Průmysl 4.0, robotika

Prof. Ing, Peter Staněk CSc, více informací o jeho aktivitách a přednáškách  

Prof. PETER STANĚK: PRŮMYSL 4.0 a TUŠENÍ SOUVISLOSTÍ 26.3.2019

  • průmyslem 4.0 je ohroženo cca 35 - 70% pracovních míst (Německý průmysl přejde do 10 roků na průmysl 4.0 a zlikviduje min. 10 mil. pracovních míst), sociální důsledky však nikdo neřeší
  • proto jsou dnes experimenty s nepodmíněným příjmem (pro lidi nebude dostatek práce) - 30% z toku peněz v šedé ekonomice v EU stačí na nepodmíněný příjem ve výši 1000 eur měíčně pro každého člověka (517 miliónů) - 70% mohou rozkrádat dále....
  • agenturní pracovníci tvoří cca 35% pracovní síly v dnešní Evropské ekonomice, EU přijala ochranná opatření proti vyděračským způsobům agentur
  • Umělá inteligence - její největší přínos bude v odstranění nadbytečné činnosti ve všech oblastech společnosti (cílem je nebýt otrokem věcí), říká prof.Peter Staněk
  • více
Humanoidní robot
Humanoidní robot

Robotika, zprávy z tisku:

21.10.2023 Americký internetový prodejce Amazon začal ve svých skladech zkoušet roboty, kteří mají čtyři končetiny a jsou schopni chůze připomínající lidské pohyby. Firma podle stanice BBC tvrdí, že roboti uvolní zaměstnancům ruce k dalším činnostem pro větší spokojenost zákazníků. Odbory ale oponují, že firma se ke svým zaměstnancům už delší dobu chová jako k robotům a že humanoidní stroje nahradí člověka. Robot nazvaný Digit je schopen končetinami podobnými rukám přenášet krabice a balíky a zastávat běžnou skladnickou práci. Místo kol běžných u jiných robotů má nohy, které mu podle firmy dovolí chodit po schodech či zdolávat jiné terénní překážky v budovách Amazonu.

  • Globální podnik má podle vlastních statistik v současnosti zhruba 750 tisíc robotů, kteří pracují v součinnosti s lidmi. Často je lidé využívají k tomu, aby za ně vykonávali mechanickou opakující se činnost, uvedla firma.
  • https://forbes.cz/v-amazonu-humanoidni-roboti-berou-lidem-praci-obavaji-se-odbory/?

30.5.2022 Průmyslové podniky ve Spojených státech se snaží řešit nedostatek pracovních sil a rostoucí objem zakázek zvyšováním automatizace. Objednávky průmyslových robotů v USA tak v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o rekordních 40 procent. S odvoláním na údaje svazu pro rozvoj automatizace A3 to napsal ekonomický list The Wall Street Journal (ČTK). 

2.12.2021 Velký triumf dosáhli roboti. Australský federální soud rozhodl, že stroj s umělou inteligencí může být sám uznán jako vynálezce a podávat patenty, informoval web Gizmodo.

Rozsudek, který lze považovat za vítězství robotů, vynesl australský federální soud po ročních právních spotech po celém světě. Rozhodnutí předcházela snaha Ryana Abbota, profesora práva z University of Surrey v britském městě Guildford, který začátkem tohoto roku začal podávat patentové přihlášky v 17 různých zemích po celém světě. Jednalo se o dva patenty, jeden pro nastavitelnou nádobu na jídlo a druhý pro nouzový maják. Jako vynálezce, kterého požadoval zaregistrovat, uváděl "stroj s umělou inteligencí" nazvaný DABUS.

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/robot-vyhral-soud-humanoidi-a-stroje-s-umelou-inteligenci-po-celem-svete-mohou-zacit-slavit/lubosvojtech/?<br>

20.10.2020 Pokrok v automatizaci ohrožuje významný podíl pracovních míst v sektorech, které se téměř čtvrtinou podílejí na celosvětové zaměstnanosti. Vysokému riziku, že jejich pracovní místo zruší právě robotizace, čelí až 800 milionů lidí. Mezi nejvíce ohrožené patří pracující v šesti arabských státech kolem Perském zálivu, dále v České republice, na Slovensku a v Japonsku. Ukázala to studie ekonomů Bloomberg Economics. Podle našich analýz v převážné většině scénářů dojde při zavádění nových technologií k významnému posunu v produktivitě práce, kvůli čemuž nastane redukce pracovní síly. Následkem bude, že některé pracovní pozice zaniknou, v souvislosti s rozšířením technologií a změnou obchodních modelů vzniknou zcela nové pracovní pozice.

riziko větší automatizace vytváří vyšší nerovnost příjmů. Zatímco dříve se myslelo, že robotizace ohrožuje hlavně nízko kvalifikovaná pracovní místa, teď se ukazuje, že robotizace nahrazuje úkony, které lze rozdělit na několik jednoduchých mechanických kroků. Ty často spadají mezi místa se středními příjmy, což vytváří efekt polarizace pracovní síly. To je případ, kdy pracovní místa vyžadující střední úroveň dovedností mizí ve srovnání s těmi, která vyžadují jen málo dovedností, či naopak vysoce kvalifikované pracovníky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4523385/robotizace-ohrozuje-po-svete-az-800-milionu-pracovnich-mist.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...