Dedolarizace

Dedolarizace

Snížení používání USD by mohlo vést k hyperinflaci, která by si zase vyžádala zvýšení úrokových sazeb, což by ovlivnilo ceny aktiv, které by klesly. USD se dostává do začarovaného kruhu, který oslabuje jeho postavení.

  • Řada států přechází na obchodování v národních měnách (nebo digitalizovaná podoba těchto měn). Členové BRICS pracují na vytvoření společné měny, aby se snížila jejich závislost na americkém dolaru a euru.
  • Tenký led pro současný měnový systém je konfiskace majetku RF (zlaté a devizové rezervy) ve výši cca 300 miliard USD. Pokud k tomu dojde, tak jde o bezprecedentní krok a hrozí ztráta důvěry na mezinárodní scéně pro USA a EU, zrychlená dedolarizace planety a tím pokles hodnoty USD a EURO.

28.12.2023 Západ dál mlátí kolem sebe na téma konfiskace zmrazených ruských aktiv. Na jedné straně v médiích kolují zasvěcenci o aktivní práci Bílého domu se spojenci na realizaci tohoto kroku. Snad nejzajímavější únik zveřejnil Financial Times, podle kterého Washington prosazuje mezi členy G-7 koncept, že peníze by mohly být vyvlastněny jako "legitimní protiopatření pro ty státy, které utrpěly jako zvláště postižené ruským porušováním mezinárodních práva."

  • Hlavní argumenty kritiků konfiskace jsou dobře známy: podkopání důvěry světa v dolarový systém a Západ jako celek, pokles vlivu Spojených států a Evropy na mezinárodní scéně, zrychlená dedolarizace planety. finanční systém a tak dále. Existuje však nesmírně důležitý aspekt toho, co se děje, ale zároveň zůstává ve stínu: události kolem zmrazených ruských zlatých a devizových rezerv, vědomě či nevědomky, vytvářejí dojem, že Západ zpomaluje svými konfiskace, protože jde o bezprecedentní krok, který je v rozporu se současným mezinárodním právem.
  • Spojené státy opakovaně rozhodovaly o konfiskaci zahraničních prostředků zmrazených v amerických bankách – zejména v Iráku . , Írán , Afghánistán , Kuba . Mimochodem, letos na jaře Washington prohrál případ proti Teheránu ohledně konfiskace íránských aktiv u Mezinárodního soudu v Haagu .
  • Zhoršující se ekonomická situace nutí Západ hledat jakékoli možné zdroje financování, například Kyjev . Zabavený ruský majetek, na který lze skutečně dosáhnout, umožní uzavřít tuto nákladovou položku na rok až dva. V moderní době je to značná doba.
  • Události posledních dvou let ukazují, že Spojené státy, které nedokázaly ohnout většinu světa pod sebe, úspěšně zorganizovaly oběť Evropy ve jménu své vlastní spásy. Nezdá se být náhodou, že všichni zmínění zasvěcenci ze západních publikací hlásí, že Američané aktivně spolupracují se svými spojenci v otázce konfiskace ruského majetku. Existuje podezření, že stejně jako v mnoha jiných otázkách chce Washington "poslat Evropany do bitvy" a přitom zůstat stranou.
  • Evropa není blázen, aby se střelila do nohy", bych vám rád připomněl, že přesně o tomtéž bylo přesvědčeno Rusko ohledně svého plynovodu. Život ukázal, jak jsme se mýlili. Německá prokuratura před týdnem zahájila proces konfiskace zmrazených 720 milionů eur ruského majetku – zatím však ne veřejného, ​​ale soukromého. Podle znalců soud téměř jistě vyhoví návrhu státního zástupce. S velkou pravděpodobností tedy budeme muset sledovat, jak se Starý svět bude dál zahrabávat kvůli Novému.
  • https://ria.ru/20231228/dengi-1918584466.html

27.11.2023 Platforma BRISC Pay, která vznikla z iniciativy Kremlu, začala fungovat. Má být konkurencí SWIFT, umožňující směnu v národních měnách. K platformě se již připojila první západní banka – British Standard Chartered, působící především na rozvíjejících se trzích. BRICS Pay, která byla spuštěna v pondělí 27. listopadu, má za cíl zjednodušit platby a obchodní transakce mezi členskými zeměmi skupiny BRICS největších rozvojových ekonomik (Brazílie, Čína, Rusko, Indie, Jihoafrická republika), uvádí agentura RIA Novosti.

  • BRICS PAY je platforma pro digitální platby, kterou společně vyvíjejí členské země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika ) ekonomický blok. BRICS PAY si klade za cíl umožnit digitální platby mezi různými zeměmi ve formátu BRICS PLUS, což firmám a spotřebitelům umožňuje bezpečně a bezproblémově provádět a přijímat platby v jejich místní měně. Platforma je navržena tak, aby snížila náklady a složitost mezinárodních plateb a zároveň poskytla bezpečný a spolehlivý způsob platby za zboží a služby.
  • Sada BRICS PAY těží z kombinace tradičních platebních systémů a nových technologií, jako jsou digitální měny centrální banky (CBDC), decentralizované finance a tokenizovaná aktiva (zajištěné peníze). BRICS PAY je rozšířením platebních možností pro společnosti a občany zúčastněných zemí, ale i pro celý svět a všechna stávající či nově vznikající platební řešení.
  • https://www.brics-pay.com/

Jedním z hlavních cílů BRICS Pay je "nerušený" obchod mezi zeměmi skupiny a jejich společnostmi pomocí online transakcí (využívá blockchain). Platební systém také umožní zemím, jako je Rusko, které podléhá západním sankcím, má zmrazené rezervy a má embargo na dovoz dolarů a eur, opustit používání dolaru při platbách. I proto byl Kreml iniciátorem rychlého vytvoření systému poté, co selhal domácí systém Mir.

https://www.rp.pl/finanse/art39474981-ruszyla-konkurencja-swift-platforma-brics-pay

22.8.2023 Představitelé zemí BRICS – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky – se tento týden scházejí na summitu v Johannesburgu, aby kromě jiného diskutovali možnosti oslabení role dolaru ve světě. Mohou rozvíjející se ekonomiky dané pětice zemí vskutku představovat ekonomického vyzyvatele Západu a otřást globálním postavením amerického dolaru coby rezervní měny číslo jedna?

  • V příštích desetiletích stěží. K žádné dedolarizaci totiž nedochází. To spíše k deeurizaci. Může z toho ovšem i tak těžit bitcoin a některé další kryptoměny. Z šetření, které provádí basilejská Banka pro mezinárodní platby každé tři roky, plyne, že podíl dolaru na mezinárodních devizových obchodech se stále pohybuje kolem 90 procent. 
  • Své postavení ve světě ovšem ztrácí euro. V polovině 90. letech měny zemí dnešní eurozóny měly podíl na globálních devizových transakcích takřka 50%. Nyní už je to jen 30 procent. Důvodem je to, že ač růstem zadlužení a "tiskem peněz" sice dochází k znehodnocování dolaru, ale euro znehodnocuje ještě rychleji.
  • Německo ztrácí na globální konkurenceschopnosti, a to i v důsledku ambiciózních zelených politik EU a nejnověji odstřižením od poměrně levného ruského plynu a současně ideologicky motivovaným vypínáním jaderných elektráren.
  • Dokonce i podíl britské libry na mezinárodních devizových obchodech vykazuje vyšší stabilitu než podíl eura, a to navzdory brexitu. 
  • Budeme ale zřejmě svědky dalšího úpadku eura. V příštích letech a desetiletích si sice dolar své postavení udrží, ale jeho znehodnocování může probíhat ještě rychleji než doposud, neboť s úpadkem eura prakticky nebude alternativy.  
  • https://faei.cz/zeme-brics-chteji-oslabit-roli-dolaru-ve-svete-maji-sanci/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...