Rusko (RF)

  • Rusko je zároveň třetím největším hráčem v těžbě kryptoměn za Spojenými státy a Kazachstánem. Podle centrální banky vytváří těžba kryptoměn problémy kvůli spotřebě energie. 
  • RF je nejbohatší stát světa, protože v zemi mají 37% světových zásob surovin (11.12.2023).
  • Rusko je součástí uskupení BRICS a Šanghajské organizace pro spolupráci, SCO.
  • Zástupný konflikt Rusko x Ukrajina (2022).
  • Klíčová data v tomto desetiletí pro RUSKO 21.2.2022, 24.2.2022 (Izolace Ruska, nová železná opona atd.)
  • Ruské vojenské mise přehledně: Kreml za 30 let zasahoval v Podněstří, Gruzii i Sýrii. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ruske-vojenske-mise-prehledne-kreml-za-30-let-zasahoval-v-po/r~d20cd71e93c711ec8a24ac1f6b220ee8/v~sl:0c48417d8727ff24db27546287cf8256/

23.3.2024 V ruské Samarské oblasti propukl požár ropné rafinérie poté, co na ni v sobotu ráno zaútočily drony. Informuje o tom ruská vládní agentura TASS. Gubernátor oblasti Dmitrij Azarov uvedl, že v důsledku útoku nedošlo k žádným obětem.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-v-rusku-hori-dalsi-ropna-rafinerie-40465252#

22.3.2024 Během útoku v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy zahynulo nejméně 40 lidí a více než sto je raněných. Na místě zasahuje policie a záchranáři. Podle očitých svědků neznámí útočníci stříleli z automatické zbraně. V budově zasahují speciální síly ruské národní gardy. Jeden z podezřelých byl podle zatím nepotvrzených zpráv dopaden, oznámil později telegramový kanál Mash. Úřady po zbylých útočnících stále pátrají.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-mrtvi-a-raneni-po-strelbe-a-explozi-v-koncertni-sini-na-predmesti-moskvy-40465243#

22.3.2024 Spojené státy americké vyzvaly Ukrajinu, aby zastavila útoky na ruskou energetickou infrastrukturu, protože údery bezpilotních letounů mohou způsobit zvýšení světových cen ropy a vyvolání odvetných reakcí ze strany Ruska. S odvoláním na tři osoby obeznámené s věcí o tom informuje list The Financial Times (FT).

  • Washington se rovněž obává, že pokud bude Ukrajina pokračovat v útocích na ruská energetická zařízení, včetně mnoha zařízení vzdálených stovky kilometrů od hranic, mohlo by Rusko v odvetě zasáhnout energetickou infrastrukturu, na kterou se Západ spoléhá. To se týká například ropovodu CPC, kterým proudí ropa z Kazachstánu přes Rusko na světový trh. Tento ropovod, který Moskva v roce 2022 nakrátko uzavřela, využívají západní společnosti, jako jsou ExxonMobil nebo Chevron.

https://www.ft.com/content/98f15b60-bc4d-4d3c-9e57-cbdde122ac0c

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-prestante-s-utoky-na-ruske-rafinerie-tlaci-usa-na-ukrajinu-40465122#

18.3.2024 Ruský prezident Vladimir Putin (Vladimir Putin je s 87 procenty hlasů vítězem ruských prezidentských voleb)v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a vojenskou aliancí NATO vedenou USA by znamenal, že planeta je jen krůček od třetí světové války, ale řekl, že málokdo by něco takového chtěl. scénář.Válka na Ukrajině vyvolala nejhlubší krizi ve vztazích Moskvy se Západem od kubánské raketové krize v roce 1962. Putin často varoval před riziky jaderné války, ale říká, že nikdy necítil potřebu použít jaderné zbraně na Ukrajině.

  • Putin varuje Západ před vysláním vojáků na Ukrajinu
  • Putin říká, že personál NATO už je na Ukrajině, Rusko zachytilo na bojišti jak angličtinu, tak francouzštinu.
  • Rusko může vzít nárazníkovou zónu z ukrajinských regionů
  • Putin říká, že schválil výměnu Navalného před smrtí
  • Putin říká, že svět se směje americkým volbám

https://www.reuters.com/world/europe/putin-warns-west-russia-nato-conflict-is-just-one-step-ww3-2024-03-17/

28.2.2024 Malá Rus v 17. století několikrát požádala, aby byla "pod paží" Moskvy, vyplývá to z dopisů hejtmana Záporožské armády Bogdana Chmelnického caru Alexeji Michajloviči. Kopie těchto historických dokumentů předal Vladimir Putin během rozhovoru s americkým novinářem Tuckerem Carlsonem, TASS se seznámil s jejich plným zněním.

Dokumenty jsou především vzkazy Bohdana Chmelnického caru Alexeji Michajloviči, je zde také jedna výzva Chmelnického k polskému králi Janu Kazimirovi. Tak v dopise moskevskému carovi z 8. června 1648 hejtman oznamuje vítězství své armády nad armádou Polsko-litevského společenství u Zhelti Vody a u Korsunu. Píše také o smrti polského krále Vladislava IV. Vasy ao tom, že kozáci sní o tom, že najdou pro svou zemi takového pravoslavného samovládce, jakým je car Alexej Michajlovič. Chmelnickij zároveň hlásí připravenost Záporožské armády jednat na straně carské armády v případě války mezi Polsko-litevským společenstvím a ruským státem.

Dne 8. února 1649 napsal Chmelnickij nový dopis Alexeji Michajloviči, ve kterém oznámil, že již dvakrát poslal dopisy s posly do Moskvy, ale nedostal odpověď. Píše, že v těchto zprávách žádal cara, aby zahájil vojenské operace proti Polsko-litevskému společenství ofenzívou ze Smolenska, aby již neměli moc nad křesťany a "neprolévali naši krev". Sám Chmelnickij by se svou armádou zasadil současný úder z oblasti Dněpru, takže – oslovuje přímo cara – "by nad námi vaše královské veličenstvo panoval suverén a pravoslavný car, a ne nevěřící". Chmelnickij píše 8. ledna 1654 další dopis caru Alexeji Michajloviči, v němž mu děkuje za souhlas s přijetím Záporožské armády do občanství moskevského cara. Rozhodl o tom v říjnu 1653 v Moskvě zemský Sobor, vyhovějící hejtmanovým opakovaným žádostem, a 8. ledna následujícího roku schválila Rada v Perejaslavi převedení Záporožských kozáků pod patronát ruského panovníka. .

V dopise carovi ze stejného data Chmelnickij vyjadřuje vděčnost za přijetí jeho a Záporožské armády "pod ruku silného a vysokého panovníka" a informuje, že on a kozáckí starší složili přísahu věrnosti carovi před carovými velvyslanci. . Hejtman žádá Alexeje Michajloviče, aby chránil země kozáků před nepřáteli a odměnil je "svým milosrdenstvím a velkými odměnami".

Konečně pátým apelem jsou tzv. články Bogdana Chmelnického z 12. března 1654, které schválil car a bojarská duma (nazývají se také Perejaslavské články, Perejaslavská smlouva). Mluvíme o dokumentu, který určil postavení maloruského hejtmana v rámci ruského státu, jeho autonomní status.

Dohoda, kterou přivezli velvyslanci do Moskvy, byla sepsána ve formě petice adresované panovníkovi a obsahovala 11 článků. Dohoda zejména stanovila volbu členů městské správy, včetně těch, kteří mají na starosti výběr daní, z řad místních obyvatel, stanovila výši plateb pro úředníky Záporožské armády a jejich další materiální podporu a potvrdila majetek práva metropolity Kyjeva.

https://tass.ru/obschestvo/20101217

20.2.2024 Soud v Nizozemsku zamítl odvolání Ruské federace proti arbitrážnímu rozhodnutí, podle kterého země musí vyplatit 50 miliard dolarů bývalým akcionářům nyní již neexistující ruské ropné společnosti Jukos (Reuters)

13.2.2024 Rusko během své invaze na Ukrajinu přišlo o více než 3000 tanků, což odpovídá celému jeho inventáři aktivně používanému před válkou. Ve skladech má však Moskva méně kvalitní obrněnce na několik let dopředu. Podle agentury Reuters to vyplývá z dat obsažených ve výroční zprávě britského Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS)

8.2.2024 Ruská ekonomika se loni vrátila k růstu. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 3,6 procenta po poklesu o 1,2 procenta v roce 2022. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Růst ekonomiky je do značné míry závislý na státem financované výrobě zbraní a munice, upozornila agentura Reuters (ČTK)

2.2.2024 Nový čínský ministr obrany Tung Ťün ve videohovoru se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem prohlásil, že Čína je připravena plně podporovat Rusko v "ukrajinské otázce", a to navzdory pokračujícímu tlaku ze strany Západu. Uvedla to agentura Nexta. Ministr také řekl, že jejich země by měly "pozvednout vzájemné vztahy mezi svými ozbrojenými silami na novou úroveň".

https://echo24.cz/a/HhDB9/zpravy-svet-cina-chce-povysit-vztahy-s-ruskem-na-novou-uroven?

1.2.2024 Po rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora o nároku Ukrajiny čeká Moskva na omluvu všech, kteří ve Valném shromáždění obvinili Moskvu z diskriminace krymských Tatarů a Ukrajinců, uvádí komentář zástupce stálého představitele Ruska při OSN Maria Zabolotskaya. Mezinárodní soud dnes zamítl téměř všechny nároky Ukrajiny proti Rusku za údajné porušení Mezinárodní úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace (ICERD) a Mezinárodní úmluvy o potlačování financování terorismu (ICFT). bylo provedeno navzdory obrovskému politickému tlaku na soud. Podle zástupce stálého představitele, pokud jde o prohlášení o údajném porušení Mezinárodní úmluvy o potlačování financování terorismu Moskvou, Mezinárodní soudní dvůr shledal, "že prohlášení Ukrajiny, že Doněcká a Luganská lidová republika jsou údajně "teroristické organizace" "jsou také lži.""Rádi bychom vám připomněli, že tato lež byla základem pro rozhodnutí Kyjeva zahájit proti Donbasu tzv. "Antiteroristickou operaci" (ATO) . Z rozhodnutí soudu tedy vyplývá, že Kyjev učinil trestní rozhodnutí zahájit války proti Donbasu. Právě toto trestní rozhodnutí vedlo k současné situaci na Ukrajině. Soud nepřijal obvinění Ruska, DLR a LPR z jejich údajného podílu na katastrofě MH-17 nebo kvalifikace Ruska jako "agresor. V roce 2017 se Ukrajina odvolala k Mezinárodnímu soudnímu dvoru s požadavkem, aby uznal činy Ruska v Donbasu za porušení Mezinárodní úmluvy o potlačování financování terorismu a na Krymu - Mezinárodní úmluvu o odstranění všech forem rasové diskriminace. .V případě Donbasu soud konstatoval, že Moskva dodržela své závazky vyplývající z většiny ustanovení úmluvy.

https://ria.ru/20240201/izvineniya-1924706056.html

23.1.2024 Belgie pošle 611 milionů eur na pomoc Ukrajině v roce 2024 z příjmů získaných ze zmrazených ruských aktiv. Podle kanceláře belgického ministra, který informaci potvrdil, mluvíme o úrocích z ruských aktiv zmrazených v Belgii. Celkově EU a země G7 po zahájení speciální vojenské operace zmrazily téměř polovinu ruských devizových rezerv ve výši asi 300 miliard eur. V EU je drženo přibližně 200 miliard EUR, většinou na účtech belgického Euroclearu.

  • Jak varovala Evropská centrální banka , použití zmrazených rezerv k financování Ukrajiny by mohlo z dlouhodobého hlediska představovat pro evropskou měnu reputační riziko. Vyzvali Brusel , aby "se podíval za hranice tohoto samostatného konfliktu" a hledal jiné způsoby, jak financovat Kyjev .
  • https://ria.ru/20240123/belgiya-1923039402.html

21.1.2024 Kreml nepovažuje myšlenku přesunu hlavního města RF do Irkutska za proveditelnou: "Nemyslím si, že tato iniciativa je proveditelná."

https://tass.ru/politika/19739231?from=teaser

16.1.2024 Již 20 zemí se připojilo k Systému přenosu finančních zpráv (SPFS) Bank of Russia - obdobě SWIFT. Začátkem prosince centrální banka uvedla, že SPFS zahrnuje 150 nerezidentů ze 16 zemí, zatímco o rok dříve jich bylo něco málo přes 100.

  • V roce 2014, kdy západní země poprvé pohrozily odříznutím Ruska od SWIFTu, se začaly vytvářet alternativy, včetně SPFS. Po zahájení vojenské speciální operace na Ukrajině byly největší ruské banky odpojeny od SWIFT, po kterém provoz SPFS vykazoval neustálý růst.
  • Začátkem ledna tedy zástupce ředitele íránské centrální banky Mohsen Karimi řekl, že Moskva a Teherán propojily své systémy finančních zpráv a nyní banky obou zemí "už nepotřebují Švýcarsko", aby spolu komunikovaly.
  • https://ria.ru/20240116/tsb-1921636495.html

23.12.2023 Od zahájení úplné invaze 24. února 2022 ztratilo Rusko na Ukrajině 352 390 vojáků, informoval generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Toto číslo zahrnuje 1040 obětí, které ruské síly utrpěly za poslední den.

Podle zprávy Rusko také ztratilo 5 854 tanků, 10 871 bojových obrněných vozidel, 10 995 vozidel a palivových nádrží, 8 286 dělostřeleckých systémů, 932 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 611 systémů protivzdušné obrany, 327 letadel, 324 vrtulníků, 6 384 bezpilotních letounů a 2 dronů. a jedna ponorka.

https://t.me/GeneralStaffZSU/11796

https://www.rp.pl/swiat/art39615651-wojna-rosji-z-ukraina-dzien-668#block-id-NzvZKtdqeE

19.12.2023 Západní společnosti, které ohlásily odchod z Ruska, přišly o více než 103 miliard dolarů (asi 2,3 bilionu Kč). Uvedl to dnes předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Podle agentury Interfax tak učinil v reakci na přijetí dalšího, v pořadí už dvanáctého balíku sankcí, který přijala Evropská unie ve snaze přimět Rusko, aby ukončilo agresi proti Ukrajině (ČTK)

14.12.2023 Americká CIA chce vytvořit "virtuální stát" mimo Rusko a jako jeho protiváhu. s dočasnou správou, řekl Sergej Naryškin, ředitel zahraniční zpravodajské služby Ruské federace."Absurdita situace dospěla do bodu, kdy CIA pracuje na projektu vytvoření virtuálního a údajně legitimního státu mimo Ruskou federaci, tzv. Ruské republiky vedené jakousi dočasnou správou, " řekl Naryshkin v Minsku na XIX. setkání šéfů bezpečnostních agentur a zpravodajských služeb zemí SNS.

https://ria.ru/20231214/tsru-1915811119.html

11.12.2023 Ján Čarnogurský: Leopardy horia na Ukrajine ako zápalky. Rusko vojnu vyhrá a NATO sa rozpadne. V úvodu hovoří o svém vztahu k Rusku, a mimo jiné si myslí, že dokud bude Rusko existovat, jak velmoc bude bránit tomu, aby se svět nestal obětí jiných velmocí a poskytne možnost rozvoje i pro menší státy, zejména slovanské. Ačkoli jako disident kritizoval Sovětský svaz, vysvětluje, proč souhlasí s tvrzením ruského prezidenta Vladimira Putina, že rozpad SSSR byl největší geopolitickou katastrofou v dějinách. Domnívá se, že nenávist a otevřené nepřátelství Západu k Rusku pramení z faktu, že Rusko je fakticky nejbohatší stát světa, na jehož území se nachází až 37 procent světových zásob surovin. Druhým důvodem je fakt, že Rusko je jediná země, která je schopna vojensky porazit Západ.

  • Když prohraje Ukrajina válku s RF, tak USD ztratí svoji hodnotu a od USA se začne oddělovat Texas, Kalifornie, Aljaška atd.
  • V roce 2019 začalo USA stavět na Ukrajině vojenskou základnu v Očakove (Oděsa).

Válku na Ukrajině podle něj nepochybně vyhraje Ruská federace, protože jí jde o přežití - v opačném případě by Západ docílil, aby se Rusko rozdrobilo na několik států a v dnešní podobě zaniklo. Také poukázal na to, že přestože Rusové v konfliktu bojují pouze vlastními silami a Ukrajině pomáhá celé NATO, protiofenziva není úspěšná a Kyjev válku prohrává. Je přesvědčen, že prohra Ukrajiny s Ruskem bude i prohrou Západu, který se stane politicky bezmocný. Následně americký dolar ztratí hodnotu, přestane být světovou směnnou valutou a USA čeká ekonomický úpadek. Dalším důsledkem bude podle něj rozpad paktu NATO a odchod americké armády z Evropy.

Zdůraznil také, že západní země lžou, když tvrdí, že vojenská operace na Ukrajině je neodůvodněná - naopak - Rusko jí nutně reagovalo na nepřátelské kroky USA a NATO a bezprostřední ohrožení národní bezpečnosti v těsné blízkosti svých hranic, zejména po státním převratu na Ukrajině v roce 2014, známém jako Majdan. Upozornil, že metody, které dnes používá ukrajinský stát, jsou fašistické, čímž souvisí i kult Stepana Bandery, jehož vojenské jednotky v době 2. světové války bojovaly po boku nacistického Německa proti Rudé armádě. Dodal, že současná Ukrajina neměla vlastní státní ideologii, přičemž tuto mezeru zaplnil banderismus a falešná propaganda o světlé budoucnosti v EU.

Dotkl se i témat protiruských sankcí, které jsou podle jeho názoru odsouzeny k neúspěchu, protože všechny potřebné suroviny si umí Moskva pořídit na vlastním území a ekonomicky za Ruskem stojí většina obyvatel zeměkoule. Sankční opatření Rusku v konečném důsledku ještě pomohla, protože odstranili západní konkurenci na vnitřním trhu, z čehož profitují domácí výrobci a ekonomika. Na závěr uvedl, že věří ve zlepšení slovensko-ruských vztahů, které poškodily předchozí vlády - iv rámci naší blízkosti jako slovanských národů.

https://www.youtube.com/watch?v=0ChX0KH9K1I

7.12.2023 Rusko a Saúdská Arábie přijaly společné prohlášení po jednání ruského prezidenta Vladimira Putina a korunního prince Saúdské Arábie Mohammeda bin Salmana Al Sauda.

V prohlášení stran se zejména uvádí:

  • Rusko a Saúdská Arábie rozšíří spolupráci v oblasti ropy a plynu; strany rovněž rozšíří spolupráci v oblasti mírové jaderné energie;
  • Ruská federace a Saúdská Arábie vysoce ocenily úsilí OPEC+ o zvýšení stability ropných trhů. Strany zdůraznily význam pokračování takové spolupráce a "potřebu, aby se všechny zúčastněné země připojily k dohodě OPEC+ způsobem, který slouží zájmům výrobců a spotřebitelů a podporuje globální ekonomický růst";
  • země se dohodly na posílení obranné spolupráce k dosažení společných zájmů obou zemí;
  • Ruská federace a Saúdská Arábie se dohodly, že budou pokračovat v práci na zvýšení vzájemných a společných investic v obou zemích a vytvoření podmínek pro soukromý sektor. Strany vzaly na vědomí rozšíření společných ekonomických zájmů obou zemí, potvrdily svůj záměr pokračovat ve společné práci na rozšiřování a diverzifikaci vzájemného obchodu a rovněž pracovat na zintenzivnění dialogu mezi soukromým sektorem v obou zemích za účelem projednání slibných obchodních a investičních příležitostí. a transformovat je do aktivních partnerství;
  • Rusko a Saúdská Arábie budou pokračovat ve spolupráci při potlačování přeshraničních korupčních zločinů ve všech jejich podobách. Práce v této oblasti budou prováděny s využitím schopností Globální operační sítě pro vymáhání práva proti korupci (GlobE Network);
  • Strany se dohodly na zintenzivnění úsilí zaměřeného na udržení mezinárodního míru a bezpečnosti. Země si vyměnily názory na otázky regionálního a mezinárodního zájmu a znovu potvrdily své odhodlání posílit spolupráci a společnou koordinaci při řešení těchto problémů a nadále podporovat veškeré úsilí, které bude zaměřeno na zajištění míru a stability v regionu a na celém světě;
  • Rusko a Saúdská Arábie se dohodly na rozšíření spolupráce v několika oblastech, včetně geovědy, zemědělství a potravinové bezpečnosti. Mezi další oblasti, v nichž se plánuje rozšíření spolupráce, patří soudnictví a justice, cestovní ruch, vzdělávání, vědecký výzkum, zdravotnictví, média, výuka ruštiny a arabštiny;
  • Putin a korunní princ Saúdské Arábie jednali o Íránu a zdůraznili důležitost závazku Teheránu k mírovému charakteru jeho jaderného programu;
  • Rusko vítá obnovení diplomatických vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem;
  • vedení Ruské federace a Saúdské Arábie prosazuje okamžité zastavení vojenských operací na palestinských územích;
  • Ruská federace a Saúdská Arábie podpořily mezinárodní úsilí o vyřešení krize v Jemenu;
  • Rusko je vděčné Saúdské Arábii za její humanitární a politické úsilí na Ukrajině, včetně propuštění vězňů;
  • Ruská federace a Saúdská Arábie doufají, že obnovení účasti Sýrie na zasedáních Rady ministrů zahraničí Ligy arabských států (LAS Council of Foreign Ministers) pomůže vyřešit syrskou krizi.
  • Putin a korunní princ Saúdské Arábie zdůraznili důležitost respektování Džiddské deklarace o ochraně civilistů v Súdánu.

Putin vyjádřil vděčnost korunnímu princi Saúdské Arábie za vřelé přijetí a pohostinnost. "Na konci návštěvy Jeho Excelence Vladimir Putin, prezident Ruské federace, vyjádřil svou vděčnost a uznání Jeho královské Výsosti Mohammed bin Salman Al Saud, korunnímu princi a předsedovi Rady ministrů, za vřelé přijetí a velkorysé jemu a jeho doprovodné delegaci byla poskytnuta pohostinnost," stojí v prohlášení.

https://tass.ru/ekonomika/19478867

23.11.2023 Vzestup ruské ekonomiky ukazuje neefektivnost západních sankcí uvalených na Rusko za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu. Tvrdí to společnost Amundi, která je největším správcem aktiv v Evropě. Ruská ekonomika podle hlavního investičního manažera firmy Vincenta Mortiera příští rok vykáže třikrát rychlejší růst než ekonomika eurozóny. Mortier to dnes řekl na tiskové konferenci v Paříži, kde představil výhled Amundi na příští rok (ČTK)

19.10.2023 Rusko chce zvýšit obchod s Čínou severní mořskou trasou a stát se největším dodavatelem zkapalněného zemního plynu (LNG) do Číny. Řekl to dnes ruský vicepremiér Alexandr Novak. Ruský plynárenský gigant Gazprom současně oznámil, že pracuje na návrhu infrastruktury pro plynovod ze Sachalinu na ruském Dálném východě do Číny (ČTK)

17.10.2023 Ruský prezident Vladimir Putin jel podruhé v tomto roce do zahraničí. V noci z pondělí na úterý přiletěl do Pekingu, kde se uskuteční mezinárodní summit, který Čína pořádá v rámci své iniciativy Pás a stezka. Ještě v úterý se Putin setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/526103-putin-se-letos-podruhe-vypravil-do-zahranici-setka-se-s-cinskym-prezidentem?

5.10.2023 Lidstvo nesměřuje k nové konfrontaci mezi bloky zemí, je na cestě k synergii států a civilizací a Rusko ve skutečnosti stojí před úkolem vybudovat nový svět. Na plenárním zasedání mezinárodního diskusního klubu Valdaj to uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Šest principů

  • Mezinárodní vztahy v 21. století by měly být postaveny na šesti základních principech.
  • První je otevřený svět : "Chceme žít v otevřeném, propojeném světě, ve kterém se nikdo nebude snažit stavět umělé bariéry, mělo by existovat bezbariérové ​​prostředí ve způsobu komunikace lidí, kreativní realizace a prosperity. ."
  • Druhým je rozmanitost civilizací, která by se měla stát "základem univerzálního rozvoje": "Vnucovat jakékoli zemi nebo lidem, jak by měli žít, jak by se měli cítit, by mělo být zakázáno.
  • Třetím jsou společná rozhodnutí: "Nikdo nemá právo a nikdo nemůže vládnout světu pro druhé nebo jménem druhých. Svět budoucnosti je světem kolektivních rozhodnutí <...>. Nerozhoduje jeden člověk pro všechny a ne každý o všem rozhoduje a ti, kterých se ta či ona problematika přímo dotýká, se shodují, co a jak mají dělat."
  • Čtvrtým je všeobecná bezpečnost a trvalý mír: "Harmonie v této oblasti je dosažitelná , jen je třeba odložit hrdost, aroganci a přestat se na ostatní dívat jako na partnery druhé kategorie."
  • Za páté – spravedlnost pro všechny: "Éra vykořisťování kohokoli <...> v minulosti. <...> Každý by měl mít přístup k výhodám moderního rozvoje a pokusů o jeho omezení pro jakoukoli zemi nebo lidi. by mělo být považováno za akt agrese".
  • Šestým bodem je rovnost: "Nikdo už není připraven podřídit se, učinit své zájmy závislými na komkoli, zvláště na těch, kdo jsou bohatší nebo silnější. To je kvintesence celé historické zkušenosti lidstva."

Konflikt na Ukrajině

  • Rusko ukrajinský konflikt nezačalo , snaží se ho ukončit: "Nejednou jsem řekl, že jsme takzvanou válku na Ukrajině nezačali, naopak se ji snažíme ukončit."
  • Moskva nemá zájem o anektování nových území: "Ukrajinská krize není územní konflikt. Rusko je z hlediska území největší a největší země na světě. Nemáme žádné zájmy, pokud jde o dobývání jakýchkoli území, stále se musíme rozvíjet a rozvíjet jak Sibiř, tak východní Sibiř a Dálný východ. Nejde o územní konflikt nebo dokonce o nastolení regionální geopolitické rovnováhy. <...> Hovoříme o principech, na kterých bude založen nový světový řád."

Proti blokům a hegemonům

  • Na začátku 21. století všichni doufali , že se státy a národy poučily z konfrontace minulého století a "uvědomily si její ničivost", ale ukázalo se, že tomu tak nebylo: "Spojené státy a jejich satelity pevně nastavit kurz hegemonie - vojenské, politické, ekonomické , kulturní, dokonce i morální a hodnotové."
  • Rusko se po rozpadu Sovětského svazu zapojilo do budování nového světa "se vší energií a dobrou vůlí", ale někteří to brali "jako dohodu, že nový řád vybudují ti, kteří se prohlásili za vítěze Studená válka." V důsledku toho musela Moskva reagovat na neustálý rostoucí tlak.
  • Moskva se staví proti blokovému přístupu, který je "omezováním práv a svobod pro vlastní rozvoj", a proti takzvanému světu založenému na pravidlech: "To je jen nějaký nesmysl, nesmysl".
  • "Trvalý mír bude nastolen pouze tehdy, když se všichni začnou cítit bezpečně, pochopí, že jejich názory jsou respektovány a že ve světě existuje rovnováha, když nikdo nebude moci přinutit ostatní, aby žili tak, jak se hegemonovi líbí. V takovém schématu , samotný koncept, který je hegemon jednoduše popřen a hozen do koše."

Synergie civilizací

  • Nyní Rusko " v podstatě stojí před úkolem vybudovat nový svět". V novém pojetí zahraniční politiky není náhodou definována jako "výrazná státní civilizace": "Tato formulace jasně a stručně odráží, jak chápeme nejen svůj vlastní vývoj, ale i základní principy světového řádu. ."
  • "Existuje mnoho civilizací. A žádná z nich není lepší nebo horší než ta druhá. Mají stejná práva jako zastánci aspirací svých kultur a tradic svých národů."
  • "Lidstvo nesměřuje k fragmentaci na konkurenční segmenty, ne ke konfrontaci nového bloku, ať už ho motivuje cokoli, ne k bezduchému univerzalismu nové globalizace, ale naopak – svět je na cestě k synergii států. , civilizace, velké prostory, komunity, které si uvědomují samy sebe přesně jako takové."
  • https://tass.ru/politika/18923135

18.9.2023 Vývoz potravin se po ropě a plynu stává hlavním zdrojem příjmů pro ruský federální rozpočet, uvedl úřadující šéf Federální celní služby Ruslan Davydov. Hlavními odběrateli ruského obilí jsou dnes Čína, Blízký východ, Egypt a Kazachstán.

  • Růst vývozu zemědělských produktů je "asi 70 procent v hmotnostním vyjádření", ale méně v hodnotovém vyjádření kvůli "cenovým podmínkám". 
  • https://ria.ru/20230919/prodovolstvie-1897118028.html

17.9.2023 Rusko letos upevňuje svoji pozici největšího světového vývozce pšenice. Pomáhá mu, že překonalo dopady západních sankcí, a také to, že blokací a bombardováním ukrajinských přístavů zásadně podvazuje zemědělský export svého klíčového konkurenta.

  • Rusko se sice snaží povážlivě se snižující cenu pšenice "korigovat", ale ani tak se mu nedaří její světovou cenu výrazněji zvýšit. Na burze v Chicagu, kde se světová cen ustavuje, se tak pšenice prodává za méně než polovinu své ceny z doby těsně po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. 
  • Rusko letos očekává sklizeň 78 milionů tun pšenice. Celkově by mělo podle jarního odhadu ministerstva zemědělství sklidit 123 milionů tun obilovin, a to včetně těch z okupovaného ukrajinského území. 
  • https://faei.cz/rusko-prekonalo-sankce-a-zaplavuje-svetovy-trh-psenici/?

10.9.2023 Indie ujistila, že Rusku nabídne slibné oblasti, kam lze investovat miliardy rupií uvízlých na účtech, řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci po summitu G20."V současné situaci se nashromáždilo mnoho miliard rupií, které ještě nenašly uplatnění. Naši indičtí přátelé ujistili, že nabídnou slibné oblasti, kam je lze investovat," řekl.Indičtí dovozci začali používat národní měnu v mezinárodních obchodních platbách od listopadu 2022. Bývalý šéf Otkritie Bank Michail Zadornov koncem srpna uvedl jako důvod nedávného oslabení rublu problémy s konverzí indické měny, kterou dostávají ropné společnosti. Jeho slova však ministerstvo energetiky vyvrátilo s tím, že exportéři vracejí většinu příjmů v cizí měně bez ohledu na měnu platby. Obchodní obrat mezi Moskvou a Novým Dillí se v posledním pololetí zvýšil téměř trojnásobně – na 33,5 miliardy dolarů. Zároveň se obchodní deficit za stejné období zvýšil 3,3krát – na 29,6 miliardy dolarů.

https://ria.ru/20230910/indiya-1895308295.html

8.9.2023 Rusko má informace, že plánují vyhodit do povětří plynovody Turkish Stream a Blue Stream, řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Vladimir Putin oznámil, že během jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem došlo k pokusům o útok na Turkish Stream . Podle něj "naše lodě hlídají tyto toky, tyto potrubní systémy a jsou neustále napadány, a to i s pomocí dronů, které jsou na tyto útoky vysílány z ukrajinských černomořských přístavů".

https://ria.ru/20230908/potoki-1895022570.html

7.9.2023 Pracovní skupina REPO (Russian Elites, Proxies and Oligarchs), která se zabývá vyhledáváním a zmrazením aktiv spojených s Ruskem, odhadla celkovou hodnotu ruských suverénních aktiv blokovaných Západem na přibližně 280 miliard dolarů.

"Celková hodnota aktiv <...> se odhaduje na přibližně 280 miliard dolarů, z nichž většina se nachází v EU," vyplývá z prohlášení ministerstva financí USA zveřejněného po setkání zástupců zemí účastnících se REPO.

Je třeba poznamenat, že zvláštní pracovní skupina dokončila "počáteční práci na identifikaci a vyúčtování ruských státních aktiv", která byla zmrazena a nacházejí se v jurisdikcích zemí REPO. "Členové REPO se zavázali podniknout kroky k identifikaci všech těchto aktiv a zajistit, že […] zůstanou zablokována, dokud Rusko nezaplatí škody způsobené Ukrajině."

https://tass.ru/ekonomika/18681025

30.8.2023 V noci došlo k masivnímu útoku ukrajinských dronů na Centrální federální okruh v Rusku (7 letadel zničeno na letišti Pskov), píše starosta Moskvy Sergej Sobyanin na svém telegramovém kanálu. Ráno Rusko zahájilo letecký útok na Kyjev. Ráno se objevily informace o dalších dronech – měl být mimo jiné napaden. Televizní věž v Brjanské oblasti.

Podle ruských médií byly při nočním útoku ukrajinských dronů na pskovské letiště dva letouny Il-76 zcela zničeny a další čtyři byly poškozeny. Poškozen je prý i nadzvukový bombardér Tu-22.

https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art39025791-zmasowany-atak-na-centralny-okreg-federalny-w-rosji-informacje-o-kolejnych-dronach

29.8.2023 Ruské ministerstvo energetiky popřelo slova ekonoma Zadornova, že jednou z příčin pádu rublu mohou být rupie visící na účtech. Ministerstvo energetiky agentuře TASS sdělilo, že názor, že problémy s přeměnou rupií jsou důvodem oslabení rublu, neodráží skutečný stav věcí, protože ropné společnosti vracejí většinu devizových příjmů a zpoždění nejsou systémové povahy. "Ropné společnosti vracejí většinu devizových výnosů pocházejících z Ruska bez ohledu na měnu platby. Zpoždění nejsou systémová. Prohlášení, že problémy s konverzí rupií jsou důvodem oslabení rublu, tedy neodrážejí skutečné stavu věcí".

https://tass.ru/ekonomika/18611417

29.8.2023 Oslabení rublu letos v létě ovlivnily velké objemy rupie, které ruské společnosti dostávaly za vývoz ropy, píše RBC s odkazem na bývalého ministra financí Michaila Zadornova."Dalším nezřejmým důvodem oslabení (rublu. - cca pozn. red.) jsou "visící" rupie. Rusko dodalo ropu a ropné produkty do Indie v první polovině roku za 30 miliard dolarů a naše dovozy z Indie se odhaduje na zhruba šest až sedm miliard ročně "V Indii nemáme co koupit, ale nemůžeme tyto rupie vrátit, protože rupie je nesměnitelná měna. 30 miliard za šest měsíců je více než celý přebytek běžného účtu, ale rupie je nesměnitelná." " řekl Zadornov RBC.

  • Ruská měna v létě vstoupila do první trojky nejslabších na světě a vede z hlediska volatility. Od začátku roku americká měna zdražila o 38 procent, euro o 42 procent. Ruská centrální banka se za účelem snížení výkyvů na finančním trhu rozhodla od 10. srpna do konce roku nenakupovat cizí měnu v rámci rozpočtového pravidla.
  • https://ria.ru/20230829/rubl-1892822361.html

16.8.2023 Rusko spěje k situaci, kdy se bude roční inflace v zemi pohybovat od 20 do 100 procent, tvrdí ruský profesor ekonomie Igor Lipsic. V rozhovoru se stanicí Nastojaščeje vremja také řekl, že v Rusku si oficiální představitelé nemůžou dovolit vysvětlit současný prudký pád rublu ruskou invazí na Ukrajinu a s ní spojenými omezeními zahraničního obchodu, a proto z něj viní centrální banku.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-rusko-ceka-padiva-inflace-az-100-procent-tvrdi-mistni-ekonom-40440730#

16.8.2023 Ruská centrální banka dnes překvapivě a mimo své řádné zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o 3,50 bodu na 12 procent. Nouzovým opatřením se snaží zastavit pád rublu, který v pondělí oslabil za psychologicky důležitou hranici 100 rublů za dolar. Ruská měnová autorita o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5551961/ruska-centralni-banka-prekvapive-zvysila-zakladni-urok-chce-zastavit-pad-rublu.html

9.8.2023 Další budoucnost soukromé Wagnerovy skupiny není jasná, uvedl Institut pro studium války (ISW) poté, co se objevily zprávy, že se stahuje z Běloruska do Krasnodarského kraje a Voroněže. ISW spekuluje o možnosti pádu dohody mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a majitelem Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem, čemuž nasvědčují i další indicie.

  • Podle jeho zdroje se stahují postupně po skupinách pěti až šesti set lidí. Odjíždějí autobusy do Rostova na Donu, Krasnodaru a Voroněže. První etapa stahování končí a druhá začne po 13. srpnu.
  • Jevgenij Prigožin přitom původně uváděl, že 5. srpna už budou připraveni k nasazení, a nyní kanál napsal, že nové rozkazy mají přijít na konci srpna.  
  • Stejný zdroj oznámil, že po summitu Ruska s africkými státy začal nábor pro další kampaň v Africe, jde o pět set wagnerovců z útočných oddílů 5 a 15, které prošly Bachmutem. Pasy si tentokrát sami vyřizovat nemusejí, přesun zajistí firma. Vyslání ovšem nemá být okamžité. 
  • https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-belorusky-vylet-wagnerovcu-je-u-konce-proc-se-ale-stahuji-40440274#

9.8.2023 Ruská centrální banka nebude od čtvrtka až do konce roku nakupovat zahraniční měny, důvodem rozhodnutí je vysoký pokles rublu. Cílem tohoto kroku je snížit výkyvy na finančních trzích, uvádí se v prohlášení banky. Zároveň ale banka bude pokračovat v prodeji zahraničních měn.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-rubl-se-hluboce-propadl-ruska-centralni-banka-zastavuje-nakup-zahranicnich-men-40440239

9.8.2023 Reálné transakce s digitálním rublem pro fyzické i právnické osoby začnou 15. srpna. Občané, kteří jsou klienty bank účastnících se pilotního projektu digitálního rublu, se po nějaké době budou moci přihlásit k účasti na testování na reálných operacích.

  • Skorobogatova poznamenala, že všech 13 bank, které vyjádřily přání zúčastnit se testování digitálního rublu, již dokončilo přípravné aktivity a začnou se účastnit testování 15. srpna. V příštím roce je navíc připraveno připojit se k testování dalších 16 bank. "Druhou linií bank, které také vyjádřily přání zúčastnit se pilotního projektu, je 19 bank. Z toho 16 je připraveno jít s námi velmi rychle a připojit se v příštím roce do skupiny bank první skupiny, právě začínáme pracovat s nimi.
  • Digitální rubl je třetí formou národní měny, která bude vydávána vedle již existujících hotovostních a bezhotovostních fondů. Dalším platebním a převodním prostředkem se stane digitální rubl. Provoz s ním pro občany bude zdarma. Občané a firmy si podle vlastního uvážení zvolí, jakou formu rublu v tom či onom případě použijí. Ruská banka opakovaně zdůrazňovala, že po zavedení digitálního rublu bude používán jako platební prostředek, nikoli jako prostředek akumulace. Nebude možné otevřít vklady v digitálních rublech. Je také nemožné vzít si půjčku v digitálních rublech.
  • Digitální účty budou otevřeny na platformě Centrální banky Ruské federace, banky budou moci zákazníkům otevřít účty v digitálních rublech ve svých mobilních aplikacích a prostřednictvím dalších vzdálených bankovních kanálů. Majitelé digitálních peněz budou moci volně převádět rubly z jedné formy do druhé.
  • https://tass.ru/ekonomika/18472929

9.8.2023 Mohutná exploze se ozvala ve středu ráno v ruském městě Sergijev Posad, které leží asi 50 kilometrů od Moskvy. Podle deníku Kommersant se jednalo o výbuch v továrně výrobce optických zařízení pro armádu. Informace ruských médií o počtu zraněných se liší, uvádí se deset až dvacet. Oběti by neměly být žádné. V továrně se vyrábí přesná optická zařízení pro ruskou armádu, například aktivní infračervené přístroje pro noční vidění a dalekohledy. Už loni v červnu v továrně vypukl požár. Tehdy se k útoku přihlásila ukrajinská armáda.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-mohutny-vybuch-v-tovarne-nedaleko-moskvy-40440162#

Jak je uvedeno na webových stránkách závodu, ZOMZ JSC je předním vývojářem a výrobcem optických a optoelektronických zařízení pro orgány činné v trestním řízení, průmysl a zdravotnictví. Seznam vyráběných produktů zahrnuje oční přístroje, dalekohledy, ORL přístroje a defibrilátory.

https://ria.ru/20230809/vzryv-1889005628.html

Podle guvernéra regionu Andreje Vorobjova se incident stal ve skladu pyrotechniky, který si pronajala soukromá společnost na území Zagorského optického a mechanického závodu. Hovoříme o firmě "Piro-Ross". Jak vyplývá z dokumentů o preventivních opatřeních Ústředního ředitelství Rostekhnadzor , v březnu jí bylo vydáno varování v souvislosti s možným "porušením povinných požadavků". Od dubna je společnost vedena v jednotném rejstříku právnických osob jako úpadce. Důvodem byl dluh na daních, poplatcích a pokutách.

https://ria.ru/20230809/vzryv-1889062134.html

9.8.2023 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který pozastavuje platnost některých článků daňových dohod se Spojenými státy, členy Evropské unie a dalšími zeměmi, které Moskva nepovažuje za přátelské. Dekret se podle nich týká mimo jiné i České republiky. Náměstek ruského ministra financí Alexej Sazanov uvedl, že ve smlouvách o zamezení dvojímu zdanění budou pozastaveny články, které stanoví snížené daně u úroků, dividend a licenčních poplatků směřujících do zahraničí. Nadále však podle něj budou platit ustanovení zamezující dvojímu zdanění příjmů fyzických osob (ČTK)

5.8.2023 Páteční útok ukrajinských bezpilotních dronů na ruský přístav Novorossijsk, při němž došlo k poškození ruské výsadkové lodi Olenogorskij Gorňak, se vedení Spojených států a dalších západních zemí líbit nebude. Ukrajina poprvé ohrozila infrastrukturu pro vývoz ropy, která pomáhá financovat invazi Moskvy," napsal list. "Zatímco USA široce tolerovaly ukrajinské útoky na ruské území, pokud nepoužívají zbraně dodané Západem, útok na infrastrukturu pro export ropy pravděpodobně vyvolá znepokojení v Bílém domě a dalších západních hlavních městech," uvedl.

FT připomínají, že Spojené státy cíleně tlačí na udržení ruské ropy na trhu, aby zabránily růstu světových cen a poškozování světové ekonomiky. "Přičemž administrativa prezidenta Joea Bidena chce, aby ceny u čerpadel zůstaly před prezidentskými volbami v příštím roce stabilní," doplnily.

Novorossijsk je hlavním ruským černomořským ropným přístavem, který vyváží asi 600 000 barelů denně. Je to také hlavní vývozní uzel pro ropu z Kazachstánu. FT připomínají, že ve společnosti Caspian Pipeline Consortium, která provozuje tamní ropný terminál, drží podíl americký ropný gigant Chevron.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-ukrajinsky-utok-na-lod-v-novorossijsku-se-zapadu-libit-nebude-pisi-financial-times-40439854#

30.7.2023 Rusko si nepřeje přímý vojenský střet s NATO, ale pokud to někdo chce, Moskva je na to připravena, řekl prezident Vladimir Putin.Rusko, jak poznamenal, "je připraveno na jakýkoli scénář", ačkoli to nikdo nechce. Hlava státu připomněla, že z iniciativy Spojených států byl vytvořen zvláštní mechanismus, který má takovým konfliktům předejít.

https://ria.ru/20230729/putin-1887125529.html

28.7.2023 Rusko vyčlení více než 90 milionů dolarů na snížení dluhové zátěže afrických zemí, zatímco celková výše dluhu odepsaného Ruskou federací africkým zemím je 23 miliard dolarů, řekl ruský prezident Vladimir Putin na plenárním zasedání rusko-afrického summitu.  Ve dnech 27. až 28. července se na Expoforu v Petrohradě koná druhý rusko-africký summit, souběžně s ním je organizováno ekonomické a humanitární fórum. Motto, stejně jako minule, bylo "Za mír, bezpečnost a rozvoj".

https://tass.ru/ekonomika/18390127

27.7.2023 I přes tlak Západu dorazilo do Petrohradu na rusko-africký summit 17 hlav států. Prezident se již dohodl s několika africkými vůdci na dlouhodobé hospodářské a humanitární spolupráci. V loňském roce dosáhl obchodní obrat 18 miliard dolarů, ale obchod lze radikálně zvýšit. Přes 50 procent ruských dodávek tvoří chemická zařízení, potraviny, stroje a stroje. Takže v roce 2022 tam Rusko poslalo 11,5 milionu tun a pouze v první polovině roku 2023 - deset milionů. A to v rámci sankcí. Konkrétně do hladovějících zemí putovala necelá tři procenta ukrajinských potravin. A Moskva je připravena bezplatně dodat statisíce tun obilí potřebným africkým státům, ujistila hlava státu.

https://ria.ru/20230727/afrika-1886681014.html

7.7.2023 Ruský rozpočet vykázal za prvních šest měsíců letošního roku schodek 2,6 bilionu rublů (623,6 miliardy Kč), loni byl naopak v přebytku 1,48 bilionu rublů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo financí. Státní pokladnu vyčerpávají značené výdaje na podporu vojenské operace na Ukrajině a západní sankce na vývoz ruské ropy. Agentura Reuters ale upozornila, že v červnu se rozpočet výrazně zlepšil, protože klesly výdaje a příjmy se zvýšily, což Moskvě pomohlo v jejím úsilí o získání kontroly nad financemi (ČTK)

2.7.2023 Wagnerova skupina Jevgenije Prigožina získala téměř 860 miliard rublů na základě vládních zakázek, zatímco jeho holdingová společnost Concord poskytla služby v hodnotě 845 miliard, uvedl televizní moderátor Dmitrij Kiselev v pořadu Vesti Nedeli na televizním kanálu Rossija 1 .

https://ria.ru/20230702/vagner-1881731788.html

21.6.2023 Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce sníží o 0,8 procenta po loňském poklesu o 2,1 procenta. Předpověděla to podle agentury Reuters evropská ratingová agentura Scope Ratings. Zlepšila tak svůj předchozí odhad, který letos počítal se čtyřprocentním poklesem. Letošní vyhlídky ruské ekonomiky nicméně Scope Ratings nadále hodnotí méně příznivě než Mezinárodní měnový fond (MMF). Ten ve své poslední prognóze předpovídá, že ruský HDP se letos zvýší o 0,7 procenta. (ČTK)

15.6.2023 Ruské společnosti přepraví do roku 2025 po Severní mořské cestě (NSR) asi 80 milionů tun nákladu, do roku 2030 objem dosáhne 100 milionů tun. Uvedl to ve čtvrtek šéf státní korporace "Rosatom" Alexej Lichačev na okraj petrohradského mezinárodního ekonomického fóra (SPIEF).

"Tlak na NSR s přihlédnutím k tlaku na nás ze Západu se jen zvyšuje. To jsou samozřejmě otázky ohledně exportu našich přírodních zdrojů našimi firmami na trhy jihovýchodní Asie, jižní Asie - kam tyto produkty jsou žádané. A pouze s ohledem na již potvrzené přepravní plány našich společností dosahujeme 80 milionů tun v letech 2024-2025 a do 30. let 20. století toto číslo jasně překročí 100 milionů tun," řekl v rozhovoru pro Rusko.

To je také impuls pro rozvoj našeho loďařského průmyslu. S přihlédnutím ke stavbě ledoborců jsme nyní vytvořili nová výrobní zařízení, která jsou téměř 100% nezávislá na dovozu. To vše je nyní potřeba zavést v arktickém loďařství, při vytváření flotily lodí na hromadný náklad, kontejnerových lodí atd. agendou jsou biliony rublů.

https://tass.ru/ekonomika/18029127

8.6.2023 Rusko oficiálně přidalo dalších 39 000 kilometrů čtverečních.

Rada federace schválila návrh zákona o vypovězení dohody s Ukrajinou o spolupráci při využívání Azovského moře a Kerčského průlivu, který definitivně uzavírá všechny formality, které zbývají od okamžiku, kdy Ukrajina ztratila přístup. do Azovského moře (a tedy status pobřežního státu) a Azov se ve skutečnosti stal vnitrozemským mořem Ruska. 

  • Každý zná plány Ukrajiny s jejími kurátory přeměnit Sevastopol na námořní základnu NATO, ale jen málokdo se zmínil o tom, že v roce 2018 vojenští experti NATO navrhli vyslat do Mariupolu flotilu NATO, aby "zničili ruské nároky na suverenitu (nad regionem )". Konkrétně byla diskutována i otázka vytvoření vojenské základny NATO v přístavu Berdyansk za pomoci Velké Británie . Zpráva analytického centra Atlantické rady výslovně uvádí, že NATO má "životně důležité zájmy " v oblasti Azov-Černého moře.
  • V podmínkách, kdy podle dohody z roku 2003 Ukrajina ovládala 62 procent vodní plochy Azovského moře, ve skutečnosti každý den stále více přenášelo kontrolní páky na západní hráče, stabilní vojenskou a geopolitickou situace v regionu nepřicházela v úvahu. 
  • Za prvé, Černé moře poskytuje Rusku přímý přístup k nejdůležitějším globálním dopravním trasám, včetně energetických. Azovské moře je jedinečným uzlem vodní dopravy, který přes kanál Volha-Don spojuje naši "kontinentální" síť vodní dopravy, Kaspické moře a přes Středozemní moře umožňuje přístup k Atlantskému oceánu . Řekněme například, že v "ukrajinském období" bylo více než 50 procent veškerého hutního exportu Ukrajiny realizováno přes přístavy Mariupol a Berďansk. Donbasské uhlí, kerčská ruda a krasnodarská pšenice nyní přes tyto přístavy poputují na světový trh, čímž doplní ruský rozpočet.
  • Za druhé, samotná vodní plocha a pobřeží Azovského moře jsou obrovským přírodním zdrojem, nesmírně důležitým pro hospodářský rozvoj regionu samotného i celého Ruska. Například: již nyní Azovská pánev dává Rusku desetinu vyrobené ropy a 15 procent plynu. Podle nejkonzervativnějších odhadů dosahují ložiska uhlovodíků v Azovském moři půl miliardy tun. Azovské moře je jedinečný biosystém a zdroj cenných biozdrojů. V moři žije 80 druhů ryb a s obnovou mořské fauny po barbarském rybolovu ze strany Ukrajiny se Azov opět stane významným regionem pro rybolov.
  • Zatřetí, kvůli zvláštnostem klimatu, přírody, pobřeží a vody má Azovské moře téměř nekonečný potenciál pro rozvoj cestovního ruchu.
  • Za čtvrté, Azovské moře má hrát klíčovou roli při urychlené integraci nových regionů sousedících s povodím do ruské ekonomiky. Podle ruského ministerstva hospodářského rozvoje zahrnutí nových regionů do celkového logistického ekosystému zajistí nárůst hutnictví o 20 procent, těžby uhlí o šest a sklizně obilí přes deset. A samozřejmě s přeměnou Azovského moře na vnitrozemskou pánev uzavíráme obrovské množství vojenských problémů, což je pochopitelné bez dalšího vysvětlení.
  • https://ria.ru/20230608/territoriya-1876803372.html

6.6.2023 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v květnu meziročně propadly o 36 procent na 571 miliard rublů (zhruba 155 miliard Kč). Oznámilo to ruské ministerstvo financí. Za poklesem stojí nižší ceny ropy a prudký pokles vývozu plynu do Evropy (ČTK)

16.5.2023 Rusko jen v lednu a únoru poskytlo na vojenské výdaje více než dva biliony rublů (asi 545 miliard Kč), což je o 282 procent více než ve stejném období před rokem, uvedla dnes agentura Reuters. Dodala, že tyto údaje ruského ministerstva financí ilustrují spirálovitě rostoucí náklady Moskvy na válku proti Ukrajině (ČTK)

30.3.2023 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o jarních odvodech do armády. K vojenské službě má být od 1. dubna do 15. července povoláno 147 tisíc Rusů ve věku od 18 do 27 let. Na svém ruskojazyčném webu o tom ve čtvrtek informovala stanice BBC a zpravodajský server RBK. Loni na jaře prezident stanovil cíl povolat k vojenské službě 134 500 lidí, na podzim to bylo 120 tisíc lidí, píše web RBK, podle něhož se podzimní termín posunul kvůli částečné mobilizaci o měsíc a začal v listopadu.

V Rusku se branci k povinné vojenské službě trvající 12 měsíců povolávají dvakrát ročně - v jarním a podzimním termínu. Stejným výnosem se prezident rozhodl propustit "z vojenské služby vojáky, námořníky, seržanty a předáky, kterým vypršela vojenská služba". Dokument vstoupil v platnost dnem zveřejnění.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-putin-podepsal-dekret-o-jarnich-odvodech-do-armady-nastoupit-ma-147-tisic-lidi-40427394#

https://ria.ru/20230330/prizyv-1861967412.html

22.3.2023 Čína a Rusko budou ve vzájemném obchodě více používat vlastní měny, tedy čínský jüan a ruský rubl. Čínský prezident Si Ťin-pching se na tom v Moskvě dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Je to součást širší ekonomické spolupráce, kterou delegace obou zemí dojednaly. S odkazem na čínská státní média o tom dnes informuje server americké televize CNBC (ČTK)

20.3.2023 Rusko bezplatně poskytne africkým zemím potraviny, pokud po 60 dnech neprodlouží dohodu s Ukrajinou o dodávkách obilí, řekl dnes podle agentury TASS prezident Vladimir Putin na konferenci nazvané Rusko-Afrika v multipolárním světě (ČTK)

19.3.2023 Putinův článek "Rusko a Čína – partnerství s výhledem do budoucnosti". Jsem rád, že mám příležitost oslovit přátelské Číňany ze stránek jedné z největších a nejuznávanějších světových publikací v předvečer státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku. Tato významná událost znovu potvrzuje zvláštní povahu rusko-čínského partnerství, které bylo vždy postaveno na vzájemné důvěře, respektování suverenity a zájmů toho druhého.

Od nadcházejících jednání máme velká očekávání. Nepochybujeme, že dají nový silný impuls celé řadě bilaterální spolupráce. Je to pro mě také skvělá příležitost vidět starého dobrého přítele, se kterým máme nejvřelejší vztah. Se soudruhem Si Ťin-pchingem jsme se setkali v březnu 2010, když přijel do Moskvy v čele reprezentativní čínské delegace. Naše první setkání bylo velmi věcné a zároveň upřímné a přátelské. Tento styl komunikace mě osobně hluboce dojímá. Vím, že Čína přikládá velký význam přátelství a mezilidským vztahům. Není náhodou, že mudrc Konfucius řekl: "Není to radost, když přítel přichází z daleka!" My v Rusku si těchto vlastností také velmi ceníme, pro nás je opravdový přítel jako bratr. V tom jsou naše národy velmi podobné.

O tři roky později, přibližně ve stejných březnových dnech, jsme se znovu setkali v hlavním městě Ruska. Si Ťin-pching tehdy po zvolení prezidentem Čínské lidové republiky uskutečnil svou první státní návštěvu naší země. Tento summit udával tón a dynamiku rusko-čínských vztahů na mnoho let, stal se jasným důkazem zvláštní povahy vztahů mezi Ruskem a Čínou a určil vektor jejich urychleného a udržitelného rozvoje.

Uplynulo desetiletí, které je podle měřítek historie našich zemí, svázaných pouty staletých tradic dobrého sousedství a spolupráce, jen okamžikem. Za tuto dobu se ve světě mnoho změnilo a často ne k lepšímu, ale to hlavní zůstalo nezměněno – silné rusko-čínské přátelství, které se neustále upevňuje ve prospěch a v zájmu našich zemí a národů. Pokrok dosažený v bilaterálních vztazích je působivý. Rusko-čínské vztahy dosáhly nejvyšší úrovně ve své historii a nadále sílí, svou kvalitou předčí vojensko-politické aliance studené války, neexistuje vůdce a následovník, neexistují žádná omezení ani zakázaná témata. Náš politický dialog se stal extrémně důvěryhodným, strategická interakce se stala komplexní a vstupuje do nové éry.

Jednou z našich priorit je obchodní a hospodářské partnerství. Do konce roku 2022 se již tak solidní bilaterální obchod zdvojnásobil a dosáhl 185 miliard dolarů. Toto je nový rekord. A máme všechny důvody věřit, že laťka 200 miliard dolarů, kterou jsme nastavili s prezidentem Si Ťin-pchingem, nebude překročena v roce 2024, ale již letos. Zároveň je důležité, že podíl zúčtování v národních měnách na vzájemném obchodu roste a naše vztahy se stávají ještě suverénnějšími.

Dlouhodobé společné plány a programy se úspěšně realizují. Například rusko-čínský hlavní plynovod "Síla Sibiře" se ve svém rozsahu bez nadsázky stal "obchodem století". Výrazně vzrostl objem dodávek tuzemské ropy a uhlí. Za účasti našich specialistů se v Číně staví nové jaderné bloky, čínské firmy se aktivně zapojují do projektů LNG a posiluje se průmyslová a zemědělská spolupráce. Společně zkoumáme vesmír a vyvíjíme nové technologie.

Rusko a Čína jsou mocnosti se starobylými původními tradicemi a kolosálním kulturním dědictvím. A nyní, když byla všechna omezení vzájemných kontaktů související s pandemií zrušena, je důležité co nejdříve posílit humanitární a turistické výměny, a přispět tak k posílení sociální základny rusko-čínského partnerství. Zvláštní roli v tom hraje pořádání mezistátních tematických ročníků. Například roky 2022-2023 jsou věnovány spolupráci v oblasti tělesné kultury a sportu, která je našimi občany velmi žádaná. Na rozdíl od některých zemí, které se hlásí k hegemonii a vnášejí nesoulad do světové harmonie, Rusko a Čína doslova a do písmene staví mosty. Naše pohraniční oblasti tak byly v loňském roce spojeny dvěma mostními přechody přes Amur, který se již dávno stal "řekou přátelství". Mezi "vlnami a větry" na planetě úzce spolupracujeme v mezinárodních záležitostech a stojíme bok po boku, "jako skála uprostřed turbulentního proudu", účinně koordinujeme naše zahraničněpolitické pozice, bojujeme proti společným hrozbám, a reagovat na moderní výzvy. Aktivně podporujeme takové demokratické multilaterální struktury, jako jsou SCO a BRICS, které se stávají autoritativnějšími a vlivnějšími a získávají nové partnery a přátele. Stejnému cíli slouží práce na konjugaci výstavby Euroasijské hospodářské unie a Jednoho pásu,

Spolu s podobně smýšlejícími lidmi naše země soustavně prosazují vytvoření spravedlivějšího multipolárního světového řádu založeného na mezinárodním právu, a nikoli na určitých "pravidlech", která slouží potřebám "zlaté miliardy". Rusko a Čína důsledně pracují v zájmu vytvoření rovného, ​​otevřeného a inkluzivního bezpečnostního systému, který není namířen proti třetím zemím v regionu a ve světě jako celku. V tomto ohledu si všímáme konstruktivní role čínské "Iniciativy globální bezpečnosti", která je v souladu s ruskými přístupy v této oblasti.

Vidíme, že vnější geopolitická krajina prochází drastickými změnami. "Kolektivní Západ" stále zoufaleji lpí na archaických dogmatech, na své nepolapitelné dominanci, čímž v sázce staví osud celých států a národů. Kurz Spojených států zdvojnásobit zadržování Ruska a Číny, jakož i všech těch, kteří nepodléhají americkému diktátu, se stává akutnějším a asertivnějším. Architektura mezinárodní bezpečnosti a spolupráce je demontována. Rusko bylo prohlášeno za "bezprostřední hrozbu" a Čína za "strategického konkurenta".

Jsme vděčni za vyváženou linii ČLR v souvislosti s událostmi odehrávajícími se na Ukrajině, za pochopení jejich pozadí a skutečných důvodů. Vítáme ochotu Číny hrát konstruktivní roli při řešení krize. Stejně jako naši čínští přátelé stojíme za přísným dodržováním Charty OSN a dodržováním norem mezinárodního práva, včetně práva humanitárního. Hlásíme se k principu nedělitelnosti bezpečnosti, který blok NATO flagrantně porušuje. Jsme hluboce znepokojeni nezodpovědnými a jednoduše nebezpečnými akcemi, které by mohly podkopat globální jadernou bezpečnost. Nelegitimní jednostranné sankce, které musí být zrušeny, nejsou přijatelné.

Rusko je otevřené politicko-diplomatickému urovnání ukrajinské krize. V dubnu 2022 však mírová jednání z naší strany v žádném případě nebyla ukončena. Budoucnost mírového procesu závisí pouze na připravenosti k vážnému rozhovoru s přihlédnutím k převládající geopolitické realitě. Bohužel ultimátní požadavky adresované Rusku hovoří pouze o izolaci od takové reality a nezájmu najít východisko ze současné situace.

Západem vyprovokovaná a pilně živená krize na Ukrajině je přitom dnes nejmarkantnějším, ale zdaleka ne jediným projevem záměrů udržet si dominanci na mezinárodním poli a unipolární světový řád. Není možné nepochopit, že NATO se snaží dát svým aktivitám globální rozsah s cílem proniknout do asijsko-pacifického regionu. Že některé síly vytrvale usilují o rozdělení společného eurasijského prostoru na síť "exkluzivních klubů" a vojenských bloků, jejichž cílem je brzdit rozvoj našich zemí a narušovat jejich zájmy. Toho se však nikomu nepodaří dosáhnout.

Právě rusko-čínské vztahy dnes ve skutečnosti fungují jako základní kámen regionální a globální stability, stimulují hospodářský růst a slouží jako garant pozitivní agendy v mezinárodních záležitostech. Jsou příkladem harmonické tvůrčí spolupráce mezi velmocemi.

Jsem si jist, že naše přátelství a partnerství, založené na strategické volbě národů obou zemí, bude i nadále růst a posilovat v zájmu blahobytu a prosperity Ruska a Číny. A to nepochybně usnadní současná návštěva předsedy Čínské lidové republiky v Rusku.

https://tass.ru/politika/17312135

19.3.2023 Situaci na Ukrajině lze řešit politicko-diplomaticky, Moskva je na to připravena. Budoucnost takového procesu však závisí na souhlasu zbytku se seriózním dialogem s přihlédnutím k realitě, uvádí článek ruského prezidenta Vladimira Putina pro deník People's Daily, jehož ruský text byl zveřejněn v neděli na Web Kremlu . "Rusko je otevřené politicko-diplomatickému urovnání ukrajinské krize. Ještě v dubnu 2022 však mírová jednání nebyla v žádném případě z naší strany ukončena. Budoucnost mírového procesu závisí pouze na připravenosti k vážnému rozhovoru, který vezme v úvahu převažující geopolitické skutečnosti," zdůraznil ruský vůdce. 

https://tass.ru/politika/17311507

3.3.2023 8 Rusko v lednu a únoru vyvezlo téměř dvakrát tolik pšenice než před válkou na Ukrajině, ukazují data společnosti Logistic OS. Ukrajinský vývoz zato za loňskou sezonou výrazně zaostává. Píše o tom agentura Bloomberg. Obilná dohoda Ruska a Ukrajiny, kterou loni v červenci dojednala OSN a Turecko a která Kyjevu umožňuje bezpečně vyvážet obilí z černomořských přístavů, vyprší 18. března (ČTK)

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v únoru zvýšily oproti lednu o 22,5 procenta na 521,2 miliardy rublů (zhruba 153 miliard Kč). Ve srovnání s loňským únorem však byly nižší o 46,4 procenta. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského ministerstva financí. V lednu příjmy činily 425,5 miliardy rublů, což byla jejich nejnižší měsíční úroveň od srpna 2020 (ČTK) 

Obchodní deficit Evropské unie s Ruskem se v prosinci snížil na třetinu úrovně před válkou na Ukrajině, uvedl dnes evropský statistický úřad Eurostat. Klesl dovoz uhlí, plynu a ropy z Ruska. Unie se snaží odstřihnout od ruského plynu a ropy a najít alternativní zdroje, vzhledem k tomu, že Moskva po začátku invaze přerušila dodávky plynu do EU (ČTK) 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5357622/eurostat-deficit-eu-v-obchodu-s-ruskem-klesl-na-tretinu-urovne-pred-valkou.html

Rusko se chystá poškozené potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 utěsnit a zakonzervovat, s opravou a opětovným zprovozněním nepočítá. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Každý z plynovodů má dvě potrubí a vybudovala je ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Tři z celkových čtyř potrubí loni v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstává neporušené (ČTK) 

24.2.2023 Spojené státy uvalily nové sankce na desítky firem po celém světě, které podporují ruskou schopnost válčit nebo pomáhají Rusku sankce obcházet, uvedl Bílý dům. Sankce zahrnují nová cla i zpřísňují vývozní podmínky, píše agentura Reuters. Na novém sankčním seznamu amerického ministerstva obchodu je téměř 90 subjektů z Blízkého východu, Evropy i Asie (ČTK)

  • Ekonomické sankce zaváděné ve spolupráci s partnery ze skupiny hospodářsky silných zemí G7 mají za cíl potrestat 250 lidí a firem, píše agentura AP s odvoláním na ministerstvo financí. Terčem jsou mimo jiné těžba a zpracovávání kovů v Rusku, dále banky nebo technologické společnosti napojené na výrobu zbraní. "Krok... jde proti aktérům podezřelým z obcházení sankcí ze zemí od Spojených arabských emirátů po Švýcarsko 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5348497/usa-oznamily-novou-vlnu-sankci-proti-firmam-a-jednotlivcum-v-rusku-i-jinde.html

24.2.2023 Ruská ekonomika nabírá rysy válečného hospodářství. Zatímco výdaje na obranu se zvyšují, příjmy státu klesají, včetně těch za prodej ropy a plynu. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnil německý ekonomický institut IW. Rusko letos podle ní zvýší výdaje na vnitřní a vnější bezpečnost o 25 % na 124,7 miliardy eur (ČTK).

24.2.2023 Den před ruskou invazí na Ukrajinu se mezi 500 nejbohatších lidí světa řadilo 23 Rusů. Jejich majetek podle žebříčku miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, činil 339 miliard dolarů (7,6 bilionu Kč). Po roce konfliktu se jmění těchto 23 ruských boháčů ztenčilo o pětinu - kleslo o 67 miliard dolarů, napsala dnes agentura Bloomberg (ČTK)

23.2.2023 Rusko bude věnovat zvýšenou pozornost posílení svých jaderných sil, uvedl dnes prezident Vladimir Putin v projevu u příležitosti Dne obránců vlasti, který odvysílala ruská státní televize. Do bojové pohotovosti podle něj Rusko převede novou mezikontinentální balistickou raketu Sarmat, bude pokračovat ve výrobě hypersonických střel Kinžal a v příštích letech rovněž přidá do své flotily nové jaderné ponorky (ČTK) 

21.2.2023 Rusko pozastavuje účast na smlouvě označované jako Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. V dnešním projevu k členům parlamentu a dalším představitelům vládnoucí elity to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Americký ministr zahraničí Antony Blinken jeho vyjádření označil za nezodpovědné, podle Washingtonu ale není jasné, zda bude mít oznámení praktické důsledky (ČTK). Rusko bude i nadále dodržovat limity na počet jaderných hlavic a jejich nosičů vymezené ve smlouvě Nový START, uvedlo včera v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Důvodem je podle něj zachování stability. Pozastavení ruské účasti na smlouvě oznámil při každoročním projevu k ruskému federálnímu shromáždění prezident Vladimir Putin (ČTK) 

17.2.2023 Od 1. dubna 2023 spouští Ruská centrální banka pilotní projekt skutečných transakcí s digitálním rublem za účasti 13 bank, uvedla na okraj fóra Cybersecurity in Finance Olga Skorobogatova, první místopředsedkyně centrální banky. .

"Projekt digitálního rublu plánujeme spustit 1. dubna s transakcemi mezi jednotlivci a platbami v podnicích obchodu a služeb na začátku, v této fázi. Okamžitě vás upozorňuji na to, že pilotní projekt bude pokračovat ve skutečných transakcích, skutečných zákazníků, ale pro omezený počet transakcí a pro omezený počet klientů u 13 bank, které již svou připravenost technicky potvrdily. Běžní zákazníci se v první fázi nebudou moci zapojit do testování a regulátor po jeho dokončení bude moci určit, jak rozšíří používání digitálního rublu. Poznamenala také, že 13 bank prošlo všemi testy - technickými i provozními. Regulátor očekává, že do pilotního projektu vstoupí 1. dubna s klienty, které identifikovali.

Již dříve Bank of Russia oznámila, že plánuje zahájit testování digitálního rublu na skutečných klientech od dubna 2023. Spuštění směny digitálního rublu za cizí měnu a otevření peněženek pro nerezidenty může nastat od roku 2024.

https://tass.ru/ekonomika/17074007

4.2.2023 Spojené státy převedly pro potřeby Ukrajiny více než pět milionů dolarů, které byly zabaveny ruskému podnikateli Konstantinu Malofejevovi, uvádí CNN s odvoláním na amerického ministra spravedlnosti Merricka Garlanda a jeho ukrajinského protějšku Andrey Kostina.Je to poprvé, co americké úřady zabavily majetek Rusů v rámci sankcí, a poprvé, kdy jsou finanční prostředky zaslány na pomoc Ukrajině. Toto tvrzení potvrdil jeho ukrajinský kolega. Prostředky podle něj půjdou na rekonstrukci země.

  • Řeč je o částce 5 379 876 dolarů a 94 centů, které byly uloženy na Malofeevově účtu u Sunflower Bank. V roce 2014 a poté znovu v dubnu 2022 na něj uvalily americké sankce za činy údajně zaměřené na podkopání suverenity a celistvosti Ukrajiny.
  • https://ria.ru/20230203/ukraina-1849676973.html 

1.2.2023 Rusko podle Spojených států nedodržuje své závazky plynoucí z jaderné dohody Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Neumožňuje totiž americkým vyslancům provádět inspekce na svém území, na které mají USA na základě dohody právo. S odvoláním na mluvčího amerického ministerstva zahraničí to dnes píše agentura Reuters. Náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov minulý týden uvedl, že současný stav rusko-amerických vztahů neumožňuje nové setkání ohledně jaderné dohody.

31.1.2023 Ve středu začíná v Rusku platit dekret, který zakazuje dodávky ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu. Zatím má platit 5 měsíců. Rozhodnutí je reakcí na dohodu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, EU a Austrálie, které loni od 5. prosince zavedly maximální cenu 60 USD za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Cenový strop je součástí reakce západních zemí na útok ruských vojsk na Ukrajinu.

Ruská plynárenská společnost Gazprom snížila v lednu tranzit plynu přes Ukrajinu na dosavadní minimum. Informoval o tom dnes list Vedomosti, který vychází z údajů Gazpromu. Podle nich by měl za leden vývoz přes Ukrajinu činit méně než jednu miliardu metrů krychlových (ČTK) 

24.1.2023 Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin znovu navrhl, aby se zabavoval majetek některým Rusům, kteří odešli ze země. S návrhem konfiskovat majetek ruských emigrantů, kteří "urážejí Rusko, jeho obyvatele, vojáky a důstojníky" přišel už nedávno. Napsala na tom stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ruský parlament by mohl omezit automobilovou přepravu přes hranice, upozorňují také ruská média (ČTK)

24.1.2023 Vývoz z Německa do Ruska loni klesl o 45 procent na 14,6 miliardy eur (přes 348 miliard Kč), což je nejméně od roku 2003. Ukazují to předběžná data německého Výboru pro hospodářské vztahy s východní Evropou, na která se dnes odvolává agentura Reuters (ČTK)

24.1.2023 Na konci roku 2022 vzrostl obchod mezi Ruskem a Čínou o téměř 30 procent na rekordních 192 miliard dolarů. Ruský export - 114 miliard, import z Číny - 76. Na začátku loňského roku si země stanovily cíl dosáhnout do roku 2024 úrovně 200 miliard. Problém je ale již prakticky vyřešen a do popředí se dostává diverzifikace tuzemských dodávek. Podle Generální celní správy Číny jen v první polovině roku 2022 vzrostl objem ruského exportu ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 téměř o 50 procent a dosáhl 51 miliard dolarů. Lví podíl na dodávkách - více než 75 procent - ​​tvoří minerální paliva, ropa a ropné produkty. Moskva za ně získala 38 miliard dolarů. Ve stejné době začali Číňané více nakupovat potraviny, barevné kovy, dřevo a chemické výrobky.

  • Podle Gleba Antipova, výkonného ředitele DC Engineering, bude obchodní obrat nadále růst, k čemuž přispívá výstavba nové energetické a logistické infrastruktury. Zejména se kromě hlavního plynovodu Power of Siberia aktivně rozvíjejí Yamal LNG a Arctic LNG-2 a probíhají jednání o vybudování dalšího plynovodu Power of Siberia-2 do Číny s kapacitou 50 miliard krychlových. metrů za rok. Navíc rozšiřují stávající smlouvy. Například Gazprom a čínský ropný a plynárenský gigant CNPC se dohodly na dodávkách dalších deset miliard metrů krychlových plynu ročně, čímž se celková částka zvýší na 48 miliard.
  • https://ria.ru/20230123/tovarooborot-1846211496.html

22.1.2023 Dodávky zbraní USA a NATO Ukrajině pro údery proti Ruské federaci povedou k reakci s použitím silnějších zbraní. Oznámil to v neděli předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin. Pokud Washington a země NATO dodají zbraně, které budou použity k úderům na civilní města a pokusu o dobytí našich území, jak hrozí, povede to k odvetným opatřením využívajícím více mocné zbraně".

  • Argumenty ostatních zemí, že "jaderné mocnosti dříve v lokálních konfliktech nepoužívaly zbraně hromadného ničení, jsou podle Volodina neudržitelné". "Protože tyto státy nečelily situaci, kdy by došlo k ohrožení bezpečnosti jejich občanů a územní celistvosti země. 
  • https://tass.ru/politika/16855381

20.1.2023 Podle nové studie, kterou vypracovali akademici Simon Evenett a Niccolò Pisani ze švýcarské univerzity v St. Gallenu a Mezinárodního institutu pro rozvoj managementu, se z Ruska po zahájení jeho invaze na Ukrajinu kompletně stáhlo jen zhruba 8,5 procenta západních podniků. Autoři výzkumu tak vyvracejí narativ, že podnikatelé z Evropské unie či skupiny G7 masově prchají z ruského trhu.

Studie také odhalila, že z Ruska odešlo více amerických firem (18 procent) než evropských (8 procent). Z těch, co v zemi zůstaly, mají největší zastoupení (19,5 procenta) podniky s německými vlastníky. Před válkou na Ukrajině bylo v Rusku registrováno 1404 západních společností.

https://www.e15.cz/ukrajina-vs-rusko-konflikt-valka-aktualne?    

17.1.2023 Od 19. ledna 2023 Bank of Russia spouští nový stálý nástroj pro poskytování jüanů - swapové transakce na prodej jüanů za rubly s jejich následným nákupem po dobu 1 dne s vypořádáním první části transakce dne datum jejího uzavření a vypořádání druhé části transakce následující pracovní den," stojí v prohlášení. Je třeba poznamenat, že denní maximální limit pro tento nástroj bude od 19. ledna stanoven na 10 miliard juanů. V případě potřeby Banka Ruska tento limit upraví. Transakce budou uzavírány na organizovaném obchodování Moskevské burzy v režimu neadresných transakcí v pracovní dny.

https://ria.ru/20230117/yuani-1845514586.html

11.1.2023 Obchodní válka, kterou Západ vyhlásil Rusku v obchodování s energetickými surovinami, začíná přinášet ovoce. Uvedlo to dnes nezávislé finské Středisko pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA), jehož analytici spočítali, že kvůli embargu na ruskou ropu Moskva v prosinci přicházela odhadem o 160 milionů eur (3,8 miliardy Kč) denně. To výrazně omezuje schopnost prezidenta Vladimira Putina financovat válku na Ukrajině. Rusko ale na vývozu fosilních paliv stále vydělává odhadem 640 milionů eur (15,4 miliardy Kč) denně. Zpráva institutu CREA uvádí, že opatření západních zemí byla do značné míry zodpovědná za to, že Rusku v prosinci o 17 procent klesly příjmy z vývozu fosilních paliv. Znamená to, že Rusko - jeden z největších světových producentů a vývozců ropy - zaznamenalo propad příjmů z vývozu fosilních paliv na nejnižší úroveň od konce loňského února, kdy Putin zahájil rozsáhlou invazi na Ukrajinu.

  • Ukazuje se tak, že máme nástroje, které Ukrajině pomohou zvítězit nad ruskou agresí. Je nezbytné snížit cenový strop na úroveň, která Kremlu odepře zdanitelné zisky z ropy, a omezit zbývající dovoz ropy a plynu z Ruska.
  • Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Austrálie a Evropská unie zavedly od 5. prosince cenový strop 60 dolarů za barel ruské ropy. Stalo se tak současně s krokem EU a Británie, které zavedly zákaz dovozu ruské ropy po moři. Výjimku má ropovod Družba, který zásobuje ropou vnitrozemské státy EU včetně České republiky.
  • Snížení cenového limitu na ruskou ropu na 25 až 30 dolarů za barel by snížilo příjmy Ruska z vývozu ropy nejméně o 100 milionů eur denně. Uvedené cenové pásmo je podle institutu stále vysoko nad náklady na těžbu a přepravu. Rusko podle zprávy CREA nenašlo smysluplnou alternativu k plavidlům vlastněným nebo pojištěným v zemích G7 pro přepravu ruské ropy a ropných produktů z přístavů v Baltském a Černém moři.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5293617/embargo-na-ruskou-ropu-pripravuje-moskvu-o-160-milionu-eur-denne-pocita-institut.html

10.1.2023 Rusko loni hospodařilo s rozpočtovým deficitem 3,3 bilionu rublů (1,06 bilionu Kč), což je zhruba 2,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Řekl to dnes ministr financí Anton Siluanov. Na vině jsou podle západních médií náklady na válku na Ukrajině. Rusko původně plánovalo přebytkový rozpočet (ČTK)

1.1.2023 Počet Rusů na seznamu lidí, kteří nesměli odejít kvůli dluhům, dosáhl do Nového roku 8 milionů lidí - nejvyšší číslo za 15 let. V současné době jsou v platnosti rozhodnutí o dočasném omezení práva dlužníků opustit Ruskou federaci v rámci 8 milionů exekučních řízení," řekla agentuře TASS tisková služba Federální exekuční služby Ruska. Před rokem, v prosinci 2021, platila omezení výjezdu v rámci 4,6 milionu exekučních řízení, uvedlo oddělení. V současnosti tak počet lidí, kterým není dovoleno vycestovat do zahraničí, dosáhl svého historického maxima a celková dynamika vykazuje pokračující růst. Jestliže před 10 lety bylo na seznamech se zákazem cestování asi 300 000 lidí, v roce 2016 - asi 1 milion, pak v prosinci 2019 - 3,4 milionu. Do začátku loňského léta nesmělo vycestovat do zahraničí 5,5 milionu Rusů.

V roce 2022 uplynulo 15 let od začátku uplatňování omezení práva dlužníků vycestovat do zahraničí - toto opatření vlivu zavedl zákon "O exekučním řízení", který vstoupil v platnost v roce 2008. Až do roku 2008 měli soudní exekutoři právo omezit vycestování do zahraničí pouze na dlužníky alimentů. Nejčastěji se v poslední době omezení práva vycestovat do zahraničí týká dlužníků na výživném, splátkách úvěrů a dluhů za bydlení a komunální služby. Jen v roce 2021 Rusové omezeni na cesty do zahraničí splatili dluhy v celkové výši přes 55,5 miliardy rublů.

https://tass.ru/obschestvo/16730833

31.12.2022 Indie do Ruska dodává mnoho produktů, část z nich směřuje do ruského obranného průmyslu. Indičtí představitelé doufají, že vzájemný obchod ještě vzroste. Často musejí volit alternativní obchodní trasy.

Britský list Guardian přišel s informací, že Indie ve velkém do Ruska dováží kůži pro výrobu vojenské obuvi. Nepřímo tím podporuje ruskou válečnou kampaň. Země mezi sebou dlouhá léta kultivují dobré vztahy. Indický premiér Naréndra Módí odmítl ruskou invazi otevřeně kritizovat a ani se nepřipojil k západním protiruským sankcím. Naopak, obchod mezi Ruskem a Indií vzrostl o závratných 413 procent. Indie se stala jedním z největších odběratelů levné ruské ropy. Rusko zas v Indii nakupuje výrobky, které už ze Západu nepřichází. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Indii obvinil, že umožnila Rusku využít efektivní způsob, jak obcházet západní sankce. Zároveň nabádá, aby země byla více proaktivní ve snaze ukončit ruskou agresi. Společnost Homera Tanning potvrdila, že do Ruska exportuje měsíčně kůži a koženou obuv v hodnotě 830 tisíc liber. Největšími příjemci jsou ruské společnosti Donobuv a Vostok, které jsou hlavními dodavateli obuvi pro ruskou armádu. I přes velký objem obchodu nejde o jednoduchou operaci. Několik velkých indických firem odmítlo s Ruskem obchodovat z obavy, že je zasáhnou západní sankce. Překážky jsou i během platby. Většina indických bank nepřijímá platby z Ruska a ty se často vracejí.

Přímá námořní cesta mezi Indií a Ruskem je aktivní pouze jednou v měsíci. Pro obchod se tedy využívají alternativní cesty. Výrobky putují přes Turecko nebo Írán.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-indie-umoznila-rusku-obchazet-sankce-mini-zelenskyj-222192#

31.12.2022 Rusko bude pokračovat v masivním ostřelování Ukrajiny, přičemž se bude zaměřovat především na energetickou infrastrukturu, uvedla v sobotu britská vojenská rozvědka. Odstup sedmi až deseti dnů však může zkrátit, aby zlomilo morálku Ukrajinců slavících pravoslavné Vánoce. Rusko se o svátcích bojí odvetných úderů.

  • Od října se Rusko drží obecného vzoru provádět intenzivní vlny útoků každých sedm až deset dní," uvedla britská rozvědka.  Je tu realistická možnost, že Rusko poruší pravidlo a zaútočí v příštích dnech ve snaze podlomit morálku ukrajinské populace v období (tamních) novoročních svátků.
  • https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-rusko-muze-zautocit-o-pravoslavnych-svatcich-varuje-britska-rozvedka-40418714#

28.12.2022 Ruský vývoz zemního plynu do Evropy skrze plynovody sestoupil letos na postsovětské minimum, ukázala data Gazpromu a výpočty Reuters. CEO Gazpromu Alexej Miller dnes prohlásil, že Gazprom vyvezl do zemí mimo bývalý Sovětský svaz 100,9 miliard kubíků plynu, o 46 % méně než v 2021 (Reuters, Bloomberg)

28.12.2022 Japonsko se připravuje na první dodávku ropy z Ruska za více než půl roku, informuje dnes agentura Bloomberg. Japonsko se připojilo k západním spojencům a uvalilo na Rusko sankce za jeho invazi na Ukrajinu, nepřistoupilo ale k přísným opatřením ohledně nákupu ruských energií. Vláda v Tokiu uvedla, že ruský projekt Sachalin-2 je důležitým zdrojem dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) do Japonska a dovoz ruské ropy je důležitý pro zajištění stabilního provozu a energetické bezpečnosti (ČTK)

27.12.2022 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret odvetný proti zavedení cenového stropu na ruskou ropu Západem tím, že zakázal dodávky ropy kupujícím, kteří se k tomuto stropu připojili v únoru. Dokument byl zveřejněn v úterý. "<...> Dodávky ruské ropy a ropných produktů zahraničním právnickým a fyzickým osobám jsou zakázány za předpokladu, že smlouvy na tyto dodávky přímo či nepřímo stanoví použití mechanismu pro stanovení cen. Stanovený zákaz platí ve všech fázích dodávek konečnému kupujícímu," uvádí vyhláška.

Dokument vstupuje v platnost 1. února 2023 a je platný do 1. července 2023. Zákaz dodávek ropy stanovený touto vyhláškou bude uplatňován přímo od 1. února a zákaz dodávek ruských ropných produktů - "od data stanoveného vládou Ruské federace, nejdříve však ode dne tato vyhláška vstupuje v platnost." Kabinet ministrů byl pověřen stanovit toto datum a přijmout akty směřující k provedení příslušného zákazu.

https://tass.ru/ekonomika/16700177

26.12.2022 Pád vraku sestřeleného ukrajinského dronu na leteckou základnu Engels v ruské Saratovské oblasti, která leží stovky kilometrů od frontové linie. Základna je od frontové linie na Ukrajině vzdálená stovky kilometrů. Gubernátor Saratovské oblasti, v níž se základna nachází, v pondělí ráno sdělil, že policie a bezpečnostní složky prověřují informaci o incidentu.

Již 5. prosince se ukrajinská armáda pokusila zaútočit na ruská vojenská letiště v Saratovské a Rjazaňské oblasti proudovými drony sovětské výroby. Systémy protivzdušné obrany tyto drony zachytily, ale při pádu trosek byli zabiti tři vojáci. Dvě letadla byla také lehce poškozena. 

https://www.e15.cz/ukrajina-vs-rusko-konflikt-valka-aktualne?

https://ria.ru/20221226/bespilotnik-1841275336.html

26.1.22022 Zástupce šéfa Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv zveřejnil v Rossijskaja Gazeta dlouhý článek o výsledcích roku 2022. Podělil se o šest klíčových poznatků z toho, co se stalo za posledních 12 měsíců. Podle politika to byl "obtížný, hrozivý, dramatický" rok - práh nové éry, která přináší zásadní změny ve všem. Proto jsou jeho výsledky celkem jasné.

  • První z nich je "Nacismus je blízko, ale nepřejde". Zástupce šéfa Rady bezpečnosti Ruské federace zdůraznil, že rozhodnutí zahájit speciální vojenskou operaci v únoru 2022 bylo obtížné a vynucené: šlo o bezpečnost a suverenitu Ruska samotného. A Rusko, jak ujistil, vyvine veškeré nezbytné úsilí, aby zajistilo dosažení cílů NMD.

  • Výsledek druhého: "Iluzí je konec, dnes jsme mnohem více odděleni od západního světa než sjednocovat." Rok 2022 podle Medveděva tyto naděje zlomil "jako koleno": ukázalo se, že "nyní není s kým vyjednávat se Západem, není nic a není potřeba". "Můžeme zapomenout na normální vztahy se Západem na roky, možná desetiletí dopředu," prohlásil. "Budeme rozvíjet vztahy se zbytkem světa."

  • Třetí výsledek: "epidemie rusofobie vyžaduje léčbu silnými prostředky." Politik upozornil na skutečnost, že rok 2022 a nejméně osm předchozích let proběhly ve znamení "rostoucí divoké, iracionální rusofobie v západním světě": snaží se zakázat jakéhokoli "ruského ducha", jakoukoli ruskou kulturu - dokonce i tu se již stal světovou klasikou. Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace si je ale jistý, "není možné Rusko a s ním i ruský svět pošlapat, rozdělit nebo podřídit cizí vůli".

  • https://tass.ru/politika/16685891

22.12.2022 Rusko a Írán zruší Evropu. Po analýze vývoje na energetickém a logistickém trhu za posledních šest měsíců dospěli k závěru, že sankce nejenže nezpůsobily kritické škody Rusku a Íránu, dvěma hlavním geopolitickým odpůrcům kolektivního Západu, ale také je přinutily posílit dvoustrannou spolupráci a zvýšit obchod zrychleným tempem. Najednou se ukázalo, že zatímco Washington, Londýn a Brusel sledují dění v NMD a naslouchají slzavým výzvám ukrajinského prezidenta, Moskva a Teherán cílevědomě a ve shodě budují nový dopravní koridor. Logistický řetězec podle západních expertů umožní oběma zemím nejen do značné míry kompenzovat ztráty vzniklé sankcemi.

  • Přibližně před šesti měsíci šel lví podíl obchodu přes přístavy v Baltském moři. Produkty ruských podniků, potravinářské produkty z našich polí a mnoho dalšího - to vše absolvovalo dlouhou 40denní cestu, po vodách Baltského moře, Severního moře , kolem Francie , Španělska , Itálie , proklouznutí Středozemním mořem a dále. Suezský průplav , takže nakonec obchází Arabský poloostrov a nakonec zasáhne indický přístav Bombaj, lodě urazily vzdálenost 14 tisíc kilometrů.
  • Ukázalo se, že pokud se zboží raftuje po řekách na jih do přístavu Astrachaň , Olya nebo Machačkala , pak po Kaspickém moři do íránských přístavů Astara, Anzali, Nowshahr a Amirabad jsou doslova na dosah. A co je nejdůležitější, tato trasa má nejen délku pouhých tří tisíc kilometrů, ale je také zcela chráněna před jakýmikoli západními sankcemi a provokacemi, protože je zcela v národních hranicích obou zemí. Je známo, že Rusko a Írán společně investují do "spojení" dopravního koridoru více než 25 miliard dolarů.
  • V Rusku se bavíme o zvýšení frekvence a objemu lodní dopravy na Volze a také o budování překladištní infrastruktury. Očekává se, že díky těmto opatřením budou moci po říčních plavebních dráhách proplout plavidla o výtlaku do šesti tisíc tun, přičemž nyní hloubka omezuje toto číslo na tři tisíce.
  • Iránská státní agentura IRSL již investovala více než deset milionů dolarů do modernizace přístavu Soljanka u Astrachaně. Investice zvýší překládku zboží až na 85 000 tun měsíčně. 
  • Druhá logistická trasa podle amerických analytiků povede přes Azovské moře. Moskva současně pracuje na zvýšení lodní dopravy po Donu . Dále bude ruské zboží posláno přes vody Azov přes aktivně obnovený přístav Mariupol do Turecka , které se již stalo klíčovým plynovým uzlem v jižní Evropě a nevadí mu stát se tranzitní zemí pro překládku zboží do sousedního Íránu. Faktem je, že tento směr je také zcela chráněn před všemi možnými hrozbami ze strany západní koalice, protože vody Azovského moře jsou nyní pokryty zeměmi DPR , Záporoží a Cherson .a pak - Krymský poloostrov. Iránské kolejnice již dosáhly přístavu Bandar Abbas a ve druhé fázi je hlavním úkolem dostat se k odbočce do přístavu Chabahar. Jakmile toto bude hotovo, můžeme mluvit o vytvoření nejkratšího logistického spojení s indickým přístavem v Bombaji.
  • V současné době je možné rozšířit přístavy na Volze, jak chcete, ale vše bude zbytečné, pokud z íránských přístavů nebude přímé železniční spojení. Nákladní nádraží je v tuto chvíli pouze v přístavu Amirabád. Íránci budují ne jednu, ale hned dvě pozemní cesty, z nichž jedna se přiblížila k hranicím Ázerbájdžánu a druhá směřuje do Turkmenistánu. K fyzickému propojení ruských a íránských výrobců zbývá ujít nějakých 160 kilometrů směrem na Ázerbájdžán, bavíme se však o ražení chodeb a tunelů přes horská pásma. V tuto chvíli Írán utratil 25 miliard dolarů na stavbu severovýchodního průchodu a je připraven utratit stejnou částku více, protože Baku projevuje živý zájem a je připraveno pomoci penězi ze své strany.
  • Indie na státní úrovni pracuje na projektu výstavby námořních železničních trajektů. Řeč je o pobřežních nákladních lodích, na jejichž palubě bude možné řídit železniční vozy, kde se hned po cestě mění dvojkolí z íránského rozchodu na indický (tedy britský). Dillí má tedy takový zájem, že je také připraveno investovat a není připraveno ztrácet čas.
  • V současné době jsou hlavní pozicí obchodu mezi Ruskem a Íránem především zemědělské produkty. Íránské ovoce přichází k nám - obilí pochází od nás. Z hlediska ruského dovozu obilí je Írán třetím nejvýznamnějším kupcem. Když si vzpomeneme, že trasa je postavena dále do Indie, tak se do počtu potenciálních kupců dá započítat jeden a půl miliardy Indů, za kterými je stále stejný počet Číňanů. A to si připomínáme za předpokladu, že obilí a další produkty ruských farmářů přijdou třikrát rychleji, což znamená, že to bude výrazně levnější. 
  • Pokud začne fungovat dopravní koridor, obchodní obrat mezi Ruskem a Íránem jen na této trase by mohl přesáhnout 40 miliard dolarů. 
  • Administrativa Joea Bidena v poslední době jednoduše prokopává zem nosem a hledá způsoby, jak nějak torpédovat nebo alespoň zpomalit formování rusko-íránského koridoru.
  • https://ria.ru/20221222/otmena-1840387903.html

18.12.2022 Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov oslovil na sociálních sítích ve třech jazycích muslimy po celém světě s výzvou ke sjednocení v boji proti NATO. Kadyrov pomocí textu v čínštině a také sdílení videa v angličtině a arabštině uvedl, že západní země ohrožují svět nejen zbraněmi, ale také ničením tradičních hodnot. Podle čečenského vůdce za posledních 100 let Spojené státy a Evropa zorganizovaly desítky válek, vojenských převratů a invazí po celém světě, které zabily miliony civilistů.

  • "Chtějí z nás udělat zvířata, se kterými se dá snadno manipulovat. To se nestane! Vyzýváme celý islámský svět, všechny příčetné lidi, aby se spojili proti našemu společnému nepříteli!" - říká text Kadyrovovy výzvy.
  • Severoatlantická aliance ohrožuje existenci celého světa. Ale Rusko, navzdory všem prognózám Západu, toto zlo napadlo a sebevědomě směřuje k vítězství. Nenechte si NATO diktovat, jinak brzy přijdou pošlapej svou vlast! Postav se se svými bratry na jednu stranu!" 
  • https://ria.ru/20221218/kadyrov-1839526867.html

9.12.2022 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Rovněž přiznal, že Moskva bude pravděpodobně v budoucnu muset uzavřít dohodu týkající se Ukrajiny.

Účastníky Minských dohod, především Německo a Francii, ovšem obvinil ze zrady a vytkl jim, že nyní poskytují Ukrajině dodávky zbraní. Cílem Minských dohod bylo ukončení války na východní Ukrajině, která začala v roce 2014 poté, co Moskva podpořila místní proruské separatisty, podotkla agentura ČTK.

Kritika byla reakcí na slova bývalé německé kancléřky Angely Merkelové, která pro týdeník Die Zeit řekla, že dohody představovaly pokus poskytnout Ukrajině čas a dát jí příležitost zlepšit svoji obranu. Putin rovněž zmínil, že další mobilizace ruských mužů není v plánu, neboť 150 tisíc nedávno povolaných mužů podle něj ještě nebylo nasazeno na frontovou linii. Ačkoliv to není poprvé, kdy Putin prohlásil, že odvody do armády skončily, Kreml odmítl vydat oficiální dekret, který by povolávání ukončil, připomněla stanice Al-Džazíra. Přiznal také některé nedostatky se zásobováním nově mobilizovaných mužů.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-putin-po-jadernem-utoku-smazeme-agresora-z-povrchu-zeme-221067#

9.12.2022 Rusko potřebovalo "začít dříve", aby mohlo jednat v situaci na Ukrajině, doufalo, že ji vyřeší mírovou cestou, řekl Vladimir Putin na tiskové konferenci po své návštěvě Kyrgyzstánu. "Zřejmě jsme se zorientovali pozdě, abych byl upřímný. Možná to všechno mělo začít dřív. Jen jsme doufali, že se dokážeme dohodnout v rámci minských mírových dohod. Ale co na to říct," řekl prezident. Již dříve bývalá německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že minské dohody jsou "pokusem dát Kyjevu čas na posílení". Putin poznamenal, že tato slova považuje za důkaz správnosti pozice Moskvy zahájit vojenskou operaci.

  • Ve vztazích mezi Ruskem a Západem je podle něj důvěra už "téměř na nule", po prohlášení Merkelové ale "není jasné, jak jednat, s kým a jaké záruky".
  • Ale stejně nakonec budeme muset vyjednávat. Už jsem mnohokrát řekl, že jsme na tyto dohody připraveni, jsme otevření, ale to nás samozřejmě nutí přemýšlet o tom, s kým máme co do činění. 
  • Minské dohody o řešení situace na východní Ukrajině, podepsané v roce 2015 ruským velvyslancem v Kyjevě Michailem Zurabovem , představitelkou OBSE Heidi Tagliaviniovou , bývalým prezidentem Ukrajiny Leonidem Kučmou a vůdci LPR a DLR Igorem Plotnickým a Alexandrem Zacharčenkem , stanovily příměří, stažení těžkých zbraní z linií dotyku a také ústavní reforma, jejímž klíčovými prvky měla být decentralizace a přijetí zákona o zvláštním postavení některých regionů Doněcké a Luganské oblasti . Tento plán však nebyl uskutečněn. 
  • https://ria.ru/20221209/ukraina-1837543128.html 
  • Ruská doktrína na rozdíl od americké nepočítá s preventivním úderem, pouze s odvetným: "To znamená, že pád hlavic nepřátelských raket na území Ruské federace je nevyhnutelný, padnou tak jako tak. Pravda, nic zůstane nepřítelem." Rusko může zároveň uvažovat o "převzetí do provozu" amerického vývoje, včetně myšlenky odzbrojujícího úderu. Nyní má ve srovnání se Spojenými státy nejen "modernější a ještě účinnější" řízené střely, ale hypersonické systémy, které "ve Státech ještě nejsou".

  • https://tass.ru/politika/16554497

2.12.2022 Rusko je připraveno opustit území okupované jaderné elektrárny v Záporoží výměnou za nepřetržitý tranzit ropy a plynu přes ukrajinskou část ropovodu Družba. Uvedl to ruský server Meduza s odkazem na zdroj z ruské vlády a zdroj z Kremlu. Družba se od pondělí stane hlavním způsobem přepravy ruské ropy do Evropy, neboť vstoupí v platnost omezení na dodávky ropy z Ruska. Podle zdrojů, na které se Meduza odvolává, Rusko údajně očekává, že výměnou za stažení vojsk z jaderné elektrárny získá záruky nepřerušeného tranzitu ropy a plynu přes Ukrajinu. Ukrajinou prochází jižní větev ropovodu Družba, který přepravuje ruskou ropu do Maďarska, na Slovensko, do České republiky a Polska. Celkem ropovod Družba zajišťuje přibližně třetinu všech dodávek ruské ropy do Evropy, podotýká Meduza.

  • Blíží datum 5. prosince, odkdy se stane ropovod Družba hlavním způsobem přepravy ruské ropy do Evropy, protože vstoupí v platnost evropské embargo na dodávky ropy z Ruska. Embargo se však týká pouze přepravy po vodě. 
  • Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov v korespondenci s Meduzou možnost takové dohody odmítl. Renat Karchaa, poradce šéfa Rosenergoatomu, uvedl, že by Záporožská jaderná elektrárna nebyla předána výměnou za stabilní tranzit plynu a ropy z Ruska přes Ukrajinu.
  • https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-meduza-rusko-je-ochotno-stahnout-se-ze-zaporozske-jaderne-elektrarny-40416338# 

29.11.2022 Rusko jedná s Kazachstánem a Uzbekistánem o uzavření "plynové unie", která by podpořila dodávky mezi těmito třemi státy a do dalších zemí, včetně Číny. S odvoláním na prohlášení místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka o tom dnes informovala agentura Interfax. Novak nerozvedl, co přesně by plynová unie obnášela a v jaké fázi se jednání nacházejí (ČTK)

28.11.2022 Rusko odložilo jednání s USA o strategických jaderných zbraních, která měla začít v úterý v Káhiře, informoval ruský deník Kommersant s odvoláním na vyjádření americké ambasády v Rusku. Podle amerického ministerstva zahraničí šlo o jednostranné rozhodnutí. Moskva podle ambasády uvedla, že navrhne nový termín jednání (ČTK)

25.11.2022 Rusko za devět měsíců na přímých výdajích utratilo za válku na Ukrajině 82 miliard dolarů (1,9 bilionu korun), uvedlo ukrajinské vydání ekonomického časopisu Forbes. Částka vynaložená na konflikt, který odsuzuje Kyjev i Západ, představuje zhruba čtvrtinu příjmů loňského rozpočtu Ruska (ČTK)

21.11.2022 Rusko se v první polovině fiskálního roku 2022-2023 poprvé stalo největším dodavatelem hnojiv do Indie. Nabídlo totiž slevy oproti převládajícím světovým cenám, a získalo tak více než pětinový podíl na trhu. S odvoláním na vládní a průmyslové zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters (ČTK)

11.11.2022 Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že Spojené státy přestávají považovat Rusko za zemi s tržní ekonomikou. Zrušilo tím status, který v posledních dvou dekádách omezoval možnost uplatnění antidumpingových cel na dovoz ruského zboží. Informovala o tom agentura Reuters (ČTK)

  • Ministerstvo obchodu ve čtvrtek uvedlo, že jeho analýza zjistila, že "rozsáhlé" vládní zásahy do ruské ekonomiky vedly ke zkreslení cen a nákladů. Podle něj se proto nedá určit, zda ruské společnosti spravedlivě stanovují ceny dovozu do Spojených států.
  • "Toto rozhodnutí dává Spojeným státům možnost uplatnit plnou sílu amerického antidumpingového zákona, který řeší pokřivení trhu způsobená rostoucími zásahy ruské vlády do ekonomiky," uvedlo ministerstvo v prohlášení.
  • Washington udělil Rusku status tržní ekonomiky v roce 2002, což byl zásadní krok pro přijetí Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2012. Americká obchodní komora v Rusku loni uvedla, že Moskva bude moci u WTO napadnout jakékoliv případné rozhodnutí Washingtonu o odebrání statusu tržní ekonomiky Rusku. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5221104/spojene-staty-prestaly-povazovat-rusko-za-trzni-ekonomiku.html

2.11.2022 Počet uprchlíků, kteří do Ruské federace dorazili od února z území Ukrajiny a Donbasu, přesáhl 4,7 milionu lidí. Oznámily to agentuře TASS orgány činné v trestním řízení. "Podle posledních údajů dorazilo do Ruské federace od února 4,7 milionu uprchlíků, včetně téměř 705 000 dětí," uvedl zdroj.

Více než 40 000 lidí, včetně 12 000 dětí, je v přechodných ubytovacích střediscích. Zbytek byl umístěn u příbuzných nebo soukromě. V TAPech je příchozím poskytována psychologická a právní pomoc. O lékařskou pomoc požádalo více než 87 tisíc lidí. Uprchlíkům je také poskytována jednorázová materiální pomoc ve výši 10 000 rublů na osobu. Celkem bylo vyplaceno více než 10,6 miliardy rublů.

https://tass.ru/obschestvo/16223423

27.10.2022 Vladimir Putin se zúčastnil výročního setkání Valdajského diskusního klubu. Všiml si rostoucí krize západní demokracie a nastínil možná východiska z ní. Západ podnikl řadu kroků k eskalaci, vždy si hrají na zhoršení," uvedla hlava státu s odkazem na krize kolem Ukrajiny, Tchaj-wanu a také na problémy s potravinami. Západ přitom nemá žádnou jednotu, je to pouze konglomerát zemí, mezi kterými je dost rozporů. Zbývají jen dvě cesty: nahromadit břemeno problémů, které "rozdrtí" všechny světové hráče, nebo problémy řešit společně, byť ne ideálně, ale účinnými způsoby.

  • Skutečná demokracie spočívá pouze v dodržování práva každého státu zvolit si vlastní model rozvoje společnosti, zdůraznil Putin. Západ se bojí alternativ, které se již ukazují jako účinné. Vývoj je ale nevyhnutelný. A Američané nejsou schopni nabídnout alespoň něco, snaží se všechny státy vměstnat do jednoho vzorce a odsuzují kulturu závadných národů. 

Putin se účastní Valdajských setkání od roku 2004, kdy klub vznikl. První konference se konala ve Velkém Novgorodu poblíž jezera Valdai. Odtud název. Pak jsme se přestěhovali do Soči. Letos jsme zvolili Moskvu. Formát: hodinové diskuse s odborníky z celého světa. Tentokrát vystoupilo 111 odborníků a politiků z více než 40 zemí včetně západních. Ale samozřejmě bylo více účastníků ze spřátelených států Blízkého východu, Asie, Afriky a SNS. 

https://ria.ru/20221027/politika-1827316415.htm

Éra západní dominance ve světě se vytrácí do minulosti - před nejdůležitějším a nejnebezpečnějším desetiletím od druhé světové války. Na plenárním zasedání mezinárodního diskusního klubu "Valdaj" to ve čtvrtek prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Rusko se nestaví proti západním elitám a nepředstírá hegemonii v novém multipolárním světě, postavilo se proti západní "neokoloniální" globalizaci skutečnou integrací a vyzvalo k "budování symfonie lidské civilizace". V odpovědi na otázky účastníků diskuse Putin řekl, že nevidí potřebu přesunu ruského kapitálu nebo znárodnění, vtipkoval o jaderné válce a vyprávěl anekdotu o zmrazení Němců.

O politice Západu

  • Západ si dělá nárok na všechny zdroje lidstva a " řád založený na pravidlech ", který navrhuje, je navržen tak, aby mu umožnil žít zcela bez pravidel. Není schopen samostatně řídit lidstvo, ale zoufale se o to snaží, s čímž "většina národů světa už nechce <...> se s tím smířit."
  • Západ ve své hře vsadil moc nad světem, ale "tato hra je jistě nebezpečná, krvavá a <...> špinavá": "Popírá suverenitu zemí a národů, jejich identitu a jedinečnost, nestaví zájmy druhých v jakémkoli stavu".
  • Na Západě si musí pamatovat - "kdo seje vítr <...> sklidí vichřici ." On a nová centra multipolárního světa budou muset zahájit rovnocenný rozhovor o společné budoucnosti a "čím dříve, tím lépe".

O jaderné hrozbě

  • "Dokud existují jaderné zbraně , vždy existuje nebezpečí jejich použití." Situace, ve kterých Rusko považuje za možné jej použít, jsou uvedeny v jeho doktríně.
  • Moskva nikdy nebyla první, kdo o možnosti použití jaderných zbraní hovořil, pouze "naznačovala" prohlášení západních vůdců. Rusko se domnívá, že ji Západ záměrně vydírá - například nikdo najednou nereagoval na výroky " malé bláznivé dívky " Liz Trussové, již bývalé britské premiérky.
  • Pro Rusko nedává žádný vojenský ani politický smysl zahájit jaderný úder na Ukrajinu a účelem "dnešního povyku kolem jaderných hrozeb" je vyvíjet tlak na spojence Moskvy, spřátelené a neutrální země.
  • Rusko podporuje plány MAAE na vyslání mise na ověření zpráv o "špinavé bombě" a "mělo by to udělat co nejdříve a co nejširší", protože Kyjev dělá vše pro to, aby zahladil stopy.

O operaci na Ukrajině

  • Pokud by Moskva nezahájila speciální vojenskou operaci, situace by se pro ni zhoršila a budoucí ztráty by byly větší. O podceňování nepřítele na Ukrajině nemá cenu mluvit .
  • Hlavním úkolem operace zůstává pomoc Donbasu. Rusko nemohlo jednoduše uznat nezávislost svých republik: "Oni sami nepřežijí, to je zřejmý fakt."
  • Události na Ukrajině lze částečně interpretovat jako občanskou válku, protože Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, jehož části skončily v různých státech. "Jediným skutečným, <...> vážným garantem ukrajinské státnosti, suverenity a územní celistvosti by mohlo být pouze Rusko, které vytvořilo dnešní Ukrajinu."
  • Moskva je stále připravena na jednání s Kyjevem, byl to on, kdo se rozhodl v nich nepokračovat. Washington by mu měl dát signál o nutnosti řešit problémy mírovou cestou.

O situaci v Rusku

  • Události na Ukrajině ukázaly, že Rusko je skvělá země, která se pod sankcemi ukázala být silnější, než si kdokoli myslel, včetně jí samotné. Vrchol potíží způsobených sankcemi v ekonomice je již za námi a žádný z úředníků za poslední rok svým jednáním nezklamal.
  • Kvůli speciální vojenské operaci utrpí Moskva ztráty , především lidské, ale jsou zde i "obrovské zisky": "To, co se děje, bezpochyby prospívá Rusku a jeho budoucnosti."
  • V Rusku se rozvinul téměř naprostý konsenzus o nutnosti bojovat s vnějšími hrozbami, "lidé absolutně prozápadní orientace" tvoří malou část společnosti.

Vztahy s Indií a Čínou

  • Rusko zachází s Čínou jako s blízkým přítelem a stejné přátelství se vyvinulo i mezi jejich vůdci. Putin však v únoru nevaroval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga před nadcházející vojenskou operací.
  • Ve vztazích s Indií Rusko nikdy nemělo "obtížné problémy": "Vždy jsme se podporovali jen navzájem." Když Dillí požádalo o zvýšení dodávek hnojiv, zvýšily se více než sedminásobně.
  • https://tass.ru/politika/16176645

25.10.2022Ruský prezident Vladimir Putin oznámil potřebu vytvořit plán, který by uspokojil potřeby sil zapojených do speciální operace. "Musíme se zaměřit na skutečnou situaci, skutečné potřeby v různých oblastech, musí existovat jasný plán," řekla hlava státu na schůzce s vládní koordinační radou, aby uspokojila potřeby vojáků.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden na zasedání Rady bezpečnosti oznámil vytvoření koordinační rady pro potřeby speciální operace. Její práci vedl premiér Michail Mišustin. Účelem nové struktury je vytvořit cíl ve všech klíčových oblastech, včetně dodávek zařízení a strojů, stavebních prací a zajištění dopravy. Struktura orgánu zahrnovala místopředsedy vlády, zástupce orgánů činných v trestním řízení, sociálně-ekonomického bloku vlády, prezidentské administrativy a Státní rady.

https://ria.ru/20221025/plan-1826718967.html

25.10.2022 Moskva podala oficiální stížnost na Washington a Kyjev kvůli jejich neplnění závazků v rámci jejich vojensko-biologických aktivit na Ukrajině, vyplývá z dopisu stálého představitele Ruska při OSN Vasilije Nebenziho generálnímu tajemníkovi OSN a předseda Rady bezpečnosti.

  • "V souladu s článkem 6 Úmluvy (Úmluva o biologických zbraních (BTWC). - pozn. red.) Rusko zasílá formální stížnost Radě bezpečnosti, která obsahuje všechny možné důkazy potvrzující její platnost, a znovu žádá o schůzku 27. října, 2022, aby Rada bezpečnosti OSN zvážila přiložený návrh rezoluce.
  • Návrh rezoluce navržený Ruskem je zaměřen na vytvoření komise pro vyšetřování obvinění proti Spojeným státům a Ukrajině ohledně práce biologických laboratoří v bývalé sovětské republice. Nebenzia žádá, aby byli o této iniciativě neprodleně informováni všichni členové Rady.  
  • Článek 6 BTWC uvádí, že "jakýkoli smluvní stát ... úmluvy, který zjistí, že jakýkoli jiný smluvní stát porušuje závazky vyplývající z ustanovení úmluvy, může podat stížnost Radě bezpečnosti OSN". 
  • Již dříve generálporučík Igor Kirillov , vedoucí sil radiační chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil , uvedl, že na území Ukrajiny byla vytvořena síť více než 30 biologických laboratoří, které pracují v zájmu Pentagonu . Podle něj Spojené státy po zahájení ruské speciální vojenské operace odstranily z bývalé sovětské republiky vše, aby pokračovaly ve svém vojensko-biologickém programu.
  • https://ria.ru/20221025/zhaloba-1826784236.html

10.10.2022 Moskevská akciová burza zahájila dnešní obchodování prudkým poklesem, reagovala tak na vývoj rusko-ukrajinského vojenského konfliktu. Akciový index MOEX podle agentury AFP poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu sestoupil pod hranici 1800 bodů. Později však velkou část ztrát smazal (ČTK)

10.10.2022 Rusové během ranní špičky bombardují města po celé Ukrajině. Ruské síly v pondělí kolem osmé hodiny ráno provedly masivní raketové útoky na řadu ukrajinských měst. Exploze kromě Kyjeva hlásí také Žytomyr, Lvov, Chmelnyckyj, Dnipro či Ternopil. Letecký poplach je hlášen na celém území Ukrajiny. Rusko na území Ukrajiny zatím vypálilo celkem 75 raket, 41 z nich zneškodnila protivzdušná obrana.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-rusove-behem-ranni-spicky-bombarduji-mesta-po-cele-ukrajine-40411064#

8.10.2022 V Moskvě začalo zatýkání v řadách armády, oznámila ukrajinská tajná služba, jejíž tvrzení nelze jiných zdrojů ověřit. Elitní jednotka ruské gardy míří do centra města, výjezdy z města jsou přísně kontrolovány, uvedla ukrajinská tajná služba na twitteru. Ukrajinská tisková agentura Unian píše, že do centra ruské metropole míří také policejní jednotky. Podle neověřených informací odvolal prezident Vladimir Putin z funkcí čelní představitele branné moci: ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova.

"Ví se o množství zatčení, zadržení a o blokování vojska. Všechny vojenské jednotky na obvodu Moskvy jsou ve vysoké pohotovosti," tvrdí ukrajinská rozvědka s tím, že důvod není jasný.

  • Podle Unianu se mluví o tom, že šéf takzvané Wagnerovy armády Jevgenij Prigožin a čečeneský vůdce Ramzan Kadyrov chtějí dosáhnout výměny ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. 
  • Kadyrov, který byl od začátku ukrajinské války dvakrát povýšen, nedávno obvinil ruské armádní velení, že není schopné rychle zareagovat na zhoršení situace na ukrajinském bojišti. Domnívá se také, že by Rusko mělo použít na Ukrajině jaderné zbraně. 
  • K četným personálním změnám v armádě z minulých dní přibyla další - velitelem jednotek na Ukrajině se stal dosavadní velitel Jižního vojenského okruhu a velitel ruských vzdušných a kosmických sil Sergej Surovikin, který má ze své působení v Sýrii přezdívku Surovyj. V pátek přišel o post velitele Východního vojenského okruhu generál Alexandr Čajka. Už začátkem týdne se potvrdily zprávy, že velení se změnilo i u Západního vojenského okruhu a minulý týden přišel o svou funkci náměstek ministerstva obrany zodpovědný za logistiku.
  • https://echo24.cz/a/SEVDj/zpravy-zahranici-rusko-zatykani-vojaku-v-moskve?

5.10.2022 Vladimir Putin podepsal federální ústavní zákony o přijímání nových území do Ruska a utváření nových subjektů federace. Dokumenty jsou zveřejněny na internetovém portálu právních informací.Rusko zahrnovalo LPR , DPR , Záporoží a Chersonské oblasti .Stalo se tak po referendech, která se v těchto regionech konala ve dnech 23. až 27. září. V DLR pro toto rozhodnutí hlasovalo 99,23 procenta voličů, v LPR - 98,42 procenta, v Chersonské oblasti - 87,05 procenta a v Záporoží - 93,11 procenta.

https://ria.ru/20221005/dogovor-1821611903.html

4.10.2022 Od 21. září (mobilizace) vstoupilo do Kazachstánu více než 200 000 Rusů a 147 000 zemi opustilo, uvedl ministr vnitra Marat Achmetžanov."Přes 200 000 ruských občanů vstoupilo do Kazachstánu a k dnešnímu dni 147 000 opustilo zemi," řekl Achmetzhanov novinářům v úterý na okraj vlády.

https://ria.ru/20221004/kazakhstan-1821345329.htm

4.10.2022 Rusko na Ukrajině ukradlo obilí nejméně za 530 milionů dolarů. Zjistila to agentura AP při společném vyšetřování s investigativním projektem Frontline americké stanice PBS. Ze satelitních snímků a dat z námořních radiových transpondérů podle AP vyplývá, že přes 30 lodí podniklo více než 50 plaveb, při nichž přepravilo obilí z Ruskem obsazených územích na Ukrajině do přístavů v Turecku, Sýrii, Libanonu a dalších zemí (ČTK)

23.9.2022 Ruská vláda hodlá v letošním roce vynaložit 400 miliard rublů z fondu národního blahobytu na investiční projekty v infrastruktuře. Uvedl to dnes náměstek ruského ministra hospodářství Ilja Torosov. Rusko už z tohoto státního fondu letos vynaložilo 535 miliard rublů na udržení finanční stability, informovala agentura Reuters (ČTK)

21.9.2022 Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, kterou zdůvodnil ochranou suverenity a územní celistvosti Ruska. Částečná mobilizace se vztahuje na jednotky v záloze nebo na část území a platí od dnešního dne. V mimořádném proslovu k národu řekl, že rozhodnutí již podepsal.

Putin řekl, že je třeba přijmout naléhavé rozhodnutí, aby Rusko ochránilo lidi v "osvobozených zemích". "Proto jsem požádal ministerstvo obrany, aby souhlasilo s 'částečnou mobilizací'." Shrnul, že Západ vydírá Rusko, které má mnoho zbraní jak na takové útoky odpovědět. "Použijeme všechny zdroje, které máme, abychom ochránili naše lidi," řekl v projevu. Ten zakončil s tím, že věří v důvěru Rusů. Putin také uvedl, že Rusko podpoří referenda ve čtyřech ukrajinských regionech.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-putin-vyhlasil-castecnou-mobilizaci-214815#

20.9.2022 Americké ministerstvo spravedlnosti žádá americké zákonodárce, aby umožnili konfiskaci ruského majetku ve prospěch Ukrajiny. Uvádí se to v textu úvodního projevu, který v úterý rozeslal Andrew Adams, vedoucí pracovní skupiny ministerstva spravedlnosti pro identifikaci a zabavení ruského majetku získaného podle názoru amerických úřadů nezákonně nebo v souladu s omezeními Washingtonu uvalenými na Moskvu podle záminka situace kolem Ukrajiny. Vystupuje na slyšeních před bankovním výborem Senátu Kongresu USA. Jde o iniciativu, která "umožňuje převést na Ukrajinu výnosy získané ze zabaveného majetku" ruských podnikatelů "na kompenzaci škod způsobených ruskou agresí," argumentoval Adams. Taková možnost podle něj "rozšíří zdroje a prostředky ministerstva spravedlnosti" v případě "použití zabavených prostředků na náhradu škod způsobených Ukrajině". Jak vysvětlil vedoucí týmu, udělení tohoto druhu pravomoci vyžaduje změny mnoha amerických zákonů upravujících používání zabavených finančních prostředků.

  • Jak již dříve v rozhovoru pro agenturu TASS řekl ředitel Severoamerického odboru ruského ministerstva zahraničí Alexander Darchiev, možná konfiskace ruských aktiv americkými úřady ve prospěch Ukrajiny konečně ukončí bilaterální vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Poznamenal, že v současné realitě bilaterálních vztahů jsou všechna aktiva spojená tak či onak s Ruskem, včetně diplomatického majetku, vysoce ohrožena.
  • https://tass.ru/ekonomika/15810043 

15,9,2022 Plynovod Síla Sibiře 2, určený k dodávce plynu do Číny, se ve skutečnosti může stát náhradou za ruský plynovod Nord Stream 2, řekl ruský vicepremiér Alexander Novak ."No, vlastně ano," odpověděl Novak na otázku, zda by se plynovod Power of Siberia 2 mohl stát náhradou za Nord Stream 2, vzhledem k jejich podobným kapacitám, v rozhovoru pro televizní kanál Rossiya 1.Novak dříve ve čtvrtek uvedl, že v blízké budoucnosti se očekává konečná dohoda s Čínou o plynovodu Power of Siberia 2, objem dodávek bude 50 miliard metrů krychlových plynu ročně. Představitelé Gazpromu říkají , že Čína zvyšuje žádosti o dodávky plynu přes Power of Siberia, v září pravidelně překračují denní smlouvy.

https://ria.ru/20220915/gazoprovod-1817134263.html

11.9.2022 Nadcházející setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v rámci summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v Uzbekistánu je symbolické a bude signálem Západu, že Peking podporuje Moskvu. Informuje o tom německý list Handelsblatt . Lídři obou zemí podle ní povedou 15. a 16. září v Uzbekistánu rozhovory, aby nastínili vyhlídky spolupráce - mělo by jít o ekonomickou a vojenskou interakci a o to, jak mohou Rusko a Čína společně vzdorovat Západu.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15716875

7.9.2022 Rusko jedná o výstavbě dalšího plynovodu do Číny, který povede přes mongolské území. Na ekonomickém fóru ve Vladivostoku to dnes oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Moskva se zároveň dohodla s vládou v mongolské metropoli Ulánbátaru, že ruská společnost Rosněfť bude do Mongolska dodávat ropné produkty (ČTK)

4.9.2022 V důsledku toho se v podmínkách sankcí a prudce pokleslého dovozu kurz stabilizoval kolem 60.To ale pro stát není výhodné. Rozpočet se tvoří mimo jiné prostřednictvím daní na exportéry. Jejich výnos klesá - méně peněz v pokladně. Oslabení dolaru na domácím trhu o jeden rubl - minus 200 miliard.Podle prvního místopředsedy vlády Andreje Belousova je optimální směnný kurz pro průmysl 70-80. "Padesát pět šedesát je příliš. Zvláště na pozadí deflace a vysokých úrokových sazeb," vysvětlil.

Dalším faktorem je odmítání "toxických" dolarů a eur, přechod na platby v alternativních měnách. V Rusku toto číslo již dosáhlo 75 procent.Zbytek zemí BRICS jde stejným směrem. V červenci zaujal jüan páté místo v mezinárodním obchodu - více než dvě procenta. Před námi je stále dolar - hlavní rezervní měna. Za pár měsíců tento status samozřejmě neztratí. Kvůli politice Západu je však stále méně důvěryhodný. A nikdo nechce riskovat majetek - ani obyvatelstvo, ani stát. Všichni pochopili, že USA a EU mohou kdykoli zablokovat úspory jiné země. Polovina ruských devizových rezerv byla zmrazena, banky byly odpojeny od SWIFTu. Na druhou stranu, dodává Goykhman, by se nemělo zapomínat na všeobecné posilování dolaru ve světě kvůli zpřísňování měnové politiky amerického Federálního rezervního systému. Pokud se diskontní sazba 21. září opět zvýší o 0,75 procentního bodu, americká měna poroste na ceně.

https://ria.ru/20220904/rubl-1813400143.html

15.7.2022 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek svolal poradu své bezpečnostní rady, sdružující jeho nejbližší spolupracovníky. Kreml bez dalších podrobností uvedl, že na poradě se probírala "aktuální situace v regionech", napsal na svém webu list Kommersant. S referáty vystoupili šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov a ministr vnitra Vladimir Kolokolcev.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/putin-svolal-narychlo-bezpecnostni-radu-40403086#

30.6.2022 Rusko říká, že stáhlo část jednotek v Černém moři (Hadí ostrov), aby pomohlo exportu obilí (Bloomberg).

27.6.2022 Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli večer Moskvě vypršela lhůta na zaplacení zhruba 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy Kč) úroků ze zahraničních dluhopisů. Moskva peníze na zaplacení má, západní země jí ale kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit. Ruský ministr financí Anton Siluanov situaci označil za frašku.

Rusko již uvedlo, že splatnou částku investorům odeslalo, finanční sankce uvalené na něj po invazi ale Moskvě znemožňují přístup k základní finanční infrastruktuře, aby mohla zahraničním věřitelům zaplatit podle zvyklostí. 

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/rusko-se-ocitlo-v-platebni-neschopnosti-40401304#

25.6.2022 Rusko a Bělorusko jsou připraveny přijmout veškerá opatření, aby uspokojily potřeby světových trhů tváří v tvář přerušení dodávek potravin a hnojiv. Jednalo se o tom na sobotním jednání prezidentů Ruska a Běloruska Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka v Petrohradu, v den 30. výročí navázání diplomatických vztahů mezi zeměmi.

Během rozhovorů Lukašenko požádal Putina, aby zvážil možnost zrcadlové reakce na lety NATO s jadernými zbraněmi poblíž hranic Běloruska, a on naopak poznamenal, že to zatím není nutné. Bezpečnost Běloruska bude zajištěna mimo jiné díky komplexům Iskander-M převedeným ruskou stranou, poznamenal ruský vůdce.

Bělorusko je znepokojeno konfrontační politikou úřadů Litvy a Polska, zdůraznil na setkání běloruský vůdce. "Jsme velmi stresováni situací a politikou našich sousedů. Vy, obecně, víte, to je vedení Polska a vedení Litvy. Politika v konfrontacích. A těch máte dost, zvláště na Ukrajině V poslední době jsou žoldáci nejvíc, jak si všimneme, z Polska. Nechápu, proč potřebují tuto, [tuto] konfrontaci, ale je jasné, že jim stojí za zády, tlačí atd. Ale politika je nechutné, chování je agresivní," řekl Lukašenko.

Negativně hodnotil rozhodnutí Litvy zakázat tranzit ruského zboží do Kaliningradu s tím, že tyto akce "se podobají vyhlášení války".

https://tass.ru/politika/15034161

23.6.2022 Rusko podle všeho zbankrotuje tuto neděli o půlnoci. Pokud se nestane něco nepředpokládaného. Půjde o první bankrot Ruska na zahraniční dluh od začátku roku 1918. Tehdy Leninovi bolševičtí soudruzi odmítli uznat carský dluh. Nadcházející nedělní bankrot znamená, že Rusku nepůjčí ani Čína. Rusko peníze na splacení dluhu má, ale splátku mu znemožňují sankce. Rusko se tak musí financovat hlavně prodejem plynu a ropy, což mu ale vzhledem k růstu cen na světových trzích zatím nečiní takové potíže, jak mnozí soudili při uvádění sankcí letos v únoru a v březnu.

https://www.kurzy.cz/zpravy/658590-znarodneni-cez-by-stat-stalo-minimalne-200-miliard-korun-rusko-zbankrotuje-v-nedeli-o-pulnoci/

"Dnem X" pro veřejný dluh v cizí měně je prvních deset dní v červenci. Faktem je, že 24. června přicházejí platby v dolarové emisi "Rusko-2028". A doba odkladu, během níž musí emitent (Rusko) vyřešit problém s platbami, není standardních 30, ale 15 dní, říká.

Zhruba za dva týdny budeme vědět, jak účinné toto opatření bylo. Po 24. červnu bude jasné, zda držitelé ruských eurobondů považovali včera navržené schéma pro sebe za přijatelné, " shrnuje Kovalev.

Rozhodnutí založit si speciální účet pro případ splácení zahraničního dluhu je originální a relativně snadné východisko, poznamenává Ekaterina Kosareva, vedoucí partnerka analytické agentury VMT Consult.

- Tak, Rusko říká, že tam jsou peníze, a neodmítá platit své dluhy. Je to signál, a to i pro občany země, kteří jsou v médiích zastrašováni hrozným slovem "výchozí," poznamenává. Podle experta Západ dává Rusku paprsky do kol, všemi možnými způsoby se staví proti průchodu platby ve stanovený den.

https://iz.ru/1354317/sofia-smirnova/vashim-za-nashi-rossiia-budet-vyplachivat-vneshnii-dolg-v-rubliakh

22.6.2022 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle agentury Interfax podepsal dekret, kterým se stanoví dočasné postupy ohledně obsluhy zahraničního dluhu. Učinil tak v čase, kdy zemi vystavené západním sankcím za její vojenskou invazi na Ukrajinu hrozí, že své dluhy nebude schopna splácet. Stalo by se tak poprvé od bolševické revoluce před více než 100 lety (ČTK)

  • Prezident už podepsal podobný výnos na počátku března. Rusko tehdy rozšířilo seznam nikoliv přátelských zemí, kterým bude závazky splácet jen v rublech. Na seznamu byla do té doby jen Česká republika a Spojené státy, nově k nim přibyly všechny země Evropské unie, Ukrajina a dvě desítky dalších států, které po začátku ruské invaze na Ukrajinu zavedly proti Rusku sankce nebo se k nim připojily.
  • Kreml uvádí, že není důvod pro to, aby Rusko své dluhy nesplácelo. Moskva tvrdí, že finanční prostředky má, problém s výplatou úroků držitelům dluhopisů podle ní představují pouze západní sankce. Viní také Západ, že se snaží přimět Rusko k umělému neplnění závazků.
  • Takzvaný default, tedy situace, kdy by Rusko přestalo být schopné dluh splácet, by podle Reuters mohl nastat koncem června. Rusko mělo 27. května zaplatit úroky z dluhopisů ve výši 71,25 milionu dolarů (1,66 miliardy Kč) a 26,5 milionu eur (655 miliard Kč). Rusko uvedlo, že převedlo hotovost do národního depozitáře pro vypořádání, ale sankce mu pravděpodobně zabránily v dalším postupu. Aby se předešlo selhání, musí peníze přistát na účtech držitelů dluhopisů ve 30denní dodatečné lhůtě po datu splatnosti. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5046311/putin-podepsal-dekret-o-obsluze-zahranicniho-dluhu-za-splneny-zavazek-vuci-svym-veritelum-bude-rusko-povazovat-platbu-v-rublech.html

20.6.2022 Ruský rubl zpevnil na 55,47 RUB za dolar, je to nejsilnější úroveň od rok 2015 (Bloomberg). 

20.6.2022 Mezi Ruskem a Kazachstánem se rozhořela obchodní válka - Rusko nejprve v neděli začalo omezovat vývoz kazachstánské ropy přes přístav v Novorossijsku, zatímco Kazachstán pak pozastavil tranzit ruského uhlí. Napsal to dnes na svém webu běloruský opoziční list Naša Niva, kazachstánské úřady to ale odmítají (ČTK)

13.6.2022 Litva se bude chtít odpojit od ruské elektrické soustavy již v roce 2024, o rok dříve, než původně plánovala, prohlásila to litevská presidentská kancelář (Reuters) 

13.6.2022 Čína po únorovém zahájení rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu předstihla Německo na pozici největšího dovozce ruských energií. Ve své zprávě to dnes uvedlo nezávislé finské Středisko pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA). Rusko podle něj za prvních 100 dnů války, tedy od 24. února do 3. června, získalo z prodeje ropy, uhlí a zemního plynu asi 93 miliard eur (ČTK)

11.6.2022 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, podle kterého se v Rusku nebudou plnit rozhodnutí Evropského soud pro lidská práva přijatá po 15. březnu. Oznámil to v sobotu Kreml. Zákon tento týden schválili ruští poslanci a senátoři. Rusko v polovině března ohlásilo odchod z Rady Evropy, pod kterou štrasburský soud spadá. Podle nového zákona se bude odškodnění, které nařídil soud, napříště vyplácet pouze v rublech a pouze na účty v ruských bankách. Peněžní odškodnění smí generální prokuratura vyplácet do 1. ledna 2023. Napříště rozsudky Evropského soudu pro lidská práva nebudou důvodem ke změně rozhodnutí ruských soudů.

Rada Evropy (RE), která dohlíží na stav demokracie a lidských práv ve více než čtyřech desítkách členských zemí, 16. března oznámila, že kvůli invazi na Ukrajinu vyloučila Rusko. Výbor ministrů RE v prohlášení uvedl, že Ruská federace přestává být po 26 letech členskou zemí organizace.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/rusko-uz-nebude-plnit-verdikty-ze-strasburku-putin-podepsal-novy-zakon-40399821#

11.6.2022 Výdaje na provize: Rusové byli nuceni platit za skladování měny. Situace je komplikovaná: dovoz se snížil o více než polovinu, a to jak kvůli sankcím, tak kvůli logistickým problémům, zatímco vývoz se změnil jen velmi málo. V důsledku toho se rubl ukázal jako nejsilnější měna na světě, pokud se počítá od začátku roku, a centrální banka již zrušila většinu měnových omezení zavedených v únoru až březnu (což zatím nepomáhá hodně zastavit růst směnného kurzu). Ale devizové transakce se kvůli stále rostoucímu objemu sankcí vůči ruskému finančnímu systému ukázaly jako rizikové.

  • Zavedení provize za držení oběživa na běžných účtech může být pravděpodobně spojeno s přebytkem dolarové likvidity v bankovním systému země. Ve skutečnosti je tato akce podobná stanovení záporných úrokových sazeb na takových účtech.
  • Zavedení provize za držení měny je zcela jednoduché a jasně zapadá do trendu dedolarizace.

  • Zdá se, že zatímco měna může být uložena na makléřských účtech, - řekl Dodonov v rozhovoru pro Izvestija. "I když postupem času se provize zjevně rozšíří i na ně. Kromě toho banky v Rusku ze zákona zatím nemohou stanovit záporné sazby na vklady v cizí měně, takže tam můžete ukládat měnu. Vláda podle informací médií projednává možnost legislativního povolení bankám stanovit záporné sazby na vklady v cizí měně, zatím se ale bavíme pouze o vkladech pro právnické osoby. Některé banky přitom již odmítají otevírat vklady v cizí měně, takže tato možnost může být brzy nedostupná.

  • Podle Dodonova se atraktivita držení prostředků v cizí měně pravděpodobně sníží. To mimochodem odpovídá neformálnímu kurzu Centrální banky Ruské federace k dedolarizaci bankovního systému. Postupem času se tedy měnové úspory pravděpodobně stanou stále toxičtějším aktivem, od kterého je třeba se vzdálit.

  • https://iz.ru/1348123/dmitrii-migunov/komissionnye-raskhody-rossiian-zastavili-platit-za-khranenie-valiuty<br>

9.6.2022 Ruský prezident Vladimir Putin bude nově moci uvalit rozsáhlá omezení na fungování ruského finančního a bankovního systému. Státní duma ve středu schválila ve třetím čtení zákon, který to hlavě státu umožňuje. Jedná se o protiopatření vůči "nepřátelským akcím USA a dalších cizích států".

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/putin-ziska-moc-nad-veskerymi-usporami-rusu-schvalila-statni-duma-40399530#

9.6.2022 Ruské síly okupující největší evropskou jadernou elektrárnu v záporožském Enerhodaru se ji snaží odpojit od ukrajinské energetické soustavy a připojit ji k ruské. Velmi nebezpečné, prohlásil generální ředitel ukrajinské státní ropné a plynárenské společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko.

Podle něj by například Německo mohlo začít dovážet elektřinu vyrobenou v ukrajinských jaderných elektrárnách, i když samo už nechce jádro využívat. Vitrenko tvrdí, že ukrajinská elektřina je v tuto chvíli schopna nahradit 10 miliard metrů kubických ruského plynu. Výhodou takové transakce by navíc podle něj bylo, že by Evropa financovala ukrajinskou armádu a navíc by na tom bezprostředně získala.

https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/rusove-se-snazi-pripojit-zaporozskou-jadernou-elektrarnu-k-ruske-siti-40399552#

26.5.2022 Šéfka centrální banky Elvira Nabiullina varovala, že nadcházející čtvrtletí budou náročná kvůli adaptaci ekonomiky na novou realitu. Potíže čekají jak firmy, tak občany. "Proces strukturální transformace ale nebude nekonečný, byznys najde nové příležitosti, které podpoří i příjmy lidí," ujistila. Centrální bance se podařilo ochránit finanční stabilitu a zabránit rozvinutí inflační spirály, ale na vydechnutí je příliš brzy, uvedla také Elvira Nabiullina, předsedkyně Bank of Russia.

25.5.2022 Spojené státy Rusku znemožnily další způsob, jak splácet závazky z mezinárodních dluhopisů, což by mohlo zemi přiblížit k platební neschopnosti. Americké ministerstvo financí oznámilo, že ukončí výjimku, která umožňovala americkým držitelům ruských dluhopisů přijímat platby. Rusko, které má jinak na splácení dluhů dostatek financí, už dalo najevo, že plánuje zpochybnit jakékoliv vyhlášení platební neschopnosti.

Nová pravidla se vztahují pouze na osoby v USA. Americké banky a jednotlivci nesmějí přijímat platby dluhopisů od ruské vlády od středečních 12:01 newyorského času, kdy končí sankční výjimka umožňující tok hotovosti. Vzhledem k roli amerických bank v globálním finančním systému se však Rusku ztíží realizace plateb i jinde, upozornil server BBC.
Ale ne všechny platby Američanům jsou po 25. květnu zablokovány. Podle ministerstva financí mají američtí investoři ještě čas do 30. června, aby divestovali aktiva finanční instituce Alfa-Bank, a do 1. července, aby divestovali aktiva diamantové společnosti Alrosa.

  • Přestože je tato změna v omezeních další překážkou pro zahraniční investory k získání plateb z dluhopisů, není zatím jasné, zda to bude stačit. Za prvé držitelé dluhopisů mimo USA mohou stále finanční prostředky získávat. A protože je podle ITI Capital, jedné z největších moskevských makléřských společností, většina držitelů ruských dluhopisů v Evropě, nezbylo by dost věřitelů, kteří by mohli ohlásit nesplácení. Práh pro neschopnost splácet je obvykle 25 % nesplacených dluhopisů.
  • Rusko čelí hrozbě platební neschopnosti od doby, kdy západní země proti němu zavedly rozsáhlé sankce za únorovou invazi na Ukrajinu. Země byla téměř odříznuta od globálního finančního systému a zhruba polovina z jejích zahraničních rezerv byla zmrazena. Navzdory řadě omezení se Rusku podařilo od invaze uhradit splátky ze sedmi dluhopisů. 
  • Rusko má do konce roku splatné závazky z mezinárodních dluhopisů v objemu téměř dvě miliardy USD. Nejbližší splátka se měla uskutečnit 27. května, Rusko ale již očekávalo, že výjimka bude ukončena, a proto minulý týden oznámilo, že peníze poslalo věřitelům předčasně. Další splátky se mají uskutečnit 23. a 24. června, kdy má Rusko zaplatit téměř 400 milionů USD.  
  • Rusko má v oběhu mezinárodní dluhopisy v objemu asi 40 miliard USD. Zhruba polovinu z nich drží zahraniční investoři. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5011496/rusko-se-dale-blizi-platebni-neschopnosti-usa-mu-neprodlouzily-vyjimku-umoznujici-splatky-dluhopisu.html

23.5.2022 Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi na Ukrajinu, ale akce podniknutá Kavkazany se vůbec nepovedla. Uvedl to náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v rozhovoru, jehož úryvek dnes zveřejnil na svém webu list Ukrajinska pravda. Tvrzení není možné ověřit z nezávislých zdrojů (ČTK)

23.5.2022 Rusko v pátek poslalo peníze na zaplacení úroků ze dvou svých mezinárodních dluhopisů. Peníze poslalo předčasně ve snaze odvrátit platební neschopnost. Tento týden totiž vyprší platnost důležité americké licence, která takové převody umožňuje, a Spojené státy naznačily, že licenci již možná dále neprodlouží (ČTK)

20.5.2022 Situaci na západním strategickém směru charakterizuje nárůst vojenských hrozeb v blízkosti ruských hranic, řekl ruský ministr obrany generál armády Sergej Šojgu."Situaci v západním strategickém směru charakterizuje nárůst vojenských hrozeb u ruských hranic. Za posledních osm let se intenzita letů amerických strategických bombardérů v Evropě zvýšila 15krát (ze tří na 45 ročně). Návštěvy do Baltského moře americkými loděmi s řízenými raketovými zbraněmi," řekl Šojgu na setkání ruského ministerstva obrany .Jen letos v blízkosti Kaliningradské oblasti americké lodě s naváděnými zbraněmi "šestkrát plnily úkoly s přístupem do navrhovaných odpalovacích prostorů řízených střel, od roku 2016 bylo systémem kontroly objektivů zjištěno 24 takových událostí. Dodal, že Spojené státy a NATO zároveň zvyšují rozsah operačního a bojového výcviku poblíž hranic Ruska. "V současné době probíhá série cvičení" Obránce Evropy "s účastí až 40 tisíc vojenského personálu ze 30 zemí bloku. Hlavním rysem manévrů je přesun plnohodnotné divize z Spojené státy na evropský kontinent a také rozmístění skupiny vojáků ve třech strategických směrech: Arktida, západní a jihozápadní," řekl Šojgu. Připomněl, že naši nejbližší sousedé, Finsko a Švédsko, požádali o členství v NATO . "V zóně odpovědnosti Západního vojenského okruhu tak nadále roste napětí.

https://ria.ru/20220520/ugroza-1789683599.html

V reakci na hrozby poblíž ruských západních hranic bude do konce roku 2022 v Západním vojenském okruhu vytvořeno 12 nových vojenských jednotek a podjednotek, řekl v pátek na zasedání ruského ministerstva obrany generální ministr obrany Sergej Šojgu. 

https://ria.ru/20220520/armiya-1789685363.html 

12.5022 Putin varoval před důsledky, pokud bude politika sankcí pokračovat. 

  • Rusko s jistotou zvládá vnější výzvy díky odpovědné makroekonomické politice posledních let a systémovým rozhodnutím o posílení ekonomické suverenity, technologické a potravinové bezpečnosti. <...> Inflace se postupně zpomaluje: za poslední měsíc její míry klesly krát ve srovnání s březnem týdenní růst cen již klesl na 0,1 procenta, což je již blízko týdennímu tempu růstu v souladu s inflačním cílem Bank of Russia.
  • Nedávno jsme oslavili náš hlavní svátek - Den vítězství, a chci připomenout, že toho bylo dosaženo nejen v bojích na frontách, ale také díky ekonomické síle naší země, která se tehdy postavila proti průmyslovému potenciálu nejen Německa. , ale téměř celá Evropa, kterou fašisté zotročili." 
  • Tyto sankce do značné míry vyvolávají celosvětovou krizi. Jejich autoři, vedeni krátkozrakými, nafouknutými politickými ambicemi, rusofobií, ve větší míře zasahují vlastní národní zájmy, vlastní ekonomiky, blahobyt svých občanů. Vidíme to především v prudkém nárůstu inflace v Evropě".
  • "Je zřejmé, že kvůli objektivním ekonomickým zákonům bude pokračování posedlosti sankcemi, mohu-li to tak říci, nevyhnutelně vést k nejsložitějším a obtížně zvrátitelným důsledkům pro Evropskou unii, její občany a také pro nejchudší státy. světa, které již nyní čelí riziku hladu. Zdůrazňuji, vinu za to nesou výhradně elity západních zemí, které jsou připraveny obětovat zbytek světa, aby si udržely svou globální dominanci."
  • Možnosti rozpočtového systému rostou: v lednu až dubnu činil přebytek konsolidovaného rozpočtu 2,7 bilionu rublů, přičemž v této době znatelně rostly i rozpočtové výdaje díky rozhodnutím o pokročilém financování developerských projektů a zálohových nákupech." na pozadí rekordně kladného salda zahraničního obchodu, a směnného kurzu národní měny - rublu. Tento rok vykazuje pravděpodobně nejlepší dynamiku ze všech měn světa." 
  • Letos se očekává dobrá úroda. Podle odborníků (samozřejmě jde o předběžné odhady, ale i tak) může sklizeň obilí dosáhnout 130 milionů tun, včetně 87 milionů tun pšenice. Pokud se to stane a my s tím budeme počítat, stane se to rekordem v celé historii Ruska. To umožní nejen uspokojit domácí potřeby s marží, ale také zvýšit dodávky na globální trh pro naše partnery, což je pro světové trhy s potravinami velmi důležité. 
  • Nejdůležitějším ukazatelem úspěšnosti socioekonomické politiky jsou příjmy ruských občanů. Aby zde byla zajištěna pozitivní dynamika, je nutné podpořit spotřebitelskou poptávku, zvýšit příležitosti pro podnikání a regiony země. rozhodnutí v tomto ohledu již padlo - víme o tom s vámi, společně je vypracovávali "V březnu jsme se dohodli na rozšíření programu plateb potřebným rodinám s dětmi. Od dubna je rozšířen i na rodiny s dětmi do 16 let včetně. Tyto platby začaly zpětně od 11. května."
  • https://ria.ru/20220512/putin-1788110462.html

8.5.2022 Ruský plyn vstupující do Evropy lze zcela přesměrovat do asijsko-pacifického regionu, k tomu je však nutné vyvinout exportní infrastrukturu.

  • V horizontu do roku 2025 bude více než polovina růstu celosvětové poptávky po zemním plynu pocházet z asijských zemí, především Číny a Indie. Celkově se spotřeba plynu v asijsko-pacifickém regionu do roku 2025 zvýší o zhruba 160 miliard metrů krychlových oproti současné úrovni v roce 2022.

Aktivní práce na pokládce " Síly Sibiře " trvaly například pět let, obdobné doby výstavby se vyznačují i ​​velkokapacitní zařízení na zkapalňování plynu. "Pro udržení objemu ruského exportu je tedy nutné začít rozvíjet nové projekty a přijímat investiční rozhodnutí již dnes," uzavřel. Nyní je ruský plyn dodáván do Číny prostřednictvím plynovodu Power of Sibiř. Dodávky potrubí přes něj začaly na konci roku 2019 a v roce 2020 činily 4,1 miliardy metrů krychlových. Plánuje se každoroční navyšování objemu dodávek až do dosažení projektované kapacity 38 miliard metrů krychlových do roku 2025. S přihlédnutím k nové dohodě, která byla podepsána v únoru, by celková kapacita dodávek do Číny cestou "Dálného východu" mohla dosáhnout 48 miliard metrů krychlových ročně. Kromě toho se zpracovává projekt Power of Siberia-2, který zahrnuje výstavbu plynovodu do Číny přes území Mongolska . Jeho kapacita bude 50 miliard metrů krychlových ročně.

https://ria.ru/20220508/gaz-1787457381.html

3.5.2022 Ruským vyšetřovatelům se podařilo identifikovat osoby podílející se na vývoji biologických zbraní na Ukrajině , řekl v rozhovoru pro RT Alexander Bastrykin, předseda vyšetřovacího výboru. Vyšetřovatelé také zjistili, že od roku 2005 vyčlenil Washington nejméně 224 milionů dolarů na financování biologických programů na Ukrajině , dodal šéf Spojeného království. Spojené státy americké se zapojily do modernizace a přezbrojení asi tří desítek vědeckých institucí ministerstev zdravotnictví a zemědělství, jakož i několika hygienických a epidemiologických zařízení velení zdravotnických sil Ministerstva obrany Ukrajiny ."Výsledky výzkumu byly před zahájením speciální vojenské operace převezeny na území ovládaná Kyjevem ," uzavřel Bastrykin.Během speciální vojenské operace ruské ministerstvo obrany získalo a zveřejnilo důkazy o tom, že na Ukrajině se pracuje na amerických vojenských biologických programech. Jednalo se o síť více než 30 biologických laboratoří, které se zabývaly zejména původci moru a antraxu. Dokumenty obdržené Ruskem rovněž naznačují, že se na financování programu podílel syn amerického prezidenta Hunter Biden.

https://ria.ru/20220503/biooruzhie-1786608281.html

29.4.2022 Konfiskace majetku Ruské federace a "dluhová díra" pro Kyjev. Rozhodnutí USA zabavit ruský majetek za účelem pomoci Ukrajině vytváří "velmi nebezpečný precedens, který je flagrantním překrucováním jakýchkoli právních norem, porušením všech právních pojmů obecně," řekl Peskov. "Nejde o nic jiného než o prosté vyvlastnění soukromého majetku," dodal. Mezitím irský ministr zahraničí a obrany Simon Coveney oznámil možnost převodu zmrazených ruských aktiv v celkové výši 1,2 miliardy EUR na Ukrajinu k obnově . Upřesnil, že tato otázka "bude vyžadovat další komplexní diskusi".

https://tass.ru/politika/14522839

26.4.2022 Polská plynárenská firma PGNiG v úterý večer potvrdila dřívější informace médií, že Rusko zastavuje dodávky plynu do Polska. Varšavu o tom podle PGNiG informovala ruská plynárenská společnost Gazprom.

Ruská agentura TASS napsala, že objem přepravené suroviny plynovodem Jamal měřený na polsko-běloruské hranici klesl 25. dubna ve srovnání s 21. dubnem o 75 %. Podle Onet.pl Polsko za surovinu odmítlo platit v rublech, a zastavení dodávek může souviset s tím (minulý pátek vypršel termín, do kterého mělo Polsko zaplatit za surovinu v rublech, jak žádá Kreml).

Rusko požaduje platby za plyn v rublech v reakci na ekonomické sankce, které na něj Západ uvalil po zahájení probíhající vojenské invaze na Ukrajinu.  Zastavení dodávky ruského plynu Polsku považuje český premiér Petr Fiala za porušení smluv. Je podle něj nutné se postupně zbavit závislosti na ruských palivech.

  • Společnost PGNiG také uvedla, že Gazprom porušil dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu a že podnikne kroky k obnovení dodávek tak, jak je to ve smlouvě, napsala agentura Reuters. Kontrakt vyprší s koncem letošního roku a polský vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski uvedl, že si země poradí s tím, že dodávky končí už nyní.  
  • Podle ministryně Moskwové jsou polské zásobníky zemního plynu naplněny ze 76 procent a není v současnosti nutné využívat jeho rezervy. "Polsko má potřebné rezervy plynu i zdroje dodávek, které chrání naši bezpečnost," řekla ministryně. Ujistila, že v polských domácnostech plyn chybět nebude.

  • Podle think-tanku Forum Energii Polsko asi 55 % své spotřeby zemního plynu kryje z dodávek z Ruska. Už delší dobu, bez ohledu na nynější konflikt na Ukrajině, pracuje na jejich nahrazení z jiných zdrojů. Letos na podzim má skončit stavba plynovodu Baltic Pipe, kterým do Polska poteče plyn z Norska.

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusko-zastavuje-dodavky-plynu-do-polska-199875#

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusko-zastavilo-dodavky-plynu-do-polska-40395053#

21.4.2022 Rusko podle derivátového panelu CDDC porušilo podmínky u dvou dluhopisů a je v potenciálním defaultu. Toto kritérium podle stanoviska panelu naplnily již na počátku dubna rublové platby u dvou dolarových dluhopisů (Bloomberg).

20.4.2022 Válka na Ukrajině a následné sankce již mění pořadí v každoročním žebříčku nejbohatších podnikatelů časopisu Forbes. Ten ukazuje, že Putinova "speciální operace" si začíná vybírat svou daň u nejbohatších Rusů. Agresivní invaze ruských vojsk na sousední Ukrajinu tvrdě dopadá i na ruské oligarchy, kterým se poměrně svižně ztenčuje majetek. Sankce, které postupně zavedla Evropská unie, Spojené státy, Kanada či Velká Británie, již podle časopisu Forbes Putinovým kumpánům zablokovaly více než sto miliard dolarů.

Kromě papírových ztrát sčítají ruští oligarchové i další nezanedbatelné škody. Některým z nich jsou například zabavovány jachty, k tomu se navíc značně zkomplikovaly lety soukromými tryskáči. Evropská unie a Británie totiž zakázaly soukromým letadlům vlastněným ruskými občany vstup do svého vzdušného prostoru.

Superjachty a nemovitosti v hodnotě několika milionů dolarů již zabavily nebo zmrazily úřady v Itálii, Francii, Španělsku, Spojeném království a Gibraltaru. Spojené státy rovněž spustily operační skupinu KleptoCapture, která se zaměřuje na osoby porušující sankce a zabavování jejich majetku. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-nejbohatsi-lide-sankce-funguji-rusti-oligarchove-prisli-o-vic-nez-sto-miliard-dolaru-198647#

12.4.2022 Střet s "protiruskými silami" na Ukrajině byl nevyhnutelný a byl jen otázkou času, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS při návštěvě kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. Putin zároveň podle agentury ocenil, že během "speciální vojenské operace", což je kremelský termín pro současnou invazi, si ruské ozbrojené síly počínají statečně, chytře, efektivně a dosahují výsledků při využití nejmodernějších zbraní. Rusko se podle šéfa Kremlu nehodlá izolovat od zbytku světa. "Tak obrovskou zemi, jako je Rusko, nelze izolovat (ČTK)

11.4.2022 Rusko, i přes zmrazení části rezerv Centrální banky Ruské federace západními zeměmi, má stále dostatečné množství rezerv ve zlatě a jüanech. Uvádí se to ve výzvě šéfky Bank of Russia Elviry Nabiulliny ve výroční zprávě regulátora.

Podle zprávy na konci roku 2021 činila aktiva Ruské banky v cizích měnách a zlatě 612,9 miliardy dolarů, z toho 481,4 miliardy dolarů jsou devizová aktiva a 131,5 miliardy dolarů je zlato.

"Ruská banka od roku 2014 důsledně prosazuje politiku budování a diverzifikace mezinárodních rezerv, aby měla ve skutečnosti dva bezpečnostní polštáře: pro případ materializace finančních rizik, kdy finanční trh potřebuje americké dolary a eura. je vysoká a v případě geopolitické krize, kdy "může být omezen přístup Ruska k většině rezervních měn. A nyní, po zmrazení rezerv v jejich měnách západními zeměmi, má Rusko nadále dostatečné množství rezerv ve zlatě a jüanů," řekla Nabiullina.

Jak vyplývá ze zprávy Centrální banky Ruské federace, v roce 2021 se podíl jüanu na rezervách Ruské banky zvýšil z 12,8 % na 17,1 %, zatímco podíl dolaru se snížil z 21,2 % na 10,9 %. . Ve stejné době se rezervy v eurech zvýšily z 29,2 % na 33,9 % a ve zlatě - klesly z 23,3 % na 21,5 %. Libra šterlinků se na celkových rezervách centrální banky na konci roku podílela 6,2 % (podíl této měny se v průběhu roku téměř nezměnil), zatímco podíl rezerv v ostatních měnách na konci roku dosáhl 10,4 % (na začátku roku 2021 byl ukazatel 7,2 %).

Podle geografického rozložení aktiv Centrální banky v cizích měnách a zlatě se za rok nejvíce zvýšil podíl Německa - z 10,8 % na 15,7 %, přičemž vzrostl i podíl Číny - ze 14,2 % na 16,8 %. Zároveň se snížil podíl Japonska na struktuře aktiv Bank of Russia z 12,7 % na 9,3 %.

Obecně v roce 2021 vzrostla hodnota aktiv Bank of Russia v cizích měnách a zlatě o 24,9 mld. USD. Zároveň se objem aktiv ve zlatě snížil o 7 tun, zejména díky prodeji zlata ve formě mincí vyrobených z drahých kovů a na konci roku 2021 činil objem aktiv Ruské banky ve zlatě 2248 tun.

https://tass.ru/ekonomika/14344523

6.4.2022 "Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že zastaví export potravin a znárodní západní společnosti v Rusku. Učinil tak v reakci na oznámení Německa, že znárodnilo německou divizi ruské energetické firmy Gazprom. Německá vláda v pondělí (4. dubna) oznámila, že převedla vlastnictví společnosti Gazprom Německo státní agentuře, aby ochránila německý trh s plynem. Během úterní (5. dubna) schůzky v Moskvě, kterou přenášela ruská veřejnoprávní televize, Putin mluvil o "brutálních opatřeních, včetně tlaku na společnost Gazprom v několika evropských zemích" a upozornil, že vyhrožování znárodněním ruských firem je "dvojsečné" (The Capitals)

6.4.2022 Spojené státy v pondělí znemožnily ruské vládě uhradit splátky dluhopisů v hodnotě přes 600 milionů dolarů (více než 13 miliard Kč) z ruských rezerv držených u amerických bank. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího amerického ministerstva financí. Washington se tak snaží zvýšit tlak na Moskvu a omezit množství dolarů, které má Rusko k dispozici (ČTK)

1.4.2022 Ruský bankovní systém se stabilizuje, a to i přes řadu sankcí ze Západu. Cena rublu k dolaru je téměř stejná jako před invazí na Ukrajinu. Částečně díky umělým zásahům Centrální banky, ale také především kvůli vývozu ropy a plynu, která do Ruska přináší tvrdou měnu, uvedl The Washington Post.

  • Oficiální kurz se před začátkem invaze pohyboval na zhruba 80 rublech za dolar. Po uplatnění západních sankcí klesl až na 120 rublů. V ohledu kurzů se ale situace pomalu vrací k předválečnému stavu. Aktuálně se dá dolar pořídit za 84 rublů. 
  • Obávali jsme se, že tzv. runy na banku by mohly srazit některé ze státem vlastněných bank. Ale zdá se, že se to nestalo. Podle odborníků nicméně ruská ekonomika nadále pociťuje "hodně bolesti", která bude ještě intenzivnější.  
  • Oficiální kurz rublu podle ekonomů zdaleka nemusí odrážet jeho skutečnou hodnotu. Centrální banka s platností do 9. března zakázala Rusům směňovat rubly za dolary, čímž vytvořila černý trh, kde se s rublem obchoduje za nižší hodnoty než při oficiálním kurzu. 
  • Mezi důležité sankce Západu vůči Rusku patřilo zmrazení zahraničních devizových rezerv Centrální banky Ruské federace. Tento krok měl zabránit tomu, aby Rusko používalo své zásoby dolarů a eur k nákupu rublů, čímž by zvedlo hodnotu této měny.

  • Tyto sankce se ale podle Washington Postu podařilo Rusku částečně obejít. Centrální banka na konci února začala od všech vyvážejících společností požadovat, aby 80 procent svých příjmů v tvrdé měně směnila za rubly. Tím se začala vytvářet poptávka po ruské měně. 

  • https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/rubl-stoupa-a-rusky-bankovni-system-se-stabilizuje-navzdory-zapadnim-sankcim-40392389#

1.3.2022 Ruský prezident Vladimir Putin je přesvědčen, že po potravinové krizi bude následovat nová - migrace. Nová migrační vlna z rozvojových zemí se v první řadě valí do Evropy. Kromě toho ruský vůdce varoval, že současná situace ohrožuje rozsáhlou deindustrializaci a ztrátu pracovních míst v Evropě.

https://iz.ru/1313563/2022-03-31/putin-predupredil-o-volne-migratcii-iz-razvivaiushchikhsia-stran-v-evropu

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že podepsal dekret o novém postupu placení za ruský plyn s nepřátelskými zeměmi, postup vstoupí v platnost 1. dubna. Pokud kupující nedodrží nové platební podmínky, zejména si neotevřou rublové účty v ruských bankách, aby mohli platit za palivo, stávající smlouvy budou podle něj zastaveny. 

"Nabízíme dodavatelům z takových zemí (nepřátelské. - pozn. red.) jasné a transparentní schéma. Aby mohli nakupovat ruský zemní plyn, musí si otevřít rublové účty v ruských bankách. Právě z těchto účtů se bude platit za dodaný plyn od zítřka, od 1. dubna tohoto roku," uvedl prezident. Putin zdůraznil, že ruská strana bude považovat absenci příslušných plateb za prodlení ze strany kupujících, "se všemi z toho vyplývajícími důsledky". "Nikdo nám nic neprodává zadarmo a my se také nechystáme dělat charitativní činnost. To znamená, že stávající smlouvy budou zastaveny," shrnul Putin.

https://iz.ru/1313555/2022-03-31/putin-podpisalo-ukaz-o-torgovle-gazom-s-nedruzhestvennymi-stranami

TASS zveřejňuje plné znění dokumentu, který je také umístěn na webu prezidenta Ruska.

https://tass.ru/ekonomika/14243381

31.3.2022 Banka ruské energetické společnosti Gazprom bude od 1. dubna převádět platby za plyn z eur na rubly, pro evropské zákazníky se ale nic nemění. Ve včerejším telefonátu to ruský prezident Vladimir Putin oznámil německému kancléři Olafu Scholzovi, oznámil novinářům mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit. Mluvčí uvedl, že kancléř s takovým postupem v rozhovoru nesouhlasil, ale vyžádal si písemné informace, aby celému procesu lépe porozuměl. Podle agentury TASS se Scholz s Putinem dohodli, že o dodávkách ruského plynu za rubly bude jednat skupina expertů. Putin podle TASS jednal o platbách za ruský plyn i s italským premiérem Mariem Draghim.

30.3.2022 Rusko navrhlo Indii platby za ruské energie a komodity s využitím systému ruské centrální banky, který je alternativou k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT (Bloomberg). 

29.3.2022 Ruská ekonomika letos v důsledku útoku na Ukrajinu klesne o 8,5 procenta. Předpověděla to ratingová agentura S&P Global. Prudce tak zhoršila svou předchozí prognózu, podle které se měl ruský hrubý domácí produkt (HDP) letos zvýšit o 2,7 procenta (ČTK)

28.3.2022 Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublech. Bylo by to porušení smluv, tlumočil dnes jejich stanovisko německý ministr hospodářství Robert Habeck poté, co o problematice se svými kolegy na dálku jednal (ČTK)

24.3.2022 Podle hlavy státu V. Putina bylo toto opatření (platba v Rublech za ropu a plyn) reakcí na "nelegitimní rozhodnutí" o zmrazení ruských zlatých a devizových rezerv. "Rusko bude samozřejmě i nadále dodávat zemní plyn v souladu s objemy a cenami, podle cenových zásad stanovených v dříve uzavřených smlouvách . Na rozdíl od některých kolegů si vážíme naší obchodní pověsti spolehlivého partnera a dodavatele. Změny se dotknou pouze platební měny , která se změní na ruské rubly," uvedl prezident.

Takový přechod je urychleným ztělesněním dlouho propagované myšlenky dedolarizace světového obchodu s energií , říká Valery Andrianov, docent na Finanční univerzitě pod vládou Ruské federace, odborník z analytického centra InfoTEK. 

Podle něj za nových podmínek hrozí, že se výnosy ruských firem z dodávek do zahraničí zdrží v dovážejících zemích pod různými nezákonnými záminkami . Již se objevily provokativní výzvy ke zmrazení příjmů Gazpromu v evropských zemích a jejich převedení na Ukrajinu .Proto se schéma mění - kupující s vlastní měnou vstoupí do Ruska a již zde ji mění za rubly a platí za nakoupený plyn. To znamená, že změny jsou především technického rázu, související s reakcí na reálné hrozby ruských devizových příjmů ze strany našich "evropských přátel". To je záruka, že prodejce dostane peníze za dodané zboží," řekl Valery Andrianov.

Pokud jde o téma dedolarizace obchodu s energetickými zdroji, 24. března jej na tiskové konferenci podpořil předseda rozpočtového výboru Státní dumy Pavel Zavalnyj. Rusko může podle něj prodávat energetické zdroje "nepřátelským zemím" za svou národní měnu (rubly) a zlato, zatímco "spřáteleným zemím" může převádět platby do svých národních měn (jüan, lira, dinár), a pokud ano objeví se příležitost, prodat za bitcoiny.

https://iz.ru/1310090/irina-kezik/valiutnyi-potok-chto-znachit-dlia-evropy-perevod-oplaty-za-gaz-v-rubli

23.3.2022 Ruský prezident Vladimir Putin dnes rozhodl, že Rusko bude za svůj plyn a ropu žádat od takzvaných nepřátelských států platbu v rublech. Země, které uplatňují sankce vůči Rusku, včetně zemí EU a Česka, tak budou muset za ropu i plyn platit místo v dolarech či eurech právě v ruské měně.

Kreml tak vytváří dodatečnou poptávku po ruské měně, která utlumí citelné oslabování rublu, k němuž dochází v důsledku sankcí Západu uvedených v důsledku ruské invaze na Ukrajinu koncem února. Putin zadal ruské centrální bance, aby během týdne připravila platební schéma, které platby v rublech umožní.

Kreml svým opatřením reaguje na sankce Západu ještě z jiného hlediska. Sankce vedly ke zmrazení zhruba poloviny devizových rezerv ruské centrální banky. Putin si tak uvědomil, jak je Rusko zranitelné, drží-li měnu zemí, jež jej sankcionují. Bude se tedy snažit přejít v nejvyšší možné míře k přijímání plateb v rublu, případně v čínské nebo indické měně, protože v případě těchto měn zmrazení nehrozí.

Krok Kremlu tak v Evropě zdraží plyn i ropné produkty, včetně benzínu či nafty, a to i odběratelům z řad českých firem a domácností. Evropští odběratelé si budou musel vyčlenit prostředky v rublech, za něž suroviny uhradí. S držením rublu je ovšem spojeno poměrně výrazné kursové riziko, neboť ruská měna je zejména po invazi Ruska na Ukrajinu značně rozkolísaná a hrozí její hluboký propad. Proti kursovému riziku se budou muset odběratelé v EU poměrně nákladně pojistit, bude-li to možné, případně akceptovat ztráty spjaté s rozkolísaností rublu. Tyto dodatečné náklady pak přenesou na konečné odběratele včetně těch z řad českých firem a domácností. 

  • S vyšší pravděpodobností nyní hrozí odvetný krok EU v podobě odstřižení se od ruských dodávek energií. Proto ceny benzínu, nafty či plynu v EU porostou i z tohoto důvodu. Ruku v ruce s tím zdraží také elektřina, neboť podstatná část elektřiny se v EU vyrábí právě z plynu. 
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/641642-putin-bude-chtit-za-plyn-ci-ropu-rubly-to-radovym-cechum-zdrazi-plyn-elektrinu-nebo-pohonne/

21.3.2022 Urážlivé výroky amerického prezidenta Joea Bidena na adresu Vladimira Putina tlačí rusko-americké vztahy k přerušení, uvedlo ministerstvo zahraničí.Biden minulý týden prohlásil, že Putina považuje za "válečného zločince", "smrtícího diktátora" a "čistého banditu". Dnes při této příležitosti byl na ministerstvo zahraničí předvolán americký velvyslanec v Rusku John Sullivan a předal mu protestní nótu."Takové výroky amerického prezidenta, nehodné státníka tak vysokého postavení, staví rusko-americké vztahy na pokraj zlomu.

https://ria.ru/20220321/ssha-1779311853.html

21.3.2022 21.3.2022 Ruský soud dnes v zemi zakázal sociální sítě Facebook a Instagram. Americkou společnost Meta Platforms, pod kterou tyto sítě spadají, pak soud za toleranci násilí označil za extremistickou (ČTK)

8.3.2022 Rusko poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1, pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy. V pondělí večer před takovým krokem v ruské státní televizi varoval vicepremiér Alexander Novak, který prohlásil, že z takové situaci by nikdo neměl prospěch (ČTK). Evropské futures na zemní plyn poskočily až o 30 % poté, co Rusko pohrozilo přerušením dodávek plynu plynovodem Nord Stream I. Německý Uniper, jeden z největších nakupujících evropského zemního plynu, nepodepíše s Ruskem žádné nové smlouvy na dlouhodobé dodávky. Bude ale dále odebírat palivo v rámci stávajících smluv. Plánuje zahájit divestici 5 elektráren v Rusku (Bloomberg). 

21.2.2022 Putin podepsal dekrety a dohody o spolupráci, uznat suverenitu Doněcké a Luganské lidové republiky a požádal parlament, aby ratifikoval potřebné dokumenty. Moskva požaduje od kyjevských úřadů "okamžité zastavení nepřátelství, <...> jinak bude veškerou odpovědnost za možné pokračování krveprolití zcela na svědomí režimu vládnoucího na území Ukrajiny".

  • Zdůraznil, že Ukrajina vznikla v důsledku bolševické politiky, lze ji právem nazvat "Ukrajinou pojmenovanou po Vladimíru Iljiči Leninovi". Bolševický vůdce je "jeho autorem a architektem, to plně potvrzují archivní dokumenty, včetně tvrdých Leninových direktiv o Donbasu, který byl na Ukrajinu doslova vtěsnán," dodal Putin.
  • https://ria.ru/20220221/putin-1774181531.html

24.1.2022 Rusko informovalo Irsko o záměru uspořádat námořní vojenské cvičení v mezinárodních vodách u irského pobřeží, řekl v pondělí podle agentury Reuters irský ministr zahraničí Simon Coveney. Dodal přitom, že je taková aktivita nevítaná, Irsko nicméně podle něj nemůže Rusku ve cvičení zabránit.

"Není v naší moci tomu zabránit, ale rozhodně jsem dal najevo ruskému velvyslanci v Irsku, že to není vítané. Teď není čas na zvyšování vojenské aktivity a napětí.

  • Podle šéfa irské diplomacie se chystá Rusko uspořádat cvičení asi 240 kilometrů jihozápadně od irského pobřeží v takzvané výlučné ekonomické země Irska, kde má Dublin výhradní právo k využívání nerostných zdrojů, ačkoliv se nejedná o jeho teritoriální vody. Při manévrech bude ruská armáda používat i ostrou munici, napsal dříve list The Irish Times.
  • Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí schází v Bruselu, spojí se mimo jiné s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem a plánují koordinovat společnou pozici k situaci na Ukrajině. U jejích hranic Rusko shromáždilo desítky tisíc vojáků. Podle západních mocností se možná chystá na invazi, což Moskva popírá. Kreml však klade Severoatlantické alianci bezpečnostní požadavky, které západní země odmítají.

  • Rusko ke konci minulého týdne oznámilo, že jeho námořnictvo chystá řadu cvičení od Tichého oceánu po Atlantiku, čímž chce dát najevo svou vojenskou moc za zhoršující se situace na východě Evropy.

  • https://echo24.cz/a/SP6Tw/rusko-oznamilo-namorni-cviceni-u-pobrezi-irska-dublin-se-zlobi?trong> 

20.1.2022 Ruská centrální banka dnes navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území. Kryptoměny podle ní přinášejí hrozby pro suverenitu její měnové politiky, finanční stabilitu a blahobyt obyvatel. Ve své dnešní zprávě uvedla, že za rychlým růstem zájmu o kryptoměny stojí především spekulativní poptávka a že tyto měny nesou prvky finanční pyramidy (ČTK)

Banka proto nyní navrhla zakázat finančním institucím provádět jakékoliv operace s kryptoměnami. Vyzvala i k vytvoření mechanismu, který by blokoval transakce vedoucí k nákupu či prodeji kryptoměn za tradiční měny. Rusové jsou podle centrální banky aktivními uživateli kryptoměn a ročně s nimi uskuteční transakce v objemu kolem pěti miliard dolarů (přes 100 miliard Kč).
Rusko je zároveň třetím největším hráčem v těžbě kryptoměn za Spojenými státy a Kazachstánem. Podle centrální banky vytváří těžba kryptoměn problémy kvůli spotřebě energie. "Nejlepší řešení je zavést zákaz těžby kryptoměn v Rusku," uvedla banka. Ve své zprávě rovněž poukázala na kroky, které proti kryptoměnám podnikly jiné země, například Čína.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4891008/ruska-centralni-banka-navrhla-zakaz-pouzivani-a-tezby-kryptomen-na-ruskem-uzemi.html

4.6.2021 Ruská ekonomika a zaměstnanost se blíží úrovni před pandemií covidu-19, řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (SPIEF). Za prodej ropy a plynu bude Rusko možná nuceno požadovat euro či národní měny, a ne dolar, který podle Putina Spojené státy používají jako prostředek ekonomické a politické války (ČTK)

3.6.2021 Ruský státní investiční fond oznamuje plný odklon od dolarových aktiv. Navýší podíl aktiv v EUR na 40 %, čínském jüanu na 30 %, zlato na 20 %, britskou libru na 5 % a japonský jen na 5 % (Reuters). 

4.12.2020 Nizozemský nejvyšší soud dnes odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57 miliard dolarů (1,24 bilionu Kč), které má země zaplatit akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos za její vyvlastnění. Informovala o tom agentura DPA 

16.7.2020 Británie říká, že Rusko se pokusilo vměšovat do parlamentních voleb v roce 2019, když pokoutně získalo citlivé dokumenty týkající se chystané dohody o volném obchodu s USA a zveřejnilo je na sociálních sítích (Reuters) 

22.7.2020 Ruský prezident Vladimir Putin svým výnosem stanovil národní cíle, kterých má Rusko dosáhnout do roku 2030. Oproti předchozímu výnosu mezi těmito cíli už nefiguruje přání, aby se Rusko stalo jednou z pěti největších světových ekonomik. Cíl snížit chudobu v zemi proti roku 2017 na polovinu pak Putin přesunul z roku 2024 na rok 2030 (ČTK) 

2.7.2020 Změny v ústavě, jež umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi ještě dvojí znovuzvolení do nejvyššího úřadu, podpořilo 77,9 % účastníků referenda, 21,27 % bylo proti. Oznámila to dnes ústřední volební komise po sečtení všech hlasů. Komise také uvádí, že účast činila 65 %, z čehož vyplývá, že úpravu základního zákona podle oficiálních údajů podpořila zhruba polovina z přibližně 110 milionů všech ruských voličů.

Změny v základním zákoně umožní Putinovi opětovná zvolení i po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024, a to na dvě další šestiletá období. Mohl by tak setrvat u moci až do května 2036. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4443743/rusove-v-referendu-hlasovali-ve-prospech-putina-vladnou-muze-do-2036.html

1.6.2020 Rusové budou příští měsíc hlasovat o ústavních změnách, které by prezidentu Putinovi otevřely cestu k setrvání u moci až do roku 2036. Podle Putina je pro toto hlasování "naprosto vhodným" datem 1. červenec (FT)

15.4.2020 Vladimir Putin dnes doporučil vládě poskytnout přímou pomoc malým a středním podnikům, aby byly schopny vyplácet zaměstnancům minimální mzdy v dubnu a květnu. Podle šéfa státu také regiony mají dostat dodatečných 200 miliard rublů na opatření proti koronaviru. Aerolinkám přislíbil 23 miliard rublů a klíčovým podnikům zvýhodněné úvěry (ČTK) 

2.4.2020 Rusko zveřejnilo informaci, že hodlá revidovaný rozpočet stavět na cenách ropy 20 USD/barel. (Bloomberg) 

19.3.2020 Ruská vláda kupuje Sberbank. V této velmi ziskové a také největší bance v zemi bude mít ministerstvo financí napříště podíl 52,3 %. Získá tak na ni větší vliv a bude moci lépe kontrolovat finanční pohyby v největším státě světa (ČTK) 

16.3.2020 Rusko uzavřelo hranici s Běloruskem pro osobní dopravu. Oznámil to premiér Michail Mišustin na poradě s místopředsedy vlády o opatřeních proti šíření koronaviru. Mišustin podle listu Vedomosti také ohlásil, že vláda vytvoří antikrizový fond ve výši až 300 miliard rublů (ČTK)

11.3.2020 Ruská duma vydala souhlas se změnou ústavy a dovoluje tak Putinovi, aby znovu kandidoval na prezidenta v roce 2024. Proti návrhu nebyl ani jeden hlas(Reuters) 

10.3.2020 Ruští poslanci v úterý schválili návrh na změnu v ústavě, která prezidentovi Vladimiru Putinovi podle západních agentur otevírá dveře ke znovuzvolení do nejvyšší funkce po dokončení nynějšího mandátu v roce 2024. Sám Putin poslancům řekl, že pokud tuto ústavní změnu schválí Rusové v dubnovém referendu, musel by o ní rozhodnout ještě také ústavní soud. Opozice hodlá v sobotu 21. března demonstrovat.

  • https://zahranicni.ihned.cz/c1-66733040-ruska-vlada-schvalila-zmeny-v-ustave-diky-nim-muze-putin-obhajovat-prezidentsky-mandat-i-v-roce-2024

10.3.2020 Ruská vládnoucí strana podporuje myšlenku, která by umožnila Putinovi znovu kandidovat na prezidenta a která by mohla být součástí ústavy. Putin dnes osloví dumu. Ruský prezident Putin: Mohli bychom zrušit limit počtu prezidentských mandátů, ale nemyslím si, že by to bylo vhodné. Tato možnost by mohla být schválena v celonárodních volbách, jen pokud by ústavní soud neměl námitky (Reuters)

10.3.2020 Ruský rubl klesá na páru s dolarem o 5,8 % na 72,39, tj. nejslabší úroveň od března 2016 (Bloomberg), Ruská centrální banka začne prodávat devizové rezervy během nadcházejících 30 dní, aby podpořila rubl. Ten reaguje na klesající cenu ropy

6.3.2020 Rusko se nepřidalo k omezení těžby OPEC, Saudská Arábie snížila cenu a těžbu roky od 8.3.2020 a ropa spadla o 30%

5.3.2020 Erdogan byl u Putina kvůli Sýrii, napětí se zklidnilo

18.2.2020 Rusko musí akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos zaplatit odškodné více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Rozhodl o tom odvolací soud v Haagu. Zrušil tak rozsudek soudu nižší instance, podle kterého Rusko tuto částku platit nemuselo. Agentura Reuters uvedla, že proti rozhodnutí se ještě lze odvolat k nejvyššímu soudu. Ruské ministerstvo spravedlnosti již oznámilo, že tak učiní. To může být důvodem změn v Rusku, nadřazení národních zákonů mezinárodním 

22.1.2020 Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval členy nové ruské vlády premiéra Michaila Mišustina. V čele klíčových resortů ale ponechal dosavadní ministry. Diplomacii dál povede Sergej Lavrov, ministrem obrany zůstává Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Nicméně Siluanova v roli prvního vicepremiéra vystřídal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov (ČTK)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.

Před odpovědí je důležité si položit otázku: víme v jaké části vývojovém cyklu civilizace se nacházíme? (stav světové ekonomiky lze přirovnat k lepení děr starého chladiče). Koloběh, který probíhá v přírodě i v ekonomice můžeme demonstrovat na životním cyklu stromů (zrození ze semene, růst, plody, zánik a rozklad, který vytváří prostředí pro...