11.1.2022 Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 4,1 procenta z loňských 5,5 procenta. Předpověděla to dnes Světová banka ve zprávě o globálních hospodářských vyhlídkách. Odhad letošního růstu tak snížila z dříve předpokládaných 4,3 procenta. Očekávané zpomalení růstu pode banky odráží pokračující šíření koronaviru, omezování stimulačních opatření a přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích (ČTK)

28.12.2021 Celosvětový hrubý domácí produkt již v příštím roce poprvé překoná hranici 100 bilionů dolarů. Předpověděla to podle agentury Reuters britská poradenská společnost Cebr. Loni přitom předpokládala, že globální HDP tuto hranici pokoří až v roce 2024.

Cebr nyní očekává, že Čína vystřídá Spojené státy na postu největší ekonomiky světa v roce 2030, tedy o dva roky později, než předpovídala loni. Indie, která je letos na sedmé příčce, by v příštím roce měla z hlediska výkonu ekonomiky předstihnout Francii a v následujícím roce Británii, píše Reuters. "Důležitou otázkou tohoto desetiletí je, jak se světové ekonomiky vypořádají s inflací," uvedl náměstek předsedy společnosti Cebr Douglas McWilliams. Varoval, že pokud se inflace nedostane pod kontrolu, mohla by světová ekonomika v roce 2023 nebo 2024 čelit recesi.

Zpráva společnosti Cebr rovněž uvádí, že Německo by se mělo v roce 2033 z hlediska ekonomického výkonu dostat před Japonsko. Rusko by se pak do roku 2036 mohlo dostat mezi deset největších ekonomik světa. Japonsko je nyní třetí největší ekonomikou světa za USA a Čínou. Německu patří čtvrtá příčka a Rusku dvanáctá, plyne z údajů společnosti Cebr.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4872955/celosvetove-hdp-pristi-rok-zrejme-poprve-prekona-hranici-100-bilionu-dolaru.html

22.12.2021 Celosvětová hodnota fúzí a akvizicí v letošním roce poprvé v historii překonala hranici pěti bilionů dolarů (112 bilionů Kč). Vyplývá to z údajů společnosti Dealogic. Za růstem hodnoty fúzí a akvizicí stojí mimo jiné nadbytek kapitálu ve firemním sektoru a příznivý vývoj na akciových trzích, napsala agentura Reuters. V období od začátku roku do poloviny prosince se hodnota fúzí a akvizicí podle údajů firmy Dealogic meziročně zvýšila o 63 procent na 5,63 bilionu dolarů (126 bilionů Kč). Výrazně tak překonala dosavadní rekord 4,42 bilionu dolarů z roku 2007. "Finanční situace podniků je neuvěřitelně zdravá, jen v samotných Spojených státech firmy sedí na dvou bilionech dolarů v hotovosti. A kapitál zůstává dostupný za historicky nízké náklady," uvedl analytik Chris Roop z banky JPMorgan. Velké podniky navíc využívají růstu na akciových trzích k tomu, aby financovaly akvizice prostřednictvím vlastních akcií.

"Silné akciové trhy jsou klíčovým motorem fúzí a akvizicí. Když jsou ceny akcií vysoké, obvykle to koresponduje s příznivými ekonomickými vyhlídkami a s vysokou důvěrou šéfů firem," uvedl Tom Miles z banky Morgan Stanley. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4872146/globalni-hodnota-fuzi-a-akvizici-letos-poprve-prekonala-pet-bilionu-dolaru.html

26.1.2021 Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu světové ekonomiky na letošní rok o 0,3 procentního bodu na 5,5 procenta. Důvodem je očekávané zvýšení aktivity díky očkování a další ekonomická pomoc v několika velkých zemích. V příštím roce má tempo růstu zpomalit na 4,2 procenta. Příznivější byl podle předběžného odhadu také ekonomický výkon v loňském roce. Loni ekonomika podle aktualizovaného výhledu klesla o 3,5 procenta. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4592461/mmf-zlepsil-odhad-globalniho-rustu-pro-tento-rok-na-55-.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.