Ekologická stopa planety

Earth Overshoot day (EOD) označuje den, kdy poptávka lidstva po ekologických zdrojích a službách v daném roce překročí regenerační kapacitu země v daném roce.

  • overshoot days 2023 2. srpna 2023
  • overshoot days 2021 29. července 2021
  • overshoot days 2020 22. srpna 2020
  • overshoot days 2019 29. července 2019

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) a nevládní organizace Global Footprint Network Evropská unie od 10.5.2019 pomyslně žije na dluh planety (za celý svět je to odhadem 29.7.2019), spotřebovala přírodní zdroje, které jí planeta může nabídnout na celý rok (jinak řečeno jsou to veškeré zdroje, jež planeta může obnovit za rok, pokud by se takto chovalo celé lidstvo jako EU spotřebujeme 2, 8 x více než může planeta obnovit) a tento trend se stále zrychluje. Tento trend dále prohlubuje tento deficit z roku na rok v neprospěch jiných států a příštích generací. více

Do 29. července jsme vyčerpali všechny regenerační zdroje z roku 2019. Od 30. července jsme začali spotřebovávat více zdrojů, než kolik dokáže planeta regenerovat za rok. Je to velmi vážné. Je to globální nouzová situace. Vyčerpali jsme přírodní zdroje včetně surovin", přesto EU hledá cestu udržitelného ekonomického růstu, protože jinak by nastala systémová krize ekonomického modelu. Jak můžeme růst, když jsme vyčerpali zdroje (deficit se prohlubuje již od roku 1971 a současně narůstají finanční dluhy, které jsou nesplatitelné)?

Earth Overshoot day (EOD)

označuje den, kdy poptávka lidstva po ekologických zdrojích a službách v daném roce překročí regenerační kapacitu země v daném roce.

2.8.2023 Dnes, druhého srpna jsme překročili limit toho, co nám planeta může nabídnout. Ode dneška žijeme na dluh. Podle analýzy organizace Global Footprint Network dosáhlo lidstvo okamžiku, kdy začíná vyčerpávat přírodní zdroje nad úroveň, kterou by Země mohla obnovit za celý rok. Earth Overshoot Day a Country Overshoot Day jsou dva termíny spojené s ekologickou stopou a přetěžováním planety. Earth Overshoot Day představuje den, kdy celosvětová spotřeba lidské populace překročí regenerační kapacitu Země pro daný rok. Country Overshoot Day se pak týká jednotlivých států a značí den, kdy spotřeba obyvatelstva dané země přesáhne ekologickou kapacitu této země v daném roce

Pro Českou republiku byl Country Overshoot Day v roce 2023 stanoven na 12. dubna. To znamená, že od tohoto data spotřeba přírodních zdrojů a produkce odpadu v České republice překročila ekologickou kapacitu země pro daný rok. Stanovení těchto datumů slouží jako ukazatel, který nám pomáhá pochopit, jak naše činnost ovlivňuje přírodní zdroje a ekosystémy na celosvětové i místní úrovni. Jsou něco jako varování, že je důležité snižovat ekologickou stopu a přecházet na udržitelnější způsoby života, abychom ochránili a zachovali naši planetu pro budoucí generace.

https://medium.seznam.cz/clanek/greenpeace-vycerpali-jsme-vsechny-zdroje-a-ode-dneska-zijeme-na-ekologicky-dluh-15373#

více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...