Zlato (globální anti-dolar)

Roční světová produkce zlata je cca 3.000 - 3.500 tun. Pro představu deficit USA z roku 2018 (779 miliard USD)  je cca 18.730 tun (v rezervách mají cca 8.133 tun tohoto kovu), to by představovalo pokud bychom vzali v úvahu roční produkci 3.000 tun/rok přes 6 ročních světových produkcí zlata za dnešní ceny.

Zlato na rozdíl od jiných aktiv, jako jsou právě obligace či třeba akcie, nenese žádný výnos, a tak bývá z tohoto pohledu v očích investorů v nevýhodě. Avšak za situace, kdy se dluhopisy mnoha zemí, včetně třeba Německa či Švýcarska, obchodují se záporným výnosem, atraktivita zlata roste. 

  • Od roku 1971, kdy prezident Nixon zrušil zlatý standard, rostl dluh USA v průměru o 9 % ročně. Od roku 1960 se dluh nesplácí, je deficitní rozpočet. Od roku 1971 proběhlo již 3 kvantitativní uvolňování.
  • Od roku 1913 do roku 2018 ztratil USD 95 % své kupní síly, přesto je USD světovou rezervní měnou.
  • Na průmyslové účely jde nyní okolo 10 procent světové produkce, zbytek slouží pro potřeby šperkařství a finančnictví. 
  • Největším spotřebitelem je rychle se rozvíjející Čína, kde je současně i nejvyšší roční těžba − za rok 2018 na ni ze světového objemu ve výši 3332 tun připadlo okolo 400 tun. 

Množství zlata, které má lidstvo k dispozici, je omezené; podle výpočtů Světové rady pro zlato z roku 2017 se za celou dobu existence lidské civilizace vytěžilo jen asi 187 tisíc tun. To sice vypadá jako úctyhodné číslo, ale vzhledem k vysoké hustotě kovu nejde o nijak závratné množství: vešlo by se do krychle o straně 21 metrů. Americký geologický průzkum (USGS) uvádí, že 85 procent zlata vytěženého od počátku civilizace je stále v užívání. 

Příčiny vzácnosti zlata jsou doslova kosmické. Je produktem exploze supernov a srážek neutronových hvězd, odkud se dostalo do zárodečného oblaku, z něhož vzniklo Slunce a planety. Má se za to, že díky vysoké hustotě už během formování žhavé Země kleslo hluboko pod povrch a všechno, co máme tady nahoře k dispozici, je až druhotného původu. Podle nejrozšířenější teorie se na naši planetu toto "druhé" zlato dostalo při pádech asteroidů. 

Informace o zlatu: World Gold Council.

Základní informace o zlatu:

"Zlatu rádi říkáme měna poslední možnosti," dodal pro CNN Jeffrey Currie, vedoucí oddělení komodit v Goldman Sachs. 

  • Odhaduje se, že objem dosud vytěženého zlata činí 180-190 tisíc tun - tedy kolem 75% celkových zásob v zemské kůře. Zbývá tedy 50-60 tisíc tun zlata, tedy asi poslední čtvrtina.
  • Většina zlata byla odtěžena ve 20. století - odhadem 110.000 tun. Za první necelé dvě dekády 21. století dalších ca 50.000 tun. Pro srovnání - celá těžba až do roku 1900 činila pouhých 30.000 tun.
  • Vytěžené zlato má aktuálně hodnotu kolem 7 biliónů USD (pouze současný státní dluh USA je nyní více jak 3 x větší), aktuálně něco více než 2 % hodnoty celkových světových aktiv, která se vyčíslují na více než 300 biliónů USD.
  • Při současné těžbě kolem 2500 tun ročně by to znamenalo, že těžba by měla vydržet přibližně jen 20 let. 
  • Nákup zlata jako alternativa k zajištění hodnoty (pro banky a státy - Rusko, Čína, Turecko atd.) při zavedení záporných úrokových sazeb.
  • Zlato považováno za třetí kategorii rezerv pro všechny banky, od centrálních až po komerční, kde primární rezervy byly drženy v dolarech a amerických dluhopisech.  Zlato je v rozvahách světových bank oceňováno na 50 % své hodnoty.
  • Zlato je v zejména (v arabských) zemích, ve kterých je hawala (princip spočívá v převodech finančních prostředků bez fyzického pohybu peněz a bez využití služeb obchodní banky. zjednodušeně je možné jej definovat jako postoupení pohledávek nebo závazků)  "doma", považováno za základního a nejdůležitějšího "uchovatele hodnot". 
  • Zlato má z pohledu velkých investorů především funkci jako hedge právě proti inflaci. FED tak nevědomky podporuje růst zlata, a to dokonce dvojím způsobem, jelikož peníze z programu kvantitativního uvolňování již zaplavují většinu trhů.
  • Zlato, Československo.
  • Zlato on-line.
  • Zlato online.
  • více

Zlato, zprávy z tisku:

21.2.2024 Vývoz zlata ze Švýcarska v lednu vzrostl meziročně o 49 procent na 206.971 kilogramů, což byla nejvyšší úroveň za šest let. Mohla za to hlavně vysoká poptávka z Asie. Vyplývá to z údajů celního úřadu. Švýcarsko je největším světovým centrem pro rafinaci a tranzit zlata. Dováží zlato z dolů a skladů po celém světě, toto zlato zpracovává a znovu vyváží (ČTK)

12.2.2024 Země G20 loni zvýšily své zlaté rezervy celkem o 213 tun, z toho asi 16 tun bylo v Rusku, vyplývá z propočtů RIA Novosti na základě dat národních centrálních bank. Rusko díky tomu na konci loňského roku zvýšilo své zlaté rezervy na 2 351 tun a zůstalo v tomto ukazateli páté na světě. Nejvíce zlatých rezerv loni získala Čína - 224 tun a samotná rezerva vzrostla na 2 236 tun. Následuje Austrálie, která zvýšila své "kovové" zásoby o třetinu, tedy 21 tun, na 77,5 tun zlata, následovaná Indií s nárůstem zásob o 17 tun na 804 tun. Mexiko nakoupilo asi jednu tunu, čímž se majetek zvýšil na 121 tun. Francie doplnila své zlaté rezervy o 0,3 tuny na 2 437 tun. Jen dvě velké ekonomiky snížily na konci loňského roku své zásoby: Turecko - o 60 tun a Německo - o 2,5 tuny. Ve výsledku jim zbylo 726,5 tun, respektive 3356 tun. Dlouhodobé prvenství ve velikosti zlatých rezerv zůstávají Spojeným státům, které je na konci loňského roku udržely na úrovni 8 133 tun. Beze změny zůstaly zásoby zlata také v Itálii (2 452 tun), Japonsku (846 tun) a Velké Británii (310 tun).Ze zemí rozvíjejících se trhů, které ponechaly své zlaté rezervy beze změny, mají největší rezervy Saúdská Arábie (323 tun) a Jižní Korea (104,5 tun). Brazílie má ve svých trezorech 130 tun zlata, Indonésie 79 tun a Argentina 62 tun. Kanada, jediná země G20, nemá žádné zlaté rezervy.

https://ria.ru/20240212/zoloto-1926769969.html

31.1.2024 Celosvětová poptávka po zlatě loni stoupla o 3 % na rekordních 4899 tun. Pomohla k tomu hlavně vysoká poptávka na mimoburzovním trhu, ale také nákupy centrálních bank. Ve své zprávě to dnes uvedla Světová rada pro zlato (WGC). Další růst se čeká i v letošním roce, protože Fed se chystá snižovat úrokové sazby, což by mohlo ceny zlata podpořit (ČTK)

29.1.2024 Investiční skupina ICT Holding ruského podnikatele Alexandra Nesise prodala svůj podíl 23,9 procenta v producentovi zlata a stříbra Polymetal International konsorciu investorů vedenému ománskou vládou. Společnost Polymetal International to uvedla v dnešním oznámení. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Tržní kapitalizace Polymetalu činí zhruba 2,6 miliardy USD (ČTK)

18.1.2024 Zlato je mezi investory celosvětově nejoblíbenějším uchovatelem hodnoty. Již nějakou dobu se ale debatuje o tom, že žlutému kovu roste konkurence v podobě bitcoinu. Nyní tyto diskuze zesílily v reakci na schválení prvních jedenácti burzovně obchodovaných fondů (ETF) na spotový kurz bitcoinu v USA.

  • Zakladatel Winklevoss Capital Management a kryptoměnové burzy Gemini Tyler Winklevoss již v roce 2020 prohlásil, že bitcoin je zlato 2.0 a bude dlouhodobě nabourávat pozici žlutého kovu. Multimilionář a investor Kevin O'Leary zase řekl, že bitcoin je zlatem a ether stříbrem kryptoměnového světa.
  • Jsem nicméně přesvědčen, že nebude potřeba mnoho času k tomu, aby se objem obchodů s nimi dostal na úrovně, kde se nyní pohybují objemy obchodů s ETF investujícími do zlata."
  • "Obrázek zlata coby uchovatele hodnoty dostal trhliny, když cena zlata od začátku pandemie, v době masivního tištění peněz a mimořádně vysoké inflace, stoupla jen o zhruba 30 %, zatímco kurz bitcoinu vystřelil o více než 350 %,
  • https://www.investicniweb.cz/investice/alternativy/jsou-spotove-bitcoinove-etf-hrozbou-pro-trh-se-zlatem? 

14.12.2023 Ruské zlaté rezervy dosáhly rekordní úrovně díky rostoucím světovým cenám tohoto drahého kovu, vyplývá z analýzy dat centrální banky provedené RIA Novosti. Ruské investice do zlata se v listopadu zvýšily o 2,2 % na 151,9 miliardy dolarů, což byla nejvyšší úroveň v novodobé historii. Předchozí maximum bylo zaznamenáno v říjnu na 148,7 miliardy dolarů. Přitom ve fyzickém vyjádření se zásoby zlata již druhý měsíc po sobě snižují - v listopadu o cca 16 tun, na 2 315 tun.

https://ria.ru/20231214/rezervy-1915670675.html

11.8.2023 Zlato japonského generála Yamashity - největší poklad světa skončil v USA. Japonská imperiální armáda strávila 8 let válek v Asii něčím, co je patrně největší loupeží v historii. Systematicky vykrádala bohatství dobyté Číny, Koreje, Malajsie a Indonésie. To vše doprovázené neuvěřitelnými zvěrstvy znásilňování a zabíjení.

V údolí Cagayan na Filipínách Japonci nechali vybudovat podzemní komplex 175 tunelů, kam ukryli poklady neuvěřitelné hodnoty z vyrabované Asie. Miliardy dolarů ve zlatě, špercích, nevyčíslitelnou hodnotu měly sochy a další umělecká díla. Na počátku června roku 1945 dohlížel generál Yamashita na ukládání posledních částí pokladu. O celé akci věděla i japonská vláda a císař – tunely pomáhal navrhnout člen císařské rodiny, princ Takeda. Operace se jmenovala Golden Lily podle básně císaře Hirohita. Každý tunel byl pečlivě zkonstruován odborníky a v pekelných podmínkách vystavěn zotročenými Filipínci a spojeneckými vojáky.

Nejdůležitější ale bylo to, že tyto obrovské částky z pokladu Golden Lily mohlo podpořit sílu USA ve Studené válce, aby mohlo USA manipulovat s vládami po celém světě, kupovat volby a financovat neomezené černé operace. V příštích 2 letech Američané rozmístili v největší tajnosti stovky miliard dolarů z pokladu v tunelech na Filipínách, do více než 170 bank po celém světě. Tyto miliardy byly dalších 50 let používány pro rozvracení, manipulaci a podplácení vlád po celém světě, ve prospěch amerických zájmů.

V té době se stovky tisíc, ne-li miliony lidí jihovýchodní Asie, mučených, znásilňovaných a zotročených japonskými okupačními armádami, snažili dovolat spravedlnosti, která ale nepřicházela. Poklad zmizel a USA se dokonce postaraly o to, že Japonsko nebude muset platit žádné reparace zemím, které během války vyplenilo.

Tento neuvěřitelný příběh o pokladu Golden Lily je popsán v knize Sterlinga a Peggy Seagrave "Gold Warriors".

https://www.securitymagazin.cz/historie/zlato-japonskeho-generala-yamashita-nejvetsi-poklad-sveta-skoncil-v-usa-1404071024.html?

13.7.2023 Země mají strach z de-dolarizace a sankcí proti Rusku. Stahují proto zlato domů

Až 41 % dotázaných centrálních bank a státních fondů očekává, že v příštích třech letech zvýší držení zlata. Dvě pětiny respondentů uvádějí obavy ze zmrazení aktiv jejich centrálních bank, jako se to stalo v případě Ruska. 

  • Podle správce aktiv Invesco, který od ledna do března provedl průzkum mezi 85 státními investory a 57 centrálními bankami, přibližně 41 % respondentů očekává, že v příštích třech letech zvýší alokaci zlata ve svých portfoliích.

  • Dvě pětiny z této skupiny uvedly, že je to z důvodu obav ze zmrazení jejich aktiv – že to může být reálná hrozba, názorně ukázaly západní sankce proti Rusku.

  • Centrální banky po celém světě loni nakoupily rekordních 1 136 metrických tun zlata. Nákupy zlata tak rostou už dvanáctým rokem v řadě.

  • Centrální banky jsou méně ochotné uchovávat svá fyzická zlatá aktiva v zámoří – necelých 70 procent respondentů nyní drží rezervy doma. Tento podíl se podle průzkumu zvýšil z 50 procent v roce 2020.

  • Většina centrálních bank si nemyslí, že by se čínský jüan stal v příštích pěti letech "skutečnou rezervní měnou". Zvýšený nákup zlata ze strany centrálních bank ale také navazuje na globální odklon od amerického dolaru jako světové rezervní měny. 

https://www.focuson.cz/zeme-maji-strach-z-de-dolarizace-a-sankci-proti-rusku-stahuji-proto-zlato-domu/?

29.5.2023 Česko prostřednictvím České národní banky zvýšilo v prvním čtvrtletí zlaté rezervy o 1,54 tuny na 13,5 tuny. Je tak pátou zemí s největším nárůstem zlaté zásoby v tomto období, ještě větší nárůst zaznamenaly Singapur, Čína, Turecko a Indie. Celkově se ČR v objemu zlatých rezerv nachází na 66. místě na světě, uvedla organizace Světová rada pro zlato (World Gold Council) na svém webu. ČNB detaily ohledně správy devizových rezerv nekomentuje.

Centrální banky od ledna do konce března dohromady nakoupily 228 tun zlata, což je o 34 procent více než předchozí rekord za první čtvrtletí, který je z roku 2013. Banky přitom zlato do svých rezerv doplňují už delší dobu. Za loňský rok nakoupily 1078 tun žlutého kovu, což byl celoroční rekord.

https://echo24.cz/a/HF8Qc/zpravy-domov-cesko-zlato-zasoby-rekord?

5.5.2023 Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank vzrostla v prvním čtvrtletí na rekord. Hodně nakupovaly centrální banky v Singapuru, Číně, Turecku, ale také v České republice. Ve své zprávě to dnes uvedla Světová rada pro zlato (WGC). Centrální banky dohromady nakoupily 228 tun zlata, což je o 34 procent více než předchozí rekord za první čtvrtletí, který je z roku 2013. Centrální banky přitom zlato do svých rezerv doplňují už delší dobu. Za loňský rok nakoupily 1078 tun kovu, což byl celoroční rekord. V prvním letošním čtvrtletí kupovaly zlato centrální banky jak z vyspělých zemí, tak z mladých tržních ekonomik. Proti loňskému prvnímu čtvrtletí objem nakoupeného zlata do rezerv centrálních bank vzrostl o 176 procent. V předchozích dvou čtvrtletích centrální banky poptávaly zlato ještě více než začátkem letošního roku. "Je to o to působivější, že navazují na rekordní tempo poptávky v loňském roce," uvedla WGC, která sídlí v Londýně a která sleduje trendy v odvětví, od těžby až po transakce se zlatem. Za většinou nákupů v prvním čtvrtletí stály pouze čtyři centrální banky - singapurská, čínská, turecká a indická. V případě Singapuru čistý objem nakoupených zlatých rezerv činil 69 tun, celkem jich má tato centrální banka 222 tun. Proti konci loňského roku je to nárůst o 45 procent. Čína pak zvýšila objem zlatých rezerv o 58 tun na celkových 2068 tun. To jsou čtyři procenta jejích celkově vykázaných rezerv. 

Česká národní banka (ČNB) měla na konci loňského roku zhruba 12 tun zlata a v prvním čtvrtletí její čisté nákupy činily dvě tuny, uvádí WGC. Guvernér ČNB Aleš Michl loni řekl, že centrální banka by chtěla objem zlatých rezerv postupně zvýšit až na 100 tun. 

Znovu reportovat o vývoji svých zlatých rezerv začala ruská centrální banka, která tyto údaje od začátku loňského roku neuváděla. Její zlaté rezervy za první letošní čtvrtletí klesly o šest tun a činily 2327 tun. Na jejích celkových rezervách se tak zlato podílelo z 25 procent. Za poklesem rezerv by podle WGC mohla stát ražba mincí. I tak jsou nyní zlaté rezervy ruské centrální banky o 28 tun vyšší, než když loni v lednu přestala centrální banka informace o vývoji svých celkových rezerv poskytovat. Prodej zlata z rezerv centrálních bank je naopak výrazně slabší než nákupy. V prvním čtvrtletí prodávaly zejména centrální banky Uzbekistánu a Kazachstánu, což podle WGC není v případě těchto dvou centrálních bank nic neobvyklého. Obě totiž nakupují rezervy zlata hodně z domácích zdrojů, občasný prodej zlata proto nemusí vypovídat o ničem zásadním.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5433853/centralni-banky-nakupuji-zlato-v-rekordnich-objemech-zajem-je-i-v-cesku.html

6.2.2023 Rusko se na konci roku 2022 stalo čtvrtým mezi vlastníky největších zlatých a devizových rezerv na světě, vyplývá z propočtů RIA Novosti na základě dat národních centrálních bank. Již 17. rok v řadě zůstává v tomto ukazateli lídrem Čína - její rezervy na konci prosince dosahovaly 3,31 bilionu dolarů. Druhou linii obsadilo Japonsko s úsporami 1,27 bilionu a třetí Švýcarsko , které má aktiva 924 miliard dolarů. Rusko zakončilo rok s rezervami ve výši 582 miliard dolarů. Navíc v roce 2021 ztratila čtvrté místo na Indii, ale v létě si své místo vydobyla zpět. Indie zůstává pátá s rezervami 563 miliard dolarů. Na šestém místě je Saúdská Arábie s úsporami 460 miliard dolarů. Na konci roku se posunula o dvě pozice výše, když se na sedmou pozici posunul Hong Kong (424 miliard dolarů) a na osmou Jižní Korea (424 miliard dolarů). Singapur , který byl v roce 2021 devátý, ztratil dvě pozice a vypadl z první desítky. Ve výsledku je Brazílie (325 miliard dolarů) devátá a Německo (295 miliard dolarů) desáté.

https://ria.ru/20230206/rezervy-1849923791.html

31.1.2023 Centrální banky po celém světě loni nakoupily 1136 tun zlata v hodnotě 70 miliard USD. Nákupy centrálních bank tak byly nejvyšší od roku 1967. Celková poptávka po zlatě pak loni stoupla na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Světová rada pro zlato (ČTK)

25.1.2023 Švýcarský vývoz zlata do řady zemí, včetně Číny, Turecka, Singapuru a Thajska, loni stoupl na několikaleté maximum, protože nízké ceny zvýšily poptávku spotřebitelů v Asii a na Blízkém východě. Vyplývá to z údajů švýcarského celního úřadu. Švýcarsko je největším světovým centrem rafinace zlata a tranzitním místem. Dováží zlato z dolů a skladů po celém světě, toto zlato zpracovává a znovu vyváží (ČTK)

9.1.2023 Centrální banky loni pokračovaly v rozšiřování zlatých rezerv. Podle Světové rady pro zlato (WGC) od ledna do listopadu 2022 nakoupily 673 tun zlata, což bylo o 200 tun více než během celého roku 2021, kdy byly globální rezervy na téměř 30letých maximech. V samotném listopadu to bylo v čistém vyjádření 50 tun zlata, o polovinu více než v říjnu, vyplývá z dat (ČTK)

8.12.2022 Centrální banky po celém světě letos hromadí zlaté rezervy takovým tempem, jaké tu nebylo desítky let. Za třetí čtvrtletí přibylo do sejfů bank 399 tun tohoto kovu, od začátku roku pak 673 tun. ČNB se ale v nákupech drží zpátky.

  • Nákupy centrálních bank ve třetím čtvrtletí výrazně překonaly předchozí čtvrtletní rekord z roku 2000. Od počátku roku banky nakoupily 673 tun zlata, což je více, než kolik nakoupily za jakýkoliv celý rok nejméně od roku 1967, kdy byl americký dolar ještě krytý tímto cenným kovem v rámci takzvaného Brettonwoodského systému.
  • Ke konci listopadu měla ČNB v trezoru v rámci devizových rezerv necelých 12 tun zlata. Podle Světové rady pro zlato vlastní ČNB zhruba desetkrát méně zlata, než odpovídá doporučení Mezinárodního měnového fondu (MMF)..
  • Největším letošním ohlášeným kupcem zlata zůstává turecká centrální banka, která ve třetím čtvrtletí přidala 31 tun a zvýšila tak své celkové zlaté rezervy na 489 tun. Centrální banka Uzbekistánu nakoupila dalších 26 tun, katarská centrální banka 15 tun a indická rezervní banka přidala během čtvrtletí 17 tun, čímž zvýšila své zlaté rezervy na 785 tun.
  • Mnoho finančních investorů ale prodalo podíly v burzovně obchodovaných fondech (ETF) krytých zlatem, protože úrokové sazby po celém světě vzrostly a zvýšily výnosy z jiných aktiv. Vyprodávání zlata ze strany ETF ve třetím čtvrtletí srazilo cenu zlata o osm procent, uvedla organizace WGC. Příliš silný dolar cenám zlata a komoditám obecně také neprospívá. Ztráty z předchozího čtvrtletí se sice částečně smazaly, ale přesto je cena zlata o 12 procent níže proti březnovému maximu, kdy se jedna unce prodávala za více než 2000 dolarů (přibližně 46 tisíc Kč).

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-centralni-banky-nakupuji-zlato-nejvic-v-historii-220886#

1.11.2022 Centrální banky nakoupily ve třetím čtvrtletí rekordních 399 tun zlata v hodnotě zhruba 20 miliard USD (493,1 miliardy Kč). To přispělo k celkovému růstu poptávky po zlatě za červenec až září o 28 procent na 1181 tun a za devět měsíců se poptávka po zlatě vrátila na úroveň z doby před pandemií. Poptávka po zlatě byla vysoká i od klenotníků a kupců zlatých slitků a mincí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Světová rada pro zlato (WGC).

Nákupy centrálních bank ve třetím čtvrtletí výrazně překonaly předchozí čtvrtletní rekord z roku 2000. Od počátku roku banky nakoupily 673 tun zlata, což je více, než kolik nakoupily za jakýkoliv celý rok nejméně od roku 1967, upozornila WGC. Mezi velké kupce patřily centrální banky Turecka, Uzbekistánu, Kataru a Indie. Podle WGC ale značné množství zlata nakoupily také centrální banky, které své nákupy veřejně neoznámily. Neuvedla sice žádné podrobnosti o tom, které země by to mohly být, ale mezi země, které pravidelně nezveřejňují informace o svých zásobách zlata, patří Čína a Rusko, upozornila agentura Reuters.

Nákupy zlatých slitků a mincí se ve třetím čtvrtletí prudce zvýšily v Turecku. Meziročně byly vyšší o více než 300 procent. Lidé zde nakupovali zlato, aby se ochránili před vysokou inflací. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5208175/centralni-banky-nakoupily-ve-ctvrtleti-rekordnich-399-tun-zlata.html

5.10.2021 Polská centrální banka hodlá pokračovat ve zvyšování svých zlatých rezerv, v příštím roce by tak mohla nakoupit dalších 100 tun zlata. V rozhovoru s ekonomickým portálem Strefa Biznesu to uvedl guvernér centrální banky Adam Glapiński. Zlaté rezervy polské centrální banky nyní podle portálu dosahují rekordních téměř 230 tun (ČTK)

24.8.2021 Globální prodej zlatých slitků a mincí v prvním pololetí 2021 meziročně vzrostl o 56 % na 594 t a byl tak nejvyšší od roku 2013. Celkový prodej zlata včetně tzv. papírového zlata naopak mírně klesl. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato za první pololetí (ČTK). 

7.4.2021 Maďarská centrální banka ztrojnásobila objem zlata ve svých rezervách, kovu má teď 94,5 t, což je nejvíce za desítky let. Měnová autorita dnes oznámila, že s pomocí zlatých rezerv hodlá po pandemii stabilizovat ekonomiku, kde kvůli rozsáhlým stimulačním opatřením hrozí vyšší inflace a vysoké zadlužení.

24.2.2021 Celosvětová poptávka po zlatě loni klesla o 14 % na 3759,6 t. Bylo to poprvé od roku 2009, kdy klesla pod 4000 t. Důvodem byla omezení v souvislosti s epidemií covid-19. Vyplývá to z údajů Světové rady pro zlato. Ve čtvrtém čtvrtletí zájem o zlato meziročně klesl o 28 % na 783,4 t, cž z něj činí nejslabší čtvrtletí od doby světové finanční krize ve druhém čtvrtletí 2008


4.2.2021 Cena zlata klesá o více než 2 % na 1787,4 USD/unci. Prolomila tak klíčovou psychologickou hranici 1800 USD/unci. Kvůli sílícímu dolaru a americkým dluhopisovým výnosům je drahý kov méně atraktivní (Reuters).

3.2.2021 Poptávka po amerických zlatých a stříbrných mincích American Eagle loni prudce vzrostla, výrazně k tomu přispěla pandemie. Prodej zlatých mincí se zvýšil o 258 %, prodej těch stříbrných o 28 %. Vysoký zájem pokračoval i v lednu, americká mincovna U.S. Mint proto varovala, že už není schopna vysokou poptávku uspokojovat (ČTK)

30.12.2020 Cena zlata se podobně jako loni i letos zvýšila zhruba o 20 % a vzestupný trend by podle většiny analytiků měl pokračovat. Žlutému kovu pomáhají nízké úroky a také nevídaný přiliv peněz, které centrální banky uvolňují na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí.

Optimismus dávají najevo také analytici společnosti Commerzbank, kteří odhadují, že by cena troyské unce mohla do konce příštího roku vystoupat až na 2100 dolarů (44.885 Kč). Tím by padl rekord z letošního léta, kdy se unce zlata prodávala zhruba až za 2075 dolarů. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4574959/zlato-letos-zdrazilo-o-20-procent-dobry-je-i-vyhled.html<br>

29.10.2020 Celosvětová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla o 19 procent na 892,3 tuny, což je nejméně za 11 let. Centrální banky přitom poprvé za deset let zlato prodávaly, uvedla dnes Světová rada pro zlato (WGC). Finanční ústav Citigroup minulý měsíc předpověděl, že poptávka od centrálních bank se znovu zotaví příští rok. V letech 2018 a 2019 byly nákupy centrálních bank téměř rekordní, upozornila agentura Bloomberg.

Podle analytičky WGC Louise Streetové není překvapivé, když za současné hospodářské situace banky sahají do svých zlatých rezerv. Téměř veškerý prodej podle ní pocházel od bank, které nakupují z domácích zdrojů, a využily tak výhody vysokých cen zlata v době, kdy jsou státní rozpočty jejich zemí napjaté. Za devět měsíců letošního roku se poptávka po zlatě snížila o deset procent na 2972,1 tuny a byla rovněž nejnižší nejméně od roku 2009. WGC očekává, že poptávka po špercích v Číně a v Indii v posledním čtvrtletí opět poroste a centrální banky by mohly začít znovu nakupovat. Pokračující ekonomická nejistota, nízké úrokové sazby a vládní stimulační opatření způsobí, že hnací silou trhu zůstanou investoři, uvedla agentura Reuters.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4529828/svetova-rada-pro-zlato-poptavka-po-zlate-je-nejslabsi-za-11-let.html 

24.9.2020 Propad ceny zlata v tomto týdnu nutí investory k úvahám, zda si žlutý kov bere oddechovou pauzu, nebo jestli mu doopravdy hrozí hlubší propad. Bezprecedentní globální stimuly, záporné úrokové sazby a slábnou dolar vytlačily tento typ bezpečného přístavu na začátku srpna na rekordní maximum ad 2075 dolarů za troyskou unci. Některé banky předpovídaly tehdy ještě zářivější ceny, jenomže vzchopit se mezitím povedlo americkému dolaru, a zlato část svých zisků odevzdalo. "Silný americký dolar je pro ceny drahých kovů kamenem kolem krku a I přes zvýšenou averzi k riziku vyvíjí tlak na zlato," Měnová politika Fedu zůstane v příštích letech expanzivní, takže "síla dolaru sotva vydrží". Přitažlivost zlata jako investice během léta vylepšilo, když reálné sazby amerických státních dluhopisů spadly hlouběji do záporu.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4502483/Bloomberg-Skoncila-velka-rally-na-zlate.html<br>

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4476786/skybridge-cena-zlata-dal-poroste-diky-masivnimu-znehodnoceni-men.html

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4470387/rozbresk-zlato-jakozto-globalni-anti-dolar-zari-diky-korone-jeste-vice-nez-predtim.html

Podle internetových stránek agentury Bloomberg cena zlata během úterního obchodování vystoupila až na 2001,39 dolaru za troyskou unci. Následně se však vrátila zpět pod dvoutisícovou hranici. Krátce po 19:00 SELČ se pohybovala blízko 1999 dolarů, oproti pondělí si tak připisovala zhruba 1,1 procenta.

30.7.2020 Zlato započalo nový týden předpisem historického rekordu z roku 2011 a je nejdražší v celé své historii. Zlato se na počátku týdne pohybuje na cca 1 934 USD / Oz, v roce 2011 byl rekord kolem 1 922 USD / Oz. Toto pokoření bylo důležitým mezníkem pro další růst a již na dohled je úroveň 2 000 USD / Oz. Orná půda pro zlato je velmi dobrá a je otázkou času, kdy budeme dosahovat stále vyšších úrovní a neustále přepisovat tabulky. Rovněž to vypadá, že i stříbro nabralo dech, probouzí se a nyní se pohybuje na úrovni cca 24 USD / Oz. Začalo následovat svého zlatého bratrance a zde se očekávají absolutní nárůsty mnohem větší.

27.3.2020 V Londýně, který představuje hlavní světový uzel pro obchod se zlatem ve fyzické podobě, je nyní v podzemních trezorech přes čtyři sta uncí (v hodnotě přibližně 420 miliard dolarů), ale dostat tento objem do New Yorku je obrovskou logistickou výzvou. Zvyšující se cena zlata sice v posledních dnech ztratila na svém tempu, ale jedná se nejspíše pouze o krátkodobý trend. "Rallye zlata přerušila tradiční korelaci se státními dluhopisy, které prudce poklesly, když někteří investoři odešli z 'bezpečných přístavů' do akcií, zatímco jiní prodali více ze strachu z prudkého zvýšení nabídky dluhopisů v důsledku ohlášených obrovských fiskálních stimulačních balíčků, které se stále připravují jak ve Spojených státech či Evropě, ale i v jiných zemích.

  • Vlastní 2 262 tun tohoto drahého kovu v hodnotě 106 miliard dolarů 
  • Zlatá horečka zrcadlí kroky Ruska a Číny k diverzifikaci rezerv o objemu přesahujícím 3 biliony dolarů. Tyto státy se v době rostoucího geopolitického napětí snaží omezit svou expozici na americkou měnu. Motivace evropských postkomunistických států je ale jiná. 
  •  Podle Fica staví brexit a riziko globální ekonomické krize slovenské zlato v Británii do nebezpečné situace. 
  • Polsko své zlaté rezervy v posledních dvou letech zdvojnásobilo a je nyní, co se velikosti zlatých rezerv týče, středoevropským premiantem. 
  • během posledních 10 let zdesetinásobily a lačnost po vzácném kovu se přelévá i do sousedních zemí. Srbský lídr Aleksandr Vučić poručil tamní centrální bance zlaté rezervy navýšit, čímž podnítil říjnový nákup devíti tun komodity 
  • Plány na převoz části rezerv držených ve Velké Británii mělo také Rumunsko, jejich provedení ale bylo pozdrženo říjnovým pádem tamní vlády. 

7.10.2019 Čína za posledních 10 měsíců zvýšila svoje zlaté rezervy o více než 100 tun. V září tak dosahovaly 62,64 milionu uncí, bylo to o 190.000 uncí víc než v srpnu, uvedla čínská centrální banka (FT)

Zlaté cihly
Zlaté cihly

V roce 2018 se na světě prodalo 4345 tun zlata. Světová poptávka po zlatě stoupla v porovnání s předchozím rokem o 4,4 procenta. Údaje zveřejnila Světová rada pro zlato. Za rostoucí poptávkou stojí podle expertů hlavně nákupy centrálních bank a vysoká poptávka drobných investorů. Ti loni nakoupili 1090 tun zlata ve formě mincí a cihel (ČTK)  

7.8.2019 Neutuchající poptávka po bezpečných aktivech vyhnala jejich možná nejtypičtějšího představitele na šestileté maximum. Futures na zlato se na burze Comex vyšvihly až na 1502,30 USD za unci, kde od roku 2013 nebyly. Žlutý kov tak od začátku roku přidává 17 %. Před 16:00 rostla jeho cena o 2,3 % na 1507 USD za unci.

  • americko-čínská válka, zpomalování globální ekonomiky, rozvolňování měnové politiky centrálních bank a příliv prostředků do burzovně obchodovaných fondů se zlatem
  • To vyhovuje zlatu, které nenese žádný výnos a mezi veteránskými investory má mnoho příznivců. Třeba podle správce hedgeového fondu Raye Dalia může být trh na začátku období, které bude pro zlato velice příznivé. Rally ale čerpá oporu i od centrálních bank a jejich více 

19.7.2019 Nahoru cenu tlačí především napětí na Blízkém východě a vyhlídky na snížení úrokových sazeb ve Spojených státech. Zlato poprvé od května 2013 překonalo hranici 1 450 dolarů (33.076 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Během dopoledne se cena snížila zhruba na 1 439 USD. Od loňského srpna cena tohoto kovu stoupla už o 25 procent a nárůstem tak předběhla většinu jiných aktiv.

8.5.2019 Čínské zlaté rezervy rostly v dubnu pátý měsíc po sobě, meziměsíčně o 480 000 trojských uncí na 61,1 mil. uncí. Hodnota čínských zlatých rezerv dosahuje 78,3 mld. USD (Reuters) 

10.4.2019 Čína v březnu přikoupila 11,2 tuny vzácného kovu, čímž se její zlaté rezervy vyšplhaly na 1885,5 tuny. Čína investovala do zlata již počtvrté v řadě, když v únoru nakoupila 9,95 tuny, v lednu 11,8 tuny a v prosinci 9,95 tuny.

16.10.2018 Maďarsko 10- ti násobně navýšilo své zlaté rezervy na 31,5 tuny s cílem snížit riziko, řekl guvernér centrální banky Gyorgy Matolcsy (FT)

5.11.2018 Ruská centrální banka nadále mohutně navyšuje své zlaté rezervy. Ve třetím čtvrtletí přikoupila rekordních 92,2 tuny zlata, přičemž zlatý majetek navýšila na více než 2000 tun. Podle sdružení předních těžařů zlata World Gold Council (WGC) vlastní Moskva již 17 procent světových rezerv zlata. ČNB se zlata naopak postupně zbavuje, v uplynulém kvartálu 0,5 tuny prodala (ČTK). Od června 2014 do října 2018 vzrostly rezervy o cca 986 tun

Indie v roce 2016 dovezla 947 tun (cca 30 447 223 Oz), následný rok v době uskutečněné reformy se dovoz snížil dovoz na 582 tun (cca 18 712 021 Oz) a v roce 2017 se roční dovoz zlata zvýšil na cca 901 tun (cca 28 968 266 Oz)

Roční celosvětová produkce zlata v roce 2017 činila 3 268,7 tun 

  • Zlatý standard 1871 - 1914 (1USD = 1/20 unce zlata )
  • 1913 založen FED
  • 1933 zrušen zlatý standard
  • 1945 - 1971 Brettonwoodský měnový systém (1USD = 1/35 unce zlata)
  • 1971 (USA = 1/38 unce zlata)
  • 1973 se Smithsoniánský systém se zhroutil

2600 miliardařů, 16 milionů miliardářů , kteří vlastní 97% majetku - extrémní polarizace bohatství a možností a tato polarizace může být rizikem budoucího odbytu zboží, spotřeby (lidé nebudou mít za co nakupovat zboží)

Zlato v posledních měsících roku 2018 rozhodně nepatří mezi žhavé investiční instrumenty. Jeho cena se pohybuje přinejlepším do strany, a tak se obchodníci na pozadí dobře rozjeté ekonomiky poohlížejí po atraktivnějších aktivech. Ti, kdo zlato v portfoliu drží, ale mají jasno. Náš čas přijde, říkají.

  • drž 20% ve zlatě a buď šťastný, když to zlato nebudeš nikdy potřebovat.....židovský citát

Na začátku ledna 2018 se trojská unce zlata prodávala za zhruba 1 290 USD, nyní stojí lehce nad 1 200 USD. Index S&P 500 se naproti tomu začátkem roku pohyboval kolem 2 700 bodů, zatímco na začátku srpna byl nad 2 800. Vzhledem k tomu, že investiční horizont se již dávno nepočítá na roky ani měsíce, ale spíše týdny, je jasné, čemu dávají investoři přednost.

  • Obecně platí, že akcie Dow -jones je podhodnocena vůči zlatu, když stojí méně než 4 unce zlata, správně hodnocena když stojí 6-7 uncí a nadhodnocena, když stojí více jak 10, nyní jsou na úrovní 21 uncí (6.2018)

Jedním z klíčových faktorů podle Tumerkana do budoucna bude objem těžby kovu. "Objem vytěženého zlata čtyřicet let nepřetržitě rostl, tomu je ale konec. Jsme na vrcholu, teď již bude produkce jen klesat," říká Ian Telfer z těžařské společnosti Goldcorp.

  • Rusové, Číňané (remimbi) a Arabi skupují všechno Zlato, pravděpodobně chtějí přejít na zlatý standard

45% světových zásob fyzického stříbra drží banka GP Morgan, do 15 roků se vytěží světové zásoby stříbra, kromě jiného využití je stříbro nutné na efektivní čištění vody od pesticidů, hormonů a dalších chemických látek (prof. Staněk)

Dále tvrdí, že takřka všechno zlato, které se vyplatí těžit při cenách kovu kolem 1 300 USD za trojskou unci, již bylo nalezeno. "Další doly, v nichž by se vyplatilo zlato těžit při těchto cenách, otevřeny nebudou," říká. Důkazem jsou společnosti jako Barrick Gold, Newmont Mining či právě Goldcorp. Objem zlata, které tyto firmy těží, prudce klesá, Barrick Gold dokonce na začátku letošního roku vytěžila nejméně zlata za 16 let.

Nejvíce žlutého kovu na trh v posledních desetiletích dodávala Jihoafrická republika. I její dominance je ovšem minulostí. Aktuálně je největším producentem zlata Čína, objem její produkce je ale jen zhruba třetinový ve srovnání s vrcholem těžby v JAR na začátku 70. let 20. století.

Ian Telfer přitom není jediný, kdo hovoří o dosažení vrcholu těžby zlata. Stejně se vyjadřují také zakladatel Franco-Nevada Gold Pierre Lassonde nebo šéf Seabridge Gold Rudy Fronk. A i další hovoří podobně, nových nalezišť je málo a stará jsou téměř prázdná.

"Je jen otázkou času, kdy cena zlata začne růst. V situaci, kdy se poptávka zásadně nemění, objem nevytěženého zlata klesá a nových dolů je kriticky málo, vlastně ani není jiná možnost. Ceny kolem 1 300 USD za trojskou unci jsou dnem," má jasno Tumerkan z Pallisade Research.

Více: https://zlato.kurzy.cz/zpravy/464642-zlato-zasob-v-dolech-ubyva-nove-zdroje-nejsou-co-to-udela-s-cenou-kovu/

Největší zásoby zlata:

Indie prodává americké dluhopisy a nakupuje zlato, Kazachstán, Turecko a Rusko pokračuje ve stejném trendu a zlaté rezervy stále stoupají, Čína má zřejmě velké tajemství

Stav zásob zlata jednotlivých centrálních bank států rok 2018:

  • USA 8 133,50 tun (cca 261 502 106 Oz)
  • Německo 3 370 tun
  • MMF 2 814 tun
  • Itálie 2 451 tun
  • Francie 2 435,5 tun
  • Rusko 1  968,850 tun (cca 63 300 968 Oz) , k 31.10. 018 to bylo cca 2 065 tun (cca 66 392 309 Oz) , k 31.12.201 2 113 tun
  • Čína 1 843 tun (cca 59 254 734 Oz) - neoficiální údaje mluví o výši 30 000 tun (cca 964 537 183 Oz)
  • Švýcarsko 1 040 tun 
  • Turecko 582,2 tun (cca 18 718 451 Oz)
  • Indie ( 11. místo) 566,23 tun zlata (cca 18 2014 996 Oz)
  • Kazachstán přes 326 tun (cca 10 481 304 Oz)
  • Saudská Arábie 322,9 tun (cca 10 381 635 Oz)

Celkem 23 500 tun zlata více

Globální dluh a kolik by šlo nakoupit zlata v dané době za dané ceny: 

Globální HDP a kolik by šlo nakoupit zlata v dané době za dané ceny: 

Pokud se podíváme kolik zlata by šlo koupit za daný dluh a danou hodnotu HDP, zjistíme, že v každém období by šlo koupit podstatně více zlata za celkový dluh než za hodnotu globálního ročního HDP.

Když vezmeme v úvahu, že dnes činí globální dluh cca 244 bilionů USD - za to by se dalo pořídit při dnešních cenách cca 185 128 983 308 Oz zlata - cca 5 758 067 tun a produkce zlata za dobu trvání lidstva cca kolem 180 000 tun (cca 5 787 223 097 Oz), zjistíme, že pokud by celkové zlato mělo pokrýt tento dluh, jako nějaká forma zlatého standardu, tak dnešní cena 1 Oz nebude cca 1 318 USD, ale úplně někde jinde. Cena jedné Oz by se pohybovala kolem cca 42 000 USD / Oz. A to máme pouze pokryto toto "oficiální" číslo (244 bilionů USD), skutečnost bude bohužel úplně na jiné úrovni. více

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...