Klaus Schwab

Prof. Klaus Martin Schwab (* 30. března 1938, Ravensburg) je německý ekonom. Je zakladatel a prezident Světového ekonomického fóra. Klaus Schwab se narodil jako syn švýcarského ředitele továrny v Ravensburgu a navštěvoval zdejší Spohngymnasium. Studoval strojní inženýrství na ETH v Zürichu a v roce 1965 promoval na doktora technických věd. Na univerzitě ve Freiburgu studoval od roku 1963 obchod a i zde získal doktorský titul. Absolvoval Harvard a obdržel titul MPA.

V letech 1971 až 2003 byl profesorem podnikové politiky na Ženevské univerzitě.

  • Novém průmyslovém věku - digitální ekonomika (průmysl 4.0, robotizace, 3D tisk) nebudou chodit lidé za prací, ale práce za nimi (Home office, Work office edufice - škola z domova)
  • Kniha: Covid 19 VELKÝ RESET (K původnímu stavu se již nevrátíme, Covid je globální problém, proto je potřeba jej řešit globálními prostředky, lze očekávat zánik národních států a jejich kompetence budou přesunuty na vyšší úroveň (DVS). Čeká nás sdílená ekonomika, přechod na DIGITÁLNÍ FORMU PENĚZ - odbourání hotovosti, zavedení nepodmíněného základního příjmu, cílem je zotročená společnost.
  • Klaus Schwab je propagátorem globalistických kontrolních systémů a procesů Total control, je jedním povolanců Globalčiků pro budování Nového světového řádu (zvěstovatel Nového světa), stojí vysoko a má obrovskou moc, jemu se klaní i A. Merkel, E. Macron a G. Soros (20.8.2021 pan VK).
  • Klaus Schwab je přímým příbuzným rodiny Rothschildů (A. Baudyš 4.1.2022).
  • Co je projekt TOTAL CONTROL?
  • Zainteresovaný kapitalismus, "Kapitalismus zainteresovaných stran" - musíme všichni spolupracovat s podniky, samozřejmě s vládami a občanskou společností na řešení občanských problémů v našem světě.  
  • Schwabova nadace: https://www.schwabfound.org/
  • https://www.project-syndicate.org/columnist/klaus-schwab
  • https://www.weforum.org/about/klaus-schwab

17.11.2022 Klaus Schwab: Hrozí blokalizace a polarizace světa místo globalizace.

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab (84) vystoupil během letošního setkání G20 na Bali s projevem, ve kterém varoval před fragmentací a změnami, které na svět čekají v souvislosti s tzv. čtvrtou průmyslovou revolucí. Podle něj hrozí významná společenská proměna, která může vést k multipolárnímu a mnohem rozdělenějšímu světu.

"Procházíme tranzicí v multipolární svět, který má tendenci udělat náš svět mnohem fragmentovanější," uvedl na začátku svého projevu Schwab. Uvítal právě akce typu G20, které pomáhají k dialogu a komunikaci a mohou pomoci tuto segmentaci omezit. "Události jako tato (summit G20 - poz. red) jsou velmi důležitým spojníkem, abychom se vyhnuli velké segmentaci. Řekl bych až blokalizaci místo globalizaci našeho světa,"

Jako hybatele této změny označil především politicky silná hnutí, která ale blíže nespecifikoval. Z ekonomického pohledu však zmínil čtyři významné síly, které budou v čele této tranzice, která podle něj povede k velkému sociálnímu napětí. Zaprvé jde o energetickou tranzici, která bude velmi náročná. Za druhou významnou sílu, která bude stát za změnami, které budou významné, budou podle Schwaba změny v dodavatelských řetězcích. Třetí faktor je podle Schwaba integrace externalit. V této souvislosti zmínil například sdružení O20, které vzniká pod G20 a má se zajímat o světové oceány. A čtvrtou významnou silou, která bude stát za těmito změnami, je militarizace některých ekonomik Podle Schewaba bude tato tranzice, během čtvrté průmyslové revoluce náročná, ale měli bychom do ní jít s jasnou představou, jak z ní chceme vyjít. Protože na rozdíl od předchozích průmyslových revolucí, v té to čtvrté digitální revoluci bude úspěšný jen ten, kdo bude první. Některé technologie, které před několika lety někteří považovali za sci-fi, jsou nyní velmi aktuální a a především obtížně okopírovatelné..  Většinu z nich Klaus Schwab, který se jako předseda Světového ekonomického fóra k ekonomické problematice vyjadřuje už přes 50 let, publikoval v roce 2017 ve své knize Čtvrtá průmyslová revoluce. V ní mluví o 23 klíčových technologií, které ovlivní svět. Některé z nich ještě v roce 2017 neexistovaly a nyní jsou vysoce aktuální. Například AI nebo tzv. "internet věcí".

https://echo24.cz/a/SFUiN/zpravy-svet-ekonom-schwab-varuje-konec-globalizace-zmeny-multipolarni-svet?

16.11.2022 Klaus Schwab v projevu na summitu G20 v Indonésii ohlásil nástup multipolárního světového pořádku, který bude řízen a ovládán konkordátem civilních vlád a velkým businessem! Šéf Světového ekonomického fóra to nazval novou érou zainteresovaného kapitalismu, což není nic jiného než vláda korporací a uplacených vládních úředníků, jako jsme viděli během covidové krize, když farma koncerny řídily politické kroky jednotlivých vlád! Podle Schwaba zlikviduje 4. průmyslová revoluce veškerou konkurenci, protože trhy ovládnou pouze ti, kteří přišli jako první a jsou z nich proto rychlé ryby!

  • Schwab oznámil příchod multipolárního světa, který bude fragmentovaný, ale tato fragmentace má mít za úkol nikoliv rozpad globalizace, ale její posílení. Nový společenský systém má být založen na principu tzv. zainteresovaného kapitalismu. 
  • Korporace mají zájem, tedy interes na tom, aby obyvatelstvo používalo jejich vakcíny, výrobky, produkty, služby atd. A ten interes je a bude prosazován formou společné vlády civilního kabinetu a stínové a nikým nevolené spolu-vlády složené z korporací a bank.
  • Schwab, jeden z hlavních emisarů Komise 300 tak na schůzce G20 oznámil novou podobu multipolární globalizace, kterou budou řídit loutkové a zkorumpované civilní kabinety těch největších zmetků, jaké tato planeta zplodila, a nadnárodní a mamutí korporace zastřešené kapitálem a bankami Domu Sion je zpoza opony a ze stínu budou ovládat, úkolovat, řídit a, jak jsme viděli i v kauze skandálu krachu burzy FTX, hlavně financovat! 
  •  Zaprvé, pokud se podíváte na všechny výzvy, můžeme samozřejmě hovořit o multikrizi, ekonomické, politické, sociální a ekologické a institucionální krizi, ale ve skutečnosti musíme čelit hluboké systémové a strukturální restrukturalizaci našeho světa. A to bude nějakou dobu trvat a svět může vypadat jinak poté.

  • Máme záporné zdroje a přechodový proces. Z politického hlediska je snahou sil, sil politické transformace, samozřejmě přechod do multipolárního světa, který má tendenci náš svět mnohem více fragmentovat, a z takových důvodů jsou akce, jako je tato, jako je G20 a tak dále, velmi důležitou spojnicí, aby se zabránilo příliš velké segmentaci. Řekl bych, že místo globalizace našeho světa dochází k jeho blokování. Pokud se podíváte na síly ekonomické transformace, chtěl bych jen zmínit čtyři: Energetická transformace, kterou potřebujeme a kde Indonésie hraje velmi důležitou roli. Za druhé, přetváření našich dodavatelských řetězců, kde Indonésie může hrát velmi důležitou roli.

  • A také bych řekl, že jde o integraci vnějších nákladů. Stačí se podívat na plasty, 10 miliard tun plastů ročně se dostává do našich oceánů, a proto jsem velmi rád, že u příležitosti tohoto setkání G20 B20 můžeme oznámit a slavnostně zahájit setkání O-20, jehož cílem je lépe pečovat o naše oceány.

  • Kromě toho, že vidíme přetváření našich dodavatelských řetězců, energetické transformace, internalizace externích nákladů, však vidíme také důsledky militarizace našich ekonomik. Nyní to vše znamená, alespoň na začátku, velké náklady. Pokud restrukturalizujete společnost, odepisujete náklady a samozřejmě vidíte, že akcionáři trpí. Pokud restrukturalizujete ekonomiku, výsledkem je snížení příjmů, disponibilního příjmu, což může vést k rozsáhlému sociálnímu napětí, které vidíme v našem světě se nyní vyvíjet. Jak se vypořádáme s touto transformací, která může trvat několik let? Nejen uplatňováním krizového řízení, nejen reagováním, ale i cílevědomým budováním budoucnosti. 

  • Měli bychom tuto přechodnou dobu využít s jasnou koncepcí toho, čeho chceme dosáhnout, jak chceme z této přechodné doby vyjít? Chceme z něj vyjít jako udržitelnější, odolnější a inkluzivnější svět. Nyní, můj druhý bod se týká čtvrté průmyslové revoluce. Jak jsem zmínil, když jsem psal knihu o čtvrté průmyslové revoluci a koncipoval myšlenku této revoluce, popsal jsem 23 technologií, a v té době, před pouhými pěti lety, byla řada z těchto technologií považována za science fiction. Dnes se všechny staly realitou a novými technologiemi, s nimiž se musíme vypořádat, kvantová technologie, meta světy a já jsem velmi hrdý, že Indonésie je opět jednou ze zemí, která chce jít v čele tohoto vývoje 4. průmyslové revoluce, V čem je 4. průmyslová revoluce jiná?

    Ve třech věcech: Zaprvé je to rozsah. Na rozdíl od dřívějších technologických inovací se nezabývá jednou nebo dvěma inovacemi. Je to celé panoptikum technologií, které se vzájemně ovlivňují a které zcela změní způsob výroby, spotřeby a komunikace. Ale druhým prvkem je rychlost. A když se podíváte na technologické revoluce, obvykle probíhají formou sinusoidy. A právě nyní se nacházíme v inflexním bodě exponenciálního vývoje a technologie se zcela změní. To, co děláme v současné době, a nejen to, co děláme a nastavujeme další změnu, změní a bude to mít dopad i na to, kdo jsme my. Stačí se podívat, jak i internet za posledních 20 let do jisté míry změnil naši identitu. Jsem velmi hrdý na to, že Světové ekonomické fórum je také v čele tak nových technologií a ukážeme příklad i zde v rámci naší prezentace O-20 Initiative, jak můžete využít metaversum a vytvořit mnohem hlubší a mnohem rozsáhlejší a komplexnější globální dialogy.

    Můj další třetí bod, třetí rozdíl, který vidíme ve čtvrté průmyslové revoluci, je skutečnost, že vítězové berou vše. Na rozdíl od předchozích průmyslových revolucí je velmi obtížné někoho kopírovat, takže pokud přijdete s něčím první, jste vítězové. A to bude do značné míry určovat globální konkurenci na národní, ale také na obchodní úrovni, a doufám, že ne příliš nepřátelským způsobem v nadcházejících letech. Nyní jen dvě poslední poznámky. Spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Dnes by někteří lidé řekli, že ještě před dvěma lety, dokud nenastala krize, že to byl podnikatelský sektor, kdo byl v čele. A nyní, po krizi s covidem, že je to od té doby vláda, která je v čele. Ne, měly by to být vlády a podniky.

    Vlády a byznys musí spolupracovat, aby se staly rychlou rybou, protože v našem dnešním světě už to není tak, že velká ryba požírá malé ryby, ale je to rychlá ryba, která požírá pomalou rybu, a abyste byli rychlou rybou, a doufejme, že i velkou rybou jako Indonésie, musíte mít dva kopiloty, byznys a vlády. Můj poslední bod se týká důvěry. Pokud je podnikání skutečně silou dobra, kterou musí být, musí praktikovat kapitalismus zainteresovaných stran. O takovém konceptu jsem před více než 50 lety napsal knihu a zasvětil jsem svůj život prosazování odpovědnosti zainteresovaných stran. Podnikání by nemělo sloužit pouze akcionářům, ale musí sloužit lidem a starat se o naši planetu. Jen tak si business získá důvěru, kterou potřebuje, aby byl inovativní silou, která z naší společnosti udělá lepší společnost. Dovolte mi, abych uzavřel tím, že když se podíváme do budoucnosti, můžeme být plni důvěry, pokud se budeme držet tří konceptů: Inovační transformace, inovace a spolupráce.

  • https://aeronet.news/video-klaus-schwab-v-projevu-na-summitu-g20-v-indonesii-ohlasil-nastup-multipolarniho-svetoveho-poradku-ktery-bude-rizen-a-ovladan-konkordatem-civilnich-vlad-a-velkym-businessem/

22.5.2022 Vyjádření profesora Klause Schwaba na výroční schůzi 2022.

  • Davos 2022 je nejaktuálnější a nejnáslednější výroční setkání od vytvoření fóra před více než 50 lety.
  • Davos osobně svede dohromady klíčové globální lídry ze všech částí společnosti .
  • Atmosféra, ve které se Davos odehrává, bude přívětivá, ale také nanejvýš vážná.

V rámci tématu " Historie v bodě obratu " bude letošní výroční zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu tím nejvhodnějším a nejdůležitejším výročním zasedáním od založení fóra před více než 50 lety.

Politické, ekonomické a sociální okolnosti našeho setkání jsou bezprecedentní. Davos osobně svede dohromady klíčové globální vůdce ze všech částí společnosti a podívá se na důsledky a dopady na vládní politiku a obchodní strategie.

Ukrajina

Naše první myšlenky jsou s válkou na Ukrajině. Ruská agrese vůči jejich zemi bude v budoucích historických knihách chápána jako zhroucení řádu po druhé světové válce a po skončení studené války. To je důvod, proč mluvíme o zlomu v dějinách. V Davosu je naše solidarita především s lidmi, kteří trpí zvěrstvy této války.

Tato válka je pro mě také osobní. Moje nejranější vzpomínka z dětství je, jak sedím v krytu a slyším padat bomby. Můj život byl a je zasvěcen úsilí o usmíření a budování mostů a nikdy by mě nenapadlo, že se nepřijatelné válečné žezlo v Evropě znovu stane skutečností.

V Davosu uděláme vše, co bude v našich silách, abychom podpořili Ukrajinu, její lid a její obnovu. A Světové ekonomické fórum doufá, že se jednoho dne znovu objeví prostor pro stavbu mostů.

Existují další důvody, proč je Davos 2022 letos tak aktuální.

Covid-19

Je to první setkání tváří v tvář po tom, v co všichni doufáme, že je konec nejvýznamnější zdravotní katastrofy za posledních 100 let, pandemie COVID , která podle WHO způsobila 15 milionů úmrtí. Naší velkou otázkou by tedy mělo být: "Jak vyvineme nezbytné osobní, národní a globální mechanismy odolnosti, abychom byli v budoucnu mnohem lépe vybaveni nejen na virus, ale i na jakékoli selhání našich život podporujících systémů?

Klimatický summit

Na prvním místě je evidentně ochrana přírody a klimatu. Všichni víme, že lidstvu zbývá jen pár let na změnu kurzu. Okno příležitostí se rychle zavírá. Davos 2022 tedy musí a bude také klimatickým summitem. Spojí nejvýznamnější aktéry a bude řídit akce pro všechny iniciativy fóra v této oblasti. To zahrnuje koalici prvních tahů zahájenou na klimatickém summitu OSN COP 26; projekt One Trillion Trees a mnoho dalších. Kromě toho bude podpora energetické transformace středem mnoha diskusí v Davosu.

Návrat války, epidemie a klimatická krize: všechny tyto ničivé síly vykolejily globální obnovu. Inflace nebyla tak vysoká za desítky let. Co je na tom tak znepokojivé, je ztráta kupní síly, zvláště bolestivá pro ty, kteří již dříve měli potíže se zajištěním obživy.

Globální ekonomika

Naše globální ekonomika není v rovnováze. Existuje příliš mnoho dluhů, příliš mnoho inflace, příliš mnoho nerovností a nedostatečný růst. Obzvláště znepokojivé je, že stále větší část světové populace je konfrontována s existenčními volbami nebo dokonce upadá do extrémní chudoby či hladu. Těmto problémům je třeba čelit v Davosu a zejména globální potravinová krize vyžaduje veškerou naši okamžitou pozornost.

Jak může Davos 2022 přispět?

Jak tedy může Davos pozitivně přispět ke všem těmto výzvám ve světě, který je hluboce uvízlý v krizovém managementu?

Odpověď je trojí.

1. Spolupráce veřejného a soukromého sektoru

První. Tyto výzvy nemohou řešit pouze vlády, podniky nebo občanská společnost. Světové ekonomické fórum je mezinárodní organizace pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru s oficiální účastí více než 90 vlád v Davosu.

Naše četné společné iniciativy budou řídit pokrok posílením globální a regionální spolupráce; ochranou přírody a bojem proti změně klimatu; rozvojem nových hospodářských a sociálních politik; urychlením odpovědné transformace průmyslu ESG a používáním převratných technologií, jako je AI, blockchain a kvantové výpočty, ve prospěch společnosti. Abychom zůstali sami v popředí, oznámí Fórum v Davosu novou iniciativu: Global Collaboration Village v metavesmíru.

2. Spojte tečky - systémová složitost

Existuje ještě jeden důvod, proč Davos 2022 plní zvláštní funkci: Výzvy mají politický, ekonomický, ekologický, technologický a sociální rozměr a důsledky. Davos je místem pro pochopení a vidění světa v jeho systémové složitosti . Proto je program tak bohatý s více než 400 sezeními. Je to místo, kde můžete získat nové poznatky a propojit body, což podporuje osvícenější rozhodování, kolektivně i individuálně.

3. Kapitalismus stakeholderů

A nakonec. Pokud jde o obchodní a ekonomické aktivity, Davos není místem pro úzké vlastní zájmy. Místo toho je to místo pro implementaci konceptu kapitalismu stakeholderů , konceptu, za který bojuji již 50 let.

Od partnera Fóra se žádá, aby ocenil příspěvky nejen akcionářů, ale všech ostatních zúčastněných stran, které jsou nezbytné pro úspěch podnikání. Jak jsem napsal ve své knize Stakeholder Capitalism, Davos představuje globální ekonomiku, která pracuje pro prosperitu, lidi a planetu.

Všichni se rádi znovu uvidíme osobně. Atmosféra, ve které se Davos 2022 odehrává, bude přívětivá, ale také nanejvýš vážná. Není zde místo pro frivolní okraj, který se snaží odvrátit a odvést pozornost - a já to z celého srdce odsuzuji - zejména těch, kteří nemají nic společného s komunitou Světového ekonomického fóra a jen s Davosem, aby ukradli naši značku.

Abych to shrnul: ve světě, který se stává fragmentovanějším a více rozděleným a kde mnohé z tradičních multilaterálních organizací mají tendenci stát se nefunkčními nebo přinejmenším nedůvěřivými, je globální platforma založená na neformální spolupráci založené na důvěře a zaměřené na akce, jako je např. Světové ekonomické fórum a Davos budou stále potřebnější.

https://www.weforum.org/agenda/2022/05/davos-2022-klaus-schwab-trust-based-and-action-oriented-cooperation/

12.1.2021 KLAUS SCHWAB Po katastrofickém zničení druhé světové války následovala éra nebývalého růstu a materiální prosperity. Nyní, když krize COVID-19 odhalila nedostatky institucí a filozofie vládnutí té doby, je čas začít znovu budovat znovu - a stejně jako v roce 1946, na novém základu.

DAVOS - Rok 2021 by mohl být historický - a to pozitivně. Sedmdesát pět let po původním "Year Zero", který následoval po druhé světové válce, máme znovu šanci znovu vybudovat. Proces po roce 1945 byl doslovný: budování nového z trosek války. Tentokrát se pozornost soustředí na hmotný svět, ale také na mnohem více. Musíme usilovat o vyšší stupeň společenské propracovanosti a vytvořit pevný základ pro blaho všech lidí a planety.

Po druhé světové válce jsme vyvinuli novou ekonomickou filozofii založenou na spolupráci a integraci, jejímž primárním cílem je materiální blahobyt. Tento projekt dal vzniknout mezinárodním organizacím, jako je Světová banka, Mezinárodní měnový fond a OECD, jakož i opatření, která by se vyvinula do Světové obchodní organizace a Evropské unie. Neoliberalismus - neochvějný závazek k volným trhům a omezené vládě - vládl na Západě, kde přinesl desetiletí prosperity a pokroku.

Ale tento model se rozpadl. Zatímco COVID-19 zasadil poslední ránu, již po nejméně dvě desetiletí je jasné, že poválečný model již není udržitelný z environmentálního ani sociálního hlediska (vzhledem k dnešní vysoké míře nerovnosti). Anglický historik Thomas Fuller skvěle řekl, že "nejtemnější hodina noci přichází těsně před svítáním." Přesto nemůžeme jednoduše předpokládat, že bude následovat lepší rok annus horribilis, který přinesl největší krizi veřejného zdraví a nejstrmější recesi za celé století. Musíme jednat, abychom to dokázali.

https://www.project-syndicate.org/onpoint/2021-year-zero-after-covid-by-klaus-schwab-2021-01?barrier=accesspaylog

22.10.2020 Globální plán Covid 19 - VELKÝ RESET nebo spíš KONEČNÉ ŘEŠENÍ?

Krize Covid 19 je prostředkem k zavedení desítky let plánovaných změn ve světové ekonomice a v lidské společnosti. Centrum mezinárodní světové vlády je de facto Světové ekonomické fórum a Světová banka. Ve skutečnosti nejde o veřejné zdraví ani o virus. Program Covid 19 je používán k provádění oficiální agendy Světového ekonomického fóra pod názvem VELKÝ RESET.

V knize je řečeno, že mnoho z nás si klade otázku, kdy se věci vrátí do normálu? Krátká odpověď zní: nikdy. Dále je řečeno, že ve srovnání s ostatními viry je covid 19 jen mírný, ale díky němu má být svět navždy změněn a že je považován za katalyzátor "čtvrté průmyslové revoluce". To souvisí s oficiálními plány s novou translidskou společností, která je odcizená a naprosto bezcitná, ale je podávána jako druh tzv. "progresivní vize". 

SEF, které se konalo v Davosu 24. ledna 2020, uspořádala společnost Billa Gatese pro epidemickou připravenost a inovaci (CEPI) tiskovou konferenci, kde oznámila "nové partnerství" proti viru, ačkoliv žádná pandemie v té době nebyla vyhlášena a svět neměl o covidu 19 tušení. Šéf SEF Klaus Swab v červnu tohoto roku veřejně prohlásil: "Pandemie představuje vzácné, ale úzké okno příležitostí předělat a upravit celý svět." Od července propaguje SEF aplikaci covid 19 "Health Passport" - jako jedinou možnost cestování.

Zakládající partneři Centra pro čtvrtou průmyslovou revoluci v rámci SEF jsou firmy: Microsoft, Facebook, Netflix, GAVI - globální vakcinologická aliance, kterou založila nadace Billa Gatese. To znamená, že high-tech giganti a high-tech miliardáři zavádí globální společnost pod názvem "udělejte vše na internetu".

https://www.parlamentnilisty.cz/profily/PhDr-Vladimira-Vitova-Ph-D-119785/clanek/Globalni-plan-Covid-19-VELKY-RESET-nebo-spis-KONECNE-RESENI-108104

3. června 2020 Nyní je čas na "skvělý reset". Uzávěry COVID-19 se mohou postupně uvolňovat, ale obavy o sociální a ekonomické vyhlídky světa se jen prohlubují. Existuje dobrý důvod k obavám: prudký hospodářský pokles již začal a my bychom mohli čelit nejhorší krizi od 30. let. I když je tento výsledek pravděpodobný, není nevyhnutelný.

Abychom dosáhli lepších výsledků, musí svět jednat společně a rychle a předělat všechny aspekty našich společností a ekonomik, od vzdělávání po sociální smlouvy a pracovní podmínky. Musí se účastnit každá země, od Spojených států po Čínu, a každý průmysl, od ropy a plynu po technologie, musí být transformován. Stručně řečeno, potřebujeme "velký reset" kapitalismu. Existuje mnoho důvodů, proč usilovat o velký reset, ale nejnaléhavější je COVID-19. Poté , co pandemie již vedla ke stovkám tisíc úmrtí, představuje jednu z nejhorších krizí v oblasti veřejného zdraví v nedávné historii. A vzhledem k tomu, že v mnoha částech světa stále přibývají oběti , ani zdaleka nekončí.

To bude mít vážné dlouhodobé důsledky pro ekonomický růst, veřejný dluh, zaměstnanost a blahobyt člověka.

Program Great Reset by měl tři hlavní součásti.

První by nasměroval trh k spravedlivějším výsledkům. Za tímto účelem by vlády měly zlepšit koordinaci (například v daňové, regulační a fiskální politice), vylepšit obchodní ujednání a vytvořit podmínky pro "ekonomiku zúčastněných stran". V době snižování daňových základen a stoupajícího veřejného dluhu mají vlády silnou motivaci k provádění těchto opatření.

Vlády by navíc měly provádět dlouhodobě prováděné reformy, které podporují spravedlivější výsledky. V závislosti na zemi to může zahrnovat změny daní z majetku, zrušení dotací na fosilní paliva a nová pravidla upravující duševní vlastnictví, obchod a hospodářskou soutěž.

Druhá složka programu Great Reset by zajistila, že investice budou prosazovat sdílené cíle, jako je rovnost a udržitelnost. Zde představují rozsáhlé výdajové programy, které mnoho vlád provádí, velkou příležitost k pokroku. Evropská komise například představila plány na ozdravný fond ve výši 750 miliard EUR (826 miliard USD). USA, Čína a Japonsko mají také ambiciózní plány hospodářských stimulů. Spíše než používat tyto fondy, stejně jako investice od soukromých subjektů a penzijních fondů, k vyplnění trhlin ve starém systému, měli bychom je použít k vytvoření nového, který bude odolnější, spravedlivější a dlouhodobě udržitelnější. To znamená například budování "zelené" městské infrastruktury a vytváření pobídek pro průmyslová odvětví, aby zlepšily své zkušenosti s metrikami v oblasti životního prostředí, sociální oblasti a správy věcí veřejných (ESG).

Třetí a poslední prioritou programu Great Reset je využití inovací čtvrté průmyslové revoluce k podpoře veřejného blaha, zejména řešením zdravotních a sociálních výzev. Během krize COVID-19 se společnosti, univerzity a další spojily, aby vyvinuly diagnostiku, terapeutika a možné vakcíny; zřídit testovací střediska; vytvořit mechanismy pro sledování infekcí; a dodávat telemedicínu. Představte si, co by bylo možné, kdyby v každém sektoru bylo vyvíjeno podobné společné úsilí.

https://www.weforum.org/agenda/2020/06/now-is-the-time-for-a-great-reset/

https://soundcloud.com/world-economic-forum/the-great-reset?in=world-economic-forum/sets/world-vs-virus

8.8.2019 Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab nevylučuje, že by se každoroční zasedání obchodních, společenských a politických lídrů mohlo v příštích letech odstěhovat ze švýcarského Davosu. Důvodem jsou rostoucí náklady. Schwab je v rozhovoru pro švýcarský list Die Südostschweiz označil za "cenové vydírání".

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/davos-svetove-ekonomicke-forum-svycarsko.A190708_161320_eko-zahranicni_mato

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.