Alkohol

Alkohol je jednou z nejškodlivějších látek, kterou konzumujeme. Podle Světové zdravotnické organizace je zodpovědný za 5 % všech úmrtí a jeho konzumace má i širší negativní dopady na společnost a ekonomiku. 

7.8.2021 Konzumace alkoholu zvyšuje riziko vzniku většího počtu onkologických onemocnění, než se dříve soudilo. Ukázala to studie mezinárodního týmu vedeného britskou vysokou školou Imperial College London (ICL).

  • Slabé vazby mezi onkologickými onemocněními a konzumovaným jídlem zjistili vědci u většiny druhů potravin a nápojů. V případě alkoholu však byla zjištěna silná vazba, a to u všech 11 typů rakoviny, na něž se tým ICL zaměřil.
  • Studie také tvrdí, že pití alespoň jednoho šálku kávy denně snižuje riziko vzniku rakoviny jater a bazaliomu, což je nejčastější typ rakoviny kůže. Tyto účinky byly pozorovány u kávy s kofeinem i bez kofeinu. Konzumace mléčných výrobků a celozrnných produktů zase podle ICL snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.  
  • Alkohol zvyšuje riziko vzniku zhoubného bujení, protože se rozpadá na látky, které jsou schopné vázat se na DNA, což může vést ke vzniku rakovinotvorných mutací. Alkoholické nápoje mohou zvýšit i hladiny hormonů spojených s rozvojem některých typů rakoviny prsu. 
  • Čím více alkoholických nápojů člověk konzumuje, tím vyšší je riziko vzniku některé z uvedených rakovin.  
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/vedci-spojuji-alkohol-s-vice-typy-rakovinovych-nadoru-40368378#

23.10.2020 Alkohol je jednou z nejškodlivějších látek, kterou konzumujeme. Podle Světové zdravotnické organizace je zodpovědný za 5 % všech úmrtí a jeho konzumace má i širší negativní dopady na společnost a ekonomiku. Na stránkách VoxEU to tvrdí Marit Hinnosaar a Elaine Liu, podle nichž spotřebu alkoholu ovlivňuje řada faktorů včetně daní, regulace, prostředí a společenských norem. Tyto faktory se navíc navzájem ovlivňují - společnost s negativním postojem k alkoholismu může volit pro přísnější regulaci, která vede k poklesu spotřeby a následně k tomu, jak na alkohol hledí děti a jak se vytváří jejich postoj k němu.

  • Ihned po přestěhování nákupy alkoholu rychle konvergují k obecnému průměru nové destinace. To znamená, že prostředí vysvětluje velkou část ve spotřebě alkoholu 
  • Tento efekt přitom funguje obousměrně, i když asymetricky. Pokud se totiž lidé přestěhují z místa s nižší spotřebou alkoholu do místa se spotřebou vyšší, jejich změna v chování je silnější než v případě opačném.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4522491/hinnosaar-stehovani-a-spotreba-alkoholu.html<br>

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...