Kávová sedlina (lógr)

Restaurace v Česku vyhodí každý rok 20 milionů kilogramů lógru, který se však dá zpracovat na hnojivo. Při průměrné spotřebě kávy dva kilogramy na hlavu v České republice skončí v koši odhadem přes 20 milionů kilogramů lógr.

  • Kávový lógr je cenným zdrojem draslíku, mědi, hořčíku i dusíku (který se uvolňuje při rozkladu), a je proto výborným hnojivem. 
  • Kávová sedlina je mírně kyselá, takže bude ideální pro acidofilní rostliny. Bude se hodit pro hortenzie, azalky, vřesy, rododendrony, kapradiny, růže, ale i pro borůvky.
  • Jeho výhodou je i to, že škůdci jako mšice, šneci, ale i slimáci, nesnášejí vůni kávy, stačí, když posypete zeminu kolem zeleniny či jiných rostlin.  Také můžete zalít kávovou směsí zahradu. Odlákáte tak škodlivé škůdce včetně mravenců. Nasypte sedlinu tam, kde se nejčastěji mravenci vyskytují.

Jak využít kávovou sedlinu (lógr)?

  • Eliminuje pachy (i v ledničce) a má nádhernou vůni.
  • Vhodná jako hnojivo pro rostliny (fosfor, dusík, draslík, hořčík i měď), dobře vysušte a přisypte do květináčů pokojových rostlin.
  • Působí jako aromatický repelent (mouchy, komáři, vosy, mravenci), slimáci nesnáší vůni kávy (nejlepší je postřik výluhem z kávy, nebo posypte půdu na záhonech kávovou sedlinou.
  • Lógr v kombinaci s mlékem je vhodný i jako pleťový peeling.
  • Kávová sedlina se používá v kuchyni jako čistící prostředek (na mastné nádobí), při čistění vašeho grilu či trouby, na houbičku si naneste kávovou sedlinu a umyjte s ní znečistěnou plochu.
  • Kávová sedlina má čistící, zpevňující i peelingové vlastnosti (lógr s medem nechte působit cca 10 min a smyjte).
  • Na celulitidu, smíchejte kávovou sedlinu s kuchyňským olejem a postižená místa masírujte, tuto směs lze použít i proti povislým a ochablým očním víčkům, nebo si s kávovou sedlinou namasírujte dvakrát denně hýždě a stehna, pokaždé pokožku opláchněte vodou, zhruba za dva týdny uvidíte na své pokožce první pozitivní změny.
  • Kávová sedlina dodá vlasům energii, sílu a lesk.
  • Na psí blechy, smíchejte psí šampon s kávovou sedlinou a umyjte jej s ním, opakujte to několikrát.
  • Do kompostu.
  • Na přihnojení hortenzií a rododendronů, vytváří mírně kyselé prostředí, podporuje růst mrkve, dýni i rajčat.

Kávovou sedlinu můžeme usušit, aby neplesnivěla a uskladníme v důkladně uzavřené nádobě. Aplikace: přimícháme kávovou sedlinu do zálivky v konvi s vodou a zalijte s ní rostliny pěkně kolem kořenů.

Zálivka pro rostliny

Sedlinu ve vodě lze použít jako zálivku. Stačí, když smícháte sklenici sedliny s deseti litry vody, necháte dvě hodiny odstát a zalijete s vodou zeleninu i květiny. Tento proces proveďte jednou týdně nebo jednou za dva týdny. Lze ji také použít pro pokojové rostliny. Pro domácí květiny použijte jednu až dvě čajové lžičky sedliny se sklenicí vody. 

Přísada do půdy

Pokud sedlinu smícháte se substrátem, bude obohacen o výše zmíněné minerály. Smíchejte jednou za měsíc. Vložte sedlinu do květináče a promíchejte s hlínou pomocí špachtličky. Pokud se chystáte sázet rostliny, do jámy nasypte sedlinu a poté zasaďte rostlinu. Budou lépe růst a bohatě kvést.

Přísada do kompostu

Obohaťte kompost kávovou sedlinou. Po rozložení bude obsahovat mnohem více draslíku, mědi, hořčíku i dusíku. To znamená, že pomocí sedliny urychlíte i proces kompostování. A co je nejlepší? Sedlina přiláká žížaly, které budou zpracovávat organickou hmotu rychleji.   

https://pestujme.cz/zkuseni-zahradnici-nosi-kavu-na-zahradu-vedi-kde-vsude-muze-prospet/?

12.6.2023 Výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně testují možnosti využití kávové sedliny při čištění odpadní vody. Rádi by našli alternativu k chemickým látkám, které se běžně využívají k separaci kalů v čistírnách odpadních vod, takzvané flokulanty. Nahradit by je mohly také sloučeniny obsažené v odpadu z produkce vína. Chemikálie se vědci snaží eliminovat mimo jiné proto, že se kaly následně používají v zemědělství.

Na základě předchozích výzkumů vědci jako nadějnou alternativu vytipovali tanin, tedy látku, která je obsažená v kávové sedlině nebo odpadu ze zpracování vína. "Tanin je pro nás zajímavý nejen proto, že na jižní Moravě máme spoustu kaváren a aktivní vinařský průmysl, tudíž můžeme efektivně využívat odpad, který se u nás produkuje. Taninu si ceníme i pro jeho vlastnosti. Například té, že dokáže narušit buňku, a přispívá tak k efektivnějšímu odvodnění kalu.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2377849

29.4.2023 Borůvky jsou lahodné ovoce, bohaté na vitamíny a antioxidanty. Ovšem pro úspěšné pěstování potřebují specifické podmínky. Jedním z velmi důležitých faktorů je správná kyselost půdy. Různé druhy rostlin potřebují různé úrovně kyselosti – u borůvek je to konkrétně pH mezi 4,5 a 5,2. Pokud máte alkalickou půdu, která nemá potřebnou kyselost, můžete pro její úpravu použít právě octovou vodu.

  • Smícháte vodu a ocet v poměru 1:1. Následně borůvky zalijte a pH půdy znovu změřte. Nikdy však nepoužívejte příliš mnoho octové vody najednou, jinak hrozí překyselení. Je nejlepší vše dělat postupně a sledovat změny v pH půdy. Pokud chcete borůvky jen lehce povzbudit, pak smíchejte 2 až 3 lžíce octa s 4 litry vody a poté tento roztok aplikujte kolem rostlin.
  • Ovšem borůvkám můžete kromě okyselení substrátu dodat v tomto procesu i žádoucí živiny. Pomůže vám v tom kávová sedlina.
  • Existují dva způsoby, jak použít kávovou sedlinu jako hnojivo pro borůvky. První možností je nasypat ji přímo na zem kolem rostlin. To bude mít za následek postupné uvolňování dusíku do půdy. Ovšem pokud potřebujete borůvky vyživit rychle, pak si připravte tekuté hnojivo z kávové sedliny. Nasypte 6 šálků kávové sedliny do kbelíku s vodou (měl by být pětilitrový) a nechte odstát po dobu 2 až 3 dnů. Poté tuto tekutinu použijte jako zálivku bez dalšího ředění. Vše můžete jednou do měsíce zopakovat. Pamatujte si však, že kávová sedlina by nikdy neměla být používána jako jediný zdroj živin. Je vhodné ji používat spíše jako doplněk k jiným hnojivům. A určitě to s ní nepřehánějte – příliš mnoho dusíku totiž může způsobit nadměrný růst listů, což se bohužel projeví na nižší výnosnosti (květů a plodů bude jednoduše méně, protože je rostliny nezvládnou vyživit). Proto se doporučuje používat kávovou sedlinu spíše opatrně a stav rostlin pravidelně kontrolovat.
  • https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/aby-boruvky-plodily-ostosest/

14.8.2021 Do kompostárny poblíž Jílového u Prahy sváží zatím zhruba čtyři tuny lógru týdně. Jedním z velkých dodavatelů "odpadu" je nábytkář Ikea a také síť benzinových stanic Shell. Pro to, aby se byznys rozběhl, ale firma musí přesvědčit další velké sítě, aby kompostárně dodávaly desítky tun lógru týdně.

  • Hnojivo v kompostárně vznikne za 60 až 90 dnů. Kávová sedlina se zpracuje jako každý jiný bioodpad. Smíchá se s rozdrceným zeleným materiálem - například zelení, trávou, větvemi, spadaným ovocem, případně s kaly z čističky odpadních vod - a prochází zpracováním ve fermentoru, kde se při teplotě zhruba 80 stupňů Celsia spálí všechny patogeny.

"Kávová sedlina se hodí v kompostovatelných papírových taškách rovnou do zpracování, případně do drtiče. Jakmile se totiž přiveze třeba víc než deset tisíc tašek, papír se v drtiči roztrhá na jemnější strukturu, která bude jednodušeji zkompostovatelná," popsal Michal Žilík z Kompostárny Želivec.

Nemá jít o udržitelnou PR aktivitu, ale rentabilní podnikatelský plán. "Určitě se na tom něco bude dát vydělat. Nebudou to miliony ani stovky milionů, ale bude to zajímavá věc.

Zatím však naráží na to, že některé větší nadnárodní řetězce, které přesvědčuje k dodávkám, požadují speciální certifikaci, že může firma svážet odpad, případně uvažují o tom, že by si kávovou sedlinu zpracovávaly po svém.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vyhazujeme-zlato-cech-zacal-svazet-logr-a-vyrabi-z-nej-hnojiva-171861#

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...