Geopolitika

Od pádu železné opony a rozpadu Sovětského svazu dominovaly dění na světové scéně Spojené státy americké. V posledních letech se ale o své místo na slunci uchází rychle se rozvíjející komunistická Čína, čeká nás nová studená válka?.  

Krizové momenty světového řádu jsou tedy tři: změna politického směřování Ruska, oslabení západních demokracií a posílení komunistické diktatury v Číně, která se umí velmi šikovně přizpůsobit, učit a je velmi úspěšná i hospodářsky. 

  • Čína ani USA nejsou připraveny dominantní postavení s jinou mocností sdílet. Obě země chtějí tuto roli hrát samostatně., ten druhý se musí podřídit.
  • Naše budoucnost - i budoucnost našich dětí a vnoučat - závisí na tom, zda a jak bude fungovat mezinárodní řád.
  • BRICSŠanghajská organizace pro spolupráci, SCO.

Obchodní válka USA a Číny je hlavním nevojenským konfliktem 21. století. (boj o nového lídra na planetě, kdo zvítězí?), přeroste tento konflikt pokud nebude vyřešen do poloviny roku 2019 i v jinou formu konfliktu? (obchodní nerovnováha činní cca 378,7 miliardy dolarů ve prospěch Číny). Čína si obchodní válku nemůže dovolit....více

  • USA těží z toho, že mají největší spotřební trh na světe (tlačí partnery z pozice síly, aby přistupovali na dvoustranné dohody výhodné zejména pro USA).

Index geopolitických rizik vychází ze studie, kterou vypracovali D. Caldary a M. Iacoviella. Metodika je velmi jednoduchá: počítá výskyt slov souvisejících s geopolitickým napětím v nejvýznamnějších mezinárodních médiích. Zároveň se jedná o jediné měřítko geopolitických rizik, které zahrnuje historický pohled, datující se až do roku 1899. 

Geopolitical risk index (GPR)
Geopolitical risk index (GPR)

Index GPR za březen 2022 je na 286, což je téměř třikrát více než jeho průměr v letech 1985-2019. 

https://www.matteoiacoviello.com/gpr.htm

Kde hrozí akutní riziko zástupné války?

Zástupné a lokální války se používají jako nástroj, aby globální mocnosti a vyspělé státy mohli nakupovat v bojujících zemích levněji suroviny (Kongo, Afghánistán, Sýrie, Irák, Libye, Venezuela atd.), případně těžit z jiných výhod na úkor protivníků (např. Ukrajina, Bělorusko a tím oslabit Rusko- být blíže k jeho zdrojům). Tyto zástupné války, díky polarizaci světa, se však mohou v období 2022-2024 transformovat ve světový konflikt.

  • USA x Írán, zákaz exportu ropy a strategických surovin.
  • USA x Venezuela, embargo na export ropy.
  • Ukrajina x Rusko, probíhá od 24.2.2022
  • Balkán (Srbsko x Kosovo).
  • USA x Severní Korea, hrozí preventivní úder na KLDR.
  • Bělorusko.
  • Jižní a Severní Korea.
  • Turecko x Řecko.
  • Izrael x Palestina, Hamás
  • Nyní také probíhá biologická, informační a technologická válka mezi globálními mocnostmi.
  • Kolonizace Vesmíru a Měsíce (boj o ovládnutí surovinových zdrojů a moci nad planetou) - projekt Starlink (satelitní síť a vesmírné rakety).
  • Arménie x Azerbajdžán, Náhorní Karabach (2020).
  • Afghánistán x Pákistán
  • Jihočínské moře, Čína x Taiwan.
  • více

18.10.2022 Íránské revoluční gardy (IRGC) zahájily rozsáhlé vojenské cvičení na hranicích Arménie a Ázerbajdžánu v severozápadním regionu Aras. Válečné hry jsou součástí rutiny zaměřené na zvýšení připravenosti bojových sil, prohlásil íránský generál Mohammad Pakpour podle portálu Iran International. Zpravodajský server Armenia News se domnívá, že se Írán připravuje na nejrůznější válečné scénáře, včetně vojenského úderu na Ázerbajdžán. V případě potřeby se Turecko rozhodlo podpořit Ázerbajdžán, který nebude Íránu čelit sám. Írán už dříve vyhrožoval Ázerbajdžánu, že v případě obsazení dalšího území Arménie zaútočí.

  • Teherán už v minulosti vyjádřil znepokojení nad údajnou přítomností izraelských bojových sil v Ázerbajdžánu, píše Iran International. Íránci tak jasně posílají "geopolitický signál, aby si ázerbajdžánsko-turecký tandem nechal zajít chuť" na arménský region Syunik.
  • Pokud Ázerbájdžán posílí, existuje vysoká pravděpodobnost, že se íránsko-ázerbájdžánští Turci obrátí od Teheránu k Baku. Proto se Teherán ve všech arménsko-ázerbájdžánských válkách postavil na stranu Arménů, dodává Daily Sabah.
  • Není žádným tajemstvím to, že se Ázerbajdžán stal výchozím bodem pro izraelské protiíránské operace.
  • Ázerbajdžán buduje síť letišť na okupovaném území Arcach, které slouží jako základny k operacím proti Íránu, Arménii a Rusku. "Tato letiště mají výhradně vojenský význam a budou sloužit Izraeli a zemím NATO.

https://echo24.cz/a/S7twQ/zpravy-svet-iran-vyhrozuje-azerbajdzan-armada-hranice-cviceni?

8.10.2022 Rozpory mezi Tureckem a Evropou hrozí přerůst ve válku. Na pozadí ukrajinské krize Evropa riskuje, že získá nové horké místo na své periferii - tentokrát na svých jižních hranicích: ministr zahraničí Severního Kypru Tahsin Ertugruloglu nedávno předložil OSN ultimátum. "Pohostinství skončilo. Buď podepíší dohodu (o přítomnosti mírového kontingentu. - cca pozn. red.), nebo odejdou. Rozhodli jsme se dát OSN ještě měsíc. Není na vládě řeckého Kypru , aby souhlasila na přítomnost mise na severu - musíme to udělat," řekl.

Faktem je, že důvodem další eskalace bylo rozhodnutí USA zrušit embargo na dodávky těžkých zbraní na Kypr, které americký ministr zahraničí Ned Price oznámil v polovině září. Zajímavé je, že Kongres podpořil takový krok zpět v roce 2019 - Washington se obával možného sblížení mezi Nikósií a Moskvou po dohodě podepsané v roce 2015, která otevřela ruské flotile přístup do přístavů na Kypru. Před sedmi lety to mělo zvláštní význam na pozadí operace ruských jednotek v Sýrii . Kypr však letos v březnu povolení odebral.

https://ria.ru/20221008/turtsiya-1822386027.html

16.9.2022 Na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem pokračují intenzivní boje, uvedla tisková služba Kyrgyzského státního výboru pro národní bezpečnost. Zdůraznili, že ke střetům dochází po celém obvodu hranice. Akce Tádžikistánu v Kyrgyzstánu byly nazývány vojenskou agresí. Rozsáhlé střety na hranici Kyrgyzstánu a Tádžikistánu začaly v pátek ráno. Podle kyrgyzské pohraniční agentury tádžická strana zaútočila na pozice Kyrgyzů po celém obvodu hranice.

https://ria.ru/20220916/konflikt-1817164455.html

13.9.2022 O intenzivním ostřelování svého území ze strany Ázerbájdžánu informovalo v noci arménské ministerstvo obrany s tím, že protivník využívá také drony, uvedla ruská a arménská média. Ázerbájdžánská strana uvedla, že reagovala na "rozsáhlou diverzní akci" arménské strany, která si vyžádala oběti na životech (ČTK)

28.8.2020 Turecko dnes zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní vojenské cvičení. Ve východním Středomoří v posledních týdnech narůstá napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Průzkumy, které Turecko provádí, Řecko považuje za narušení své suverenity. (ČTK)

16.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se nehodlá řídit příkazy z ciziny a uspořádat nové volby. Řekl to dnes svým příznivcům, kteří se shromáždili na demonstraci v Minsku. Zároveň odmítl tvrzení opozice, že byly výsledky hlasování zfalšované. Své příznivce vyzval, aby bránili běloruskou nezávislost, kterou podle něj ohrožuje Severoatlantická aliance. NATO jeho tvrzení odmítlo.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-belorusku-prituhuje-lukasenko-znovu-volal-putinovi-nove-volby-vypsat-nehodla.A200816_100424_ln_zahranici_ele?

22.7.2020 V Egejském moři se stupňuje konflikt mezi Řeckem a Tureckem kvůli tureckým lodím zkoumajícím možnosti těžby ropy a plynu, které podle Atén vstoupily do řeckých vod. Ankara toto tvrzení odmítá, řecké námořnictvo však dnes do oblasti vyslalo plavidla a oznámilo stav pohotovosti, píší zahraniční média.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-egejskem-mori-se-stupnuje-konflikt-mezi-tureckem-a-reckem/1914807?

10.6.2020 Itálie a Řecko dosáhly v úterý průlomové dohody o vymezení exkluzivních ekonomických zón ve Středozemí. Řecko chce nyní podobnou dohodu uzavřít i s Egyptem. V podstatě by to znamenalo konec memoranda, které nedávno podepsalo Turecko s přechodnou vládou Libye. Memorandum vymezuje společnou námořní hranici mezi Tureckem a Libyi, přičemž Turecko si v něm nárokuje část východního Středomoří včetně těsného okolí řeckých ostrovů. Řecko se obává, že Turecko pakt zneužije k rozšíření těžby ve Středozemním moři (The Capitals/EurActiv)

28.2.2020 Nejméně 33 tureckých vojáků zahynulo a další tři desítky byly zraněny během náletu syrských vládních sil v Idlibu na severozápadě Sýrie, napsal turecký list Hürriet s odvoláním na informace Rahmi Dogana, guvernéra sousední turecké provincie Hatay. Rusko tvrdí, že turečtí vojáci zabití v Sýrii byli mezi útočícími povstalci. K Sýrii míří dvě ruské fregaty se střelami s plochou dráhou letu. 

24.2.2020 Prezident USA Trump říká, že USA poskytnout Indii armádní vrtulníky v hodnotě 3 mld. USD. Prezident také říká, že je spolu s Indií odhodlán odpovědět na hrozbu radikálního islámského terorismu. Na potlačení terorismu spolupracuje také s Pákistánem (Reuters) 

8.1.2020 Pokud by se dál vyhrotila situace na Blízkém východě, mohlo by to vést k dlouhodobému zvýšení cen ropy o 20 %, je přesvědčen šéf německého ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. Ještě horší by podle něj pro Evropu byly nepřímé dopady související například se zhoršením ekonomické situace v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy z Blízkého východu 

8.1.2020 Předsedkyně EK von der Leyenová říká, že EU v americko-čínském napětí nikdy nezapomene, na jaké straně stojí (Reuters) 

3.1.2020 Americký ministr zahraničí Pompeo řekl, že útok na Sulejmáního by legální a že zachránil životy Američanů. Nyní zvažuje riziko kyberútoků ze strany Íránu na USA. Na twitteru uvedl, že nadále zůstává zavázán deeskalaci konfliktu s Íránem (Reuters) 

  • Hormuzkým průlivem (v nejužším místě je průliv široký 21 mil) proudí denně 21 miliónů barelů ropy = 21% 2022globální spotřeby, plných 76% ropy a ropných destilátů, které prošly v roce 2018 průlivem skončilo na asijských trzích. 65% skončilo v Číně, Indii, Japonsku, Jižní Korei a Singapuru.  

25.6.2019 Americký prezident Donald Trump se domnívá, že USA by neměly zajišťovat bezpečnost Hormuzského průlivu bez kompenzace od států, které tuto námořní cestu pro transport ropy využívají. Napsal to na twitteru. Nejmenovaný americký diplomat agentuře Reuters řekl, že USA sestavují spojeneckou koalici k ochraně dopravních cest v Perském zálivu, jejíž členové budou přispívat "finančně i materiálně"

21.6.2019 Indické námořnictvo vysílá do Ománského zálivu dvě válečné lodě, aby ochránilo lodní dopravu v zemi po sérii útoků na tankery v posledních šesti týdnech. 13. června byli poškozeny 2 tankery, a čtyři další byli poškozeni při útocích na pobřeží Spojených arabských emirátů 12. května.

19.6.2019 Turecko systém v hodnotě 2,5 miliardy dolarů už zakoupilo, dodávka má začít v červenci. Hrozí uvalení sankcí od července 2019 (klíčový je summit G20 koncem června). Bílý dům už dřív Ankaru varoval, že nákupem riskuje své členství v NATO. Může být zrušen jak kontrakt na dodávku stovky nejnovějších amerických stíhaček F-35, tak i výroba jejich komponentů v Turecku. více

14.6.2019 Čínské ministerstvo zahraničí dnes v reakci na čtvrteční útoky na dva tankery v Ománském zálivu uvedlo, že nikdo nechce, aby v regionu propukla válka, a vyzvalo strany konfliktu k dialogu. Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů mezitím zpochybnil důvěryhodnost šéfa íránské diplomacie (ČTK)

14.6.2019 USA připsaly odpovědnost za včerejší útok na dva ropné tankery Íránu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že o tom svědčí způsob provedení a použité zbraně. Podle ministra chce Írán zvýšit regionální napětí a narušit dopravu ropy (ČTK) více

7.6.2019 Ruský prezident Vladimir Putin dal včera najevo, že nechá za dva roky vypršet novou smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (START), neprojeví-li Spojené státy zájem o její prodloužení (ČTK) 

6.6.2019 Šéf Rosněfti Igor Sečin říká, že USA používají energii jako politickou zbraň a že americký zlatý věk energií se pro jiné země stal "obdobím energetického kolonialismu"(Reuters). 

6.6.2019 USA chtějí prodat tanky a další zbraně v hodnotě 2 mld. USD na Tchaj-wan. S odvoláním na nejmenované činitele o tom včera informovala agentura Reuters. Pokud se obchod opravdu uskuteční, je pravděpodobné, že proti němu bude Čína protestovat, protože považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii. 

5.6.2019 Řecko dnes předalo Německu diplomatickou nótu, v níž Berlín vyzývá k zahájení rozhovorů o reparacích za škody, které země utrpěla za první i druhé světové války. S odvoláním na prohlášení řeckého ministerstva zahraničí o tom informovala agentura DPA. Řecká expertní komise před třemi lety vypočítala dlužnou částku na 290 mld. eur. Německo nároky Řecka odmítá s tím, že na ně nemá právní nárok. 

Geopolitika, zprávy:

9.10.2023 Mír na Blízkém východě umožní pouze vznik samostatného palestinského státu, řekl dnes podle agentury Anadolu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten chce také přispět k diplomatickým snahám, aby současný konflikt co nejdříve skončil klidem zbraní. O diplomatické řešení se chce zasadit také jordánský král Abdalláh II., podle kterého by eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci měla vážné následky pro celý region, napsala agentura Reuters.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/mir-na-blizkem-vychode-umozni-jen-vznik-palestinskeho-statu-mini-erdogan/2

10.4.2023 Francouzský prezident Emmanuel Macron se o víkendu vrátil s cesty do Číny a v obsáhlém nedělním rozhovoru pro ekonomický deník Les Echos apeluje v tradicích francouzské poválečné politiky, že Evropa se nesmí stát nikoho vazalem a v souvislostmi s globálními turbulencemi musí nyní bojovat za svou "strategickou autonomii," jinak skončí v propadlišti dějin. Jak poznamenává deník New York Times, právě cesta Macrona do Pekingu podkopává snahu Washingtonu zkrotit Čínu.

  • "Evropa si příliš dlouho nebudovala tuto strategickou autonomii. Dnes je ideologická bitva vyhrána," tvrdí Macron s tím, že nyní však musíme tuto strategii implementovat. Jinak zabředneme do krizí, které podle něj nejsou krizemi Evropy.
  • Evropa by podle něj měla být "třetím pólem" vedle Spojených států a Číny. "Nechceme vstupovat do blokové logiky (USA-Čína)," uvádí Macron a současně protestuje proti "extrteritorialitě dolaru".
  • Evropa musí podle Macrona bojovat za svou strategickou autonomii. "Nechceme se v kritických otázkách spoléhat na ostatní," říká francouzský prezident, ale současně připouští, že právě nyní nastala doba, kdy nebylo na výběr. Příkladem je energetika, sociální sítě, umělá inteligenci, protože tam už Evropa nemá příslušnou infrastrukturu. To se podle něj musí změnit.
  • "Si Ťin-pching a Komunistická strana Číny nadšeně podpořili Macronův koncept strategické autonomie a čínští představitelé se na něj neustále odvolávají při jednání s evropskými zeměmi. Straničtí vůdci a teoretici v Pekingu jsou přesvědčeni, že Západ je v úpadku a Čína je na vzestupu a že oslabení transatlantických vztahů pomůže tento trend urychlit.
  • Stejně jako Macron se Peking chce vyhnout tomu, aby se EU dostala pod vliv USA v době, kdy Bílý dům vede zahraniční politiku otevřeně proti geopolitické a vojenské síle Číny.
  • https://echo24.cz/a/HCE4k/zpravy-svet-macron-boj-za-strategicka-autonomie? 

25.3.2023 Pokud by vypukla válka mezi USA a Čínou, San Diego, spolu s Havají, kde je velitelství tichomořské flotily, by se tak stalo centrem amerického válečného snažení. Nebyla nejspíš náhoda, že minulý týden tam lídři USA, Austrálie a Británie představili detaily nového protičínského paktu. Dohoda známá jako AUKUS byla oznámena již zhruba před osmnácti měsíci. Aukus je zárodek nové aliance, skrz kterou se Washington zavazuje k obraně Pacifiku na následující desetiletí. V západní Austrálii navíc vznikne základna, ze které budou operovat britská a americká podmořská plavidla.

  • Při představování detailů AUKUS ale nikdo nezmínil, proč je potřeba Austrálii vyzbrojit a posílit americkou a britskou vojenskou přítomnost v oblasti. Nebylo třeba, všichni vědí, že AUKUS je namířen proti Číně. Jde o zárodek protičínské koalice, jakési tichomořské NATO.

  • https://echo24.cz/a/HWFFA/tydenik-echo-analyza-dilemata-zahranicni-politika-usa-proti-cine?

23.3.2023 Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, které se konalo v Moskvě, bylo důkazem konce "světového řádu založeného na pravidlech". S takovým názorem ve čtvrtek jednala australská vysílací společnost ABC. Čína a RF ukázaly a dokázaly světu, že dokážou navázat přátelské vazby, realizovat vlastní diplomacii a vytvářet spojenectví, jednajíce v rozporu s Washingtonem a jeho spojenci". "Ať se to západním zemím líbí nebo ne, <...> ekonomicky, vojensky a politicky se svět posouvá ze západní osy a řád založený na pravidlech, o kterém západní vůdci tolik mluví, se stává minulostí. Pravděpodobně proto tato pravidla vždy existovala, aby západní mocnosti mohly dominovat, narušovat a instalovat je podle svého rozmaru.

  • Ve dnech 20. až 22. března uskutečnil Si Ťin-pching státní návštěvu Ruska – první od znovuzvolení prezidentem ČLR. V pondělí ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident mluvili asi 4,5 hodiny jeden na jednoho a v úterý strávil Si Ťin-pching asi 6 hodin na jednáních v Kremlu v různých formátech. V důsledku návštěvy podepsali vedoucí představitelé zemí dvě prohlášení. Putin a Si Ťin-pching označili setkání za úspěšné.

  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17345429

7.3.2023 Spojené státy by měly změnit svou "chybnou" politiku vůči Číně, nebo dojde ke "konfliktu a konfrontaci". Podle agentury Reuters to dnes prohlásil čínský ministr zahraničí Čchin Kang na tiskové konferenci pořádané na okraj zasedání čínského parlamentu. Zopakoval také výzvu Pekingu k dialogu s cílem ukončit konflikt na Ukrajině (ČTK)

1.3.2023 Moskva je znepokojena možností dodávat radioaktivní látky na Ukrajinu přes přístavy Oděsa a Černomorsk a obává se provokace v Podněstří, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.""Nemůže vyvolat obavy, že se takové události dějí v bezprostřední blízkosti Podněstří, kolem kterého kyjevský režim záměrně eskaluje napětí. Nesmíme zapomínat ani na to, že zmíněné ukrajinské přístavy se účastní "obilí". přístav a humanitární koridor obecně pro nějaký jiný účel? — uvedeno v komentáři zveřejněném na webových stránkách odboru.

Ruské ministerstvo obrany také dříve oznámilo, že má informace o dodání kontejnerů s radioaktivními látkami na Ukrajinu. Podle agentury Kyjev před začátkem 11. mimořádného zasedání Valného shromáždění OSN připravuje provokaci k obvinění Moskvy z porušování Úmluvy o jaderné bezpečnosti. 

https://ria.ru/20230301/porty-1855024930.html

1.3.2023 Finsko začalo stavět oplocení na hranici s Ruskem, aby posílilo svou bezpečnost. Informovala o tom v úterý stanice BBC News na svém webu s odvoláním na finskou pohraniční stráž. Bariéra má být podle ní dlouhá 200 kilometrů a vysoká tři metry, na její horní části bude ostnatý drát. Finsko s Ruskem sdílí nejdelší hranici ze zemí Evropské unie, měří přibližně 1300 kilometrů.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-finsko-zacalo-stavet-plot-na-hranici-s-ruskem-40424290#

18.2.2023 Země Evropské unie a Spojené státy před zahájením speciální operace na Ukrajině připravovaly sankce proti Rusku, uvedla během mnichovské bezpečnostní konference šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, video z politikova projevu bylo zveřejněno na jejím Twitteru. Podle ní Evropu k takovým akcím přimělo zveřejnění zpravodajských služeb Spojených států na téma rozmístění vojáků na hranicích Ruska.

  • Můj kabinet, Evropská komise, začal pracovat s Bílým domem a ministerstvem financí již v prosinci na případných sankcích proti Rusku v případě konfliktu s Ukrajinou. Ve skutečnosti jsme doufali, že tyto sankce nebudeme muset použít. Dodala, že v prvé řadě měly sankce zasáhnout high-tech a nenahraditelné zboží Západu na ruském trhu.
  • Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg již dříve uvedl, že Severoatlantická aliance se na konflikt na Ukrajině připravovala od roku 2014. Poznamenal, že ruská speciální operace "nezměnila alianci", ale pouze demonstrovala důležitost největšího posílení kolektivní obrany.
  • https://ria.ru/20230218/sanktsii-1852850163.html 

5.2.2023 Spojené státy žádají Japonsko o povolení rozmístit na svém území hypersonické střely LRHW a řízené střely Tomahawk v boji proti Číně. Informoval o tom v sobotu večer list Sankei s odvoláním na zdroje . Na konci ledna jiná japonská publikace informovala, že USA od tohoto plánu upustily.

Rozmístění raket na území Japonska je podle ní považováno za jeden z prvků strategie rozmístění takových zbraní na takzvaném prvním řetězci ostrovů, které blokují přístup Číny do Tichého oceánu. Spojené státy podle listu začaly na této otázce pracovat s Japonskem před třemi nebo čtyřmi lety, Tokio se k tomu staví pozitivně a chce s rozmístěním raket souhlasit. Toto téma však podle deníku nezaznělo na schůzce japonského premiéra Fumia Kishidy s americkým prezidentem Joem Bidenem, stejně jako na konzultacích šéfů resortů zahraniční politiky a obrany ve formátu 2 + 2 v r. Leden. Podle smlouvy o jaderných silách středního doletu neměly Spojené státy pozemní rakety s dosahem 500 až 5 500 km, zatímco Čína má takových raket více než tisíc, uvedl list. Po pozastavení svých závazků vyplývajících ze smlouvy v roce 2019 se Washington snaží co nejrychleji vyvinout střely středního doletu, zejména hypersonické střely, které budou rozmístěny ještě letos.

Podle Sankei se jedná o střely LRHW a asi 100 střel Tomahawk. Není přitom upřesněno, kolik jich Spojené státy hodlají v Japonsku umístit. Neexistuje žádné pochopení ohledně umístění, nicméně vládní zdroj poznamenal, že jedním z kandidátů je ostrov Kjúšú.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16963997

4.2.2023 Čínský balón objevený nad státem Montana nadměrně vzrušoval americkou společnost. Bývalý prezident Trump vyzývá k jejímu sestřelení a ministr obrany, který je na Filipínách, má mimořádnou schůzku o tom, co dělat s "novoroční lucernou". Peking oznámil, že se jedná o civilní aparát, který náhodou sešel na scestí, ale pro americké veřejné mínění, které se dlouho stahovalo v protičínském duchu, to nevadí. Ve Spojených státech masy nedůvěřují Číně , protože globalistické elity přesvědčily Američany, že Nebeská říše tvrdí, že je hegemonem okupovaným Spojenými státy , a část izolacionistických nacionalistů (jako Trump) obviňuje Číňany z toho, že zničení amerického průmyslu a snížení počtu pracovních míst. Skutečnost, že se globalistická Amerika jednoduše pokusila využít ČLR k získání superzisků, a pak pro ni začala ztrácet globální konkurenci, už nikoho neznepokojuje: Čína byla ve skutečnosti prohlášena za nepřítele, strategicky ještě nebezpečnějšího než Rusko . Washington chce spojit rostoucí zadržování Pekingu s vyjednáváním, ve kterém se zdá být možné pokusit se o kompromis, a Peking není formálně proti.

  • Proto měl Anthony Blinken zítra odletět do Číny : hlavním účelem návštěvy bylo setkání se Si Ťin-pchingem . Dříve bývaly návštěvy státního tajemníka v praxi bilaterálních vztahů samozřejmostí, ale v posledních letech bylo vše zmařeno. A důvodem není pandemie, ale přechod států k politice tvrdého tlaku na Čínu. Americký ministr zahraničí navštívil Peking naposledy před šesti lety - rok 2017 byl obecně posledním rokem běžných bilaterálních kontaktů. Brzy ale Trump zahájil ekonomickou válku s Čínou, které se chopil Biden, který se mu v této otázce formálně postavil. Po zahájení naší speciální operace na Ukrajině se Amerika pokusila vyvinout tlak na Čínu , aby zabránila Moskvě v dalším sbližovánía Pekingu, ale neodolal ani hře v tchajwanském směru.

https://ria.ru/20230204/aerostat-1849664039.html

4.2.2023 O situaci kolem čínské sondy v americkém vzdušném prostoru se "postará" administrativa Spojených států. V sobotu to oznámil americký prezident Joe Biden. Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder ve čtvrtek uvedl, že americké úřady zahlédly nad kontinentální částí země "průzkumný balón". Balon je podle něj ve výšce mnohem vyšší, než jsou standardní parametry pro komerční leteckou dopravu, a neohrožuje lidi na zemi. Americké ministerstvo obrany ho nesestřelilo, protože to považovalo za nebezpečné kvůli impozantní velikosti objektu. Spojené státy prý podnikly rychlé kroky, "aby zabránily shromažďování důležitých informací".

  • Zástupce čínského ministerstva zahraničí pak upřesnil, že jde o čínský balón "a jeho účel je civilního charakteru, zejména sonda slouží k meteorologickému výzkumu". Podle něj "vlivem silného západního větru ztratil balon kontrolu a vychýlil se z nastaveného kurzu". Čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo politování nad tím, že abnormální situace vedla k tomu, že meteorologická sonda skončila ve vzdušném prostoru USA, a vyjádřilo připravenost udržovat kontakt s americkými úřady za účelem vyřešení situace.  
  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16963245

31.1.2023 Spojené státy se zavázaly používat konvenční a jaderné zbraně k odstrašení a ochraně Jižní Koreje. Oznámil to v úterý šéf Pentagonu Lloyd Austin na společné tiskové konferenci s jihokorejským ministrem národní obrany Lee Jong Sopem v Soulu.

  • Náš závazek k obraně Korejské republiky zůstává neochvějný. Spojené státy jsou pevně odhodlány k rozšířenému odstrašování, které zahrnuje použití celé škály vojenských kapacit USA, včetně konvenčních a jaderných zbraní, stejně jako protiraketové obrany," dodal. řekl ministr. Hostitelem vysílání bylo americké ministerstvo obrany.

  • Podle šéfa ministerstva obrany USA se KLDR v roce 2022 dopustila "bezprecedentního" množství provokací. Spojené státy spolu s Jižní Koreou podle něj odsuzují tyto "nebezpečné akce", které podle stran destabilizují situaci v regionu.

  • Austin poznamenal, že v Jižní Koreji slouží 28 500 amerických vojáků, což je jeden z největších amerických vojenských kontingentů v zahraničí.

  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16924003

31.1.2023 Prohlášení exprezidenta Ukrajiny Petra Porošenka, bývalé německé kancléřky Angely Merkelové a bývalého prezidenta Francie Françoise Hollanda o minských dohodách potvrzují, že ruský vůdce Vladimir Putin udělal vše naprosto správně, když se rozhodl založit NWO, zdůraznil v rozhovoru pro novináři v úterý tiskli prezidentský tajemník Dmitrij Peskov.

  • Víme, že Porošenko, Merkelová a Hollande, potvrdili, že pro ně, a to znamená pro Ukrajinu, pro Francii a Německo, nebyly minské dohody nic jiného než zástěna, kterou maskovali své záměry připravit Ukrajinu na řešení To znovu zdůrazňuje, že Putin udělal vše naprosto správně, když se rozhodl založit NWO, aby zachránil lidi, kteří žijí na Donbasu," uvedl mluvčí Kremlu.
  • Porošenko již dříve uvedl, že minské dohody podepsané v roce 2015 umožnily reformovat ukrajinské ozbrojené síly a vytvořit mezinárodní koalici proti Rusku. Merkelová v prosinci v rozhovoru pro německý list Die Zeit označila uzavření minských dohod za "pokus dát Ukrajině čas, aby se stala silnější". Podle ní "všem bylo jasné", že konflikt zamrzl a problém nebyl vyřešen, "ale právě to dalo Ukrajině neocenitelný čas". Později slova Merkelové potvrdil i Hollande, který se v roce 2015 podílel i na vyjednávání Balíčku opatření k realizaci minských dohod.

  • https://tass.ru/politika/16925475

31.1.2023 Západní země musí "překročit červené čáry" a poslat na Ukrajinu stíhačky a rakety dlouhého doletu, řekl litevský prezident Gitanas Nausėda v rozhovoru pro televizní kanál LRT.

  • Když už mluvil o "červených čarách", politik poznamenal, že Západu se "podařilo je vymazat více než jednou", zejména pokud šlo o udělení statusu kandidátské země EU nebo o poslání smrtících zbraní do Kyjeva.
  • O pár dní dříve se na stránkách úřadu Volodymyra Zelenského objevilo prohlášení, že poté, co Západ oznámil svůj záměr dodat Ukrajině tanky, začal žádat o pomoc v podobě letadel a raket.
  • https://ria.ru/20230131/istrebiteli-1848639343.html

31.1.2023 "Zbývá jen nanosekunda." Spojené státy bily na poplach kvůli hrozící jaderné válce. Americká politika vůči Rusku přivedla svět na pokraj jaderné války, napsal Paul Craig Roberts, úředník Bílého domu za vlády Ronalda Reagana, v článku zveřejněném na jeho webu. Poznamenal, že po více než dvě desetiletí americké administrativy zvyšují pravděpodobnost jaderného konfliktu. Všechno to začalo, když Bill Clinton porušil svůj slib nepřiblížit NATO k ruským hranicím . Jeho nástupci poté zrušili všechny dohody o budování důvěry dosažené během studené války. A v roce 2014 protiruské provokace iniciované USA po svržení ukrajinské vlády zcela zničily důvěru Moskvy ve Washington.

  • Atomoví vědci říkají, že do půlnoci zbývá 90 sekund (na Hodinách soudného dne. - Přibližně Ed. 24.1.2023). Myslím, že je to jedna nanosekunda. Dosáhli jsme bodu, kdy stačí jeden falešný poplach o blížících se raketách," Roberts řekl.

Podle jeho názoru "neschopní, nezodpovědní a absolutně hloupí" západní politici věří, že jejich prestiž na Ukrajině ospravedlňuje jadernou válku.

  • "Místo toho, aby se Washington držel minských dohod k udržení míru na Ukrajině, použil je k oklamání Putina, aby vytvořil ukrajinskou armádu, která by mohla zaútočit na republiky v Donbasu . Washington místo toho, aby spolupracoval s ruským prezidentem na vytvoření vzájemného bezpečnostního paktu, provokoval a rozšířil konflikt na Ukrajině, aby zvýšil NATO na úkor Finska a Švédska, čímž znásobil přítomnost západní aliance na hranici s Ruskem. USA a NATO jsou nyní tak aktivně zapojeny do konfliktu na Ukrajině, že se člověk diví, co Washington udělá, když zakořeněný Prolomí Rusové ukrajinskou obranu? Přispěchají vojáci USA a NATO na pomoc Ukrajině?" Roberts byl pobouřen.

Na závěr vyzval k zatčení amerických vojenských plánovačů odpovědných za současnou situaci. Poznamenal také, že Spojené státy nebudou schopny nastolit nadvládu nad Ruskem a Čínou. Hodiny soudného dne se poprvé objevily na obálce Bulletin of the Atomic Scientists v roce 1947. Čas zbývající do půlnoci symbolizuje napětí mezinárodní situace, půlnoc znamená okamžik jaderného kataklyzmatu.Odečty hodin se počítají na začátku každého roku. V posledních letech se šípy posouvaly pouze dopředu. Takže 24. ledna se co nejvíce přiblížili jaderné půlnoci - zbývalo 90 sekund.

https://thebulletin.org/doomsday-clock/#post-heading

https://www.paulcraigroberts.org/2023/01/30/expert-steven-starr-explains-why-nuclear-war-is-planetary-death/

https://ria.ru/20230131/voyna-1848560289.html

30.1.2023 Návštěva generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v Korejské republice a Japonsku zhoršuje situaci v Asijsko-pacifické oblasti (APR) a ve skutečnosti je "předehrou války". Tento názor vyjádřil pracovník Vědecké společnosti pro mezinárodní politiku KLDR Kim Dong Myung, jehož stanovisko v pondělí cituje agentura KCNA.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16913809

13.1.2023 Spojené státy začaly masivně převážet zbraně do Polska a Lotyšska v rámci posílení východního křídla NATO, Do tohoto přístavu připlouvá asi 1250 jednotek vojenské techniky. V prosinci už Spojené státy převedly do Polska asi 700 bojových vozidel, včetně tanků Abrams. To bylo realizováno jako součást programu Atlantic Resolve. Začalo to v roce 2014 a je zaměřeno na posílení americké přítomnosti v Evropě.

https://ria.ru/20230112/nato-1844514958.html

12.1.2023 Jihokorejský prezident Yoon Sok Yul povolil rozmístění cizích jaderných zbraní na území republiky nebo vytvoření vlastních, pokud se vztahy s KLDR dále zhorší, s našimi vědeckými technologiemi můžeme rychle, aniž bychom trávili spoustu času, získat jaderné zbraně,

Vůdce KLDR Kim Čong-un na šestém plénu WPK osmého svolání oznámil potřebu posílení jaderných sil země, masovou výrobu jaderných hlavic, vytvoření nového systému mezikontinentálních balistických raket schopných okamžitého protiútok a rychle dokončit projekt průzkumné družice a nosné rakety pro něj. Podle něj "situace, kdy se jihokorejské loutky očividně staly nepřítelem Severní Koreje, vyžaduje exponenciální nárůst počtu jaderných zbraní".

https://ria.ru/20230112/koreya-1844294846.html

10.1.2023 Náhlý odchod Američanů z této země, jak se ukázalo, byl z velké části způsoben zaměření na Ukrajinu , kde podle jejich odhadů probíhala dobře příprava kyjevského loutkového režimu na útočné protiruské akce. způsobem, to potvrdil i americký ministr zahraničí Blinken , který řekl, že kdyby americká armáda neopustila Afghánistán, Washington by nebyl schopen přidělit Ukrajině tolik peněz. Pentagon přesunul část vybavení odvezeného z Afghánistánu do Evropy , hlavně do Polska , což Evropanům umožnilo militarizovat kyjevský režim, pokračoval Patrušev.

  • Podle tajemníka Rady bezpečnosti se americká přítomnost v Afghánistánu neproměnila v boj proti terorismu, ale ve vytváření mnohamilionových korupčních schémat a mnohonásobný nárůst výroby drog.
  • Šéf ministerstva zahraničí Anthony Blinken na konci prosince prohlásil, že pokud budou Spojené státy stále přítomny v Afghánistánu, bude pro Washington mnohem obtížnější poskytovat Ukrajině podporu.V lednu americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan poznamenal, že pokud by USA stále bojovaly v Afghánistánu, "bylo by to pro Rusko vynikající cíl".
  • https://ria.ru/20230110/ssha-1843828716.html 

9.1.2023 Polské úřady schválily koncepci vytvoření nové vojenské formace na východě země - První pěší divize legií. Oznámil to v pondělí na brífinku místopředseda polské vlády, ministr národní obrany Mariusz Blaszczak.

"Snažíme se zaplnit východní část naší země polskými jednotkami. Vytváříme proto nové vojenské jednotky. Mezi 16. mechanizovanou divizí, operující především ve Varmijsko-mazurském vojvodství, a 18. mechanizovanou divizí, operující převážně v Mazovském a Lubelském vojvodství vzniká První pěší divize legií, která bude působit především na území Podlaského vojvodství," uvedl Blaszczak. Už byl vydán příkaz k vytvoření prvních jednotek. Proces bude probíhat dynamicky," dodal ministr.

Podle Blaschaka bude "divize vybavena moderními zbraněmi". Zejména se plánuje jeho vybavení americkými tanky Abrams a jihokorejskými tanky K-2. Jeho součástí bude dělostřelecká brigáda se samohybnými houfnicemi Krab polské výroby, jihokorejskými K-9 a bezpilotními průzkumnými systémy.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16760921

4.1.2023 Nová vláda Izraele zreviduje zahraniční politiku země a bude samostatně hájit její zájmy. Uvedl to ve středu izraelský premiér Benjamin Netanjahu na konferenci v Jeruzalémě. "Provedeme audit zahraničních vztahů. Náš hlas bude slyšet po celém světě. Místo toho, abychom skláněli hlavy před diktátem světového společenství, budeme hrdě hájit zájmy Státu Izrael a Izraelské země," dodal. řekl premiér, jehož slova šířil jeho úřad. Jeho vláda má podle Netanjahua v úmyslu provést audit v oblasti bezpečnosti se zaměřením na boj proti islamismu a Íránu. "Budeme podnikat aktivní, rozhodné a tvrdé kroky proti teroristickým zbraním radikálního islámu v našem regionu. Zabráníme posilování Íránu v Sýrii, v první řadě povedeme nekompromisní boj proti záměru Íránu vyvinout jaderný arzenál," uvedl. pomocí různých profesionálních přístupů, otevřeně hovořit ke světové komunitě," řekl. Izraelský parlament 29. prosince na mimořádné schůzi odhlasoval důvěru vládě sestavené vůdcem Likudu Netanjahuem po volbách z 1. listopadu, po nichž ministři a nový premiér složili přísahu. Ve stejný den Netanjahu uspořádal první zasedání nového kabinetu, během kterého prohlásil, že první prioritou jeho vlády bude "zablokovat Írán". Netanjahu zdůraznil, že jde o "existenciální problém" Izraele.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16741989

3.1.2023 Uznání nezávislosti Kosova stáhla jiná země, takže Bělehrad už má prohlášení deseti států, jejich seznam srbské úřady nezveřejňují. Proč Srbsko nezveřejňuje seznam zemí, které stáhly uznání, Dačič odpověděl: "Zaprvé respektujeme jejich pozici a nechceme je vystavit tlaku Prištiny a zejména jejich spojenců. Musíme být opatrní." Za druhé, ve washingtonských dohodách jsme se zavázali, že přestaneme s iniciativou odejmout uznání, a chtěli jsme ukázat, že se držíme toho, co jsme podepsali, i když Priština dobře neví, kdo je vážný partner a kdo je lhář. "

Předseda vlády samozvaného Kosova Albin Kurti podal 15. prosince 2022 České republice předsedkyni v Radě EU žádost o vstup do společenství. Z 27 zemí EU 5 - Španělsko, Rumunsko, Slovensko, Řecko a Kypr - neuznává nezávislost Kosova, což již blokuje jakékoli praktické kroky k přípravě jeho vstupu do EU. Tento problém lze vyřešit jediným způsobem - uznáním nezávislosti Kosova Bělehradem. Evropská unie v posledních měsících aktivně tlačí na Srbsko, aby uznalo nezávislost autonomní provincie, s argumentem, že postoj ke Kosovu a vztahy s Ruskem jsou hlavními překážkami vstupu Srbska do EU. Srbsko již dříve oznámilo, že nabídka Kosova EU by byla flagrantním porušením Washingtonských dohod, které 4. září 2020 podepsali srbský prezident Aleksandar Vučič a tehdejší kosovský premiér Avdulah Hoti pod tlakem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento dokument zaznamenal řadu vzájemných závazků Bělehradu a Prištiny, včetně moratoria na podporu kandidatury Prištiny do mezinárodních organizací, jakož i pozastavení spolupráce Bělehradu se světovými metropolemi na zrušení jejich uznání "nezávislosti Kosova". Začátkem srpna 2021 parlament neuznaného Kosova odmítl ratifikovat washingtonské dohody.

Srbská autonomní provincie Kosovo a Metohija vyhlásila nezávislost v roce 2008 a nedávno se snažila vstoupit do mezinárodních organizací. Více než polovina ze 193 zemí OSN, včetně Ruska, Indie a Číny, je proti uznání Kosova.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16736571 

3.1.2023 Na celém světě dochází k "bezprecedentnímu povstání" nezápadních národů proti zavedenému západnímu řádu, uvedl profesor Wang Wen v článku pro čínský South China Morning Post. Uplynulý rok 2022 byl rokem "dewesternizace", protože stále více států - od Číny po Latinskou Ameriku a země ASEAN - "tiše, ale rozhodně odmítá západní světový řád".Wang Wen upozornil na skutečnost, že "nezápadní svět je obraz, který jsme dosud neviděli". Autor zdůraznil, že nejde o otevřenou konfrontaci či konflikt, ale pouze o to, že nezápadní země začínají myslet především na své národní zájmy, zbavují se západní závislosti a kontroly.

  • V roce 2023 svět nebude měkký, ale hnutí 'dewesternizace' je nevratné a bude se jen rozvíjet.
  • SCMP již dříve varoval, že americké imperiální manévry by je mohly oklamat. Publikace vytváří paralelu mezi dnešními Spojenými státy a "stejnou Římskou říší toužící po moci". Konkrétně se v článku uvádí, že americký ministr zahraničí Anthony Blinken se řídí mylným přesvědčením, že je ministrem zahraničí celého světa, a nejen Spojených států.
  • Ruské ministerstvo zahraničí opakovaně zdůrazňuje, že pokusy amerických úřadů "potrestat" Čínu za spolupráci s Ruskem jsou odsouzeny k neúspěchu a partnerství mezi oběma zeměmi je úspěšně testováno na sílu.  
  • https://ria.ru/20230103/vosstanie-1842894111.html

1-1-2023 Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve zprávě na plénu tamní strany uvedl, že Spojené státy zvyšují napětí na Korejském poloostrově a pod záminkou posílení spolupráce s Jižní Koreou a Japonskem vytvářejí "asijskou verzi NATO," uvedla v neděli Ústřední telegrafní agentura KLDR (CTAC)."Spojené státy od roku 2022 zvyšují míru vojenského tlaku na KLDR na maximum, často zavádějí do Jižní Koreje různé jaderné úderné zbraně na úrovni trvalého nasazení a na druhé straně důsledně prosazují spolupráci s Japonskem a Jižní Korea se pod záminkou "posílení aliance" vrhá do vytvoření nového vojenského bloku, asijské verze NATO," uvedl Kim Čong-un ve zprávě.

https://ria.ru/20230101/kndr-1842690130.html

24.12.2022 Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v sobotu vyzval k ničení íránských továren, kde se vyrábějí drony a střely. Kyjev viní Teherán, že Rusku poskytuje sebevražedné bezpilotníky Šáhid-136.

  • Írán, který plánuje zvýšit dodávky dronů a střel Rusku, bezostyšně ponižuje instituci mezinárodních sankcí. Je zásadní opustit nefunkční sankce, neplatný koncept rezolucí OSN a přejít k ničivějším nástrojům - zničení továren, zatčení dodavatelů.
  • Znovu opakujeme, že Írán žádnou ze stran zapojených do ukrajinské války nezásobil žádným vojenským vybavením," uvedl mluvčí íránské diplomacie. Zároveň vládu v Kyjevě varoval, aby se nespoléhala na podporu Washingtonu. 
  • https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-znicme-iranske-tovarny-kde-se-vyrabeji-drony-vyzval-podoljak-40418346# 

23.12.2022 Na pozadí návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Spojených státech prošla cesta zástupce šéfa ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva do Číny téměř bez povšimnutí.

  • Zelenského cesta do USA se ukázala jako hlasitá, a to jak v přeneseném slova smyslu - ze své první zahraniční cesty se vrátil po zahájení speciální operace s velkorysými přísliby peněz a zbraní.
  • Medveděv v rámci své návštěvy předal Si Ťin-pchingovi zprávu od Vladimira Putina. Týkalo se to bilaterálních vztahů, stejně jako mezinárodní situace a týkalo se vyspělých vztahů, pokročilého strategického partnerství mezi Ruskem a Čínou.
  • Západu se nepodařilo obklíčit Rusko několika problematickými body, jak se původně plánovalo. Pokus o státní převrat v Bělorusku selhal, stejně jako v Kazachstánu, a Saakašviliho nebylo možné dostat k moci v Gruzii - nic jiného nemůže vysvětlit jeho pokus o návrat. Ale neváhal by při první příležitosti otevřít "druhou frontu".
  • Čína se už nijak zvlášť netají tím, že vážně zvažuje možnost násilného řešení problému s Tchaj-wanem. Politický a zejména ekonomický význam ostrova je v této situaci obrovský - je srdcem světového polovodičového průmyslu a klíčovým bodem pro asijský obchod. Je to také důležitý bod v síti amerických aliancí v asijsko-pacifickém regionu.
  • To je důvod, proč musí Spojené státy dramaticky zintenzivnit svou vojenskou spolupráci s Tchaj-wanem: ostrov dostal takovou důležitost v nedávno schváleném zákoně o výdajích na národní obranu, že se stal nejvýznamnějším dokumentem pro kontakty Washingtonu s Tchaj-pej od přijetí zákona o vztazích s Tchaj-wanem. z roku 1979. Otevřeně deklaruje tři cíle: posílit obranu ostrova, zlepšit americkou armádu tak, aby mohla rychle poskytnout pomoc v případě aktivity z Číny, a zahájit společné vojenské plánování a cvičení.
  • Aby zabránil Pekingu, je Washington nucen podniknout zoufalé kroky a obětovat strategické zájmy v zájmu taktiky. Mluvíme o Japonsku, které vlastně opustilo demilitarizovaný status. Tam nedávno přijatá Národní bezpečnostní strategie říká, že do roku 2027 bude Tokio utrácet asi dvě procenta HDP na vojenské potřeby, což dělá japonskou armádu, která se sice nazývá Síly sebeobrany, ale s takovými choutky tomu špatně odpovídá status, třetí z hlediska výdajů na světě.
  • Sečteno a podtrženo, kvůli neúspěchům v ruském směru a na pozadí rizik srážky s Čínou, Spojené státy riskují růst neméně impozantní moci v tichomořské oblasti. Zda bude Japonsko pokračovat v jednání v návaznosti na americkou politiku, osvobodit se od amerického vojenského deštníku, je velkou otázkou.
  • Washington ale nemá čas nahlížet do vzdálené historické perspektivy, protože kromě všech těchto problémů je třešničkou na dortu Írán. A i zde se po krachu jaderné dohody na obzoru rýsuje hrozba nové války.
  • https://ria.ru/20221223/zapad-1840695096.html

9.11.2022 Spojené státy nadále zvyšují míru konfrontace s Ruskem. Strategická ponorka USS Rhode Island třídy Ohio, hlavní složka jaderné triády, vstoupila do Středozemního moře. Západní média to považovala za zprávu Moskvě, doručenou na pozadí stále militantnější rétoriky zemí NATO. Jaderné ponorky třídy Ohio jsou považovány za největší světové nosiče jaderných zbraní. Americké námořnictvo má nyní 18 těchto vlajek. Čtrnáct je vyzbrojeno balistickými raketami Trident II s doletem 11 300 kilometrů. Každá má rozdělenou hlavici s jednotlivými zaměřovacími jednotkami (až 12) a termonukleárními náložemi o kapacitě 475 nebo 100 kilotun. Jedna loď s jaderným pohonem je tedy schopna zařídit nepříteli více než devět tisíc Hirošimy.

Pentagon zároveň do Středozemního moře nasadil protiponorkový P-8A Poseidon a letoun pro řízení jaderných bojů E-6B Mercury, určený k zajištění záložního komunikačního systému s jadernými ponorkami. Je to také vzdušné velitelské stanoviště strategického velitelství Spojených států (USSTRATCOM). Předpokládá se, že tato dvě vozidla operují ve spojení s USS Rhode Island. Toto není první krok Washingtonu k jaderné eskalaci. V říjnu média psala o plánech Pentagonu urychlit přezbrojení svých jaderných arzenálů v Evropě. Již v prosinci dorazí modernizované pumy B62-12 na letecké základny NATO, ačkoli se s nimi počítalo příští rok na jaře.Navíc byla úroveň bojové připravenosti amerických sil v Evropě zvýšena na úroveň DEFCON 2. Dříve to bylo pouze v době karibské krize a v předvečer operace Pouštní bouře. Tento režim umožňuje jaderný úder na nepřítele.

https://ria.ru/20221109/ogayo-1829969945.html

7.11.2022 Ve čtvrtek zakotvila v chorvatském Splitu americká letadlová loď USS George H. W. Bush. Připlula v rámci plánované návštěvy, jež má skončit v úterý. Podle amerického námořnictva má přítomnost letadlové lodi podpořit partnerství USA a Chorvatska a odstrašit agresory. Americká letadlová loď USS George H. W. Bush v polovině října vedla cvičení NATO Neptune Strike 2022 na demonstraci síly. Účastnilo se ho 14 lodí, 80 letadel a šest tisíc členů personálu. Po konci cvičení připluly jednotky právě do Splitu, uvedl server The Voice of Croatia (Hlas Chorvatska).

USS George H. W. Bush má délku 333 metrů a pojme až 90 letadel a helikoptér. Letadlová loď třídy NIMITZ může ubytovat asi pět a půl tisíce členů posádky. Domovskou základnu má v americké Virginii. Ze Splitu má odplout v úterý. Mezitím měla hostit setkání politických zástupců Chorvatska a USA.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-v-chorvatskem-splitu-kotvi-americka-letadlova-lod-40413839#

29.10.2022 V Evropě roste popularita hraničních plotů. Finsko se obává hromadné migrace z Ruska a zhruba na pětině společné hranice plánuje vybudovat plot. Bariéry, které komplikují překročení hranic, nabírají v posledních měsících na popularitě, a to nejen z důvodu války na Ukrajině.

  • V zemích Evropské unie a schengenského prostoru se hraniční ploty ještě v roce 2014 rozpínaly na "pouhých" 315 kilometrech. Toto číslo je nyní 6,5krát vyšší, bariéry na hranicích jsou dlouhé 2048 kilometrů, a to se mezi ně nezapočítává plánovaný plot Finů o délce asi 257 kilometrů.

  • Ploty staví evropské státy ze dvou důvodů. Kvůli ochraně před nelegální migrací a také kvůli boji s terorismem.

  • Finsko se tak přiřadí k dalším 13 evropským státům, které už bariéry na hranicích mají. Celkem je řeč o 2048 kilometrech oplocení, tři čtvrtiny pokrývají vnější hranici Evropské unie, celkem 1535 kilometrů. To se rovná 13 procentům vnější hranice Evropské unie.

  • Přibude k nim možná také hraniční bariéra, kterou se Polsko chystá postavit na hranicích s Kaliningradem, tedy ruskou exklávou.

  • Podle barcelonského Centra pro studium míru Josepa Manuela Deláse je na celém světě momentálně 74 hraničních bariér. Šest z nich stálo už před rokem 1989. Nepočítal mezi ně železnou oponu, která rozdělovala západní a východní blok Evropy v době studené války. Pád železné opony započal právě v roce 1989.

  • https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-v-evrope-roste-popularita-hranicnich-plotu-40412550# 

26.10.2022 Mít za souseda Kim Čong-una si vybírá svou daň. Většina dotázaných Jihokorejců je pro pořízení vlastního jaderného arzenálu. Zároveň vyjádřili touhu rozhodovat v této otázce sami - tedy bez USA. Jako by už tak svět nebyl dost chaotický, severokorejský vůdce Kim Čong-un zintenzivňuje svou pravidelnou zálibu v testování raket a trpělivosti Jižní Koreje, Japonska i Spojených států. Naposledy došlo i na sérii varovných výstřelů mezi Severem a Jihem poté, co severokorejská obchodní loď překročila námořní hranici.

Nedávno Severní Korea k raketovým testům přidala i průlety bombardérů a stíhaček v blízkosti jihokorejského vzdušného prostoru.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-jihokorejcum-dosla-trpelivost-taky-chteji-jaderne-zbrane-ale-ne-od-usa-217626#

23.10.2022  Ruský ministr obrany Sergej Šojgu řekl v telefonickém rozhovoru svému francouzskému protějšku Sébastienovi Lecornuovi, že situace na Ukrajině směřuje k "nekontrolovatelné eskalaci".

  • Ministr obrany Sergej Šojgu hovořil o obavách z toho, že by Ukrajina mohla v konfliktu použít takzvanou špinavou bombu. Rusko neposkytlo žádné důkazy pro takové tvrzení, podotkla agentura Reuters. Kyjev zatím nereagoval.
  • Ruský ministr obrany svá vyjádření ohledně možnosti použití špinavé bomby ze strany Ukrajiny zopakoval v telefonátu s tureckým ministrem obrany Hulusim Akarem.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-ukrajina-by-mohla-pouzit-spinavou-bombu-rekl-sojgu-v-telefonatu-217494#

22.10.2022 Američané se chystají otevřít další frontu proti Rusku. Senát uvedl, že globální oteplování mění Arktidu v potenciální centrum konfliktu s Moskvou. Pentagon proto posiluje svou přítomnost v regionu. Pravda, ne bez problémů.

  • Arktida je v poslední době ve Spojených státech často připomínána. V polovině října zveřejnil Bílý dům aktualizovanou národní strategii pro region. Hovoří o "vážných obavách" z Ruska a Číny. Moskvu a Peking je třeba udržet pod kontrolou - vojenskými prostředky. A budovat svůj potenciál.
  • Spojené státy mají málo příležitostí k nasazení vojenské infrastruktury v Arktidě. Konkurence o region a jeho zdroje je navíc rok od roku intenzivnější - soupeři jsou kromě Ruska také Kanada, Island, Norsko, Švédsko, Finsko a Dánsko.
  • Rusko má plné právo na minimálně třetinu nerostných surovin v regionu. To je dobrý důvod pro ozbrojený konflikt. Důvodem může být například pokus amerických lodí proplout Severní mořskou cestou bez povolení Moskvy.  
  • Rusko má největší flotilu ledoborců na světě a nejrozvinutější vojenskou infrastrukturu v Arktidě. Spojené státy se nyní pravděpodobně neodváží napadnout. Čím více ale v regionu taje led, tím rychleji roste apetit Washingtonu. 
  • https://ria.ru/20221022/arktika-1825717068.html

21.10.2022 Prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o nové balistické střele Typhoon by mělo být považováno za signál světovému společenství. V pátek 21. října to oznámil Viktor Nadein-Raevsky, vedoucí vědecký pracovník Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd.

  • Turecko je závislé na zbraních NATO, ale po testování nových zbraní dala země jasně najevo, že vstupuje do nové sféry vojenské výroby.
  • Turecko testovalo balistickou střelu krátkého doletu nad Černým mořem, informovala 18. října agentura Bloomberg. Bylo poznamenáno, že raketa odstartovala asi v 07:00 (shoduje se s moskevským časem) z mobilní platformy poblíž přístavního města Rize. Projektil uletěl 561 km a dopadl poblíž přístavu Sinop. Tato vzdálenost se stala maximální od začátku tureckého testování zbraní tohoto dosahu. 

  • https://iz.ru/1414189/2022-10-21/ekspert-schel-slova-erdogana-o-rakete-taifun-signalom-mirovomu-soobshchestvu?

21.10.2022 Americké námořnictvo nepřetržitě sleduje situaci kolem Číny a jejího plánu sjednocení s Tchaj-wanem. Podle náčelníka námořních operací admirála Mika Gildaye by čínský plán mohl být realizován už letos, potenciálně příští rok. "Za posledních 20 let jsme viděli, že každý slib, který dali, splnili dříve, než řekli, že ho splní," argumentoval Gilday. Americké námořnictvo se tak i se svými spojenci na případný čínský útok na Tchaj-wan intenzivně připravuje.

https://echo24.cz/a/Sbmgt/zpravy-zahranicni-cina-tchaj-wan-usa-namornictvo-sjednoceni-2022?

20.10.2022 Britská premiérka Trussová oznamuje rezignaci, na postu zůstane do zvolení nástupce. volby nového lídra. To by se mělo odehrát na horizontu jednoho týdne, uvedla s tím, že v tomto duchu hovořila s králem. Trussová to uvedla v krátkém prohlášení dnes od 14:30 našeho času. Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, od nichž byla Trussová nucena postupně ustoupit.

https://www.e15.cz/ukrajina-vs-rusko-konflikt-valka-aktualne?

20.10.2022 Američané se rozhodli ve vypjaté mezinárodní situaci připomenout své síly jaderného odstrašení. V Arabském moři nechali vynořit ponorku USS West Virginia a vydali zprávu, že ji navštívil americký velitel CENTCOMu (centrálního velitelství americké armády) generál Erik Kurilla. Informovala o tom agentura AP. USS West Virginia je jednou ze 14 amerických ponorek třídy SSBN Ohio, jež jsou vyzbrojeny mezikontinentálními balistickými střelami Trident s jadernými hlavicemi. Tvoří jednu ze složek takzvané jaderné triády, tedy třísložkové jaderné výzbroje. Zbylé dvě tvoří jaderné bombardéry a střely odpalované ze země.

  • Jako nejpravděpodobnější adresát takového vzkazu se jeví Rusko kvůli agresi na Ukrajině, nabízí se ale také Čína nebo Írán a v neposlední řadě američtí spojenci, tedy i Česko, jimž by mohl Washington na dálku touto formou poslat ujištění o odhodlanosti čelit nepříteli.
  • https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-americane-vycenili-jaderne-tesaky-nechali-vynorit-ponorku-tridy-ohio-40412258# 

20.10.2022 Německý kancléř Olaf Scholz při čtvrtečním projevu v Bundestagu uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin nedosáhne svých cílů, protože počítal se slabostí Evropy. Slíbil i dodávky zbraní na Ukrajinu a vycvičení ukrajinských vojáků. Scholzův nynější poměrně kurážný postoj kontrastuje s jeho dřívějším váhavějším postupem ve vojenské podpoře Ukrajiny.

  • Do jara vycvičíme celou ukrajinskou brigádu s 5000 vojáky- V  pondělí ministři zahraničí zemí EU dohodli na výcviku 15 tisíc ukrajinských vojáků, přičemž jedno ze dvou velitelství bude v Německu.
  • Slíbil i zbraně, byť jejich typy neupřesnil. "Artilerie a vzdušná podpora je přesně to, co Ukrajina potřebuje. Je to přesně to, co dodáváme.
  • Německo po invazi přebírá stále větší odpovědnost za bezpečnost východoevropských spojenců. Jako příklad označil plánovaný systém společné protivzdušné obrany, o který má prozatím zájem 14 evropských států včetně Česka. 
  • Putin vydírá svět, na němž desetina lidí hladoví, když blokoval vývoz zrní z Ukrajiny. "Putin si myslel, že by nás mohl vydírat, ale přepočítal se.  
  • Evropa podle něj vzejde z celého konfliktu jednotnější a nezávislejší. Vyslovil se i pro přitvrzení sankcí. "S dalším balíčkem sankcí zase zvýšíme tlak na Rusko. V tomto kurzu budeme pokračovat, dokud Rusko povede brutální útočnou válku.
  • https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-scholz-otocil-slibil-ukrajine-zbrane-i-vycvik-brigady-40412193# 

18.10.2022 Íránské revoluční gardy (IRGC) zahájily rozsáhlé vojenské cvičení na hranicích Arménie a Ázerbajdžánu v severozápadním regionu Aras. Válečné hry jsou součástí rutiny zaměřené na zvýšení připravenosti bojových sil, prohlásil íránský generál Mohammad Pakpour podle portálu Iran International. Zpravodajský server Armenia News se domnívá, že se Írán připravuje na nejrůznější válečné scénáře, včetně vojenského úderu na Ázerbajdžán. V případě potřeby se Turecko rozhodlo podpořit Ázerbajdžán, který nebude Íránu čelit sám. Írán už dříve vyhrožoval Ázerbajdžánu, že v případě obsazení dalšího území Arménie zaútočí.

  • Teherán už v minulosti vyjádřil znepokojení nad údajnou přítomností izraelských bojových sil v Ázerbajdžánu, píše Iran International. Íránci tak jasně posílají "geopolitický signál, aby si ázerbajdžánsko-turecký tandem nechal zajít chuť" na arménský region Syunik.
  • Pokud Ázerbájdžán posílí, existuje vysoká pravděpodobnost, že se íránsko-ázerbájdžánští Turci obrátí od Teheránu k Baku. Proto se Teherán ve všech arménsko-ázerbájdžánských válkách postavil na stranu Arménů, dodává Daily Sabah.
  • Není žádným tajemstvím to, že se Ázerbajdžán stal výchozím bodem pro izraelské protiíránské operace.
  • Ázerbajdžán buduje síť letišť na okupovaném území Arcach, které slouží jako základny k operacím proti Íránu, Arménii a Rusku. "Tato letiště mají výhradně vojenský význam a budou sloužit Izraeli a zemím NATO.

https://echo24.cz/a/S7twQ/zpravy-svet-iran-vyhrozuje-azerbajdzan-armada-hranice-cviceni?

10.10.2022 Kyrgyzstán na poslední chvíli zrušil vojenské manévry Ruskem vedené Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Začít měly už v pondělí. Kyrgyzstán v neděli jednostranně a bez bližšího vysvětlení zrušil vojenské manévry zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), které měly začít v pondělí na východě této středoasijské země.

K uskupení patří také Rusko a přizvány byly Srbsko, Sýrie a Uzbekistán, informovala agentura AP. O zrušení manévrů, které dostaly název Nezničitelné bratrství - 2022, informovalo kyrgyzské ministerstvo obrany. Zúčastnit se měla velitelství armád a vojsko, cvičení mělo trvat do pátku. Členy ODKB jsou kromě Kyrgyzstánu a Ruska i Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Tádžikistán. Navzdory ambici být protějškem NATO má ODKB podle agentury AP problém s definicí svého účelu. Nedokázala zasáhnout v četných krizích mezi svými členy, což podle AP vyvolává otázky o její životaschopnosti. Organizace zůstala pasivní i při loňských bojích na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-neznicitelne-bratrstvi-zniceno-kyrgyzstan-zrusil-cviceni-ruskeho-nato-216426#

ODKB se nyní zaměřuje na ochranu před možným rozšířením konfliktu v Afghánistánu do sousedního Tádžikistánu. Rusko mělo v září v této zemi 5000 vojáků, což je o 2000 méně než dříve. Kreml část kontingentu odvolal na frontu na Ukrajině.

8.10.2022 Na Kerčském mostě, který spojuje Rusko s okupovaným poloostrovem Krym, v sobotu časně ráno vypukl požár. Most je vážně poškozen, část se zřítila. Ruská agentura Ria uvedla, že vzplály palivové nádrže nákladního vlaku. Podle ruského protiteroristického výboru na mostě vybuchla bomba nastražená v autě. Kdo za útokem stojí, není jasné.

  • Dnes v šest hodin sedm minut na automobilové části krymského mostu ze strany Tamanského poloostrova došlo k výbuchu nákladního auta, což mělo za následek vznícení sedmi palivových nádrží železničního vlaku směřujícího na Krymský poloostrov.
  • Podle NAC se částečně zhroutila dvě pole přejezdu. Oblouk nad jeho pozemní částí nebyl poškozen.
  • Provoz na mostě byl pozastaven, plavba v průlivu pokračuje. Úřady připravily ke spuštění trajektový přechod a otevřely dvě dočasná parkoviště pro motoristy poblíž vesnice Iljič a na rozcestí Taman-Volna na území Krasnodar .
  • Krymský most je nejdelší v Rusku , jeho délka je 19 kilometrů. Automobilová část byla uvedena do provozu v květnu 2018. A v prosinci 2019 po jeho železniční části projely první vlaky.
  • https://ria.ru/20221008/most-1822415086.html

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-z-kercskeho-mostu-je-hlasen-pozar-40410955#

4.10.2022 Severní Korea v úterý odpálila další balistickou střelu, uvedly armády Japonska a Jižní Koreje. Podle japonských úřadů raketa přeletěla severní japonský ostrov Hokkaidó, než dopadla do moře. Vláda v Tokiu vyzvala lidi v ohrožené oblasti, aby se ukryli. Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea slíbily rozhodnou odpověď, informovaly agentury.

Jednalo se o první případ od roku 2017 a celkově sedmý, kdy severokorejská střela přelétla japonské území. Televize Asahi s odvoláním na vládní zdroj uvedla, že raketa dopadla do Tichého oceánu asi 3000 kilometrů od japonských břehů. Ministr obrany Jasukazu Hamada oznámil, že raketa uletěla celkově 4600 kilometrů, což je podle agentury Kjódó největší zaznamenaný horizontální dolet u severokorejské rakety.

https://echo24.cz/a/S78tu/zpravy-zahranici-severni-korea-strela-letet-uzemi-japonska?

3.10.2022 Bývalý šéf CIA a americký generál ve výslužbě David Peutraeus prohlásil v rozhovoru pro televizi ABC, že v případě použití jaderné zbraně ze strany Ruska by NATO mohlo zareagovat likvidací veškerých ruských vojenských jednotek a vybavení na Ukrajině včetně Krymu a celé Černomořské flotily.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-pokud-putin-pouzije-jadernou-zbran-nato-zlikviduje-veskere-ruske-sily-na-ukrajine-rekl-general-40410394#

2.10.2022 Delegace německých poslanců vedená předsedou parlamentní skupiny odpovědné za vztahy s Tchaj-wanem Klausem-Peterem Wilschem v neděli dorazila na Tchaj-wan, což byla první návštěva členů Bundestagu na ostrově od začátku COVID-19. pandemie v roce 2019. Delegace plánuje setkání s vedoucí administrativy ostrova Tsai Ing-wen , jejím zástupcem Williamem Lai, návštěvu Legislative Yuan (parlament), stejně jako návštěvu think-tanků a organizací zabývajících se bezpečnostními otázkami.

https://ria.ru/20221002/tayvan-1820942213.html?

30.9.2022 Ruský prezident Vladimir Putin přímo obvinil USA a jejich spojence z poškození plynovodů Nord Stream. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal po referendech dokumenty, které připojují 4 ukrajinská území k Rusku. Řekl, že Rusko začíná bojovat za "větší historické Rusko" (Reuters)

30.9..2022 Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Reaguje tak na ruské stvrzení anexe okupovaných ukrajinských území. Prezident Volodymyr Zelenskyj dal dopředu najevo, že na ukrajinské válečné strategii anexe nic nezmění.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kyjev-o-putinove-projevu-mel-by-si-vzit-prasky-215780#

25.9.2022 Americká letadlová loď připlula do Jižní Koreje v pátek poprvé po zhruba čtyřech letech. Má se připojit k dalším vojenským plavidlům během demonstrace síly s cílem vyslat zprávu Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters, Al Jazeera a další servery.

https://www.wn24.cz/americka-letadlova-lod-priplula-do-jizni-koreje-je-to-varovani/?

24.9.2022 Mírové urovnání je neslučitelné s tchajwanským separatismem a nezávislostí, čím více neomezených akcí k dosažení nezávislosti ostrova bude, tím méně pravděpodobné bude mírové řešení , řekl čínský ministr zahraničí Wang Yi na setkání s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN. Pro skutečnou ochranu míru v Tchajwanském průlivu je podle něj nutné jasně oponovat a zastavit jakékoli akce směřující k dosažení nezávislosti ostrova.

https://ria.ru/20220924/knr-1819103177.html

22.9.2022 Británie, Polsko a Ukrajina budou prohlubovat třístrannou spolupráci, včetně posílení bojeschopnosti a posílení východního křídla Severoatlantické aliance. Vyplývá to z prohlášení ministrů zahraničí těchto tří zemí, které na svých internetových stránkách zveřejnila britská vláda (ČTK)

21.9.2022 Ukrajina chce mír, Evropa chce mír, svět chce mír, jenom jeden stát (RF) v OSN chce válku. V předtočeném projevu na Valném shromáždění OSN to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Představil pětibodový plán na mír, který podle jeho slov musí mezinárodní společenství co nejdříve přijmout.

O těchto podmínkách se podle něj nevyjednává. Patří mezi ně potrestání ruské agrese, obnovení ukrajinské bezpečnosti a územní celistvosti a rovněž bezpečnostní záruky.

Plán pro mír podle Zelenského

  1. Trest za zločiny agrese včetně sankcí a odebrání práva veta.
  2. Ochrana života, uvedl s odkazem na masové hroby umučených těl nalezených v Buče a Izjumu.
  3. Obnovení bezpečnosti a územní celistvosti, přičemž poznamenal, že pokusy Ruska zaměřit se na jaderná zařízení na Ukrajině budou mít dopad "na vás všechny..., protože nikdo z vás nenajde vakcínu proti nemoci z ozáření".
  4. Záruky bezpečnosti a ochrany
  5. Odhodlání Ukrajiny pokračovat v obraně proti ruské agresi.

"Neutralita není součástí tohoto plánu," řekl Zelenskyj s tím, že vylučuje, že dohoda o skončení války může být dosažena na základě něčeho jiného než na základě ukrajinského plánu.

Zelenskyj vyzval světové lídry, aby Rusku odebrali hlasovací právo v mezinárodních institucích i možnost práva veta v Radě bezpečnosti OSN. Zopakoval rovněž požadavek na vytvoření speciálního trestního tribunálu pro válečné zločiny spáchané na Ukrajině a na zastavení vydávání takzvaných turistických víz pro ruské občany.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-zelenskyj-na-valnem-shromazdeni-jenom-jeden-stat-v-osn-chce-valku-40409398# 

21.9.2022 Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, kterou zdůvodnil ochranou suverenity a územní celistvosti Ruska. Částečná mobilizace se vztahuje na jednotky v záloze nebo na část území a platí od dnešního dne. V mimořádném proslovu k národu řekl, že rozhodnutí již podepsal.

Putin řekl, že je třeba přijmout naléhavé rozhodnutí, aby Rusko ochránilo lidi v "osvobozených zemích". "Proto jsem požádal ministerstvo obrany, aby souhlasilo s 'částečnou mobilizací'." Shrnul, že Západ vydírá Rusko, které má mnoho zbraní jak na takové útoky odpovědět. "Použijeme všechny zdroje, které máme, abychom ochránili naše lidi," řekl v projevu. Ten zakončil s tím, že věří v důvěru Rusů. Putin také uvedl, že Rusko podpoří referenda ve čtyřech ukrajinských regionech.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-putin-vyhlasil-castecnou-mobilizaci-214815#

20.9.2022 Spojené státy americké vyvíjejí akční plán pro případ ruského útoku jadernými zbraněmi. Řekla to americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková v rozhovoru pro server Evropeyska Pravda.

"Pracujeme na tom v USA a řešíme společně společně s našimi partnery, jak budeme reagovat, pokud Rusko podnikne kroky, které by byly naprosto neakceptovatelné," uvedla zkušená diplomatka a bývalá velvyslankyně USA na Slovensku. "A prezident se v tomto ohledu vyjádřil velmi jasně," dodává Brinková.

Prezident Biden jasně řekl, že jakékoliv použití jaderných zbraní bude absolutně neakceptovatelné a bude mít vážné následky. To samé platí pro Záporoží, i zde se jedná o nebezpečnou situaci. Podporujeme návrh ukrajinské vlády na zřízení demilitarizované zóny, stejně tak i navrácení Záporoží pod kontrolu Ukrajiny. Spolupracujeme na těchto cílech s IAEA a zahraničními partnery, poněvadž situace je opravdu vážná," dodává velvyslankyně.

  • O případném jaderném útoku Ruska na Ukrajinu spekulují někteří analytici, kteří soudí, že by Rusko mohlo sáhnout k jaderným zbraním, pokud by se situace na frontě pro něj nevyvíjela dobře.

  • https://echo24.cz/a/St7GR/zpravy-zahranici-usa-vyvyji-plan-proti-jaderny-utok-rusko? 

20.9.2022 V New Yorku nes začala všeobecná rozprava 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Světoví politici se k ní scházejí poprvé osobně od začátku pandemie covidu-19. Generální tajemník OSN António Guterres v zahajovacím projevu řekl, že se národy ocitly v globální situaci nefungování a nejsou připravené nebo ochotné řešit problémy, jež ohrožují budoucnost lidstva a osud planety. Guterres poukázal na válku na Ukrajině, přibývající konflikty na celém světě, na klimatické změny, obtížnou finanční situaci rozvojových zemí a na neúspěšný pokrok v plnění programů OSN týkajících se zmírnění chudoby nebo zlepšení školství.

"Náš svět je v nebezpečí, je ochromený. Pracujme společně jako světová koalice, jako sjednocené národy," apeloval Guterres na posluchače. Podle něj je stále naděje - a jedinou cestou, jak pokročit, je spolupráce a dialog. "Žádná velmoc nebo skupina nemohou rozhodovat o tom, co se má udělat. Podle něj je hlavním úkolem nejen zachránit planetu, která "je doslova v plamenech", ale vyrovnat se se stále přítomným covidem-19. Zejména rozvojovým zemím se podle něj nedostává financí, aby se vyrovnaly s krizí, jakou "nezažily po generace". Strádá tam školství, zdravotnictví a jsou ohrožena práva žen.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-generalni-tajemnik-osn-svet-prestava-fungovat-40409253#

17.9.2022 Aktuální cesta českých senátorů a zástupců ministerstev na Tchaj-wan podle čínské ambasády podrývá politické základy spolupráce ČR a Číny. Velvyslanectví na svém webu uvedlo, že návštěva znamená zjevnou podporu separatistických sil a aktivit spojených s nezávislostí Tchaj-wanu. Od sobory do 24. září je v plánu mise vedená předsedou senátního školského výboru Jiřím Drahošem (za STAN).

Součástí nynější delegace jsou také náměstkyně ministra školství Radka Wildová, náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jana Havlíková či předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Delegace má jednat o další spolupráci v epidemiologii a kybernetické bezpečnosti, vzdělávání nebo výzkumu a vývoje polovodičů. Česko letos v červenci navštívil předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun. I jeho přijetí vyvolalo protesty Číny, čeští představitelé kritiku odmítli mimo jiné s tím, že ČR je suverénním státem.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-zhorsi-se-spoluprace-cinska-ambasada-varovala-cesko-40408985#

17.9.2022 Republikánští guvernéři podle zjištění amerických médií nadále ve velkém bez varování vyvážejí tisíce migrantů ze svých států do těch ovládaných demokraty. Posílají je do míst, kde mají sídla političtí oponenti z řad demokratů - například k rezidencím exprezidenta Baracka Obamy nebo současné viceprezidentky Kamaly Harrisové.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-republikani-vyvazeji-tisice-migrantu-do-statu-demokratu-i-k-sidlu-obamy-40408937#

15.9.2022 Tým ukrajinského prezidenta představil návrh dokumentu, který by Ukrajinu ještě více sblížil s jejími klíčovými spojenci a poskytl jí řadu bezpečnostních záruk. Medvěděv projekt označil za "prolog třetí světové války". Kyjevský bezpečnostní pakt", dokument, který nabízí klíč k posílení dlouhodobé bezpečnosti Ukrajiny.

Pracovní skupina vedená Jermakem a bývalým generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem ve své zprávě západní země vyzývá, aby Kyjevu poskytly bezpečnostní záruky a vyslaly "jasný signál odhodlání a jednoty proti agresorovi a za budoucnost Ukrajiny".

  • "(Kyjevský bezpečnostní pakt) spojí Ukrajinu se skupinou jejích klíčových partnerů," stojí ve zprávě. Podepsat by ho podle Jermaka a Rasmussena měla řada předních členů NATO, jako jsou Spojené státy, Kanada, Velká Británie, Francie, Německo nebo Polsko. Zda by měla být součástí i Česká republika, zatím zůstává nejasné.
  • Jermak a Rasmussen přitom zdůrazňují, že cílem této dohody není nahradit Severoatlantickou alianci, ale vytvořit právně závazný plán, kterým by se měly spojenci Ukrajiny řídit v tváří tvář ruské agresi.

  • "Budou to první záruky svého druhu 21. století a mohou položit základy nového bezpečnostního řádu v Evropě," vysvětlují její autoři a zmiňují, že dohoda by měla Ukrajinu chránit dokud se nestane členem NATO a nebude pod ochranou Aliance.

  • "Nikdo se netají tím, že tento dokument souvisí se záměrem Ukrajiny vstoupit do NATO, to znamená, že cíl členství v NATO zůstává. Hlavní hrozba pro naši zemi tedy zůstává a jeden z důvodů, kvůli kterému bylo nutné provést speciální vojenskou operaci, zůstává a stává se ještě aktuálnějším," prohlásil Peskov.

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-ukrajina-chce-se-spojenci-uzavrit-pakt-v-rusku-strasi-treti-svetovou-valkou-214413#

14.9.2022 Výbor pro zahraniční věci Senátu USA schválil iniciativu poskytnout vojenskou pomoc tchajwanské administrativě na pozadí situace s Čínou. Oznámil to ve středu 14. září republikán výboru Jim Rish (z Idaha) po výsledcích hlasování. Tchaj-wanu bude udělen status "hlavního spojence mimo NATO".

  • USA považují prodej zbraní tchajwanské administrativě za obranné opatření, které údajně neporušuje zásadu "Jedné Číny". Již dříve byly oznámeny dodávky zbraní na Tchaj-wan v celkové výši 1,1 miliardy dolarů.
  • ituace kolem Tchaj-wanu se vyhrotila poté, co předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová 2. srpna dorazila na letiště v Tchaj-peji , a to i přes naléhavou žádost Číny, aby se tohoto kroku zdržela. Svou návštěvu označila za "svědectví o závazku Spojených států podporovat tchajwanskou demokracii " . 
  • https://iz.ru/1395562/2022-09-15/komitet-senata-ssha-odobril-proekt-o-narashchivanii-voennoi-pomoshchi-taivaniu?main_click

14. 9.2022 Dolní komora polského parlamentu (Sejm) drtivou většinou přijala rezoluci požadující od Německa reparace za škody způsobené druhou světovou válkou, informuje korespondent RIA Novosti. Polská republika nikdy nedostala náhradu za četné lidské a materiální ztráty způsobené německým státem". "Nikdy jsem nedostal náhradu za obrovské škody způsobené polským občanům. Polsko nikdy nedostalo náhradu za ztráty v důsledku ruské agrese a okupace. Již dříve polské úřady uvedly, že od Německa požadují 6,2 bilionu zlotých (asi 1,3 bilionu dolarů) jako náhradu za škody z druhé světové války. Polští politici přitom opakovaně prohlásili, že doufají, že dostanou reparace nejen od Německa, ale také od Ruska.

https://ria.ru/20220914/reparatsii-1816852005.html

14.9.2022 Ukrajina během úterý upevnila kontrolu nad Charkovskou oblastí, kterou celou osvobodila, když její vojáci vstoupili do Vovčansku - 20 kilometrů od hranic s Ruskem -, uvedl list The Guardian. Podle Institutu pro studium války (ISW) překročili řeku Oskil a útočí na jejím východním břehu.

U města Borova vzdáleném 30 kilometrů severovýchodně od Izjumu u hranice Charkovské a Luhanské oblasti přebrodili vojáci řeku Oskil a ohrožují ruské pozice na jejím levém břehu. I když Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl už v pondělí, že se během ofenzivy podařilo na jihu země a v Charkovské oblasti osvobodit 6000 kilometrů čtverečních, nejmenovaný západní představitel sdělil listu Guardian, že je ještě příliš brzo říci, že jde o "bod obratu". 

Na síti Telegram se na účtu wargonzo objevily dokonce informace, že se Ukrajincům ještě nepodařilo plně ovládnout Kupjansk, protože se ruští vojáci drží u nádraží na východním břehu řeky Oskil, i když jim chybí dost techniky a pěchoty. Účet dodal, že skupina ukrajinských vojáků ve Vovčansku je malá. Může to ale souviset s tím, že se Ukrajinci soustředí na dobytí hranice mezi Charkovskou a Luhanskou oblastí s městy Lyman, Svjatohirsk a Lysyčansk, u kterého už Ukrajinci vstoupili do Bilohorivky. Na západním břehu řeky Oskil jsou ale patrné obrovské škody; město Izjum, kde byla soustředěna ruská vojska, je skoro celé zničené. 

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-ukrajinska-armada-osvobodila-celou-charkovskou-oblast-40408615#

13.9.2022 Spojené státy zvažují možnosti zavedení sankčního balíčku proti Číně, aby je odradily od invaze na Tchaj-wan, přičemž Evropská unie je pod diplomatickým tlakem z Tchaj-pej, aby učinila totéž. s diskusemi. Reportáž Ben Blanchard a Yimou Lee v Taipei, 

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/exclusive-us-considers-china-sanctions-deter-taiwan-action-taiwan-presses-eu-2022-09-13/

13.9.2022 O intenzivním ostřelování svého území ze strany Ázerbájdžánu informovalo v noci na úterý arménské ministerstvo obrany. Podle něj protivník využívá také drony, uvedla ruská a arménská média. Ázerbájdžánská strana sdělila, že reagovala na "rozsáhlou diverzní akci" arménské strany, která si vyžádala oběti na životech. Obě strany se v úterý ráno dohodly na příměří.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-azerbajdzanska-armada-zacala-ostrelovat-armenii-40408505#

9.9.2022 KLDR právně stanovila, že je jaderným státem, vůdce země Kim Čong-un má právo na jakákoli rozhodnutí týkající se jaderných zbraní, uvádí jihokorejská agentura Yonhap s odvoláním na státní média Severní Koreje. Nejvyšší lidové shromáždění KLDR na 14. svolání na svém zasedání 7. září přijalo dekret nazvaný "Politika jaderných zbraní", s odvoláním na zprávu Centrální tiskové agentury (CNAC), uvedla agentura.

Dokument obsahuje 11 odstavců, které obsahují ustanovení o účelu jaderných zbraní, složení jaderných sil, velení a řízení nad nimi, výkonu rozhodnutí o použití jaderných zbraní, zásadách a podmínkách jejich použití, mobilizaci, bezpečné údržbě a ochraně , masivní posilování a obnova a další. Třetí odstavec o "velení a kontrole nad jadernými zbraněmi" uvádí, že vůdce KLDR má výhradní právo s nimi nakládat a "přijímá všechna rozhodnutí týkající se jaderných zbraní".

https://ria.ru/20220909/kndr-1815556073.html

7.9.2022 Polské ministerstvo obrany reformuje ozbrojené síly v rámci přípravy na možný střet s Ruskem, řekl náměstek ministra obrany Marcin Ocepa. Jeho slova cituje polské vydání dziennik.pl ."Existuje vážné riziko války s Ruskem v období od tří do deseti let. <...> Tuto dobu musíme využít k co největšímu přezbrojení polské armády. Plánuje se nákup tanků, samohybných houfnic, vícenásobných odpalovacích raketových systémů a dronů. Varšava se také chystá během deseti let zvýšit velikost armády na 300 000 vojáků.

Již dříve polské úřady uvedly, že mají v úmyslu zvýšit celkový počet armády na 400 000 lidí. V poslední době aktivně nakupují bojová a transportní letadla, tanky, raketové a dělové dělostřelectvo, útočná bezpilotní letadla, protitankové a protiraketové zbraně.

https://ria.ru/20220907/polsha-1815205987.html

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8531603,marcin-ociepa-wojna-rosja-ukraina-mon-polska-uzbrojenie.html

6.9.2022 Ukrajinský premiér Denys Šmyhal apeloval na státy Evropské unie, aby navýšily dodávky těžkých zbraní pro jeho zemi čelící ruské agresi. Předseda vlády navštívil Brusel či Berlín, kde nabízel ukrajinský plyn jako kompenzaci odstaveného ruského plynovodu Nord Stream 1. Ukrajina má v zásobnících 30 miliard metrů krychlových plynu. "Můžeme do značné míry nahradit ruský dovoz.

Šmyhal měl v plánu mluvit v Berlíně a v pondělí také v Bruselu o exportu ukrajinské elektrické energie vyrobené z jádra. Ukrajina ji nyní dodává do Polska, Moldavska, Rumunska a na Slovensko, denně jde o 400 až 700 megawatthodin. Šmyhal chce toto množství výrazně zvýšit, protože "Evropská unie by získala více energie a my bychom získali devizy, které nutně potřebujeme". Elektřina z jádra představuje více než polovinu elektrické energie vyrobené na Ukrajině. Její spotřeba po začátku ruské invaze kvůli bojům, migraci obyvatel i ekonomickému propadu výrazně klesla, a země má proto kapacity na vývoz.

https://echo24.cz/a/SMtif/zpravy-svet-ukrajina-nabizi-evrope-plyn-zbrane? 

6.9.2022 Americká armáda ve středu zkušebně odpálí mezikontinentální balistickou raketu, oznámil v úterý Pentagon a dodal, že o tom předem informoval Rusko. Mluvčí amerického ministerstva obrany test podle agentury Reuters označil za rutinní s tím, že má ukázat připravenost americké armády v oblasti mezikontinentálních balistických střel. Americká armáda v polovině srpna provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Zkouška se měla původně uskutečnit v dubnu, byla ale odložena, aby mezi USA a Ruskem nevzrostlo napětí necelé dva měsíce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Později byl test odložen podruhé kvůli napětí v Tchajwanském průlivu po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

Raketa Minuteman III je schopná nést několik jaderných hlavic najednou, má dolet přes 9660 kilometrů a rychlost až 24 000 kilometrů za hodinu. Výrobcem je společnost Boeing a raketa je klíčovou součástí amerického strategického arzenálu.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-zitra-otestujeme-mezikontinentalni-balistickou-raketu-rusy-jsme-informovali-uvedl-pentagon-40407908#

6.9.2022 Německý kancléř Olaf Scholz odmítl požadavek Polska, aby mu Berlín vyplatil reparace za škody způsobené za druhé světové války. Varšava ztráty odhaduje na 6,2 bilionu zlotých (32,3 bilionu korun).

  • Polsko se nároků na odškodnění zřeklo už v roce 1953, pak v roce 1970 při uzavření hraničních sporů a při potvrzení polské západní hranice při sjednocování Německa na přelomu let 1989 a 1990 a nakonec v roce 2004, kdy Sejm, dolní komora polského parlamentu, odpověděl na požadavky vysídlených Němců. Varšava ale tvrdí, že prohlášení polské vlády z roku 1953 o zřeknutí se reparací bylo v rozporu s ústavou a bylo učiněno pouze na nátlak Sovětského svazu. 
  • Nacistické Německo způsobilo Polsku nejen obrovské materiální ztráty, druhou světovou válku také nepřežilo až šest milionů obyvatel této země, z toho tři miliony Židů. 
  • https://www.e15.cz/zahranicni/nemecko-odmitlo-pozadavek-na-vyplaceni-valecnych-reparaci-polsku-1392903?

1.9.2022 Kyjevský režim předem připravil plán na vyslání ukrajinských sabotážních týmů a na organizaci dělostřeleckého ostřelování jaderné elektrárny Záporoží v den příjezdu mise MAAE, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ministerstvo poznamenalo, že pokud by byl plán úspěšně realizován, delegace MAAE by se stala "lidským štítem" ozbrojených sil Ukrajiny, který by zabránil jejich zničení ruskými jednotkami.

Upřesňuje se, že zrušení návštěvy šéfa organizace Rafaela Grossiho na stanici 31. srpna souvisí právě s dokončením příprav operace obsazení ZNPP. V tomto případě by se role mise MAAE omezila na nastolení nového status quo, "Záporožská JE se dostala pod plnou kontrolu Kyjeva".Ve stejnou dobu by Spojené státy a Evropa, jak bylo zdůrazněno na ministerstvu obrany, vyzvaly Rusko, aby poskytlo "demilitarizovanou zónu" kolem stanice, kde by pozorovatelé MAAE zůstali pod ochranou ukrajinské armády. 

https://ria.ru/20220901/zaes-1813809859.html

1.9.2022 Srbská armáda zahájila cvičení v bezpečnostní zóně u Kosova v předvečer vstupu v platnost nových dohod mezi Bělehradem a Prištinou o vstupních dokumentech, uvedlo tamní ministerstvo obrany .

"Cvičení jsou vedena za účelem udržení vysokého stupně bojové připravenosti zapojených jednotek a jejich schopnosti v případě potřeby rychle reagovat a také zajistit mír a bezpečnost na administrativní linii s Autonomní provincií Kosovo a Metohija," dodal. uvedlo ministerstvo obrany.Cvičení je podle ministerstva "zejména zaměřeno na nácvik bojových akcí v případě napadení jednotky, dále taktiky, techniky a postupů používaných k zamezení nelegálního překračování hranic, činnosti extremistických skupin a organizovaného zločinu". 

https://ria.ru/20220901/kosovo-1813593512.html

30.8.2022 Vláda Šalamounových ostrovů oznámila Spojeným státům, že se rozhodla dočasně zakázat lodím amerického námořnictva vstupovat do přístavů země. Informovaly o tom v úterý agentura Reuters a AFP s odvoláním na americké velvyslanectví v Austrálii. Vztahy USA a Šalamounových ostrovů jsou napjaté poté, co ostrovní vláda letos podepsala bezpečnostní dohodu s Čínou, která se snaží výrazně rozšířit svůj vliv v tichomořské oblasti.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/americke-namornictvo-salamounovy-ostrovy_2208301037_jca?

30.8.2022 Čína požaduje, aby Spojené státy přestaly prodávat zbraně Tchaj-wanu a zřekly se vojenských kontaktů s Tchaj-pej, aby se zabránilo dalšímu růstu napětí v regionu, řekl RIA Novosti mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu Liou Pcheng-jü.Americký prezident Joe Biden má v úmyslu brzy požádat Kongres, aby schválil prodej amerických zbraní Tchaj-wanu v hodnotě asi 1,1 miliardy dolarů , uvedl dříve Politico s odkazem na nejmenované zdroje . Hovoříme podle ní o 60 protilodních střelách AGM-84K Harpoon Block II a asi 100 střelách vzduch-vzduch AIM-9X Block II Sidewinder.

https://ria.ru/20220830/oruzhie-1813046627.html

28.8.2022 Dvě americké válečné lodě propluly mezinárodními vodami Tchajwanského průlivu. Stalo se tak poprvé od rozsáhlého vojenského cvičení, které Čína uspořádala po návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Washington již dříve oznámil, že oblastí proplují jeho lodě či proletí jeho letadla, uvedla v neděli agentura AFP. Peking uvedl, že je připraven zareagovat na jakoukoliv provokaci. Manévr podle americké armády dokazuje zapojení Spojených států "ve prospěch svobodného a otevřeného indopacifického regionu". Námořnictvo označilo pohyb lodí za "rutinní manévr".

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-americke-valecne-lode-jsou-u-tchaj-wanu-cina-je-pripravena-reagovat-40407028#

25.8.2022 Letadlo s americkou senátorkou Marshou Blackburnovou přistálo na Tchaj-wanu, místní televizní kanály vysílaly živě. Blackburn, který zastupuje Tennessee v Senátu a je ve výboru pro zbraně a obchod, přiletěl ve vojenském letadle UC-35A. Očekává se, že na ostrově stráví tři dny. Jde o čtvrtou návštěvu americké delegace na ostrově za měsíc. Největší ohlas a protest Pekingu vyvolala cesta předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové .

https://ria.ru/20220825/tayvan-1812169464.html

7.8.2022 Na Tchaj-wan dorazila delegace z Litvy v čele s náměstkyní ministra dopravy a komunikací Agne Vaiciukevichiuteovou.

https://ria.ru/20220807/tayvan-1807808586.html<br>

5.8.2022 Napětí kolem ruské Kaliningradské oblasti trvá. Rusko zaslalo Vilniusu diplomatickou nótu. Vadí mu, že litevské banky přestaly přijímat platby za tranzit zboží. Téma dopravy zboží a materiálu do Kaliningradské oblasti, tedy ruské exklávy vklíněné mezi Polsko a Litvu, nemizí. Hlavní zásobovací trasou přitom pro Rusy zůstává železniční trať vedoucí právě přes Litvu.

Za napětím na přelomu června a července stálo rozhodnutí, podle kterého by Rusko nemohlo část zboží do Kaliningradu fyzicky dopravit. Tentokrát je problém spíše administrativní. Minulý týden proto Rusko zaslalo do Vilniusu diplomatickou nótu, ve které protestuje proti postupu litevských bank. Banka Šiaulių, která jako poslední dosud platby z Ruska přijímala, ale už od poloviny srpna nebude přijímat rubly a od září pak platby z Ruska či Běloruska v jakékoli měně.

"Je přirozené, že za nákladní přepravu po železnici se musí platit, a pokud banky platby za přepravu nepřijímají, nebylo by možné takový tranzit uskutečnit. A banky chápou i takovou výjimečnou situaci," komentovala věc mluvčí litevského ministerstva dopravy Gabrielė Vasiliauskaitėová.

Podle serveru 15min.lt dopadne spor o bankovní platby nejspíš podobně, jako dopadla záležitost s uplatňováním sankcí. Existuje totiž možnost uplatnění výjimky pro platby, které se týkají "humanitárních účelů" nebo "zajištění funkcí státu". 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-dalsi-kaliningradska-krize-na-obzoru-litva-chysta-druhy-uder-tvrdi-rusko-210904# 

2.8.2022 Čína na oficiální americkou návštěvu Nancy Pelosiové, která přistála na Tchajwanu, odpoví vojenským cvičením v okolí Tchajwanu "počínaje 2. srpnem večer lokálního času". Půjde o námořní i letecké cvičení, zahrnuty mají být i testy střel dlouhého doletu (Reuters) 

2.8.2022 Při americké protiteroristické operaci v Afghánistánu byl v neděli pomocí bezpilotního letounu zabit 71letý lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí. Potvrdil to v úterý americký prezident Joe Biden krátce poté, co americká média s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že Zavahrí byl zabit při operaci Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Egypťan Zavahrí, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 25 milionů dolarů, pomohl koordinovat útoky z 11. září 2001. Vražedná akce Al-Káidy v čele s bin Ládinem si v USA vyžádala smrt téměř 3000 lidí. Biden uvedl, že Zavahrí byl rovněž strůjcem dalších útoků, nebo v nich sehrál klíčovou roli, a to včetně atentátu na americký torpédoborec Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 a útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v srpnu 1998.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/biden-usa-zabily-lidra-al-kaidy-ajmana-zavahriho-40404604#

1.8.2022 Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová to sice oficiálně neřekla, ale podle několika tchajwanských médií zamíří v úterý večer či ve středu na návštěvu Tchaj-wanu. Pokud Čína splní své výhrůžky, že se bude snažit letoun s třetí nejvýše postavenou americkou ústavní činitelkou blokovat, vypukne v Asii bezpečnostní krize, která nemá v posledních desítkách let obdoby. Návštěva ostrova není v oficiálně oznámeném itineráři Pelosiové a tento nápad jí rozmlouval i americký prezident Joe Biden. "Vojáci si myslí, že to není dobrý nápad," řekl novinářům minulý týden. Pelosiová má oficiálně letět do Singapuru, Jižní Koreje, Malajsie a Japonska.

https://archiv.hn.cz/c1-67099030-pelosiova-opravdu-miri-na-tchaj-wan-tvrdi-mistni-media-usa-a-cina-jdou-na-hranu-konfliktu

1.8.2022 Z Oděsy dnes ráno vyplula první loď s ukrajinským obilím v rámci dohody, kterou 22. července uzavřely Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN. Uvedla to turecká mutace stanice CNN. Zprávu později potvrdilo i turecké ministerstvo obrany (ČTK)

1.8.2022 Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová měla v pondělí v Singapuru zahájit turné po čtyřech asijských zemích uprostřed intenzivních spekulací, že by mohla riskovat hněv Pekingu tím, že navštíví také Tchaj-wan. ovládaný ostrov nárokovaný Čínou.

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/pelosi-begins-closely-watched-asia-tour-singapore-2022-08-01/

Reportáž Chen Lin v Singapuru a Yimou Lee v Taipei; Napsal Tony Munroe; Střih Simon Cameron-Moore

31.7.2022 Na sociálních sítích se v neděli večer objevily záznamy ze srbsko-kosovské hranice, z nichž jsou slyšet sirény a výstřely ze samopalů. Podle agentury TPYXA vstupují srbské speciální jednotky na kosovské hranice. Následně však srbské ministerstvo obrany prohlásilo, že srbská armáda nepřekročila administrativní linii a žádným způsobem nevstoupila na území Kosova a Metohije.

https://www.lidovky.cz/svet/srbsko-kosovo-hranice-sireny-vystrely.A220731_210654_ln_zahranici_lros?

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/srbsko-kosovo-hranice-sireny-vystrely.A220731_210654_ln_zahranici_lros?utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

28.7.2022 Napětí kolem možné cesty předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wan vyústilo ze slovního zastrašování k reálným činům. Do sporných vod Jihočínského moře zamířila "superletadlová" loď USS Ronald Reagan.

Pokud se kalifornská demokratka na ostrov skutečně vydá, půjde o návštěvu nejvýše postavené americké političky či politika od roku 1997. Peking dal jasně najevo, že by cestu nepovažoval za nic jiného než záměrnou a nebezpečnou provokaci.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-provokace-mezi-cinou-a-usa-se-stupnuji-americke-lode-smeruji-k-tchaj-wanu-210152# 

23.7.2022 Příliv Američanů míří do Evropy. Nejvíce se stěhují do Francie, Itálie nebo Španělska. K odchodu ze země je přiměly vysoké ceny bydlení, silný dolar a politická nálada.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-americane-objevili-evropu-ceny-a-zlocin-je-zenou-z-usa-pres-ocean-209487#

22.7.2022 Zástupci Ruska a Ukrajiny se v Istanbulu podepsali pod dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem. Dohoda má umožnit vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které jsou nyní zablokované v důsledku ruského útoku proti sousední zemi. Ceremonie se zúčastnili generální tajemník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (ČTK) 

Cena potravinářské pšenice dnes mírně klesá, krátce po poledni se na burze Euronext v Paříži tuna prodávala zhruba za 334 eur (8190 Kč). Proti předchozímu dni tak vykazovala pokles téměř o dvě procenta. Trh sleduje více faktorů, vedle předpokladu vysoké úrody až po jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o odblokování černomořských přístavů pro vývoz obilovin z Ukrajiny (ČTK) 

Dlouhou dobu dojednávané řešení otevírá cestu k vývozu obilí ve významném objemu ze tří klíčových ukrajinských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne do rozvojových zemí, prohlásil Gutteres.  

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5080783/ukrajina-a-rusko-se-podepsaly-pod-dohodu-umoznujici-vyvoz-ukrajinskeho-obili.html

20.7.2022 Summitu Astanské "trojky". Moskva vidí, že Kyjev není připraven na plnění dohod, ačkoli se strany na jednáních na konci března skutečně dohodly, řekl v úterý ruský prezident Vladimir Putin. V odpovědi na dotazy novinářů v Teheránu poukázal na připravenost Moskvy usnadnit vývoz ukrajinského obilí, pod podmínkou zrušení omezení na vývoz potravin z Ruska, hovořil o problémech s dodávkami plynu přes Nord Stream 2, i když byl spuštěn právě teď a nazval "falešné" představy o omezení ceny ruské ropy.

"Všichni věříme, že je nutné zaručit územní celistvost Syrské arabské republiky a zbavit se teroristů, a všech druhů teroristů, tyto obleky teď nebudu vypisovat. V "trojce" "existují určité rozdíly v tom, co se děje v Trans-Eufratu", ale existuje také společný postoj, že "americké jednotky musí opustit toto území": "Musí přestat okrádat syrský stát a syrský lid , nelegálně odtud vyvážející ropu". Obecně je to díky Rusku, Íránu a Turecku, že více než 90 % syrského území kontrolují legitimní úřady a v zemi "byla zlomena páteř mezinárodního terorismu".  

  • Na jednáních v Istanbulu na konci března Moskva a Kyjev "ve skutečnosti dosáhly dohody, zbývá ji pouze parafovat", ale po stažení ruských jednotek z centrálních oblastí Ukrajiny odmítly kyjevské úřady implementovat dohody. 
  • Zpočátku jsme problém nastolili tak, že <...> usnadníme vývoz ukrajinského obilí, ale vycházíme z toho, že všechna omezení se týkají k možným dodávkám ruského obilí na export, budou odstraněny." Odpovídající dohoda byla projednána s mezinárodními organizacemi a zatím proti tomu nikdo včetně Spojených států nic nenamítal. Američané přitom fakticky zrušili omezení vývozu ruských hnojiv: "Pokud chtějí upřímně zlepšit situaci na mezinárodních potravinových trzích, doufám, že totéž se stane s vývozem ruského obilí."

  • Západ se bezdůvodně snaží přesunout odpovědnost za důsledky svých vlastních chyb v energetice na Rusko: "Nevím, jestli má cenu zacházet do podrobností o energetické politice evropských zemí, které zanedbaly význam tradičních typů energie a vsadili na netradiční. Jsou velkými odborníky v oblasti netradičních vztahů, i v oblasti energetiky se rozhodli spolehnout na netradiční druhy energií." Gazprom své závazky vždy plnil, plní a hodlá plnit," ale naráží na překážky - například Ukrajina "bezdůvodně" uzavřela jednu z tras dodávek plynu procházející jejím územím. Gazprom navíc stále neobdržel podklady k turbíně pro Nord Stream 1, bez níž objem dodávek tímto plynovodem klesne na polovinu. Moskva je připravena spustit Nord Stream 2, ale nyní jsou problémy i s touto trasou - polovina objemu plynu pro ni určeného musela být stažena "pro domácí spotřebu a zpracování".

  • "Nyní slyšíme nejrůznější falešné představy o omezení objemu ruské ropy, omezení ceny ruské ropy. To je totéž, co se děje s plynem. <...> Výsledek bude stejný - nárůst Ceny ropy stoupají do nebes." 

  • Sankce uvalené Západem na Sýrii vedou ke katastrofálním výsledkům: "Téměř 90 % [populace] tam nyní žije pod hranicí chudoby. Rozvíjí se velmi vážná situace." Humanitární pomoc by přitom neměla být politizována, bylo by nefér "někoho, nějaké skupiny vyčleňovat".

  • https://tass.ru/politika/15259601 

17.7.2022 Americký prezident Joe Biden nedokázal při své návštěvě Saúdy přesvědčit, aby se zavázali k výraznějšímu navýšení těžby ropy. Klíčový cíl jeho výpravy do blízkovýchodního regionu zůstal nenaplněn. Což pro Česko znamená hlavně jedno: pohonné hmoty moc zlevňovat nebudou, ba dokonce i citelně zdraží.

  • Rijád zato zdůraznil, že jakékoli rozhodnutí o navýšení těžby bude učiněno na půdorysu uskupení OPEC+. Jeho členy jsou jak tradiční členové kartelu OPEC, tak také další velcí těžaři ropy, v čele s Ruskem. Z vyjádření Rijádu tak plyne, že pokud navýšení těžby neodsouhlasí Moskva, Rijád Bidenovo přání nevyslyší.
  • Barel ropy Brent v pátek uzavřel na ceně přes 100 dolarů. Tudíž Kreml je s to svoji ropu, prodávanou kvůli sankcím ve slevě, i tak "udat" Číňanům nebo Indům za stále velmi atraktivní cenu, kolem 70 nebo 80 dolarů za barel. Přitom ruský rozpočet na letošní rok počítal s cenami ropy kolem 60 dolarů za barel. 
  • https://www.newstream.cz/money/lukas-kovanda-biden-u-saudu-nepochodil-hrozi-dalsi-zdrazovani-ropy? 

12.7.2022 Kiribati se po Šalomounových ostrovech stává dalším státem, který Čína používá při své mocenské expanzi do Pacifiku. Tento ostrovní stát oznámil těsně před zasedáním Pacifického ostrovního fóra (PIF), že je opouští. Podle kiribatské opozice to udělala vláda pod tlakem Číny. Čína však už loni vypracovala plán modernizace letiště na Kiribati, tvrdí, že jde o ryze civilní projekt.

Peking také uzavřel bezpečnostní smlouvu se Šalomounovými ostrovy a může využívat tamní přístavy i pro své válečné lodě.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/kiribati-opousti-pacificke-ostrovni-forum-po-natlaku-ciny-zni-z-opozice-40402669# 

12.7.2022 Práce většiny litevských portálů včetně státních byla zastavena, ujišťuje life.ru, který situaci monitoruje. Podle zdroje se "zhroutilo" asi 70 procent lokalit Pobaltské republiky, včetně vlády, celníků, ministerstva financí a mnoha dalších.

Jak bylo uvedeno, v zemi vznikl skutečný síťový chaos. Nefungují online služby bank, rozvoz jídla a dalšího zboží. Uživatelé z Vilniusu konstatují naprostý kolaps. Jak bylo uvedeno, útok na litevský segment internetu provedli ruští hackeři v reakci na "zmrazení" tranzitu do Kaliningradu. Dříve bylo oznámeno, že se zdá, že baltský "tygr" v této otázce ustoupil .

https://smi2.ru/newdata/adpreview?ct=adpreview&fulltext=smi2&bl=91030&fa=124727067

8.7.2022 Evropská komise a Litva ujistily Rusko, že situace s tranzitem zboží do Kaliningradu bude v nejbližší době vyřešena. Uvádí se to v komentáři oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharovové, rozeslaném v pátek. Diplomat varoval, že Rusko přijme tvrdá opatření vůči Litvě a Evropské unii, jejichž příprava již skončila, pokud se situace v následujících dnech nestabilizuje. Zakharová poznamenala, že řešení problému "bylo příliš dlouhé". Ministerstvo podle ní očekává, že Brusel a Vilnius učiní "jediné správné rozhodnutí", které může zajistit nerušený tranzit do ruské exklávy.

"Naše hospodářské subjekty přitom již nyní trpí ztrátami kvůli nezákonným omezením, která jednostranně zavedli Litevci.

https://tass.ru/ekonomika/15169501

8.7.2022 Poprvé v historii vystoupili na společné tiskové konferenci ředitelé americké a britské kontrarozvědky, FBI a MI5. V Londýně důrazně varovali před čínskou špionáží. Označili ji za největší hrozbu pro západní svět, hlavně kvůli krádežím západních technologií. Jejich prostřednictvím se čínská komunistická strana snaží ovládnout světový trh. Peking to odmítá a tvrdí, že se Británie a USA snaží obnovit atmosféru studené války.

  • Čínská vláda to ráda dělá prostřednictvím investic a vytvářením partnerství, která umožňují jejich zástupcům krást cenné technologie. (...) Jejich bohatě financovaný hackerský program je větší než všech ostatních velkých zemí dohromady. 
  • "Fakta plně dokazují, že Spojené státy jsou největší hrozbou pro světový mír a vývoj. Vyzýváme představitele amerických tajných služeb, aby změnili způsob myšlení, a pohlíželi na vývoj Číny objektivně a racionálně a přestali šířit fámy a nezodpovědné poznámky," uvedl v reakci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian.
  • https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3513967-sefove-mi5-a-fbi-bezprecedentne-varovali-pred-cinskou-hrozbou-je-skutecna-a-nalehava? 

7.7.2022 Britský premiér Boris Johnson odstupuje z pozice lídra Konzervativní strany. Naplno tak začíná proces výběru nového vůdce konzervativců, a tedy i příštího ministerského předsedy. Johnson dnes před sídlem britských premiérů v Downing Street řekl, že zůstane ve funkci předsedy vlády dokud nebude vybrán nový vůdce konzervativců.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5063162/britsky-premier-boris-johnson-odstupuje-zacina-hledani-noveho-lidra.html

27.7.2022 Britský premiér vyjádřil své přesvědčení, že odmítnutí podpory Ukrajiny by stálo Západ více než problémy, které vytváří konfrontace s Ruskem, a na setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem poznamenal, že "nyní pokus o vyřešení konfliktu povede pouze k nestabilitě."

Americký prezident Joe Biden a německý kancléř Olaf Scholz, jak bylo uvedeno v Bílém domě, jsou zároveň pro diplomatické urovnání situace kolem Ukrajiny. Při bilaterálních jednáních na okraj summitu však "neprobrali podrobně, jak toho dosáhnout".

https://tass.ru/ekonomika/15038645

26.6.2022 Litva Rusku neustoupí a bude nadále blokovat přepravu sankcionovaného zboží přes své území do ruské Kaliningradské oblasti, prohlásil v pátek litevský prezident Gitanas Nausėda. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko po sobotním setkání s Vladimirem Putinem řekl, že izolace této exklávy se podobá vyhlášení války. Litva přitom má 10. července rozšířit sankce na další zboží. Mezitím v Rusku sílí už tak silné protilitevské hlasy, které například zpochybňují litevskou státnost.

Prezident Nausėda řekl, že Litva je připravena na možná odvetná opatření, která mají být tvrdá a podle slov mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové "ne diplomatická, ale praktická". Dodal, že nepočítá se scénářem, v němž by Rusko podniklo vojenské kroky, vzhledem k tomu, že Litva je členským státem NATO. Útok na pomezí mezi Litvou a Polskem, o kterém se často mluví, by přitom nemusel znamenat automatickou aktivaci článku 5 Severoatlantické smlouvy, po které by došlo k zásahu NATO. 

https://echo24.cz/a/Sffkz/kaliningrad-blokada-litva-rusko-lukasenko-varovani-vyhlaseni-valky?

24.6.2022 Mezi některými politiky v Polsku přibývá názorů, že by měla vzniknout polsko-ukrajinská konfederace. Je to důsledek ruské invaze na Ukrajinu a toho, že Polsko přijalo čtyři miliony uprchlíků. Podobné úvahy mohou hrát do karet propagandě Kremlu. "Poláků a Ukrajinců je celkem 80 milionů, tedy stejně jako Němců. Nejen naše dva národy, ale i naše ekonomiky mají stále více společného, což je předpokladem pro správné uvažování v tomto směru," uvedli ve vyjádření na závěr kongresu. "Obě země sdílejí nejen historii, kulturu, blízký jazyk, vzájemně se doplňující ekonomiky, ale také společného nepřítele - Putinovo Rusko.

  • V souvislosti s válkou na Ukrajině se mění vztah Ukrajinců k Polsku a tuto šanci nelze promarnit. Jsme svědky historických změn, a proto musíme připravit půdu pro vznik nového polsko-ukrajinského federativního státu.
  • Ukrajinců, kteří přišli do Polska po 24. únoru, plus přes milion těch, kteří už v Polsku žili, a jejich zapojení do pracovního, sociálního, zdravotního a školského systému jasně ukazují, že není třeba se bát nahlas hovořit o vytvoření federace. 
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/polaci-koketuji-s-ideou-konfederace-s-ukrajinou-40400869#

22.6.2022 Odpověď Ruska na litevské omezení přepravy zboží do kaliningradské enklávy nebude diplomatická, ale praktická, uvedla dnes podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Jako jedno z možných odvetných opatření přichází v úvahu odpojení Litvy od společné elektrizační soustavy, uvedl podle agentury Interfax šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij. Litevský prezident Gitanas Nauséda agentuře Reuters řekl, že Litva je na případné odpojení od regionální rozvodné sítě připravena (ČTK)

Jak již dříve informoval guvernér Kaliningradské oblasti Anton Alichanov, litevské dráhy oznámily železnicím Kaliningradské oblasti, že od 18. června omezily tranzit řady zboží z oblastí Ruské federace do regionu kvůli evropským sankcím proti Rusku. Šéf regionu poznamenal, že kroky Litvy jsou nezákonné a porušují dohody, protože když země vstoupila do EU, zaručila zachování tranzitu do regionu. Guvernér uvedl, že dodávka zboží bude přesměrována přes trajekty. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že kroky Litvy považují za otevřeně nepřátelské a požadují okamžité zrušení omezení. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov označil rozhodnutí Vilniusu za bezprecedentní a nezákonné. Rusko podle něj v příštích dnech provede "hloubkovou analýzu" situace, po níž vypracuje opatření k reakci.

Litva zároveň ujišťuje, že země nezavedla žádná jednostranná ani dodatečná omezení, ale pouze "důsledně uplatňuje sankce EU". Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell v pondělí večer prohlásil, že neexistuje žádná blokáda Kaliningradu, pokračuje pozemní tranzit cestujících a zboží a zastavena byla pouze přeprava zboží zařazeného na sankční seznamy Společenství.

https://tass.ru/ekonomika/14995357 

21.6.2022 Čína dnes vyzvala Japonsko, aby se nevměšovalo do jejího rozvoje vrtných plošin pro těžbu plynu ve Východočínském moři. Peking uvedl, že jedná v rámci svých pravomocí, informovala agentura Kjódó. Japonské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že Čína zřídila nové vrtné plošiny ve sporné oblasti moře navzdory opakovaným výzvám Tokia. Japonsko proto žádá Peking, aby zastavil svůj jednostranný program těžby zdrojů v této oblasti

(ČTK) 

11.6.2022 Jakýkoliv pokus Tchaj-wanu o nezávislost na Číně spustí podle Pekingu ozbrojený konflikt. Řekl to čínský ministr obrany Wej Feng-che po jednání se svým americkým protějškem Lloydem Austinem.

Čínský a americký ministr obrany se setkali v Singapuru mimo hlavní program bezpečnostního fóra Šangri-la, aby probrali ústřední témata mimořádně napjatých vztahů mezi oběma mocnostmi. Oba sice historicky první vzájemné jednání ohodnotili pozitivně, padaly ale i silné výroky. Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že USA se zavázaly dodržet status quo a tedy i uznávat tzv. politiku jedné Číny. Peking se ale podle něj nesmí pokusit pnutí mezi Čínou a Tchaj-wanem řešit silou.

Nad rámec toho Austin také Čínu vyzval, aby se vyvarovala "destabilizačním a provokativním činnostem", které páchá její armáda. Konkrétně mluvil o čínských letadlech, která létají do blízkosti ostrova každý den a "podkopávají mír a stabilitu v regionu".

Peking také už několikrát zopakoval, že Tchaj-wan považuje za "vzbouřeneckou provincii", čímž dává najevo, že případnou invazi by Čína nebrala jako napadení suverénního státu, ale za vyřizování problémů na vlastním území. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-jestli-tchaj-wan-vyhlasi-nezavislost-bude-valka-vzkazala-cina-americanum-205726#

31.5.2022 Bukurešť aktivně podněcuje Kišiněv ke sjednocení, aby Moldavsko mohlo co nejdříve vstoupit do Evropské unie. Republika uspěje sama v nejlepším případě za 20 let, upozorňuje rumunský europoslanec Eugen Tomac. Pokusy o sloučení již byly - to druhé skončilo ztrátou Podněstří. Znovu se o tom začalo mluvit poté, co se prezidentkou stala rumunská občanka Maia Sandu. Kišiněv se spojí s Bukureští a ta poskytne republice bezpečnost."Mírná a demokratická unie s Rumunskem poskytne Moldavsku stabilitu z hlediska bezpečnosti, protože je členským státem NATO," vysvětlil europoslanec s tím, že Evropská unie poskytne ekonomickou pomoc.Přistoupení, o kterém Tomac mluví, znamená právě pohlcení jednoho státu druhým. To znamená, že Moldavsko se stane předmětem Rumunska: země budou mít jednu vládu a také jednotnou - rumunskou - úroveň důchodů a platů.

Loni v létě moldavská strana "Aliance pro sjednocení Rumunů" představila plán sloučení do roku 2025. Její princip je založen na poměru jedna ku šesti na příštích 20 let: Bukurešť vyčlení šestinu státního rozpočtu bývalé republice a stejně se rozdělí křesla v parlamentu a dalších veřejných službách.Strana věří, že se tím životní úroveň přiblíží té rumunské, protože "za 30 let nezávislosti republika nedokázala zajistit obyvatelům blahobyt".Sama Sandu opakovaně zdůraznila, že konečné rozhodnutí zůstane na lidech. Pro je podle průzkumů jen 35 procent obyvatel, proti je 47 procent.75 procent rumunských občanů přitom podporuje přistoupení nových území k zemi.

V žebříčku zemí podle HDP je Moldavsko na 127. místě, Rumunsko na 37. Rozdíl v ukazatelích tlačí Moldavany k připojení k silnějšímu státu. Navíc inflace v republice je dnes mezi všemi evropskými mocnostmi neúnosná - 27 procent: více než v Rusku a na Ukrajině, kde tato úroveň v dubnu dosáhla 18 a 16 procent. Moldavsko je podle něj složitá formace. Jedna část - Podněstří - už odešla, Gagauzie vlastně získala autonomii. "V Moldavsku jsou také Rusové, kteří by chtěli zemi zachovat jako samostatný stát. Další věc je, že Rumunsko má vyšší životní úroveň, a to stimuluje síly, které se snaží opustit vlastní státnost ve prospěch sjednocení," Zatulin vysvětluje.Poslanec zdůrazňuje, že spojení Rumunska a Moldavska povede k novým konfliktům. Především to ale bude znamenat odmítnutí jakýchkoli vyjednávacích procesů s Podněstřím.  

https://ria.ru/20220531/moldaviya-1791801373.htm

27.5.2022 Írán v pátek večer oznámil, že zadržel dva řecké tankery. Řecko akt odsoudilo jako "pirátství", informovala agentura AFP.

Íránské revoluční gardy oznámily, že ve vodách Perského zálivu zadržely dva ropné tankery plující pod řeckou vlajkou. Jako důvod uvedly blíže nespecifikované "porušení předpisů".

Řecké ministerstvo zahraničí podle agentury AP uvedlo, že se obrátilo na íránského velvyslance v Aténách s důraznou výzvou k propuštění lodí i jejich posádek. "Tyto činy se fakticky rovnají pirátství," uvádí se v prohlášení ministerstva. Zabavení lodí bude mít "obzvláště negativní důsledky" pro dvoustranné vztahy a pro vztahy Íránu s Evropskou unií, jejímž je Řecko členem. Agentura AP upozorňuje na to, že se pravděpodobně jedná o odvetu za řeckou pomoc při americkém zadržení íránské ropy, ke kterému došlo tento týden ve Středozemním moři kvůli porušení sankcí. Nour News, webová stránka blízká íránské Nejvyšší radě národní bezpečnosti, jen krátce před zadržením varovala, že Teherán plánuje podniknout "trestní opatření".

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-napeti-roste-iran-v-perskem-zalivu-zadrzel-dva-recke-tankery-204113#

26.5.2022 Nové dohody mezi Varšavou a Kyjevem budou znamenat polskou "měkkou anexi" západních území Ukrajiny, píše sloupkař The Cradle , brazilský novinář Pepe Escobar."Varšava hodlá z konfliktu výrazně těžit a zvýšit svůj vojensko-politický, ekonomický a kulturní vliv na západě Ukrajiny . Polští občané budou moci být voleni do ukrajinských orgánů a dokonce se ucházet o post ústavních soudců. Kyjev zcela předává kontrolu ukrajinskému zhroucenému státu Polsko. Varšava ani nebude muset posílat vojáky," naznačil novinář. Koncem minulého týdne Volodymyr Zelenskij oznámil, že návrh zákona o zvláštním právním postavení polských občanů na Ukrajině bude předložen Nejvyšší radě , a také oznámil plány na zjednodušení hraničního přechodu mezi oběma zeměmi. Ve stejný den přicestoval do Kyjeva na návštěvu polský prezident Andrzej Duda . Podrobnosti cesty však nebyly zveřejněny. Bývalý poslanec Nejvyšší rady Ilja Kiva připustil, že se bavíme o možném převedení západoukrajinských regionů pod kontrolu Varšavy.

https://ria.ru/20220526/anneksiya-1790985587.html

26.5.2022 Dodávka zbraní ze strany západních zemí Ukrajině, které jsou schopny udeřit na ruské území, bude krokem k nepřijatelné eskalaci napětí, řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro RT Arabic ."Západ volal po porážce Ruska na bitevním poli, a proto je nutné pokračovat ve válce, pumpovat ukrajinské nacionalisty, ukrajinský režim zbraněmi, včetně zbraní, které se mohou dostat do Ruské federace. Zelenskyj takové zbraně veřejně požaduje," řekl ministr. "Varovali jsme Západ tím nejvážnějším způsobem, že už ve skutečnosti vedou zástupnou válku s Ruskou federací rukama, těly, mozky ukrajinských neonacistů, ale bude to vážný krok k nepřijatelné eskalaci. Doufám, že příčetní lidé na Západě, takoví jsou, ještě trochu zbylo, chápou to," řekl Lavrov.

https://ria.ru/20220526/lavrov-1790965017.html

25.5.2022 Čínské ozbrojené síly (AF) zorganizovaly vojenská cvičení poblíž ostrova Tchaj-wan, aby "varovaly Spojené státy", podle prohlášení bojového velitelství Čínské lidové osvobozenecké armády ve východní zóně. Sloupkař The Washington Examiner Tom Rogan ve svém článku dospěl k závěru, že Spojené státy prohrají ve válce s Čínou o Tchaj-wan. Neúspěch v případném konfliktu s Čínou bude podle něj horší než ztráta Tchaj-wanu, protože povede k přeorientování zahraniční politiky mnoha zemí ve prospěch Pekingu.

Závazek Washingtonu zaujmout postoj proti změnám statutu Tchaj-wanu oznámil americký prezident Joe Biden v polovině března. Čínský prezident Si Ťin-pching v reakci upozornil amerického vůdce na bezvýchodnou situaci ve vztazích mezi Spojenými státy a Čínou, kterou pevně ustavila administrativa předchozího amerického vůdce Donalda Trumpa. Tchajwanská otázka zůstává nejcitlivější v bilaterálních vztazích mezi Washingtonem a Pekingem. Oficiální vztahy mezi vládou ČLR a její ostrovní provincií byly přerušeny v roce 1949, kdy se síly Kuomintangu vedené Čankajškem, který prohrál v občanské válce s Komunistickou stranou Číny, přesunuly na Tchaj-wan. Kontakty mezi ostrovem a pevninskou Čínou byly obnoveny koncem 80. let. Spojené státy otevřeně podporují tchajwanské úřady a americké válečné lodě pravidelně vplouvají do Tchajwanského průlivu.

https://iz.ru/1339655/2022-05-25/vooruzhennye-sily-kitaia-proveli-ucheniia-u-beregov-taivania

24.5.2022 Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger by bez váhání Rusku obětoval nejen Ukrajinu, ale i Polsko nebo Litvu, uvedl v úterý hlavní ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoljak. Reagoval tím na Kissingerův proslov na Světovém ekonomickém fóru (WEF), ve kterém naznačil, že by se měla Ukrajina při jednáních vzdát části svého území.

https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/kissinger-navrhl-ukrajincum-vzdat-se-uzemi-jeste-ze-na-vas-nemame-cas-odpovedeli-mu-40398038

24.5.2022 Maďarská vláda vyhlásila od půlnoci z úterý na středu stav válečné hrozby. "Tato válka znamená průběžnou hrozbu pro Maďarsko, ohrožuje fyzickou bezpečnost, ale je také hrozbou pro bezpečné dodávky energií pro hospodářství a rodiny," uvedl maďarský premiér Viktor Orbán.

  • Dodal, že bruselské protiruské sankce vedou k obrovskému ekonomickému rozvratu a drastickému zvyšování cen. "Svět stojí na prahu hospodářské krize," dodal. 
  • Podobně jako v případě stavu nouze v čase koronavirové pandemie umožňuje stav válečné hrozby okamžitě reagovat a všemi možnými prostředky chránit Maďarsko a maďarské rodiny. Maďarsko musí zůstat mimo tuto válku. 
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/madarsko-vyhlasilo-stav-valecne-hrozby-40398047#

23.5.2022 Šéf Bílého domu Joe Biden při své první návštěvě Asie ujišťoval japonského premiéra, že Spojené státy jsou odhodlány podpořit obranu Japonska, ale také ostrova Tchaj-wan, který se obává čínské agrese.

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Biden jej učinil při společné tiskové konferenci po jednání s japonským premiérem Fumiem Kišidou, kde byl tázán, zda by USA přišly Tchaj-wanu vojensky na pomoc, kdyby ostrov čelil čínské invazi. Americký prezident odpověděl kladně a následně dodal: "To je závazek, který jsme učinili."

Podle Bílého domu se Biden s Kišidou shodli na spolupráci v souvislosti s "čím dál více nátlakovým chováním Číny". Šéf Bílého domu zároveň při své první návštěvě Asie ujišťoval japonského premiéra, že Spojené státy jsou odhodlány podpořit obranu Japonska. Kišidu přitom označil za dobrého přítele.

  • Oznámil spuštění Indopacifického hospodářského rámce (IPEF), což je nový druh obchodní dohody, čítající více než desítku partnerů. Podle Bidena pro obyvatele regionu z dohody vyplynou "konkrétní přínosy". 
  • Biden v úterý navštíví summit lídrů zemí čtyřstranné bezpečnostní aliance Quad, v níž jsou kromě Japonska a USA také Indie a Austrálie.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-jestli-cina-zautoci-na-tchaj-wan-usa-vojensky-zasahnou-rekl-biden-203376#

23.5.2022 Státní tajemník norského ministerstva zahraničí Eivind Wad Petersson reagoval na návrh polského premiéra Mateusze Morawieckého, aby se Norsko podělilo o příjmy z ropy a plynu. 22. května Morawiecki v rozhovoru s mladými lidmi řekl, že Norsko má obrovské zisky z vývozu ropy a plynu a mělo by se o svůj příjem podělit. Norsko podle něj "nepřímo tloustne" na situaci související s událostmi na Ukrajině. Přebytkový zisk z ropy a plynu, přesahující v posledních letech roční průměr, malého pětimilionového státu Norsko, jak tvrdil polský premiér, přesáhne 100 miliard eur, takže Norsko "se musí o tento přebytek, gigantický zisk okamžitě podělit. "

https://tass.ru/ekonomika/14697137

6.5.2022 Polský prezident Andrzej Duda oznámil brzké zmizení hranice mezi Polskem a Ukrajinou. Jeho slova se setkala se smíšenými reakcemi. Jedni se domnívají, že mluvíme o možném vstupu Kyjeva do Evropské unie a NATO, druzí mluví o rostoucích choutkách Varšavy, která má zájem na rozvoji západních území sousedního státu. Mezi našimi zeměmi - Polskem a Ukrajinou - již nebudou žádné hranice. Tato hranice nebude existovat. Abychom žili společně na této zemi a společně budovali a obnovovali naše společné štěstí a společnou sílu, která nám umožní odrazit jakékoli nebezpečí nebo jakoukoli možnou hrozbu ," řekl u příležitosti Dne polské diaspory prezident Andrzej Duda.

Varšava podle něj dělá vše pro to, aby pomohla Kyjevu v konfrontaci s Ruskem. " Snažíme se poskytnout tuto podporu a žádáme o ni celý svět ," vysvětlil.

Taková slova zmátla Kyjev. Bývalý poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Ilja Kiva se tedy domníval, že jde o neskrývanou narážku na připojení ukrajinských území k polským. "Prezident Polska již otevřeně deklaruje a slaví přistoupení Ukrajiny," napsal na svém kanálu Telegram. V Rusku místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv považoval prohlášení polského vůdce za jasný důkaz touhy Varšavy anektovat území západní Ukrajiny.

https://iz.ru/1331258/kseniia-loginova/vse-polshe-i-polshe-varshava-zakhotela-ischeznoveniia-granitcy-s-ukrainoi

2.5.2022 Hrozí repete donbaského scénáře. Ruští generálové údajně připravili podrobný plán na invazi do Moldavska. S odkazem na zdroje v ukrajinské armádě to v pondělí napsal britský deník The Times. Úspěšná operace by prý umožnila ruské armádě zaútočit na klíčový ukrajinský přístav Oděsa ze západu.

https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/rusko-napadne-neutralni-moldavsko-tvrdi-ukrajinci-40395614#

2.5.2022 Ruské vojenské letadlo v pátek večer krátce narušilo švédský vzdušný prostor. K incidentu došlo ve stejný den, kdy ve stockholmském přístavu kotvily čtyři válečné lodě NATO. Švédský ministr obrany Peter Hulqvist označil toto narušení za "zcela nepřijatelné" (The Capitals) (Bloomberg) 

20.4.2022 Erdogan zahájil speciální demilitarizační operaci. Ankara oznámila zahájení nové vojenské operace proti Straně kurdských pracujících (PKK) v severním Iráku. Do bojů jsou zapojeny speciální jednotky a letectvo. Turecký ministr obrany Hulusi Akar řekl, že "boj bude pokračovat, dokud nebude zneškodněn poslední terorista". Údery jsou podle něj na kryty, bunkry, tunely, jeskyně a sklady PKK.Jinými slovy, Turecko provádí speciální operaci na území jiné země za účelem demilitarizace a boje proti terorismu. Pokud vám to něco připomnělo, je to zcela marné, protože Spojené státy a jejich satelity, které si obvykle říkají světové společenství, toto rozhodnutí přivítaly zvonivým tichem.

  • Nikdo nezmrazil turecké zlaté a devizové rezervy, nikdo nevolá po snížení dovozu energií, žádná firma neoznámila stažení z trhu. Žádné sankce. Navíc nikdo ani neotevřel ústa, aby rozhodnutí Ankary odsoudil.
  • Naprostá neznalost toho, co se děje, všem výmluvně sděluje: pro Západ se války dělí na spravedlivé a nespravedlivé, protože někoho zabít je možné, někoho ne - a to se určuje v Bílém domě. Ale o tom, proč taková reakce, nebo spíše její absence (živý příklad nejen duplicity, ale také zrady), o něco později. Erdogan si pro operaci samozřejmě vybral nejvhodnější okamžik: Rusko je příliš zaneprázdněno Ukrajinou a Západ je příliš zaneprázdněn Ruskem.
  • Jakákoli omezení ze strany EU a USA povedou pro Brusel a Washington k velmi těžkým důsledkům. Například ekonomicky by to mohlo znamenat krach projektu plynovodu (z izraelského naleziště Leviathan do Evropy přes Turecko), o jehož výstavbě začala jednání 9. března. A skoncovat s ambiciózními plány Evropské unie na diverzifikaci dodávek energie. Ale to je otázka strategické perspektivy a v blízké budoucnosti by takový scénář vyhnal nahoru ceny pohonných hmot a ohrozil by kariéru mnoha předních evropských politiků. Nebezpečí Macronovy porážky ve volbách se v takovém kontextu bude jevit jako bezvýznamný důvod k obavám. A v USA se stále více lidí směje Bidenovým směšným výhradám (kvůli rostoucím cenám pohonných hmot a v duchu "za to může Putin") a je nahrazeno rozhořčením, a každý nový incident týkající se amerického vůdce již vyvolává otevřené pochybuje o duševním zdraví prezidenta Spojených států, a to i mezi jeho příznivci. 
  • Ankara je velmi ambiciózním a významným regionálním hráčem, který na jedné straně zásobuje Bayraktary do Kyjeva a na druhé straně odmítá podporovat sankce proti Rusku. Speciální operaci označil za porušení mezinárodního práva, ale odsoudil postoj Západu na mnichovské konferenci, která předcházela eskalaci konfliktu. A to je jen jeden z aspektů bilaterálních vztahů. O rusko-tureckých spletitostech v Zakavkazsku lze napsat samostatné pojednání.
  • Důvodem je aktivní pomoc Spojených států amerických. Kurdové ho dostávali po celou dobu syrské krize, ale loňský trik Washingtonu pobouřil nejen Moskvu, Damašek a Teherán, ale i Ankaru: v červenci se kurdská aliance "Syrian Democratic Forces" dohodla s americkou společností Delta Crescent Energie. Faktem je, že právě severní území země jsou nejbohatší na ropu a SDS ovládá zhruba polovinu zásob černého zlata v Sýrii. Takový krok nejen ukázal ignorování syrské suverenity, ale také ukázal, že ve snaze o dlouhý dolar je Washington připraven spolupracovat i s nepřáteli ostatních členů NATO . A to nemluvě o přímých dodávkách zbraní iráckým Kurdům, na jejichž demilitarizaci se nyní Ankara podílí.
  • Rusko přitom opakovaně zdůraznilo, že takové kroky Bílého domu mohou mít katastrofální následky pro celý Blízký východ. "Jsou to nebezpečné hry, které mohou vést k tomu, že se kurdský problém velmi vážně rozhoří v celém regionu, vzhledem k tomu, že jeho rozměr nepokrývá pouze Sýrii, ale i další země," řekl v listopadu Sergej Lavrov.  
  • https://ria.ru/20220420/turtsiya-1784350046.html<br> 

19.4.2022 Čína bude "pokračovat v posilová strategické spolupráce" s Ruskem bez ohledu na to, jak se může vyvinou mezinárodní situace, aby dosáhla spolupráce výhodné pro obě strany, společně zabezpečila naše vzájemné zájmy a propagovala nový typ mezinárodních vztahů, uvedl náměstek čínského ministra zahraničí Le Ju-čcheng ruskému velvyslanci v Pekingu Andreji Denisovovi.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-bude-dal-posilovat-strategickou-spolupraci-s-ruskem-40394246#

19.4.2022 Zatímco "křižáci bojují proti sobě" na Ukrajině, nastal čas na odvetu za zabití vůdce abú Ibráhíma Kurajšího. Svým stoupencům to vzkázala teroristická organizace Islámský stát. Invaze Ruska na Ukrajinu je pro nás příležitost, řekl v prohlášení na sociální síti Telegram nový mluvčí Islámského státu abú Umar Muhadžír. Stoupenci džihádu by podle něj měli zahájit útoky a pomstít smrt vůdce abú Ibráhíma Kurajšího. Ten zahynul při zvláštní operaci americké armády letos v únoru (jeho profil najdete zde).

Islámský stát chce také využít rostoucí napětí mezi Izraelci a Palestinci. Při nepokojích v Jeruzalémě bylo v pátek zraněno na 150 Palestinců a izraelská policie zasahovala i uvnitř mešity al-Aksá na Chrámové hoře, což Palestinci považují za znesvěcení svatých míst. Před třemi týdny pak Izrael zažil dva teroristické útoky spáchané arabskými stoupenci Islámského státu, kteří ve městech Beerševa a Hadera zabili celkem šest lidí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-islamsky-stat-vyhlasil-globalni-ofenzivu-vyzyva-k-utokum-v-evrope-198770#

15.4.2022 Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu kritizoval, že svět nevěnuje stejnou pozornost všem ozbrojeným konfliktům a krizím. Naznačil přitom, že pozornost věnovaná Ukrajině ukazuje na rasovou předpojatost. Například krizi v jeho domovské Etiopii prý není věnována obdobná pozornost možná proto, že trpícími nejsou běloši.

  • Aktuální krize v Etiopii, Jemenu, Afghánistánu a Sýrii podle něj vyvolaly jen "zlomek" globálního znepokojení ve srovnání s Ukrajinou.
  • Minulý měsíc Tedros podle agentury AP řekl, že "nikde na Zemi není zdraví milionů lidí ohroženo více" než v etiopském regionu Tigraj. I když tam bylo před třemi týdny vyhlášeno příměří, podle Tedrose mělo být do oblasti posláno na 2 000 nákladních automobilů s potravinami, léky a dalšími nezbytnostmi. Ve skutečnosti tam dorazilo jen zhruba 20 nákladních vozů.
  • Připustil, že válka na Ukrajině je celosvětově významná, ale řekl také, že svět nepřistupuje ke všem lidem stejně. "Někteří jsou si rovnější než jiní," dodal a kritizoval i média za to, že údajně nedokumentují zvěrstva v Etiopii, kde jsou prý lidé upalováni zaživa. 
  • https://cnn.iprima.cz/nekteri-jsou-si-rovnejsi-nez-jini-kritizuje-sef-who-pozornost-ukrajine-a-naznacil-rasismus-90150? 

15.4.2022 Čínské ozbrojené síly uspořádají v pátek vojenská cvičení v oblasti Tchaj-wanu během návštěvy amerických kongresmanů na ostrově, podle prohlášení bojového velitelství Čínské lidové osvobozenecké armády ve východní zóně."Velitelství východní zóny Čínské lidové osvobozenecké armády vyslalo 15. dubna válečné lodě, bombardéry, stíhačky a další síly, aby organizovaly víceúčelové bojové hlídky a prováděly námořní a letecká cvičení ve Východočínském moři a kolem ostrova Tchaj-wan.

https://ria.ru/20220415/ucheniya-1783646354.html

12.4.2022Jako slon v porcelánu se zachovala česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS), když v pátek vypálila skrze rozhovor pro Deník N informaci, že chce při své návštěvě USA jednat o zřízení americké vojenské základny na českém území. Zaskočila tím totiž nejen jednu z koaličních vládních stran, ale hlavně samotnou Bidenovu administrativu, která na to podle informací Práva nebyla připravena.

  • Podle amerických diplomatických zdrojů vybudování plnohodnotné americké základny v ČR rozhodně není na pořadu dne. "Nyní projednáváme rámec jednání. Doufáme, že brzy začnou, ale až ve chvíli, kdy budou obě strany připraveny.
  • Jinak řečeno, USA nemají v úmyslu s českou ministryní obrany jednat o zřízení vojenské základny v Česku už po Velikonocích, jak optimisticky tvrdila.

  • V této chvíli je pro ně dostačující model, jaký od února funguje se Slovenskem. Dohoda o obranné spolupráci obou zemí umožňuje americké armádě využívat v případě potřeby infrastrukturu dvou slovenských vojenských letišť, za což zaplatí na jejich modernizaci přes sto milionů dolarů (více než 2,2 miliardy Kč), aniž by bylo nutné zřizovat na místě stálou vojenskou základnu. 

  • Podobnou spolupráci má roky vyjednanou armáda s NATO. To už nalilo přes tři miliardy korun do vojenských letišť v Čáslavi a v Náměšti nad Oslavou, která jsou součástí tzv. páteřních letišť NATO v Evropě a kde mohou přistávat i letouny z ostatních aliančních armád. 

  • https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cernochova-zaskocila-i-usa-40393595

4.4.2022 Má největší loďstvo na světě, chybí jí však základny. Čína tak vyjednává, kde může. K rozhořčení Austrálie se domluvila se Šalomounovými ostrovy, ani pro ně to ale nemusí skončit dobře. "Čína si země zotročuje," říká Tomáš Etzler. Zatímco svět sleduje válku na Ukrajině, Čína stihla nepozorovaně plně vyzbrojit tři umělé ostrovy v Jihočínském moři a rozjet mocenský boj i o vody Pacifiku. Podle nedávno uniklé dohody by mohla její nová základna vzniknout jen dva tisíce kilometrů od australských břehů. Už tak pošramocené vztahy Číny a Austrálie tak dostávají další trhlinu.

Minulý týden na internet unikla část dohody o bezpečnostní spolupráci Čínské lidové republiky a Šalomounových (též Šalamounových) ostrovů. Podle původního vyznění by měly mít ostrovy možnost Čínu v celé řadě případů požádat, aby do země vyslala policii, ozbrojené síly, vojenský personál a další donucovací orgány. Pokud obě strany smlouvu skutečně podepíšou, mohlo by to čínským vojákům a námořním válečným lodím otevřít dveře do tichomořského ostrovního státu, který hrál klíčovou roli ve druhé světové válce.

  • Čína se nesnaží pouze o Pacifik, jde jí i o Indický a Atlantský oceán. Čína má dnes největší loďstvo na světě, ale bez základen je jí v podstatě k ničemu. Prakticky se může pohybovat jen v západním Pacifiku podél svého pobřeží. Jedinou oficiální základnu má Čína v Džibuti.
  • Pokud ale nemáte řetězec námořních základen, jak to mají třeba Američané nebo Britové, s loděmi se daleko nedostanete. A tak musíte spoléhat na to, že vás nechají natankovat třeba civilní přístavy. 
  • V Pacifiku vyjednává například s ostrovním státem Kiribati. Vypadá to, že staví dva přístavy v Indickém oceánu. Jeden by mohl být v pákistánském přístavu Gwadar a druhý na jižní Srí Lance. Vyjednává s Rovníkovou Guineou, kde by mohla postavit svou první atlantickou základnu. Chce rozšířit svůj vliv a chce rozšířit sílu a schopnost svého námořnictva. 
  • V australském tisku se dokonce objevily spekulace a názorové články, že jestli k podepsání smlouvy opravdu dojde, měla by Austrálie ostrovy obsadit vojensky. Austrálie a Nový Zéland to vidí jako naprostou změnu rovnováhy v Pacifiku a hrozbu své existence.  
  • Od začátku konfliktu na Ukrajině panují hrozné obavy, že Čína vtrhne na Tchaj-wan. To jsou největší obavy, protože ani EU, ani USA, ani NATO nebudou mít apetit bojovat na dvou frontách najednou. A ten fokus bude vždy na Ukrajinu, jde o strategicky závažnější problém.
  • Čína prý nemá dostatek potřebných výsadkových lodí, nemá dostatek vojenské techniky, aby obsazení Tchaj-wanu proběhlo rychle. I kdyby ho nenapadla, Čína se díky Ukrajině učí, jak svět na takový konflikt reaguje. Ale stejně tak se učí i Tchajwanci.

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-geopoliticka-bitva-o-pacifik-v-primem-prenosu-cina-vyzbrojuje-ostrovy-196472#

26.3.2022 Ázerbájdžánská armáda vstoupila do zóny odpovědnosti ruského mírového kontingentu na území Náhorního Karabachu, uvedlo ruské ministerstvo obrany. "Od 24. března do 25. března vstoupily ozbrojené síly Ázerbájdžánské republiky porušující ustanovení tripartitního prohlášení vůdců Ruska , Ázerbájdžánu a Arménie ze dne 9. listopadu 2020 do zóny odpovědnosti ruského mírového kontingentu dne 9. území Náhorního Karabachu a zřídit pozorovací stanoviště," poznamenalo ministerstvo.

https://ria.ru/20220326/granitsa-1780266693.html

26.3.2022 Putin je řezník, zločinec, krvežíznivý diktátor, hrdlořez a zabiják prohlásil Biden. Americký prezident Joe Biden dnes v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině nazval ruského prezidenta Vladimira Putina řezníkem. Podle agentur to řekl při setkání s ukrajinskými uprchlíky ve Varšavě. Biden se o šéfovi Kremlu vyjádřil nelichotivě už několikrát. Bidenovy urážky na Putinovu adresu zužují možnosti pro zlepšení vztahů Moskvy s Washingtonem, zareagoval mluvčí Kremlu. Vyčetl také Bidenovi, že se v době války v Kosovu zasazoval za bombardování tehdejší Jugoslávie.

https://www.e15.cz/valka-na-ukrajine/putin-je-reznik-zlocinec-krveziznivy-diktator-hrdlorez-a-zabijak-prohlasil-biden-1388773?

21.3.2022 Arabští naftaři jsou připraveni zničit USA. Aktuální dění na Ukrajině je pouze částí obrovské geopolitické mozaiky, která odráží probíhající (běžným pozorovatelem často zcela nepovšimnuté) tektonické procesy. Často jsou události odehrávající se v tichých vysokých úřadech mnohem významnější než řev raket a řev dělostřelectva.

Po schůzce Sheikh Al Maktoum řekl, že Emiráty mají mimořádný zájem na obnovení normálních vztahů mezi oběma arabskými zeměmi, vítají nastolení míru a doporučí navrácení Sýrie do Ligy arabských států , ze které byly v témže roce 2011 vyloučeny. , kdy SAE a další spojenci Spojené státy na Středním východě , i když přímo nezasahovaly, nebránily se pokusům o svržení Asada.Je extrémně příznačné, že americké ministerstvo zahraničí téměř okamžitě toto setkání odsoudilo - a nervozita Washingtonu je více než pochopitelná.Před dvěma týdny, tedy týden po zahájení speciální operace, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie současně popřely Spojeným státům zvýšení těžby ropy.

  • Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán a jeho protějšek ze Spojených arabských emirátů šejk Mohammed bin Zayed odmítli s Joem Bidenem hovořit ani po telefonu. V diplomatickém světě, kde se přísně dodržuje protokol a představitelé i válčících zemí komunikují s důraznou zdvořilostí a při setkání si podávají ruce, se to rovná veřejnému plácnutí do tváře. 
  • Odmítnutí Saúdů a zástupců Emirátů za prvé říká, že jsou silně a již zcela jasně zatíženi rolí "americké rezervní nádrže na plyn". Bylo to přesně takové schéma mezistátních vztahů, které Washington z velké části dobrovolně-povinně vnutil Arabům výměnou za přísliby všestranné vojenské pomoci a ochrany. Naprostý neúspěch americké operace v Afghánistánu , neschopnost vyřešit konflikt v Jemenu a současný precedens, kdy Washington léta pumpoval Kyjev zbraněmi proti Rusku, ale v kritickém okamžiku od toho upustil, zjevně změnily situaci. nálady mezi Araby bohatými na ropu.
  • Zadruhé, demonstrativní demarše Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů naznačuje, že pákový efekt na světovém trhu s ropou se vymyká Americe z rukou, když by státy skutečně mohly nařídit předním producentům a vývozcům. USA jsou v současnosti největším světovým producentem ropy a drží 20 procent celosvětové produkce na úrovni 18,6 milionů barelů denně. Hned za nimi však následuje Saúdská Arábie (12 procent) a Rusko (11 procent), na sedmém a devátém místě jsou Spojené arabské emiráty a Írán . Dubaj ani Abu Dhabi nejsou ochotny obětovat vztahy v rámci kartelů OPEC , aby zachránily Bidenův ratinga OPEC+, které dohromady kontrolují polovinu světové produkce a exportu ropy.
  • Zrovna před týdnem proběhla saúdsko-čínská jednání, ve kterých, pokud odhodíme slovní slupky, bylo hlavním tématem vyhýbání se vypořádání v dolarech při transakcích s ropou. Podle posledních údajů Saúdové produkují 11 milionů barelů ropy denně, z toho čtvrtina jde do Číny . Zároveň provádějí výpočty (stejně jako 75 procent všech ostatních transakcí s tekutým černým zlatem) v dolarech. Pro označení tohoto jevu se již dlouho razil odpovídající termín: "petrodolar", z benzínu - paliva.
  • Objem ročního obchodu s ropou se odhaduje na 14 bilionů dolarů a světová devizová rezerva má objem osm bilionů, z toho 7,1 připadá na americkou měnu. Euro má 2,5 bilionu, britská libra 0,6 bilionu a čínský jüan se spokojí se skromnými 0,2 bilionu. Oddělení od petrodolaru povede k prudkému skoku v důležitosti jüanu a stejně tak ke stejně rychlému nárůstu jeho peněžní zásoby. Zjednodušeně řečeno, celý svět už nebude pracovat na udržení hodnoty a významu americké měny a současný téměř nekontrolovaný tisk amerických bankovek povede k tomu, co by měl - k hyperinflaci. V celém řetězci to povede k poklesu životní úrovně, růstu cen klíčových kategorií zboží, paliv, energií a služeb.
  • https://ria.ru/20220321/neft-1779158083.html

17.3.2022 Japonsko se domnívá, že jižní část Kurilských ostrovů je nelegálně okupována Ruskem, a nelze nyní hovořit o žádných vyhlídkách na dialog mezi Tokiem a Moskvou. Toto stanovisko uvedl ve čtvrtek během parlamentních debat japonský premiér Fumio Kishida.

"Okupace severních území [jak se v Japonsku nazývá jižní část Kurilských ostrovů] Ruskem nemá žádný právní základ. Status [ostrovů] je nezákonná okupace, [naše] pozice se v tomto nemění. s ohledem na takovou situaci nejsme schopni hovořit o vyhlídkách na jednání," uvedl. Představitelé japonské vlády zhruba od roku 2009 ve vztahu k jižní části Kuril nepoužívají termín "nelegální okupace".

Moskva a Tokio jednaly od poloviny minulého století o uzavření mírové dohody po výsledcích druhé světové války. Hlavní překážkou v tom zůstává neshoda ohledně práv na jižní část Kuril. Po skončení války bylo celé souostroví zahrnuto do Sovětského svazu, ale Japonsko zpochybňuje vlastnictví Iturup, Kunashir, Shikotan a skupiny malých neobydlených ostrovů. Ruské ministerstvo zahraničí přitom opakovaně zdůrazňuje, že suverenita Moskvy nad těmito územími, která má odpovídající mezinárodní právní rámec, je nepochybná. 

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14099457<br>

14.3.2022 Mluvčí ruského ministerstva zahraničí opět varoval Švédsko a Finsko před vstupem do obranné aliance NATO. "Je zřejmé, že [pokud] Finsko a Švédsko vstoupí do NATO, které je v prvé řadě vojenskou organizací, bude to mít vážné vojenské a politické důsledky," prohlásil v sobotu Sergej Beljajev, vedoucí evropského oddělení ruského ministerstva zahraničí (The Capitals)

28.2.2022 V reakci na publikace o laboratořích se americká vláda pokusila co nejdříve odstranit všechny informace o nich, protože to dokazuje, že vláda USA a zejména Pentagon založily na Ukrajině 11 biologických laboratoří," uvedla v prohlášení. rozhovor s REN TV .

Gaytandzhiyeva incident označila za cenzuru. Většina uživatelů, kteří tyto informace zveřejnili, byla podle ní obviněna z šíření fake news. Dilyana zároveň zdůraznil, že data zveřejnila americká vláda a neodstranila je ze všech zdrojů - můžete najít dokumenty a ujistit se, že Američané stále spolupracují s Ukrajinou a nadále otevírají nové laboratoře v Kyjevě a Oděse. Dokonce stanovili datum spuštění na rok 2023.

https://ren.tv/news/v-mire/944516-zhurnalist-ob-udalenii-dannykh-o-biolaboratoriiakh-na-ukraine-eto-tsenzura?

https://smi2.ru/newdata/adpreview?

4.2.2022 Rusko a Čína v pátek informovaly o uzavření strategického partnerství s cílem eliminovat globální nadvládu Spojených států. Mocnosti pakt představily v době, kdy je ruský prezident Vladimir Putin v Číně, kam jako jeden z mála světových státníků přicestoval, aby se zúčastnil slavnostního zahájení olympiády. Spojené státy a některé země EU včetně Česka přitom hry "politicky bojkotují".

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/rusko-a-cina-se-spojily-proti-spojenym-statum-40386187#

4.2.2022 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek představil nové smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu a ropy do Číny v odhadované hodnotě 117,5 miliardy dolarů (2,5 bilionu korun). Informovala o tom agentura Reuters. Rusko tak pracuje na posilování vývozu na Dálný východ v době zvýšeného napětí ve vztazích s evropskými zeměmi ohledně Ukrajiny.

  • Ruská plynárenská společnost Gazprom se dohodla, že bude čínské státní energetické společnosti CNPC dodávat ročně deset miliard krychlových metrů plynu z ruského Dálného východu. Dohoda sjednána na 25 let. Hodnota těchto dodávek by se podle propočtů agentury Reuters mohla pohybovat kolem 37,5 miliardy dolarů.
  • Ruský ropný gigant Rosněfť navíc podepsal se CNPC dohodu o dodání 100 milionů tun ropy přes Kazachstán v příštích deseti letech. Podle Rosněfti má tato smlouva hodnotu 80 miliard dolarů. 
  • Gazprom v pátečním sdělení uvedl, že plánuje zvýšit vývoz plynu do Číny na 48 miliard krychlových metrů ročně, mimo jiné pomocí nově dohodnutého plynovodu, který bude ročně transportovat deset miliard krychlových metrů plynu z ruského Dálného východu.  Podle dříve představených plánů měly dodávky ruského plynu do Číny do roku 2025 dosáhnout 38 miliard krychlových metrů.    
  • Rusko nyní dodává plyn do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře, který zahájil provoz v roce 2019, a prostřednictvím zásilek zkapalněného zemního plynu (LNG). Vloni Rusko do Číny vyvezlo 16,5 miliardy krychlových metrů plynu. Z toho 10,5 miliardy přepravil plynovod Síla Sibiře, který také není propojen s plynovody dodávajícími plyn do Evropy. 

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/rusko-uzavrelo-s-cinou-smlouvy-o-dodavkach-plynu-a-ropy-za-25-bilionu-40386199#

24.1.2022 Postoj Berlína podle WSJ odhalil znepokojivou skutečnost, že ve vztahu ke dvěma nejzávažnějším hrozbám pro Spojené státy v poválečném období - Rusku a Číně - už Německo pro USA není důvěryhodným spojencem. Aktuální dění na Ukrajině by pak podle Rogana mohlo Německu posadit na ramena břímě odpovědnosti.

Německo odmítlo dodat zbraně Ukrajině a aktivně brání Estonsku, aby tak učinilo. Británie v posledních dnech letecky dopravila na Ukrajinu protitankové zbraně a uskutečnila lety související se sběrem zpravodajských informací o Ukrajině. Zatímco zpravodajské lety mířily nejkratší cestou z Británie na Ukrajinu, tedy přes německý vzdušný prostor, letadla přepravují zbraně se mu vyhnuly, píše WSJ. Britské ministerstvo obrany vzdušnou objížďku bagatelizuje a uvedlo, že o přelet ani nežádalo. Podle Rogana to je důkaz, že Británie nechtěla nutit nový německý kabinet kancléře Olafa Scholze, aby se rozhodl, na čí straně stojí.

  • Německo se také vzdalo svého cíle vydávat na obranu dvě procenta, ke kterým se zavázalo jako člen NATO, a vydává jen 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Země také povolila výzkum ruských chemických zbraní na svém území. 
  • Hodnota německého vývozu do Číny je 150 miliard dolarů ročně, velkou položkou je automobilový průmysl.
  • Preference Berlína jsou podle něj levný plyn, vývoz aut do Číny a klidný ruský prezident Vladimir Putin. 
  • https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/wsj-nemecko-uz-neni-pro-spojene-staty-spolehlivym-spojencem/2150102? 

24.1.2022 Severoatlantická aliance vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy v reakci na aktivity Ruska v okolí Ukrajiny, uvedlo v pondělí NATO v prohlášení. Cílem je "posílit odstrašující přítomnost" v oblasti Baltského moře. Své vojáky a vybavení už podle bruselské alianční centrály nabídlo několik členských států.

Dánsko vysílá do Baltského moře fregatu a chystá se přesunout do Litvy čtyři stíhačky F-16, aby podpořily dlouhodobou misi NATO na ochranu vzdušného prostoru regionu. Španělsko vysílá lodě a zvažuje také stíhací letouny do Bulharska, kam v dubnu zamíří i dva stroje F-35 od Nizozemska. Ochotu vyslat své jednotky do Rumunska pod společné vedení NATO vyjádřila Francie. Větší vojenskou přítomnost ve východní Evropě zvažují i Spojené státy.

https://echo24.cz/a/SeaQN/odpoved-na-ruskou-aktivitu-nato-vysila-na-vychod-dalsi-lode-a-letadla?

24.1.2022 Kay-Achim Schönbach, velitel německého námořnictva, odchází ze své funkce po kontroverzních výrocích o ukrajinské krizi. Viceadmirál na akci v Indii mimo jiné řekl, že tvrzení, že Rusko chce napadnout Ukrajinu, "jsou nesmysl" a že ruský prezident Vladimir Putin chce "ve skutečnosti respekt", který "si nejspíš i zaslouží". Ke konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou Schönbach řekl: "Krymský poloostrov je pryč, už se nevrátí." Větší hrozbou je podle něj Čína, "proti níž potřebujeme Rusko". Dodal, že jako "radikální římskokatolický křesťan dává přednost křesťanské zemi".

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/krym-je-ztracen-a-putin-chce-uctu-pravil-admiral-a-skoncil-40384907

13.1.2022 Rusko by mohlo v případě dalšího zhoršení vztahů se Spojenými státy kvůli Ukrajině přistoupit k nasazení svých vojáků v regionu Latinské Ameriky. Dosavadní jednání s USA označila Moskva za "neúspěšná".

Vojenští experti podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova předkládají ruskému prezidentovi různé možnosti pro případ, že se situace kolem Ukrajiny zhorší. "Je ale třeba dát šanci diplomacii," řekl Rjabkov. Na dotaz, zda se zvažuje rozmístění ruské vojenské infrastruktury například ve Venezuele nebo na Kubě, odvětil: "Nechci nic potvrzovat, ale ani nic nevyloučím." "Vše záleží na konání našeho protějšku - Spojených států.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusko-nevylucuje-nasazeni-vojaku-v-latinske-americe-185818#

12.1.2022 Pro Moskvu jsou zásadně důležité tři body: že Ukrajina a Gruzie nevstoupí do NATO, návrat aliančních ozbrojených sil na pozice z roku 1997 a nerozmístění úderných systémů u ruských hranic. USA nejsou ochotny diskutovat o prvních dvou ruských požadavcích."Znovu jsme potvrdili jednotný přístup NATO k Rusku, který kombinuje odstrašování a dialog, a zdůraznili naši neochvějnou podporu Ukrajině," napsal Sherman na Twitteru.

  • Stálá představitelka USA při NATO Julianne Smithová uvedla, že aliance "nebude ustupovat v čase a vrátit se zpět k hranicím roku 1997". Náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová navíc uvedla, že Washington je připraven diskutovat se Švédskem a Finskem o jejich připojení k alianci, "pokud to budou chtít".
  • Ukrajinští představitelé se o den dříve setkali s vedením aliance. Rádi by se účastnili jednání s Ruskem, ale to je pro Moskvu nepřijatelné. "Pokud zapojíme další země, utopíme všechny v debatách a mnohomluvách," odpověděl Sergej Rjabkov. 
  • Washington je připraven ke kompromisu ohledně třetího návrhu: odmítnout rozmístění úderných zbraní v Evropě, které by ohrožovaly Rusko. Ministr zahraničí Anthony Blinken připustil možnost obnovení smlouvy INF. Kromě toho se Američané mohou dohodnout na vzájemném omezení rozsahu a frekvence vojenských cvičení a manévrů v Evropě a na vytvoření nových komunikačních kanálů. To je pro Moskvu málo. 
  • "Americká strana podceňuje, co se děje," zdůraznil Rjabkov. A dodal: "Rusko zváží situaci s ohledem na souhrn faktorů." Na konci prosince řekl, že pokud Washington a NATO neposkytnou bezpečnostní záruky, nové kolo konfrontace je nevyhnutelné. "Naše odpověď bude vojenská a vojensko-technická," vysvětlil tehdy náměstek ministra. 
  • https://ria.ru/20220112/brussels-1767544277.html

10.1.2022 Zdroje z Bidenovy administrativy vůbec poprvé novinářům popsaly sankce, které čekají Rusko v případě jeho invaze na Ukrajinu. Jednání mezi USA a Aliancí na straně jedné a Ruskem na straně druhé začala právě dnes. Spojené státy jsou po konzultacích se spojenci připraveny odříznout ruské banky od mezinárodních transakcí. Washington by také uvalil embargo na dovoz v Americe vyrobených technologií i výrobků odjinud, jež tyto technologie obsahují. Třetím trestem by bylo vyzbrojení ukrajinských povstalců, kteří by v případě okupace své země vedli proti Rusku gerilovou válku.

Tyto hrozby už nejspíš zazněly během nedávného telefonátu mezi oběma prezidenty, tentokrát je ale diplomaté sdělili i novinářům. Snaží se tak dát ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jasně najevo, co je v sázce, a ovlivnit tak jeho rozhodování v nadcházejících týdnech.

Tři scénáře francouzských tajných služeb

Podle zdrojů z francouzských tajných služeb, které citovala stanice Europe 1, by plnou vojenskou invazi mohli Rusové provést za méně než týden. Francouzi přitom počítají se třemi základními scénáři.

1. Ruská invaze na Ukrajinu. Tento scénář počítá s četnými ztrátami na životech na obou stranách. Britové prý už mají připravený evakuační plán pro své občany.

2. Anexe Donbasu. Tento plán je podle důstojníka tajných služeb o dost pravděpodobnější. Rusové by mohli na východě Ukrajiny vyvolat ozbrojený incident, vzít si ho jako záminku a poslat na Donbas tanky i pěchotu.

3. Koridor na Krym. Třetí scénář počítá s možností útoku na jihoukrajinská města, aby si Rusko vytvořilo spojnici s poloostrovem Krym, který násilně obsadilo v roce 2014.

Technologické sankce by se pak týkaly obranného průmyslu, ale také běžných spotřebitelů. Rusové by tak přišli o dodavatele technologií, bez nichž by se jen těžko obešli při výrobě bojových letounů, protiraketových systémů nebo zařízení využívajících umělou inteligenci. Spotřebitelé by si pak nemohli koupit například oblíbené iPhony nebo další mobilní telefony či počítače obsahující čipy a další součástky. Jasný vzkaz vyslal do Moskvy i generální tajemník NATO Jen Stoltenberg, jenž prohlásil, že Aliance je připravená na "nový ozbrojený konflikt v Evropě", pokud by vyjednávání skončila neúspěchem. "Jsem si vědom ruské historie. Po staletí mají zkušenosti s konflikty se svými sousedy.

  • "Členové NATO jsou jednotní v názoru, že všechny země mají právo vybrat si svou vlastní cestu.
  • Své požadavky představilo Rusko už v prosinci - je mezi nimi zákaz dalšího rozšiřování NATO a ukončení jeho aktivit v zemích střední a východní Evropy, které se připojily po roce 1997. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kam-az-kreml-zajde-na-stole-jsou-tri-scenare-invaze-na-ukrajinu-i-sankce-185325#

5.1.2022 Připravovaná dohoda o spolupráci v oblasti obrany mezi Slovenskem a Spojenými státy je pro Slováky nevýhodná a je v rozporu se suverenitou země. Tvrdí to předseda opoziční strany Směr - sociální demokracie Robert Fico. Dohoda by například umožnila americkým ozbrojeným silám bezplatně využívat vojenská letiště Malacky-Kuchyňa na západním a Sliač na středním Slovensku, popřípadě také jiná vojenská zařízení a prostory.

Fico tvrdí, že dohoda s USA bude mít přednost před slovenskými zákony a slovenské úřady budou mít omezené kontrolní a další pravomoci vůči americkým vojákům. Dohoda by měla platit deset let s roční výpovědní lhůtou.

Ministr obrany Jaroslav Naď (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti - OLaNO) tvrdí, že se jedná o standardní mezinárodní dohodu, která plně respektuje suverenitu Slovenska a podobné smlouvy uzavřelo s USA také Maďarsko a Polsko.

Na základě zmíněné dohody by Slovensko mohlo čerpat asi 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun) na modernizaci obranné infrastruktury, která se pak stane majetkem státu.

Proti dohodě s USA se postavila také slovenská generální prokuratura, podle které by mohla být výrazně ohrožena suverenita země. Dohoda je podle generální prokuratury nevyvážená ve prospěch USA. Podle prokuratury by dohoda měla obsahovat ustanovení, že američtí vojáci nesmí na území Slovenska vstupovat a jadernými, chemickými či biologickými zbraněmi.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/slovenska-prokuratura-i-opozice-kritizuji-vojenskou-dohodu-s-americany-40383066#

4.1.2022 Pětice jaderných zemí - Rusko, Spojené státy, Čína, Francie a Británie - se shodly, že je třeba zabránit válce mezi jadernými mocnostmi a dalším závodům ve zbrojení. Vyplývá to ze společného prohlášení, které v pondělí publikoval na svých stránkách Bílý dům, Kreml, Elysejský palác, kancelář britského premiéra i čínské ministerstvo zahraničí. Moskva doufá, že prohlášení pomůže snížit mezinárodní napětí. Peking v něm vidí příležitost pro zvýšení důvěry mezi státy.

"Prohlašujeme, že v jaderné válce nemůže být vítěze a nesmí být nikdy rozpoutána," uvádí se v textu.

Jaderné mocnosti, které jsou zároveň stálými členy Rady bezpečnosti OSN, se podle ruskojazyčného serveru BBC rovněž zavázaly, že budou bránit rozšiřování nukleárních zbraní a pracovat v rámci mezinárodních dohod a úmluv.

"Vzhledem k tomu, že použití jaderných zbraní by mělo dalekosáhlé důsledky, potvrzujeme rovněž, že jaderné zbraně - dokud budou existovat - by měly sloužit k obranným účelům, odrazovat od agrese a předcházet válce. Jsme přesvědčeni, že je třeba zabránit dalšímu šíření těchto zbraní.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/velmoci-musime-zabranit-jaderne-valce-40382826#

30.12.2021 Telefonické jednání amerického prezidenta Joe Bidena s ruským protějškem Vladimirem Putinem trvalo ve čtvrtek 50min. Naposledy spolu oba prezidenti mluvili 7. prosince prostřednictvím videohovoru. Putin se tehdy domáhal bezpečnostních záruk, že se Severoatlantická aliance nebude rozšiřovat dále na východ a nerozmístí na Ukrajině zbraně ohrožující Rusko. Biden varoval, že v případě vpádu na Ukrajinu by Rusko čelilo dosud nevídaným důsledkům.

Představitelé USA a Ruska budou 10. ledna v Ženevě jednat o bezpečnosti a situaci na Ukrajině a právě také o bezpečnostních zárukách, které nyní po USA a NATO Rusko žádá. O dva dny později, 12. ledna, se uskuteční rozhovory mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/biden-s-putinem-jednali-necelou-hodinu-40382556#

25.12.2021 Německo-baltská hospodářská komora vyzvala litevskou vládu k obnovení vztahů s Čínou, které se výrazně zhoršily poté, co byla ve Vilniusu otevřena diplomatická kancelář Tchaj-wanu. Čína následně zamezila Litvě vstup na svůj obchodní trh, na což teď doplácí němečtí investoři, kteří v Litvě zřejmě budou muset uzavírat své továrny. Informovaly o tom litevské weby.

  • Obchodní vztahy Číny a Litvy se dramaticky zhoršily poté, co byla v listopadu ve Vilniusu otevřena diplomatická kancelář Tchaj-wanu. Ten Čína považuje za svou součást, takže jednání za svými zády považuje za nepřijatelné. V reakci odepřela litevským vývozcům přístup na čínský trh, na který teď Litva nemůže dovážet ani z něj vyvážet zboží.
  • Čína dokonce blokuje import zboží i z dalších zemí, pokud náklad obsahuje jakékoli součástky z Litvy. Hlavní komisař Bruselu pro obchod Valdis Dombrovskis vyjádřil obavy z posledního vývoje situace.

  • Litva v reakci na politicky motivovaný nátlak stáhla z Pekingu všechny své diplomaty. Oficiálně z obav o jejich bezpečnost. "Cíl Číny je zřejmý: pohrozit ostatním státům EU, aby nešly litevským příkladem a nevytvářely diplomatické vztahy s Tchaj-wanem," uvedl bývalý litevský premiér a současný europoslanec Andrius Kubilius.

  • Evropská unie zatím nepřišla na to, jak se účinně do celé situace vložit. Navržený sankční systém, který by sedmadvacítce usnadnil zavádění cel a odvetných opatření vůči zemím, jež samy omezují dovoz zboží z EU, narazil na odpor už v rámci EU

  • "Počet zablokovaného zboží roste každým dnem. Jedná se o různé druhy zásilek, od malých po velké, a vzhledem k obrovskému objemu každodenního obchodu mezi EU a Čínou toto číslo rychle roste," uvedl Dombrovskis pro Die Welt.

  • https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/udobrete-se-s-cinou-jinak-u-vas-zavreme-fabriky-tlaci-nemci-na-litvu-40382147#

23.12.2021 Severoatlantická aliance v reakci na soustřeďování ruských vojáků u ukrajinských hranic zvýšila připravenost příslušníků svých sil rychlé reakce (NRF). Napsal to deník Die Welt s odvoláním na sdělení nejmenovaného vysoce postaveného diplomata NATO.

Zvýšení připravenosti znamená, že například takzvané síly velmi rychlé pohotovosti (VJTF), které jsou součástí NRF a jsou známy také jako takzvané hrotové oddíly, musejí být připraveny k nasazení v krizové oblasti do pěti dní, a nikoli do sedmi, jak tomu bylo doposud. Do této doby musí být vojáci a jejich technika připraveni k přepravě letadly a vrtulníky. Nejde o příjezd do krizové oblasti.  Silám VJTF, které čítají asi 6400 vojáků, velí v současnosti Turecko. Do zvýšené pohotovosti byly uvedeny i další jednotky NRF, například ty, které zajišťují logistiku. NRF tvoří dohromady asi 40 tisíc vojáků.

  • Moskva současně požaduje záruky, že Ukrajina nebude přijata do NATO, ani v ní nebudou rozmístěny útočné zbraně. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg minulý týden Kyjev ujistil, že NATO nepřistoupí na žádné kompromisy ohledně práva Ukrajiny zvolit si vlastní cestu. 
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/nato-kvuli-deni-kolem-ukrajiny-zvysilo-pripravenost-sil-rychle-reakce-40382050#

17.12.2021 Ruské ministerstvo zahraničí v pátek zveřejnilo, jaké záruky požaduje od Západu. Vedle očekávané žádosti, aby Ukrajina nemohla vstoupit do NATO, je tak ještě několik dalších požadavků, které se netýkají jen Ukrajiny. NATO by nemělo rozmisťovat své síly ve východní Evropě bez souhlasu Moskvy. Spojené státy se o ruských požadavcích poradí s Evropou.

  • Ruské ministerstvo zahraničí v pátek zveřejnilo, jaké záruky požaduje od Západu. Vedle očekávané žádosti, aby Ukrajina nemohla vstoupit do NATO, je tak ještě několik dalších požadavků, které se netýkají jen Ukrajiny. NATO by nemělo rozmisťovat své síly ve východní Evropě bez souhlasu Moskvy. Spojené státy se o ruských požadavcích poradí s Evropou.
  • Z textu je patrné, že se Rusko drží slibu Západu, že se NATO nebude rozšiřovat na východ, který nebyl splněn. Tento slib při jednáních s Ruskem padl, ale nebyl kodifikován. 
  • Dalším požadavkem je, aby se Moskva s Američany vedenou Aliancí navzájem nepovažovaly za nepřítele a aby řešily spory mírově a odmítly použití sil. 
  • Nebudeme dělat žádné kompromisy ohledně základních principů evropské bezpečnosti, zejména ohledně toho, že všechny země mají právo zvolit si svou vlastní budoucnost a svou vlastní zahraniční politiku, aniž by byly vystaveny vnějšímu nátlaku , řekla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.  
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/stoltenberg-smetl-podminky-kremlu-k-ukrajine-40381477#<br>

6.12.2021 Zbrojní průmysl odolává ekonomickému poklesu spojenému s pandemií covidu-19. Světovými lídry jsou nadále Spojené státy, Čína nebo Velká Británie. Do zbrojařství mají nakročeno i někteří technologičtí giganti, tvrdí think-tank.

Stovka největších zbrojních společností prodala v loňském roce obranné vybavení a vojenské služby za 531 miliard amerických dolarů (12 bilionů korun), což po očištění o měnové vlivy představuje meziroční nárůst o 1,3 procenta, informuje v publikované zprávě Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

  • Přední pozici na mezinárodním trhu se zbraněmi si opět udržely firmy ze Spojených států, které se od roku 2018 v žebříčku SIPRI stabilně umísťují na prvních pěti místech. Loni prodalo 41 amerických firem, jež patří mezi stovku největších zbrojovek světa, zbraně za 285 miliard dolarů. Meziročně se jejich tržby zvýšily o 1,9 procenta a na celkových tržbách se podílely 54 procenty.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-pandemie-nepandemie-svet-dal-zbroji-ve-velkem-182699# 

1.12.2021 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho země bude žádat záruky, že se Severoatlantická aliance nebude rozšiřovat dále na východ. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba ale oponoval, že Rusko nemá právo bránit sblížení Kyjeva s NATO. Jakékoliv bezpečnostní záruky, které by Moskva mohla žádat od Západu, by byly nelegitimní, uvedl Kuleba v Rize. V lotyšské metropoli apeloval na ministry zahraničí členských států aliance, aby se NATO podílelo na odstrašení Ruska od další agrese proti Ukrajině

30.11.2021 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin varoval Severoatlantickou alianci, aby na Ukrajině nepřekročila "červenou čáru". Tou by podle něj bylo rozmístění určitých útočných raket na ukrajinském území, uvedly ruské agentury. V takovém případě by Rusko "bylo nuceno jednat", zdůraznil šéf Kremlu. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se dnes zmínil o možnosti rozmístit ruské jaderné zbraně na území své země, pokud by se alianční jaderné zbraně ocitly v Polsku.

  • Jestliže se na území Ukrajiny objeví nějaký druh útočných systémů, doba letu do Moskvy bude sedm deset minut a v případě hypersonických zbraní pět minut. Jen si to představte," uvedl Putin. "Co máme dělat při takovém scénáři? Budeme muset vytvořit něco podobného ve vztahu k těm, kteří nás takto ohrožují. A můžeme to udělat hned. 
  • Vytváření takových hrozeb (na Ukrajině) pro nás znamená červené čáry. Ale doufám, že k tomu nedojde. Doufám, že zvítězí zdravý rozum, odpovědnost jak pro naše země, tak pro světové společenství. 
  • https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/putin-varoval-nato-aby-na-ukrajine-neprekrocilo-cervenou-caru/2125772?<br>

27.11.2021 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v projevu k pěti letům ve funkci hlavy státu televizi oznámil, že má informace o chystaném státním převratu na Ukrajině s ruskou účastí. Zapojeni do plánu mají být lidé okolo vlivného podnikatele Rinata Achmetova. Prezident uvedl, že podle získaných informací má dojít k převratu z 1. na 2. prosince.

"Není to jen zpravodajská informace, ale i zvukový záznam, kde, jak bych řekl, představitelé Ukrajiny a představitelé Ruska diskutují zapojení Rinata Achmedova do převratu na Ukrajině, které přinese miliardu dolarů...," řekl Zelenskyj, aniž by upřesnil, o jaké lidi jde.

Moskva jakýkoli podíl na přípravách údajného státního převratu na Ukrajině odmítla. "V Rusku neexistoval žádný plán se zapojit. Rusko se nikdy o takové plány nezajímalo," uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Tažení proti oligarchům

O možném zapojení nejbohatšího ukrajinského podnikatele Rinata Achmetova se spekuluje kvůli tomu, že byl na Ukrajině přijat zákon proti oligarchům, byl odvolán předseda parlamentu a změnil se přístup ukrajinských úřadů k Achmetovovým lidem, uvedla Ukrajinska pravda. Achmetov ekonomicky ovládá východ Ukrajiny, ale není spojen s proruskými separatisty, naopak podporoval jednotky bojující proti nim.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/na-ukrajine-se-chysta-se-puc-uvedl-zelenskyj-40379350#<br>

26.11.2021 Británie pošle do Německa stovky svých obrněných vozidel. Důvodem je snaha posílit NATO v době rostoucího napětí na rusko-ukrajinské hranici.

Návrat obrněných jednotek do Německa, je součástí radikální reformy britských pozemních sil, oznámené ve čtvrtek. Základna NATO v Sennelageru u německého města Paderborn se stane jedním ze tří hlavních britských základem pozemních sil v zahraničí. Další budou v Keni a Ománu. 

Rozhodnutí představuje obrat v britské obranné politice o 180 stupňů, protože před rokem Británie ukončila trvalou přítomnost svých jednotek na německé půdě, která skončila po 75 letech. Stahování 20 tisíc britských vojáků trvalo deset let a loni v únoru skončilo uzavřením britského velitelství v Bielefeldu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/britanie-vraci-do-nemecka-obrnenou-divizi-reaguje-na-napeti-na-ukrajine-40379339# 

26.11.2021 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v televizním projevu prohlásil, že má informace o chystaném státním převratu na Ukrajině s ruskou účastí. K současnému napětí na ukrajinsko-ruské hranici řekl, že Kyjev je plně připraven na případnou agresi Moskvy. Kreml jakoukoliv účast na údajném puči popřel.

  • Obdržel jsem informaci, že v naší zemi dojde k převratu z 1. na 2. prosince 2021. 

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/na-ukrajine-se-chysta-prevrat-varoval-v-projevu-tamni-prezid/r~369733ce4eb211ec8a900cc47ab5f122/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusove-chystaji-na-ukrajine-puc-tvrdi-prezident-zelenskyj-181861

22.11.2021 Švédský Pluk protivzdušné obrany Lv6 (Luftvärnsregementet) aktivoval první baterii protiletecké a protiraketové obrany Patriot PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancemen). Jde o další krok v rychlém posilování švédských ozbrojených sil vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v Baltském moři.

https://www.armadninoviny.cz/svedsko-aktivovalo-system-protivzdusne-obrany-patriot.html?

22.11.2021 Rusové soustřeďují u hranic s Ukrajinou 92 tisíc vojáků a na konec ledna nebo začátek února příštího roku chystají invazi. Takové varování nastínil v neděli v rozhovoru pro server Military Times šéf ukrajinského vojenského zpravodajství Kirill Budanov. Moskva v pondělí další obvinění z chystané ofenzívy znovu popřela.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusove-v-lednu-zahaji-zapadni-ofenzivu-varuje-sef-ukrajinske-rozvedky-40378776#<br>

8.10.2021 Americká útočná jaderná ponorka SSN-22 Connecticut narazila před pěti dny v Jihočínském moři do neznámého objektu, zřejmě potopené lodi. Lehká zranění utrpělo jedenáct námořníků, dva středně těžká, zbytek jen odřeniny a pohmožděniny, uvedl v pátek list The Guardian s odvoláním na americké představitele.

SSN Connecticut je 107 metrů dlouhá jaderná ponorka třídy Sea Wolf z dob studené války. Na palubě má přes sto mužů. Může nést až 50 střel s plochou dráhou letu tomahawk a může působit i v mělkých vodách. V době pořízení stála jedna cca tři miliardy dolarů. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/americka-jaderna-ponorka-mela-v-jihocinskem-mori-nehodu-zranili-se-namornici-40374247#

20.9.2021 Švýcarsko koupí nové stíhačky od USA, ve hře přitom byly i francouzské stroje Rafale. Švýcarský a francouzský tisk spekulují, že kvůli dalšímu neúspěchu francouzských zbrojařů padla i chystaná schůzka prezidentů obou zemí.

Francie zrušila návštěvu švýcarského prezidenta Guye Parmelina poté, co se Švýcarsko rozhodlo koupit americké stíhačky F-35 místo francouzských letounů Rafale. Informoval o tom francouzský a švýcarský tisk. Parmelin měl do Paříže odcestovat v listopadu na pracovní setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-rana-pro-francouzske-zbrojare-po-ponorkach-prisli-o-stihacky-174981#

18.9.2021 Nevídaná roztržka mezi spojenci. Paříž odvolala velvyslance v USA a Austrálii. Francouzští velvyslanci v USA a Austrálii míří zpátky do vlasti. Paříž je odvolala poté, co Spojené státy uzavřely pakt o jaderných ponorkách s Austrálií a Velkou Británií. Odvolání velvyslanců měl nařídit sám francouzský prezident Emmanuel Macron. 

Paříž pakt ve čtvrtek označila za "bodnutí do zad". Pro Francii totiž dohoda znamená krach kontraktu z roku 2016 na výrobu ponorek francouzskou firmou Naval Group pro Austrálii v hodnotě 40 miliard dolarů. Australský premiér Scott Morrison v pátek přiznal, že pakt s USA a Británií "poškodil australsko-francouzské vztahy".

Kromě Francie kritizuje dohodu především Čína. Spojenectvím podle Pekingu země ukázaly, že se drží "mentality studené války" - pakt podle Číny "narušuje stabilitu a mír v regionu".

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nevidana-roztrzka-mezi-spojenci-pariz-odvolala-velvyslance-v-usa-a-australii-174929#

10.9.2021 Poprvé po sedmi měsících spolu telefonicky jednali prezidenti Spojených států a Číny, mezi nimiž vládnou v poslední době napjaté vztahy. Šéf Bílého domu Joe Biden a čínský vůdce Si Ťin-pching mimo jiné mluvili o "odpovědnosti obou zemí zajistit, aby vzájemné soutěžení nepřerostlo v konflikt", uvedl v prohlášení podle agentury Reuters Bílý dům.

Iniciátorem teprve druhého telefonátu mezi oběma politiky od nástupu Bidena do úřadu byl americký prezident. "Oba vůdci vedli širokou, strategickou diskuzi, jejíž součástí byly jak oblasti, kde se zájmy obou velmocí scházejí, tak i oblasti, kde se jejich názory a hodnoty rozcházejí," sdělil Bílý dům. Zároveň vyjádřil naději, že obě strany budou spolupracovat v záležitostech oboustranného zájmu, jako jsou klimatické změny a zabránění jaderné krizi na Korejském poloostrově.

Rozhovor trval asi 90 minut a jeho cílem nebylo dospět k nějakým dohodám či výsledkům, uvedl vysoký představitel americké vlády. Biden i Si slíbili, že budou problémy řešit otevřeně a přímo. Kromě lidských práv patří k ožehavým tématům otázky kolem původu koronaviru SARS-CoV-2 či kybernetické útoky, z nichž USA viní Čínu. Podle čínského prezidenta Sia americká politika vůči Číně působí ve vzájemných vztazích velké problémy.

https://cnn.iprima.cz/horka-linka-mezi-cinou-a-usa-po-sedmi-mesicich-napeti-spolu-telefonovali-prezidenti-33305?

3.9.2021 Americký prezident Joe Biden podepsal v pátek výnos, jehož cílem je odtajnění vyšetřovacích spisů k atentátům z 11. září 2001, a to během následujících šesti měsíců. Pro některé rodiny obětí jde o citlivé téma, podotkla agentura AFP.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/biden-podepsal-vynos-pozadujici-odtajneni-dokumentu-k-11-zari-40371056#

16.8.2021 Americká administrativa pomalu přiznává, že situaci v Afghánistánu nevyhodnotila správně. Tamní armáda je příliš slabá, připustil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Šéf Bílého domu Joe Biden by měl v nejbližších dnech vystoupit s projevem k národu, jeho předchůdce Donald Trump ho mezitím vyzval k rezignaci. Byl to přitom on, kdo o stažení vojsk z Afghánistánu rozhodl.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/prepocitali-jsme-se-uznala-americka-vlada-trump-vyzval-bidena-k-rezignaci-40369160#

16.8.2021 Bojovníci Tálibánu pomalu utahují smyčku kolem metropole Kábulu. Šéf OSN vyzval Táliban k okamžitému zastavební ofenzivy. Americké, britské i kanadské vlády už vyslaly vojáky, aby evakuovali ambasády a pomohli svým odjet.

Radikální hnutí Tálibán se dnes zmocnilo správních středisek dalších dvou afghánských provincií - Zábulu a Uruzgánu. Oznámila to agentura AP s odvoláním na místní zdroje. Tiskové agentury tak už dnes informovaly o šesti provinčních metropolích, které padly do rukou islamistických povstalců. Celkem jich tak už ovládli 17, tedy plnou polovinu z 34. Metropole Kábul se tak pomalu dostává do obklíčení.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/taliban-se-blizi-ke-kabulu-do-jeho-zajeti-padl-i-lev-z-heratu-172036#

13.8.2021 Do Afghánistánu dorazila první část z asi 3000 amerických vojáků, kteří mají pomoci s evakuací zaměstnanců velvyslanectví USA v Kábulu a dalších osob. V pátek to na tiskové konferenci oznámil mluvčí Pentagonu John Kirby. Většina nově vyslaných příslušníků armády přijede do země do konce víkendu. Kábul se podle něj nenachází v bezprostředním ohrožení ze strany povstalců z hnutí Tálibán, ti se ale snaží metropoli izolovat, dodal Kirby.

Nově příchozí vojáci se připojí asi k 650 příslušníkům americké armády, kteří už na místě zajišťovali ochranu kábulského mezinárodního letiště a amerického velvyslanectví. Dalších asi 3500 amerických vojáků se přesune na základny v Kuvajtu, aby mohli být rychle povoláni v případě nutnosti. USA chtějí leteckou cestou evakuovat ze země až tisíce lidí denně. Jde přitom zejména o blíže neurčený počet z asi 4000 zaměstnanců amerického velvyslanectví v Kábulu, mezi nimiž je zhruba 1400 Američanů.

Podle armádních a vládních zdrojů listu The New York Times (NYT) se administrativa prezidenta Joea Bidena připravuje na to, že afghánská vláda vzhledem k postupu Tálibánu padne do měsíce. Ambasáda USA už vyzvala všechny Američany, aby zemi co nejrychleji opustili. 

  • Američtí vyjednavači se nyní podle NYT snaží od Tálibánu získat záruky, že na ambasádu USA nezaútočí, pokud místní vládu svrhne a ovládne metropoli. 
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/do-kabulu-dorazili-americti-vojaci-pomahat-s-evakuaci-vlada-nejspis-brzy-padne-cekaji-usa-40369019#

8.8.2021 Spojené státy vyslaly nad Afghánistán strategické bombardéry B-52 a těžké bitevní letouny AC-130 Spectre, aby zastavily postup Tálibánu, který od pátku do neděle ovládl pět provinčních hlavní města včetně Kunduzu a nově i Tálikánu. Uvedl to list The Sunday Times s odvoláním na ministerstvo obrany.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/usa-vyslaly-do-afghanistanu-bombardery-maji-zabranit-postupu-talibanu-40368461#

9.7.2021 Prázdné místo po Američanech v Afghánistánu by v brzké době mohli zaujmout Číňané. Hnutí Tálibán je označilo za "přátele, kteří pomohou přinést investice". Číňanům by na oplátku mohli pomoci podchytit "problém" s Ujgury. Afghánistán skrývá bohaté zásoby nevyužité mědi, uhlí, železa, plynu, kobaltu, rtuti, zlata, lithia a thoria v hodnotě přes jeden bilion amerických dolarů. Čínské společnosti mají v oblasti povolení těžit přibližně 87 milionů barelů ropy po dobu 25 let a také těžit měď v provincii Lógar.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sbohem-americane-vitejte-cinane-taliban-si-nasel-pritele-169341#

29.6.2021 Rusko dle agentury Interfax prověřuje funkčnost protivzdušné obrany na anektovaném poloostrově Krym v souvislosti ohlášeným vojenským cvičením NATO na Ukrajině.

28.6.2021 Indie údajně převelela dalších 50.000 vojáků ke své hranici s Čínou v bezpříkladném kroku směrem k ofenzivnímu armídnímu postoj vůči druhé největší světové ekonomice. Na hranici má teď prý nyní kolem 200.000 mužů, což je oproti loňsku o 40 % více (Bloomberg).

23.6.2021 Vypálili jsme u Krymu výstražné výstřely na britský torpédoborec, oznámil Kreml. Výmysl, tvrdí Londýn. lavidlo ruské pohraniční stráže ve středu vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského torpédoborce Defender u břehů Krymu, oznámila státní agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. To britské záhy reagovalo vyjádřením, že kvůli lodi královského námořnictva žádné výstřely nepadly. Popřelo i ruské tvrzení, že do předpokládané trasy plavby britské lodi byly svrženy bomby.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/vypalili-jsme-u-krymu-vystrazne-vystrely-na-britsky-torpedoborec-oznamil-kreml.A210623_134156_ln_zahranici_lijk?

16.6.2021 Zatímco se švýcarská Ženeva před středečním jednáním amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina měnila v přísně střeženou pevnost, lídr Spojených států se ještě snažil otupit ostří vzájemných sporů. Na společné tiskové konferenci ale ve středu oba lídři nevystoupí, neboť Washington si to na rozdíl od Moskvy nepřál.

Oba prezidenti budou mimo jiné mluvit o jaderném odzbrojení, boji proti klimatickým změnám, ruské vojenské aktivitě u ukrajinských hranic, počítačové kriminalitě či pokusu o otravu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Proberou rovněž situaci v Arktidě a v konfliktních zónách, jako jsou Sýrie, Libye, Írán, Afghánistán nebo Severní Korea. Mluvit se bude i o osudu Američanů zadržovaných v Rusku a Rusů uvězněných v USA. Washington požaduje propuštění dvou příslušníků námořní pěchoty, v Moskvě se zase hovoří mimo jiné o možném návratu vězněného obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.

Biden na tiskové konferenci také odrážel kritiky, že se s šéfem Kremlu vůbec setkává, které zaznívají i z řad jeho vlastní Demokratické strany. "Všichni lídři NATO, kteří vystoupili, mi za nynější setkání s Putinem děkovali," zdůrazňoval během nynější cesty po Evropě.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/biden-pred-schuzkou-v-zeneve-putin-je-dustojny-souper-40363422#

20.5.2021 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po schůzce se svým americkým protějškem Anthonym Blinkenem v islandském Reykjavíku odmítl odpovědět, zda Moskva souhlasí s navrhovaným rusko-americkým summitem. Řekl, že doufá, že lídři obou zemí najdou způsob, jak dále zlepšit vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy.

Blinken dal Lavrovovi najevo, že Washington usiluje o propuštění Paula Whelana a Trevora Reeda, dvou amerických občanů vězněných v Rusku. Řekl mu také, že Spojeným státům dělá starosti ruská vojenská přítomnost na Ukrajině a v jejím blízkém okolí i zdravotní stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

Během schůzky Blinkena s Lavrovem vyšlo oficiálně najevo, že Spojené státy uvalily sankce proti osmi lodím a institucím zapojeným do stavby plynovodu Nord Stream 2, který povede po dně Baltského moře a poteče jím plyn z Ruska do Německa. Americká administrativa však upustila od sankcí proti společnosti Nord Stream 2 AG, která za projektem stojí, a jejímu výkonnému řediteli.

Ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem panuje v posledních měsících velké napětí. Americký prezident Joe Biden v březnu přisvědčil na otázku, zda pokládá Putina za "zabijáka" a prohlásil, že Rusko "zaplatí" za údajné vměšování do amerických voleb. Moskva kvůli tomu povolala svého velvyslance v USA ke konzultacím, doposud se do Spojených států nevrátil, uvedla agentura Reuters. Rusko v pátek zařadilo Spojené státy spolu s Českou republikou na seznam zemí, které nejsou přátelské. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/rusko-americky-summit-moskva-po-setkani-ministru-lavrova-s-blinkenem-mlzi-40360745#

14.5.2021 Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo dnes zveřejněno na ruském oficiálním internetovém portálu právních informací.

https://domaci.ihned.cz/c1-66925450-ruska-vlada-sepsala-seznam-nepratelskych-zemi-jsou-na-nem-cesko-i-usa<br>

13.5.2021 Více než 120 vysloužilých amerických generálů a admirálů podepsalo otevřený dopis označující administrativu prezidenta Joe Bidena za největší ohrožení svobody a demokracie od deklarace nezávislosti. Skrze Bidena se prý navzdory vůli občanů derou k moci marxističtí totalitáři. A prezident navíc kvůli stáří není duševně ani fyzicky schopen funkci zastávat. Náš národ je ve vážném ohrožení. Bojujeme o přežití konstituční republiky jako doposud nikdy od jejího založení v roce 1776. Je to konflikt mezi zastánci socialismu a marxismu a zastánci ústavních svobod a svobody jako takové," píšou penzionovaní vojenští funkcionáři v úvodu dopisu, na který upozornil mimo jiné server Politico.

"Bez férových a transparentních voleb, které přesně odráží vůli lidu, je naše konstituční republika ztracena. Férovost voleb zajistí jedině to, že bude jednomu občanovi započítán právě jeden hlas na základě vládou uznávaného dokladu totožnosti, podpisu apod. To dnes mnozí označují za rasistické," nelíbí se generálům. FBI a Nejvyšší soud vyzývají, aby obnovily fungování právního státu a bezodkladně podezření zásahů do voleb prověřily.

Kromě svobodných voleb je podle autorů a signatářů otevřeného dopisu v USA v ohrožení i svoboda slova. "Současná administrativa zahájila frontální útok na naše ústavní práva... Nejvíce alarmující je cenzura a psaného a mluveného projevu. Musíme podporovat politiky, kteří vystoupí proti socialismu, marxismu a progresivismu na podporu konstituční republiky, budou trvat na rozpočtově odpovědné politice, přičemž se zaměří na všechny Američany, zejména střední třídu, nikoliv na skupiny extremistů, kteří jsou využívání, aby nás rozdělili na znesvářené frakce.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/usa-celi-nejvetsi-hrozbe-v-dejinach-marxisticke-totalite-varuje-120-generalu-40360147#

13.5.2021 Přes 1500 raket zatím vypálil Hamás a Islámský džihád na Izrael. Ten odpovídá bombardováním a leteckým ostřelováním palestinských území. Současný konflikt je nejhorší za posledních 10 let.

  • V mnoha izraelských městech ve středu večer pokračovalo násilí mezi arabským a židovským obyvatelstvem i přesto, že do nejproblematičtějších měst policie poslala posily.
  • Na stranu Izraele se ve svém středečním projevu jednoznačně postavil americký prezident Joe Biden. V hovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem odsoudil raketové útoky Hamásu a dalších teroristických skupin proti Izraeli a vyjádřil "svou neochvějnou podporu bezpečnosti Izraele a legitimnímu právu Izraele bránit sebe a svůj lid", uvedl Bílý dům.
  • Konflikt si zatím vyžádal 69 zabitých Palestinců včetně 17 dětí a přes 390 zraněných. Minimálně šest obětí oznámil i Izrael, včetně jednoho dítěte.
  • Hamás a Islámský džihád od pondělního večera na Izrael vypálily 1500 raket, uvedla ve středu pozdě večer izraelská armáda. Podle zpravodaje AFP Izrael dnes brzy ráno pokračoval v leteckém ostřelování cílů v Pásmu Gazy.
  • Nynějším nepokojům v Izraeli předcházely střety mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě během ramadánu, který končí dnes. Napětí eskalovalo mimo jiné kvůli tomu, že Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou schází k večerní modlitbě, a také kvůli hrozícímu nucenému vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě, do nichž se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/utoky-na-obou-stranach-pokracuji-tel-aviv-odklani-lety-154347#dop_ab_variant=488210&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=QUnhrvT87fJ-2021051

10.5.2021 Palestinská radikální skupina Hamás v pondělí zaútočila raketami na Izrael. Reagovala tím na nepokoje na Chrámové hoře, kde bylo při policejním zásahu zraněno přes 300 Palestinců. Izraelské letectvo v odvetě zaútočilo na palestinské Pásmo Gazy, o život přišlo 20 lidí včetně devíti dětí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/hamas-zautocil-raketami-na-jeruzalem-kvuli-stretum-s-palestinci-40359792#<br>

9.5.2021 Pochroumané vztahy mezi Čínou a Austrálií našly nové dno. Rok eskapád vyústil v přerušení ekonomických výměn "na neurčito". Čína svého důležitého obchodního partnera navíc obvinila z přiživování "studené války".

Volání po nezávislém vyšetřování původu nového koronaviru po roce vyeskalovalo v pozastavení australsko-čínského ekonomického dialogu "na neurčito". Nemilost, ve kterou Austrálie po čínské reakci upadla, se propsala hned do několika oblastí. Zadržení novináři, falešné snímky australských vojáků podřezávající afghánské dítě, extrémní cla.

Zatím poslední kapitolu tohoto čínsko-australského příběhu Čína nazvala "studenou válkou". "Nedávno někteří vládní představitelé australského společenství přijali řadu opatření, která mají narušit spolupráci mezi Čínou a Austrálií z důvodu studené války a ideologické diskriminace," uvedla ve svém prohlášení Čínská národní rozvojová a reformní komise (NDRC).

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-studena-valka-cina-a-australie-spolu-konci-na-dobu-neurcitou-153731#

6.5.2021 Americký ministr zahraničí Antony Blinken v Kyjevě prohlásil, že u hranic s Ukrajinou zůstává významný počet ruských vojáků a vojenského vybavení navzdory tomu, že Moskva minulý měsíc ohlásila stažení vojsk. Zároveň Rusko vyzval, aby upustilo od agresivního chování. Šéf americké diplomacie to uvedl při jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zelenskyj dnes také vyzval NATO, aby posílilo svou vojenskou přítomnost v regionu, a požádal Spojené státy, aby na červnovém summitu Severoatlantické aliance podpořily snahu Kyjeva připojit se k Akčnímu plánu členství v NATO.

29.4.2021 NATO zahájilo v Albánii rozsáhlé vojenské cvičení, kterého se účastní i Spojené státy a další členské země aliance. Podle amerického armádního představitele jde o první takto velké manévry na západním Balkáně od dob druhé světové války, uvedla agentura AP. Hlavní část cvičení Defender-Europe 21 pod vedením USA hostí Albánie, v jejímž největším přístavu Drač se poprvé od druhé světové války budou provádět vojenské vyloďovací a naloďovací operace, řekl novinářům Joseph Scrocca.

"Tato historická mise demonstruje naši schopnost sloužit jako strategický partner v regionech západního Balkánu a Černého moře," dodal Scrocca s tím, že manévrů se zúčastní na 26 tisíc armádních příslušníků z 26 členských a partnerských zemí aliance. Defender-Europe se pod vedením americké armády koná každý rok. Letos se soustředí na zvyšování bojové připravenosti a schopnosti vzájemné součinnosti vojsk, letectev a námořnictev zúčastněných států.

Cvičení se podle serveru Balkan Insight bude konat i v dalších balkánských členských zemích NATO - Bulharsku, Chorvatsku, Severní Makedonii a Rumunsku. V květnu zavítají americká vojska v rámci manévrů též do bosenského Sarajeva. Loňský ročník Defender-Europe měl být největším aliančním cvičením v Evropě za posledních 25 let, jeho výslednou podobu však výrazně omezila pandemie covidu-19. I letos budou manévry doprovázet zpřísněná opatření proti šíření nákazy.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/manevry-na-balkane-v-albanii-zacalo-rozsahle-vojenske-cviceni-nato-40358749#

28.4.2021 Britské královské námořnictvo v rámci demonstrace své vojenské síly Rusku a Číně vyšle příští měsíc na svou první plavbu vojenskou letadlovou loď HMS Queen Elizabeth (v překladu Královna Alžběta). "Spojené království neustupuje, ale pluje vpřed, aby sehrálo aktivní roli při formování mezinárodního systému 21. století," uvedl podle webu Daily Mail britský ministr obrany.

Válečná loď v hodnotě tří miliard liber (asi 89 miliard korun) s letkou osmi stíhaček Královských vzdušných sil (RAF) F-35B na palubě vypluje 24. května na cestu do Asie. Doprovázet ji bude dalších šest plavidel Královského námořnictva, včetně ponorky vyzbrojené řízenými střelami Tomahawk, a čtrnáct námořních vrtulníků.

Podle britského ministerstva obrany "Spojené královstí opustí největší koncentrace námořní a letecké síly za poslední generaci". Takzvaná Carrier Strike Group (Úderná transportní skupina) má během své osmadvacetitýdenní plavby navštívit přes 40 zemí včetně Indie, Japonska, Jižní Koreje a Singapuru. Součástí družiny by měl být i americký torpédoborec USS The Sullivans a holandská fregata HNLMS Evertsen. 

https://cnn.iprima.cz/kralovna-alzbeta-ma-vystrasit-rusko-a-cinu-nejvetsi-britska-letadlova-lod-zamiri-do-asie-24092?<br>

22.4.2021 Rusové od konce března přesunuli k hranicím i tankové jednotky zpoza Uralu a dalších vzdálených oblastí. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že podle zpráv, které má k dispozici Kyjev, je soustředěno na Krymu a blízko Ukrajiny přes 120 tisíc vojáků. Jde o největší přesun ruských vojsk k Ukrajině od roku 2014, kdy Rusko bez boje anektovalo Krym a začala válka v Donbasu.

Moskva obviňuje Ukrajinu a NATO z provokací, válečných příprav a protiruské propagandy. Ministr obrany Sergej Šojgu tvrdí, že jde o vojenské cvičení. Podle agentury TASS velké manévry začaly právě dnes, ve čtvrtek 22. dubna, a ministr zahraničí Sergej Šojgu oznámil, že od pátku se vojáci mají začít stahovat.

Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na dnešní rozsáhlé vojenské cvičení. "Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Na Ukrajině se hovoří také o tom, že se Rusko pokouší nátlakem dosáhnout obnovení vodních dodávek na Krym. Ukrajinci je přerušili po ruské anexi poloostrova před sedmi lety. "Putinovi jde také o to, aby dotlačil ukrajinskou vládu k nějakým kompromisům ohledně Donbasu. Aby měl speciální status a mohl třeba mít obchodní kontakty se zahraničím, i když je okupován," řekl minulý týden deníku Aktuálně.cz ukrajinský vojenský analytik Mychajlo Samus z výzkumného centra New Geopolitics Research Network. 

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/stihacky-drony-i-nemocnice-satelity-ukazuji-obri-ruskou-arma/r~755e5d90a28b11ebb0fa0cc47ab5f122/

21.4.2021 Fotografie ze 16. dubna zachycují na vojenském letišti Saki na Krymu seřazené stíhací bombardéry Suchoj Su-30, které na snímcích z konce března nebyly.

Na Krymu jsou dále na satelitních snímcích vidět výsadková letadla, bitevní vrtulníky, drony nebo vojenské nemocnice Kromě bombardérů Su-30 v oblasti působí také bombardéry Su-34, Su-2, stíhačky Su-27 a bitevníky Su-25. Snímky byly pořízeny mezi 27. březnem a 16. dubnem společností Maxar Technologies.

"Vhodně rozmístili různé elementy vzdušných sil, které by byly zapotřebí pro získání převahy ve vzdušném prostoru nad bitevním polem a pro podporu pozemních vojsk," uvedl k záběrům Philip Breedlove, který sloužil jako vrchní velitel sil NATO v Evropě, když ruské síly v roce 2014 obsadily Krym. Podle Breedlova snímky ukazují, že ruské jednotky nejsou připraveny k okamžitému útoku. Moskva však podle něj má více možností zahájení vojenských akcí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusko-presunulo-na-krym-moderni-bombardery-40357703# 

20.4.2021 Moskva informovala, že hodlá v Černém moři vytvořit chráněnou linii, za kterou nebudou moci proplout žádné zahraniční lodě. Rusko tak úplně znemožní ostatním zemím přístup do Azovského moře, kde je řada klíčových ukrajinských přístavů. Spojené státy se proti ruské blokádě bouří.

"Od deváté hodiny večer 24. dubna do deváté hodiny večer 31. října bude pozastavena veškerá zahraniční námořní doprava přes teritoriální vody Ruské federace," uvedlo ruské ministerstvo obrany prostřednictvím zpravodajské agentury RIA Novosti. Za námořní linii nebudou moci proplout válečné lodě ani ostatní druhy plavidel. Podle USA je taková blokáda nepřípustná, tím spíše, že Kreml k takovému kroku nikdo nevyprovokoval, uvedla agentura AFP. Americké torpédoborce sice minulý týden mířily do Černého moře, kde se měly pokusit o zklidnění napětí v regionu, v němž se ostřelují ukrajinští vojáci a proruští separatisté, prezident Joe Biden ale válečné lodě na poslední chvíli stáhl. Chystanou blokádu odsoudila i Evropská unie.

Tím, že bude Rusko monitorovat část Černého moře, kterou si nárokuje, výrazně sníží šance, že Ukrajině v případě skutečného konfliktu připluje nějaká loď na pomoc. Plánovaná blokační linie totiž počítá s tím, že se žádné zahraniční plavidlo nedostane do Azovského moře, což je část Černého moře, kterou odděluje poloostrov Krym a Kerčský průliv. V oblasti stojí řada významných přístavů včetně těch v Mariupolu, jednom z největších měst Ukrajiny.

Není to poprvé, co chce Rusko podobnou blokádu uskutečnit. I v letech 2018 a 2019 usilovalo o zahrazení Kerčského průlivu. Nyní tak ale Kreml činí v době vzrůstajícího napětí na hranici Ruska a Ukrajiny. Vladimir Putin jen pár kilometrů za hraniční linií stále nechává zhruba sto tisíc vojáků a několik tisíců kusů vojenské techniky, což představuje větší arzenál, než jaký Rusko v roce 2014 potřebovalo k anexi Krymu.

https://cnn.iprima.cz/rusko-planuje-blokadu-cerneho-more-zapad-ztrati-pristup-do-ukrajinskych-pristavu-23554?

18.4.2021 Rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů je snahou Západu odvést pozornost od aktivit organizované skupiny plánující převrat v Bělorusku. Podle agentury TASS to v neděli řekl šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ze zapojení do tohoto plánu obvinil americké tajné služby.

Ruská tajná služba FSB v sobotu oznámila, že v Rusku zatkla dva Bělorusy, kteří jsou podezřelí z plánů na svržení běloruské vlády a z chystaného atentátu na běloruského prezidenta. Muži byli vydáni do Běloruska. "Jakmile zazněla obvinění namířená proti americkému prezidentovi, české úřady jako na povel oznámily vyhoštění ruských diplomatů," cituje TASS vyjádření Sluckého.

"Je naprosto jasné, že to bylo zinscenované. Bělorusové útočí na Spojené státy, tak my odvedeme pozornost v politické i v informační sféře a zaútočíme na Rusko," dodal.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/zapad-chce-odvest-pozornost-od-deni-v-belorusku-tvrdi-rusky-poslanec-o-vyhosteni-diplomatu-z-cr-40357376#<br>

18.4.2021 Kvůli vyjádření podpory Ukrajině zamíří v květnu britské válečné lodě do Černého moře. V neděli to uvedl list The Sunday Times s odvoláním na zdroje z britského námořnictva. V sobotu vpluly do Černého moře dvě ruské válečné lodě doprovázené 15 dalšími plavidly. Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke.

V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/britske-namornictvo-posle-do-cerneho-more-valecne-lode-40357374#

18.4.2021 Spojené státy usilují o dialog a spolupráci s Moskvou navzdory novým sankcím vyhlášeným ve čtvrtek i vyhoštění ruských diplomatů. Americký prezident Joe Biden v projevu věnovaném vztahům s Ruskem zdůraznil, že nechce dál stupňovat napětí, ačkoli nevyloučil další restrikce. Pouhých několik hodin poté, co USA oznámily nové ekonomické sankce vůči Rusku a nařídily vyhoštění ruských diplomatů, prohlásil, že s ruským protějškem Vladimirem Putinem by se rád setkal letos v létě na území evropské země. Kreml dosud na nabídku nereagoval.

Nad Nord Streamem visí dál otazníky

V projevu se vrátil k úternímu telefonátu s Putinem. "Byl jsem upřímný ... Když jsme s Putinem mluvili tento týden, varoval jsem ho před naší reakcí. Zjistili jsme totiž, že se Rusko vměšovalo do (amerických prezidentských) voleb a to je nepřijatelné," prohlásil.

Za jeho působení jde již o druhé vyhlášení sankcí. Poprvé to bylo v březnu kvůli opozičnímu politikovi Alexeji Navalném. Nyní se však Biden o Navalném vůbec nezmínil.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/biden-kremlu-nadesel-cas-zklidnit-40357349#<br>

17.4.2021 Dvě ruské vojenské lodě spolu s dalšími 15 menšími plavidly v sobotu propluly přes Bospor do Černého moře. Lodě slouží k vylodění vojáků na pobřeží a jejich podpoře, uvedla agentura Reuters. Podle agentury se v blízké době očekává připlutí dalších dvou ruských vojenských lodí.

Vstup dvou bojových lodí do Černého moře plánovaly tento týden podle Ankary i Spojené státy, ale nakonec lodě přes Bospor nepropluly. Podle amerických představitelů námořnictvo podalo žádost o proplutí jen z toho důvodu, aby mělo zaručený přístup do Černého moře v případě nutnosti. V pátek večer vstoupila do Černého moře loď s logistickým vybavením pro síly NATO v Rumunsku.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/dalsi-eskalace-rusove-do-cerneho-more-presouvaji-flotilu-vojenskych-lodi-40357355# 

16.4.2021 Ministerstvo financí si původně prostřednictvím vládních dluhopisů označovaných jako OFZ plánovalo v letošním roce půjčit 3,7 bilionu rublů (přes bilion Kč). Dnes se rozhodlo tento plán snížit o 875 miliard rublů (248 miliard Kč). Dříve přitom zvažovalo redukci o maximálně 700 miliard rublů" Ruské ministerstvo financí se rozhodlo snížit letošní plán státních půjček, a to výrazněji, než původně předpokládalo. Učinilo tak poté, co Spojené státy oznámily, že od 14. června zakážou americkým finančním institucím účast na primárním trhu s dluhopisy ruské vlády denominovanými v rublech.

Ministerstvo financí si původně prostřednictvím vládních dluhopisů označovaných jako OFZ plánovalo v letošním roce půjčit 3,7 bilionu rublů (přes bilion Kč). Dnes se rozhodlo tento plán snížit o 875 miliard rublů (248 miliard Kč). Dříve přitom zvažovalo redukci o maximálně 700 miliard rublů. Biden dnes podle agentury Reuters také podepíše exekutivní příkaz, kterým zmocní americkou vládu k uvalení sankcí vůči jakémukoli sektoru ruské ekonomiky a kterým zakáže americkým bankám účast na primárních trzích dluhopisů denominovaných v rublech. Americké banky nicméně budou podle Reuters nadále moci tyto dluhopisy nakupovat na sekundárních trzích.
USA se domnívají, že ruští hackeři stojí za rozsáhlým kybernetickým útokem vůči softwaru americké společnosti SolarWinds. Tento program používaly americké vládní instituce, mnohé korporace i domácnosti. Díky tomu se hackeři mohli dostat do sítí ministerstev, federálních agentur či významných firem. Podle představitelů USA šlo o zpravodajskou operaci s cílem získat americká vládní tajemství. Zástupci USA minulý měsíc rovněž obvinili ruského prezidenta Vladimira Putina, že schválil operaci, jejímž cílem bylo pomoci bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi ke znovuzvolení v loňských volbách. Žádné důkazy však nenasvědčují tomu, že by Rusko či kdokoli jiný nějakým způsobem zmanipuloval výsledek hlasování, píše AP.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4651456/usa-uvali-na-rusko-nove-sankce-a-rozsiri-zakaz-obchodovani-s-ruskym-dluhem.html

15.4.2021 USA zrušily vyslání dvou bojových lodí do Černého moře. Akci velmi kritizovalo Rusko, které ji označilo za provokaci. Podle agentury Reuters, která se odvolává na diplomatický zdroj, to oznámilo americké velvyslanectví v Ankaře tureckému ministerstvu zahraničí. Vyslání amerických plavidel kritizovalo Rusko, které ho označilo za provokaci. Američtí představitelé ale uvedli, že vyslání lodí nikdy nepotvrdili.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/usa-nevyslou-bojove-lode-do-cerneho-more-podle-rusu-slo-o-provokaci-150739#<br>

14.4.2021 Dva americké torpédoborce jsou na cestě do Černého moře, jeden má proplout Bosporem ještě během středy, druhý ve čtvrtek. Vyslány tam byly v době zvýšeného napětí na rusko-ukrajinské hranici, u níž se soustřeďují početné ruské jednotky. Moskva se už proti plánu vyslat torpédoborce do Černého moře ohradila, podle ní by bylo lépe, kdy tam vůbec nepluly a rozhodně se nemají přibližovat ke Krymu. Tento ukrajinský poloostrov Rusko okupuje.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/americke-torpedoborce-se-blizi-k-cernemu-mori-varujeme-vas-zni-z-ruska-40356935#

14.4.2021 Írán v úterý oznámil, že po sabotáži v jeho jaderném zařízení, začne obohacovat uran na 60 procent, což je zatím nejvyšší hodnota. Prezident Hasan Rúhání to ve středu označil za reakci Teheránu na izraelskou akci v Natanzu. Izrael akci, která způsobila rozsáhlý výpadek elektřiny v jaderném zařízení, nepopírá.

"Chtěli jste, abychom při rozhovorech měli prázdné ruce. Naše ruce jsou však plné," uvedl Rúhání s odkazem na současná jednání o oživení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi. "Obohacování na 60 procent je naší odpovědí na vaše zlo. Usekli jsme vám obě ruce, jednu odstředivkami IR-6, druhou 60 procenty," dodal prezident. Hlavní íránský vyjednavač Abbás Aragčí spolu se zvýšením míry obohacení na 60 procent také informoval, že v Natanzu bude zprovozněno dalších 1000 nových odstředivek. "Ode dneška (od úterý) začínají praktické přípravy na obohacování v Natanzu na 60 procent, 60 procent se používá v radiofarmakoterapii," řekl mluvčí íránského jaderného úřad Behrúz Kamalvandi agentuře FARS.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/odpoved-na-vase-zlo-budeme-obohacovat-uran-na-60-procent-oznamil-iran-40356995#

13.4.2021 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý vyzval Rusy, aby přestali u hranic s Ukrajinou shromažďovat vojáky a bojovou techniku. Aliance podle něj zvažuje možnosti, jak podpořit Ukrajinu. Moskva z eskalace napětí na Donbasu naopak viní Kyjev. Ukrajinský ministr zahraničí ale v úterý v centrále NATO ujistil, že jeho země o válku s Ruskem nestojí.

"Rusko musí ihned ukončit toto shromažďování jednotek uvnitř Ukrajiny a u jejích hranic, ukončit provokace a okamžitě snížit napětí," řekl Stoltenberg. Aliance bude podle něj pokračovat v podpoře ukrajinských sil a hledat cesty, jak ji rozšířit. O možném posílení spojeneckých jednotek v černomořské oblasti, které žádá Kyjev, však konkrétně nemluvil. Varování ze strany Severoatlantické aliance přichází krátce poté, co zaznělo varování z Moskvy. Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov v úterý Američanům vzkázal, ať se raději drží dál od ruského pobřeží. Reagoval tak na rozhodnutí Spojených států poslat do Černého moře dvě vojenské lodě.

"Jakékoli hrozby posilují přesvědčení Moskvy, že se ubírá správnou cestou. Že jsou USA naším protivníkem a dělají vše, aby podlomily ruské pozice na mezinárodní scéně," uvedl Rjabkov.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nato-vyzvalo-rusy-aby-prestali-s-manevry-u-hranic-s-ukrajinou-40356849#<br>

11.4.2021 Izrael dlouhodobě považuje íránský jaderný program za hrozbu pro svou bezpečnost. A v minulosti několikrát dokázal, že ani silové řešení mu není cizí. Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem. Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí ho odpoledne v íránské státní televizi označil za teroristický útok.

Izraelská rozhlasová stanice Kan následně uvedla, že útok provedla izraelská zpravodajská služba Mossad. Odvolala se přitom bez dalších podrobností na své zdroje z tajných služeb. Izrael se k věci oficiálně nevyjádřil. S odkazem na místní televizi o tom napsala agentura Reuters.

Nejnovější incident přichází den poté, co Teherán spustil v Natanzu nové pokročilé odstředivky, které umožní rychlejší obohacování uranu. Přichází rovněž v době, kdy se světové mocnosti snaží oživit jadernou dohodu s Íránem, od níž Spojené státy odstoupily za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Provoz v Natanzu, který se nachází v poušti v centrální provincii Isfahán, je klíčovou částí íránského jaderného programu a monitorují jej inspektoři z MAAE. Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí řekl, že incident v Natanzu se týkal elektrické soustavy a obešel se bez kontaminace a obětí. Doplnil, že se příčina problému vyšetřuje. Mluvčí MAAE Reuters prostřednictvím e-mailu sdělil, že agentura o zprávách v médiích ví, ale v této fázi komentář neposkytne.

Loni v červenci propukl v Natanzu požár. Vláda tehdy věc označila za pokus sabotovat íránský jaderný program. V roce 2010 byl při útoku na Natanz odhalen počítačový červ Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jaderny-provoz-v-iranu-celi-utoku-pry-za-nim-stoji-agenti-z-izraele-150290#

9.4.2021 Dvě americké válečné lodě zamíří do Černého moře kvůli aktuálnímu napětí na rusko-ukrajinské hranici. Spojené státy sdělily Turecku, že tam budou do 4. května uvedla v pátek Ankara. Pentagon sdělil stanici CNN, že by USA mohly podniknout takovýto krok, aby podpořily Ukrajinu.

"Před patnácti dny nám byla poslána diplomatickými kanály nóta, že dvě americké lodě by měly proplout do Černého moře na základě konvence z Montreaux. Lodě zůstanou v Černém moři do 4. květa." uvedlo turecké ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters. Konvence z Montreaux z roku 1936 umožňuje Turecku kontrolovat Dardanely a Bospor a omezuje přístup zahraničních válečných lodí. Rozhodnutí o proplutí se musí vydávat do dvou týdnů.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/usa-vyslou-do-cerneho-more-valecne-lode-kvuli-napeti-mezi-ruskem-a-ukrajinou-40356557# 

2.4.2021 Rusko v rámci cvičení Západ 2021 přesunulo k hranicím Ukrajiny desítky taktických praporů včetně jednotek vyzbrojených tanky, obrněnými transportéry a ženijní technikou. O jejich počtech informoval ve čtvrtek Novinky ukrajinský velvyslanec Jevghen Perebyjnis. Rusko popírá, že by šlo o hrozbu, a naopak varuje Ukrajinu před pokusem zahájit další konflikt na Donbasu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Kyjevu pohrozil, že by v další válce mohla být Ukrajina zničena. Poslední vyhodnocení situace naznačují, že existují dostatečné a důvěryhodné důkazy, že se Ruská federace aktivně připravuje k větší eskalaci situace v oblasti linie doteku v Doněcké a Luhanské oblasti," řekl Perebyjnis.

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba ve čtvrtek oznámil, že o krocích Moskvy přispívajících k "systematickému vyostřování" bezpečnostní situace na východě Ukrajiny a na Krymu jednal s představitelku Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Helgou Schmidtovou. Ta dohlíží na dodržování příměří na Donbasu.

"Po obvodu ruských hranic je pozorována zvýšená aktivita ozbrojených sil NATO, dalších organizací i jednotlivých zemí. To všechno nás nutí být ve střehu," řekl mluvčí.

Lavrovovy výhružky

Rusko dokonce varovalo Ukrajinu, aby na Donbasu nezačínalo žádnou vojenskou akci. Ministr zahraničí Sergej Lavrov pohrozil Kyjevu, že pokusy začít na válkou zničeném východě Ukrajiny další vojenský konflikt by mohl skončit zničením Ukrajiny.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ukrajina-muze-byt-znicena-pohrozil-kyjevu-rusky-ministr-zahranici-40355881#<br>

1.4.2021 Kyjev ve středu varoval, že Rusko přesouvá značné kolony svých vojsk k hranicím s Ukrajinou. Od počátku roku tam přibývá střetů mezi ukrajinskými vojáky a separatisty a nabývá na intenzitě ostřelování. Ukrajinský parlament vyzval Moskvu, aby zastavila nepřátelské akce, a mezinárodní společenství, aby zesílilo tlak na Rusko. Americké velitelství v Evropě kvůli přesunům ruských vojsk zvýšilo stupeň rizika ohrožení na nejvyšší, varující před okamžitou krizí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ruske-manevry-u-hranic-s-ukrajinou-kyjev-se-obava-invaze-40355831#

28.3.2021 Írán a Čína v sobotu podepsaly pakt o strategické spolupráci. Má platit 25 let a zajišťuje mimo jiné čínské investice do energetiky a infrastruktury. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

V Teheránu je od pátku čínský ministr zahraničí Wang I a íránská média avizovala, že se chystá podpis dohody mezi ním a šéfem íránské diplomacie Mohammadem Džavádem Zarífem. Ceremonii dnes odvysílala živě íránská státní televize.

Čína je spojencem Íránu a jeho největším obchodním partnerem. V roce 2016 se země dohodly, že v příštím desetiletí objem bilaterální obchodní výměny zdesetinásobí na 600 miliard dolarů (13 bilionů Kč).

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/iran-a-cina-podepsaly-strategickou-dohodu-platit-ma-25-let-148645#<br>

26.3.2021 Raketa zapálila zásobník ropy v Saúdské Arábii. V ropném terminálu v provincii Džizán na jihu Saúdské Arábie vzplál ve čtvrtek večer jeden z velkých zásobníků ropy, který zasáhla raketa, oznámilo v pátek saúdskoarabské ministerstvo energetiky. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V pátek je to šest let, co se Saúdská Arábie zapojila do jemenské občanské války na žádost jemenského prezidenta. Abd Rabbú Mansúr Hádí nedokázal čelit vzbouřeným šíitským Húsíům, kteří mají podporu Íránu.

  • Ministerstvo energetiky útok označilo nejen za napadení samotného království, ale "celé světové ekonomiky a globální energetické bezpečnosti". Saúdskoarabské ministerstvo obrany po útoku upozornilo, že země připravuje odstrašující akci na ochranu svých ropných zařízení.
  • Po nástupu Joea Bidena do funkce amerického prezidenta odepřel Washington Rijádu podporu a začal tlačit na uzavření příměří. V pondělí navrhla Saúdská Arábie příměří, na které by dohlížela OSN, vzbouření šíitští Húsíové podporovaní Íránem však plán zatím nepřijali, protože neakceptoval jejich požadavky. Nabízel částečné obnovení provozu letiště v Saná a převod poplatků z dovezené ropy na společný účet Húsíů a vlády, ze kterého by se platili úředníci a další státní zaměstnanci v klíčové infrastruktuře.
  • Húsíové požadují otevřít bez dalších podmínek letiště v hlavním městě Saná i přístav Hudajdá.
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/raketa-zapalila-zasobnik-ropy-v-saudske-arabii-40355178# 

19.3.2021 Mrazivá atmosféra doprovázející první jednání zástupců Washingtonu a Pekingu, k němuž po delší době došlo, nesouvisela pouze s místem konání na Aljašce. Netrvalo dlouho a během dvoudenního americko-čínského jednání na Aljašce přešly obě strany rovnou k věci. "Budeme hovořit o našich hlubokých obavách z počínání Číny, včetně Sin-ťiangu, Hongkongu, Tchaj-wanu, kybernetických útoků proti USA a ekonomického nátlaku vůči našim spojencům," nastolil americký ministr zahraničních Antony Blinken hned na úvod laťku a tím předznamenal i atmosféru rozhovorů. Podle jeho názoru Čína svými aktivitami ohrožuje platná pravidla, na nichž závisí stabilita tohoto světa.

  • Odpověď protistrany na sebe nenechala dlouho čekat. "Spojené státy nejsou reprezentantem veřejného mínění, měly by si nejprve vyřešit své vlastní problémy s ochranou lidských práv. Black Lives Matter se neobjevilo teprve v posledních letech." Takto Blinkenovi odpověděl člen komunistického vedení Jang Ťie-čch', jenž má v rámci politbyra na starosti zahraniční politiku a stojí i nad šéfem diplomacie Wang Im.
  • Setkání americké a čínské delegace na tak vysoké úrovni bylo první od změny vlády ve Washingtonu. Místo konání, v Anchorage na Aljašce, mělo být symbolické, neboť se nachází na půli cesty mezi Spojenými státy a Čínou. Avšak jako by se tamní klima s teplotou výrazně pod bodem mrazu podepsalo i na náladě doprovázející americko-čínské rozhovory. Podle očitých svědků zejména členové čínské delegace těžko skrývali za svými rouškami hněv, jaký u nich vyvolalo Blinkenovo vystoupení .
  • Ještě před americko-čínským setkáním na Aljašce navštívil Blinken během uplynulého týdne spolu s ministrem obrany Lloydem Austinem několik států oblasti jihovýchodní Asie, mezi nimi Jižní Koreu a Japonsko. To bylo považováno za signál, že nová americká vláda chce utužit tradiční spojenectví se zeměmi v regionu, jež se cítí být dlouhodobě ohroženy sílícími mocenskými ambicemi Číny. Při těchto návštěvách se američtí ministři přihlásili k závazku obě země vojenský ochránit v případě vojenského napadení.
  • Pokud jsou USA rozhodnuty vydat se na cestu konfrontace, bude Čína bojovat až do konce.
  • Americká klatba tak dolehla mimo jiné na společnost Huawei, budující infrastrukturu sítí 5G, či na sociální sítě TikTok a WeChat, případně na výrobce mikročipů SMIC. Na druhé straně ovšem Peking omezuje na svém území americké technologické firmy Google, Twitter nebo Facebook již od začátku tisíciletí. Děje se tak s cílem snížit na nich závislost a vybudovat naproti tomu vlastní digitální ekosystém, zcela nezávislý na okolním světě, do něhož by bylo možné zvenčí vstupovat jen se svolením.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/na-aljasce-skoncila-prima-jednani-cinitelu-velmoci-usa-a-cina-si-nic-nedarovaly.A210319_221454_ln_zahranici_lihav

18.3.2021 Vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh šajch Hasan Nasralláh prohlásil, že Libanon nesmí být vtažen do občanské války. Hovořil přitom o vnějších a vnitřních aktérech, aniž upřesnil podrobnosti, napsala agentura Reuters.

"Mám informace, že existují vnější a také nějaké vnitřní síly, které usilují o občanskou válku," uvedl Nasralláh s tím, že aktéři hledají spouštěč. Které síly má konkrétně na mysli, přitom podle Reuters neupřesnil. Krok k řešení stávající finanční krize by podle šéfa Hizballáhu představovalo sestavení nové vlády.

Libanon se potýká s tíživou finanční krizí, jež představuje největší ohrožení jeho stability od občanské války z let 1975-1990. Libanonci v posledních dnech obnovili protivládní protesty, které začaly na podzim 2019. Mnozí přišli o práci i o přístup k bankovním kontům a vlivem propadu libanonské libry mají někteří problém obstarat si dostatek jídla. Zemi vede dosluhující kabinet premiéra Hasana Dijába, který podal demisi po loňském srpnovém výbuchu v bejrútském přístavu, při němž zemřelo 200 lidí. Novou vládu se zatím sestavit nepodařilo.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/mam-informace-ze-v-libanonu-existuji-sily-usilujici-o-obcanskou-valku-prohlasi.A210318_214109_ln_zahranici_lihem?

17.3.2021 Je to zabiják. Za vměšování do loňských listopadových voleb zaplatí, prohlásil americký prezident Joe Biden na adresu svého ruského protějšku Vladimira Putina. Silná prohlášení zazněla v rozhovoru, který odvysílala ve středu ráno místního času americká televizní stanice ABC.

  • Ruský rubl klesá k americkému dolaru o 1,6 % na 74,03 USDRUB po výrocích amerického prezidenta Bidena, že Rusko "zaplatí" za údajné vměšování do voleb v USA. Ruské státní dluhopisy klesly, ruský index RSI denominovaný v dolarech klesá o 3,8 % (Reuters) 

Biden v rozhovoru řekl, že po nástupu do Bílého domu absolvoval dlouhý telefonický hovor se šéfem Kremlu, v němž mu měl říci: "Pokud dojdu k závěru, že k tomu (ke snaze o ovlivnění voleb) došlo, buďte připraven."

Podle americké tajné služby se Rusko v listopadových volbách v USA postavilo za tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa a pokusilo se Bidena poškodit. Podle tajných služeb chtěla Moskva ovlivnit výsledek voleb a zasít sváry v zemi. Putin a jeho vláda opatření "schválili a provedli".

Kreml zprávu amerických zpravodajských agentur o údajných pokusech Ruska ovlivnit americké volby odmítl. Zpráva je "špatná, absolutně neopodstatněná a nepodložená", uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko podle jeho slov nezasahovalo do voleb ani v roce 2020, ani v předchozích amerických volbách. Takové tvrzení ze strany USA jen škodí "již tak narušeným rusko-americkým vztahům".

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/putin-je-vrah-zaplati-za-to-prohlasil-biden-40354267#

16.3.2021 Začíná jedno z největších vojenských cvičení Severoatlantické aliance pod vedením americké armády, Defender Europe 2021. Cvičení bude probíhat do června ve více než 30 výcvikových prostorech napříč kontinentem. Spojeneckého cvičení se zúčastní na 28 tisíc vojáků z 27 členských zemí NATO.

V rámci cvičení budou spojenci trénovat nasazení amerických sil ve velikosti jedné divize ze Spojených států do Evropy a jejich přesun napříč kontinentem do různých výcvikových oblastí. Minulý rok mělo být cvičení Defender Europe největším aliančním cvičením za posledních 25 let, avšak vypuknutí pandemie covid-19 jej výrazně zmenšilo. Letos se cvičení rozprostře od Balkánu po černomořský region za využití klíčových pozemních a námořních tras spojujících Evropu, Asii a Afriku. To vše za dodržení protipandemických opatření.

https://www.natoaktual.cz/v-mediich/zacina-cviceni-nato-defender-europe-21-pozemni-sily.A210316_191955_na_media_m02

16.3.2021 Sýrie v úterý ohlásila izraelský útok na jihu země. Podle agentury SANA se protivzdušné obraně nad Damaškem podařilo sestřelit několik raket. Mluvčí izraelské armády zprávy zahraničních médií nekomentovala.

Podobně se Izrael choval v předchozích případech, kdy syrská armáda tvrdila, že zasáhla úspěšně proti izraelskému útoku. Naposledy to bylo 28. února, kdy byl pod palbou jižní okraj syrské metropole. Izraelci provedli v minulosti několik set podobných útoků s cílem zasáhnout íránské objekty a skupiny podporované Íránem. Izraelští politici tvrdí, že neumožní Íránu vytvořit si v Sýrii zázemí. Teherán je stejně jako Moskva spojencem Damašku v syrské občanské válce.

Izraelští představitelé se k útokům na Sýrii většinou doznávají se zpožděním a nepřímo. Ministr obrany Benny Ganc například nedávno řekl, že Izrael podniká akce v Sýrii proti íránským cílům skoro každý týden.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/syrska-protivzdusna-obrana-zasahla-proti-izraelskemu-utoku-udajne-sestrelila-ne.A210316_222639_ln_zahranici_lihem

13.3.2021 Palestinská samospráva a Liga arabských států (LAS) v sobotu odsoudily otevření diplomatické úřadovny České republiky v Jeruzalémě a označily jej za porušení mezinárodního práva. Informovala o tom agentura Reuters. Česko otevřelo úřadovnu v Jeruzalémě k 1. březnu, ve čtvrtek se konala slavnostní ceremonie, které se zúčastnil premiér Andrej Babiš.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/palestina-a-arabske-staty-oznacily-otevreni-ceske-diplomaticke-uradovny-v-jeruzaleme-za-poruseni-mez.A210313_161227_ln_zahranici_lijk?

12.3.2021 Jeruzalém/Washington - Izrael od roku 2019 zasáhl nejméně 12 lodí, které buď patřily Íránu, nebo vezly íránský náklad. Směřovaly do Sýrie a většina z nich přepravovala íránskou ropu. S odvoláním na americké a regionální zdroje o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ). Cílem Izraele je nedovolit Íránu obchodovat s ropou, protože zisk z ní může sloužit k financování extremistických skupin působících na Blízkém východě.

Izraelci použili hlavně miny a na lodě útočili v Rudém moři i na dalších místech. Plavidla se v důsledku útoků nepotopila, nejméně dvě z nich se ale musela vrátit do přístavu v Íránu. Írán je spojencem v občanské válce spojencem syrského režimu. V Sýrii se rychle zhoršuje ekonomická situace a Damašek to přičítá přerušeným dodávkám íránské ropy, napsal WSJ.

Izrael viní Íránce ze sabotážních akcí, připsal Íránu výbuch na izraelské nákladní lodi Helios Ray napadené v únoru v Ománském zálivu. Izraelská ministryně ochrany životního prostředí Gila Gamlielová minulý týden spojila s Íránem ekologickou katastrofu, již způsobil únik velkého množství ropy u izraelského pobřeží. Izraelský ministr obrany Benny Ganc ale přiznal, že Izrael nemá důkazy o tom, že byl únik ropy úmyslným činem Íránu.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/wsj-izrael-zautocil-na-nejmene-12-lodi-s-iranskou-ropou/2007860 

10.3.2021 Německý ministr zahraničí Heiko Maas se včera poprvé veřejně vyjádřil k budoucím transatlantickým vztahům. Vyzval k jejich resetu a Američany ujistil, že Německo je "na jejich straně". Podle Maase by měly obě strany více spolupracovat v boji proti demokratickým hrozbám. Spolupráce by podle něj mohla vést i ke společným sankcím vůči Rusku a Číně (The Capitals)

4.3.2021 Sílící soupeření s Čínou je klíčovou výzvou, které Spojené státy čelí v 21. století. Vyplývá to z dokumentu, v němž administrativa amerického prezidenta Joea Bidena načrtla svou strategii na poli národní bezpečnosti. Podle ministra zahraničí Anthonyho Blinkena představuje asijská země pro USA největší geopolitickou zkoušku tohoto století, uvedla agentura Reuters.

"Je to jediný soupeř, který je potenciálně schopen spojit svoji ekonomickou, diplomatickou, vojenskou a technologickou sílu a stát se trvalou výzvou stabilnímu a otevřenému mezinárodnímu systému," uvádí se na adresu Číny ve 24stránkovém vládním dokumentu.

USA se s Čínou dostávají do střetu kvůli mocenskému přetlačování v regionu Indického a Tichého oceánu, ekonomické politice Pekingu, potlačování opozice v Hongkongu, otázce Tchaj-wanu či stavu lidských práv v provincii Sin-ťiang, kde žijí muslimští Ujguři..

"Náš vztah s Čínou bude založený na konkurenci tam, kde je to potřeba, na spolupráci tam, kde je to možné, a soupeření tam, kde je to nutné.

  • USA chtějí "potvrdit, modernizovat, a investovat do" spojenectví s Austrálií, Japonskem, Jižní Koreou a Severoatlantickou aliancí, která jsou "největší strategickou výhodou Ameriky". Kromě těchto tradičních spojenců hodlá Washingtom budovat partnerství i s Indií, Singapurem či Vietnamem.
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/cina-je-hlavnim-souperem-usa-40352889# 

3.3.2021 Nejméně deset raket bylo ve středu odpáleno na iráckou leteckou základnu Ajn al-Asad, kde sídlí vojáci Spojenými státy vedené koalice. Zda si útok vyžádal oběti, není v tuto chvíli jasné. S odkazem na mluvčího koalice a iráckou armádu o tom informovala agentura AP.

Rakety základnu v západoirácké provincii Anbár zasáhly v 7:20 místního času (05:20 SEČ), uvedl mluvčí koalice plukovník Wayne Marotto. Doplnil, že irácké bezpečnostní síly okolnosti útoku vyšetřují. Irácká armáda později sdělila, že útok nezpůsobil významné ztráty a že bezpečnostní složky našly odpalovací rampu raket.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/iracka-zakladna-s-americkymi-vojaky-se-stala-tercem-utoku-zasahlo-ji-deset-raket.A210303_091353_ln_zahranici_vag

12.2.2021 Moskva je připravena přerušit vztahy s Evropskou unií, pokud sedmadvacítka uvalí na Rusko sankce. Řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru, jehož část je umístěna na webových stránkách ruské diplomacie.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/moskva-je-pripravena-prerusit-vztahy-s-evropskou-unii-pokud/

9.2.2021 Ústavní žaloba proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi je v souladu s ústavou. Většinově se na tom dnes usnesl Senát Spojených států. Může se tak naplno rozjet proces takzvaného impeachmentu, jemuž Trump čelí jako první v amerických dějinách už podruhé.

Senátoři se zároveň poprvé impeachmentem hlavy státu zabývají až po odchodu obžalovaného z funkce, což je podle většinového stanoviska republikánských zákonodárců protiústavní.

Senátoři v úterý měli na úvod celého procesu rozpravou o ústavnosti soudu a následné hlasování o tom, zda takovýto postup není v rozporu s americkou ústavou. Nakonec hlasovali senátoři v poměru 56 ku 44 ve prospěch ústavní žaloby.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/impeachment-proti-trumpovi-je-v-souladu-s-ustavou-rozhodl-americky-senat.A210209_233245_ln_zahranici_vag?

4.2.2021 USA se už nebudou podrobovat Rusku a jsou připraveny spolupracovat s Čínou, bude-li to v jejich zájmu, řekl prezident Biden k zahraniční politice. (ČTK)

30.1.2021 Kromě Skotska volá stále silněji po nezávislosti i Severní Irsko. Referendum si přeje víc než polovina voličů. Více než polovina voličů v Severním Irsku by si během příštích pěti let přála referendum o odtržení od Velké Británie a případném sjednocení s Irskem. Naopak proti je 44 procent. 

Ještě hlasitěji volá po referendu Skotsko. Už na jaře se tam konají regionální volby. A v nich s nejvyšší pravděpodobností opět vyjde jako nejsilnější Skotská národní strana v čele s dlouholetou zastánkyní nezávislosti Nicole Sturgeonovou, která coby skotská premiérka dlouhodobě volá po novém referendu o odtržení od Británie a vyhlášení nezávislosti. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66874820-krome-skotska-vola-stale-silneji-po-nezavislosti-i-severni-irsko-referendum-si-preje-vic-nez-polovina-volicu

30.1.2021 Čína varuje: Nezávislost Tchaj-wanu znamená válku. Testuje tím i Bidena. Navzdory přísnému varování však Wu popsal bilaterální vztah mezi Čínou a USA jako "stojící na novém počátečním bodě historie" a poněkolikáté za čínskou stranu zopakoval, že jsou ochotní spolupracovat na nápravě vztahů. "Doufáme, že nová administrativa USA bude spolupracovat s čínskou stranou, bude udržovat nekonfliktního a nekonfrontačního ducha, ducha vzájemného respektu a vzájemně prospěšné spolupráce, posílí dialog, zaměří se na spolupráci, zvládne rozdíly a podpoří zdravý a stabilní rozvoj vztahů mezi Čínou a USA.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cina-varuje-nezavislost-tchaj-wanu-znamena-valku-140071#

28.1.2021 Čína ve čtvrtek zpřísnila svou rétoriku vůči Tchaj-wanu a po nedávném zintenzivnění vojenských aktivit poblíž ostrova varovala, že "nezávislost znamená válku" a že její ozbrojené síly přijímají opatření reagující na provokaci a zahraniční zásah (Reuters) 

27.1.2021 Čína v pátek přijala zákon, který výslovně opravňuje její pobřežní stráž střílet na cizí plavidla a demolovat stavby postavené ve sporné oblasti vod, které si Čína nárokuje. Riskuje tak podněcování napětí se sousedními státy. Informoval o tom hongkongský deník South China Morning Post.

Zákon, který přijal nejvyšší čínský zákonodárný orgán Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců, zmocňuje pobřežní stráž k použití "všech nezbytných prostředků" k zabránění hrozeb od zahraničních plavidel ve vodách "spadající pod čínskou jurisdikci". Pobřežní stráž může ze zákona také zahájit preventivní údery bez předchozího varování, pokud to velitelé uznají za vhodné. Dále v této oblasti mohou příslušnici pobřežní stráže vstoupit na cizí loď a zkontrolovat ji.

https://echo24.cz/a/S8NxN/cina-pokracuje-v-agresi-na-mori-povolila-strazi-strilet-na-cizi-lode?

24.1.2021 Senátor Pavel Fischer (nezávislý), předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost řekl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce, že smlouva o přátelství s Ruskou federací je již vyhaslá a je na čase ji vypovědět. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) reagoval, že s tímto krokem by počkal.

"Rusko se dnes chová jako nepřátelská země a jako Česká republika bychom se měli podívat na smlouvu o přátelství a spolupráci, která vlastně nefunguje, je prázdná," řekl v pořadu Fischer a dodal, že nefungují ani konzultace. Poukázal na to, že vláda jmenovala zvláštního pověřence pro její vyjednávání: "Ten se do Moskvy zatím ještě nedostavil. Místo toho tam jel neprověřený muž bez smlouvy z kanceláře prezidenta republiky," dodal senátor s odkazem na prezidentova poradce Martina Nejedlého.

https://echo24.cz/a/SBhSz/senator-fischer-smlouva-o-pratelstvi-s-ruskem-by-se-mela-vypovedet

24.1.2021 Diplomacie Spojených států vyzvala Čínu, aby přestala vyvíjet tlak na Tchaj-wan. Ministerstvo obrany tohoto ostrovního státu v sobotu oznámilo, že čínské letouny vstoupily do tchajwanského vzdušného prostoru. Dnes nad tchajwanským územím přeletělo dalších 15 čínských strojů, informovala agentura Reuters.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a Spojené státy i většina dalších zemí stále uznávají politiku jedné Číny.

"Vyzýváme Peking, aby přestal s vojenským, diplomatickým a ekonomickým tlakem na Tchaj-wan a místo toho se zapojil do smysluplného dialogu s tchajwanskými demokraticky zvolenými zástupci. Americká armáda dnes oznámila, že americká letadlová loď Theodore Roosevelt se svou operační skupinou plavidel vstoupila do vod Jihočínského moře, kde si Čína nárokuje několik sporných oblastí. Americké námořnictvo pravidelně čínskou nadvládu nad oblastí zpochybňuje tím, že tudy jeho lodě proplouvají, aby demonstrovaly svobodu plavby.

https://www.e15.cz/zahranicni/bidenuv-vzkaz-pekingu-prestante-tlacit-na-tchaj-wan-silu-slov-umocnila-valecna-lod-1377325

22.1.2021 Kreml v pátek uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/kreml-uvital-bidenuv-navrh-prodlouzit-odzbrojovaci-smlouvu-z-prahy-platit-by-po-dohode-mohla-dalsich.A210122_113233_ln_zahranici_libs?

17.1.2021 USA varují Indii před dodávkami ruských protivzdušných systémů S-400. Mohou na ni uvalit sankce stejně jako na Turecko. USA se nezamlouvá pořízení ruského protivzdušného kompletu S-400 Indií a není vyloučeno, že v případě jeho dodávek uvalí stejně jako na Turecko i na Indii sankce.

Stejně jako Turecko se rozhodla i Indie pro pořízení ruských protivzdušných systémů S-400. Pro Indii pak budou tyto komplety klíčovým článkem protivzdušné obrany v době vyhrocených vztahů s Pákistánem a Čínou. V roce 2018 byl stvrzen kontrakt mezi Indií a Ruskem na dodávku 5 baterií systému v hodnotě 5 miliard dolarů. Na druhou stranu by si USA uvalením sankcí mohly přivodit problémy nejen v zahraničně-politické, ale rovněž vojensko-technické oblasti. Indie by se mohla více připoutat k Rusku a americký ambiciózní průnik na indické trhy by tak mohl být značně ztížen. Připomeňme jen (SM informoval) , že právě USA nabízejí Indii v rámci ,,rebootovaného" tendru na nový stíhač letoun F-21, potenciálně indickému námořnictvu také stroje F/A-18 Super Hornet.

https://www.securitymagazin.cz/defence/usa-varuji-indii-pred-dodavkami-ruskych-protivzdusnych-systemu-s400-mohou-na-na-ni-uvalit-sankce-stejne-jako-na-turecko-1404066296.html

15.1.2021 Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že země zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné dohody o otevřeném nebi, která umožňuje účastnickým zemím kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států. Informují o tom agentury. Moskva rozhodnutí spojuje s tím, že loni od úmluvy odstoupily Spojené státy.

Ruská diplomacie v dnešním prohlášení uvedla, že americké odstoupení od smlouvy "významně narušilo rovnováhu zájmů signatářských zemí" a podkopalo roli úmluvy v podobě "zajištění důvěry a bezpečnosti" mezi zúčastněnými státy. Zároveň podotkla, že spojenci USA po americkém odchodu nepodpořili ruské návrhy na udržení životaschopnosti smlouvy.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rusko-zahajilo-kroky-k-odstoupeni-od-dohody-o-otevrenem-nebi/1982836?

11.1.2021 Končící americká administrativa zařadí jemenské šíitské Húsíe na seznam teroristických organizací a chce proti nim zavést sankce. Vedení šíitů dnes oznámilo, že si vyhrazuje právo na odvetný krok. Húsíové podporovaní Íránem bojují od roku 2014 proti vládě, za níž stojí arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. (ČTK) 

7.1.2021 Irácký soud vydal ve čtvrtek zatykač na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Viní jej z loňského zabití klíčového íránského generála Kásema Sulejmáního a vlivného člena vedení proíránské milice v Iráku Abú Mahdího Muhandise. S odvoláním na iráckou justici o tom informovala agentura AP. Podle AP je zatčení hlavy amerického státu na základě iráckého zatykače prakticky vyloučené, jedná se však o symbolický krok v posledních dnech Trumpova prezidentství.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/irak-vydal-zatykac-na-trumpa-kvuli-sulejmanimu-40347150<br>

5.1.2021 Súdán dnes ohlásil, že podepsal dohodu o uznání Izraele a navázání diplomatických vztahů s tímto státem. Smlouva byla podepsána za přítomnosti amerického ministra financí Stevena Mnuchina, který dnes přicestoval do Súdánu na oficiální návštěvu, napsala agentura AP (ČTK)

7.12.2020 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis navrhne ostatním členským států EU, aby zavedly na Turecko zbrojní embargo. Píše to dnes deník Ekathimerini. Řecko bude žádat o rozšíření sankcí kvůli spornému průzkumu zásoby ropy a zemního plynu, který Turecko vede ve Středomoří. Otázkou se budou dnes zabývat i ministři zahraničí členských zemí. O rozšíření sankcí by měly rozhodnout hlavy států EU na summitu, který se uskuteční tento týden v Bruselu. Turecko dnes uvedlo, že se nenechá zastrašit

4.12.2020 Čína představuje největší hrozbu pro demokracii a svobodu ve světě od druhé světové války. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedl ředitel amerických tajných služeb John Ratcliffe (ČTK) 

29.11.2020 Při raketovém útoku byla dnes zasažena rafinérie na severu Iráku. Kvůli požáru musel být provoz zařízení přerušen. K akci se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). V rafinérii Sínija v provincii Saláhaddín začal po zásahu hořet zásobník paliva. Ministerstvo ropného průmyslu oznámilo, že nikdo nebyl zraněn, útok způsobil menší materiální škody.

Po několika hodinách byl požár uhašen a rafinérie, která má denní kapacitu 30 000 barelů, obnovila provoz.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/islamsky-stat-zasahl-raketami-irackou-ropnou-rafinerii-40343680#<br>

27.11.2020 Prominentní íránský nukleární fyzik Mohsen Fachrízádeh podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pátečním útoku nedaleko Teheránu. Západní zdroje Fachrízádeha označují za šéfa íránského programu jaderných zbraní. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve své reakci na Twitteru naznačil, že je za útokem Izrael.

Velitel íránských revolučních gard sdělil, že Írán v minulosti vraždy svých jaderných odborníků a udělá to i nyní. Vzniká riziko odvety a nového kola regionálního konfliktu. Íránské vedení by mělo prokázat moudrost a počkat, až bude u moci odpovědné americké vedení, a odolat touze potrestat pachatele," Zástupce vedení libanonského Hizballáhu, který je spojencem Íránu, šajch Naím Kásim prohlásil, že reakce na vraždu je v rukou Íránu. Podle něj Fachrízádeha zabili lidé podporovaní "Amerikou a Izraelem a vražda je součástí války proti Íránu".

  • "Sionisté se snaží v posledních dnech politického života svého spojence zvýšit tlak na Írán a zahájit otevřenou válku
  • Izraelský tisk v minulých dnech upozornil, že se izraelská armáda připravuje na možnost, že americký prezident Donald Trump před svým lednovým odchodem z úřadu nařídí útok na Írán. Mezi izraelským vedením podle tisku převládá názor, že poslední týdny Trumpova úřadováním budou "velmi citlivé" období.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/iransky-jaderny-fyzik-podlehl-zranenim-po-utoku-u-teheranu-za-zlocinem-udajne-stoji-izrael.A201127_224003_ln_zahranici_liev?

23.11.2020 Izraelská média v pondělí informují, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu tajně letěl do Saúdské Arábie, kde se setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem, píše agentura AP. Podle AP by se jednalo o vůbec první setkání čelných saúdských a izraelských představitelů. V Saúdské Arábii v neděli jednal také americký ministr zahraničí 

  • Podle izraelských médií, která se odvolávají na nejmenovaného izraelského představitele, se společně s Netanjahuem do Saúdské Arábie vydal i Josi Cohen, šéf izraelské tajné služby Mossad.
  • Pompeo se podle Reuters snažil vlivný stát Perského zálivu přesvědčit, aby následoval Spojené arabské emiráty a Bahrajn a navázal po jejich vzoru oficiální vztahy s Izraelem. Rijád však zatím normalizaci vztahů s Izraelem odmítá a uvádí, že nejprve je potřeba zaměřit se na palestinské snahy o vytvoření samostatného státu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/izraelska-media-pisi-o-tajne-navsteve-netanjahua-v-saudske-arabii.A201123_103011_ln_zahranici_lihla

7.11.2020 18:22 Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Agentura AP i televize NBC a CNN skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Biden bude 46. šestou hlavou státu v amerických dějinách a zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA

26.10.2020 Čína podle tamní diplomacie uvalí blíže neupřesněné sankce na obranné divize společností Boeing, Lockheed Martin a Raytheon poté, co USA minulý týden schválily zbojní kontrakty na Tchaj-wan za 1,8 mld. USD(Bloomberg)

9.10.2020 USA ve čtvrtek uvalily nové sankce vůči íránskému finančnímu sektoru a zaměřily se na 18 bank ve snaze dále dusit íránské příjmy, když Washington zvyšuje tlak na Teherán týdny před americkými volbami (Reuters) 

9.10.2020 Ruský prezident Vladimir Putin pozval ministry zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu na dnešek do Moskvy k jednáním o zastavení bojů v Náhorním Karabachu (ČTK) 

15.9.2020 Zástupci Spojených arabských emirátů (SAE) a Bahrajnu podepsali ve Washingtonu přelomovou dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem. Americký prezident Donald Trump označil normalizaci vztahů obou arabských zemí s židovským státem za počátek "nového Blízkého východu". Rozhodnutí o normalizaci vztahů s Izraelem oznámily SAE v polovině srpna. Byly tehdy teprve třetí arabskou zemí, která se k podobnému kroku rozhodla. Naposledy tak učinilo Jordánsko v roce 1994 a před ním Egypt v roce 1979.

https://www.e15.cz/zahranicni/era-noveho-blizkeho-vychodu-sae-a-bahrajn-podepsaly-prelomovou-dohodu-s-izraelem-1373291?

10.9.2020 Pokud Turecko nezačne s Řeckem jednat o situaci ve východním Středomoří, evropští premiéři by měli 24. září na summitu Evropské rady rozhodnout o uvalení sankcí. Myslí si to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis (The Capitals)

7.9.2020 Srbsko a Kosovo po pátečním jednání ve Washingtonu za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že normalizují své hospodářské vztahy. Dohoda o ekonomické normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem obsahuje především závazky ohledně infrastrukturních projektů. Součástí ujednání jsou i dohody s Izraelem: Bělehrad přesune své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma a Priština a židovský stát navážou oficiální diplomatické styky (ČTK) 

29.8.2020 Turecko dnes zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní vojenské cvičení. Ve východním Středomoří v posledních týdnech narůstá napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Průzkumy, které Turecko provádí, Řecko považuje za narušení své suverenity. (ČTK)

27.8.2020 Čína ve středu vypálila ze svého území do Jihočínského moře dvě balistické rakety určené k ničení letadlových lodí. Udělala to poté, co nad Jihočínským mořem, kde se konají manévry čínského námořnictva, přeletěl americký špionážní letoun U-2. USA v odvetu uvalily sankce na společnosti podílející se na militarizaci Jihočínského moře. Čína si klade nároky na 90 procent rozlohy moře, ale mezinárodní společenství je neuznává.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-vypalila-rakety-proti-letadlovym-lodim-jako-varovani-pro-usa-40334595#

26.8.2020 Řecko, Francie, Itálie a Kypr dnes zahajují společné vojenské cvičení ve východním Středomoří. Informovala o tom agentura AFP. V oblasti roste napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Společné manévry čtyř zemí mají jižně od Kréty začít dnes a skončit v pátek.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/napeti-ve-stredomori-sili-recko-a-dalsi-staty-postrasi-turky-cvicenim-117371#

26.8.2020 Německý ministr zahraničí Heiko Maas včera vyzval Řecko a Turecko k dialogu ve sporu o průzkum těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. Sebemenší incident může vést ke katastrofě (ČTK) 

25.8.2020 Řekové i Turci zahájili v úterý ráno vojenská cvičení u řeckého ostrova Kréta. Obě země v současnosti vedou spor kvůli průzkumu ložisek zemního plynu a ropy ve východním Středomoří. Vzájemné provokace trvají již několik měsíců.

Vojenská cvičení obou zemí poblíž Kréty následovala poté, co Turci v pondělí oznámili, že činnost jejich průzkumné lodi Oruç Reis, která nedaleko řeckého ostrova Rhodos zkoumá zásoby podmořských surovin, bude prodloužena o čtyři dny do 27. srpna.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/sebemensi-jiskra-muze-vest-ke-katastrofe-rekove-i-turci-poradaji-u-krety-vojenske-manevry.A200825_163934_ln_zahranici_ele

24.8.2020 V neděli uběhlo 46 dní od začátku protivládních protestů v Bulharsku. Tisíce Bulharů volají po rezignaci vlády, kterou podle kritiků zmítají korupční skandály. Po změnách ve vládním kabinetu volá i prezident Rumen Radev. Prezident doslova požaduje, aby "z exekutivy a prokuratury vypadla mafie". Premiér Bojko Borisov však rezignovat nehodlá. Místo toho vládnoucí strana GERB představila návrh nové ústavy, která posiluje moc nejvyššího státního zástupce, a naopak oslabuje moc prezidenta (The Capitals)

19.8.2020 Americký prezident Donald Trump včera prohlásil, že očekávané masivní využívání korespondenčního hlasování v listopadových prezidentských volbách povede k tolika podvodům, že se kvůli tomu bude muset nejsledovanější hlasování na světě zřejmě opakovat

19.8.2020 Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala Evropskou unii, aby neuznala výsledek prezidentských voleb z 9. srpna, který odpůrci režimu považují za zfalšovaný.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/cichanouska-apeluje-na-eu-aby-neuznala-prezidentske-volby.A200819_091249_ln_zahranici_hetom?

19.8.2020 Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita v úterý rezignoval a rozpustil parlament poté, co ho vzbouřenci zajali. Země již čelí džihádistickému povstání a masovým protestům (Reuters)

18.8.2020 Vzbouřenci v Mali zadrželi prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu a premiéra Bouboua Cissého, oznámil podle agentury AFP jeden z šéfů povstalců. "Můžeme vám říct, že prezident a premiér jsou v našich rukou. Zadrželi jsme je v (prezidentově) domě," uvedl voják, který nechtěl být jmenován.

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/v-mali-vypukla-vojenska-vzpoura-prezident-i-premier-jsou-v-nasich-rukou-vzkazali-vzbourenci-1372510?

16.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se nehodlá řídit příkazy z ciziny a uspořádat nové volby. Řekl to dnes svým příznivcům, kteří se shromáždili na demonstraci v Minsku. Zároveň odmítl tvrzení opozice, že byly výsledky hlasování zfalšované. Své příznivce vyzval, aby bránili běloruskou nezávislost, kterou podle něj ohrožuje Severoatlantická aliance. NATO jeho tvrzení odmítlo.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-belorusku-prituhuje-lukasenko-znovu-volal-putinovi-nove-volby-vypsat-nehodla.A200816_100424_ln_zahranici_ele?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

15.8.2020 Proč má USA zájem o Česko, Hynek Kmoníček. Lidovky.cz: Skoro ve všech veřejných vystoupeních zmínil ministr zahraničí USA Mike Pompeo svoji vojenskou minulost. To patří k nějakému nepsanému pravidlu během zahraničních návštěv?

To může mít dva důvody. Tím prvním je, že tato návštěva v sobě obsahuje symboliku americké role při ukončení 2. světové války. Zároveň se odehrává v srpnu, kdy si připomínáme invazi z roku 1968. A pak je tu revoluce o dvacet let později. Tam Mike Pompeo vždy vidí vojenský komponent. Logicky si v tom snaží najít svůj vlastní příspěvek.

Kdybych si měl zaspekulovat, druhým důvodem je to, že za čtyři pět let by mohl Pompeo kandidovat na vyšší post. Možná i prezidenta USA. Vojenská nebo bezpečnostní kariéra je u republikánů jednou z věcí, které případnému kandidátovi pomáhají. Stačí se podívat na George Bushe seniora.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/americky-zajem-o-cesko-neslo-o-symboliku-rika-kmonicek-navstevu-pompea-a-vysvetluje-proc.A200814_203750_ln_domov_ele

15.8.2020 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu na konferenci v Minsku oznámil, že se chystá situaci v Bělorusku projednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Lukašenka, jehož režim čelí masivním demonstracím, se proti jeho zemi rozvíjí vnější agrese podle scénáře "barevné revoluce". Aktivita těchto protestních hnutí v minulosti vedla k pádu autoritářských vlád v některých postsovětských státech.

Dnešní ochrana Běloruska není nic míň než ochrana našeho prostoru Svazového státu, a příklad pro ostatní," vysvětlil prezident. Naráží tak na smlouvou o takzvaném Svazovém státu, politickém útvaru, který Bělorusko a Rusko před 20 lety formálně vytvořily.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/lukasenko-chce-jednat-s-putinem-deni-v-belorusku-se-tyka-celeho-postsovetskeho-prostoru.A200815_120337_ln_zahranici_tmr

15.8.2020 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v sobotu podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další tisícovku amerických vojáků na základny do Polska. Informovala o tom polská média. V současnosti je v Polsku asi 4500 amerických vojáků, kteří mají spolu s dalšími jednotkami NATO v Pobaltí odradit Rusko od případné agrese.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/do-polska-vyslou-dalsi-tisicovku-americkych-vojaku-pompeo-podepsal-dohodu-o-prohloubeni-obranne-spol.A200815_121315_ln_zahranici_ele?

13.8.2020 Francie navýší svou vojenskou přítomnost ve východním Středomoří, oznámil včera francouzský prezident Emmanuel Macron. Turecko v této souvislosti vyzval, aby ukončilo průzkum těžby ropy a zemního plynu ve sporné oblasti, který vedl ke zvýšení napětí mezi Ankarou a Aténami. Informovala o tom agentura Reuters

11.8.2020 Vražda gruzínského občana v berlínském parku, ze němečtí státní zástupci obviňují pobočku ruského státu, představuje vážnou zátěž pro vztahy mezi oběma zeměmi, uvedl ministr zahraničí Heiko Maas. "Vražda v Tiergarten, o kterém se státní zástupci domnívají, že byla na zakázku ruského státního orgánu, vážně ovlivňuje náš vztah, a tak dávám jasně najevo, že budeme hájit bezpečnost našich lidí, online i offline," řekl ministr

11.8.2020 Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo v Česku zahajuje svou cestu po střední Evropě. Jeho návštěva obsáhne mix bezpečnostních a obchodních témat, kterým zřejmě bude dominovat čínská otázka. Šéf americké diplomacie se sejde s nejvyššími představiteli země. 

"V Praze se ministr setká s premiérem Andrejem Babišem, aby prodiskutoval spolupráci na poli jaderné energetiky, Iniciativu Trojmoří a úsilí čelit škodlivým aktivitám Ruska a komunistické Číny," píše se v prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Pompeo během svého středoevropského turné ale zavítá také do Slovinska, Rakouska a Polska. "Předpokládám, že to bude velmi důležitá a přínosná cesta,"
Geopolitika i plyn
Američtí vojáci ne, zbraně ano
dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech
aby z budování mobilních sítí páté generace vyloučili čínskou společnost Huawei

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/pompeo-prijizdi-vytrhnout-stredni-evropu-z-cinske-naruce-1372289?

11.8.2020 Na pražském ruzyňském letišti přistálo dnes ráno letadlo s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, který tak zahájil návštěvu Česka. S českými politiky bude jednat zejména o kybernetické bezpečnosti, mobilních sítích páté generace (5G) a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě (ČTK) 

7.8.2020 Premiér Andrej Babiš (ANO) přivítá amerického ministra zahraničí Mikea Pompea ve středu v Kramářově vile. Při pracovním obědě budou jednat o kybernetické bezpečnosti, zkušenostech s bojem proti koronaviru, o zdravotnickém výzkumu a hospodářské spolupráci, uvedl v pátek na dotaz úřad vlády.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/babis-privita-pompea-ve-stredu-v-kramarove-vile-budou-jednat-o-koronaviru.A200807_172124_ln_domov_ele

7.8.2020 Téměř 60 tisíc Libanonců se už podepsalo pod petici požadující, aby Francie coby bývalá koloniální mocnost po příštích deset let převzala mandát nad Libanonem. Petici podporují lidé, kteří nevěří, že je možné dosáhnout jakýmkoli jiným způsobem změnu vedení státu. (ČTK) 

5.8.2020 Libanon: Podle nejnovější bilance zveřejněné Červeným křížem výbuch skladu v Bejrútu nepřežilo už více než sto lidí. Zraněno je na 4000 lidí a záchranáři po dalších stále pátrají v troskách. Až čtvrt milionu lidí přišlo podle libanonské televize MTV během chvíle o střechu nad hlavou.

  • explozi způsobilo 2700 tun ledku, šlo o "nebezpečný sklad" a že se o něm vědělo od roku 2014 
  • Tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody, vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru, vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů. Ulice v metropoly zasypalo sklo a sutiny. 
  • Výbuch v přístavu zničil také obilná sila, ve kterých bylo podle odhadů až 85 procent libanonské úrody. Podle ministra hospodářství a obchodu je veškerá pšenice kontaminovaná a nedá se spotřebovat. Výpadek má nahradit posílení dovozu ze zahraničí, který teď pokrývá asi 80 procent libanonské spotřeby obilí. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/exploze-v-bejrutu-nejmene-deset-mrtvych-a-stovky-zranenych-114760#

24.7.2020 Istanbulská Hagia Sofia se stala mešitou, v pátek odstartovaly první velké modlitby

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/istanbulska-hagia-sofia-se-stala-mesitou-v-patek-odstartovaly-prvni-velke-modlitby-1371813?

14.7.2020 Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa izolovat Írán kvůli jeho jaderným ambicím přijde zřejmě vniveč. Dohoda Teheránu s Pekingem o vzájemné spolupráci přinese do Íránu miliardy čínských investic. Írán podepsal vojensko-obchodní dohodu s Čínou, která spojí největší Trumpovy nepřátele. Osmnáctistránkový dokument může změnit poměry na celém Blízkém východě, kde sice islámská republika platí za rostoucí mocnost, zároveň je ale ve stále větší izolaci a čelí zničujícím sankcím. To vše se nyní může změnit.

  • Ropa do Číny, investice do Íránu
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/trumpovi-navzdory-cina-s-iranem-se-dohodly-na-vojenske-spolupraci-112377#

1.7.2020 Roztržka mezi Čínou a Austrálií nabírá na obrátkách. Po několika měsících diplomatických sporů, hackerských útoků a obviňování z narušování vnitřní politiky, australský premiér Scott Morrison oznámil, že zvýší výdaje na obranu a chce vytvořit protiváhu Číně v oblasti Oceánie.

Austrálie se musí připravit na nové světové uspořádání po pandemii nemoci covid-19. Na svět, který bude "chudší, nebezpečnější a chaotičtější", uvedl na středeční tiskové konferenci australský premiér Morrison. Představil na ní novou agresivnější obrannou strategii, která má podle australské televize ABC za cíl postavit se Číně v regionálních sporech.

Konfliktní vztahy obou zemí se promítají i do ekonomické roviny. Peking již 12. května přestal odebírat hovězí maso ze čtyř velkých australských jatek s odvoláním na "zdravotní záležitosti". O pár dní později narostla cla na dovoz australského ječmene o 80 procent.Čína představuje pro Austrálii největšího obchodního partnera. V současné situaci, kdy je i australské hospodářství poškozené pandemií koronaviru, jde o významné kroky. V roce 2018 dosáhl celkový objem obchodu mezi oběma zeměmi astronomické výše 214 miliard dolarů.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/australie-se-chysta-na-nebezpecnejsi-svet-po-roztrzkach-s-cinou-prida-armade-miliardy.A200701_141313_ln_zahranici_mha?

1.7.2020 Francie přerušila svou účast v námořní misi NATO u libyjského pobřeží po dřívějším střetu s tureckými plavidly. Informovala agentura AP, která zároveň doplnila, že francouzské rozhodnutí přichází v době rostoucího napětí ohledně Libye v rámci Severoatlantické aliance.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/francie-kvuli-incidentu-s-tureckem-prerusila-ucast-v-misi-nato-u-libye.A200701_174427_ln_zahranici_ele?

19.6.2020 Těžební loď jménem Dobyvatel pod tureckou vlajkou minulý týden vyplula od břehů Antálie směrem ke Krétě. Doprovázejí ji turecká válečná plavidla. Ankara tím chce posílit své zájmy ve Středozemním moři. Turecko se snaží pro sebe zajistit maximální množství nalezišť zemního plynu a současně zbavit jiné státy, jako je třeba Egypt nebo Izrael, možnosti exportovat jejich plyn do Evropy po moři. Znovu se tak vrací do hry spory o hranice států pod středomořskou hladinou.

Řecko vytvořilo koalici pro těžbu plynu s Izraelem, Egyptem a Kyprem, tedy se zeměmi, které mají s Tureckem složité vztahy. V případě Kypru je situace o to složitější, že Turecko jako jediná země na světě uznává Severní Kypr, který se oddělil po zásahu turecké armády v roce 1974. Ankara tedy tvrdí, že ta naleziště, která jsou severně od ostrova, patří této separatistické republice. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66779730-recko-s-tureckem-si-vyhrozuji-kvuli-plynu-ve-stredomori-uvedomte-si-kde-je-vase-misto-vzkazuje-erdogan

17.6.2020 Severní Korea ve středu odmítla nabídku Jižní Koreje vyslat zvláštní vyslance, aby zmírnili zvyšující se napětí, a zastavila úsilí se usmířit. Slíbila, že přesune jednotky do pohraničních oblastí. Jihokorejský ministr pro sjednocení nabídl svou rezignaci a řekl, že nese odpovědnost za zhoršení vztahů mezi sousedy 

16.6.2020 Nejméně 20 indických vojáků bylo zabito při střetu s čínskými silami v sporné himálajské příhraniční oblasti. Několik týdnů trvající napětí mezi jadernými mocnostmi si vyžádalo první oběti. Čínští a indičtí vojáci se v ­pohraniční vysokohorské oblasti střetli s pomocí kamenů a železných tyčí, mrtvých jsou desítky.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/krvave-strety-mezi-cinou-a-indii-cinane-napadli-indy-zeleznymi-tycemi-s-ostnatym-dratem.A200617_171148_ln_zahranici_ele

https://www.bbc.com/news/world-asia-53061476?

10.3.2020 Zvláštní zpravodaj OSN na lidská práva v Íránu řekl, že požádal Teherán, aby dočasně propustil všechny vězně kvůli šíření nákazy koronavirem (Reuters) 

9.3.2020  Ropná cenová válka: kterou o víkendu rozpoutala Saúdská Arábie. Ropné království zlevnilo svým odběratelům v Americe, Evropě i Asii ropu tak dramaticky, že jim to "vyrazilo dech". Takové zlevnění saúdské ropy nenastalo za posledních více než dvacet let. Rijád se snaží dramatickým zlevněním získat větší tržní podíl, na úkor Ruska a vlastně všech dalších těžařských zemí, včetně USA s jejich břidličnými těžaři.

V důsledku se dnes cena ropy Brent propadla nejvýrazněji od války v Iráku roku 1991, po začátku obchodování v mžiku ztratila více než třicet procent. Vážně hrozí propad cen ropy pod úroveň třiceti dolarů za barel, nebo dokonce do blízkosti dvaceti dolarů za barel. Pokud by takové zlevnění bylo trvalejšího rázu, vyvolá nejen ekonomickou krizi podstatné části světové energetiky, ale také politické otřesy v zemích Zálivu, dost možné tedy i otřes geopolitický.

V prekérní situaci se ocitá také americký prezident Donald Trump. Na Rijád vždy tlačil, aby vytvářel podmínky pro zlevnění ropy. Levnou ropu pak v USA vydával za svůj poltický úspěch. Nyní však Rijád zlevňuje ropu "až příliš", natolik, že je ohrožena podstatná část amerického ropného průmyslu, zejména břidliční těžaři. Břidliční těžaři mají vyšší náklady produkce a nejsou při nízkých cenách suroviny ziskoví. Musí svoji produkci omezit. To znamená propouštět. Nezřídka k propouštění může dojít ve státech USA, které jsou pro Trumpa důležité z hlediska jeho boje o znovuzvolení.

Kromě koronaviru se tedy na trzích šíří dvě další zásadní nejistoty: co teď bude se světovou energetikou, co teď bude s Blízkým východem a kdo vlastně bude od příštího roku americkým prezidentem?

Můžeme očekávat v období 15. - 26.5.2019, nějakou krizi?

31.5.2019 žádná krize nenastala, pouze paradoxně poklesla cena ropy z 72,5 na 68 USD

  • nové sankce pro Irán (kromě zákazu exportu ropy je rozšířil i na suroviny - již se naplnily) a rostoucí napětí ve Venezuele
  • USA přesunují válečné síly do blízkosti Iránu  (bombardéry a letadlová loď), jaká bude reakce Evropy (je názorově roztříštěná), Číny a Ruska?
  • KLDR opakovaně testuje další rakety - to asi v současném dění nehraje klíčovou roli
  • astrologové (Venuše v býku a vytvoří konjunkci s uranem) předpokládají nějaký geopolitický problém (změní se paradigma), kde ropa hraje klíčovou roli (ropný šok, velké změny na burze), . více
  • další stupňující se cla pro Čínské zboží (od 11.5.2019 už 25% na vše) a 13.5. odvetná cla Číny
  • neudržitelné dluhy vyspělých zemích (spouštěč finanční krize
  • Bitcoin začíná výrazně růst, už je nad 6 000 USD, ropa a zlato stagnují (bitcoin je indikátorem rostoucího napětí) 13.5.2019 již nad 7 750USD
  • nová cla na auta exportovaná do USA z Evropy (19.5.2019) - obchodní válka s Evropou
  • co je pod pokličkou, co bude spouštěčem této nové krize? (válka ropných velmocí)

Můžeme očekávat kaskádovitý efekt: zdražování všeho zboží, sociální nepokoje, nárůst kriminality, růst úroků, ztráty majetku a na burze, napětí mezi státy EU a v celém světě....atd.

14.5.2019 Vytáhnou Čínané těžký vyjednávací kalibr v podobě redukce svých rezerv US vládních dluhopisů? Byli by sami proti sobě... střelila by si do vlastní nohy .Čína drží US Treasuries v rozsahu cca 1,13 biliónu USD z celkových 22 biliónů v oběhu. Její držení odpovídá cca 17,7% všech takových dluhopisů v držení zahraničních vlád. Během posledních 12 měsíců se objem držených prostředků snížil o cca 4%.

13.5.2019 Prezident Spojených států Donald Trump dnes na twitteru varoval Čínu, že pokud přistoupí k odvetným opatřením na zvýšení amerických dovozních cel, bude to pro ni mít ještě vážnější důsledky. Američany pak prezident vyzval, aby zboží nenakupovali v Číně. USA minulý týden v pátek zatížily dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč) clem ve výši 25 procent místo dosavadních deseti. Více

12.5.2019 Při "sabotážních operacích" neznámí útočníci poškodili u Hormuzského zálivu (emirát Fudžajra) dva tankery Saúdská Arábie, nejfrekventovanější námořní tepna, jíž v roce 2011 denně proplulo v průměru 14 tankerů se 17 miliony barelů ropy. Útoky se odehrály ve stejné době, kdy americký ministr zahraničí Mike Pompeo zamířil do Evropy, aby se svými protějšky diskutoval o budoucnosti regionu.

3.5.2019 Od konce května 2019 narůstá riziko vzniku "zástupných válek" ve Venezuele a Iránu - Arabský polostrov, společným jmenovatelem je ropa a USA, hrozí tzv. ropný šok, podobně jako v roce 1973, kdy cena Ropy stoupla o 400% více

3.4.2019 "NATO nemá v úmyslu rozmístit v Evropě jaderné rakety," prohlásil Stoltenberg. "NATO však vždy podnikne nezbytné kroky k přesvědčivému a účinnému odstrašení," v americkém Kongresu varoval před hrozbou, kterou pro Severoatlantickou alianci představuje "mnohem průbojnější Rusko". Moskvu přitom znovu vyzval, aby se vrátila k podmínkám smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

27.3.2019 Prezident USA Donald Trump tento týden uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami. Považuje se to za vyjádření podpory premiéru Netanjahuovi před volbami 9. dubna. Česko podporuje společnou evropskou pozici i příslušné rezoluce RB OSN, které považují Golanské výšiny za okupované území (CNBC, ČTK)

Geopolitika, udržitelný svět
Geopolitika, udržitelný svět

USA

Jaké smlouvy vypověděli Spojené státy?

  • smlouva Nafta s Kanadou
  • smlouva TTIP s Evropou
  • smlouva INF smlouva s Ruskem
  • smlouva o Klimatických změnách v Paříži
  • smlouvu s Iránem
  • rozpoutali ochodní válku s Čínou, sankce s Ruskem (za Krym) a možná rozpoutají cla na auta s Evropou (cla, zatím nebyla odsunuta)

14.5.2019 Pompeo jednal s Lavrovem v Soči, předmětem besedy byla kromě dvoustranných vztahů situace ve Venezuele, v Sýrii a na Ukrajině, jaderné odzbrojení na Korejském poloostrově a dohoda o íránském jaderném programu, prohlásil Lavrov na tiskové konferenci, kterou poprvé po dlouhé době ministři zahraničí USA a Ruska uspořádali společně. více

13.5.2019 Čína oznámila, že plánuje zavést odvetná cla na americké zboží v objemu 60 mld. USD. Nová cla budou ve výši 5 až 25 procent a zasáhnou až 5000 amerických produktů. Platit budou od 1. června (Reuters) jako reakci na zla uvalená 10.5.2019

10.5.2019 USA dávají Číně cca 30 dní na dokončení dohody, nebo bude čelit clům na veškerý dovoz 

10.5.2019 Americký prezident Donald Trump na Twitteru: USA použijí peníze z dodatečných cel (které platí od dnešního dne ve výši 25%, dříve pouze 10%) na čínské zboží na nákup amerických zemědělských produktů na zahraniční humanitární pomoc (Reuters) - protože USA nemá kam prodat svoji produkci např. sóji (chce podpořit svoje farmáře), přestože Evropa nákup přislíbila). Čína bude na zvýšení cel jednat odvetnými kroky.

USA se snaží ovládat svět vojenskými intervencemi (Sýrie, možná intervence v S. Koreji, Venezuele, Iránu, Ukrajině), sankcemi (ropa, sankcemi na Rusko, Irán, Severní Koreu a tlačí na své partnery, aby tyto země bojkotovali a neobchodovali s nimi) a finančními institucemi (platby ropy v USD, ovládají banku pro mezinárodní zůčtování obchodních transakcí ve světě)

5.5.2019 USA pátku zvýší současné desetiprocentní clo na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) ročně. Na twitteru to oznámil prezident Donald Trump. Clo bude nově činit 25 procent. Na twitteru to oznámil prezident Donald Trump, protože jednání s Čínou pokračují pomalu, přestože podle oficiální správy jednání probíhají dobře. USA také "zanedlouho" zavedou 25 % clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu korun), které zatím clu nepodléhají. více

23.4.2019 Americká zbrojovka Lockheed Martin v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 47 procent na 1,7 miliardy dolarů (39,1 miliardy korun), nárůst tržeb o 23% (14,3 miliardy USD), hodnota nevyřízených objednávek na konci čtvrtletí činila 133,5 miliardy dolarů, což bylo o tři miliardy více než v předchozím kvartálu

START III byl podepsán Washingtonem a Moskvou v roce 2010. Dohoda stanoví snížení jaderného arzenálu oběma stranami tak, aby na začátku roku 2018 celkový počet zbraní nepřekročil 700 mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a těžkých bombardérech, stejně jako 1 550 hlavic a 800 nasazených a neprovozovaných odpalovacích zařízení. Smlouva START bude nadále fungovat až do roku 2021.

Rusko a Krym

6.4.2019 V Černém moři od 5.4.- 13.4.2019 probíhá společné cvičení Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Gruzie a NATO, kvůli němuž připlulo pět lodí aliančního námořnictva. Program cvičení je podle Hutchisonové zaměřený především na společnou obranu států NATO sdílejících vody Černého moře. Volby na Ukrajině kulminují 21.dubna 2019

18.3.2019 Rusko se rozhodlo rozmístit na anektovaném Krymu (Gvardějskoje) strategické bombardéry Tu-22M3 ( během několika let modernizovány tak, aby mohly překonat protiraketovou obranu "v kterémkoli bodu Evropy") schopné nést jaderné rakety, jako reakce na budování systému protiraketové obrany USA v Rumunsku (2016 Devesel na jihu Rumunska, systém protiraketové obrany Aegis Ashore). Ruská armáda na Krymu stíhací letouny MiG-29 a Su-27, protiraketové baterie S-300, S-400, Buk-M2 a Pancir a rakety Iskander, které mohou nést jadernou nálož

19.3.2019 Rusko popřelo, že na Krymu rozmístilo rakety Iskander a bombardéry Tu-22M3

NATO se také připravuje na kybernetickou válku s Ruskem otevřením center strategických komunikací v Rize, Lotyšsku a Tallinnu v Estonsku. Tato centra jsou zaměřena na "vyřazení sítí kritické infrastruktury potenciálního protivníka - především Ruska".

Rusko, Krym, Ukrajina

Venezuela

2.5.2019 Plán vzpoury " Operace svoboda"venezuelské opozice selhal. Maduro zůstává u moci, Madura k odstoupení nepřiměla ani prvomájová demonstrace, jež měla být tou největší v historii země. Prvomájová demonstrace měla být tou největší v historii země. Ulice ale nezavalila řeka lidí tak jako 23. ledna, kdy se Guaidó ujal funkce dočasného prezidenta. Bylo to další zklamání, a to jen den poté, co selhal Guiadův plán odstranit Madura skrze ozbrojené povstání. Narůstá zde riziko vojenské intervence USA (společný jmenovatel je ropa)

1.5.2019 Spojené státy jsou při současné politické krizi ve Venezuele připraveny podniknout v této jihoamerické zemi vojenský zásah (ministr zahraničí USA Mike Pompeo), Lavrov agresivní kroky" ve Venezuele budou mít pro USA vážné následky. "Pokud kubánští vojáci a milicionáři okamžitě neukončí vojenské a další operace, jejichž účelem je zabíjet a ničit ústavu Venezuely, bude na ostrov Kuba uvaleno plné a naprosté embargo společně s nejvyššími sankcemi," napsal Trump. 

27.3.2019 'Rusko musí pryč.' Trump vyzval Moskvu ke stažení vojáků z Venezuely (23.3. ve Venezuele přistálo cca 100 vojáků a 35 t nákladu), v případě, že tak Moskva neučiní, nechává šéf americké administrativy "všechny možnosti otevřené", mnozí z toho vyvozují možnost vojenské intervence USA

25.3.2019 podle informací amerického ministra zahraničí Mika Pompea na kongresu, který uvádí, že Washington je připraven vynaložit až 500 milionů dolarů na změnu vlády ve Venezuele 

19.3.2019 Jednání o Venezuele: Postoj Ruska a USA k situaci ve Venezuele se liší i po úterním jednání zástupců obou zemí v Římě. Moskva považuje za jediného prezidenta Nicoláse Madura, kdežto Washington jako hlavu státu uznává vůdce opozice Juana Guaidóa. Rozhovory prý ale byly pozitivní a uskuteční se další schůzky.

23.1.2019 Juan Guaydo prohlásil za prezidenta, byl uznán USA, Kanadou, některými latinsko americkými státy a některými zeměmi EU. Naopak Nicolase Madura podporují Rusko, Čína, Kuba, Bolívie, Nikaragua, Sýrie a Turecko

Čína

v současnosti probíhá obchodní válka mezi USA a Čínou, USA má výrazný obchodní deficit ve vzájemné obchodní výměně. Více

Není jasné jak se postaví Čína k sankcím USA vůči exportu Iránské ropy, podobná situace je ve Venezuele a narůstá tak riziko zástupného vojenského konfliktu

  • stává se globálním lídrem, který střídá na pozici světové jedničky USA
  • Čína vlastní dluhopisy USA v hodnotě cca 2-3 biliony USD
  • hrozba lokální války ve Venezuele (zájmy Číny a Rusko, proti tomu USA)
  • sociálně a ekonomicky kontrolovaná společnost jako nástroj (nejen loajality obyvatel - sociální bonus)
  • ovládnutí Čínského moře (velké zásoby ropy a zemního plynu)
  • nové budování hedvádné stezky (vodní a pevninská) - např. cesta prezidenta v březnu 2019 do Evropy
  • 5G a HUAWEI, tato společnost se stala technologickým lídrem ve světa (otevřený konflikt v podobě obchodní války s USA a jejich partnery)
  • Vesmírný program, sondy a mise na měsíc a další planety

Čína a Taiwan

  • Yuan se také staví za podporu invaze na Taiwan, na nějž si Čína dělá trvalý nárok. Napětí stoupá poté, co ostrov chce postavit vlastní ponorky v rámci programu, na němž se zřejmě podílet i USA. Čínský admirál hrozí invazí, že pokud US Navy použije Tchaj-wan jako svou námořní základnu. více, Zdroj: nationalinterest.org

Severní Korea

  • 14.4.2020 Severní Korea dnes vypálila několik střel s plochou dráhou letu o krátkém doletu do moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem, napsala agentura Reuters s odvoláním na velení jihokorejské armády (ČTK)
  • 14.5.2019 Spojené státy minulý týden oznámily, že zabavily severokorejskou nákladní loď (KLDR to považuje za porušení své suverenity), kterou KLDR používala k nelegálnímu vývozu uhlí. Jeho vývoz Severní Koreji zapovídají sankce OSN, které byly uvaleny kvůli tamějšímu jadernému a zbrojnímu programu.
  • 9.5.2019 Severní Korea dnes pravděpodobně odpálila 2 rakety krátkého doletu. Jedna ze střel urazila vzdálenost 420 km a druhá 270 km. Informovala o tom jihokorejská armáda. Jedná se o druhý obdobný zbrojní test KLDR za necelý týden, připomněly tiskové agentury (ČTK) 
  • 4.5.2018 KLDR vypálila rakety směrem k Japonskému moři více
  • 18.4.2019 Za Kimova dohledu testovala KLDR novou taktickou zbraň, která á "specifický způsob navádění letu" a "silnou hlavici" . Prvně od schůzky s Trumpem
  • 28. února 2019, setkání Trumpa a Kima v hanojském hotelu Metropole skončilo předčasně a bez výsledků, důvodem předčasného ukončení pravděpodobně bylo předání kusu papíru severokorejskému lídrovi, na němž ho otevřeně Trump vyzval, aby předal Spojeným státům severokorejské jaderné zbraně a palivo. Více

Turecko

více

  • 18.7.2019 Rusko je připraveno dodat Turecku víceúčelové stíhačky Su-35 náhradou za americké stroje F-35, jejichž prodej Ankaře hrozí Washington zablokovat.  více
  • 15.7.2019 Turecku o víkendu přistála další ruská letadla s komponenty ruského systému protiraketové obrany S-400. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany. Dodávky, které začaly v pátek, vyvolaly napětí mezi Ankarou a USA, které pohrozily sankcemi a vyřazením turecké účasti z programu stíhacích letounů F-35. Agentura Bloomberg napsala, že americký prezident Donald Trump sankce vyhlásí pravděpodobně v aktuálním týdnu
  • 5.5.2019 Mezi Kyprem a Tureckem sílí napětí v reakci na to, že Ankara v pátek vyslala několik plavidel k pobřežním vodám řecké části Kypru. Turecko tam chce provádět průzkumné vrty kvůli těžbě plynu a ropy
  • 2.5.2019 výhlášeny sankce USA na dovoz Iránské ropy, které se týkají také Turecko (tlak USA na Turecko a další státy se zvyšuje)
  • 6.4.2019 Spojené státy zastavily dodávky materiálu nutného pro zajištění provozu tureckých bojových letadel F-35A Lightning II (Ankara chce koupit cca 10 těchto letounů). Důvodem je turecký nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400. více
  • Dvojí metr?? "Turecko a Řecko jsou členy NATO, Řecko má S-300, brzy budeme mít S-400. Proč by to měl být problém pro nás? Tento systém vlastní Čína, Bělorusko, Alžírsko av jednání jsou Indie, Saudská arábie více
  • Turecko očekává, že letouny F-35 z USA dostane v listopadu, USA to ale chtěji zablokovat kvůli dodávce S-400
  • Turecko a Rusko podepsaly září 2017 v Moskvě dohodu o dodávce čtyř jednotek systému protivzdušné obrany S-400 (dodávka systému v 7.2019) za 2,5 miliardy dolarů (57 miliard korun) v roce 2017.
  • konflikty s USA: neuspokojená Turecká žádost o vydání duchovního Fethullaha Gülena z USA , zadržování od roku 2016 pastora Andrewa Brunsona, (podezřelý ze špionáže a podpory terorismu) , dodávka raket F-35, spory kolem blízkovýchodní politiky a války v Sýrii

Irán

více

14.5.2019 Pokud Írán zaútočí, vyšlou USA na Blízký východ až 120 tisíc vojáků. Podobně jako při invazi v Iráku řekl minulý čtvrtek 9.5. Americký ministr obrany Patrick Shanahan více

13.5.2019 Írán oznámil, že další dodržovaní jaderné dohody podmiňuje exportem alespoň 1,5 milionu barelů ropy denně (Reuters) 

8.5.2019 Několik amerických bombardérů B-52 bylo posláno do oblasti Perského zálivu poté, co tam již vyplula loď Abraham Lincoln, aby reagovalo na možný íránský útok (informace, zřejmě od Izraele), píše agentura AFP. Podle německého listu Handelsblatt "hrozí v Perském zálivu nebezpečí konfrontace". 

8.5.2019 Donald Trump uvalil nové americké sankce na vývoz íránských průmyslových kovů a pohrozil dalšími kroky, pokud Írán "zásadně" nezmění své chování. Ohlášené opatření se dotkne íránského exportu železa, oceli, hliníku a mědi, které podle sdělení Bílého domu představují pro islámskou republiku kromě ropy největší zdroj exportních příjmů. USA dnes také varovaly Evropu, aby s Íránem neobchodovala. Francie dnes zopakovala, že se bude snažit, aby vzájemné finanční a exportní kanály s Teheránem zůstaly otevřené.

2.5..2019 Úplné embargo íránské ropy je tu, cena by se mohla vyšplhat až na 100 dolarů za barel v důsledku geopolitické situace. Ovlivní všechny včetně Česka, Ropa od začátku roku 2019 vzrostla o 33%, další růst by byl šokem, který poškodí průmysl, obchod, domácnosti a zrychlí inflaci...

V květnu 2018, Írán vyvážel více než 2,5 milionu barelů denně,po 12 měsících je to pouze 1 milion barelů

  • dovoz zastavili již Jižní Korea, Taiwan, Japonsko, Itálie a Řecko, rostoj Turecka, Indie a Číny je nejasný, pokud USA zaškrtí i tyto dovozy, Iran zablokuje Hormuzský průliv - hrozí Válka v Perském zálivu mezi ropnými monarchiemi a Spojenými státy na jedné straně a Íránem na straně druhé.
  • Pokud Spojené státy skutečně uspějí v odstranění Íránu z trhu s ropou, v létě dojde k nedostatku 1,7 milionu barelů ropy denně (USA zvyšují těžbu a tlačí na Saudskou Arábii, aby zvýřila těžu, zasedání OPEC je 25.5.2109  

6.5.2019 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo jednal v úterý na neohlášené návštěvě Bagdádu, protože Írán mezitím oznámil zastavit plnění "některých závazků" plynoucích z jaderné dohody podepsané v roce 2015. Zrušil plánované setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a se svým německým protějškem Heikem Maasem v Berlíně zrušil, zjevně právě kvůli návštěvě Iráku. Více

1.5..2019 Úplné embargo íránské ropy je tu, cena by se mohla vyšplhat až na 100 dolarů za barel. Ovlivní všechny včetně Česka, ropa od začátku roku 2019 vzrostla o 33%, další růst by byl šokem, který poškodí průmysl, domácnosti a zrychlí inflaci

29.4.2019 USA se rozhodly neprodloužit vyjímky na import iránské ropy pro 8 zemí - zpřísnění sankcí vůči Iránu. více

22.4.2019 USA chce blokovat export iránské ropy, tím že dovozci budou podléhat sankcím. Pokud se tak stane, bude Irán blokovat nejdůležitější kritické místo pro světový obchod s ropou, Hormuzský průliv, tedy pokud by Teheránu bylo zakázáno používat jej k vývozu ropy.

5.11.2018 Sankce USA proti íránskému ropnému průmyslu vstoupily v platnost dne 5. listopadu 2018. Omezení platí pro více než 700 bank, firem a jednotlivců v Evropě (Evropa hledá finanční mechanizmus jak sankce obejít) a Asii. Současně Spojené státy povolily dovoz omezeného množství íránské ropy pro 8 zemí - Čína, Indie, Jižní Korea, Japonsko, Itálie, Řecko, Turecko a Tchaj-wan. Povolení vyprší 2. května

8. května 2018, Trump oznámil stažení Spojených států od Společného komplexního akčního plánu (IFAP), který byl také podepsán Ruskem, Čínou, Francií, Německem a Spojeným královstvím. Tato dohoda přiměla Írán omezit jaderné aktivity výměnou za ukončení finančních a ekonomických sankcí. 

Brexit

více

  • 11.4.2019 Lídři 27 zemí EU odsouhlasili odklad brexitu do 31. října letošního roku, zabránilo se tak tvrdému brexitu 12.4.2019, VB může nejen ratifikovat smlouvu, ale také přehodnotit celou svou strategii okolo brexitu, formou nové deklarace. více

Rostoucí vliv států v uskupení BRICS (Čína, Indie, Rusko, Brazílie, Jiřní Afrika) na geopolitiku:

  • dynamicky rostoucí podíl na světovém HDP (nyní cca 30%), v součtu předstihly u HDP i země G7
  • dominují i z hlediska nerostných surovin, zemědělských plodin, či nadbytku pracovních sil (43% populace)
  • relativně nízká zadluženost států BRICS a nízká míra nezaměstnanosti
  • potenciál růstu populace a ekonomiky
  • více

Slovensko

  • nová prezidentka je zástupcem Izraele (působí proti vzniku osy Berlín (Celá Evropa) - Moskva (Turecko, Sýrie) - Peking (celý dálný východ))
  • vznik 2 nových vojenských základen na skladovánímunce na uzemí Slovenska

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...