DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Zpráva o globálních rizicích roku 2021

27.01.2021

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Zjištění zprávy vycházejí z průzkumu globálního vnímání rizik (GRPS) . GRPS se účastnilo více než 650 členů vedoucích komunit WEF (Světové ekonomické fórum).

Podle zprávy o globálních rizicích 2021:

  • COVID-19 by mohl prohloubit propast mezi "bohatými" a "chudými", což by způsobilo, že miliardy lidí přijdou o budoucí příležitosti,
  • Pandemie odhalila digitální propast, když jsme byli nuceni pracovat, učit se, komunikovat a přistupovat ke zdravotním a finančním službám online. Digitalizace, která byla urychlena pandemií, prohlubuje digitální propast mezi jednotlivci a napříč zeměmi .
  • Environmentální rizika nadále hrozí: v letošním průzkumu zůstávají s nejvyšší pravděpodobností i jejími dopady. Změny klimatu působí stále jako existenční hrozba pro lidstvo.
  • Zvýší se celosvětová chudoby a nerovnosti. Rovněž to poškodí sociální soudržnost a globální spolupráce.

Dopadu COVID-19 znamenají, že současná Zpráva o globálních rizicích v roce 2021 je jednou z nejdůležitějších od jejího založení v roce 2006. Pandemie radikálně změnila prostředí globálních rizik. Existující rozdíly a společenská rizika, pokud jde o výsledky v oblasti zdraví, technologie, pracovní síly a ještě více se prohloubily.

To nás donutilo pracovat, učit se, komunikovat a přistupovat ke zdravotním a finančním službám prostřednictvím digitálních rozhraní a technologií. Přesto to také odhalilo digitální rozdíly a způsobilo větší riziko vystavení kybernetickým útokům.

Navzdory dopadu pandemie však environmentální rizika nadále dominují na prvních místech dopadem a pravděpodobností v příštím desetiletí.

Zpráva poprvé hodnotí také rizika podle toho, jak respondenti vnímají pro svět budoucí kritické hrozby. Krátkodobé hrozby (0-2 roky) ukazují obavy z bezprostředního dopadu krize na životy a živobytí lidí - mezi nimi infekční nemoci, krize živobytí, digitální nerovnost a deziluze mládeže.

Ve střednědobém horizontu (3-5 let) se respondenti domnívají, že svět bude ohrožen vedlejšími ekonomickými a technologickými riziky, jejichž krystalizace může trvat několik let - jako prasknutí bublin aktiv, rozpad IT infrastruktury, cenová nestabilita a dluhové krize . 

Dlouhodobým problémům (5-10 let) dominují existující rizika - zbraně hromadného ničení, kolaps státu, ztráta biologické rozmanitosti a nepříznivý technologický pokrok.

Zpráva ke stažení:

Zpráva uvádí, že výroční zpráva WEF vždy zkoumá vzájemné propojení rizik, ale také jak hrozivé lidské a ekonomické ztráty způsobené pandemií mohou vrátit roky pokroku v oblasti snižování chudoby a globální spolupráce zpět. Dopad COVID-19 se projevuje ve ztrátách pracovních míst, prohlubující se digitální propasti, narušené sociální interakce a nepříznivé posuny trhu, které mohou vést k sociálním nepokojům, politické fragmentaci a geopolitickým sporům. Klíčové hrozby příštího desetiletí: kybernetické útoky, zbraně hromadného ničení a zejména změna klimatu."

Zásadní výzvy identifikované v letošní zprávě o globálních rizicích

  • Krátkodobý a dlouhodobý dopad COVID-19. Krize COVID-19 prohloubila existující rozdíly ve zdravotnictví, vzdělávání, finanční stabilitě a technologiích po celém světě a reakce na pandemii vyvolaly nové domácí a geopolitické napětí. COVID-19 již v roce 2020 způsobil více než 1,5 milionu úmrtí a zánik milionů pracovních míst, což vedlo ke zvýšení nerovnosti. Nerovnoměrné globální oživení by tento problém mohlo urychlit. Očekává se, že v roce 2020 poroste pouze 28 ekonomik a velké ztráty na životech a obživě zvýší riziko "eroze sociální soudržnosti".
  • Digitální technologie mají a nemají. Pandemie rozšířila náš digitální svět a ovlivnila sociální interakci, elektronický obchod, online vzdělávání a práci na dálku. Rychlý transformační posun může nabízet obrovské výhody - zpráva uvádí dva hlavní příklady práce na dálku a rychlého vývoje vakcín - ale také riziko vytváření a stupňování nerovností, pokud se digitální propast mezi určitými zeměmi a skupinami zvětší. Tato propast může podkopat vyhlídky na inkluzivní oživení.
  • Rozčarování mladší generace na světě. O něco více než deset let po finanční krizi v letech 2008-2009 a jejích přetrvávajících dopadech na globální ekonomiku vstupuje generace mladých do "doby ledové v jejich zaměstnanosti" a ubývajícími příležitostmi zhoršenými COVID-19. Jsou nuceni potýkat se s ekonomickým, vzdělávacím a sociálním spádem pandemie, kromě předpandemických hrozeb degradace životního prostředí a sociálního narušení z průmyslové transformace založené na technologiích. Všechny tyto problémy vytvářejí výzvy pro jejich ekonomické vyhlídky a duševní zdraví a zpráva uvádí riziko "deziluze mládeže" jako kritickou hrozbu pro svět.
  • Trvalá, katastrofická hrozba změny klimatu. Změna klimatu je i nadále hrozbou, která je zastíněna COVID-19 a zhoršuje se s oslabením globální spolupráce. Ačkoli celosvětový blackout ekonomiky snížil globální emise v první polovině roku 2020, zpráva varuje, že neexistuje žádná záruka, že se nevrátí zpět. Zpráva o globálních rizicích za posledních několik let identifikovala řadu environmentálních problémů jako pravděpodobná a dlouhodobá rizika, a ty pokračují až do roku 2021. "Selhání opatření v oblasti klimatu" se řadí mezi druhé nejpravděpodobnější dlouhodobé riziko identifikované v Globálním riziku Průzkum vnímání členy globální komunity více zúčastněných stran WEF. A jak autoři poznamenávají, neexistuje žádná vakcína proti degradaci životního prostředí.
  • Slábnoucí vliv globálního bloku. Národy, které postrádají status supervelmoci, ale společně mají větší podíl na globální ekonomice než USA a Čína dohromady, ztrácejí svůj vliv. Tyto vlády tradičně vystupovaly jako bojovníci za mnohostrannou spolupráci v oblasti obchodu, diplomacie, klimatické bezpečnosti a globálního zdraví a jsou silnými zastánci udržitelné a stabilní rovnováhy sil na celém světě. Pandemie prohloubila vnitřní a vnější konflikty a kromě jiných hrozeb vyvolala i ekonomické problémy, které znesnadňují globální oživení.
  • Výzva přestavět globální obchodní prostředí. Podle toho jak budou vlády přecházet od reakcí na mimořádné události k postpandemické taktice obnovy, tak to bude mít obrovský dopad na globální ekonomiku. Technologické transformace, změny v chování spotřebitelů a změny ve způsobu práce byly již ve hře před pandemií. Krize COVID-19 tyto výzvy zesílila. Ekonomická stagnace a ztráta bezpočtu malých podniků prohloubí rozdíly a nerovnosti mezi globálními a menšími společnostmi. Vzhledem k tomu, že vlády a společnosti čelí změnám obchodního prostředí, bude klíčové vyřešit dlouhodobou udržitelnost a odolnost.

https://www.zurich.com/en/knowledge/topics/global-risks/the-global-risks-report-2021

https://www.zurichna.com/knowledge/articles/2021/01/global-risks-report-2021

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...