Nord Stream 2

Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho evropskými partnery (investoři) jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Provoz plynovodu by mohl být zahájen až v příštím roce namísto doposud předpokládaného konce letošního roku. Důvodem jsou průtahy při získávání potřebných povolení od Dánska. Termín dokončení plynovodu se plánuje do poloviny 2020. více

 • Trasa plynovodu po mořském dně totiž obchází jejich území Polska, Dánska, Pobaltí a Ukrajiny atd.
 • 1300 kilometrů dlouhá mořská část plynovodu vzniká od roku 2018. Protínat by měl území pěti států: Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa. Náklady na stavbu jsou vyčísleny na osm miliard eur.
 • Proti jeho výstavbě protestovaly především ty státy EU, které nové potrubí obchází, tedy Polsko a Pobaltí, a rovněž Ukrajina. Kritizují ho i Spojené státy, které chtějí do Evropy prodávat svůj zkapalněný plyn.
 • Projekt Nord Stream 2 (mořská část), jehož hodnota dosahuje 9,5  až 10,5 miliardy eur (242,6 miliardy korun), má zdvojnásobit kapacitu prvního plynovodu Nord Stream, který zahájil činnost v roce 2012. Celkem NORD STREAM 1+2 110 miliard metrů krychlových plyn. 
 • Hlavním investorem projektu je ruský Gazprom. Polovinu z investice 11 miliard dolarů (240 miliard korun) zaplatily evropské energetické firmy Uniper, Wintershall Dea, Shell, OMV a Engie. Plynovod má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Plyn z projektu má využívat i Česko. 
 • Rusko ho chce využít k přesměrování valné části dodávek, které nyní proudí přes Ukrajinu (za tranzit platí 3 miliardy USD). Termín spuštění plynovodu se proto shoduje s koncem platnosti stávajícího tranzitního kontraktu s Ukrajinou, a tím je 31. prosinec 2019.
 • Na konci roku 2019 vyprší desetiletý kontrakt pro tranzit ruského plynu přes Ukrajinu. Dohoda, co bude dál, však stále není na obzoru. Ukrajina podporuje desetiletou přepravní smlouvu s garantovaným minimálním ročním přepravním objemem 60 miliard m3 a ­dalších 30 miliard m³ flexibilně. více
 • Dokončení druhé větve Nord Streamu, s nímž se počítá v polovině roku 2022 (zpoždění 2 roky), bude znamenat, že asi 70 % ruských dodávek plynu do Evropy půjde rovnou do Německa. Tím prudce poklesne význam Ukrajiny, jež dosud byla pro tranzit ruského plynu do střední a západní Evropy klíčová. Ukrajinský systém tranzitních plynovodů je nejrozsáhlejší na světě. Jeho přepravní kapacita činí 130 tisíc krychlových metrů ročně. Kyjev v minulosti na poplatcích za tranzit ruského zemního plynu inkasoval 2,5−3 miliardy dolarů ročně. více
 • Berlín se netají tím, že země vyšší dodávky ruského zemního plynu potřebuje, aby nahradily elektřinu z jaderných elektráren, které budou odstaveny do konce roku 2022. Navíc má do konce roku 2038 skončit těžba uhlí. 
 • Pro Česko je dokončení Nord Streamu 2 ekonomicky výhodné, neboť stoupne jeho význam jako velice důležitého tranzitního území. "Pohled na mapu napoví, že naše území je taková zkratka pro Německo přepravující palivo ze severu do Bavorska," Domácí plynovodní síť se na Nord Stream 2 napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal, dlouhého 480 kilometrů. Vede z Lubminu do obce Deutschneudorf na krušnohorské hranici s Českem. Náklady na jeho výstavbu dosáhnou zhruba tří miliard eur.
 • Projekt nazvaný Capacity4Gas stál více než 540 milionů eur (přes 14 miliard korun) a umožní další tranzit plynu do Bavorska, Rakouska, Itálie nebo Chorvatska. 
 • Na celkových nákladech na výstavbu plynovodu se polovinou podílí ruská státní společnost Gazprom. Druhá polovina připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.
 • V současné době Ukrajina vydělává na tranzitu ruského plynu do Evropy kolem tří miliard dolarů ročně.  
 • 22.2.2022 Německý kancléř Olaf Scholz zastavil certifikaci ropovodu Nord Stream 2. 

Nord Sream, časová osa:

 • Červen 2015 Gazprom se dohodl s britsko-nizozemským koncernem Royal Dutch Shell, německými společnostmi E.ON a BASF, rakouským OMV a francouzským Engie na projektu plynovodu za 9,5 miliardy eur.
 • Leden 2018 Německo schvaluje povolení pro Nord Stream 2, kterým má proudit plyn z Ruska do Evropy po dně Baltského moře.
 • Leden 2019 Velvyslanec USA v Německu Richard Grenell varuje evropské společnosti, že jim mohou hrozit americké sankce, pokud se z projektu nestáhnou.
 • Prosinec 2019 USA uvalují sankce proti firmám i jednotlivcům. Práce se na rok přeruší.
 • Září 2020 V Německu sílí tlak na vládu, aby po otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného v Rusku projekt zarazila. Proti jsou premiéři východních spolkových zemí a ministr financí Olaf Scholz.
 • Říjen 2020 Dánsko uděluje povolení pro stavbu a provoz plynovodu ve svých vodách.
 • Prosinec 2020 Spojené státy 3. prosince oznamují, že sankce, které se týkaly dodavatelských firem, rozšíří na banky, pojišťovny či certifikační organizace spojené s projektem.
 • Ruské plavidlo Fortuna začíná 11. prosince klást potrubí v německých vodách, končí v závěru měsíce. 
 • Leden 2021 Loď Akademik Čerskij zahájil pokládku potrubí v dánských vodách.
 • Na konci roku 2021 dokončený plynovod stále neobdržel povolení od Německých úřadů.
 • 26.9.2022 Sabotáž na plynovodu Nord stream I a II, Baltic PIPE byl zprovozněn 27.9.2022, roční kapacita až 10 miliard metrů krychlových plynu.
Polsko považuje projekt Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, za hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy. Plynovod podle Varšavy posílí už tak dominantní pozici firmy Gazprom na trhu. Plyn z Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal. "Polsko je významným tranzitérem ruského zemního plynu. Výstavba konkurenčního přímého plynovodu do Německa tedy poškozuje jeho ekonomické zájmy," řekl ČTK analytik konzultační firmy ENA Jiří Gavor. "Mimochodem, polský plynovod Jamal v době svého vzniku byl první trasou obcházející ukrajinské území, což ale tehdy nevyvolalo žádné protesty a protiakce. Gazprom nese na svých bedrech polovinu nákladů na výstavbu plynovodu. Druhá polovina připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Gazprom v úterý uvedl, že hodlá projekt Nord Stream 2 co nejrychleji dokončit. Výstavba plynovodu dlouhého 1230 kilometrů je už téměř hotova, zbývá ale ještě položit zhruba 120 kilometrů potrubí v dánských vodách. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas loni v prosinci pokládání potrubí pozastavila v důsledku amerických sankcí na podniky spojené s výstavbou plynovodu.
Spojené státy plynovod Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují, což zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Podle Moskvy je ale Washington motivován vlastními ekonomickými zájmy a snaží se zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA.
Polský antimonopolní úřad projekt Nord Stream 2 prověřuje už několik let. V srpnu vyměřil Gazpromu pokutu 213 milionů zlotých (zhruba 1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při jeho řízení souvisejícím s tímto projektem.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. V letošním druhém čtvrtletí vydělal 149,2 miliardy rublů (zhruba 44 miliard Kč). Proti stejnému období loni mu ale čistý zisk klesl o více než polovinu, zejména kvůli negativním dopadům koronavirové krize na trh s plynem. Loni firma vykázala čistý zisk 1,2 bilionu rublů (přes 350 miliard Kč).

Trump hrozí sankci zavedení cel na evropské osobní automobily (pokles exportu), pokud nebude zastavena výstavba Nord Stream 2. Německo si muselo vybrat mezi Huawei nebo Nord stream II, stále ale nemá vyhráno (2020).

Zahájení provozu plynovodu se kvůli průtahům při získávání potřebných povolení očekává v roce 2020. Nord Stream 2 dnes uvedl, že položeno je již 2100 kilometrů potrubního vedení v projektu, jehož náklady se odhadují na 11 miliard dolarů. Potrubí leží ve vodách Ruska, Finska, Švédska a také ve velké části teritoriálních vod Německa. více

Nord Stream 2, zprávy z tisku:

21.4.2024 Pojišťovny odmítají vyplatit Nord Stream pojistky pro pokrytí poškozených podmořských plynovodů z roku 2022. Podle nich se jedná o válečné škody, které pojistka nekryje. Rovněž se odvolávají na to, že nekryjí incidenty, které vznikly "na příkaz jakékoliv vlády". Společnost Nord Stream podala u londýnského Nejvyššího soudu žalobu a požaduje od svých pojistitelů přes 400 milionů eur, píše agentura Reuters.

https://echo24.cz/a/Hb87t/zpravy-svet-nord-stream-vybuch-pojistitele-odmitnout-zaplatit?

22.12.2023 Spojené státy se začaly připravovat na podkopání Nord Streamu týdny před zahájením ruské speciální operace na Ukrajině, napsal americký novinář Seymour Hersh v článku na online platformě Substack .Podle jeho názoru mohlo být původním cílem zadržet Moskvu, ale skutečné načasování - září 2022 - ukazuje, že sabotáž byla pravděpodobně přesměrována proti Německu , které bylo vnímáno jako slabý článek koalice podporující Kyjev. "Američané, kteří byli v týdnech před ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022 přiděleni k tajné misi v Baltském moři , věřili, že cílem je přesvědčit ruského prezidenta Vladimira Putina, aby neinvazoval. Když invaze navzdory veřejným hrozbám zničení ropovodu , ... se stalo, americký tým v Norsku dostal příkaz pokračovat v práci a najít způsob, jak ji dovést do konce," řekl Hersh. Novinář tvrdí, že sabotáž byla připravena na konec května, ale americký prezident Joe Biden ji bez vysvětlení odložil. "Prezidentský příkaz přišel koncem září. Tři ze čtyř větví potrubí byly zničeny poté, co nízkofrekvenční sonarové zařízení odpálilo výbušniny," napsal autor článku.

https://ria.ru/20231222/potok-1917577147.html

11.11.2023 Bývalý velitel jednoho ze speciálních operačních sil Ozbrojených sil Ukrajiny (AFU) plukovník Roman Červinskij byl koordinátorem výbuchu pobřežních plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Informoval o tom list The Washington Post s odvoláním na ukrajinské představitele a evropské zdroje.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/19261143

26.9.2023 Za bombardováním Nord Streams stojí Bílý dům, ale cílem této sabotáže nebylo změnit situaci v ukrajinském konfliktu, ale obnovit vliv USA v Evropě, říká americký novinář a držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh. Bílý dům si vybral Nord Stream , protože to byly jediné ropovody, ke kterým měly Spojené státy přístup, a sabotáž, na kterých "by se dalo distancovat".

Kromě toho nejmenovaný představitel Hershovi řekl, že americká rozvědka považuje Bidenovy nejasné pokyny ke zničení plynovodů "jako strategický krok ke třetí světové válce".

 • Hersh 8. února zveřejnil své vyšetřování, v němž s odkazem na zdroj uvedl, že výbušná zařízení pod ruskými plynovody nastražili v červnu 2022 pod záštitou cvičení Baltops potápěči amerického námořnictva za podpory norských specialistů. Podle Hershe o operaci rozhodl americký prezident Joe Biden . 
 • https://ria.ru/20230926/rossiya-1898736211.html 

1.9.2023 Spojené státy udělaly chybu, když vyhodily do vzduchu ruské plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, řekl Fox News podnikatel Vivek Ramaswami, který se uchází o prezidentskou nominaci Republikánské strany .Politik, když mluvil o konfliktu na Ukrajině, slíbil uzavřít "dohodu" s Moskvou, "zmrazit" frontovou linii a přijmout "pevný závazek" nepřijmout Kyjev do NATO. Kromě toho vyjádřil přání "oddělit" Rusko od Číny a spojenectví obou zemí označil za "největší hrozbu" pro Spojené státy.

https://ria.ru/20230901/potoki-1893535355.html

14.6.2023 CIA loni v létě dostala informaci od nizozemské tajné služby o plánu ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream 1. Americká zpravodajská služba pak informovala německou vládu a vyzvala Kyjev k ukončení operace, píše deník NYT. Američtí představitelé se nicméně domnívají, že akce byla pouze odložena, přičemž útok mohla provést i jiná skupina napojená na Ukrajinu. Podle CIA operace proběhla přinejmenším za volného vedení ukrajinské vlády. Kdo přesně operaci plánoval, ale zůstává nejasné.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-cia-varovala-kyjev-pred-odpalenim-nord-streamu-ziskala-jeho-tajne-plany-232513#

11.6.2023 Teorií, že by za odpálením plynovodů Nord Stream mohl sabotážní tým se základnou v Polsku, se nyní zabývají němečtí vyšetřovatelé. Spolkový kriminální úřad zkoumá, proč se jachta, která byla podle nich použita k provedení operace, vydala do polských vod, informoval deník The Wall Street Journal (WSJ). Kromě toho byla jachta vypůjčena v polské cestovní kanceláři s podezřelou historií podnikání. V jednom z německých přístavů pak byla nalezena bílá dodávka s polskou poznávací značkou, která mohla sloužit k zásobování lodi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věří, že za sabotážní akcí nestojí Ukrajina.

 • Dohromady tyto údaje ukazují, že loď plula kolem všech míst, kde později došlo k výbuchům, což je důkaz, který vyšetřovatele utvrdil v přesvědčení, že Andromeda se podílela na loňském zničení plynovodu.
 • Němečtí vyšetřovatelé podle lidí obeznámených s vyšetřováním rovněž prý v současnosti prověřují, proč byla jachta pronajata s pomocí cestovní kanceláře se sídlem ve Varšavě, která je zřejmě součástí sítě nastrčených společností vlastněných Ukrajinci s podezřelými vazbami na ukrajinskou rozvědku. Cestovní kancelář Feeria Lwowa registrovaná v Polsku a vlastněná Ukrajinci, která se přihlásila k pronájmu lodi v Německu, byla v předchozích letech téměř nečinná. 
 • První jasné varování, že ukrajinský útok na ropovody by mohl být bezprostřední, přišlo od zpravodajské služby jedné z evropských zemí v červnu 2022. Tato agentura informovala Ústřední zpravodajskou službu o tom, že malá skupina příslušníků ukrajinských ozbrojených sil plánuje ve stejném měsíci sabotáž plynovodu. CIA toto varování předala Německu a dalším spojencům, ale počátkem září dospělo několik vlád k závěru, že hrozba pominula. K akci ale nakonec 26. září skutečně došlo  .

 • https://echo24.cz/a/HvpTc/zpravy-svet-vysetrovani-nord-streamu-stopy-vedou-do-polska?

27.5.2023 Stále více nepřímých důkazů naznačuje, že výbuch plynovodu Nord Stream má ukrajinskou stopu. S informací přišel německý časopis Der Spiegel, který uvádí, že má mít k dispozici e-maily zaslané k pronájmu jachty Andromeda, která měla sloužit k přepravě výbušnin. Ty ovšem s veřejností nesdílel. Podle Der Spiegelu si mají být němečtí vyšetřovatelé již "jistí, že Andromeda byla použita k sabotáží", čehož se chytla i ruská vládní agentura TASS.

Jachtu si neznámý počet Ukrajinců měl pronajmout v září 2022, přičemž krátce po útoku ji měli vrátit. "K pronájmu byly pravděpodobně použity padělané doklady totožnosti," píše Spiegel. V kabině jachty byly nalezeny zbytky výbušnin použitelných pod vodou. "Jde o oktogen, výbušninu, která se hojně používá jak na Západě, tak v bývalém východním bloku. Jeden z vyšetřovatelů popsal sílu výbušniny jako ekvivalent půl tuny TNT," uvádí německý web. Zapojení Ukrajinců do výbuchu Nord Streamu ovšem není jediná teorie, se kterou přišli vyšetřovatelé a představitelé jednotlivých zemí. Obviněny byly například i americké zpravodajské služby, které měly údajně spolupracovat s norskými úřady. Mnohokrát se také ukázala informace, že mělo jít o operaci "pod falešnou vlajkou", kterou mělo mít na starosti Rusko, což ovšem označují německá média za "nepravděpodobné".

https://echo24.cz/a/HZdeA/zpravy-svet-nemecka-media-nord-stream-vyhodit-do-vzduchu-ukrajinci?

27.3.2023 Rusko zvažuje, že bude žádat o kompenzace za škody vzniklé loňskými explozemi na plynovodech Nord Stream. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na vysoce postaveného diplomata na ruském ministerstvu zahraničí Dmitrije Biričevského. Ten rovněž řekl, že budoucnost tohoto plynovodního projektu je nejistá (ČTK)

22.3.2023 Německý kancléř Olaf Scholz od podzimu pomáhá zakrývat data o sabotážích na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2. Oznámil to ve středu americký publicista Seymour Hersh s odvoláním na zdroje v článku zveřejněném na platformě Substack.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17340845

15.3.2023 Americký publicista, držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh považuje verzi o vyhození plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2 do povětří jistou "proukrajinskou skupinou", kterou nedávno popsal The New York Times s odkazem na představitele americké rozvědky za "bláznivý příběh ".

 • Vím o tom mnohem víc, než můžu říct. Jen o tom nemůžu mluvit.
 • Americké zpravodajské služby, které "nakrmily" americký tisk "tímhle šíleným příběhem" o možném zapojení proukrajinské skupiny do podkopávání Nord Streams. Novinář zejména vysvětlil, že neobstojí žádné kritice, protože někteří amatérští aktivisté prostě nemohli provést operaci tak složitého stupně.  
 • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17267835

8.3.2023 Západní rozvědka zná jméno údajného ukrajinského sponzora sabotáže Nord Stream, tvrdí autoři listu British Times ." "Jméno údajného soukromého sponzora, Ukrajince, který není spojen s vládou <...> Zelenského, koluje v kruzích tajných služeb několik měsíců, ale nebylo zveřejněno," píše se v publikaci. Podle zpráv médií týden po incidentu rozvědka oznámila členům skandinávské delegace v Bruselu , že za útoky nestojí Američané, Rusové ani Poláci, ale "soukromý podnik z Ukrajiny". Zároveň jim bylo řečeno, že výsledky vyšetřování nebudou zveřejněny, a také jim bylo řečeno, aby se vyhnuli otázkám, proč oficiální vyšetřování tohoto případu postupuje tak pomalu.

https://ria.ru/20230308/terakt-1856563454.html

Předpokládá se, že představitelé NATO tím zjevně chtěli ochránit Kyjev před veřejným sporem s Berlínem .

7.3.2023 Na Nord Stream útočila proukrajinská skupina, tvrdí zpravodajské informace. Nové zpravodajské informace, kterými disponují představitelé USA, naznačují, že za loňským útokem na plynovody Nord Stream stojí proukrajinská skupina, píše deník The New York Times. Podle německé televize ARD útok podniklo šest pachatelů vybavených falešnými pasy, pro plavbu k plynovodům si v pronajali jachtu v Polsku.

 • Ukrajina v reakci na deší zprávy o pachatelích útoků na plynovody Nord Stream opětovně popřela svou spojitost s útokem. "Ukrajina nemá s incidentem v Baltském moři nic společného a nemá žádné informace o 'proukrajinských sabotážních skupinách'," napsal na twitteru Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře. Možné zapojení Kyjeva označil za "zábavnou konspirační teorii".
 • Výbušniny, které loni na podzim zničily tři ze čtyř potrubí plynovodu Nord Stream na dně Baltského moře, podle zjištění německé televize ARD a dalších německých médií dovezla na místa činu jachta pronajatá v Polsku. Společnost, která jachtu pronajala, pravděpodobně patří dvěma Ukrajincům. Na moře vyrazil šestičlenný tým: pět mužů a jedna žena. Šlo o kapitána, dva potápěče a dvojici jejich asistentů a o lékařku. ARD ve své reportáži uvádí, že není jasné, z jaké země pocházeli, protože se prokazovali profesionálně zfalšovanými pasy. Použili je údajně například právě při pronájmu plavidla. 

 • Loď vyplula 6. září z německého Rostocku. Vybavení jim předtím dovezl do přístavu nákladní vůz. Po akci skupina vrátila loď majitelům nevyčištěnou, vyšetřovatelé tak na stole v kajutě dokázali zjistit stopy výbušniny. Podle informací ARD už loni na podzim tajná služba nejmenované západní země předala svým evropským partnerům indicie, podle kterých je za zničení potrubí odpovědné ukrajinské komando. Později se hovořilo o proukrajinské skupině. Zatím se také nepodařilo zjistit, na čí pokyn pachatelé jednali.

 • Útočníci byli s největší pravděpodobností Rusové nebo Ukrajinci, případně mohlo jít o skupinu složenou z obou národností. Představitelé Evropské unie opakovaně vyjádřili přesvědčení, že útok byl vzhledem ke složitosti provedení pravděpodobně financován některým státem.

 • Mezinárodní bezpečnostní kruhy nevyloučily, že by také mohlo jít o "operaci pod falešnou vlajkou". "To znamená, že byly záměrně položeny stopy, které ukazují na Ukrajinu jako pachatele. Vyšetřovatelé však zjevně nenašli žádné důkazy, které by takový scénář podporovaly," píše se v článku.

 • https://www.nytimes.com/2023/03/07/us/politics/nord-stream-pipeline-sabotage-ukraine.html

 • https://www.e15.cz/ukrajina-vs-rusko-konflikt-valka-aktualne?

 • https://ria.ru/20230307/ataka-1856499994.html

3.3.2023 Rusko se chystá poškozené potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 utěsnit a zakonzervovat, s opravou a opětovným zprovozněním nepočítá. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Každý z plynovodů má dvě potrubí a vybudovala je ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Tři z celkových čtyř potrubí loni v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstává neporušené (ČTK)

23.2.2023 Německá společnost Wintershall Dea po nouzové situaci na plynovodech zcela odepsala svůj podíl v Nord Streamu, vyplývá z její výroční zprávy ."Vzhledem ke geopolitické situaci není možné předvídat načasování a náklady na obnovu infrastruktury pro přepravu plynu, a proto Wintershall Dea své investice v plné výši odepsala," píše se v dokumentu. Loni v březnu, poté, co německé úřady zastavily certifikaci Nord Stream 2, společnost uvedla, že odepíše zhruba miliardu eur z financování plynovodů a nebude se nadále podílet na nových projektech v oblasti plynu a ropy v Rusku. A loni v lednu se rozhodla z Ruska úplně odejít. Ztráty z odpisů ruských aktiv se odhadují na zhruba 5,3 miliardy eur. Nord Stream AG je vlastníkem Nord Stream a její akcie vlastní pět společností. Gazprom International Projects tedy vlastní 51 procent, Wintershall Dea AG a PEG Infrastruktur AG - každý 15,5 procenta a NV Nederlandse Gasunie a Engie - každý devět procent.

https://ria.ru/20230223/gazoprovod-1853940496.html

16.2.2023 USA by měly dokázat, že nestojí za zničením plynovodů Nord Stream, které spojují Rusko se Západní Evropou. Prohlásila to dnes podle agentury Reuters ruská ambasáda v USA. Moskva považuje zničení plynovodů loni v září za "akt mezinárodního terorismu" a nedovolí, aby byl zameten po koberec, dodala ambasáda ve svém prohlášení (ČTK)

10.2.2023 Svět potřebuje přehodnotit svůj postoj ke Spojeným státům kvůli teroristickým útokům na plynovody Nord Stream a Nord Stream 2. Detaily, které vyšly na povrch, mrazí duši. Například se uvádí, že Washington tajně plánoval tento případ od konce roku 2021, dlouho před začátkem rusko-ukrajinského konfliktu. Během více než devítiměsíční debaty Washington se nezaměřovala na to, zda vyhodit do povětří plynovod Nord Stream, ale na to, jak po sobě nezanechat žádné důkazy, takže poprava byla pečlivě naplánována z hlediska toho, kdo, kde a kdy ji provede," vysvětlila publikace.

 • Pro Bílý dům mělo podle čínských novinářů zničení rusko-německého projektu obrovský politický a ekonomický význam.
 • Seymour Hersh, známý americký novinář, v 8. února napsal, že v červnu loňského roku potápěči amerického námořnictva operující pod záštitou cvičení NATO Baltops nastražili dálkově aktivovaná výbušná zařízení. 26. září téhož roku je Norové aktivovali a zničili tři ze čtyř plynovodů Nord Stream v Baltském moři.
 • https://ria.ru/20230211/ssha-1851372858.html 

8.2.2023 Výbuch Nord Streamu v září minulého roku provedla CIA na příkaz Bílého domu. Tvrdí to známý investigativní novinář Seymour Hersh. Bílý dům celou záležitost komentoval jako "naprostou fikci". Informují například The Times či Reuters.

Výbuch plynovodu v září minulého roku výrazně omezil možnost transportu ruského plynu do Evropy. Brzy vyšlo najevo, že potrubí na dně Baltského moře bylo zničeno vinou sabotáže. Nepodařilo se však zjistit, kdo mohl potrubí poškodit. Nyní přišel s novými informacemi Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny za reportáž o vietnamském masakru v My Lai. Podle něj sabotáž provedla americká CIA na příkaz Bílého domu.

 • Bílý dům jakoukoliv sabotáž popírá. "Toto je naprosto falešné obvinění a naprostá fikce," reagovala na zprávu mluvčí Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová. Podobně reagoval pro Reuters mluvčí ministerstva obrany.

https://www.reuters.com/world/us/white-house-says-blog-post-nord-stream-explosion-is-utterly-false-2023-02-08/?

https://echo24.cz/a/Hu5ZY/zpravy-svet-vybuch-nord-stream-stala-cia-hersh-znamy-novinar?

2.2.2023 Němečtí vyšetřovatelé připouštějí, že výbuchy plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 mohl provést některý ze západních států. Informoval o tom ve čtvrtek list The Times s odvoláním na zdroje. Je třeba poznamenat, že vyšetřování incidentů v Německu "udělalo v posledních měsících malý pokrok", vyšetřovatelé "zatím nenašli přesvědčivé důkazy". Zároveň jsou podle publikace "otevření verzím, podle kterých západní stát provedl podkopání, aby z toho obvinil Rusko". Jeden z partnerů deníku zároveň označil za podivné, že německé úřady dosud poskytly "tak málo informací o velkém útoku na infrastrukturu".

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16946539

27.1.2023 Americkou administrativu těší, že plynovod Nord Stream 2 nebude fungovat. Otázky týkající se plynovodu Nord Stream 2 jí na čtvrtečním slyšení ve Výboru pro zahraniční věci amerického Senátu položil Ted Cruz (R-Texas). "Senátore Cruzi, mám vás rád, a myslím, že [celá] administrativa [USA] je velmi potěšena, když ví, že Nord Stream 2 je nyní, jak rád říkáte, hromada kovu na dně moře.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16906179

1.12.2022 Sabotáže na plynovodech Nord Stream ukázaly, že Západ musí lépe chránit svou podmořskou infrastrukturu, a to i ve spolupráci se Severoatlantickou aliancí. Dnes to po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg (ČTK)

22.11.2022 Polský soud anuloval pokutu přes 29 mld. zlotých, kterou před 2 lety polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Úřad oznámil, že se proti rozhodnutí soudu odvolá (ČTK)

12.11.2022 Dvě neznámé tmavé lodě, dlouhé mezi 95 a 130 metry, se pohybovaly v blízkosti míst, kde na konci září došlo k výbuchům a úniku plynu na plynovodech Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři. První z nich se v rozmezí 48 hodin před prvním výbuchem pohybovala přímo nad jeho místem, druhá plula ve vzdálenosti zhruba kilometru a půl. Obě plavidla měla vypnuté transpondéry, takže informace o jejich identitě a pohybu nejsou veřejně známé.

Za použití umělé inteligence to z analýzy satelitních snímků zjistil český start-up SpaceKnow. Ten sídlí v pražském Karlíně a založila ho dvojice Jerry Javornický, Pavel Machálek. Start-up v několika kolech financování získal několik milionů dolarů investic od Marcina Hejky z OTB Ventures, dvojice z Wood & Co. Jana Sýkory a Vladimíra Jaroše, německého fondu BlueYard Capital a Reflex Capital a také z fondu Ondřeje Fryce, zakladatele Mall.cz.

SpaceKnow se se svými zjištěními poté obrátil na centrálu NATO. "Poslali na to na naše kontakty, které tam máme. Setkalo se to s velkým ohlasem a bylo to přijalo velmi kladně. Začali se tím zabývat, ale co s našimi zjištěními bude dál, to už nevíme," popisuje Javornický. 

https://byznys.hn.cz/c1-67137640-cesky-start-up-nasel-na-satelitnich-snimcich-z-mist-vybuchu-nord-streamu-dve-tajemne-lode

2.11.2022 Korespondence mezi bývalou britskou premiérkou Liz Trussovou a americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem potvrzuje zapojení britského námořnictva do podkopávání Nord Streamu, řekl tajemník Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev.

 • Nelze nevěnovat pozornost SMS zprávě, že v té době britská premiérka Liz Trussová, minutu po výbuchu plynovodů, okamžitě hlásí americkému ministru zahraničí Anthonymu Blinkenovi, že "všechno bylo vykonáno," řekl. na zasedání tajemníků bezpečnostních rad zemí SNS.
 • Podle Patruševa se Spojené státy staly hlavním příjemcem teroristického útoku na plynovody a britské námořnictvo se podle ruského ministerstva obrany podílelo na plánování a realizaci. 
 • https://ria.ru/20221103/soobschenie-1828860674.html 

1.11.2022 Rusko se zatím nerozhodlo, zda opraví dvě poškozená plynovodní potrubí Nord Stream, sdělil dnes podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Mluvčí zároveň zopakoval obvinění, s nímž Moskva přišla o víkendu, že za poškozením potrubí ze září stojí Británie a že britští odborníci se zapojili také do sobotního útoku na ruské lodě na nelegálně anektovaném poloostrově Krym. Londýn obě ruská tvrzení už o víkendu popřel.

31.10.2022 Společnosti Gazprom bylo umožněno prohlédnout místa výbuchů u Nord Streams a již zjistila odpovídající poškození plynovodů. Podle něj byly nalezeny dva trychtýře - tři a pět metrů hluboké. "Bylo vytrženo potrubí o délce 40 metrů, mezera je, celkem se potrubí podle mého názoru rozcházelo o 259 metrů,

 • "Tento kus trubky, který byl vytržený, byl ohnut o 90 stupňů a odhozen 40 metrů do strany. Právě ve směru k Nord Stream 2, který byl také poškozen, zřejmě tímto výbuchem a úlomky, zbytky této trubky " - řekl prezident Ruské federace. "Je pro nás těžké to kontrolovat, protože je to všechno ve zvláštní ekonomické zóně Dánska, Švédska, pak dále do Německa," dodal.

Již dříve společnost Nord Stream AG oznámila "bezprecedentní zničení", ke kterému došlo 26. září "na třech větvích pobřežních plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2, které byly objeveny během několika hodin". První únik byl detekován na Nord Stream 2 poblíž dánského ostrova Bornholm, poté byly detekovány další dva na Nord Stream. Později švédští seismologové upřesnili, že zaregistrovali dva výbuchy, ke kterým došlo podél tras plynovodů. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen klasifikovala tyto incidenty jako sabotáž a poukázala na to, že jakékoli "úmyslné narušení evropské energetické infrastruktury je nepřijatelné a povede k nejrozhodnějším reakcím". 

https://tass.ru/politika/16210129

24.10.2022 Finští seismologové ohlásili čtyři seismické události ve Finském zálivu poblíž Nord Stream. Upřesňuje se, že se tak stalo 20. a 21. října u ruského Primorsku a Vyborgu. Podle mapy na webu Gazpromu vede plynovod Nord Stream přibližně ve stejné oblasti. Přesnou vzdálenost od seismických událostí k potrubí nebylo možné určit. Uvádí se také, že k seismickým událostem došlo od 12:35 do 18:32 moskevského času: ve 12:35 byl zaznamenán otřes o velikosti 2,0, ve 14:02 - magnituda 1,5, v 17:54 - magnituda 1,5 , v 18:32 - magnituda 1,4. Další seismická událost byla registrována v pátek v přibližně stejné oblasti ve stejném časovém intervalu.

 • Mluvíme o relativně malých explozích - asi 50-100 kilogramů výbušnin.
 • https://ria.ru/20221024/seysmosobytiya-1826388950.html

18.10.2022 Dánské úřady v úterý potvrdily rozsáhlé poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2 u dánských břehů v Baltském moři a uvedly, že příčinou byly silné výbuchy. Švédský deník Expressen zveřejnil první záběry poškozených produktovodů vedoucích z Ruska do Německa. Podle nich chybí až 50 metrů potrubí. Dohromady čtyři mohutné úniky plynu se na konci září vyskytly v mezinárodních vodách.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-v-nord-streamu-chybi-50-metru-potrubi-svedove-zverejnili-prvni-snimky-40411983#

12.10.2022 Je nepravděpodobné, že by Rusku bylo v blízké budoucnosti umožněno vyšetřovat úniky na Nord Stream. Toto bylo oznámeno Izvestiji v profilovém výboru Státní dumy . Zatímco Německo pokračuje v řízení, švédská prokuratura již dospěla k závěru, že šlo koneckonců o sabotáž . Pachatelé však nebyli jmenováni a Stockholm uvedl, že nehodlá sdílet zprávy s Ruskem. Ruská diplomatická mise v Německu vysvětlila listu Izvestija, že pro zahájení společné práce neexistují žádné právní překážky . Přitom právě ruská strana je hlavní obětí v důsledku poškození plynovodů a ztráty významných objemů plynu do nich čerpaného. Informovalo o tom ruské velvyslanectví v DánskuKodaň slíbila poskytnout ruské straně informace o postupu vyšetřování. Podrobnosti však v tuto chvíli nejsou známy. Po mimořádné události v Nord Stream se Německo, Dánsko a Švédsko rozhodly vytvořit společnou skupinu, která incidenty prošetří . Oznámila to 1. října německá ministryně vnitra Nancy Feser. Západní země neměly v úmyslu vpustit Rusko do zařízení, přestože přinejmenším veškerý plyn v potrubí byl stoprocentně vlastněn PJSC Gazprom . Přestože ruské ministerstvo zahraničí trvalo na mezinárodním vyšetřování příčin výbuchů na plynovodech v Baltském moři, ke kterým došlo v noci na 26. září.

https://iz.ru/1408620/mariia-vasileva/sledstvie-uveli-rf-ne-vkliuchat-v-razbiratelstva-po-severnym-potokam

3.10.2022 Z poškozených plynovodů Nord Stream 1 a 2 přestal unikat plyn. Dodávky do Evropy by mohlo být možné obnovit a k čerpání plynu využít nepoškozenou trasu "B" Nord Streamu 2. Uvedl to v pondělí ruský Gazprom. Plyn z poškozených plynovodů Nord Stream přestal unikat a mohlo by být možné obnovit jeho čerpání zbývajícím potrubím. V pondělí to na twitteru uvedl většinový vlastník obou plynovodů, ruská firma Gazprom. Tlak ve třech protržených plynovodech se podle ní stabilizoval a v tuto chvíli se pracuje na snížení ekologických rizik.

Problémy s významným poklesem tlaku měla v uplynulém týdnu obě vedení Nord Streamu 1 a vedení "A" druhé větve plynovodu. Gazprom teď uvádí, že právě nepoškozená linka "B" Nord Streamu 2 by mohla stále vyvážet plyn do Evropy, pokud by se rozhodlo o zahájení dodávek.

 • Obě větve plynovodů zaznamenávaly problémy už před sabotážemi. Nord Stream 1 Rusko během posledních šesti měsíců omezilo a následně úplně zastavilo. Jako důvod uvedlo neplacení v ruských rublech a technické problémy.

 • Nedávno dokončený Nord Stream 2 pak nebyl kvůli ruské invazi na Ukrajinu nikdy ani spuštěn.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-unik-plynu-z-nord-streamu-se-zastavil-dodavky-do-evropy-lze-castecne-obnovit-216016#

30.9.2022 Dánsko a Švédsko zaslaly 29. září OSN dopis, ve kterém nastínily fakta o tom, co se stalo na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Strany se zejména domnívají, že na plynovodech došlo ke dvěma explozím o celkové kapacitě několika set kilogramů TNT.

Dokumenty uvádějí, že k výbuchům došlo 26. září večer v mezinárodních vodách, zaznamenaly je seismologické ústavy. "Síla [výsledných zemětřesení] v důsledku explozí byla 2,3 a 2,1 stupně Richterovy škály, z nichž každá je možná ekvivalentní z hlediska výbušného zatížení několika set kilogramů," píše se v dopise. Země zdůraznily, že se obávají, že úniky z Nord Stream by mohly mít negativní dopad na Baltské moře a klima kvůli "významnému množství" emisí skleníkových plynů, které již byly zaznamenány.

"Všechny dostupné informace naznačují, že tyto výbuchy jsou výsledkem úmyslných akcí. Takové akce jsou nepřijatelné, ohrožují mezinárodní bezpečnost a dávají nám důvod k hlubokému znepokojení," uvedly země. Dánsko a Švédsko dodaly, že incidenty vyšetřují a přijímají "nezbytná opatření".

Provozovatel plynovodu Nord Stream věří, že úniky plynu budou pokračovat až do 2. října, hodnocení stavu Nord Stream 2 zatím nebylo oznámeno, píše se v listu. "Podle provozovatele Nord Stream budou úniky pokračovat až do 2. října. Stejné posouzení musí být ještě provedeno s ohledem na Nord Stream 2," píše se v textu. V dopise se uvádí, že k 29. září měly výrony plynu na hladině vody ve výlučné ekonomické zóně Švédska poloměr 900 a 200 m a ve výlučné ekonomické zóně Dánska - 555 a 680 m. Pohyb lodí a letadel v oblasti úniků je omezená. Všem plavidlům se doporučuje obejít místo nouzového stavu minimálně 10 km.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15920301

29.9.2022 Německo a Rusko, tvůrci ropovodu, jsou totiž hlavními oběťmi této sabotáže. Rusko ztrácí možnost výdělku v Evropě. Německo ztrácí svůj kapitál, majetek, životní úroveň - obecně všechno.

Moderátor Fox News Tucker Carlson nezmínil, že v předvečer havárie Nord Stream byly americké válečné lodě umístěny v této oblasti Baltského moře, poblíž dánského ostrova Bornholm. Eskadru vedla výsadková loď amerického námořnictva Kearsarge. Vrtulník s Kearsarge hodiny hlídkoval nad vodní plochou v oblasti Nord Streams. Americké lodě opustily místo výbuchu plynovodu jen pár hodin před výbuchy. Takové složité poddolování bylo možné provést pouze s pomocí podvodních dronů. Američané jich mají hodně, jsou na jejich kvalitu náležitě hrdí. Ze všech těchto jednotlivých faktů vyvstává docela nepříjemný obraz.

Americký novinář úzkostlivě přemýšlí o možné "odpovědi na Nord stream". Co čekat od Ruska? Co když přestřihne internetové kabely na dně Atlantiku? Pak se přeruší spojení mezi newyorskou a londýnskou bankou, zkolabují burzy, "kolaps přijde". Co když se Rusko rozhodne ovlivnit americkou energetiku? Velká část americké energie totiž závisí právě na ruských dodávkách - především obohaceném uranu. Zatím tento export zastaven nebyl, ale taková možnost tu je. A pak co? Masivní výpadky, selhání infrastruktury, chaos a destrukce - to čeká bývalého hegemona na jeho vlastním území. Američané za to budou muset poděkovat Joeu Bidenovi - jedinečnému prezidentovi, který mluví s mrtvými a podává ruku neviditelným.

https://ria.ru/20220929/vzryvy-1820394714.html

29.9.2022 Americká televize CNN ve čtvrtek informovala, že jí dva zdroje ze západních bezpečnostních kruhů zpravily o tom, že v době poškození plynovodů Nord Stream byly v oblasti tak jako každý týden spatřeny ruské lodě a ponorky. Plynovody pro přepravu suroviny z Ruska do Německa podle předběžných zpráv vážně poškodily exploze, přičemž není jasné, kdo za nimi stojí. Rusko je ale podle zmíněných zdrojů CNN hlavním podezřelým.

Další zdroj CNN řekl, že nedaleko tří takřka simultánních pondělních explozí se pohybovaly také ruské ponorky. 

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-v-oblasti-poskozeni-plynovodu-nord-stream-se-pohybuji-ruske-lode-a-ponorky-40410098#

29.9.2022 Švédská pobřežní stráž objevila čtvrtý únik plynu v Nord Stream. Operátorská firma zaznamenala pokles tlaku v potrubí, ze vzduchu pak našla místa čtyř úniků plynu. Každý z Nord Streams se skládá ze dvou linek. Oba plynovody nebyly v době havárie v provozu. Nord Stream byl v létě.

https://ria.ru/20220929/utechka-1820230815.html

Tržní hodnota úniku by tedy mohla být 0,9 USD -2,1 miliardy," navrhuje Mark Goykhman, hlavní ekonom Informačního a analytického centra TeleTrade.

Ohroženy jsou stovky evropských závodů v energeticky náročných průmyslových odvětvích. Stejně jako dříve bude pod útokem hutnictví a výroba hnojiv - 70 procent výrobní kapacity dusíkatých hnojiv je již nečinných. Pokud se zastaví vývoz zemního plynu z Ruska, zastaví se všechny podniky vyrábějící fosforová a potašová hnojiva. Zároveň tento osud stihne hutní, automobilové, potravinářské a další průmyslové závody, mnohé elektrárny využívající modré palivo. Pohyb tzv. osobní a nákladní vlaky mohou být dokonce omezeny.

https://ria.ru/20220929/potok-1820166927.html

28.9.2022 Během září americké vojenské vrtulníky pravidelně létaly v oblasti ostrova Bornholm, kde později došlo k úniku plynu na plynovodech Nord Stream. Vyplývá to z údajů služby sledování letů Flightradar24. Vrtulník amerického námořnictva Sikorsky MH-60R Seahawk tak začátkem září tři dny po sobě hlídkoval nad umístěním potrubí v Baltském moři u Bornholmu. Na Flightradar24 je tento americký vojenský vrtulník uveden jako neidentifikovaný letoun. Ale 24bitový kód ICAO uvedený v popisu vám umožňuje stanovit jeho model a příslušnost k americké armádě. Vrtulník letěl do této oblasti Baltského moře z polského Gdaňsku.

2. září navíc v oblasti Bornholmu souběžně s americkou armádou letěl vojenský vrtulník nizozemského námořnictva H90. Nad větvemi ruských plynovodů létaly 10. září a 19. září také americké vrtulníky. Američtí vojenští piloti ve vrtulnících Sikorsky MH-60R Seahawk v noci z 22. na 23. září a z 25. na 26. září dlouho kroužili poblíž budoucího místa úniku.

Letadla, jak vyplývá z trajektorií jejich letů, prováděla pozorovací lety nebo se poflakovala nad určitým úsekem vodní plochy. Dříve ve středu Pentagon ujistil , že Spojené státy se "absolutně nezapojily" do incidentů v Nord Stream. Bílý dům zároveň poznamenal, že americký vůdce Joe Biden neslíbil zničení Nord Streamu 2 , ale prý pouze hovořil o plánech, jak zabránit jeho zprovoznění. Ráno téhož dne požádala oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova v souvislosti s nehodami na Nord Streams Bidena, aby vysvětlil, zda byla jeho hrozba "ukončit" plynovod splněna. Na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2 byl zaznamenán pokles tlaku ve stejný den, 26. září . Bylo hlášeno, že tři vlákna systému byla poškozena.

https://iz.ru/1402728/2022-09-28/vertolety-ssha-chasami-kruzhili-nad-severnym-potokom-pered-chp?

28-9-2022 Incidenty na ropovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 jsou vysoce pravděpodobné sabotáže ze strany různých zemí, včetně Polska a Spojených států, podle recenze zveřejněné na účtu Niu Tanqin na sociální síti WeChat je účet tvůrce známý novinář, zástupce šéfredaktora časopisu Global Liu Hong agentury Xinhua News Agency. Jak poznamenává autor článku, vzhledem k dostupným informacím lze "s jistotou" říci, že incidenty představovaly sabotáž. Expert si klade otázku, kdo by mohl mít prospěch z poškození ropovodů, a zvažuje varianty účasti několika zemí, které by na tom mohly mít zájem.

Německo lze podle analytika okamžitě odškrtnout , protože "na incidentu nejvíce ztrácí" a po skončení konfliktu na Ukrajině má zájem o dodávky plynu z Ruska . Je také nepravděpodobné, že by se do incidentu zapojilo Dánsko, přestože k úniku plynu došlo poblíž jeho území, domnívá se autor. 

Když mluvíme o možné účasti Polska, autor se domnívá, že jeho zapojení nelze vyloučit. "Nelze vyloučit podezření vůči Polsku. Místo výbuchu nebylo daleko od Polska. Polsko je nejvíce protiruská země ve východní Evropě a nejvíce podporuje Ukrajinu," píše s tím, že k incidentům došlo na pozadí. otevření Baltského ropovodu v Polsku (Baltic Pipe).Při analýze možné účasti Spojených států expert poznamenal, že bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski po incidentu na sociálních sítích napsal: "Děkuji, USA." "Velmi smysluplné," poznamenává autor a připomíná, že ještě na začátku února americký prezident Joe Biden prohlásil, že v případě eskalace z Ruska kolem Ukrajiny plynovod "nebude existovat, ukončíme ho" .V komentáři k pravděpodobnosti vlastního ruského zapojení do incidentů expert poznamenává, že pokud by Moskva chtěla použít ropovody jako nástroj ke zvýšení tlaku na evropské země , mohla by jednoduše přerušit dodávky. 

https://ria.ru/20220928/potok-1819971031.html?

27.9.2022 Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Tedy ve švédských a dánských vodách. S odvoláním na švédské seismologické středisko o tom v úterý informovala agentura Reuters.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-svedi-a-danove-zaznamenali-masivni-podmorske-vybuchy-v-mistech-kde-z-plynovodu-nord-stream-zacal-unikat-plyn-40409983#

27.9.2022 Švédsko, Dánsko a Německo vyšetřují tři záhadné úniky plynu z potrubí Nord Stream a Nord Stream 2. Jejich provozovatel uvedl, že na obou vedeních se během jediného dne objevilo "bezprecedentní" poškození, které vedlo k poklesu tlaku. Rusko ani Dánsko nevylučují sabotáž a seismologové v oblasti zaznamenali masivní podmořské výbuchy.

 • Málokdy to ale je výrazná ruptura, u níž by se plynovod vyprázdnil prakticky přes noc, jako se to stalo v případě Nord Streamu. 
 • Z pohledu energetika je logičtější, že důsledky akce nahrávají Ukrajincům. Na nějakou dobu je vyřazena ze hry konkurenční trasa, tím se posílí význam zásobování přes Ukrajinu. Tam stále ještě ruský plyn proudí. Nezní také logicky, že by si Rusové ničili vlastní majetek. Momentálně těmi plynovody ani nedodávají. Mohli bychom ale přijmout i hypotézu - a to už se dostáváme do konspiračních teorií - že to udělali Rusové, aby z toho mohli obvinit Ukrajince. S tím budou určitě pracovat Ukrajinci nebo i západní země, ve válce se tato taktika běžně používá.
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-unik-plynu-z-nord-streamu-je-dilem-specialnich-jednotek-ma-jasno-expert-215488#

27.9.2022 Prudký pokles tlaku v plynovodech Nord Stream 1 a v nezprovozněném Nord Stream 2 není náhoda, ale cílený útok, napsal server deníku Der Tagesspiegel s odkazem na bezpečnostní zdroje. Plynovody, které vedou po dně Baltského moře, měl někdo úmyslně poškodit.  Vyšetřovatelé se vzhledem k načasování, třem zasaženým potrubím a velkým tlakovým ztrátám, přiklánějí k verzi, že poškození není náhodné, píše server Der Tageszeitung. Spekuluje se, že za útoky by mohly být ukrajinské nebo s Ukrajinou spojené síly. S dočasně vyřazenými plynovody by se plyn do Německa a dalších zemí střední Evropy mohl vést pouze přes plynovod Jamal a ukrajinskou plynovodní síť.

Druhou variantou je, že potrubí mohla být poškozena ze strany Ruska. Vyřazení plynovodů by zvýšilo další nejistotu na trzích a cena plynu by mohla raketově vystřelit. Evropská energetická krize by se tak ještě více prohloubila.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-poskozeni-plynovodu-nord-stream-neni-nahoda-ale-utok-40409908#

26.9.2022 K poklesu tlaku na větvích plynovodu Nord Stream 1 došlo v pondělí večer, příčiny incidentu se nyní vyšetřují, uvedl provozovatel projektu. K poklesu tlaku na Nord Stream 2 došlo v dánské VEZ jihovýchodně od Bornholmu. Dnes v noci zaznamenali dispečeři řídícího střediska Nord Stream 1 pokles tlaku na obou větvích plynovodu," uvedl Nord Stream AG. Dodali, že důvody se vyšetřují.

Již dříve byl podobný problém s prudkým poklesem tlaku zaznamenán na exportním plynovodu Nord Stream 2. Incident se stal ve výlučné ekonomické zóně Dánska jihovýchodně od Bornholmu v noci.

https://tass.ru/ekonomika/15876387

26.9.2022 V nově vybudovaném, ale nefunkčním plynovodním potrubí Nord Stream 2 přes noc prudce klesl tlak. Provozovatel tohoto rusko-německého plynovodu položeného na dně Baltského moře, kterým plyn po jeho loňském dokončení nezačal pro komerční účely nikdy proudit, příčinu poklesu nezná. S odkazem na mluvčího provozovatele o tom dnes informovala agentura Reuters (ČTK)

25.9.2022 Na 3000 lidí v neděli demonstrovalo v obci Lubmin poblíž severoněmeckého Greifswaldu za cenově přijatelné energie a za otevření plynovodu Nord Stream 2, který byl vybudován za účelem přímé přepravy ruského plynu do Německa. S odvoláním na policii o tom informovala agentura DPA. Organizátoři podle médií požadují také zrušení protiruských sankcí. Minulou neděli se na obdobném protestu sešlo asi 2000 lidí.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nekolik-tisic-lidi-demonstrovalo-v-nemecku-za-otevreni-plynovodu-nord-stream-2-40409753#

22.7.2022 Německý vicekancléř, ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habek se ostře postavil proti zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 s tím, že by to bylo "vyvěšení bílé vlajky v Německu a Evropě". Zprovoznění Nord Streamu 2 samozřejmě nepřichází v úvahu. Nemůžeme dále zvyšovat závislost na ruském plynu". V takovém případě by podle něj "Rusko dosáhlo svého cíle, kterým je porušení sankcí."

Varoval před tím, aby bylo obnovení dodávek ruského plynu přes plynovod Nord Stream považováno za znamení bezpečnosti. Z tohoto důvodu, Německo "musí najít alternativy [k dodávkám plynu z Ruské federace] a být ekonomické." V otázce turbíny Siemens, která je nezbytná pro plné fungování plynovodu Nord Stream, ministr označil blok za "přitažený argument" a "nepřesvědčivou hru" Ruska. Společnost Gazprom má podle něj turbín dostatek, tato jedna turbína nebude potřeba. Šéf německého ministerstva hospodářství zároveň upozornil, že ještě před plánovanou kontrolou Nord Streamu by mohl být plynovod vytížen na 100 %.

Ruský prezident Vladimir Putin po návštěvě Teheránu, kde se v úterý zúčastnil summitu v Astaně, uvedl, že spuštění Nord Streamu 2 je jednou z cest, jak zvýšit dodávky ruského plynu do Evropy. Zároveň upozornil, že polovina kapacity tohoto plynovodu je již vyhrazena pro domácí spotřebu. Pokud se navíc podle hlavy státu nevrátí turbína pro Nord Stream do Ruska, lze po trase načerpat pouze 30 milionů metrů krychlových. m plynu za den namísto současných 60 milionů metrů krychlových. 

https://tass.ru/ekonomika/15281791

5.5.2022 Gazprom plánuje využít "přebytečnou" pobřežní přepravní kapacitu plynu projektu Nord Stream 2 k dodávkám plynu do severozápadních oblastí Ruska, uvádí společnost na Telegramu.

Předmětem investice je podvodní úsek plynovodu, který nelze použít pro ruské regiony, ale všechny prvky, které se nacházejí na území Ruské federace, lze napojit na další prvky, potrubí lze použít pro ruské spotřebitele, - vysvětluje infotech-terminál, generální ředitel, přední odborník Svazu producentů ropy a plynu, člen Výboru pro energetickou strategii a rozvoj palivového a energetického komplexu Ruské obchodní a průmyslové komory Rustam Tankaev.

https://dumatv.ru/news/-gazprom--nashel-primenenie--severnomu-potoku-2?

22.2.2022 Německý kancléř Olaf Scholz dnes uvedl, že jeho země nehodlá uznat vyhlášenou samostatnost dvou samozvaných proruských republik a v této souvislosti také přehodnotí situaci týkající se schvalování provozu nového plynovodu Nord Stream 2. Scholz konkrétně vyzval svého ministra financí, aby učinil kroky, které povedou k tomu, že nový plynovod nezíská potřebnou certifikaci, bez které nemůže být finálně zprovozněn.

Ministerstvo by mělo ve světle posledních událostí přehodnotit bezpečnostní otázky spojené s dodávkami plynu. Vybudování nového plynovodu pro dopravu zemního plynu z Ruska do Evropy stálo cca 11 mld. USD s cílem zdvojnásobit množství z Rudka dováženého plynu. Plynovod byl stavebně dokončen vloni a čekalo se už jen na udělení potřebných oprávnění a certifikací. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/635964-nemecko-zastavilo-schvalovani-plynovodu-nord-stream-2/

16.12.2021 Kontroverzní plynovod Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, nezíská povolení k provozu dříve než v červenci příštího roku. Vyplývá to z dnešního vyjádření šéfa německého úřadu, který má schvalovací proceduru na starosti (ČTK)

14.12.2021 Nová německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock nedává brzkému spuštění nového ruského plynovodu Nord Stream 2 žádnou šanci. Ačkoli je hotový už několik týdnů, plyn jím zatím neproudí a v dohledné době se na tom ani nic nezmění.

Má to dva důvody. Strany nové vládnoucí koalice se dohodly, že energetické projekty se budou řídit evropským právem pro energetiku, a podle Baerbock právě Nord Stream 2 evropské a bezpečnostní požadavky nesplňuje.

Druhý, pádnější důvod je pak v příslibu německé vlády USA, která se obává napětí na hranicích mezi Ruskem a Ukrajinou. Pokud by došlo k eskalaci, plynovod nemůže být připojen k síti, vzkázala Annalena Baerbock ze strany Zelených do Ruska. Odpověď na její slova přišla - minimálně na trhu s energiemi - takřka okamžitě. Ceny plynu v Evropě v pondělí vyskočily na rekordních 118 eur za MWh, což je oproti pátku jedenáctiprocentní nárůst. 

https://forbes.cz/nord-stream-2-neotevreme-vzkazuje-nova-nemecka-vlada-a-ceny-plynu-leti-vzhuru/

30.11.2021 Spor o plynovod Nord Stream 2 přispěl k dočasnému zablokování schvalování obranného rozpočtu Spojených států na příští rok. Republikáni chtějí, aby prezident ztratil možnost vyjmout tento projekt ze sankcí zaváděných kvůli národní bezpečnosti. Proto zákon zablokovali (ČTK)

23.11.2021 Spojené státy v pondělí uvalily další sankce v souvislosti s plynovodem Nord Stream 2, oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Terčem je společnost Transadria spojená s Ruskem a její loď, která na plynovodu pracovala.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/usa-kvuli-plynovodu-nord-stream-2-uvalily-dalsi-sankce-40378790#<br>

17.11.2021 Ceny plynu v Evropě dnes znovu rostou poté, co německé úřady přerušily proces schvalování ruského plynovodu Nord Stream 2. Jsou nejvýše od 18. října, nad 101 EUR/MWh. Sílí znovu obavy, zda bude mít Evropa v zimě dost zásob suroviny.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4847334/nemecky-regulator-ted-neschvali-nord-stream-2-ceny-plynu-odpovedely-skokem-vzhuru.html

16.11.2021 Proces schvalování německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 je dočasně pozastaven, německý regulační úřad projektu nyní povolení k provozu nedá. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva. Oznámila to dnes německá Spolková agentura pro sítě, která certifikaci provádí. Provozovatel zatím plánuje založit ke správě plynovodního potrubí v Německu dceřinou společnost, což podle úřadu není dostačující řešení.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4847257/nemecky-regulator-zatim-nord-stream-2-neschvali-chce-upravu-obchodni-struktury.html

6.9.2021 Poslední část potrubí plynovodu Nord Stream 2 je svařena. Teď poputuje na dno Baltského moře v jeho německé části a propojí se se zbytkem přepravní soustavy, uvedlo konsorcium Nord Stream AG, které projekt buduje (ČTK).

19.8.2021 Ruská plynárenská společnost Gazprom předpokládá, že ještě v letošním roce prostřednictvím kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 přepraví do Evropy 5,6 miliardy krychlových metrů zemního plynu. Oznámila to dnes firma. Projekt Nord Stream 2, který je nyní hotov z 99 %, čelí kritice například ze strany USA. Washington nicméně minulý měsíc uzavřel s Berlínem dohodu, která umožní dokončení plynovodu Nord Stream 2 bez uvalení dalších amerických sankcí. 

2.8.2021 Ceny zemního plynu v Evropě razantně rostou. Například ve Velké Británie se dostaly na nejvyšší úroveň od roku 2005, uvedl server listu Financial Times. Jedním z důvodů je pokles produkce v Severním moři a také nizozemském Groningenu kvůli sérii menších zemětřesení. Dalším faktorem je pak snížení ruských dodávek. Podle expertů je za tím politika ruského giganta Gazpromu, který snížil dodávky do Evropy. Rusko v posledních měsících odmítá posílat velkou část dodávek přes Ukrajinu navzdory zvýšené poptávce.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ceny-plynu-raketove-rostou-rusko-vyviji-tlak-na-dokonceni-nord-streamu-2-40367865#

22.7.2021 Spojené státy a Německo dnes ráno potvrdily včerejší spekulace médií ohledně dosažení dohody, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Ten má přivádět zemní plyn z Ruska do západní Evropy. Washington již nebude stavbu projektu nijak bojkotovat. Obě země se nicméně také zavázaly, že neprodleně uvalí na Rusko sankce, pokud se Kreml rozhodne plynovod v budoucnu využít jako politickou zbraň. Nespokojenost nad uzavřením dohody vyjádřily vlády Polska a Ukrajiny, podle nichž dané rozhodnutí "vytvořilo politickou, vojenskou a energetickou hrozbu pro Ukrajinu a střední Evropu". Nord Stream 2 je v tuto chvíli hotový z 98 procent a do provozu by měl být uveden už v letošním roce.

https://www.e15.cz/zahranicni/nord-stream-2-definitivne-dostal-zelenou-londyn-si-preje-zmenu-brexitove-dohody-1382302?

21.7.2021 Němci s Američany řeší, jak odškodnit Ukrajinu za dostavbu plynovodu Nord Stream 2. Spojené státy a Německo založí podle návrhu dohody takzvaný zelený fond s hodnotou jedné miliardy dolarů, který pomůže Ukrajině s přechodem na čistší zdroje energie. Německo do fondu vloží prvních 175 milionů dolarů. Berlín také jmenuje zvláštního vyslance pro podporu energetických projektů s Ukrajinou, který bude mít rozpočet 70 milionů dolarů. Německo se také v dohodě zavazuje využít svůj vliv na Moskvu, aby došlo k prodloužení dohody o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu až na deset let.

https://archiv.ihned.cz/c1-66953850-nemci-s-americany-resi-jak-odskodnit-ukrajinu-za-dostavbu-plynovodu-nord-stream-2<br>

12.7.2021 Plynovod Nord Stream 2, který přivede ruský plyn do Evropy a obejde Ukrajinu, bude dokončen v srpnu a uveden do provozu ještě letos. Počítá s tím švýcarská společnost Nord Stream AG, která stojí za stavbou plynovodu (ČTK).

 • Zhruba 98 % z celkové délky 1230 kilometrů potrubí je už položeno. Stavební práce mají být hotové na konci srpna a cílem firmy je uvést plynovod od provozu ještě letos. Tlakové zkoušky plynovodu a certifikace potrvají dva až tři měsíce.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nord-stream-2-bude-letos-uveden-do-provozu-tvrdi-jeho-stavbyvedouci-1382060?<br>

3.7.2021 Po schůzce prezident USA Joe Bidena s ruským prezidentem Putinem v Ženevě přestávají USA blokovat Nord stream 2.

 • https://www.youtube.com/watch?v=6t3aNDbqqGQ

14.6.2021 Ukrajina je připravena podniknout právní kroky proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom, aby ho přiměla odblokovat dodávky zemního plynu ze Střední Asie. To by jí mohlo zajistit dostatek plynu pro domácí trh a kompenzovat výpadek příjmů z tranzitu ruského plynu po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Informoval o tom dnes list Financial Times.

11.6.2021 První potrubí Nord Streamu 2 je hotové. Kontroverzní plynovod Nord Stream 2 dnes zahájí přípravy na plnění prvního ze svých dvou potrubí. Ve čtvrtek to oznámila ruská státní společnost Gazprom, která má projekt na starosti. Nord Stream 2 bude dodávat zemní plyn z Ruska do Německa a dalších evropských zemí, včetně České republiky, po dně Baltského moře. Obejde přitom Polsko a Ukrajinu, jejichž vlády patřily k nejhlasitějším kritikům nového plynovodu. Spojené státy nakonec nezavedou proti Gazpromu další ekonomické sankce, jak bylo původně plánováno. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina by mohla být konstrukce druhého potrubí dokončena do dvou měsíců.  

https://www.e15.cz/zahranicni/nord-stream-2-zahaji-plneni-prvniho-plynovodu-usa-a-britanie-daruji-svetu-miliony-vakcin-1381263?

7.6.2021 Fungování plynovodu Nord Stream 2 neovlivní dodávky plynu přes Ukrajinu do Slovenska, ujistil Alexej Miller, předseda představenstva ruské státem vlastněné plynárenské společnosti Gazprom. Zajistí to nová smlouva o tranzitu plynu přes Ukrajinu. Podle Millera má Slovensko pevné místo ve strategických plánech společnosti Gazprom. O tématu diskutoval Miller se slovenským ministrem hospodářství Richardem Sulíkem a ministrem zahraničí Ivanem Korčokem na konci minulého týdne v Petrohradu (The Capitals)

3.6.2021 Plynovod Nord Stream 2, který bude po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, je téměř hotov. K jeho dokončení zbývá postavit posledních 100 kilometrů. Uvedl to dnes místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak (ČTK)

1.6.2021 Zástupci Německa a Spojených států v těchto dnech jednají ve snaze vyřešit neshody, které mezi zeměmi panují kvůli výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Podle agentury Reuters to dnes oznámil německý ministr zahraničí Heiko Maas. USA výstavbu plynovodu, který je již téměř hotový, dlouhodobě kritizují (ČTK)

20.5.2021 Spojené státy neuvalí sankce na firmu Nord Stream 2 AG, která stojí za stejnojmenným chystaným rusko-německým plynovodem, a jejího výkonného ředitele. Trestné kroky chystají ale proti osmi ruským lodím a společnostem, které se na projektu podílejí. Ve středu to v Reykjavíku řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken a ujistil, že Washington je nadále proti stavbě tohoto plynovodu (ČTK).

18.5.2021 Německý námořní úřad (BSH) v pondělí nařídil stavbu dvou kilometrů kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách, aby se mohlo bezpečně pokračovat s výstavbou i v dánských vodách. Celý německý úsek projektu dostal zelenou v dubnu. Environmentální neziskové organizace nicméně podaly žalobu, která výstavbu i nadále prodlužuje (The Capitals)

20.4.2021 Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy hájila projekt německo-ruského plynovodu Nord Stream 2. S Ruskem je podle kancléřky nutné i přes řadu vzájemných sporů hovořit, proto se Berlín rozhodl plynovod podpořit.

"Vím, že panují pochybnosti o Nord Streamu 2," řekla ve videodebatě Merkelová k takřka dokončenému plynovodu, proti kterému vystupují nejen Spojené státy, ale také řada evropských zemí. Kritici poukazují na to, že plynovod zvýší závislost Evropy na ruských energetických zdrojích a posílí ruské mocenské ambice.

"Chtěla bych ale poukázat na to, že plyn přes Nord Stream 2, který zatím ještě neproudí, není o nic horší než plyn z Nord Streamu 1 a neliší se od toho, který přichází přes Ukrajinu, jenž míří z Ruska přes Turecko," uvedla.

"S Ruskem máme mnoho konfliktů, které naše vztahy zatěžují. Já jsem ale vždy z těch, kdo říkají, že je nutné spolu hovořit," řekla Merkelová o problematických vztazích s Moskvou. A proto se podle ní Německo rozhodlo do projektu zapojit, ačkoli mnozí mají opačný názor.

https://cnn.iprima.cz/i-kdyz-mame-spory-s-ruskem-je-treba-hovorit-hajila-merkelova-plynovod-nord-stream-2-23592?

13.4.2021 Americká vláda zvyšuje tlak na německou vládu, aby zastavila výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Bidenova administrativa k tomu dle mluvčího amerického velvyslanectví v Berlíně využije všech dostupných prostředků, uvádí Tagesspiegel.

Americký prezident Joe Biden nehodlá v otázce projektu plynovodu Nord Stream 2 přistoupit na kompromis a je "odhodlán využít všech dostupných prostředků, aby zabránil jeho dokončení", uvedl mluvčí amerického velvyslanectví v Berlíně Joseph Giordono-Scholz.

"Budeme i nadále registrovat všechny organizace, které se mohou podílet na jakékoli sankcionované činnosti, a dali jsme jasně najevo, že každá společnost riskuje, že bude potrestána za účast na projektu Nord Stream 2," zopakoval Giordono-Scholz hrozbu USA, že potrestají společnosti zapojené do projektu.

https://oenergetice.cz/plyn/usa-vyuziji-vsechny-dostupne-prostredky-k-zastaveni-dostavby-plynovodu-nord-stream-2


https://zahranicni.ihned.cz/c1-66898230-americky-ministr-zahranici-vyzval-k-okamzitemu-ukonceni-praci-na-plynovodu-nord-stream-2-firmam-pohrozil-sankcemi

23.2.2021 Německá zajišťovna Munich Re přestane poskytovat pojištění projektu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře potrubím zajistit přepravu zemního plynu z Ruska do Německa. S odkazem na pobočku, která pojištění poskytovala, o tom dnes informovala agentura Reuters. Podnik se obává dopadů sankcí, jimiž americká vláda hrozí evropským firmám, které se projektu účastní.

15.2.2021 Dva američtí senátoři vyzvali ministerstvo zahraničí USA, aby zajistilo, že budou uplatněny sankce proti plynovodu Nord Stream 2. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí americké diplomacie v pátek zopakoval názor, že dohoda o výstavbě plynovodu mezi Ruskem a Německem je pro Evropu špatná (ČTK) 11.2.2021 Ruská plynárenská společnost Gazprom počítá se spuštěním nového plynovodu Nord Stream 2 v letošním roce, a to navzdory sankcím ze strany Spojených států. S odvoláním na prezentaci podniku o tom dnes informovala agentura RIA (ČTK) 

22.1.2021 Kancléřka Angela Merkelová chce diskutovat o plynovodu Nord Stream 2 s nově ustavenou administrativou prezidenta Joe Bidena. Tento týden totiž vstoupily v platnost sankce vůči společnostem, které jsou do projektu zapojeny. "Hovořit pak musíme také o tom, které ekonomické vazby na Rusko v plynárenském sektoru jsou přijatelné a které nikoli. 

21.1.2021 Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali země Evropské unie k zastavení stavby plynovodu Nord Stream 2 kvůli zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V usnesení schváleném výraznou většinou hlasů také vybídli EU, aby uvalila sankce na oligarchy blízké ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Unijní země jsou v pohledu na stavbu plynovodu rozděleny, klíčovou podporu Německa však projekt ani s ohledem na poslední vývoj neztratil.  

19.1.2021 USA uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord Stream 2. Použily sankčního zákona proti nepřátelům Spojeným státům. (ČTK) https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4587393/nord-stream-2-narazi-na-dalsi-tezkosti-gazprom-pripousti-moznost-zruseni.html

18.1.2021 Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA. Projekt Nord Stream 2 potřebuje nové povolení mimo jiné proto, že v roce 2019 z výstavby plynovodu jeden švýcarský podnik kvůli hrozbě amerických sankcí stáhl své lodě, které měly povolení k práci i pro zimní měsíce. Projekt výstavby tak musel přejít na jiný typ lodí, na které se vztahuje nové povolení.Podle Gazpromu je plynovod z 94 procent hotov. Zbývá položit zhruba 150 kilometrů potrubí ve dvou paralelních linkách. Ze zbývající části potrubí připadá zhruba 30 kilometrů na německé vody a 120 kilometrů na dánské vody.https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ekologove-se-postavili-proti-obnoveni-stavby-nord-streamu-2-40348160

18.1.2021 Curyšská pojišťovna Zurich Insurance Group odstupuje od projektu výstavby plynovodu Nord Stream 2, kterému měla podle původních plánů poskytovat své služby. Švýcarská společnost se tímto krokem stala již třetím partnerem, který během jednoho měsíce dal od projektu ruce pryč. Dalšími dvěma firmami byla dánská inženýrská společnost Ramboll a společnost pro certifikace Norvegian Det Norske Veritas Holding AS. Důvodem odstoupení je zejména obava firem z omezení přístupu na americký trh kvůli uvaleným americkým sankcím (The Capitals)

15.1.2021 Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Vyplývá to z dnešního oznámení úřadu. Dosavadní povolení by pokračování výstavby připouštělo až od konce května, uvedla agentura DPA. Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa (ČTK) https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4585114/nemecky-urad-schvalil-okamzite-pokracovani-vystavby-nord-stream-2.html

13.1.2021 Americké ministerstvo zahraničí tento měsíc varovalo evropské podniky, které podle něj pomáhají při výstavbě ruského plynovodu Nord Stream 2, že čelí hrozbě sankcí. Končící administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle zdrojů připravuje konečný soubor opatření proti projektu Nord Stream 2. (ČTK) 11.1.2021 Spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko schválila novou environmentální nadaci, která by měla financovat dokončení plynovodu Nord Stream 2 a ochránit tak ostatní společnosti před americkými sankcemi. Nord Stream 2, který bude ústit z moře právě do této spolkové země, byl tamní vládou označen za důležitý projekt pro energetickou bezpečnost země a důležitou přechodovou technologií.Zpravodajský portál Clean Energy Wire informoval o pokusu Německa uchránit plynovod Nord Stream 2 před americkými sankcemi. Německá spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde má vyústit ruský projekt Nord Stream 2, oznámila nový manévr, kterým by ochránila společnosti účastníci se na projektu od současných a budoucích amerických sankcích.https://oenergetice.cz/plyn/nemecka-spolkova-zeme-prisla-planem-ochranu-nord-stream-2-pred-americkymi-sankcemi

https://archiv.ihned.cz/c1-66864880-americane-se-na-posledni-chvili-snazi-zarazit-dostavbu-rusko-nemeckeho-plynovodu-nord-stream-2-rozsiruji-sankce

17.12.2020 VÝSTAVBA NORD STREAMU 2 POKRAČUJE. TESTUJE SE REAKCE USA Ruské lodě pokračují v pokládání potrubí v Baltském moři u německého pobřeží. Německo čeká na reakci americké strany a nového prezidenta Joea Bidena. Odmítá uvalení sankcí na evropské firmy, které se projektu účastní. Zjednodušeně se dá říci, že se z projektu rozšíření kapacity podmořského plynovodu stalo zásadní geopolitické téma, jež rozděluje Spojené státy a Evropskou unii. Amerika varuje před závislostí Evropy na ruském plynu a nabízí americký zkapalněný zemní plyn LNG, který by se dovážel tankery do terminálů v evropských přístavech. Ani v rámci EU nepanuje na projektu shoda. Obchází prý Polsko a ekonomicky poškozuje Ukrajinu. Naopak německé energetické firmy tvrdí, že bez dalšího ruského plynu není možné se rychle zbavit závislosti na uhlí. Zbývá položit asi 150 kilometrů potrubí. Kromě německého úseku jde hlavně o dánské vody v okolí ostrova Bornholm. Projekt se fakticky za poslední rok nepohnul, protože se z pokládky kvůli hrozbě amerických sankcí stáhla švýcarská společnost Allseas. podle usnesení Evropské komise jsou takové sankce porušením mezinárodního práva. Šéfka komise Ursula von der Leyenová označila v listopadu uvalení amerických sankcí na evropské firmy za nepřijatelné. 

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/nord-stream-2-vystavba-reakce-usa-eu-rusko? 

5.12.2020 Zatímco Američané oznámili, že plánují rozšířit okruh firem, kterým hrozí postih za účast na dostavbě Nord Stream 2, zrodil se v Německu nápad, jak očekávané sankce obejít.Sobotou počínaje po roční přestávce znovu startují práce na dokončení ruského plynovodu Nord Stream 2. Projekt o délce 1230 kilometrů by měl přivádět ročně 55 miliard krychlových metrů zemního plynu z Ruska do Německa a pak dál do Evropy. Podle původních plánů měl být už dávno hotový. Zpoždění souvisí i s tím, jaké spory a emoce projekt vyvolává. Polsko a Ukrajina, které dosud sloužily jako tranzitní země pro ruský plyn a měly z toho příjmy, si stěžují, že se je ruská strana snaží obejít. A dlouhodobě proti jeho stavbě brojí i Spojené státy, které ho považují za nástroj pro posílení ruského vlivu. Od 1. ledna mají začít platit americké sankce proti firmám, které se na jeho výstavbě podílejí Těsně před obnovením stavebních prací se objevil v americkém Kongresu návrh zákona počítající s ještě přísnějším postihem pro společnosti, které se na Nord Stream 2 nějakou formou podílejí. Do tohoto širšího okruhu mají patřit například i pojišťovny nebo instituce vydávající certifikáty opravňující pokládání podmořského potrubí. Německu mezitím vznikají plány, jak možný postih pro firmy zapojené do dokončení stavby obejít. Bulvární deník Bild přinesl s odvoláním na zdroje blízké zemské vládě v Meklenbursku - Předním Pomořansku informaci, že tamní vláda podporující dostavbu Nord Stream 2, údajně takovou cestu našla.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/po-rocni-pauze-se-rozjela-stavba-nord-streamu-2-nemci-mezitim-prisli-na-fintu-jak-obejit-sankce.A201205_152302_energetika_lihem

9.10.2020 Polský antimonopolní orgán udělil Gazpromu pokutu 7,6 miliard dolarů za plynovod Nord Stream 2, což otevřelo novou frontu v hořké politické bitvě o tento projekt na zemní plyn. Středeční překvapivý krok vyvolává celou řadu otázek. Pojďme se na ně podívat blíže. Za co byla pokuta udělena? Antimonopolní úřad uvedl, že Gazprom a jeho partneři, kterým bylo nařízeno zaplatit přibližně 61,3 milionu USD, nezískali souhlas na společný podnik k financování tohoto plynovodu. Dokončení projektu by učinilo evropské zákazníky zemního plynu závislejšími na jediném dodavateli, Gazpromu, což by mohlo zvýšit ceny plynu pro polské zákazníky, uvedl úřad. Nařídil také, aby společnosti své finanční dohody ukončily.Co se stane dál? Polský úřad dal Gazpromu a jeho partnerům 30 dní na "obnovení" soutěže nebo odvolání se proti rozhodnutí. Gazprom vlastní projekt plynovodu v Baltském moři, nicméně polovinu nákladů ve výši 9,5 miliardy EUR financují společnosti Engie, Royal Dutch Shell, německá Uniper, Wintershall a rakouská OMV. Gazprom již uvedl, že se odvolá a jakékoli rozhodnutí bude s největší pravděpodobností trvat nejméně pět let, vzhledem k současné délce antimonopolních případů. Soudy by mohly rozhodnout o urychlení řízení, pokud se jim podaří přesvědčit právníky o naléhavosti tohoto případu. Spor by se mohl přesunout z místního soudu odpovědného za záležitosti hospodářské soutěže až k Nejvyššímu soudu, kde by mohl uvíznout po dobu nejméně tří let. Polské soudy například stále zpracovávají rozhodnutí regulátora hospodářské soutěže z roku 2006 o kartelové dohodě o vzájemných poplatcích.Pozastaví pokuta a odvolání Nord Stream 2?Ne. Polské rozhodnutí nemůže zablokovat celý projekt plynovodu a jeho účinky mohou pro Gazprom zůstat pouze u finanční povahy. Nicméně vytváří další překážku. Podle analytiků nemá Polsko žádnou pravomoc zastavit výstavbu plynovodu, který je téměř dokončen, protože neprochází jeho teritoriálními vodami ani jeho výlučnou ekonomickou zónu. Jak neobvyklá je tato pouta?

Velmi. Polská pokuta daleko překračuje evropské pokuty za zneužívání monopolů pro velké technologické firmy, jako je Google, a je vysoko nad pokutami, které EU nebo národní orgány uložily za porušení pravidel fúzí. Antimonopolní šéfka EU Margrethe Vestagerová tento týden novinářům sdělila, že žádná z jejích pokut od roku 2014 nedosáhla maximální úrovně 10 % ročních příjmů společnosti. Altice dostala před dvěma lety pokutu 124,5 milionu eur za to, že pokračovala v převzetí před tím, než k němu dostala povolení od EU.Mohlo by to všechno skončit u evropských soudů?Šance jsou malé. Polský antimonopolní úřad se do tohoto případu zapojil poté, co jej (a další regulační orgány EU) Gazprom a jeho partneři požádali o schválení vytvoření Nord Stream 2. Poté, co Polsko v roce 2016 zpochybnilo tento společný podnik, společnosti tuto žádost zrušily a přistoupily k získání úvěrového financování. Polský regulátor s vyšetřováním pokračoval a uvedl, že tento krok byl pokusem, jak obejít zákon o hospodářské soutěži. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí je založeno na vnitrostátním právu a vydáno výhradně polským regulátorem, bez účasti Evropské komise, budou mít v tomto případu konečné slovo místní soudy. Ze stejných důvodů nebude možná přímá námitka soudů EU proti polskému rozhodnutí. Jelikož je však Polsko členem EU a má uplatňovat antimonopolní pravidla v souladu s právními předpisy EU, existuje tu jistá možnost, že v průběhu polských odvolání vyvstane otázka ohledně rozsahu práva EU. Pokud by polský soud rozhodl, že není schopen odpovědět, mohl by také poslat několik otázek Soudnímu dvoru EU. Takové otázky by neměly jít do podstaty sporu a byly by zaměřeny pouze na otázky právní. To by také oddálilo jakékoli konečné rozhodnutí přibližně o další dva roky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4515730/pokuta-gazpromu-za-nord-stream-2-je-jen-zacatek.html<br>

7.10.2020 Polský regulátor uložil Gazpromu pokutu 7,6 mld. USD kvůli Nord Streamu. Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom rekordní pokutu přes 29 miliard zlotých (zhruba 175 miliard Kč) za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Částkou 234 milionů zlotých (1,4 miliardy Kč) pak pokutoval pět dalších podniků, které se podílejí na financování projektu Nord Stream 2, informovaly dnes tiskové agentury. Gazprom uvedl, že s pokutou nesouhlasí a že využije svého práva na odvolání. Ruská společnost tvrdí, že polská antimonopolní pravidla neporušila.

Polsko považuje projekt Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, za hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy. Plynovod podle Varšavy posílí už tak dominantní pozici firmy Gazprom na trhu. Plyn z Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal. "Polsko je významným tranzitérem ruského zemního plynu. Výstavba konkurenčního přímého plynovodu do Německa tedy poškozuje jeho ekonomické zájmy," řekl ČTK analytik konzultační firmy ENA Jiří Gavor. "Mimochodem, polský plynovod Jamal v době svého vzniku byl první trasou obcházející ukrajinské území, což ale tehdy nevyvolalo žádné protesty a protiakce. Gazprom nese na svých bedrech polovinu nákladů na výstavbu plynovodu. Druhá polovina připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Gazprom v úterý uvedl, že hodlá projekt Nord Stream 2 co nejrychleji dokončit. Výstavba plynovodu dlouhého 1230 kilometrů je už téměř hotova, zbývá ale ještě položit zhruba 120 kilometrů potrubí v dánských vodách. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas loni v prosinci pokládání potrubí pozastavila v důsledku amerických sankcí na podniky spojené s výstavbou plynovodu. Spojené státy plynovod Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují, což zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Podle Moskvy je ale Washington motivován vlastními ekonomickými zájmy a snaží se zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA. Polský antimonopolní úřad projekt Nord Stream 2 prověřuje už několik let. V srpnu vyměřil Gazpromu pokutu 213 milionů zlotých (zhruba 1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při jeho řízení souvisejícím s tímto projektem.Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. V letošním druhém čtvrtletí vydělal 149,2 miliardy rublů (zhruba 44 miliard Kč). Proti stejnému období loni mu ale čistý zisk klesl o více než polovinu, zejména kvůli negativním dopadům koronavirové krize na trh s plynem. Loni firma vykázala čistý zisk 1,2 bilionu rublů (přes 350 miliard Kč).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4513685/polsko-vymerilo-ruskemu-gazpromu-rekordni-pokutu-za-nord-stream-2.html

21.9.2020 Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou závislost Evropy na ruském plynu nezvýší. Dnes to na konferenci východoněmeckých spolkových zemí podle agentury Reuters prohlásil německý ministr financí Olaf Scholz s tím, že produktovod by neměl být cílem amerických sankcí 16.9.2020 Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, bývalá německá ministryně obrany, v poselství o stavu unie přímo zpochybnila plánovaný plynovod Nord Stream II, který je ústředním bodem energetické politiky německé kancléřky Angely Merkelové. Podle Bloombergu představila důvody k asertivnější zahraniční politice ve vztahu k Rusku.(Bloomberg) 

4.9.2020 Kvůli otravě předáka ruské opozice Alexeje Navalného nově žádá zastavit dostavbu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 také někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz. Merz je po šéfovi zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbertu Röttgenovi druhým konzervativním uchazečem o post po kancléřce Angele Merkelové, který chce projekt plynovodu zablokovat (ČTK) 

3.8.2020 Polský antimonopolní orgán UOKiK v pondělí uložil Gazprom pokutu 213 milionů zlotých za nedostatečnou spolupráci na projektu plynovodu Nord Stream 2 (Reuters) 

30.7.2020 Americký ministr zahraničí Pompeo říká, že Spojené státy udělají vše, co budou moci, aby zajistily, že ruský plynovod Nord Stream 2 nebude ohrožovat Evropu (Reuters)  

16.7.2020 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým by mohly uvalit sankce na podniky zapojené do projektů plynovodů Nord Stream 2 a Turkstream. Plynovody mají přivádět ruský plyn do Evropy a Turecka a vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se již dlouho snaží omezit ekonomický vliv Kremlu na Evropu a Turecko (ČTK)15.7.2020 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo říká, že jeho úřad aktualizuje zákon o sankcích (Caatsa) tak, aby zahrnoval také plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Německa (Bloomberg) 

7.7.2020 Dánsko vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream 2 mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy (ČTK)12.6.2020 Návrh zákona předložený Senátu USA na rozšíření amerických sankcí na účastníky německo-ruského projektu plynovodu Nord Stream 2 porušuje mezinárodní právo. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Rusko tvrdí, že USA kritikou a sankcemi jen prosazují vlastní ekonomické zájmy

4.6.2020 Polský antimonopolní úřad (UOKiK) by mohl ruské plynárenské společnosti Gazprom vyměřit pokutu ve výši až 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při antimonopolním řízení souvisejícím s plynovodem Nord Stream 2. Oznámil to dnes úřad (ČTK) 

15.5.2020 Takřka dokončenému plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře proudit plyn z Ruska do Německa, dnes odmítl německý energetický regulátor Bundesnetzagentur udělit výjimku z unijních pravidel. Evropské směrnice vyžadují, aby dodavatelská a provozovatelská struktura v případě produktovodů byla v zájmu zachování volné hospodářské soutěže oddělená, což v tomto případě podle regulátora není. List Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že rozhodovat nyní budou pravděpodobně soudy.

4.5.2020 V přístavu Kaliningrad zakotvila loď schopná dokončit stavbu plynovodu Nord Stream 2. Ta zůstala stát kvůli sankcím ze strany USA, které se obávají evropské závislosti na ruském plynu. A chtějí do Evropy dostat vlastní plyn. Po třech měsících plavby po širém oceánu se do Baltského moře dostala ruská loď Akademik Čerskij. Úkol má jediný. Pokračovat se stavbou plynovodu Nord Stream 2. Kvůli sankcím tedy opustila výstavbu švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, která z projektu odvolala své dvě největší lodě v této kategorii: Pioneering Spirit a Solitaire. Tím skončila i účast Allseas na projektu, který téměř dokončila. Rusko poté oznámilo, že chybějící kus, jenž měří okolo 160 kilometrů, dokončí svépomocí a povolalo Akademika.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rusove-vyzrali-na-americke-sankce-na-balt-doplula-jejich-trubkokladka-103980?

17.2.2020 Spojené státy se dlouhou dobu snažily zablokovat stavbu druhé větve podmořského plynovodu Nord Stream (projekt v hodnotě více než sedmi miliard eur). Teď se jim to, alespoň dočasně, podařilo. Švýcarská společnost Allseas Group, která pokládala potrubí na dno, z projektu kvůli americkým sankcím vycouvala. A náhrada za její lodě pluje až z Vladivostoku. Evropa se dlouhodobě obává ruské rozpínavosti, nechá se chránit americkým vojenským deštníkem, a přitom ani neplatí dost do rozpočtu NATO. A ještě k tomu posílá Rusům miliardy dolarů za odběr plynu. Rovnice vztahů na ose USA-EU-Rusko je pro Bílý dům a americkou vládu jednoduchá. Za bezpečnostními aspekty se však také skrývají ekonomické zájmy těžařů amerického plynu, který by USA rády do Evropy ve zkapalněné formě (LNG) dodávaly, ale v cenové konkurenci nemají s ruskou dodávkou po zemi šanci.pro celý projekt představuje odchod Švýcarů nepříjemný zásah, který vyvolá poměrně znatelné zpoždění a ohrozí dodávku pro zimu 2020/2021. Už nyní řeší manažeři časový skluz, neboť podle původního itineráře měla být jedna "roura" dokončená a na druhé měly práce finišovat. Jenže vše se nejdřív zadrhlo kvůli povolovacímu řízení v Dánsku a nyní kvůli nedostatku lidí. Přitom k dokončení chybí podle odhadů Bloombergu jen asi šest procent trasy právě v dánských vodách. Loď Akademik Čerskij se pohybuje jižně od Tchaj-wanu a míří do Singapuru rychlostí zhruba 14 kilometrů v hodině. Do přístavu asijského městského státu by mělo plavidlo dorazit 22. února, na místo stavby se Akademik dostane nejdříve ke konci dubna.Kromě zvyšování závislosti na ruském plynu, který z trhu může potenciálně vytlačit konkurenci, jde především o tranzitní poplatky, které vybíraly Ukrajina a Polsko. Právě tyto státy budou muset při spuštění plynovodu seškrtat v rozpočtech příjmy z přepravy suroviny z východu na západ.   

30.10.2019 Dánská energetická agentura udělila souhlas s plynovodem Nord Stream 2, kterým bude ruský Gazprom dopravovat surovinu po dně Baltského moře do Německa. Padla tak poslední velká právní překážka v projektu, se kterým nesouhlasí některé evropské země i Spojené státy (FT)

22.9.2019 Provozovatel plynovodu, švýcarská společnost Nord Stream 2 AG, stoprocentně vlastněná ruským gigantem Gazprom, proto věří, že první kubíky by mohly k evropským břehům doputovat ještě před koncem roku. Podle agentury Reuters to bude trvat o osm měsíců déle a celý projekt se prodraží o 660 milionů eur, a to navzdory tomu, že práce finišují nejen v Lubminu, ale dokončeno je už i 70 procent infrastruktury pod mořskou hladinou a čile se staví ve čtyřech z pěti zemí, jejichž mořské území plynovod protíná. Podstatné je, že však stále chybí ta pátá země, tedy Dánsko.

8.8.2019  Projekt plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivést ruský plyn do Evropy, by kvůli problémům při zajišťování nutných povolení v Dánsku mohl nabrat zpoždění. Zahájení činnosti by mohlo být odloženo až o osm měsíců, což si vyžádá dodatečné náklady 660 milionů eur (ČTK) Způsobené komplikace při výstavbě ropovodu a komplikace s kontaminovanou ropu mohou být projevem tlaku obchodních zájmu USA a jejich partnerů, na destrukci případně zdržení dodávek Ruského plynu a ropy do EU.

více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laika

více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...