Levandule 

Levandule je vytrvalý polokeř, což znamená, že nové, měkké výhony vyrůstají z dřevnatějící báze rostliny. Ačkoli pochází levandule ze Středomoří, dobře zapadne i do české zahrady, v níž při správně zvoleném druhu dobře přezimuje. Aby však odspodu dřevnaté části rostliny zbytečně nevyholovaly, je nutné levanduli po odkvětu koncem léta pravidelně zastřihávat (někdy je vhodné i zastřižení zjara). A právě tehdy - při řezu nastává čas na odběr řízků.

Množení levandule:

Pokud jste však netrpěliví nebo nemáte k předpěstování prostor - použijte "rostlinný odpad" po střihu odkvetlých levandulí jako mulč a vysemenění nechte na přírodě.

Klasický výsev:

Semena levandulí si můžete buď koupit, nebo je získat z levandulí, které už pěstujete (klíčivost si udrží 3-4 roky). V domácích podmínkách s teplotou 20 °C je lze předpěstovat už od února. Hloubka výsevu se rovná zhruba dvojnásobku velikosti semen a při pravidelné zálivce vyklíčí semena obvykle za 3-4 týdny. Na záhon sazeničky přesaďte koncem května. Místo by mělo být trvale osluněné a s propustnou půdou. Jakmile levandule dorostou do výšky 20 cm, zastřihněte je na 10 cm - podpoříte tím jejich rozvětvení.

Možností je i přímý výsev (rovnou na záhon) v říjnu až listopadu - důvodem je stratifikace (některá semena potřebují projít obdobím chladu, příp. klíčí lépe po přemrznutí). Semena ale tentokrát vysévejte do půdy 1 cm hluboko. Jelikož levandule klíčí poměrně pomalu, doporučuje se spolu s ní vysít i nějakou značkovací (rychle klíčící) plodinu, třeba ředkvičku. Vzešlé levandule po dosažení vhodné výšky rozsaďte a kvůli rozvětvezastřihněte

Množení levandulí pomocí mulče:

Méně náročné (a také méně spolehlivé) je množení levandulí prostřednictvím mulče. Tento postup spočívá v tom, že materiál, který vám zbyde po střihu již stávajících levandulí (tj. stonky s již odkvetlými květy a vršky olistěných výhonů), rozprostřete na záhon, který se k pěstování levandulí hodí. Mulč můžete využít např. k zakrytí půdy mezi trvalkami.

Půdu před položením mulče důkladně prolijte, mulč rozvrstvěte (můžete ho smíchat i s jiným materiálem), postupně lze přidávat i další vrstvy jiného zahradního "odpadu" (třeba odkvetlé orlíčky, třapatkovky, sporýše apod., nemusí zůstat u množení jednoho rodu). Záhon průběžně zalévejte a na zimu nastelte listím. Na jaře mulč opatrně odstraňte a pak už jen čekejte, která z vypadaných semen se ujala a vzešla. Jakmile vysemeněné levandule povyrostou, rozsaďte je (podle situace) a při správné výšce opět zastřihněte

https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/levandule-jak-si-ji-snadno-namnozit-semeny?

Jak správně řízkovat levanduli

  1. K množení levandulí pomocí vrcholových řízků je tedy nejvhodnější časné jaro nebo konec léta. Jak postupovat? Nejprve si připravte malé květináče a naplňte je půdou smíchanou s pískem nebo substrátem určeným pro výsevy a množení.
  2. Z matečné rostliny odřízněte ostrým nožem vrcholové řízky olistěných výhonů (ne stonků s květy) dlouhé 8 až 10 cm. Místo řezu by mělo vždy ležet na přechodu mezi měkkou částí výhonu a tvrdým dřevem. Obvykle se neujmou všechny řízky, proto si jich připravte víc, než plánujte ve finále do zahrady vysadit.
  3. Odebrané řízky nyní odspodu odlistěte, a to do výšky 4 až 5 cm, tedy do poloviny. Spodní konce řízků šikmo seřízněte, aby rostliny rychleji vytvořily kořeny. Řízky zastřihněte i shora, ale jen trochu - jde o to, aby se budoucí sazenice hned rozvětvily.
  4. Připravené řízky zasaďte do květináčů tak, aby první pár listů zůstal nad zemí. Pro lepší ujmutí můžete spodní konce řízků navlhčit a obalit v růstovém stimulátoru. Rostliny následně zalijte a přebytečnou vodu z podmisek vylijte.
  5. Květináče postavte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Snazší ujmutí někdy zajistí řízkům i průhledný poklop, ale není nezbytný. V prostoru rostlin pravidelně větrejte a půdu udržujte vlhkou. Řízky by se měly ujmout nejpozději po osmi týdnech

https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/levandule-nekupujte-nove-rostliny-rizkujte-stare?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...