Roubování stromů

Máte ovocný strom, který špatně plodí? Kulhá chuť, vzhled i výdrž ovoce? Pryč s ním? Ale proč, když přeroubování přinese úrodu dřív než nová výsadba.

Při roubování prostě přenesete na rostlinu, kterou chcete vylepšit, vegetativní část matečnice - tedy své oblíbené, vytoužené nebo doporučené odrůdy. Podle okolností může být vhodnou odrůdou přeroubována jen část koruny, nebo totálně na celý strom.

Jasnou výhodou, ale i podmínkou úspěšného přeroubování je, že využijete dobře zakořeněnou podnožovou část rostliny. Díky ní rouby intenzivně porostou. Pokud zvládnete zbujení koruny vhodným řezem, sklidíte pěkné a dobré plody mnohem dřív, než kdybyste vysadili nové stromky.

Jaké nástroje použít k roubování

Rouby z mateční rostliny je třeba odebrat dobrými zahradnickými nůžkami nebo nožem, tzv. žabkou.
Pro snadné a správně provedené řezné roubovací úkony potřebujete roubovací nůž se speciálně upravenou čepelí. Čepel je poměrně krátká s rovným ostřím.

Variantou je nůž očkovací s typickou úpravou části čepele, kterou se odchlípí kůra očkované rostliny.

Čím nůž brousit

Nože by měly být perfektně ostré. To však bývá problém. Správně nabroušený nůž má ostrý břit vypracovaný stíracím pohybem na ploše karborundového brousku. Čepel se brousí zpravidla jen po skosené straně.

Jemnost břitu dosáhneme obtahováním na speciálním břidlicovém nebo na belgickém kameni, případně na koženém širším řemenu z pozůstalosti po dědovi nebo spíše po pradědečkovi. Vzhledem ke zdlouhavosti broušení jsou zimní večery k této činnosti ideální.

Co ještě připravit k přeroubování

Dříve se pro úvazky při roubování používalo přírodní lýko. Dnes se používá PVC páska, která se osvědčila lépe než lýko. Při vázání se dobře překrývají sousední obtáčky a jednoduchých podvázáním se zajistí i ukončení úvazku.

  • Pružnost pásky umožňuje po určitou dobu zesilování roubu, aniž by došlo k zařezávání do narůstajícího pletiva.
  • Při použití PVC pásky sice odpadá nutnost použít štěpařský vosk nebo případně latexovou barvu na menší řezné rány (roubů a podložky), ale u silnějších větví je třeba zatřít otevřené rány všude, kde jsou řezem přerušená vodivá pletiva.
  • V předstihu doporučuji připravit si i jmenovky pro označení naroubovaných materiálů.

Proč roubování chystat v zimě?

Konečně jsme u jádra věci. Pro úspěšné přeroubování je nutný odběr roubů v zimním období. Odběr roubů v době vegetačního klidu zajišťuje také jejich klidový stav (tzv. dormanci), který je potřeba zachovat do doby roubování. Tím se omezuje nebezpečí, že se rouby oslabí rašením a že poklesne úspěšnost jejich uchycení.

Letos může být určitým rizikem pro přeroubování peckovin delší bezmrazé období v listopadu a v prosinci a zvláště pak vysoké teploty na přelomu roku.

Rouby jsou jednoleté přírůstky (letorosty) z matečného stromu. Mají být dobře vyzrálé a pocházet z osvětlené části koruny.

Rouby peckovin (třešní, višní, slivoní) by se měly odebírat dříve, tj. v listopadu a prosinci. Pro rok 2022 to v lednu již nestihneme. Vývoj letorostů už sice nevrátíme, ale zkusme zkontrolovat jejich stav a případně odebrat rouby ještě teď.

  • U jádrovin by odběr vhodných roubů neměl být žádným problémem.

Zpravidla chceme roubováním získat novou kvalitu ovocné dřeviny, a tak budeme rouby pořizovat nejspíše z externího zdroje. I ten je třeba si včas domluvit nebo rouby objednat.

Odběr roubů

  • Peckoviny (třešně, višně, broskve, meruňky atd.) řežeme rouby do konce prosince, v druhé polovině prosince.
  • Jádroviny řežeme rouby leden, únor.
  • Víno řežeme rouby do konce prosince.

Skladování roubů

  • Stejnou odrůdu roubů svážeme k sobě a označíme.
  • U peckovin doporučuji řeznou ránu roubů zatřít voskem.
  • Na severní straně, kde nesvítí sluníčko, dáme do hloubky cca 10 cm mírně šikmo rouby a zahrneme pískem (tam kde je řez), tak, aby jedna třetina roubu vyčnívala ven.
  • Víno roubujeme až v květnu.
  • Písek se musí udržovat stále ve vlhkém stavu. 

Rouby musí vydržet v nenarašeném stavu několik měsíců, proto je proti vysýchání zabalíme do vlhkých novin a uložíme do plastových sáčků. Je důležité víc, než se zdá, rouby také opatřit cedulkou s názvem odrůdy.

A konečně je vhodné se domluvit s manželkou na uložení roubů do chladničky. Předejdeme tak neblahému sdělení typu: "Jo, myslíš ty klacky? Tak ty jsem před měsícem vyhodila." Mimochodem, z takto uvedeného časového údaje by vyplynulo, že jsme zanedbali nejen domluvu o úschově roubů, ale i jejich průběžnou kontrolu.

Neměli bychom zapomenout ani na trénink zručnosti a nacvičovat roubovací techniku. Ještě před tím zkontrolujeme vybavení domácí lékárničky.

https://izahradkar.cz/zahradkari/blog/ventilek-oldy-famery/preroubovani-ovocnych-drevin-noze-rouby/?

Roubování za kůru

ROUBOVÁNÍ - kopulace (sdružování, plátování), anglická kopulace, roubování do boku a za kůru

  • Rouby se třemi očky.

Očkování broskví a meruněk, OČKOVÁNÍ - klasické (T-řez) / Forkertův způsob

Výsadba stromů ve vaší zahradě je snadnější, než se zdá. Pomocí roubování můžete mít na stejném stromě několik odrůd, například jablka. Nebo přeměňte hru na vznešenou rostlinu a zachraňte strom, který je zmrzlý nebo zkažený hlodavci. Jedinou podmínkou je, že odrůdy musí mít přibližně stejnou dobu zrání. Stává se také, že pokud je rychlost růstu potomka vyšší než rychlost růstu podnože, pak se místo štěpu po chvíli jednoduše roztrhne. Rychle rostoucí odrůdy by proto neměly být naroubovány na pomalu rostoucí. V každém případě platí, že čím více experimentů, tím lepší výsledek!

Horizontální zakořenění hroznů 100% zakořenění odrůd hroznů

Řízkování, hřížení, kopčení, dělení

23.1.2023 Chaos v termínech řezu ovocných stromů aneb co se stane, když...

Chyby v řezu ovocných stromů mohou pramenit také z mýtů o termínech řezu. Vycházejme z faktu, že existují dva základní termíny.

Řez v době vegetačního klidu, tedy zimní nebo v předjaří, a řez v době vegetace, tedy letní.

  • Řez v době vegetačního klidu podporuje mimo jiné růst výhonů.
  • Řez za vegetace zeslabuje růst výhonů a podporuje plodnost.

O termínech řezu rozhoduje vzhled koruny a sklizeň

Pokud letním zkracováním výhonů chceme dosáhnout diferenciace listových pupenů na květní, musíme k tomuto přistoupit dostatečně brzy.

Roste-li tedy strom příliš bujně, má silné a dlouhé výhony a neplodí nebo plodí málo, musíme uplatňovat zejména letní řez a to až několikrát za vegetaci. Řez v předjaří omezíme jen na nevyhnutelné zásahy jako průklest a podobně.

Naopak pokud strom plodí až příliš, nerostou-li žádné nové výhony, zababčil-li stromek, potom zásadně upřednostňujeme řez v době vegetačního klidu.

  • Zde bych rád upozornil na občasnou chybu až příliš svědomitých pěstitelů. Ti každoročně vedle předjarního řezu aplikuji i letní řez. A to i v tom případě, že stromy mají vysokou násadu plodů a minimální roční přírůstky.

Po letním řezu mohou stromy šetřit dech i naopak

e dobré vědět, že silným letním řezem značně zredukujeme listovou asimilační plochu. Následkem se často zmenší velikost plodů a tím i sníží sklizeň.

Na druhé straně pozdně letní řez může podpořit vybarvování plodů. Uváženým letním řezem také můžeme do jisté míry potlačovat výskyt fyziologické skvrnitosti náchylných odrůd jabloní, jako jsou Vanda, Lipno, Coxova Reneta, Dukát, Admirál a podobně.

K termínům řezu dodávám, že se neřídí kalendářem, ale průběhem vegetace. Každý rok je jiný. Řez v době vegetačního klidu většinou provádíme až v předjaří.

  • Řezné rány po řezu provedeném v listopadu nebo prosinci se nehojí. Hojivý zával se začíná tvořit až na jaře. Dřevo a kůru tedy mohou napadnout houbové choroby. Pokud řežou v tomto období velkosadaři, tak jen proto, že by to jinak nestihli.

Kdy řezat angrešt, jabloně, broskvoně a jiné

Nejdříve řežeme angrešt, jostu a rybíz, a to od konce února. Začátkem března můžeme začít řezat jádroviny. Po nich peckoviny. Teplomilné druhy, to jsou meruňky a broskvoně, doporučuji zejména ve středních a vyšších polohách řezat až na jaře v době květu.

Později uplatňovaný řez teplomilných druhů, který je někdy doporučován až do období plůdků, osobně nedoporučuji. Značně zeslabuje růst a zhoršuje velikost sklizených plodů. K redukci plodnosti a zlepšení kvality produkce plodů raději uplatňuji u meruněk a broskvoní probírku malých plůdků.

Specifický termín je pro řez ořešáku královského. Časně provedený řez způsobí silné slzení. Pokud ořešák musíme řezat, odložíme řez až na období, kdy nové přírůstky dosáhly délky alespoň 5 cm.

  • Termíny letního řezu jsou různé a to podle toho, co chceme letním řezem dosáhnout.
  • Kriticky se stavím k často doporučovanému pozdně letnímu řezu peckovin po sklizni. Pozdní odrůdy broskvoní a slivoní zrají koncem září i později. Zejména ve středních a vyšších polohách se rány po říjnovém řezu již nehojí, častěji se objevuje klejotok. Řez je lépe provést až v předjaří nebo na jaře.
  • https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/jadroviny/chaos-v-terminech-rezu-ovocnych-stromu-aneb-co-se-stane-kdyz/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...