Třetí světová válka, "Emocionální válka" robotčlověk x člověk (2020 -2032)

Začala již 3. světová globální civilizační válka, ale není to již válka mezi jednotlivými státy (civilizačními modely) i když to tak vypadá, ale je to válka mezi globální vládnoucí elitou a masami prostřednictvím např. TechnokracieVelkého Resetu, Green dealu a Metavesmíru. Již tisíce roků proti sobě stojí v opozici síťové struktury a pyramidové struktury, které mezi sebou vedou nesmiřitelný boj. Jde o totální válku lidí proti lidem? ANO. Dle některých názorů můžeme počátek této zintenzivňující se války spatřovat v nástupu pandemie koronaviru (2020), v zástupném konfliktu na Ukrajině  2022 (který nemůže problém vyřešit, pouze oslabil Rusko), který je předstupněm války civilizačních modelů (Čína + Rusko x USA a jejich spojenci - např. zástupná válka o Tchaj-wan). To je viditelný proces probíhající 3. světové války s možným použitím jaderných zbraní. Skrytě však probíhá proces, jehož cílem je kolonizovat a ovládnout lidskou populaci prostřednictvím digitalizace a dalších procesů. Cílem je také vyvolávat v lidech strach, vést je k nenávisti, ztrátě důvěry a boji mezi sebou (lidé se sami tvoří barikády, které často nesmiřitelně stojí proti sobě), nesmiřitelně stojí bratr proti bratrovi. Jedny z hlavních nástrojů, které jsou používány v této válce, jsou ekonomické sankce (SWIFT, USD atd.), ideologie, šíření strachu, stresu (díky rychlé změně podmínek může docházet k efektu vařené žáby) a nenávisti na různých úrovních a v různých podobách. 

  • Jedním z hlavních hybatelů v této válce jsou "strach", postupná ztráta důvěry v demokratický systém a nekonečné množství různých a protichůdných informací (jsme zahlcení informacemi), které nemůžeme všechny vstřebat (proces zahlcení se zrychluje), natož se v nich vyznat (to vede u některých k paralýze, frustraci a apatii) a které jsou využívány jako nástroj na ovládání lidí.
  • Mirče Iliadu říká, že na začátku a na konci každé civilizace byla monstra (na půl zvířata a lidé, na půl člověk a robot - znečištění lidského rodu). Na začátku byli a konci budou (24.8.2023).
  • Jsme nyní ve stádiu konce civilizace? Civilizace vždy končí rozmachem měst a městského způsobu života (pyramidová struktura), kde dochází k efektu Babylonské věže (smíchávání všeho se vším), je to ale jen dočasná, přechodná záležitost, protože člověk takový být nemůže, nemůže být směskou, člověk potřebuje ke svému životu třetí oko (světlo poznání, potřebuje chápat pravdu, čistotu atd.) - 26.8.2023.

Díky těmto procesům dojde ke zchudnutí vystrašené populace, ztrátě práv, občanských svobod a vytvoření celého spektra strachů a závislosti jako nástrojů na ovládání lidí atd. napříč lidskou populací. Tyto pouta a digitální vězení již někteří vnímají a ví, nebo tuší, že se z nich nebudeme moci téměř vymanit. Jedná se o dílčí prvky celé skládačky: Velký reset, satelitní internet, globální korporace (v jejich pozadí celý proces řídí "pánové za oponou"), Technokracii, poločlověka - polorobota, Metaversum atd.. Jde také o útok na naše emoce (naše vnitřní síla), prostřednictvím kterých je člověk lehce ovladatelný (jsme v procesu degenerace a robot emoce nemá), manipulovatelný a také díky informacím o vás naakumulované ve "zlatém rybníku" (cloud globálních firem). Celý tento vývojový proces je provázán s klimatickými změnami na planetě, s přechodem do věku Vodnáře a pokud budou vhodné podmínky a dostatek energie získané prostřednictvím polarity v dualitě, tak i se vznikem nového vývojového druhu (HOMO Aquarius) během tohoto století. Pokud se to nepodaří vzniknou monstra (Homo technologicus (digitální zombii)V tom všem negativním je i pozitivní smysl, protože dojde probouzení lidí, díky kterým se lidské civilizaci může podařit projít tímto transformačním procesem (transformační bod zlomu) a tím k pochopení (JÁ VÍM, PROPOJENÍ S ÉTEREM, napojení na vlastní pramen poznání), že v jednotě je síla, která může uzdravit nemocnou degenerující civilizaci.

Pánové za oponou používají technologické a farmaceutické firmy (BIG pharma), aby ovládli i vědomí většinové populace (prostřednictvím emocí a informací o vás uložené v cloudu), která prochází procesem degenerace a vytvořili umělý svět (umělou virtuální planetu) monstra (robočlověk), která nás mohou řídit a ovládat. Války, které probíhají v různých podobách a probíhat budou, jsou jen malou částí celého procesu. Veřejně byl tento proces nastíněn v projektu Velký Reset (The Great Reset) prostřednictvím Klause Schwaba. Proč je důležité ovládnout vědomí lidí? Důvodem vzniku 3. světové války může být strach z efektu vyššího muže (příchod mimozemské civilizace s novými technologiemi, nebo zrychlený duchovní rozvoj lidské populace a poznání JÁ VÍM, propojení s éterem, napojení na vlastní pramen poznání) a tím by mohli přijít "pánové za oponou" o kontrolu nad planetou, světovou vládu a moc.

Cestou jak se vymanit z emocionální války, kdy jsme bombardováni a zahlceni emocionálními protichůdnými a polarizujícími informacemi (které mají emocionální náboj, jsme jimi přímo přitahování - dopaminovou závislostí), je napojení se na "vlastní pramen (člověk v sobě probudí vlastní zdroj bytostného tázaní, usebírání a odpoutá se od podsunuté pravdy, správnosti, přestane být závislý na vnějším světě), jinak to zatím neumíme, nebo alespoň větší část (o tomto termínu mluví Anna Hogenová) - lidé jsou zoufalí, mají strach, deprese atd. skrývají to, pijí alkohol, neustále pracují (došlo k jejich zacyklení a je zastaven jejich duchovní vývoj), hledají jistotu a správnost atd.

Teze 2023: Min. od roku 2020 probíhá třetí světová válka - emocionální. Pozn. jde tzv. třetí světovou válku - emocionální, kdy duše zemřelých (budou se bát umřít emocionálně) nebudou moci přejít do tzv. Barda (meziprostoru pro další inkarnace atd. - tím je tento proces narušen včetně dalšího duchovního vývoje jedince včetně odpoutání se od koloběhu reinkarnací) a budou ulpívat na planetě jako tzv. přisedlé, nebo zbloudilé duše, které se nedokázali odpoutat od fyzického těla fyzické reality a přejít do "vyšších sfér".

  • Projevuje se to extrémy v zacyklení (strach, lidé neustále pracují - workoholici, nebo prožívat pocit vyhoření, stávají se z nich mamilové, má to mnoho různých podob a forem (např. dopaminová a drogová závislost, FOMO, uvíznutí v polaritách atd) způsobené závislostmi na realitě a podnětech, emocích, které zažívají ve svém životě a nedokáží se zklidnit.

Třetí světová válka, zprávy z tisku:

27.3.2024 Americké stíhačky F-16 se stanou pro Rusko legitimním cílem, pokud budou použity proti ruským ozbrojeným silám z letišť třetích zemí, řekl ruský prezident Vladimir Putin během rozhovoru s vojenskými piloty v Tverské oblasti. "Samozřejmě, pokud jsou používány z letišť třetích zemí, stávají se pro nás legitimním cílem, bez ohledu na to, kde jsou," zdůraznil Putin.

https://tass.ru/politika/20377707

18.3.2024 Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a vojenskou aliancí NATO vedenou USA by znamenal, že planeta je jen krůček od třetí světové války, ale řekl, že málokdo by něco takového chtěl. scénář.Válka na Ukrajině vyvolala nejhlubší krizi ve vztazích Moskvy se Západem od kubánské raketové krize v roce 1962. Putin často varoval před riziky jaderné války, ale říká, že nikdy necítil potřebu použít jaderné zbraně na Ukrajině.

  • Putin varuje Západ před vysláním vojáků na Ukrajinu
  • Putin říká, že personál NATO už je na Ukrajině, Rusko zachytilo na bojišti jak angličtinu, tak francouzštinu.
  • Rusko může vzít nárazníkovou zónu z ukrajinských regionů
  • Putin říká, že schválil výměnu Navalného před smrtí
  • Putin říká, že svět se směje americkým volbám

https://www.reuters.com/world/europe/putin-warns-west-russia-nato-conflict-is-just-one-step-ww3-2024-03-17/

26.1.2024 Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před eskalací války. Evropa by podle něj měla investovat do vlastní bezpečnosti a neměla by spoléhat na to, že Rusko není momentálně nebezpečné pro NATO.

  • Odborníci se shodují, že bude trvat pět až osm let, než bude Rusko ve vojenském stavu, aby mohlo podniknout nové rozsáhlé operace, podotýká Bild. Podle německého ministra obrany je ale dobré plánovat dopředu: "V současné době nevidím žádné nebezpečí, že by Rusko zaútočilo na území NATO nebo na některého z partnerů NATO. Ale je to jen momentální situace. Nikdo neví, jak a zda vydrží." 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-musime-se-pripravit-na-valku-varuje-nemecky-ministr-obrany-244549#

27.2.2024 Vyslání západních jednotek na Ukrajinu povede k přímému vojenskému střetu mezi Ruskem a NATO, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a komentoval slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. V tomto případě musíme mluvit ne o pravděpodobnosti, ale o nevyhnutelnosti. Tak budeme hodnotit. A tyto země by měly hodnotit tyto země stejně a být si toho vědomy. A ptát se samy sebe, zda to odpovídá jejich zájmům, a hlavně zájmům občanů jejich zemí."

https://ria.ru/20240227/voyska-1929753901.html

22.1.2024 Nedávná zpráva Mezinárodního institutu pro strategická studia zdokumentovala 183 probíhajících konfliktů po celém světě, což je nejvyšší počet za více než tři desetiletí. A to bylo ještě před útokem Hamásu na Izrael. Zvládání konfliktů vyžaduje také odstrašení. Čína a Írán musí pochopit, že v jejich sousedství se nenabízí žádná snadná vojenská vítězství. Odstrašení bude rovněž vyžadovat zabránění jakémukoli zdání ruského vítězství na Ukrajině.

https://www.kurzy.cz/zpravy/755566-ve-svete-probiha-aktualne-183-ozbrojenych-konfliktu-coz-je-nejvice-za-posledni-vice-jak-36/

18.1.2024 Konflikt, který se nyní odehrává v Pásmu Gazy a na celém Blízkém východě, je sice konfliktem vedeným prostřednictvím spojenců, ale Írán oznámil světu - a konkrétně Izraeli - že je ochoten sám vstoupit do boje, když k tomu bude dotlačen. V souvislosti s rolí Teheránu v době sílícího napětí mezi blízkovýchodními, ale i dalšími zeměmi, to napsala agentura Bloomberg (ČTK)

18.1.2024 Znepokojující predikce o hrozící třetí světové válce se množí všude po světě. Mluví o ní přední západní činitelé, ale i Rusové. Nejnověji se vyjádřila propagandistka. Margarita Simonjanová, podle níž třetí světová válka vypukne na Blízkém východě. Rusko se prý nezapojí. Napětí zvýšila i volba prezidenta na Tchaj-wanu, která znovu vystupňovala čínskou útočnou rétoriku. Velkou hrozbou v neposlední řadě zůstává Severní Korea a vláda diktátora Kim Čong Una, v jehož rukou se nukleární zbraně stávají ještě nebezpečnějšími. O situaci informuje například Daily Mail. Podle šéfa vojenského výboru NATO Roba Bauera se může stát cokoli a kdykoli.

  • Uniklé německé zpravodajské materiály naznačují, že Berlín očekává další vlnu ruských útoků na Ukrajinu a také možnost, že Rusko se bude snažit přes Bělorusko zaútočit na členské státy NATO. Německo se v reakci na hrozbu eskalace konfliktu snaží přijít s pohotovostními plány. 
  • Další rozbušku světového konfliktu představuje válka mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Útoky jemenským Hútiů na obchodní lodě už nyní vedly k zapojení námořní koalice pod vedením USA. 
  • Situace je napjatá i v Asii. Riziko invaze komunistické Číny na Tchaj-wan se zvýšilo po nedávných prezidentských volbách. Přetrvávající hrozbou je i Kim Čong-un v čele Severní Koreje, nedávno prohlásil, že už nestojí o mír s jižním sousedem.
  • V příštích pěti letech bychom mohli vidět několik nových zdrojů konfliktů - v Rusku, Číně, Íránu a Severní Koreji.
  • Třetí světová válka nevyhnutelně vypukne na Blízkém východě. "Světová válka určitě začne. A s téměř úplnou pravděpodobností právě na Blízkém východě," uvedla. Ruská propagandistka často ohledně třetí války spekuluje na síti X, podle ní se války zúčastní většina světových mocností včetně USA. Rusko se prý do války nezapojí. 
  • Karel Řehka se k situaci vyjádřil na velitelském shromáždění koncem minulého roku. "Eskalační potenciál ve světě roste. Je mou povinností říkat fakta, i když jsou nepříjemná, a budu to dělat dál. Konflikty, strategické šoky a překvapení se opakují s železnou pravidelností. Nelze spoléhat na věčný mír," uvedl Řehka. Česká armáda podle něj pracuje s nejhorším scénářem, kdy by došlo na válku jaderných zbraní. Také připomněl že kdyby došlo ke střetu s Ruskem a NATO, Česko je účastníkem od první vteřiny.   
  • https://echo24.cz/a/Hx5u2/zpravy-svet-blizi-se-treti-svetova-valka?

16.1.2024 Andor Šándor: Scénář války Ruska s NATO není nyní reálný. Takové scénáře má ale přece každá armáda na světě. Pamatuji si, že i Československá lidová armáda za minulého režimu plánovala scénáře bojových operací, jejichž grandiózním cílem bylo stanout na Rýnu, který protéká šesti zeměmi západní Evropy. To jsou věci, které si z hlediska přípravy a cvičení umím představit. Co v tomto scénáři ale shledávám relevantního, jsou z praktického hlediska kybernetické útoky a snaha rozvracet Pobaltí přes ruskojazyčnou menšinu, zvlášť, když část z ní nemá v těchto zemích statut občanů první kategorie.

  • To, co Němci říkají, vychází z předpokladu, že by Rus šel do války s NATO. To si já ovšem nemyslím, že takto uvažují. Už jen otázka dobytí celé Ukrajiny je téměř nesmysl, natož pak snaha jít dál a proti celé Severoatlantické alianci,
  • Z pravobřežní Ukrajiny by si v případě totálního vítězství udělali obrovské území guerillové a partyzánské války, která jim bude každodenně znepříjemňovat život, navíc by tu zemi museli financovat," naznačuje, že by to totalitní režim Vladimíra Putina neměl vůbec snadné.
  • Nebral bych to dramaticky, je to plán, na základě kterého se cvičí. Je to možnost, která by někdy eventuálně mohla nastat. Je to hypotéza, ale nestavěl bych na tom v tuto chvíli budoucnost Evropy,
  • Je ale pravda, že různí ruští představitelé zastrašují především evropské státy poměrně pravidelně. Padají i šílená slova o jaderném útoku na hlavní města západní Evropy.
  • https://www.extra.cz/zpravy-pripravuji-se-rusove-na-treti-svetovou-a-valku-s-nato-sandor-reaguje-na-desivy-scenar-z-nemecka-b9c0d?

6.1.2024 Ještě je čas všechno zachránit. CNN varuje před rozsáhlým konfliktem na Blízkém východě. V případě, že vypukne konflikt mezi Izraelem a Libanonem, na Blízkém východě je na spadnutí rozsáhlejší konflikt, do kterého by se zapletlo hned několik zemí včetně USA, varovala v analýze americká CNN. Šance na to, že se napětí utiší, stále existuje. Žádná z jednotlivých stran válku nechce, tvrdí CNN.

  • Napadání civilních plavidel v Rudém moři, potápění lodí jemenských rebelů, pokračující válka v Gaze, ostřelování Izraele a Libanonu, smrt vysoce postaveného představitele Hamásu, podivný teroristický útok v Íránu nebo americký dronový úder v Bagdádu. To jsou jen některé z řady událostí posledních dní, které vlečou Blízký východ vstříc plošné válce.
  • Mocností ve hře je mnoho. Příští dny ukážou, jak to celé dopadne. "Každým dnem narůstá obava, že by v důsledku války mezi Izraelem a Hamásem v Gaze mohla vypuknout rozsáhlá blízkovýchodní válka," uvedla CNN.  
  • https://cnn.iprima.cz/jeste-je-cas-vsechno-zachranit-cnn-varuje-pred-rozsahlym-konfliktem-na-blizkem-vychode-421952?

4.1.2024 Ve světě se schyluje k osmi konfliktům. Nebezpečí číhá i v západní Evropě.

Venezuela a Guyana

Už na konci roku 2023 začal vrcholit spor o region Esequibo. Ten patří Guyaně, nárokuje si ho ale Venezuela. Vše vyhrotilo referendum, ve kterém si Venezuelci odhlasovali, že území patří jim a mělo by se anektovat.

Venezuelského prezidenta Nicoláse Madura navíc čekají příští rok volby. Okamžitě po oznámení výsledků referenda, ve kterém se pro anexi vyjádřilo přes 95 procent obyvatel, tak Maduro nařídil zahájil v regionu těžbu ropy. V reakci na to Brazilci poslali na své hranice s Venezuelou a Guyanou vojáky. Na území operuje i americká firma Exxon. V regionu už americké letectvo podniklo cvičení.

Podmořská sabotáž u irského pobřeží

Málokde na světě je tolik podmořských kabelů jako u jižního pobřeží Irska. Většina těch, které spojují Evropu a USA, vede právě přes Keltské moře a Atlantský oceán. V květnu se ale v irských vodách objevilo několik ruských lodí a zůstaly tam stát. Irské vládě se nedařilo námořnictvo přesvědčit, aby vody opustilo. Podle analytiků bychom měli ruským lodím u Irska věnovat zvýšenou pozornost. Bylo by otázkou, jestli Severoatlantická aliance při případné sabotáži nějak zasáhne. Irsko totiž není členem NATO.

Přelití konfliktu v Myanmaru do Indie a Číny

Poté, co vojenská junta pučem v roce 2021 získala moc, ztratila kontrolu nad několika příhraničními městy. Kvůli bojům navíc asi dva miliony lidí musely utéct ze svých domovů. Spousta jich míří do Indie i Číny. Obě země jsou ale ale k přijímání uprchlíků skeptické. Peking má navíc blízko ke koalici rebelů. Zároveň ale junta také není k Číně kritická. Peking tedy žádá co nejrychlejší příměří. V podobné situaci je i Indie. Ta přes kritiku Západu juntu podporuje, zároveň ale komunikuje i s rebely. Mezitím juntu otevřeně podporuje Rusko. Situace tak je v oblasti napjatá. Vše může vyvrcholit v humanitární a bezpečnostní katastrofě.

Ruské námořnictvo v Abcházii

Několik úspěšných ukrajinských útoků v Černém moři ukázalo, že Rusko ho nemá pod kontrolou tak, jak se dříve zdálo. Šéf Kremlu Vladimir Putin by ale mohl chtít využít okupovanou gruzínskou Abcházii. Pokud by se Moskvě podařilo vybudovat námořní základnu v Očamčyře, mohla by být Gruzie v ohrožení. Území, které má země pod kontrolou, je jen asi hodinu od potenciální základny. Už nyní má Rusko základny v Abcházii i Jižní Osetii. Eskalace by zasáhla nejen Gruzii a Ukrajinu, ale i celou černomořskou oblast.

Talibán hrozí Pákistánu

Pákistánská odnož Talibánu začíná v zemi dělat problémy. Poté, co se teroristům povedlo uspět v Afghánistánu, strach z nich začali mít i Pákistánci, kteří dříve skupinu využívali ve svůj prospěch, varují analytici. Pákistánci už ostřelovali pozice odnože Talibánu v Afghánistánu. Rostou totiž obavy, že se skupina pokusí v zemi převzít moc. "Zatímco se pákistánští politici a vojenští důstojníci hádají a intrikují o moc a bohatství, TTP (pákistánská odnož teroristů Tahrik-e Taliban Pakistan, pozn. red.) se připravuje na rok 2024," uvedla analytička Lynne O'Donnellová.

Konflikt Aliance a Ruska v Arktidě

S tím, jak tají arktické ledovce, mohl by vypuknout konflikt i tam. Země totiž budou chtít využít nové trasy i různé přírodní zdroje v oblasti. V oblasti zvyšuje aktivitu ruské námořnictvo. I Čína už se označila za skoro arktickou zemi. Konflikt, do kterého by se zapojilo i NATO, by mohl začít v Pobaltí.

"V současné době je politika Spojeného království vůči Arktidě dobře nastavená, ale musíme se připravit na scénáře, kdy se o Arktidu začnou vést spory a bude středem konfliktů," varoval v prosinci předseda bezpečnostní komise britské Sněmovny lordů Henry Ashton. Jedním z hlavních nebezpečí je vypuknutí války s Ruskem, Pro Rusko by mohlo být problémem rozšíření NATO o Finsko a Švédsko. Zranitelnost Severního loďstva by navíc mohlo NATO využívat i v době míru. "Ale pouze s rizikem další eskalace jaderné hrozby," upozornil analytik Matthew Kroenig.

Kolaps Běloruska

Alexandr Lukašenko se řadí k nejbližším spojencům Ruska. Země ale stále neposlala své vojáky na Ukrajinu. Moskva by to ale po Minsku mohla začít požadovat.

"Pokud se tak stane a běloruský diktátorský prezident Alexandr Lukašenko bude opět vzdorovat, Moskva se ho možná konečně nabaží, vystrnadí ho a dosadí ještě poddajnějšího vůdce," varuje analytik John R. Deni. To by se ale nemuselo líbit velké části běloruských elit a obyvatel. Vést by to mohlo až k občanské válce. Možné je i, že se do země vrátí lídryně opozice Svjatlana Cichanouská a v zemi sjednotí protikremelské síly. V takovém případě je ale podle Deniho velmi pravděpodobné, že se zapojí i ruská armáda a tajné služby.

"Stejně jako na Ukrajině by Spojené státy a jejich spojenci stáli před otázkou, jak reagovat, zda otevřeně vyzbrojit a podpořit stoupence Cichanouské, nebo nějakou jinou frakci? Provádět tajné operace, jejichž cílem je udržet rozpory na uzdě a Putina vyvést z rovnováhy? Zůstat zcela stranou vzhledem k přítomnosti ruských vojenských sil? Rozpad Běloruska by představoval další potenciální zmatek na zlomové linii mezi Východem a Západem," avizoval Deni.

Puč v Kamerunu

Ozbrojený konflikt v Kamerunu trvá už od roku 2017. Asi milion lidí musel opustit své domovy, další asi dva miliony potřebují humanitární pomoc. V zemi působí západoafrická odnož islamistické organizace Boko Haram. "Situaci na místě dále komplikují převraty v okolí, včetně Nigerské republiky," popsal analytik Folahanmi Aina.

Tamnímu prezidentovi Paulu Biyaovi navíc důvěřuje stále méně Kamerunců. V zemi tak v tomto roce hrozí vojenský převrat.

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/535392-ve-svete-se-schyluje-hned-k-osmi-konfliktum-nebezpeci-ciha-i-v-zapadni-evrope?

https://foreignpolicy.com/2024/01/02/threats-wars-risk-2024-guyana-belarus-myanmar-abkhazia-ochamchire-cameroon-biya-arctic-nato-pakistan-ttp-ireland/

31.12.2023 Další válka na Korejském poloostrově je podle severokorejského diktátora Kim Čong-una nevyhnutelná. Může vypuknout kdykoliv, prohlásil v neděli. Už dříve tento týden nařídil, aby se na možný vojenský konflikt důkladně připravovala.

Válce se podle Kim Čong-una nedá vyhnout kvůli politice Spojených států amerických vůči KLDR. Informoval o tom v neděli portál Hlas Ameriky. "Kvůli bezohledným krokům nepřátel, které směřují k tomu, aby nás napadli, je hotovou věcí, že na Korejském poloostrově může každou minutou vypuknout válka

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/535171-valka-muze-zacit-kazdou-minutou-oznamil-diktator-kim-cong-un?

23.12.2023 Armáda se musí připravovat na válku s Ruskem. Podle ve středu vládou přijaté Koncepce výstavby armády ČR do roku 2035 (KVAČR) jedinou šancí, jak konfliktu s Ruskou federací zabránit, je začít masivně zbrojit a vycvičit společně se spojenci NATO takovou armádu, která ruského agresora od války odstraší.

  • Armáda se podle dokumentu musí během několika let vycvičit a vybavit moderní technikou. "V souladu s novou realitou, s novými aliančními obrannými plány i s novou národní bezpečnostní a obrannou strategií se musíme připravovat na ten nejtěžší scénář. Musíme se připravovat na válku velkého rozsahu, vysoké intenzity, s technologicky vyspělým nepřítelem, který vlastní jaderné zbraně. A musíme se připravovat rychle.
  • Politici konečně armádě zajistili stabilní rozpočet tím, že dali do zákona povinnost dávat na obranu více než dvě procenta HDP. Díky tomu příští rok obraně stoupne rozpočet z letošních 111 na 151 miliard korun.
  • Podle ministryně obrany Jany Černochové je modernizace armády rozdělena na dvě části. "První se zabývá obdobím do roku 2030, kdy se počítá s výrazným navýšením investic do modernizace armády," uvedla Černochová. Místo současných 20 procent bude obrana investovat do nové techniky a vybavení až 60 procent výdajů na armádu. Peníze půjdou například na bojová vozidla pěchoty CV-90 ze Švédska, nová francouzsko-česká děla Caesar, německé tanky Leopard, izraelský protiletadlový komplet Spyder nebo americké letouny F-35. Cíle strategie do roku 2030: mít v armádě 30 tisíc vojáků z povolání a 10 tisíc aktivních záložáků. "V tomto ohledu nesmíme ztrácet ani den," dodala. Profesionálních vojáků je nyní okolo 24 tisíc a téměř 4300 vojáků aktivní zálohy.
  • https://www.novinky.cz/clanek/domaci-rehka-musime-se-pripravovat-na-valku-40455027#

16.12.2023 Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a šéf konglomerátu Meta, pod který tato sociální síť spadá, se na svých pozemcích na havajském ostrově Kauai pustil do výstavby rozsáhlého podzemního komplexu. "Zuckerbunkr", jak projektu přezdívají některá americká média, má mít rozlohu zhruba 500 m² a bude součástí rozsáhlejšího areálu, na kterém americký multimiliardář buduje více jak tucet dalších staveb.

  • Zuckerberg začal na ostrově skupovat pozemky již v roce 2014 a od té doby se jeho tamní hájemství rozrostlo až na 1400 akrů. Na nich má nyní v úmyslu vystavět dvě sídla s celkem třiceti ložnicemi, řadu menších příbytků pro hosty i několik domků posazených v korunách stromů a spojených systémem lanových mostů. Celková hodnota komplexu pojmenovaném Koolau Ranch se odhaduje na 270 miliónů dolarů.
  • Podzemní kryt je osazený výbuchuvzdornými dveřmi a únikovými poklopy. Někteří místní obyvatelé dokonce spekulují, že Zuckerberg se na ostrově připravuje na apokalypsu. Součástí je například masivní nádrž na vodu a vlastní energetická infrastruktura, přičemž rozsáhlé pozemky by měly dokázat zajistit i potravinovou soběstačnost.
  • https://echo24.cz/a/HHdey/zpravy-svet-sef-facebooku-se-chysta-na-konec-sveta-na-havaji-stavi-masivni-komplex?

15.10.2023 Horký" konflikt mezi Západem a Ruskem, pokud k němu dojde, nebude omezen na speciální vojenskou operaci, "bude to úplně jiná válka. Na žádost moderátora Pavla Zarubina se tedy vyjádřil k doporučení komise Kongresu USA připravit se na souběžnou válku s Ruskem i Čínou, včetně zohlednění varianty jaderné konfrontace. "Vycházíme z toho, že my chceme mír, a pokud chtějí bojovat s Ruskem, pak je to úplně jiná válka, není to speciální vojenská operace," zdůraznil Putin.

https://tass.ru/politika/19017725

12.10.2023 Americké jaderné síly jsou špatně připraveny na potenciální konflikt s Ruskem a Čínou, potřebují kvantitativní a strukturální změny. Zákonodárci navrhli, že v situaci, kdy by jaderný arzenál dvou mocností najednou byl na stejné úrovni jako Spojené státy, je plánovaná modernizace jaderných sil "nezbytná, ale nestačí". Autoři studie označili jaderný konflikt s Ruskem a Čínou za stále pravděpodobnější a navrhují učinit rozhodnutí o odstrašujících silách již nyní, aby byli schopni reagovat na "existenční" výzvy, které vyvstanou v letech 2027-2035.

https://ria.ru/20231013/ssha-1902418773.html

10.10.2023 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v souvislosti s válkou na Blízkém východě obvinil Rusko z toho, že pomohlo vyvolat konflikt mezi palestinským Hamásem a Izraelem. Všechny jejich kroky podle něj představují velkou hrozbu, protože můžou směřovat k rozpoutání třetí světové války.

  • Máme informace, která zcela jasně prokazují, že Rusko má zájem na vyvolání války na Blízkém východě.
  • Moskva a Hamás představují stejné zlo. Jediný rozdíl je, že Izrael napadla teroristická organizace a Ukrajinu napadl celý teroristický stát,
  • https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/525395-tohle-muze-zpusobit-treti-svetovou-valku-varuje-ukrajinsky-prezident-zelenskyj?

10.10.2023 Konflikt na Blízkém východě by mohl vést k bankrotu americké vlády a jaderné válce s Íránem, vyjádřil tento názor ve svém pořadu na sociální síti X slavný americký novinář Tucker Carlson."Konflikt mezi Izraelem a Hamásem by mohl přerůst ve válku mezi Íránem a jeho spojenci a Západem. Pokud taková válka začne, lze si snadno představit použití jaderných zbraní a vše, co následuje: miliony mrtvých, kolaps světa Minimálně zde (v USA – pozn. red.) je bezprecedentní energetická krize,

  • konflikt již způsobil nárůst cen energií, a pokud bude tento trend pokračovat, budou Spojené státy čelit mnohem vážnější depresi, než jaká byla ve 30. letech minulého století. 
  • https://ria.ru/20231010/karlson-1901642486.html

4.10.2023 Vláda v reakci na zhoršenou bezpečnostní situaci v Evropě schválila novou obrannou strategii. Hlavním cílem dokumentu je určit cíle a nástroje obranné politiky státu. Zároveň má jít o základ pro další obranné plánování. Vláda ve středu schválila novou obrannou strategii, která má Česku pomoci se připravit na vojensko-bezpečnostní výzvy blízké budoucnosti. Navazuje tak na už v červnu schválenou obecnější bezpečnostní strategii. Nepřítele číslo jedna přitom pojmenovává zcela jasně. Je jím Rusko.

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/524794-do-pripravy-na-valku-s-rusem-se-musime-zapojit-vsichni-tvrdi-vlada?

1.9.2023 Česko se musí připravit na dlouhý a možná jaderný konflikt s Ruskem a také na přesuny velkých celků spojeneckých armád po území republiky a jejich pobyt.

  • "V důsledku rostoucí agresivity Ruska je hlavním úkolem české obranné politiky všestranná příprava na dlouhotrvající obrannou válku vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi," stojí v dokumentu, který by měl v pátek projednat branný výbor Sněmovny.
  • Bezpečnostní situace se ve světě zhoršuje a zhoršovat se bude. Zvláště kvůli rivalitě USA a Číny. "I kdyby skončila válka na Ukrajině, tak hrozba možného konfliktu neskončí, protože situace v Indočíně je čím dál horší," řekl Právu Šedivý.
  • Prvním prioritním úkolem je budovat dobře vyzbrojené, vybavené, vycvičené a v boji udržitelné ozbrojené síly nasaditelné do operací kolektivní obrany. chtěla by do roku 2030 zvýšit počet profesionálních příslušníků ze současných 24 na 30 tisíc mužů a žen ve zbrani a 10 tisíc aktivních záložáků. Těch je nyní okolo čtyř tisíc.
  • Armádu také čeká radikální přezbrojení, Jenom příští rok by se měl obranný rozpočet zvýšit o třetinu, ze sta na 150 miliard korun.
  • Druhým prioritním úkolem je všestranná operační příprava území České republiky a zabezpečení přijetí, přesunů a podpory potenciálně velkého množství spojeneckých sil.
  • Bude se muset masivně investovat hlavně do silniční sítě, železnice a letišť. "Kvůli možným přesunům vojsk na východ se bude muset zvýšit nosnost mostů, zajistit průchodnost tunelů, aby nebyly úzké pro vojenskou techniku, a modernizovat letiště.
  • "Podle staré strategie jsme hlavně připravovali armádu na zahraniční operace, ale teď se vracíme k vševojskovému operačnímu zázemí.
  • https://www.novinky.cz/clanek/domaci-obrana-chysta-plany-na-dlouhou-valku-a-presuny-40442136# 

4.8.2023 V Africe se rychle schyluje k rozsáhlému mezinárodnímu konfliktu. V nigerijské Abudže se ve čtvrtek setkali ministři obrany ze zemí Hospodářského společenství západoafrických států, známého zejména pod anglickým akronymem ECOWAS. Ti projednávali situaci v Nigeru, formálně rovněž členské zemi uskupení, kde 26. července proběhl vojenský puč, během kterého byl svržen prezident Mohamed Bazouma. ECOWAS, který sdružuje největší západoafrické země v čele s Ghanou, Pobřežím Slonoviny a Nigérií, pohrozil intervencí, pokud vůdci nigerského puče do neděle nenavrátí svrženého prezidenta Bazoumu do úřadu.

https://echo24.cz/a/HCSsY/zpravy-svet-zapadni-afrika-se-riti-do-valky-v-abudzi-se-setkali-ministri-obrany-ecowas?

19.6.2023 Pentagon se snaží získat populace hmyzu, který přenáší nemoci, které se přirozeně nešíří, jako je horečka Ebola, hepatitida B, AIDS a těžký akutní respirační syndrom. Uvedl to náčelník vojsk radiační, chemické a biologické ochrany (RCBZ) Ozbrojených sil Ruské federace generálporučík Igor Kirillov.

"Pentagon pokračuje ve snaze získat vektorové populace [nemocí], jejichž patogeny se jimi přirozeně nešíří, jako je ebola, hepatitida B, AIDS a těžký akutní respirační syndrom. Kultury komárů infikované virem hepatitidy B již byly získány " řekl. během briefingu o vojenských biologických aktivitách Spojených států.

Podle Kirillova k posílení účinku arbovirů (viru, který se přenáší pomocí členovců), američtí vojenští experti aktivně využívají patogeny parazitárních infekcí.

Poznamenal také, že práce s vektory se provádí ve specializovaných organizacích Pentagonu ve Spojených státech a v šesti zahraničních pobočkách. "To umožňuje udržovat a infikovat 89 druhů komárů a 12 druhů klíšťat arboviry v laboratorních podmínkách. Současně se vyvíjejí softwarové produkty, které předpovídají šíření infekcí přenášených vektory (u horečky Rift Valley předpověď byla provedena pro 47 druhů vektorového hmyzu)," uvedl velitel jednotek RKhBZ.

https://tass.ru/armiya-i-opk/18056771

12.6.2023 Jaderné mocnosti včetně Ruska a Spojených států aktivně modernizují své zbrojnice a na pozadí ukrajinského konfliktu počet rozmístěných hlavic podle údajů Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) jen roste.

  • Podle statistik SIPRI měly země jako Rusko , Spojené státy, Velká Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán, Severní Korea a Izrael v lednu 2023 celkem asi 12 512 jaderných zbraní, z nichž 9 576 bylo ve skladech pro potenciální použití. . To je o 86 jednotek více než v lednu 2022. Ve stavu nejvyšší pohotovosti bylo přitom asi dva tisíce hlavic (téměř všechny americké a ruské).
  • Zpráva označila Spojené státy za lídra v počtu rozmístěných hlavic na začátku roku 2023 s 1 770 jednotkami a také Rusko s 1 674. Obě země dohromady vlastní přibližně 90 % všech zásob jaderných zbraní. Za nimi následuje Francie a Spojené království s 280 a 120 jednotkami.
  • V roce 2022 zůstala podle závěru vědců velikost jaderných arzenálů Ruska a Spojených států "relativně stabilní". Obě země však kromě použitelných zásob jaderných zbraní disponují také více než tisícovkou hlavic dříve vyřazených ze služby. Nyní jsou postupně rozebírány.
  • Velikost čínského jaderného arzenálu se podle odhadů SIPRI zvýšila z 350 na 410 hlavic. Očekává se, že čísla nadále porostou. Autoři zprávy upozornili na skutečnost, že do konce dekády by Čína mohla vybudovat svůj jaderný arzenál na úroveň Spojených států a Ruska.
  • Velká Británie, která v roce 2022 nezvýšila svůj jaderný arzenál, si také pravděpodobně vytvoří zásoby hlavic, uvádí studie. Tento závěr byl učiněn na základě prohlášení britské vlády z roku 2021 o zvýšení limitu z 225 na 260 jednotek.
  • SIPRI odhaduje, že Pchjongjang má v současné době asi 30 hlavic a dostatek materiálů na výrobu 50–70 hlavic.
  • Studie nezapomněla zmínit, že svůj jaderný arzenál modernizuje i Izrael, který veřejně neuznává přítomnost jaderných zbraní.
  • https://ria.ru/20230612/boegolovki-1877585839.html
  • https://www.sipri.org/media/press-release/2023/states-invest-nuclear-arsenals-geopolitical-relations-deteriorate-new-sipri-yearbook-out-now

29.5.2023 Podle náčelníka generálního štábu AČR Karla Řehky je možné, že by se mohla rozhořet válka mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. A pokud by na takový konflikt došlo, Česko by se ho od první chvíle účastnilo. Řehka to řekl v pondělí na konferenci na téma Vnitřní bezpečnost a odolnost státu v Poslanecké sněmovně. Zásadní k zabránění takovému scénáři je podle něho příprava a odstrašení.

  • Armáda se podle něj snaží připravit se na potenciální konflikt vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem, tedy Ruskem, "protože Rusko dneska je na trajektorii konfliktu s aliancí".
  • Česká republika je součástí NATO a z toho plynou výhody, ale i povinnosti. Pokud by tedy válka začala, velká část českých vojáků by se do bojů zapojila v souladu s aliančními plány. Další vojáci, kteří by se neúčastnili akcí v zahraničí, by působili nadále v Česku, aby zajistili logistiku, armádní přesuny, přelety, bezpečnost kritické infrastruktury a tranzitní koridory západu jak do Polska a do Pobaltí, tak na jihovýchod k Černému moři.
  • Upozornil, že kromě dozbrojení dlouhodobě podfinancované armády je potřeba také vyřešit i další otázky pro případ takovéhoto konfliktu, jako rozptýlení vojáků a techniky včetně letecké, aby nezůstávala v kasárnách, kde by mohla být snadno zničena.
  • https://www.novinky.cz/clanek/domaci-rehka-nevylucuje-valku-mezi-nato-a-ruskem-40432976#

21.5.2023 Bývalý velitel NATO v Evropě generál Richard Shirreff varoval, že pokud Západ nezvýší svou podporu Ukrajiny, existuje riziko, že NATO bude muset do tří let vstoupit do přímého konfliktu s Ruskem. Britský generál, autor knihy Válka s Ruskem, to řekl tento týden v rozsáhlém rozhovoru pro gruzínské vysílání Rádia Svoboda s tím, že evropské země musí zvýšit zbrojení na 5 procent HDP a přejít na válečnou ekonomiku, aby mohly nyní Ukrajinu zásobovat zbraněmi a připravit se na tuto válku.

  • Buď Západ dá nyní Ukrajině všechny potřebné "nástroje", které skutečně potřebuje k provedení práce v sérii trvalých protiofenziv, nebo bude Západ čelit – myslím NATO – velmi reálné možnosti, že za dva až tři roky bude muset potenciálně zasáhnout na podporu Ukrajinců k dosažení konečného vítězství.
  • Výsledek podle něj může být jen jeden a to vítězství. Toto je válka Ruska nejen s Ukrajinou, ale je to válka se Západem.
  • Současnou situaci v Evropě přirovnal k situaci před vypuknutím druhé světové války a Vladimira Putina přirovnal k Adolfu Hitlerovi. "V Evropě se znovu objevil krvavý autokrat, připravený způsobovat nevýslovné utrpení mírumilovným demokratickým sousedům, aby uspokojil své mocenské ambice," řekl Shirreff a dodal, že se opakuje to, co se stalo v letech 1939-1945.
  • Takže spíše předpokládám, že nedojde k jediné protiofenzivě a než Ukrajina dosáhne všech svých vojenských cílů – do Vánoc to neskončí – myslím, že se zde potenciálně díváme na dvou nebo tříletou kampaň.
  • Generál, který stále poukazuje na nutné "zdvojnásobení" pomoci. To podle něj také znamená dát Ukrajině letouny F-16 a munici, kterou potřebují. "A to znamená zavést válečnou ekonomiku u každého západního partnera, aby se zvýšily zásoby munice a schopnosti a dalšího vojenského vybavení. A také "zdvojnásobení" znamená vybudování vlastních vojenských sil NATO. Takže bych viděl, aby se výdaje na obranu zvýšily na 4 nebo 5 procent HDP.
  • Západ přitom podle něj nekončí na hranicích Polska a Pobaltí, ale patří do něj Ukrajina, Moldavsko i Gruzie, proto by všechny tyto tři země měly být členy NATO. Od letošního summitu NATO ve Vilniusu Shirreff očekává, že země aliance poskytnou Ukrajině dvoustranné bezpečnostní záruky, což by podle něj mohlo vést k tomu, že Kyjev by se mohl stát členem NATO už i v roce 2024.
  • https://echo24.cz/a/HSVa5/zpravy-svet-nato-bojovat-primo-rusko-ukrajina-zvysit-pomoc--shirreff?

6.4.2023 USA v posledních letech opakovaně zmařily několik ambiciózních čínských projektů zaměřených na perspektivní oblast podmořských optických kabelů. Čína teď údajně chystá vlastní, který má propojit Asii s Evropou a Blízkým východem.

Rozličné formy soubojů mezi Čínou a Spojenými státy se odehrávají na mnoha frontách. Do této kategorie patří také střet o ovládnutí internetu, který se odehrává jak ve virtuálním světě, tak na mořském dně. V tomto případě se jedná o podmořskou síť internetových optických kabelů. Podle zdrojů agentury Reuters plánují čínské státní telekomunikační společnosti projekt v hodnotě půl miliardy dolarů (asi 10,5 mld. korun), jenž by propojil Asii, Blízký východ a Evropu. Síť má konkurovat podobnému projektu, za nímž stojí Spojené státy.

  • Čínský projekt je označován jako EMA (Evropa-Střední východ-Asie) a má spojit Hongkong s čínskou ostrovní provincií Hainan a dále vést přes Singapur, Pákistán, Saúdskou Arábii a Egypt až do Francie, uvedly pro Reuters čtyři zasvěcené osoby, které mluvily pod příslibem anonymity.
  • Čínští operátoři letos údajně podepsali samostatná memoranda o porozumění se čtyřmi telekomunikačními společnostmi: francouzským operátorem Orange, pákistánskou Telecommunication Company (PTCL), Telecom Egypt a Zain Saúdská Arábie.
  • Podmořské kabely přenášejí více než 95 % veškerého mezinárodního internetového provozu. Tyto rozsáhlé vysokorychlostní sítě jsou majetkem rozličných skupin telekomunikačních a technologických společností.
  • Kabely jsou však náchylné na sabotáže a špionáž, a proto se z nich stává další zbraň v rozepři mezi Spojenými státy a Čínou. Supervelmoci bojují o vládu nad pokročilou technologií, která může v následujících desetiletích přispět k ekonomické i vojenské převaze.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-usa-a-cina-souperi-kdo-ovladne-internet-na-morskem-dne-229110#

7.3.2023 Spojené státy by měly změnit svou "chybnou" politiku vůči Číně, nebo dojde ke "konfliktu a konfrontaci". Podle agentury Reuters to dnes prohlásil čínský ministr zahraničí Čchin Kang na tiskové konferenci pořádané na okraj zasedání čínského parlamentu. Zopakoval také výzvu Pekingu k dialogu s cílem ukončit konflikt na Ukrajině (ČTK) 

16.2.2023 Spojené státy vytvářejí malé bojové vesmírné prostředky schopné zneškodnit ruské satelity, jejich start může být skrytý při startu vozidel OneWeb nebo Starlink do vesmíru, šéf Vojenské vesmírné akademie. Mozhaisky generálmajor Nikolaj Nestechuk."V současné fázi se vyvíjejí a některé vzorky byly vyvinuty, testují se, takzvané malé bojové vesmírné prostředky. Jsou schopny provést skrytý manévr, setkání s naší kosmickou lodí a její zneschopnění, v jakémkoli podmínek, kdykoli," - řekl Nestechuk u kulatého stolu v Radě federace věnovanému 40. výročí programu strategické obranné iniciativy USA.Objasnil, že malá americká bojová vesmírná zařízení mohou být vypuštěna na oběžnou dráhu jako součást multidružicových komunikačních systémů na nízké oběžné dráze, jako jsou OneWeb nebo Starlink. Navíc, dodal generál, znovupoužitelné letecké vozidlo typu X-37B je dnes aktivně využíváno jako nosič malých bojových vesmírných systémů.

https://ria.ru/20230216/sputniki-1852356604.html?rcmd_alg=slotter

13.2.2023 Díky dohodě s Filipínami budou mít Američané přístup k dalším vojenským základnám v Jihočínském moři. A Čína začíná mít silný pocit, že ji USA obkličují ze všech stran. Státy v regionu ale ke spojenectvím motivují čínské hrozby.

  • Jihočínské moře patří k jedné z nejspornějších mořských oblastí na světě. Není divu. Podle americké neziskové organizace Council on Foreign Relations je v oblasti ukryto 11 miliard barelů ropy, přes 5 bilionů kubických metrů zemního plynu a 10 % světových zdrojů ryb.
  • Jihočínským mořem ke všemu prochází zhruba 30 % světového námořního obchodu na své cestě do vysoce vytížených přístavů v jihovýchodní Asii. Na toto bohatství si činí nároky hned několik zemí - Filipíny, Vietnam, Čína, Brunej, Tchaj-wan a Malajsie.
  • Například Čína má v současné době pocit, že jí patří více než 80 % ostrovů, Vietnam si nárokuje celou svrchovanost nad Paracelskými a Spratlyho ostrovy.
  • Washington a Manila na začátku měsíce uzavřely dohodu, podle které USA získají přístup k dalším vojenským základnám na filipínském území. Už dohoda o posílení obranné spolupráce (EDCA) z roku 2014 umožňuje rotování amerických vojáků na celkem devíti základnách po celých Filipínách. Nový pakt jim otevírá další čtyři vojenské základny. Americké síly budou mít přístup ke společným výcvikům, budování zařízení a skladování zásob.
  • V Pekingu už však převládl pocit, že Spojené státy Čínu strategicky obkličují a ohrožují stabilitu v regionu. Američané ji "hlídají" také z Guamu, strategicky důležitého ostrova východně od Filipín, letecké základny Misawa a námořní základny Jokosuka v Japonsku či letecké základny Kunsan v Jižní Koreji.
  • Spojené státy se díky Filipínám dostanou přímo doprostřed dvou "ohnisek napětí" - Jihočínského moře a Tchaj-wanu - "s možností přivést do těchto strategicky významných oblastí své obranné síly", jak popsal analytik Euan Graham. USA dosud spoléhaly na Japonsko, Jižní Koreu a Singapur, přičemž šlo jen o dohodu na dobré slovo.
  • Antony Blinken to okomentoval slovy, že "více než kterákoli jiná část světa bude indo-pacifický region - včetně tichomořských ostrovů - určovat trajektorii světa v 21. století".
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-usa-si-podmanuji-svetove-dulezity-region-maji-ho-chranit-pred-cinou-225352#

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4386478/cinska-ekonomika-v-prvnim-ctvrtleti-poprve-od-nejmene-1992-klesla.html

31.1.2023 Spojené státy se zavázaly používat konvenční a jaderné zbraně k odstrašení a ochraně Jižní Koreje. Oznámil to v úterý šéf Pentagonu Lloyd Austin na společné tiskové konferenci s jihokorejským ministrem národní obrany Lee Jong Sopem v Soulu.

  • Náš závazek k obraně Korejské republiky zůstává neochvějný. Spojené státy jsou pevně odhodlány k rozšířenému odstrašování, které zahrnuje použití celé škály vojenských kapacit USA, včetně konvenčních a jaderných zbraní, stejně jako protiraketové obrany," dodal. řekl ministr. Hostitelem vysílání bylo americké ministerstvo obrany.

  • Podle šéfa ministerstva obrany USA se KLDR v roce 2022 dopustila "bezprecedentního" množství provokací. Spojené státy spolu s Jižní Koreou podle něj odsuzují tyto "nebezpečné akce", které podle stran destabilizují situaci v regionu.

  • Austin poznamenal, že v Jižní Koreji slouží 28 500 amerických vojáků, což je jeden z největších amerických vojenských kontingentů v zahraničí.

  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16924003

31.1.2023 "Zbývá jen nanosekunda." Spojené státy bily na poplach kvůli hrozící jaderné válce. Americká politika vůči Rusku přivedla svět na pokraj jaderné války, napsal Paul Craig Roberts, úředník Bílého domu za vlády Ronalda Reagana, v článku zveřejněném na jeho webu. Poznamenal, že po více než dvě desetiletí americké administrativy zvyšují pravděpodobnost jaderného konfliktu. Všechno to začalo, když Bill Clinton porušil svůj slib nepřiblížit NATO k ruským hranicím . Jeho nástupci poté zrušili všechny dohody o budování důvěry dosažené během studené války. A v roce 2014 protiruské provokace iniciované USA po svržení ukrajinské vlády zcela zničily důvěru Moskvy ve Washington.

  • Atomoví vědci říkají, že do půlnoci zbývá 90 sekund (na Hodinách soudného dne. - Přibližně Ed.). Myslím, že je to jedna nanosekunda. Dosáhli jsme bodu, kdy stačí jeden falešný poplach o blížících se raketách," Roberts řekl.

Podle jeho názoru "neschopní, nezodpovědní a absolutně hloupí" západní politici věří, že jejich prestiž na Ukrajině ospravedlňuje jadernou válku.

  • "Místo toho, aby se Washington držel minských dohod k udržení míru na Ukrajině, použil je k oklamání Putina, aby vytvořil ukrajinskou armádu, která by mohla zaútočit na republiky v Donbasu . Washington místo toho, aby spolupracoval s ruským prezidentem na vytvoření vzájemného bezpečnostního paktu, provokoval a rozšířil konflikt na Ukrajině, aby zvýšil NATO na úkor Finska a Švédska, čímž znásobil přítomnost západní aliance na hranici s Ruskem. USA a NATO jsou nyní tak aktivně zapojeny do konfliktu na Ukrajině, že se člověk diví, co Washington udělá, když zakořeněný Prolomí Rusové ukrajinskou obranu? Přispěchají vojáci USA a NATO na pomoc Ukrajině?" Roberts byl pobouřen.  

Na závěr vyzval k zatčení amerických vojenských plánovačů odpovědných za současnou situaci. Poznamenal také, že Spojené státy nebudou schopny nastolit nadvládu nad Ruskem a Čínou. Hodiny soudného dne se poprvé objevily na obálce Bulletin of the Atomic Scientists v roce 1947. Čas zbývající do půlnoci symbolizuje napětí mezinárodní situace, půlnoc znamená okamžik jaderného kataklyzmatu.Odečty hodin se počítají na začátku každého roku. V posledních letech se šípy posouvaly pouze dopředu. Takže 24. ledna se co nejvíce přiblížili jaderné půlnoci - zbývalo 90 sekund.

https://thebulletin.org/doomsday-clock/#post-heading

https://www.paulcraigroberts.org/2023/01/30/expert-steven-starr-explains-why-nuclear-war-is-planetary-death/

https://ria.ru/20230131/voyna-1848560289.html

9.1.2023 Na obou stranách Tchajwanské úžiny panuje neklid. Analytici se už ani neptají, zda bude válka, ale kdy, a jak bude vypadat. Odpověď na druhou otázku poskytl americký think tank, který provedl důkladnou simulaci války o Tchaj-wan. Podle Pekingu je účelem cvičení "prověřit společné bojové schopnosti a také rozhodně čelit provokačním akcím vnějších sil a separatistických sil usilujících o nezávislost Tchaj-wanu," uvedl mluvčí velitelství Východního systému velení ČLOA plukovník Š' Ji.

Je to již podruhé za necelý měsíc, co ČLOA uspořádala intenzivní cvičení v blízkosti ostrova. Na konci prosince se v okolí ostrova prohánělo rekordních 71 bojových letounů a čtyři lodě.

Nezávislý washingtonský think tank Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) provedl jednu z nejpodrobnějších válečných simulací a přišel s řadou poznatků, které zpracoval americký server CNN. Takzvaná war game (válečná hra) je dle definice NATO "simulací vojenské operace za účasti dvou nebo více soupeřících sil, a to jakýmikoliv prostředky, za použití pravidel, údajů a postupů, které mají znázornit skutečnou nebo předpokládanou reálnou situaci". Dle závěrů simulace provedené CSIS by si čínská invaze na Tchaj-wan v roce 2026 vyžádala tisíce obětí mezi čínskými, americkými, tchajwanskými a japonskými vojáky. Válku o Tchaj-wan by sice Peking prohrál, neslavně by však skončila i americká armáda. Na jeho konci by na dně Tichého oceánu ležely nejméně dvě americké letadlové lodě a moderní čínské námořnictvo, největší na světě, by bylo "v troskách".

Podle samotných tvůrců jde o první válečnou hru, která se potenciálním konfliktem mezi USA a Čínou zabývá v takovém rozsahu. CSIS se simulací přiblížilo odpovědím na dvě základní otázky: Byla by invaze úspěšná? Za jakou cenu?

  • Spojené státy a Japonsko přijdou o desítky lodí, stovky letadel a tisíce příslušníků armády. Takové ztráty by poškodily globální postavení USA na mnoho let. Podle většiny scénářů by americké námořnictvo přišlo o dvě letadlové lodě a 10 až 20 velkých hladinových bojových plavidel. Za tři týdny bojů by zahynulo přibližně 3200 amerických vojáků, což je téměř polovina toho, co USA ztratily za dvě desetiletí bojů v Iráku a Afghánistánu.
  • "Čína by také těžce utrpěla. Její námořnictvo by skončilo v troskách, jádro obojživelných sil by bylo rozbité a desítky tisíc vojáků by se staly válečnými zajatci," uvádí se v dokumentu. Zpráva odhaduje, že Čína utrpí ztráty přibližně 10 tisíc vojáků a přijde o 155 bojových letadel a 138 velkých lodí. Stručně řečeno - invaze by dle CSIS "nebyla úspěšná", a cena za ni by byla "obrovská".

Číně a Spojeným státům se daří vyhýbat tchajwanské katastrofě po 70 let. V amerických politických kruzích se však upevňuje shoda na tom, že mír nemusí trvat dlouho. Mnozí analytici a politici tvrdí, že Spojené státy musí využít veškerou svou vojenskou sílu a na válku s Čínou v Tchajwanském průlivu se připravit. V říjnu 2022 varoval Mike Gilday, šéf amerického námořnictva, že se Čína může připravovat na invazi na Tchaj-wan ještě před rokem 2024. Například Dan Grazier, vedoucí pracovník pro obrannou politiku v organizaci Project on Government Oversight (POGO), považuje přímou čínskou invazi na Tchaj-wan za velmi nepravděpodobnou. Grazier řekl CNN, že by taková vojenská operace okamžitě narušila dovoz a vývoz, na nichž čínská ekonomika závisí, což by se rovnalo kolapsu čínské ekonomiky.

Spojené státy se na základě zákona o vztazích s Tchaj-wanem z roku 1979 formálně zavázaly "zachovat a podporovat rozsáhlé, úzké a přátelské obchodní, kulturní a jiné vztahy" s Tchaj-wanem a poskytnout ostrovu "zbraně obranného charakteru". Na druhou stranu však směrem k Pekingu prohlašují, že nepodporují nezávislost Tchaj-wanu, což je zaneseno i v americké národní bezpečnostní strategii z roku 2022. V 70. letech bylo cílem vytvořit prostor pro Peking a Tchaj-pej, aby buď konflikt odložily na neurčito, nebo dosáhly nějakého politického řešení. Po desetiletí tento přístup dobře fungoval díky třem faktorům:

  • Za prvé: Spojené státy si udržovaly velký náskok před Čínou, pokud jde o vojenskou sílu, což Peking odrazovalo od použití konvenční síly k zásadní změně vztahů mezi Tchaj-wanem a Čínou.

  • Za druhé: Čína se soustředila především na svůj vlastní hospodářský rozvoj a integraci do světové ekonomiky, takže tchajwanská otázka stála v pozadí.

  • Za třetí: USA se dařilo řešit výzvy ohrožující stabilitu v průlivu, ať už na straně Tchaj-peje nebo Pekingu.

  • Za desetiletí se však všechny tři faktory dramaticky vyvinuly a americko-čínské vztahy stojí na pokraji krize. Přímá konfrontace mezi Spojenými státy a Čínou by však způsobila zkázu na celé generace, varuje Foreign Affairs.

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-takto-by-vypadala-valka-o-tchaj-wan-porazka-ciny-a-tisice-mrtvych-americanu-222868#

25.12.2022 Konfrontace mezi Ruskem a Spojenými státy bude v příštím roce eskalovat a hrozí, že se co nejvíce přiblíží situaci přímého vojenského střetu. Washington podle něj hodlá zvýšit pomoc Kyjevu a nakonec se může rozhodnout dodat ozbrojeným silám Ukrajiny rakety dlouhého doletu a bezpilotní letouny, které jsou schopny zasáhnout hluboko do ruského území. "Nemyslím si, že jsme si sáhli na dno rusko-amerických vztahů. Zdá se mi, že se bohužel budou dále zhoršovat, bude pokračovat eskalace, a to i na Ukrajině, spojená s rostoucí angažovaností Spojených států tamtéž." " poznamenal mluvčí agentury. "V určité fázi příštího roku se můžeme ocitnout na pokraji přímé vojenské konfrontace se Spojenými státy."

  • Je docela možné si představit, myslím, že je to velmi reálná vyhlídka, že v roce 2023 už Spojené státy mohou Ukrajině dodat rakety dlouhého doletu a bezpilotní letouny dlouhého doletu. Zatímco Washington to dělat nechce, dokud je to vnímáno jako něco nepřijatelného. Ale připomenu to a současný rozsah americké vojenské pomoci - dodávky HIMARS i Patriot - byl na začátku roku také vnímán jako něco absolutně nepřijatelného. A Spojené státy důsledně vymazávaly tabu, která si na začátku a v polovině roku určili, protože se situace nevyvíjela ve prospěch Ukrajiny.
  • Ukrajinská krize má pro administrativu prezidenta Joea Bidena zásadní význam, ve Washingtonu je tento konflikt vnímán jako konfrontace mezi USA a Ruskem, ve které jde o osud americké hegemonie ve světě. To je důvodem bezprecedentní podpory Ukrajiny ze strany Západu, jejíž objem bude jen narůstat.
  • Spojené státy vycházejí ze skutečnosti, že pokud dovolí Rusku, aby zde zvítězilo a utrpělo de facto porážku, pak bude americké vedení zpochybněno. To znamená, že to bude poslední a zdrcující rána pro americké vedení ve světě. pozůstatky americké hegemonie. A to je pro ně kategoricky nepřijatelné. A ztrátu hegemonie dávají na roveň existenční hrozbě pro bezpečnost Spojených států.
  • Washington pokaždé reaguje na zhoršení vojenské situace pro Kyjev, čím větší bude rozsah ruských vojenských operací na Ukrajině, tím přímější a rozsáhlejší bude účast USA v konfliktu. Tato logika bude pokračovat i příští rok. 
  • Konečným bodem v tomto vzájemném stoupání po žebříčku eskalace, kdy Spojené státy reagují zvýšením vlastních dodávek na každý ruský krok na Ukrajině, by mohl být přímý vojenský střet mezi Ruskem a Spojenými státy,". V této situaci se strany buď okamžitě ocitnou u jednacího stolu, nebo se odsoudí ke vzájemnému zničení.  
  • Rusko a Spojené státy mají zájem mít kanál operativní komunikace, který ambasády obou zemí pomáhají udržovat. Americká administrativa navíc dělá vše pro to, aby se vyhnula prohlášení Ruska za sponzora terorismu, protože tento krok by mohl vést k definitivnímu zlomu. To ukazuje, že se strany snaží vyhnout těm nejkatastrofičtějším scénářům. 
  • https://tass.ru/politika/16685203

9.12.2022 Válka na Ukrajině se může vymknout kontrole a přerůst v rozsáhlý konflikt mezi Ruskem a NATO, který zasáhne celý kontinent. V rozhovoru poskytnutém norské televizní stanici NRK to řekl šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Podle něj ale Aliance denně usilovně pracuje na tom, aby se takovému vývoji vyhnula.

  • Pokud se budou věci vyvíjet špatným směrem, pak to může být opravdu hrozivé," citovala z rozhovoru agentura AP. "Je tu strašlivá válka na Ukrajině. Tato válka se může stát rozsáhlou válkou, z níž vznikne obrovský konflikt mezi NATO a Ruskem... Pracujeme každý den na tom, abychom se tomu vyhnuli.
  • Vyeskalování konfliktu až k válce mezi Aliancí a Ruskem je reálnou možností dalšího vývoje. Zároveň ale zdůraznil, že zatím věří, že se takový scénář podaří odvrátit.  
  • Svět se v posledních desetiletích posunul dopředu. NATO je teď nejsilnější za uplynulých mnoho let. A v neposlední řadě je tu (ruský prezident Vladimir) Putin, který podcenil naši schopnost se bránit a chránit jeden druhého. Dokud to budeme dělat, jsme v bezpečí.
  • https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-muze-to-byt-hrozive-valka-na-ukrajine-muze-prerust-v-konflikt-ruska-a-nato-varuje-stoltenberg-40417003# 

7.12.2022 Ruský prezident Vladimir Putin ve středu prohlásil, že narůstá hrozba jaderné války. Rusko se podle něj bude bránit všemi prostředky, pokud mu nic jiného nezbude. Putin také řekl, že mobilizovat další brance do války na Ukrajině, již Rusko rozpoutalo v únoru, nyní není potřeba.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-operace-na-ukrajine-se-muze-protahnout-rekl-putin-40416759#

Rusko vychází ze skutečnosti, že jaderný arzenál je přirozeným odstrašujícím prostředkem. "O tom, že Rusko za žádných okolností nepoužije ten první. Ale když za žádných okolností nepoužije ten první, tak nepoužije ani ten druhý, protože možnosti jeho využití v případě jaderný úder na našem území je velmi omezený," upozornil prezident. 

Hlava státu zároveň vysvětlila, jak funguje ruská jaderná strategie. "Nicméně máme strategii pro naše použití obranných prostředků, totiž jako obranu považujeme zbraně hromadného ničení, jaderné zbraně, to vše je laděno kolem takzvaného odvetného úderu - tedy když jsme zasaženi. , vracíme úder." Putin zdůraznil, že Rusko jaderné zbraně nikomu nepředává, ale bude-li to nutné, ochrání své spojence "všemi prostředky, které máme k dispozici". Dodal také, že Moskva na rozdíl od Spojených států nemá v jiných zemích vlastní taktické jaderné zbraně.

https://ria.ru/20221207/putin-1837018497.html

26.10.2022 Spojené státy již dlouho připravovaly plán na třetí světovou válku a nedávné nasazení 101. výsadkové divize amerických pozemních sil "Screaming Eagles" ve východní Evropě poblíž hranic Ukrajiny údajně naznačuje začátek globálního konfliktu.

  • Odpověď na otázku, kdy začne třetí světová válka, je tato: "Už začala." Není náhodou, že 101. americká výsadková divize "Screaming Eagles" byla nasazena ve východní Evropě. Mluvíme o nasazení 4700 amerických vojáků z jejího složení pod záminkou účasti na bezprecedentním vojenském cvičení. Velitel divize navíc deklaroval připravenost přejít území Ukrajiny v případě eskalace konfliktu.
  • Spojené státy a Velká Británie podle autora rozehrávají určitý scénář, při jehož realizaci budou schopny dosáhnout svých klíčových cílů, mezi které patří oslabení Ruska , Číny a Evropy Pro státy a Velkou Británii je důležité fragmentace nebo oslabení Ruska, stejně jako destrukce evropské ekonomiky, přesun průmyslového a ekonomického kapitálu do Spojených států.  
  • https://ria.ru/20221026/voyna-1826795677.html

23.10.2022 Srbský prezident Aleksandar Vučič se domnívá, že nasazení 101. výsadkové divize americké armády v Rumunsku přináší prudkou eskalaci situace, kterou označil za dokonalou bouři. Vyjádřil to v neděli na zasedání ústředního výboru Srbské pokrokové strany.

  • Blížíme se k tomu, co jsem na minulé schůzce nazval perfektní bouří. Když máte tak opačné pozice a když všichni usilují o poslední hranice. Stačí se podívat na síly, se kterými Rusko nyní vstupuje na Ukrajinu. Když vidíte že Američané vyslali absolutně nejlepší jednotku na světě a to je 101. výsadková divize, přivezli ji do Rumunska [a umístili] pár kilometrů od hranic s Ukrajinou, pak je vám jasné, co nás čeká, ať už dojde k přímé konfrontaci, nebo ne. Je vám jasné, že tady žádné ústupky nejsou, a je mi jasné, jak se to bude dále vyvíjet a jak to ovlivní naši zemi.
  • Podle CBS mluvíme o 4,7 tisících vojáků.
  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16131223  

23.10.2022 Podle důvěryhodných zdrojů v různých zemích - včetně Ukrajiny - podle přicházejících informací připravuje kyjevský režim na svém území provokaci související s odpálením takzvané "špinavé bomby" neboli jaderných zbraní s nízkou výtěžností. Účelem provokace je obvinit Rusko z použití zbraní hromadného ničení v ukrajinském dějišti operací a zahájit tak ve světě silnou protiruskou kampaň zaměřenou na podkopání důvěry v Moskvu.

  • Výpočet organizátorů provokace je takový, že pokud bude úspěšně realizována, většina zemí zareaguje na "jaderný incident" na Ukrajině mimořádně tvrdě. Moskva tím ztratí podporu řady svých klíčových partnerů a Západ se opět pokusí nastolit téma zbavení Ruska statutu stálého člena Rady bezpečnosti OSN a zesílí protiruskou rétoriku.
  • https://ria.ru/20221023/provokatsiya-1825967691.html 

8.10.2022 Spojené státy nakoupily léky za 290 milionů dolarů, které mají sloužit proti následkům z ozáření, způsobené jadernou nebo radiační havárií. Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb zakoupilo lék Nplate od společnosti Amgen USA In., která se dlouhodobě snaží o "lepší připravenost a záchranu životů" během potencionální radiační katastrofy. USA tak reagují na potencionální ruskou hrozbu, kdy Kreml pohrozil použitím jaderných zbraní na Ukrajině.

https://echo24.cz/a/SK7Qr/zpravy-svet-leky-usa-rusko-jaderne-zbrane-ozareni-radiace?

7.10.2022 Prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o "preventivním úderu" na Rusko potvrzuje hrozby přicházející z Kyjeva a nutnost ruské "zvláštní vojenské operace", prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle agentury TASS dále řekl, že ukrajinský prezident začíná diktovat své podmínky Severoatlantické alianci a Evropské unii. Tyto organizace zároveň označil za "pány" Zelenského. Ten ve čtvrtek řekl, že podle něj jsou nezbytné preventivní údery, aby se vyloučilo, že Rusko použije jaderné zbraně.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zelenskeho-slova-o-preventivnim-uderu-podle-lavrova-ospravedlnuji-ruskou-invazi/226786

https://echo24.cz/a/Sx8wT/zpravy-svet-valka-na-ukrajine-zelenskyj-preventivni-uder-jaderne-zbrane?

7.10.2022 Riziko jaderné apokalypsy je podle amerického prezidenta Joea Bidena nejvyšší od kubánské raketové krize z roku 1962, protože ruští představitelé hrozí možností použít jaderné zbraně poté, co utrpěli vážné neúspěchy ve válce proti Ukrajině, kterou sami před osmi měsíci rozpoutali (ČTK).

  • Nežertuje, když hovoří o možném použití taktických jaderných zbraní či biologických nebo chemických zbraní, protože jeho armáda je takříkajíc vysoce neefektivní".
  • Zpochybnil ruskou jadernou doktrínu a dal jasně najevo, že i použití taktické zbraně s nižším účinkem by se mohlo rychle vymknout kontrole a způsobit celosvětovou zkázu.

  • Západ by byl po jejím použití postaven před dilema, jak odpovědět. Biden odmítl spekulace, mnohých západních vojenských analytiků, že by použil jen konvenční zbraně.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-hrozba-jaderne-zkazy-je-nejvyssi-od-dob-kennedyho-a-kubanske-krize-tvrdi-biden-40410844#

3.10.2022 Bývalý šéf CIA a americký generál ve výslužbě David Peutraeus prohlásil v rozhovoru pro televizi ABC, že v případě použití jaderné zbraně ze strany Ruska by NATO mohlo zareagovat likvidací veškerých ruských vojenských jednotek a vybavení na Ukrajině včetně Krymu a celé Černomořské flotily.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-pokud-putin-pouzije-jadernou-zbran-nato-zlikviduje-veskere-ruske-sily-na-ukrajine-rekl-general-40410394#

29.9.2022 "Sabotáž", která způsobila zničení plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2, by mohla vést k eskalaci nebo dokonce válce. Ve středu to prohlásil bývalý americký prezident Donald Trump.

https://tass.ru/ekonomika/15904005

28.9.2022 Hrozba Číny svobodnému Tchaj-wanu je vážná. Tak vážná, že se do obrany státu začínají zapojovat i soukromí občané. Tamní miliardář Robert Tsao se týdny zavázal, že na vlastní náklady nechá vycvičit tři miliony domobranců a dalších 300 tisíc mužů jako elitních jednotek. Náklady odhadl na 32 milionů dolarů, tedy 785 milionů korun.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/tchaj-wan-tsao-miliardar-domobrana-cina-invaze-valka-usa-peking-tchaj-pej.A220927_144821_ln_zahranici_hma?

26.9.2022 Napětí kolem Tchaj-wanu vyvolalo ožehavou otázku, zda by američtí vojáci (cca 28 000) sídlící v Jižní Koreji byli zapojeni do nějakého konfliktu, přičemž američtí a jihokorejští představitelé přiznávají, že poloostrov může snadno zatáhnout do krize.

Jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol v rozhovoru odvysílaném v neděli CNN řekl, že jeho země by ráda spolupracovala se Spojenými státy na "rozšíření svobody", ale že v konfliktu o Tchaj-wan by Severní Korea pravděpodobněji provedla provokaci. a na to by se aliance měla zaměřit jako první. Severní Korea má s Čínou smlouvu o vzájemné obraně a vojenští analytici naznačují, že by se mohla koordinovat s Pekingem nebo využít krize k prosazení vlastních vojenských cílů.

Minulý týden americký prezident Joe Biden řekl, že americké síly budou bránit Tchaj-wan v případě čínské invaze, čímž vyvolal rozzlobenou reakci Číny a zvýšil sázky pro americké spojence, kteří hostí americké jednotky v regionu

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/home-28000-us-troops-skorea-unlikely-avoid-taiwan-conflict-2022-09-26/

22.9.2022 Geopolitická situace ve světě se zhoršuje, svět bude svědkem globálního konfliktu. Uvedl to ve čtvrtek srbský prezident Aleksandar Vučič, který promluvil k novinářům na okraj Valného shromáždění OSN. Vysílání vedla agentura Tanyug.

"Nevidím nic dobrého v dohledné době, nic dobrého se ve světě neděje, když se mě zeptáte, jestli boje ustanou, válka se nezastaví a brzy neskončí. Bude to jen těžší, a když jsem vám řekl, 100x jsi mě nazval "drama královnou" a "bláznem", ale nakonec se ukázalo, že to všechno je pravda. Řídím se logikou železného determinismu, stavím fakta, jsem příliš vážný člověk na to, abych geopolitická světová situace klesá a my budeme svědky velkého, velkého, velkého světového konfliktu," řekl srbský vůdce.

20. září Vučič řekl , že svět by mohl během jednoho až dvou měsíců sklouznout do globálního konfliktu, který nebyl od druhé světové války. Předtím varoval před nejhorší ekonomickou a politickou zimou v evropských dějinách od roku 1945. Vučić 18. května po jednání s lídry EU oznámil, že letos v zimě očekává prudké zhoršení situace v Evropě. Poznamenal, že situace bude horší než za druhé světové války.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15840227

21.9.2022 Rusko skrytě vyhrožuje satelitnímu programu Starlink, který vede Elon Musk. Naznačuje, že by mohlo satelity SpaceX "sestřelit". Situace se vyostřuje poté, co Rusko ztratilo značnou část dobytého území. Jedná se o skutečnou hrozbu?

Satelitní širokopásmový program byl na Ukrajině zaveden po ruské invazi na začátku tohoto roku. Vzhledem k tomu, že ruská ofenziva slábne, se však zdá, že Putinova vláda zvažuje útoky na SpaceX, aby podkopala program Elona Muska. Na zasedání OSN o vesmírných hrozbách ruský delegát Konstantin Voroncov údajně prohlásil, že "kvazi civilní infrastruktura" by se mohla stát terčem "odvety" ze strany Ruské federace.

Podle Voroncova by Rusko "rádo zdůraznilo mimořádně nebezpečný trend, který přesahuje rámec neškodného využívání kosmických technologií a který se projevil během současných událostí na Ukrajině.

  • Totiž, že Spojené státy a jejich spojenci využívají prvky civilní, včetně komerční infrastruktury, ve vesmíru pro vojenské účely." To je dle mezinárodních smluv přísně zakázáno.
  • Upozornil: "Je třeba, abychom si uvědomili, že se jedná o velmi důležitou otázku: "Zdá se, že si naši kolegové neuvědomují, že takové akce ve skutečnosti představují nepřímé zapojení do vojenských konfliktů. Kvazi civilní infrastruktura se může stát legitimním cílem odvetných opatření."
  • Když Rusko loni začalo testovat proti satelitní rakety, Musk také uvedl, že SpaceX dokáže vypustit nové satelity rychleji, než je Rusko dokáže sestřelit. Již dříve Elon vyzval prezidenta Putina, aby rozhodl o osudu Ukrajiny v neozbrojeném boji.
  • https://svethuawei.eu/rusko-skryte-vyhrozuje-sestrelenim-satelitu-spolecnosti-starlink-elon-musk-se-uz-k-celemu-problemu-vyjadril/?

16.9.2022 Hypotetická jaderná válka mezi Ruskem a NATO by se odehrávala v hrozném scénáři a během několika hodin by vyústila v smrt milionů lidí po celém světě. Tento názor vyjádřil docent z Princetonské univerzity Alex Glazer, jeden z tvůrců simulátoru kolize Plan A, uvádí Newsweek .

  • Důsledky globální termonukleární války pro život na Zemi budou podle něj nepředstavitelné.

"Odhaduje se, že během prvních hodin konfliktu zemře a bude zraněno více než 90 milionů lidí," řekl Glazer. Výzkumníci také věří, že Rusko bude nuceno reagovat na ofenzívu NATO. Předpokládá se, že pokud se situace zhorší, strany mohou zničit 30 velkých sídel a hospodářských center navzájem. Studie zároveň ukázala, že dojde k ekonomickému a sociálnímu kolapsu a také k jaderné zimě, "která katastrofu ještě zhorší".

https://iz.ru/1396719/2022-09-17/v-ssha-opisali-stcenarii-iadernoi-voiny-mezhdu-rossiei-i-nato

6.9.2022 Americká armáda ve středu zkušebně odpálí mezikontinentální balistickou raketu, oznámil v úterý Pentagon a dodal, že o tom předem informoval Rusko. Mluvčí amerického ministerstva obrany test podle agentury Reuters označil za rutinní s tím, že má ukázat připravenost americké armády v oblasti mezikontinentálních balistických střel. Americká armáda v polovině srpna provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Zkouška se měla původně uskutečnit v dubnu, byla ale odložena, aby mezi USA a Ruskem nevzrostlo napětí necelé dva měsíce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Později byl test odložen podruhé kvůli napětí v Tchajwanském průlivu po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

Raketa Minuteman III je schopná nést několik jaderných hlavic najednou, má dolet přes 9660 kilometrů a rychlost až 24 000 kilometrů za hodinu. Výrobcem je společnost Boeing a raketa je klíčovou součástí amerického strategického arzenálu.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-zitra-otestujeme-mezikontinentalni-balistickou-raketu-rusy-jsme-informovali-uvedl-pentagon-40407908#

28.8.2022 Západ se připravuje na přímý vojenský střet s Ruskem. To je čím dál tím zjevnější. Například list The Wall Street Journal uvedl , že Washington již plánoval dát své "vojenské misi na podporu Kyjeva" kódové jméno (které je více než výmluvné) a dokonce jmenoval generála, který to zajistí. Je pravda, že následující den tiskový tajemník Pentagonu generál Pat Ryder tuto skutečnost nepotvrdil, ale nijak zvlášť horlivě ji nevyvrátil a požádal novináře, aby počkali na oficiální oznámení. Skutečnost, že Západ připravuje veřejné mínění na přímé zapojení do ukrajinského konfliktu, je stále jasnější, jak se vyvíjí krize kolem JE Záporižžja , kterou Ukrajina pod přímým vedením téhož Západu každým dnem prohlubuje. Povaha pokrytí tohoto závažného problému v západních médiích naznačuje, že výrazně zvyšují sázky. Veřejnosti se neustále říká, že Rusko ostřeluje jadernou elektrárnu, kterou ovládá. Absence elementárních otázek (proč Rusko potřebuje bombardovat území pod svou kontrolou? Nebo proč nebombarduje jaderné elektrárny, které jsou v rukou Ukrajiny?) dokazuje, že byla zahájena neskrývaná propagandistická kampaň s cílem zdiskreditovat naši státu, aby jej předem obvinil ze zhoubných následků provokace Západu.

Samozřejmě není náhoda, že američtí a britští politici stále častěji prohlašují, že je třeba aplikovat pátý článek charty NATO v případě jaderné katastrofy v jaderné elektrárně Záporizhzhya. Připomeňme, že britský poslanec Tobias Ellwooddoprovázel článek v The Times o údajně připravované "operaci pod falešnou vlajkou" Ruska v jaderné elektrárně Záporoží s odpovídajícím komentářem: "Jakékoli úmyslné poškození, které způsobí možný únik radiace na ukrajinském jaderném reaktoru, bude porušením pátého článku charta NATO." A po Britovi stejnou tezi zopakoval americký kongresman Adam Kinzinger, který řekl: "Opravdu se o tom ani nediskutuje. Jakýkoli únik zabije lidi v zemích NATO, to je automaticky článek pět." To znamená, že poslanci britského a amerického parlamentu přímo prohlašují, že po jaderné havárii na ZNPP organizované jejich zeměmi automaticky zaútočí na Rusko - nikoli na Ukrajinu! 

https://ria.ru/20220828/nato-1812555144.html

19.8.2022 Rozpor mezi úpadkem Spojených států a jejich mentalitou nejsilnější moci je hlavní příčinou stávajícího rozdělení a chaosu ve světě. Jádrem problému není to, co Moskva a Peking udělaly nebo neudělaly, ale to, zda budou USA a Západ schopny překonat své obavy a obavy z vlastního úpadku.Z hlediska mezinárodního řádu jsou USA nejvýraznějším představitelem hegemonismu, zatímco Čína a Rusko ve skutečnosti "brání mezinárodní řád, čestnost a spravedlnost". Pokud se Spojené státy dostanou do nepřátelství s Čínou a Ruskem, "izolují se ve světě

  • Zahraniční politika Spojených států je zaměřena na destabilizaci světa, aby si zachovala svou vlastní hegemonii. "Spojené státy jsou dnes nemocným mužem, který zoufale hledá lék, jako bezhlavé kuře, jako by mohl znovu získat své dřívější zdraví tím, že uvrhne svět do chaosu.
  • https://ria.ru/20220819/khaos-1810634397.html
  • https://www.globaltimes.cn/page/202208/1273369.shtml

16.8.2022 Pokud NATO zahájí vojenskou agresi proti Krymu, Rusko v reakci zahájí raketový útok na Londýn, uvedl sloupkař pro čínský portál Sina .Poznamenal, že Moskva je připravena na nejrozhodnější opatření.

  • Jakmile NATO zaútočí na Krym, bude se to rovnat vyhlášení války Rusku a Moskva okamžitě vystřelí rakety na Londýn, aby ukázala světu důsledky svého hněvu 
  • https://ria.ru/20220816/udar-1809877875.html

6.8.2022 Tchaj-wan je pro obě velmoci klíčový především ze dvou důvodů: kvůli téměř monopolní výrobě mikročipů a kvůli svému geografickému umístění. Drtivá většina světové produkce polovodičů a mikročipů, tedy stěžejních součástek prakticky veškeré výpočetní techniky, se vyrábí na Tchaj-wanu. Na logických čipech je vystavěna dnešní "chytrá" elektronika. Od mobilů, přes auta, lékařské přístroje až po zbraňové nebo bankovní systémy. Stát na nich budou i budoucí technologie. Přístup k tchajwanské líhni čipů se tak rovná přístupu ke strategické surovině, jakou je ropa.

  • Vyjádřeno v procentech - na Tchaj-wanu se vyrábí na 65 procent všech mikročipů a přes 90 procent těch nejpokročilejších. Tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) je tak největším světovým výrobcem specializovaných polovodičů včetně logických čipů, která už svým významem přesáhla význam běžné firmy i mezinárodní korporace.

Jaký význam má tchajwanská produkce bez nadsázky pro celou planetu, ukázala covidová léta, během nichž prudce stoupla poptávka po elektronice, kterou výrobní linky nebyly schopny uspokojit. Absence čipů pak drtivě zasáhla celý autoprůmysl včetně české automobilky Škoda Auto. Narušení nebo dokonce pozastavení téměř monopolní výroby procesorů na Tchaj-wanu by mělo nesrovnatelně nedozírnější globální dopad.

Spojenci tvořící řetěz předsunutých základen. Tchaj-wan je pro Američany i Číňany klíčový také proto, že tvoří spolu s Japonskem, Filipínami a indonéskými ostrovy Borneo a Sumatra pomyslné kontrolní turnikety pro Číňany při cestě do otevřených vod Pacifiku. Systém spřátelených ostrovů, které mohou v případě konfliktu s Čínou zafungovat jako americké předsunuté základny nebo opěrné body námořní blokády, nazývá doktrína USA First Island Chain (řetězec prvních ostrovů).

Pokládá je za jeden ze základních stavebních kamenů obranného valu vystaveného proti čínskému pobřeží, respektive komerčním zónám vybudovaným v oblasti jeho přístavů. Tchaj-wan je uprostřed této soustavy a nejblíž k čínskému pobřeží. Stručně řečeno: je ze všech ostrovů nejdůležitější. Pokud by Čína obsadila a ovládla Tchaj-wan, získala by volný koridor pro vysílání svých jaderných ponorek do světa bez povšimnutí a měla by volnou cestu i pro konvenční letectvo a námořnictvo. To by jí spolu s ovládnutím výroby čipů mohlo pomoci sesadit Spojené státy z pomyslného trůnu světa a stát se velmocí číslo jedna.

Podle některých analytiků je tak ozbrojený spor o Tchaj-wan zřejmě nevyhnutelný a může se stát nejdůležitější bitvou 21. století.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/napadeni-tchaj-wanu-muze-ochromit-cely-svet-40405047#

20.7.2022 Politický systém v Rusku bude muset být změněn, protože umožnil v minulosti Stalinovi, dnes Putinovi a zítra pomůže jim podobným páchat barbarské činy, řekl bývalý polský prezident Lech Walesa v rozhovoru pro francouzský list Le Figaro. I kdyby Ukrajina vyhrála válku, za pět let se stane totéž, co nyní, a za deset let se objeví nový Putin. Vzhledem k tomu, že tato země dosud anektovala 60 národů, bylo by nejlepším řešením pro svět snížit počet jejích obyvatel na 50 milionů," dodal bez dalšího vysvětlení.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/pomohlo-by-snizit-pocet-obyvatel-ruska-na-50-milionu-rekl-walesa-40403414#<br>

11.7.2022 Americké úřady se domnívají, že Rusko a Čína se ve svém vlastním zájmu snaží změnit stávající světový řád.

  • Rusko napadá" stávající světový řád provedením speciální vojenské operace na Ukrajině. "Pokud bude Rusku dovoleno dělat to, co dělá, bude to znamenat, že se vracíme do světa, kde kdo je silnější, má pravdu, kde velké země mohou šikanovat malé," argumentoval Blinken. "Je to opak řádu založeného na pravidlech. 
  • Vidíme, že Čína zpochybňuje [světový] řád jiným způsobem, jedná v regionu stále agresivněji a zesiluje represe doma. Čína chce mít mezinárodní řád, ale odlišný [než ten současný]. Zatímco my se snažíme bránit a udržovat řád, který je liberální z hlediska hodnot, Čína může prosazovat neliberálnější řád, který odráží jiné hodnoty. A otázkou je, v jakém řádu chtějí lidé žít. Vztahy s Čínou patří pro USA a další státy k nejvýznamnějším", ačkoli jsou "jedny z nejobtížnějších. Existuje mnoho potenciálních oblastí pro spolupráci s Čínou". Mezi nimi jmenoval klima, boj proti šíření drog a nedostatek potravin. "Takže doufáme, že i když soutěžíme s Čínou a máme hluboké rozdíly, budeme schopni najít příležitosti pro spolupráci.
  • Myslím, že země, které věří v hodnotu [světového] řádu a podporují jej, se mohou v případě potřeby vyjádřit v jeho prospěch a bránit ho.
  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15187091 

18.6.2022 Inspektor německého vojenského letectva generál poručík Ingo Gerhartz varoval Kreml před útoky na státy NATO. "Putine, nezahrávej si s námi!" píše v souvislosti s vyjádřením velitele Luftwaffe sobotní deník Bild s tím, že v případě nouze by mohly státy Severoatlantické aliance použít své jaderné zbraně. Německo přitom samo atomové zbraně nevlastní, jen jsou na jeho základnách skladovány.

Podle deníku se Gerhartz vyslovil pro nevylučování použití jaderných zbraní v případě nouze v pátek v Kielu na International Seapower Symposium. "Pro věrohodné odstrašení potřebujeme prostředky i politickou vůli k zavedení jaderného odstrašení, pokud to bude nutné," citoval Bild německého generála. Bild přitom patří k těm německým médiím, která zastávají tvrdší postoj k Rusku, které napadlo Ukrajinu, než jsou postoje spolkové vlády, zvláště pak kancléře SPD Olafa Scholze.

https://echo24.cz/a/SBet2/nemecky-general-jaderne-zbrane-nemecko-putine-nezahravej-si?

13.6.2022 Riziko použití jaderných zbraní dosáhlo nejvyšší úrovně od studené války, je to dáno tím, že země "jaderného klubu" začínají aktivně budovat svůj arzenál. Uvádí to zpráva, kterou v pondělí zveřejnil Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI).

  • V současnosti "jsou jasné známky toho, že proces omezování jaderných zbraní skončil", a "všechny mocnosti v "jaderném klubu" (Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a CPV) zvyšují počet hlavic a provádějí modernizaci jaderných arzenálů," říkají. K posilování mezinárodního napětí přispívá i fakt, že podle výzkumníků většina těchto zemí "zesiluje svou jadernou rétoriku" a "úloha jaderných zbraní v jejich vojenských strategiích je stále významnější".
  • "Velká Británie oznámila zvýšení limitu pro zásoby jaderných hlavic v roce 2021", rozhodla se "nezveřejňovat jejich počet" a Francie "oficiálně zahájila program vývoje ponorky třetí generace vybavené jadernými zbraněmi". ." Institut také poznamenává, že Indie a Pákistán "zvyšují zásoby atomových zbraní a vyvíjejí nové nosné systémy" a Izrael "modernizuje svůj jaderný arzenál". KLDR přitom "aktivně testuje jaderné zbraně" a podle expertů "vyrobila již 20 hlavic.
  • Situaci zhoršuje fakt, že se "výrazně zhoršily vztahy mezi světovými mocnostmi", což vedlo k řadě problémů na poli jaderné diplomacie. Zejména jednání o strategické stabilitě mezi Ruskem a Spojenými státy, která tvoří více než 90 % všech jaderných zbraní, byla po zahájení ruské speciální vojenské operace na Ukrajině skutečně zmrazena. Stálí členové Rady bezpečnosti OSN (Čína, Rusko, Francie, Spojené státy americké a Velká Británie) navíc nepřistoupili ke Smlouvě o zákazu jaderných zbraní a ke Společnému komplexnímu akčnímu plánu pro rozvoj íránského jaderný program se zatím vyjednavači nedohodli.
  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14893503

12.6.2022 Západ má právo darovat Ukrajincům jaderné zbraně a měl by tak učinit. V rozhovoru pro ukrajinskou internetovou televizi Espreso TV to prohlásil polský europoslanec Radosław Sikorski. Zdůvodnil to tím, že Rusko porušilo dohody, když Ukrajinu napadlo. Jadernými zbraněmi by podle něj Ukrajinci mohli bránit svoji nezávislost.

  • Sikorski v rozhovoru zmiňuje zejména Budapešťské memorandum z roku 1994. Ukrajinci se tehdy podle něj vzdali svého jaderného potenciálu ve prospěch Ruska výměnou za územní jistoty. "Dnes Rusové tvrdí, že je Ukrajinci stále mají. Ale všichni tehdy chápali, že Ukrajina se jich vzdala výměnou za to, že bude nezávislou zemí,"
  • https://cnn.iprima.cz/dejme-ukrajine-jaderne-zbrane-mame-na-to-pravo-rusove-porusili-dohody-tvrdi-europoslanec-110356? 

11.6.2022 Jakýkoliv pokus Tchaj-wanu o nezávislost na Číně spustí podle Pekingu ozbrojený konflikt. Řekl to čínský ministr obrany Wej Feng-che po jednání se svým americkým protějškem Lloydem Austinem.

Čínský a americký ministr obrany se setkali v Singapuru mimo hlavní program bezpečnostního fóra Šangri-la, aby probrali ústřední témata mimořádně napjatých vztahů mezi oběma mocnostmi. Oba sice historicky první vzájemné jednání ohodnotili pozitivně, padaly ale i silné výroky. Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že USA se zavázaly dodržet status quo a tedy i uznávat tzv. politiku jedné Číny. Peking se ale podle něj nesmí pokusit pnutí mezi Čínou a Tchaj-wanem řešit silou.

Nad rámec toho Austin také Čínu vyzval, aby se vyvarovala "destabilizačním a provokativním činnostem", které páchá její armáda. Konkrétně mluvil o čínských letadlech, která létají do blízkosti ostrova každý den a "podkopávají mír a stabilitu v regionu".

Peking také už několikrát zopakoval, že Tchaj-wan považuje za "vzbouřeneckou provincii", čímž dává najevo, že případnou invazi by Čína nebrala jako napadení suverénního státu, ale za vyřizování problémů na vlastním území.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-jestli-tchaj-wan-vyhlasi-nezavislost-bude-valka-vzkazala-cina-americanum-205726#

29.5.2022 Od války v Bosně ještě neuplynulo tolik času a Evropa už zažívá další konflikt. Jak se ohledně války na Ukrajině cítíte?

Musím říct, že jsem ohledně ní poměrně rozpolcený - nelíbí se mi a nerad o ní mluvím. Myslím si, že celý svět jde špatným směrem, a to v mnoha ohledech. Samozřejmě nepochybuji o tom, že na Ukrajině válka probíhá a že ruský útok na ni je odsouzeníhodný. Obzvláště pro lidi jako jsem já, kteří zažili válku z první ruky a přežili, není nic, co by invazi Ruska ospravedlnilo.

Také ale vím, že Spojené státy, Velká Británie a některé státy Evropské unie Ukrajině mnoho let dodávaly vojenské vybavení, což byla i Putinova záminka pro to, aby válku začal. Co se mi tak ohledně tohoto konfliktu nelíbí, je to, že podle mého názoru jde o proxy válku západních mocností s Ruskem.

Myslím si, že celá západní civilizace čelí velkému problému. Mnoho let nás učili, že demokracie je dobrá a autokracie je špatná, že nerespektování právního státu a lidských práv je špatné. Po všech těch letech ale ve světě vidím víc a víc dvojích i trojích metrů a pokrytectví.

Nechápejte mě špatně, nejde ale o jednoduché téma a vyžaduje hodně času a trpělivosti. To je důvod, proč ho nerad rozebírám. Nesnažím se tak ovlivňovat ostatní, pokud o to nejsem požádán, a snažím se jen žít život tím nejlepším způsobem, jakým dokážu.

Jak jsem ale řekl, myslím si, že celý svět jde špatným směrem. Sociální sítě podkopávají civilizaci a ženou ji do extrému. Jejich kombinace s globalizací, technologickým pokrokem a všudypřítomným úsilím o zvyšování zisků posunula tradiční hodnoty po celém světě. Jako výsledek tu máme válku na Ukrajině coby první válku, která se bojuje právě na sítích.

  • Čím déle válka na Ukrajině trvá a čím hůř se v ní Rusku vede, tím větší je pravděpodobnost, že Rusko otevře druhou frontu někde jinde, aby odvedlo pozornost Západu. Na Balkáně má podporovatele a je tu i aktivně přítomné, může tedy například rozdmýchat politické problémy.
  • Ano, tohle určitě není ta šťastná země, kterou Bosna bývala dříve. Existuje mnoho materiálů, které lze použít k potvrzení myšlenky, že válka v Bosně byla zorganizována záměrně. Tak tomu může být i v případě Ukrajiny, samozřejmě ale za zcela jiných regionálních a geopolitických podmínek.

  • Dvě města v bývalé Jugoslávii, která měla těsně před jejím rozpadem nejvyšší procento smíšených manželství, byla chorvatský Vukovar a bosenský Mostar. Jde o města, která pak byla během války nejvíce zničena. To jen přidává mému přesvědčení, že v téhle válce nešlo o získání území, nýbrž o rozdělení společnosti. 

Daytonská dohoda definitivně zkolabovala, už nefunguje. Zkolabovala, protože ji mezinárodní i místní aktéři nechali. Jak tohle všechno skončí? Nevím, ale už mnoho let říkám, že nevylučuji možnost zažehnutí nového konfliktu.

Cesta, na které jsme, nás totiž vede jen hlouběji do krize a bojím se, že v určitý moment se momentální politická krize stane krizí bezpečnostní. Dobrá zpráva je, že lidé novou válku nechtějí. Špatná je naopak ta, že politici se lidí většinou neptají, jestli chtějí bojovat, nebo ne.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-dalsi-valka-v-bosne-novy-konflikt-nevylucuji-rika-valecny-novinar-203959#


12.5.2022 Pumpování zbraní ze strany zemí NATO na Ukrajinu, výcvik jejích jednotek k použití západní techniky, vysílání žoldáků a provádění cvičení ze strany zemí aliance v blízkosti našich hranic zvyšují pravděpodobnost přímého a otevřeného konfliktu mezi NATO. a Rusko místo "války v zastoupení", kterou vedou," napsal Medveděv.

  • Takový konflikt má vždy riziko, že se změní v plnohodnotnou jadernou válku. To by byl katastrofický scénář pro všechny,
  • Zástupce šéfa Rady bezpečnosti zdůraznil, že nekonečné řeči zahraničních analytiků o válce NATO s Ruskem neutichají, "navíc cynismus západních" mluvících hlav "je stále otevřenější". Upozornil, že se ze všech sil snaží zavést do programu tezi, že Moskva údajně straší svět jaderným konfliktem. "Dokonce i [bývalý prezident USA Donald] Trump se s tím nedávno dostal. Pravda, samozřejmě, jen navzdory [americkému prezidentovi Joeovi] Bidenovi. A Evropané samozřejmě skřípou svými tenkými hlásky.
  • https://tass.ru/politika/14604325


12.5.2022 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena možná plánuje rozpoutat válku mezi NATO a Ruskem, přičemž jako záminku použije polskou invazi na západní Ukrajinu, píše plukovník ve výslužbě, bývalý poradce ministra obrany Spojených států Douglas McGregor ve sloupku pro americký konzervativec .Specialista poznamenal, že úspěchy ruské armády v bojích na území bývalé sovětské republiky a žalostný stav ozbrojených sil Ukrajiny šly proti plánům Washingtonu.

  • Tváří v tvář jednoznačnému selhání americké pomoci, a to i na pozadí přílivu nových zbraní k záchraně ukrajinských sil před bezprostřední smrtí, se Bidenova administrativa zoufale snaží zvrátit situaci a zachránit si tvář. Zdá se, že Polsko nabídlo cestu <...> Podle nepotvrzených zpráv z Varšavy, <...> polský Generální štáb dostal pokyn, aby v tichosti vypracoval plán, jak zasáhnout do konfliktu a zmocnit se západní Ukrajiny," řekl McGregor.
  • Důstojník dodal, že Kyjev ovládaný Spojenými státy by neměl problém dát povolení k intervenci Varšavy, která je nezbytná k legitimizaci nepřátelství takového rozsahu. A Washington očekává, že případný incident mezi polskou a ruskou armádou využije ve svůj prospěch.  
  • Bidenova administrativa může doufat, že jakýkoli střet mezi Rusy a Poláky <...> bude mít za následek svolání Rady NATO, kde vyvstane otázka aplikace článku 5," vysvětlil McGregor.
  • https://ria.ru/20220512/voyna-1788026545.html?

2.5.2022 NATO je silnější úplně ve všem. Konflikt by s Ruskem skončil naprosto decimujícím vítězstvím Severoatlantické aliance, ale ohromnými škodami pro Východ i Západ. Pokud by to eskalovalo až k použití jaderných zbraní, tak by to samozřejmě byla veliká katastrofa, ale nebyl by to konec světa. Neoddiskutovatelně ale Západ dominuje. Dominuje po linii technologické, vojenské, politické, ekonomické. Na tom je vidět, jak jsou Rusové organizovaní a nejsou schopni vést konvenční válku na Ukrajině, to znamená, že proti silám NATO nemají šanci a muselo by patrně dojít na jaderné zbraně, což by byl konec Ruska. Západ by to asi nakonec s velkými ztrátami zvládl, ale pro Rusko by to bylo smrtící,", bezpečnostní analytik Josef Kraus.

https://zivotvcesku.cz/mozny-scenar-smrti-bezpecnostni-analytik-z-katedry-politologie-popsal-jak-by-dopadl-vojensky-konflikt-nato-s-ruskem/?<br>

2.5.2022 Slova Vladimira Putina o možném použití ruských jaderných zbraní v Evropě podpořila i státní televize Rossija 1. Kremlem ovládané médium představilo simulaci útoku, který by byl veden na tři metropole a po němž by "nikdo nepřežil".

Ruská státní televize opět podpořila kremelskou propagandu, když podle informace deníku Daily Mail ve svém vysílání pořadu "60 minut" představila, jak by vypadal možný jaderný útok. Právě jím totiž Vladimir Putin poslední dobou stále častěji vyhrožuje západním zemím, které podporují Ukrajinu v jejím boji proti okupačním vojskům.

Podporovatelé ruského útoku představili v jednom z nejsledovanějších pořadů v zemi jaderný úder na tři evropská hlavní města a tvrdili, že atomové bomby zasáhnou Paříž, Berlín a Londýn přibližně za 200 sekund. Takový útok by byl podle moderátorů Olgy Skabejevové a Jevgenije Popova zničující. V pořadu "60 minut" také zaznělo, že Berlín by mohl být jaderným úderem zničen za pouhých 106 sekund, Paříž za 200 sekund a Londýn za 202 sekund.

Jeden Sarmat (mezikontinentální balistická raketa) a je to - britské ostrovy už nejsou." Skabejevová sdělila, že Spojené království má také jaderné zbraně a "tuto válku nikdo nepřežije". Na připravenost britských ponorek s jaderným arzenálem upozornil před časem i ministr obrany Ben Wallace. Tím reagoval na výhrůžky Vladimira Putina, který vzkázal, že Rusko v případě mezinárodního střetu použije veškeré dostupné prostředky.

"Máme silné ozbrojené síly i jaderné zbraně. Navíc jsme součástí partnerství 30 zemí NATO, které Rusko převyšují, mají početní převahu a všechny schopnosti, které mohou mít k dispozici. Já se Putina nebojím," vzkázal Wallace. "Jsem velmi vděčný, že v moři, hluboko pod hladinou, jsou ukryti úžasní muži a ženy, kteří čekají, kdyby bylo třeba Británii ochránit. To je důležité.

https://www.forum24.cz/ruska-statni-televize-simulovala-jaderny-utok-na-evropu-nikdo-neprezije-vzkazala/?

1.5.2022 Legislativní iniciativa, která by Washingtonu umožnila zapojit americkou armádu do obrany Ukrajiny v případě použití zbraní hromadného ničení (ZHN) proti zemi, byla předložena Sněmovně reprezentantů Kongresu USA. Na svém webu to v neděli oznámil republikán Adam Kinzinger (z Illinois), který je autorem tohoto usnesení.

Podle návrhu, pokud se Spojené státy domnívají, že "Ruská federace použila na území Ukrajiny chemické, biologické nebo jaderné zbraně, má [americký] prezident pravomoc použít ozbrojené síly Spojených států, jak uzná za vhodné a přijatelné. " na "ochranu národních zájmů Spojených států a zájmů v oblasti bezpečnosti ve vztahu k Ukrajině" a za "pomoc při obraně a obnově územní celistvosti Ukrajiny".

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14532049

26.4.2022 Bezpečnostní" dohoda Číny a Šalomounových ostrovů nedává spát nejen Austrálii, ale i USA. Pokud tam Čína postaví vojenskou základnu, budeme jednat, varoval americký diplomat. Na otázku o vojenském zásahu odmítl reagovat.

  • Premiér ostrovů Manasseh Sogavare opakovaně ujišťoval, že dohoda nepovede ke vzniku žádné základny, a podobně se vyjádřila i Čína. Americké obavy tím ale nerozptýlili.  
  • Na otázku, jestli může vyloučit americký vojenský zásah proti Šalomounovým ostrovům a jestli mu nevadí australský komentář, že zřízení základny je pro Canberru "červenou čárou", odpověděl: "Nemám co dodat k tomu, co už jsem řekl." Američané každopádně budou situaci dál bedlivě sledovat. 
  • I Austrálie tento týden zostřila rétoriku, když ministr obrany Peter Dutton v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině a čínskou rozpínavostí v Pacifiku řekl, že "jediný způsob, jak můžete zachovat mír, je připravit se na válku". Vicepremiér Barnaby Joyce pak varoval Šalomounovy ostrovy, že "pokud si do země pozvou totalitní režim, samozřejmě to bude mít vliv na jejich suverenitu". 
  • Návrh dohody už na konci března unikl na internet. A vyplývalo z něj, že by dokument fakticky otevřel dveře do tichomořského ostrovního státu čínským vojákům i námořním válečným lodím. Mimo jiné by Čína měla mít možnost v celé řadě případů na ostrovy vysílat policii, ozbrojené síly, vojenský personál a další donucovací orgány. 
  • Minulý týden pak Peking potvrdil spolupráci s Honiarou "na udržování sociálního pořádku, ochraně bezpečnosti lidí, pomoci v boji proti přírodním katastrofám a pomoci při zajišťování národní bezpečnosti". 
  • Šalomounovy ostrovy přitom celkem nedávno požádaly Austrálii o vybudování námořní základny. Australané to odmítli s tím, že by to bylo strategicky nediplomatické, protože mají tutéž dohodu s Papuou Novou Guineou, která leží kousek vedle. 
  • Ty vztahy mezi Čínou a Austrálií nejsou vůbec dobré. Austrálie má z rostoucí asertivity a armády Číny pochopitelně strach. A řekla explicitně, že nemá zájem o to, aby necelých 2 tisíce kilometrů od jejích břehů stála čínská základna," řekl v rozhovoru Tomáš Etzler. 
  • Je to diplomatická bitva Austrálie a Nového Zélandu proti Číně. I Spojené státy během posledních pár týdnů oznámily, že na Šalomounových ostrovech otevřou velvyslanectví. Sledujeme geopolitickou bitvu o západní Pacifik v přímém přenosu.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-nova-cinska-zakladna-v-pacifiku-proti-tomu-zasahneme-varuji-usa-199781# 

25.4.2022 Rizika jaderné války jsou nyní velmi významná, toto nebezpečí by se nemělo podceňovat, ale je mnoho těch, kteří jsou ochotni tuto hrozbu uměle nafouknout, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Připomněl, že v lednu země "jaderné pětky" znovu potvrdily tezi o nepřípustnosti jaderné války.

https://ria.ru/20220425/lavrov-1785414097.html

17.4.2022 Potopení ruského křižníku Moskva (měřil přes 186 metrů a stal se největší zničenou válečnou lodí při bojové akci od konce druhé světové války) v Černém moři ukrajinskými střelami odstartovalo třetí světovou válku. Během vysílání státní televize Rossija 1 to řekla divákům moderátorka Olga Skabejevová. "Eskalovalo to v něco, co můžeme klidně popsat jako třetí světová válka, to je zřejmé. Teď už rozhodně bojujeme s infrastrukturou NATO, možná i s Aliancí jako takovou a musíme si to uvědomit.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/treti-svetova-valka-zacala-oznamila-moderatorka-ruske-televize-40394092#

2.4.2022 RAY DALIO - MĚNÍCÍ SE SVĚTOVÝ ŘÁD

  • Velký cyklus začíná po velkém konfliktu (např. 1945), válce, která ustanoví novou mocnost a nový světový řád. Protože nechce nikdo tuto mocnost zpochybnit, následuje období míru a prosperity. Lidé si půjčují peníze a to vede k finanční bublině. Podíl impéria na obchodu roste a když se transakce provádí v jeho měně, stává se rezervní měnou (USD), což vede ještě k většímu zadlužování. Tato prosperita rozděluje bohatství nerovnoměrně (rozevírají se nůžky mezi bohatými a chudými). Nakonec finanční bublina splaskne, což vede k tištění peněz a nárůstu vnitřního konfliktu mezi bohatými a chudými. To vede k nějaké formě revoluce, jejich cílem je přerozdělit bohatství (mírovou cestou, nebo občanská válka). Zatím co se říše potýká s tímto vnitřním konfliktem její moc se snižuje vzhledem k vnějším konkurenčním mocnostem na vzestupu. Když nová rostoucí mocnost získá dostatečnou sílu, aby mohla konkurovat dominantní mocnosti, dochází k vnějším konfliktům, nejčastěji k válkám. Z těchto vnitřních a vnějších válek vzejdou noví vítězové a poražení. Pak se vítězové sejdou, aby vytvořili nový světový řád a cyklus začíná znovu.
  • Tento popsaný velký cyklus se opakuje a sahá až do Římské říše.
  • Stejně jako říše i lidé (ale i rostliny, cyklus stromu) procházejí cykly: Zrození - zralost - slabost - nevyhnutelná smrt.
  • Sledováním životně důležitých ukazatelů jsem byl schopen zjistit, v jaké fázi se země nachází, což mě pomohlo předvídat, co bude pravděpodobně následovat.
  • 500 let velkých cyklů (Nizozemský, Britský, Americký a Čínský): vzestup - vrchol a pád (Herakleitův princip).
  • Mít rezervní měnu, umožnuje této zemi si půjčovat více, než ostatní země (když jim dojdou peníze, vždy se mohou natisknout další, stejně jako to udělali spojené státy v roce 1971). Země bez rezervní měny tuto možnost nemají. Přehnaná privilegia, která impériu poskytuje rezervní měna, vedou k nárůstu půjček a začátku finanční bubliny.
  • Pokud životní úroveň většiny lidí stále roste, tak rozdíly mezi bohatými a chudými nepřeroste v konflikt.
  • USA od roku 2001 utratili na zahraniční války a jejich důsledky cca 8 bilionů USD a další biliony na podporu vojenských základen v 70ti zemích a stále nemají dost prostředků na podporu vojenského soupeření s Čínou v oblasti kolem Číny.
    Pád impéria přichází postupně (vysoké dluhy, hospodářský pokles, nemůže si dále půjčovat na splácení svých dluhů a praská finanční bublina) a pak velmi náhle (bod zlomu). Na odvrácení pádů se tiskne velké množství peněz (nejprve postupně a nakonec masivně), to znehodnocuje měnu a zvyšuje inflaci.
  • Levicový, (přerozdělení bohatství) nebo pravicový (udržení bohatství v rukou bohatých) populismus. Anarchie, řešením je silný vůdce.
  • USA mají obrovský dluh a utrácejí více než vydělávají. Tento deficit financují dalšími půjčkami a tiskem obrovského množství peněz. Velký výprodej USD ještě nezačal a přestože dochází k vnitřním i vnějším konfliktům ze všech klasických důvodů, ještě nepřekročili hranici, aby se stali válkami. Z konfliktů vzejdou noví vítězové a nastolí nový světový řád. Pak starý cyklus končí a končí říše a začíná nový cyklus.
  • Úpadek většiny impérií je nevyhnutelný.
  • New world order - https://amzn.to/3Dp1D2z https://www.youtube.com/watch?v=xguam...

6.4.2022 USA posílají na Ukrajinu další dodávku protitankových střel Javelin, tentokrát v hodnotě 100 milionů dolarů. Tyto zbraně se ve válce proti Rusku Ukrajincům dobře osvědčily. Kromě toho Spojené státy během středy vyhlásí nové protiruské sankce. Tentokrát mají mířit na finanční instituce a nejvyšší představitele Ruské federace. Ve městě Hostomel se podle Ukrajinců ztratilo přes 400 lidí. Americký generál Mark Milley varuje před možnou 3. světovou válkou. Rusko může podle Kyjeva na Ukrajinu zaútočit z Podněstří.

V sobotu Spojené státy slíbily poslat do Kyjeva laserem naváděné střely, bezpilotní letouny, zařízení pro noční vidění, munici či opancéřovaná vozidla. USA Ukrajině poskytly od začátku ruské invaze vojenskou pomoc v celkové hodnotě přes dvě miliardy dolarů (přes 44,7 miliardy korun), uvedla AP. Nynější zásilka má být v hodnotě 100 milionů dolarů (2,23 miliardy korun).

https://cnn.iprima.cz/on-line-v-hostomelu-se-ztratilo-400-lidi-usa-poslou-ukrajine-dalsi-zbrane-89389? 

3.2.2022 Vědci: Do zkázy zbývá 100 vteřin. Ke konci světa jsme blíž než za studené války. Konec světa, apokalypsa. Do globální katastrofy zbývá podle Bulletinu amerických jaderných vědců pouhých 100 vteřin. Symbolické Hodiny Posledního soudu mají upozornit na největší hrozby světa.

Bulletin amerických jaderných vědců byl poprvé publikovaný v roce 1945 jako šestistránkový černobílý věstník. Dali ho dohromady vědci z Projektu Manhattan a Chicagské univerzity, mezi nimi i Robert Oppenheimer, jemuž se přezdívá "otec atomové bomby". Nejnadějněji situace vypadala po konci studené války. V roce 1991 se odpočet prodloužil na 17 minut do půlnoci. "Začaly tehdy přípravy celé řady dohod o kontrole jaderných zbraní mezi Ruskem a Spojenými státy, země se také začaly zavazovat ke snižování stavů ve svém arzenálu zbraní," podotýká Bronsonová.

V posledních třech letech se minutová ručička nepohnula. Stále předvídá konec světa za symbolických 100 vteřin - blíže lidstvo globální zkáze podle vědců za pětasedmdesátiletou existenci Hodin Posledního soudu nebylo.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-checkpoint-vedci-do-zkazy-zbyva-100-vterin-ke-konci-sveta-jsme-bliz-nez-za-studene-valky-187338#

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...