Niger

Niger

Niger (má cca 25 milionů obyvatel, do roku 2050 může populace vzrůst 1- 1,5x) je bývalá francouzská kolonie a disponuje mimo jiné velkými zásobami uranu (podle francouzských médií tvoří tato africká země 15 % až 17 % uranu používaného k výrobě elektřiny ve Francii.) či ropy. Dosud byl také Niger považován za posledního spolehlivého partnera Západu v boji proti džihádistům v oblasti Sahelu. Na výcviku tamních vládních jednotek se podílely jak USA, tak Francie, která má v zemi stále až 1500 vojáků. Vojenská junta  vypověděla  po převratu v červenci 2023 několik vojenských dohod s Francií, včetně dohody o rozmístění francouzských vojáků.

  • Niger je členem ECOWAS. Tři čtvrtiny obyvatel jsou negramotné. Úředním jazykem v zemi je francouzština.
  • Otroctví bylo zrušeno zákonem v roce 2003, ale podle některých odhadů je v Nigeru stále až 800 000 otroků. Téměř 80 % Nigeřanů žije ve venkovských osadách.
  • Cca 99 %společnosti tvoří muslimové.
  • Vojenská junta prezidenta Bazouma sesadila 26. července 2023, šlo už o sedmý vojenský puč za poslední necelé tři roky v západní a střední Africe. 

25.9.2023 Oznámení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o stažení velvyslance i vojáků z Nigeru přináší nečekaný obrat v pozici Paříže vůči své bývalé kolonii. Francie tak de facto vyhoví požadavku armádních pučistů, kteří převzali moc nekrvavým převratem na konci července. Paříž tak v krátkém sledu zcela vyklízí pozice již ve třetí západoafrické zemi, před Nigerem to byla Burkina Faso a Mali.

  • Území všech zmíněných států, dohromady o obrovské ploše téměř tří milionů čtverečních kilometrů, byla do roku 1960 spravována v režimu francouzské koloniální správy.
  • https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-francie-hazi-v-nigeru-rucnik-do-ringu-odjede-velvyslanec-i-vojaci-40444745# 

7.9.2023 Americká armáda přesune část vojáků a vybavení do Nigeru a také stáhne ze země nepotřebný personál.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18680239

10.8.2023 Hlavy států Hospodářského společenství západní Afriky (ECOWAS) se dohodly na zahájení vojenské operace v Nigeru "co nejdříve". Uvedl to prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara po návratu z Abuji, kde se konal asociační summit.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18487169

Francie vyjadřuje svou podporu rozhodnutím vůdců Hospodářského společenství západní Afriky (ECOWAS) zaměřeným na obnovení ústavního pořádku v Nigeru a propuštění prezidenta této země Mohameda Bazuma. Uvedlo to francouzské ministerstvo zahraničních věcí. Ouattara zdůraznil, že Pobřeží slonoviny poskytne pro operaci prapor 850 až 1100 mužů a že se zúčastní i Benin, Nigérie a další země.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18487475

9.8.2023 Francouzská armáda zaútočila na bojovníky prezidentské gardy a narušila vzdušný prostor Nigeru, řekl zástupce Národní rady pro obranu vlasti vytvořené po převratu Amadou Abdraman ve vysílání místní televize. Den předtím CNN uvedla, že nigerské ozbrojené síly vyslaly do hlavního města Niamey posily, aby se připravily na případnou vojenskou intervenci. Podle rozhlasové stanice RFI se do zásahu může zapojit armáda z Nigérie , Senegalu, Beninu a Pobřeží slonoviny.

https://ria.ru/20230809/niger-1889126302.html

5.8.2023 Nigerská vojenská junta, kterou vede devětapadesátiletý generál Abdourahamane Tiani, jenž získal vojenský výcvik i ve Francii, dala najevo, že se bude bránit. Dvě země ECOWAS – Mali a Burkina Faso, kde vládnou také vojenské junty, dříve prohlásily, že by takový zásah považovaly za "vyhlášení války" i proti nim. Puč v Nigeru přivítal šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který označil aktuální vývoj v Nigeru za "faktické získání nezávislosti" a za "boj s kolonizátory". Agentura AP dnes s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsala, že nigerská junta požádala wagnerovce o pomoc. Jeden z členů junty podle tohoto zdroje navštívil Mali, kde je tato ruská skupina aktivní. Wagnerovci podle tohoto zdroje žádost zvažují.

  • V pátek oznámily Spojené státy, že pozastavují část zahraniční pomoci Nigeru. Americký ministr zahraničí Antony Blinken nicméně dodal, že Washington bude této 25milionové zemi dál poskytovat humanitární a potravinovou pomoc. 
  • https://echo24.cz/a/HkxJ5/zpravy-svet-francie-podpori-svrzeneho-nigerskeho-prezidenta?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...