmů. Zatímco dříve se myslelo, že robotizace ohrožuje hlavně nízko kvalifikovaná pracovní místa, teď se ukazuje, že robotizace nahrazuje úkony, které lze rozdělit na několik jednoduchých mechanických kroků. Ty často spadají mezi místa se středními příjmy, což vytváří efekt polarizace pracovní síly. To je případ, kdy pracovní místa vyžadující střední úroveň dovedností mizí ve srovnání s těmi, která vyžadují jen málo dovedností, či naopak vysoce kvalifikované pracovníky. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4523385/robotizace-ohrozuje-po-svete-az-800-milionu-pracovnich-mist.html

30.6.2020 Téměř čtvrtina malých a středních výrobních podniků v ČR plánuje v příštích třech letech robotizaci. Ještě více firem hodlá investovat do robotů v Maďarsku a Rumunsku, nejvíce výrobních podniků, třetina, chce automatizovat výrobu v Polsku. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Universal Robots uskutečnila agentura SC&C

19.5.2020 Počet průmyslových robotů se v příštích 3 letech do roku 2022 zvýší o 2 mil. ks na téměř dvojnásobek. Předloni se jejich instalovaný počet odhadoval celosvětově na 2,4 mil. Zavádění robotů ve firmách částečně ovlivní současná epidemie koronaviru, kdy podniky musí snižovat závislost na lidské pracovní síle. Zájem bude především o tzv. kolaborativní roboty, které spolupracují s lidmi. Vyplývá to z informací IFR 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.