Větrné elektrárny

Nová  12 megawattová turbína Haliade-X pro námořní parky. od GE (zatím se testuje), výškou dosahuje 260 metrů a rotor má průměr 220 metrů. Samotné lopatky pak měří 107 metrů. Pro srovnání fotbalové hřiště má na délku necelých 100 metrů.

  • Za rok mohou vyrobit až 67 gigawatthodin elektřiny.

Siemens disponuje největší turbínou s výkonem 10 megawattů. Tato větrná elektrárna má rotor o průměru 193 metrů. V současné době je také ve fázi prototypu a komerční nasazení předpokládá v roce 2022.  

Švédský producent energie Vattenfall dnes patří mezi největší energetické společnosti v Evropě a je současně trojka na trhu s mořskými větrnými projekty. Celkový výkon jeho větrných turbín na moři dosahuje 18,5 gigawattů  

Největší výrobci větrných elektráren jsou:

  • Siemens Gamesa 
  • Vestas 
  • GE

Trendy u větrných elektráren:

  • Konzultační společnost WoodMac předpovídá nárůst globálního výkonu námořních větrných farem o 70 gigawattů do konce roku 2023. 
  • Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje (IRENA) pak uvádí, že do konce příštího desetiletí se celosvětový výkon navýší na 228 gigawattů a do poloviny století na 1 000 gigawattů.  
  • Na celém světě tak bude ve větrných elektrárnách na moři instalováno 2,5krát více kapacity než je dnešní globální výkon jaderných elektráren. 
  • Průměrný výkon turbín v Evropě neustále roste. V roce 2018 to bylo 6,8 MW, což je oproti roku 2017 o 15 procent více. V roce 2022 byly nově připojené elektrárny o kapacitě 16 gigawattů a v roce 2023 to bylo 17 gigawattů.

Větrné elektrárny, zprávy z tisku:

16.1.2024 V Německu loni vzniklo 745 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 3567 megawattů, což bylo meziročně o 48,3 procenta více. Dnes to oznámila šéfka německého svazu větrné energie BWE Bärbel Heidebroeková, která zdůraznila, že je potřeba zachovat tempo budování. Loni v Německu podle revidovaných dat nové instalace větrných elektráren zajistily výkon 2405 megawattů. To znamenalo nárůst oproti roku 2021 o 25 procent (ČTK)

13.1.2024 Nové instalace větrných elektráren v Evropské unii byly v loňském roce rekordní. Země Evropské unie postavily a připojily do sítě nové větrné elektrárny o celkové kapacitě 17 gigawattů. Transformace energetiky v Evropě nabírá na obrátkách. Aby však byl splněn cíl Evropské unie v oblasti obnovitelné energie do roku 2030, bylo by potřeba ročně přidat větrné elektrárny o výkonu nejméně 37 gigawattů. V roce 2022 byly nově připojené elektrárny o kapacitě šestnácti gigawattů, vyplývá z údajů svazu WindEurope. Podle analýzy Fraunhoferova institutu měly větrné elektrárny loni na celkové výrobě elektřiny v Evropské unii podíl 19 %. Elektřina ze všech obnovitelných zdrojů pak měla na produkci elektřiny v Evropské unii podíl 44 %

https://forbes.cz/rekordni-instalace-vetrnych-turbin-nestaci-evrope-chybi-jeste-37-gigawattu/?

27.10.2023 Akcie německého zeleného giganta Siemens Energy ve čtvrtek klesly téměř o 40 %. poté, co se potvrdily informace, že jedná s německou vládou ohledně státních záruk. Společnost táhne ke dnu divize větrných elektráren a jejich nekvalitní výroba. Hodnota společnosti spadla za den o více než 3 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. výsledkem špatné situace ve větrné divizi Siemens Gamesa. Situace vznikla poté, co se objevily problémy s kvalitou rotorových listů a ozubených kol u celé řady větrných turbín postavených v pobřežních vodách. Podle německých médií se jedná 15 miliard eur.

https://echo24.cz/a/HTKJW/zpravy-ekonomika-siemens-energy-siemens-energy-katastrofa-zelenem-byznys-krachuje-zada-pomoc-nemeckeho-stat?

18.7.2023 V první polovině letošního roku bylo v Německu instalováno 331 větrných turbín na pevnině o celkovém výkonu 1565 megawattů (MW). To je o 60 procent více než ve stejném období loňského roku. Uvedly to dnes německý svaz větrné energie BWE a strojírenská skupina VDMA Power Systems, dodaly ale, že pokud chce Německo splnit své cíle pro rok 2030, je potřeba mnohem vyšší kapacita (ČTK)

18.1.2023 V Německu loni vzniklo 551 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 2403 MW. Proti předchozímu roku, kdy byly na pevnině postaveny větrné elektrárny o výkonu 1925 MW, je to nárůst o 25 %. Tempo výstavby je ale i tak podle svazu větrné energie BWE a strojírenského svazu VDMA příliš pomalé na to, aby vláda dosáhla svých energetických cílů (ČTK)

8.1.2023 Dánové spustili největší a nejvýkonnější větrnou turbínu na světě. "Gigantický" větrník už vyrobil první kilowatthodiny elektrické energie. Lopatkový motor o výkonu 15 MW stojí v Národním testovacím centru pro větrné turbíny Østerild v dánském západním Jutsku. Je to nejvýkonnější větrná turbína na světě, píše Vestas na svém webu. Může ročně dodat 80 GWh energie. To postačí k napájení 20 000 domácností a ročně by to zabránilo vypuštění 38 000 tun oxidu uhličitého do ovzduší.

Její rozměry jsou ohromující. Lopatky měří 115,5 metru, jsou tedy delší než fotbalové hřiště. Průměr "větrníku" dosahuje 236 metrů a plocha, na které lopatky rotují má 43 743 čtverečních metrů. Sestava turbíny se (s lopatkou v horní úvrati) tyčí do výšky 280 metrů. To se dá srovnat s Eiffelovou věží (300 metrů). Vysílač na Ještědu je pak vedle dánského větrníku se svými necelými 100 metry úplný střízlík.

  • Největší z turbín Vestas na českém území stojí u podkrkonošské obce Zlatá Olešnice. Tento obr má výkon dva megawatty a průměr lopatek rotoru se blíží 110 metrům.
  • Ve světě větrných turbín-gigantů však bude mít Vesta konkurenci. Magazín Interesting Engineering píše, že společnost Siemens Gamesa už staví turbínu s lopatkami dlouhými 115 metrů. A obdobné turbíny chystají také Číňané. 
  • https://nedd.tiscali.cz/roztocila-se-nejvetsi-vetrna-turbina-na-svete-je-trikrat-vyssi-nez-vysilac-na-jestedu-548833?

4.1.2023 ČEZ říká, že s obcí Zátory u Krnova podepsal smlouvu o spolupráci při výstavbě větrného parku. ČEZ a obec založí obchodní společnost, v níž má obec 5% podíl, uvedla polostátní firma. Větrná elektrárna o výkonu zhruba 20 MW a čítající asi pět turbín by mohla vyrůst do 7 let. Zátory se tak podle energetiky staly vůbec první obcí, která bude s ČEZ rozvíjet projekt založený na společném podniku (ČEZ) 

21.11.2022 Egypt plánuje zahájit v roce 2024 stavbu jedné z největších větrných farem na světě, která by mohla dodávat elektřinu také do Evropy a Saúdské Arábie. Hodnota projektu činí 11 miliard USD (261,7 miliardy Kč), uvedla agentura Bloomberg (ČTK)

24.10.2022 Město Čchao-čou na jihovýchodě Číny plánuje postavit větrnou elektrárnu na moři s větším výkonem, než mají úhrnem všechny elektrárny v Norsku. S odvoláním na pětiletý plán města v provincii Kuang-tung o tom informovala agentura Bloomberg. Čchao-čou hodlá zahájit práci na projektu do roku 2025 (ČTK)

1.9.2022 Větrná elektrárna Horsea 2, která je největší větrnou farmou na moři na světě, už je v plném provozu. Celkem 165 větrných turbín se nachází v Severním moři, zhruba 89 km od pobřeží anglického hrabství Yorkshire, a je schopno zajistit elektřinu pro 1,4 mil. britských domácností (ČTK)

27.4.2022 Optimismus ohledně budoucnosti větrné energie a boom s čistou energií pohání silný růst v odvětví, které je považováno za klíčové ve snaze o zpomalení změny klimatu. Tomuto příslibu by však mohl zabránit nepříjemný problém, a to, že výrobci turbín nezvládají přetavit prudce rostoucí poptávku v zisk.

Těžké váhy v oboru větrné energie, jako jsou Vestas Wind Systems, General Electric a Siemens Gamesa Renewable Energy, se jen těžko vyrovnávají s vysokými náklady na suroviny a logistiku, se změnami v dotacích na čistou energii, letitým tlakem na ceny turbín a závody o co největší stroje. "To, co vidíme, je kolosální selhání trhu," řekl Ben Backwell, generální ředitel obchodní skupiny Global Wind Energy Council, a poukázal na nesoulad mezi vládními cíli pro novou větrnou energii a tím, co se děje ve skutečnosti. "Jedním rizikem je, že se nedostaneme na čisté nulové emise, a dalším rizikem je utahování dodavatelských řetězců, namísto jejich expanze." 

  • Aby se oteplování omezilo na pouhých 1,5 stupně Celsia, muselo by se podle Mezinárodní energetické agentury do roku 2030 celosvětově přidat zhruba 390 gigawattů větrných elektráren ročně. V roce 2021 přibyla jen asi čtvrtina tohoto množství větrné kapacity. 
  • Na větrný průmysl těžce dopadla pandemie. Narušila dodavatelské řetězce a vedla k nárůstu nákladů na materiál a dopravu. Podle analytika Credit Suisse Marka Freshneyho však potíže začaly již v polovině roku 2010, kdy vlády začaly ustupovat od štědrých dotací a naopak zvyšovaly soutěživost při výběrových řízení. To vyvolalo tlak na snížení cen turbín i zisku výrobců. 
  • Již nyní se počítá s čínskými výrobci u většiny dodávek solárních panelů, což přispívá k obchodnímu napětí mezi těmito zeměmi. A nyní čínští konkurenti vidí příležitost na trhu s větrnou energií. Společnosti jako Xinjiang Goldwind Science & Technology, Envision Group a Ming Yang Smart Energy Group plánují investice do zahraničních továren a chtějí tak získat větší podíl na trhu. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4977314/kolosalni-selhani-na-trhu-s-vetrnou-elektrinou.html

21.2.2022 Turbíny v EU vyrobily za minulý týden rekordních 14,9 TWh elektřiny, což uprostřed ukrajinské krize pomohlo snížit závislost na fosilních palivech. Německo v neděli vyrobilo nejvíce elektrické energie z větru v historii, ukazují data výzkumného institutu Fraunhofer (Bloomberg). 

17.1.2022 17 nových větrných elektráren ve Skotsku může vyrobit stejně elektřiny jako dvanáct Temelínů. Aukce pozemků, která ve Skotsku probíhala pod značkou ScotWind přinesla zemi 700 milionů liber (přes 20 miliard korun). Ve skotských vodách by tak mělo postupně vzniknout sedmnáct nových větrných elektráren, které budou mít celkovou kapacitu až 25 GW.

  • Sedmnáct projektů, které se dostaly do finálového výběru bude instalováno na celkové ploše 7 000 km2. Společně by měly zemi přinést novou kapacitu obnovitelné energie z větru. V současnosti má Skotsko zhruba 1,9 GW energie z větrných elektráren a také několik projektů v návrhu či výstavbě. Ty by měly dohromady dodat kapacitu zhruba kolem 9 GW. 
  • Kapacita 25 GW by se tak svou velikostí mohla srovnat s téměř dvanácti temelínskými jadernými elektrárnami. To ale samozřejmě pouze v optimálních povětrnostních podmínkách, které nejsou vždy.
  • https://energozrouti.cz/z/17-novych-vetrnych-elektrarane-ve-skotsku-vyrobi-elektrinu-jako-dvanact-temelinu?  

14.1.2022 Uvedení do provozu jedné z největších světových pobřežních větrných farem má přijít v prvním čtvrtletí roku 2022, uvedla německá energetická společnost RWE. Offshore Wind Farm Triton Knoll o výkonu 857 MW se nachází ve vodách u východního pobřeží Anglie a využívá 90 větrných turbín od dánské firmy Vestas (CNBC)

29.12.2021 Největší čínská větrná farma na moři byla připojena k síti v sobotu 25. prosince, informuje agentura Xinhua. Zařízení již pracuje na plný výkon a přenáší energii podmořskými kabely.

Větrnou farmu na moři v hodnotě 2,26 miliardy dolarů (cca 49 miliard korun) vybudovaly společnosti Jiangsu Huawei Wind Power a Qidong Hua Er Rui Wind Power Technology. Zařízení o výkonu 802 megawattů se nachází u pobřeží východní provincie Ťiang-su. Zahrnuje tři projekty, každý s posilovací stanicí na moři.

Větrná farma se rozkládá na ploše 114,5 km2 a sestává ze 134 větrných turbín.

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/cina-spustila-kolos-jedna-se-o-nejvetsi-vetrnou-farmu-v-zemi/mediatrend/

2.11.2021 V souvislosti se změnou klimatu dochází k takzvaným větrným suchům, což bude znamenat problém pro produkci elektřiny z větrných parků. Letošní léto bylo z pohledu větru "nejsušší" za posledních sedmdesát let. Během tohoto roku až do začátku podzimu si Evropa vybrala dlouhé období takzvaného větrného sucha. To znamená, že rychlost větru byla minimální ve srovnání s jinými roky. "Nedostatek větru může být vážným problémem, když zvažujeme, odkud by mohla pocházet naše elektřina.

  • Stále více diskutuje o rizicích využívání obnovitelných zdrojů, jež sice nepřispívají k produkci skleníkových plynů jako fosilní zdroje, ale zároveň je nutné počítat s tím, že produkce elektřiny z mnoha větrných parků o instalovaném výkonu desítek gigawattů je značně nejistá.  
  • Bezvětrné léto bylo jedním z faktorů, proč se zdražuje zemní plyn a uhlí, jež dosáhly na historické rekordy. Zásoby plynu byly v Evropě menší než v minulých letech, Rusko dodávky také omezilo a naopak se zvýšila poptávka po zemním plynu v Číně.  
  • Právě výkyvy počasí budou pro řadu států znamenat stále větší problémy při produkci elektřiny ze zelených zdrojů. Britská energetická společnost SSE na konci září uvedla, že její obnovitelné zdroje produkovaly mezi dubnem a zářím o 32 procent méně elektřiny, než se očekávalo.  
  • Premiér Boris Johnson se zavázal udělat ze Spojeného království "větrné království", jež bude světovým lídrem v produkci energie z větru. V roce 2030 měla mít Británie podle vládních plánů v offshorových parcích instalovanou kapacitu 40 gigawattů.  
  • Období stagnujícího vysokého tlaku nad střední Evropou vede k dlouhodobému snížení rychlosti větru, což by se mohlo stát významnou komplikací pro energetické systémy. Navíc je nutné při plánování produkce elektřiny z větrných parků počítat s tím, že každoročně dochází k proměnlivosti rychlosti větru.  
  • Nejnovější zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) uvedla, že se průměrná rychlost větru nad Evropou v důsledku změny klimatu sníží o osm až deset procent. I když je taková prognóza velmi nejistá, znamená to, že výkyvy v produkci větrné energie mohou být značné. Výkon turbín totiž závisí na rychlosti větru třetí mocninou. 
  • Ke snižování rychlosti větrů na celé Zemi může docházet kvůli jevu známému jako globální ticho. Vysvětluje se tím, že se Arktida otepluje rychleji než oblasti okolo rovníku. To znamená, že se mezi horkými a studenými oblastmi Země snižuje rozdíl v teplotách, a to je zásadní faktor, který určuje proudění vzduchu. I proto by měly státy, které ve velkém spoléhají na budování rozsáhlých větrných parků, počítat s tím, že některé roky budou v produkci elektřiny o dost slabší než jiné.  
  • https://www.tydenikhrot.cz/clanek/letni-vetrne-sucho-evropa-ma-problem?

23.8.2021 Nová čínská větrná turbína dosahuje rozměrů až šesti fotbalových hřišť. Díky tomu umožňuje vyrábět elektřinu až pro 20 tisíc domácností. a svou velikostí překonává i dosud největší turbínu od společnosti GE.

  • Nová turbína nazvaná MySE 16.0-242 má podle informací čínské společnosti čepele dlouhé až 118 metrů a to na velmi rozsáhlé ploše, která by se dala svou velikostí přirovnat k rozloze šesti fotbalových hřišť. Rotor má průměr 242 metrů a kapacitu 16 MW.

  • Právě díky tomu by mohla nová generace turbín dosahovat výroby až 80 000 MWh elektřiny za rok. A to by už mělo být dostačující k napájení více jak 20 tisíc domácností.

  • Podle výrobce by tak měla dosáhnout životnosti až 25 let, během kterých by mohla do elektrické sítě dodat více jak 2 milióny MWh elektřiny. 

  • https://energozrouti.cz/z/extermni-rozmery-cinska-vetrna-turbina-uzivi-20-tisic-domacnosti? 

27.3.2021 Španělská firma Vortex Bladeless chce přetvořit současný trh větrných turbín vyrábějících bezemisní energie přímo z větru. Podle jejího projektu, který v současné době už testuje ve formě prototypu by měla vzniknout "větrná turbína", která ovšem k výrobě elektrické energie nepotřebuje lopatky. Ticho. Jedna z hlavních výhod nové turbíny. Ačkoliv se to na první pohled může zdát jako nereálné, tak prototyp jež firma sestrojila při své výšce kolem tří metrů dokáže vyrábět přibližně 100 wattů elektrické energie. Jeho fungování je přitom vcelku jednoduché. Vortex Bladeless používá pro svou turbínu vzdušné víry, které při zasažení pevného předmětu zajistí jeho vibrace.

A právě toto chvění a vibrace, které naráží na turbínu dokáží jejím pohybem generovat elektrickou energii. Využívání vibrací má nakonec hned několik výhod. Jednak oproti standardní turbíně nevzniká takový hluk způsobený otáčením lopatek.

https://energozrouti.cz/z/spanelska-firma-chce-vyrabet-vetrne-elektrarny-bez-lopatek-jsou-tiche-ochrani-tak-ptaky?<br>

11.3.2021 Kapacita nově instalovaných větrných elektráren loni navzdory pandemii nemoci covid-19 stoupla o rekordních 59 % na 96,3 GW. Většinu tvořily větrné turbíny instalované na pevnině. Uvedla to dnes agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu výzkumné organizace BloombergNEF. Nárůst nově instalované kapacity zaznamenaly ve srovnání s předchozím rokem všechny regiony, bezprecedentní růst však zaznamenala Čína.

5.3.2021 V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí. Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě proudu se dostal na rekordních 47 procent ze 42,3 procenta v roce 2019. S odkazem na údaje německého statistického úřadu o tom na svém webu informuje týdeník Die Zeit. Podíl větrných elektráren na množství proudu dodávaného do německých rozvodových sítí činil 25,6 % Obnovitelný zdroj energie tak vůbec poprvé obsadil první příčku v německém energetickém mixu. Podíl uhlí se snížil na 24,8 a podíl jaderné energie klesl na 12,1 %. Plynové elektrárny loni dodaly do firem a domácností 13,6 % elektrického proudu a tedy více než kdykoli předtím.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4622049/v-nemecku-se-loni-poprve-vyrobilo-vice-energie-z-vetru-nez-z-uhli.html

9.2.2021 Jižní Korea představila plány na vybudování největší větrné elektrárny na moři. Projekt za 48,5 bilionu wonů (930 miliard Kč) bude u jihozápadního pobřeží země a hotov by měl být do roku 2030. Maximální kapacitu Korea plánuje 8,2 gigawattu (GW), což je sedmkrát více, než jakou má nynější světová jednička. 

Zvýší také v zemi do roku 2030 celkovou kapacitu výroby elektřiny z větru na 16,5 GW z nynějších 1,67 GW. Vláda poskytne na projekt 900 miliard wonů (přes 17 miliard Kč). Předpokládaná kapacita 8,2 gigawattu představuje podle vládních úředníků energii produkovanou šesti jadernými reaktory. Pro srovnání, česká jaderná elektrárna Temelín má instalovanou kapacitu téměř 2,2 GW.

V současnosti je největší větrnou elektrárnou na moři britská Hornsea 1. Její instalovaná kapacita činí 1,12 GW. V současnosti má na výrobě elektřiny v Jižní Koreji zhruba 40procentní podíl uhlí, které ale země musí dovážet. Korea má také 24 jaderných elektráren, do roku 2034 ale chce jejich počet snížit na 17. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4600568/jizni-korea-chce-vybudovat-nejvetsi-vetrnou-elektrarnu-na-mori.html

26.11.2020 Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují 6 miliard GBP do výstavby počátečních dvou fází projektu větrné elektrárny na moři Dogger Bank. Ta by měla být největší větrnou farmou na světě (ČTK) 

16.6.2020 Větrné elektrárny mohou v roce 2040 reálně pokrýt 31 procent dnešní spotřeby elektřiny v Česku, a to po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich realizací. Vyplývá to ze studie připravené Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ČTK)

6.2.2020 Kapacita nově instalovaných větrných elektráren na moři se v Evropě (2019) zvýšila o 38 % na rekordních 3,6 gigawattů. Ke splnění svých klimatických cílů ale region potřebuje mnohem vyšší růst. Ve své zprávě to dnes uvedla odvětvová organizace WindEurope. Celková kapacita větrných elektráren na moři tak v Evropě nyní dosahuje 22 GW. Británie a Německo mají na tomto údaji tříčtvrtinový podíl (ČTK) 

22.1.2020 Začala výstavba největší větrné elektrárny na světě v Severním moři ve vodách Velké Británie. Celkový instalovaný výkon bude 3,6 GW, to znamená více než tři běžné tlakovodní jaderné reaktory, jež jsou například v elektrárně Temelín. Projekt Dogger Bank sestává ze tří parků, každý bude mít výkon 1,2 GW. Investici provádí konsorcium skotské firmy SSE a norské Eqinor. Celkem mají turbíny vyrábět pět procent elektřiny spotřebované ve Spojeném království. více

28.11.2019 Francouzská státní energetická společnost EDF oznámila, že v Severním moři u pobřeží skotského regionu Fife postaví největší britskou větrnou elektrárnu. Na projektu se bude z 50 % účastnit irská státní elektrárenská společnost ESB. Francouzská EDF na plán vyčlenila 2 mld. USD, napsala dnes agentura Reuters (ČTK) 


Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...