Ing. Aleš Michl

Michl byl v minulosti mimo jiné poradcem sociálně-demokratického ministra pro ekonomiku Martina Jahna a později někdejšího premiéra Babiše (ANO). Také působil jako ekonom v Raiffeisenbank.

  • Aleš Michl 18. října 1977 (ekonom, technooptimista, bývalý novinář, někdejší poradce Andreje Babiše, člen bankovní rady ČNB od roku 2018, od 1.7. 2022 je guvernérem ČNB) současnou situaci spojenou s globálním oteplováním (změny životního prostředí s cílem zpomalit oteplování) vyřešíme "prachama" a ekonomickým růstem (klíčová je přeměna z průmyslové země, na zemi s velkým podílem služeb, myslím např. Čínu a Indii) a časem, protože Asie je největším znečišťovatelem CO 2 atd., růst musí i celosvětová ekonomika a důležité je odbourat regulace. Tam kde dnes jsme, vděčíme penězům a ekonomickému růstu, také proto nám ekonomický růst a peníze pomohly problém vyřešit (na úrovní obci, státu, EU atd.) Je nutné říci, že záporné úrokové sazby jsou špatně. Máme nejlevnější peníze za 5 000 let, nejsme v žádné krizi, není to na hlavu? A další věc, ocenění 36 největších evropských bank je proti předkrizové úrovni (2008) minus 78 %. To je jasný signál! (2019).
  • Kniha: RESET ekonomiky.

Aleš Michl, informace a jeho názory:


17.9.2023 V první polovině příštího roku čeká Česká národní banka (ČNB) nízkou inflaci kolem dvou procent, uvedl její guvernér Aleš Michl v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Odmítl brzké snižování úrokových sazeb centrální banky v příštích měsících.

  • Myslím, že přísná měnová politika, ze které nepolevíme, přinese výsledky a inflace budou v první polovině příštího roku kolem dvou procent," uvedl. Inflace je ale podle něj stále extrémně vysoká. "Zapomeňme na brzké snižování sazeb, nečekejme, že snížíme sazby v září, říjnu a podobně.
  • V roce 2016 a 2017 bylo vytisknuto velké množství peněz, což byla podle něj jedna z největších národohospodářských chyb centrální banky v historii.
  • Současná situace je daň za tyto kroky, což sebou nese i drahé hypotéky a úvěry, zamrznutí úvěrového trhu. Nepředpokládá, že peníze ještě budou někdy tak levné jako tehdy. "Naopak politika naší centrální banky je, že v příštích pěti letech očekávejte spíše vyšší úrokové sazby, než jsme byli zvyklí v posledních deseti letech. Chceme být banda jestřábů, chceme dohlídnout na to, aby už se nikdy nestalo to, že jádrová inflace je nejvyšší v celé EU.
  • Takzvaná jádrová inflace, kterou ovlivňují ceny potravin či energií, je ve výhledu stále nad třemi procenty, což podle něj neumožňuje nyní snížit sazby. Jádrová inflace je očištěná o sezonní vlivy, vliv změn regulovaných cen, vliv daňových úprav a jiná administrativní opatření.
  • https://www.e15.cz/byznys/zapomenme-na-brzke-snizovani-sazeb-chceme-byt-banda-jestrabu-prohlasil-michl-1410550 

11.7.2023 Michl radil Babišovi i Schillerové. Ministerstvo teď řeklo, kolik za to bral. Co se týče vyplacené sumy, ministerstvo poskytlo pouze částečná data. "Aleši Michlovi bylo v období od 1. ledna 2016 do 31. října 2018 skutečně vyplaceno celkem 1 680 000 korun," stojí v odpovědi. Kompletní částku redakci nesdělilo s tím, že se údaje nacházejí ve správním archivu MF a nebyly veřejně k dispozici.

Zároveň ale uvedlo, že smlouva platila od 1. dubna 2014 do 31. října 2018, a to za 48 000 korun měsíčně. To odpovídá odměnám dalších rezortních poradců. Michl v reakci na dotazy Seznam Zpráv výši odměny nijak nerozporoval. Prostým součtem by si tak za 55 měsíců přišel na celkem 2 640 000 korun.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-michl-radil-babisovi-i-schillerove-ministerstvo-ted-reklo-kolik-za-to-bral-233785#

15.5.2023 Guvernér ČNB Michl: Za tři měsíce ode dneška by se inflace měla pohybovat pod hranicí 10 %. Zvažujeme, jestli na příštím zasedání bankovní rady ponecháme sazby beze změny nebo je zvýšíme. Guvernér ČNB Michl: Tržní očekávání ohledně prvního snížení úrokových sazeb považujeme za velmi předčasné. Guvernér ČNB Michl: Úrokové sazby budou na vyšších úrovních po delší dobu (Reuters) 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5444591/michl-mezirocni-inflace-by-do-tri-mesicu-mela-klesnout-pod-deset-procent.html

12.3.2023 Aleš Michal získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení, oznámila ČNB v tiskové zprávě.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-guverner-cnb-michl-ziskal-bezpecnostni-proverku-227642#

23.2.2023 Devastace centrální banky kvapem pokračuje. Čas na revoltu proti Michlovi.

  • Nejprve Michl tvrdil, že z velké části čelíme dovezené inflaci, se kterou ČNB mnoho nezmůže. To brzo opustil, protože tak okatá rezignace na funkci centrální banky se nedala dlouhodobě zastávat ve funkci šéfa centrální banky. Pak přišel příběh, že máme nejpřísnější měnovou politiku za 20 let a lidi mají šetřit. To je nepochybně ekonomický vtip roku. Nominálně je sazba skutečně vysoko, ale reálně po zápočtu inflace máme jednu z nejuvolněnějších měnových politik mezi zeměmi Evropské unie. Divočejší kusy provádí už jen Maďarsko a Bulharsko. 
  • Asi nejdéle vydržel příběh o tom, že sedmiprocentní sazba už dostatečně tlumí inflaci. Nevypadá to. Je jistě na odbornou debatu ekonomů, zda předchozí politika "rusnokovců" byla ta nejlepší možná, ale rezignace na využití základního nástroje centrální banky zjevně také k ničemu nevede. A nemyslí si to jen většina ekonomů, ale třeba i Mezinárodní měnový fond.

  • Věštba o zkrocené inflaci se tak pravidelně odsouvá kamsi do budoucna. Aktuálně bychom se podle prognózy ČNB měli dostat zpět k dvouprocentní inflaci na počátku příštího roku. To by bylo skvělé. Ovšem i tato prognóza už za mnoho nestojí, protože členové bankovní rady se jí neřídí. V ní totiž také vidíme kalkulaci nejprve se zvýšením úrokové sazby, aby ta pak mohla klesat. To rada bez podrobného vysvětlení odmítla.

  • https://nazory.aktualne.cz/komentare/devastace-centralni-banky-kvapem-pokracuje-cas-na-revoltu-pr/r~b19c9efcb2ba11eda9eeac1f6b220ee8/?

22.2.2023 Michl je hrobař České koruny, není lídr.

https://www.youtube.com/watch?v=xhGYXjZw9yw

17.2.2023 Česká národní banka má guvernéra bez bezpečnostní prověrky nejvyššího stupně. Předseda bankovní rady Aleš Michl na ni stále čeká. Tento týden uplynula standardní zákonem stanovená lhůta devíti měsíců pro vydání prověrky na stupeň přísně tajné Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). Z hlediska interních bankovních předpisů je přitom taková prověrka pro výkon funkce guvernéra nezbytnou podmínkou a Michl bez ní nemůže zastávat svůj úřad plnohodnotně. Guvernéři se totiž seznamují s citlivými státními dokumenty vedenými v přísně tajném režimu nebo se účastní jednání vlády.

Nejpozději devět měsíců od podání žádosti měl být podle zákona Aleš Michl, který o prověrku podle svého vyjádření požádal 16. května minulého roku - pět dní po jmenování prezidentem Milošem Zemanem, informován písemně o výsledku takzvaného bezpečnostního řízení, nebo důvodu jeho prodloužení.

  • Podle vyjádření ČNB je "potřeba vzít v potaz", že v době žádosti Aleše Michla byl v ČR vyhlášen nouzový stav. A v případě vyhlášení krizového stavu (čímž se rozumí nouzový nebo válečný stav) lhůta neběží. Michl by tedy měl mít ještě asi měsíc a půl k dobru. Takový výklad zákona potvrdila v obecné rovině redakci i kancelář ředitele NBÚ Jiřího Langa. Mluvčí úřadu Jaromír Kadlec nicméně uvedl, že "v naprosté většině případů je bezpečnostní řízení ukončeno před uplynutím základní lhůty."
  • V pozicích, o kterých jsem věděl, jak fungují, tak bezpečnostní prověrka není ani tak požadavkem, jako jasným předpokladem. Pokud ji ten člověk nemá, tak funkci prostě nemůže vykonávat. Pokud to ale zákon jasně nestanovuje, a může ji vykonávat i bez prověrky, pak odvolání člena bankovní rady nebo guvernéra sice teoreticky možné je, ale ze závažných a specifických důvodů, a musí to být ještě navíc schváleno Evropskou centrální bankou," řekl Petr Pavel.  
  • https://echo24.cz/a/H6rcd/zpravy-domaci-guverner-cnb-ales-michl-nema-proverku-stupen-prisne-tajne-nbu-zeman-pavel?

2.2.2023 Guvernér centrální banky Aleš Michl ve čtvrtek ovšem řekl, že bankovní rada projednala i scénář, podle nějž by sazby měly zůstat nějaký čas stabilní. Většina členů rady souhlasí s tím, že je lepší sazby držet, než je teď zvyšovat a následně zase snižovat. Doplnil, že ČNB spoléhá na to, že proti inflaci bude působit silná koruna. "Zlevňuje dovozy a působí rychleji než úrokové sazby," prohlásil Michl.

  • Michl řekl, že ČNB je připravena sazby opravdu zvýšit, pokud bude riziko inflace vyvoláno poptávkou.
  • Česká republika podle Michla čelí "silným nákladovým inflačním tlakům, které mají původ v externím prostředí, i poptávkovým tlakům plynoucím z domácí ekonomiky". Inflace v Česku dosáhla v prosinci 15,8 procenta. V polovině února Český statistický úřad zveřejní údaje za leden. "Očekáváme, že inflace v lednu oproti prosinci výrazně vzrostla," oznámil Michl. Na jaře už ale podle něj dojde k poměrně rychlému sestupu. "Ve druhé polovině roku se inflace vlivem přísných měnových podmínek a polevujících nákladových tlaků dostane pod deset procent. Čili čekáme vysokou inflaci ještě v lednu, ale pak se postupně dostaneme pod deset procent," dodal.

  • Pro příští rok ČNB také počítá s hospodářským oživením. HDP by měl vzrůst o 2,2 procenta. Letos pokles HDP centrální banka odhaduje na 0,3 procenta. Průměrný kurz koruny pro letošní rok ČNB očekává na úrovni 24,50 CZK/EUR. V listopadové prognóze pro letošek předpokládala průměrně 24,80 CZK/EUR. Ve středu přitom koruna uzavírala obchodování na 23,78 CZK/EUR.

  • https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-experimenty-cnb-nas-mohou-prijit-draho-rika-ekonom-40421894

30.1.2023 Přitvrdit v monetární politice je nutné, a i když je třeba dávat pozor na oslabení ekonomiky, jednoznačný zásah proti vysoké inflaci je prioritou. Tak se vyjadřuje Mezinárodní měnový fond (MMF) k růstu cen, který je v Česku stále utržený ze řetězu a je jedním z nejvyšších v EU. Bankovní rada pod vedením guvernéra Aleše Michla je však se svou politikou nezvyšování úrokových sazeb spokojená. Michl dokonce přichází s výroky o tom, že nikdo tak tvrdě nebojoval s inflací jako současná ČNB, hájí intervence ve prospěch silnější koruny a vyzývá lidi ke "spoření, skromnosti a píli".

  • Guvernér Michl ve svém nedávném komentáři veřejnosti opět vzkázal, že důležité je "hlavně spořit" a že jen "práce a píle" nás posune dál. "S novou bankovní radou se, myslím, shodujeme na tom, že úrokové sazby zůstanou po určitou dobu vyšší, než jsme byli v předchozích deseti letech zvyklí. Chceme motivovat lidi a firmy ke spoření a investování. Berte to jako návrat k tradičním hodnotám, jako jsou úspory, nikoliv útraty," tvrdí Michl.
  • V textu zveřejněném na stránkách ČNB se pak guvernér odvolává na silnou korunu. "Važme si toho. Levněji dovážíme drahé suroviny. Plus k tomu navíc máme nejvyšší úrokové sazby za dvacet let. Motivujeme lidi spořit namísto útrat. Za tu dobu nikdo tak výrazně nebojoval s inflací jako nová bankovní rada," je přesvědčen Michl.
  • Pokud dnes hovoří o tom, že je třeba, aby "úrokové sazby zůstaly po určitou dobu vyšší", je potřeba připomenout to zásadní. Právě Michl k současné žádoucí vyšší hladině úrokových sazeb nepřispěl vůbec nijak. Od okamžiku, kdy inflace překročila cíl centrální banky, nehlasoval pro jejich zvýšení ani jednou! Ani jedinkrát nezvedl ruku pro brzdění inflace, stále hlasoval jen pro její přiživování a roztáčení. A dokonce i za celou dobu svého letitého mandátu od roku 2018 v průměru tlačil sazby stále dolů, což je úctyhodný výkon pro člověka, který dnes verbálně vyzývá ke spoření a chce odrazovat od utrácení," oponuje guvernérovým slovům Hampl.
  • Také podle ekonoma Lukáše Kovandy v očích MMF naše centrální banka až příliš hazarduje s osudem tuzemského hospodářství. "Jestliže totiž nedojde ke zvýšení úrokových sazeb ČNB nyní a inflační očekává přestanou být ukotvena, pak bude nakonec třeba ještě daleko razantnějšího navýšení klíčových úrokových sazeb, než jaké žádá nynější situace. A razantnější navýšení úrokových sazeb v podstatě znamená hlubší ekonomický propad. Otálením se zvýšením sazeb tak ČNB podle Mezinárodního měnového fondu hrozí přivodit hlubší recesi, než jaká je nyní nevyhnutelná
  • https://echo24.cz/a/HA6GJ/kritika-monetarni-politika-vysoka-inflace-nizke-uroky-michl-cnb?

23.1.2023 Guvernér ČNB Aleš Michl: Máme nejsilnější korunu za 14 let. Važme si toho. Levněji dovážíme drahé suroviny. Plus k tomu navíc máme nejvyšší úrokové sazby za 20 let. Motivujeme lidi spořit namísto útrat. Za tu dobu nikdo tak výrazně nebojoval s inflací jako nová bankovní rada (ČNB)

2.1.2023 Česko letos čeká rok podstatného snížení inflace, tempo růstu cen se začne snižovat na jaře. Vzhledem k oslabující poptávce a nastávající recesi může Česká národní banka (ČNB) pokračovat v politice stability úrokových sazeb. V rozhovoru s ČTK to řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Upozornil však, že pokud se v ekonomice objeví nové poptávkové tlaky, bankovní rada ČNB je připravena zvýšit základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent.

  • Meziroční inflace v listopadu činila 16,2 procenta. Podle listopadové prognózy ČNB by průměrná inflace za celý rok 2022 měla být 15,8 procenta, letos ji centrální banka očekává 9,1 procenta.
  • Čeká nás rok podstatného snížení inflace. V lednu se zejména kvůli zdražení elektřiny inflace ještě zvýší, což jako centrální banka neovlivníme. První pozitivní výsledky politiky nové bankovní rady se dostaví na jaře. Inflace začne klesat, protože poptávka je výrazně ztlumena a ekonomika směřuje do recese. Lidé začínají méně utrácet, což je dobře. Proto může ČNB pokračovat v politice stability úrokových sazeb," řekl Michl.  
  • Zahájili jsme nápravu hospodářství. Deset let před covidem byly úrokové sazby příliš nízké a koruna byla po několik let uměle oslabována. Rozjížděla se filozofie půjčte si, půjčte si, půjčte si, kupte si, kupte si, kupte si," zhodnotil Michl situaci, kdy základní úroková sazba byla od roku 2009 do roku 2019 pod dvěma procenty. 
  • S novou bankovní radou se myslím shodujeme v tom, že úrokové sazby zůstanou po určitou dobu vyšší, než jsme byli zvyklí třeba v předchozích deseti letech. Chceme motivovat lidi a firmy ke spoření a investování. Jedině tak se nebude zvyšovat zadluženost a jedině tak bude naše koruna pevná.
  • Naprostou prioritou ČNB snížit inflaci a vrátit se k rovnovážné hladině dvou procent. Aktuální prognóza centrální banky očekává dosažení této hladiny v první polovině roku 2024. "Nyní je v Česku krátkodobá úroková sazba na nejvyšší úrovni od roku 1999. Máme nejpřísnější měnovou politiku za posledních více než 20 let a pevnou korunu - vše působí proti inflaci.
  • "Potřebujeme ještě od vlády politiku výrazného snižování deficitu veřejných financí, abychom společně zbrzdili růst nových peněz v ekonomice. Inflace byla na cíli ČNB naposledy v roce 2018. To bylo období, kdy veřejné finance byly v přebytku. 
  • Michl případné další zpřísnění měnové politiky nevyloučil. "Pokud se objeví v ekonomice nové poptávkové tlaky, sazby můžeme ještě zvýšit, ale zatím jejich stabilita na dosti vysoké úrovni a pevná koruna zafungovaly. Vykročili jsme k nápravě hospodářských poměrů a ke snížení inflace. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5281261/cesko-letos-ceka-rok-podstatneho-snizeni-inflace-rika-guverner-cnb-ales-michl.html

7.11.2022 Guvernér ČNB Aleš Michl v pravidelném týdenním sloupku napsal, že vláda ČR musí snížit schodek veřejných financí, aby pomohla centrální bance v boji proti inflaci. Zoapkoval také stanovisko banky z minulého týdne, že úrokové sazby jsou už dostatečně vysoko, aby zkrotily domácí cenové tlaky (Bloomberg)

4.8.2022 Slovo guvernéra ČNB Michla: Tři klíčové podmínky pro snížení inflace, v pořadí podle důležitosti, jsou z mého pohledu následující. Za prvé, je nutné snížit míru zadlužování země. Za druhé, je potřeba zabránit mzdově inflační spirále. Růst mezd tedy musí odrážet růst produktivity práce, ne růst cen v ekonomice. A za třetí, je třeba držet úrokové sazby na vyšší úrovni, která brzdí ekonomiku. Každá změna úrokových sazeb se projeví v ekonomice se zpožděním. Největšího efektu dosahuje přibližně za rok a půl. Nereagujeme tedy mechanicky na poslední čísla o inflaci, která jsou mimořádně vysoká, ale zejména na její výhled. A dobrá zpráva je, že podle prognózy ČNB by inflace měla klesnout do roku a půl k úrovním poblíž 2 %. Co onen obrat způsobí? Pokles reálné kupní síly lidí bude tlumit poptávku a tím pádem i inflaci. Zpomaluje rovněž růst úvěrů pro domácnosti a firmy, a tedy i růst množství peněz v ekonomice. Stávající výše úrokových sazeb je tudíž zatím dostatečně restriktivní.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5094429/guverner-michl-cnb-bude-dal-branit-nadmernym-vykyvum-koruny-prognoza-zapocetla-vyrazne-vyssi-inflaci.html

1.7.2022 Guvernér České národní banky Aleš Michl, který do funkce nastoupil dnes, se přihlásil ke dvěma hlavním cílům centrální banky, tedy cenové a finanční stabilitě. Michl to dnes sdělil ČTK. Cenovou stabilitu, tedy udržování nízké a stabilní inflace, bude podle svého vyjádření nadále zajišťovat prostřednictvím režimu cílování inflace. "Dohledem nad finančním trhem a makroobezřetnostní politikou budeme pečovat o finanční stabilitu a odolnost bankovního systému. Budeme pokračovat v koordinovaném působení měnové a makroobezřetnostní politiky tak, aby byla udržována důvěra v hodnotu české koruny a stabilita makroekonomického prostředí. Povedeme dialog s vládou ohledně širší hospodářské politiky žádoucí pro vytváření zdravého makroekonomického prostředí.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5057971/novy-guverner-cnb-michl-prioritou-bude-snizeni-inflace.html

11.5.2022 Prezident ČR Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky Aleše Michla. Ve funkci od července nahradí Jiřího Rusnoka, kterému končí druhý mandát, a nemůže být znovu jmenován. Ekonom Michl se dosud jako člen bankovní rady v posledních měsících opakovaně stavěl proti zvyšování sazeb při krocení inflace. V projevu po svém jmenování prohlásil, že návrat inflace na dvouletý cíl odhaduje na dva roky, a na srpnovém zasedání navrhne stabilitu sazeb. Česká koruna k euru skokově oslabila, kurz se dostal až na průběžné denní dno 25,36 za euro.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4995014/prezident-jmenoval-alese-michla-novym-guvernerem-cnb-koruna-oslabila.html

11.5.2022 Prezident Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky (ČNB) Aleše Michla, ekonoma a odpůrce současného zvyšování úrokových sazeb. Michl, bývalý novinář, někdejší poradce Andreje Babiše a v současnosti člen nejužšího vedení ČNB, převezme v červenci po Jiřím Rusnokovi jeden z nejdůležitějších ekonomických postů v zemi.

Michl byl v minulosti mimo jiné poradcem sociálně-demokratického ministra pro ekonomiku Martina Jahna a později někdejšího premiéra Babiše (ANO). Také působil jako ekonom v Raiffeisenbank. Členem bankovní rady ČNB je od konce roku 2018. Michl a další člen bankovní rady Oldřich Dědek v posledních měsících opakovaně jako jediní ze sedmičlenné bankovní rady hlasovali proti zvyšování úrokových sazeb.

https://byznys.hn.cz/c1-67068440-zeman-jmenoval-novym-guvernerem-cnb-odpurce-zvysovani-sazeb-alese-michla-nahradi-jiriho-rusnoka<br>

6.5.2022 Novým guvernérem České národní banky (ČNB) má být od 1. července nynější člen její bankovní rady Aleš Michl. Uvedl to dnes server Seznam Zpráv, kterému neoficiální informaci potvrdily zdroje obeznámené s jednáním prezidenta Miloše Zemana s jednotlivými kandidáty. Podle těchto zdrojů má Zeman oznámit jmenování Michla, který je považován za odpůrce zvyšování úrokových sazeb, v nejbližších dnech. Michl dnes informaci ČTK nepotvrdil. Současnému guvernérovi Jiřímu Rusnokovi v červnu končí druhý mandát a znovu kandidovat nemůže. Koruna oslabila nad 25kč o cca 2%.

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/novym-guvernerem-ceske-narodni-banky-by-mel-byt-clen-bankovni-rady-ales-michl-1389864?

10.1.2022

  • Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl se i nadále staví proti razantnímu zvýšení sazeb. Osobně by nechal ekonomice čas a stabilitu. Inflace se podle něj Českou republikou přežene podobně jako pandemie. "My sice úrokové sazby zvýšit můžeme, ale inflaci se nevyhneme," uvedl v pořadu Rozstřel (idnes.cz) 

13.12.2021

  • Člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl bude na nadcházejícím měnovém zasedání 22.prosince opět hlasovat pro ponechání úrokových sazeb beze změny, v souladu se svým odmítavým postojem k jejich utahování s ohledem na ekonomiku, která podle něj zůstává pod svým potenciálem, uvedl Michl pro média.

  • Michl hlasuje pro stabilní sazby setrvale od června, kdy ČNB zahájila cyklus utahování měnové politiky. Pro vyšší sazby nezvedl ruku ani na minulém měnovém zasedání na začátku listopadu, kdy banka rozhodnutím většiny členů rady šokovala trhy zvýšením hlavní dvoutýdenní repo sazby naráz o 125 bazických bodů, nejostřejším za 24 let, na současných 2,75 %.

  • "Podle mě je ekonomika pořád pod potenciálem... nechal bych ji ještě trochu běžet a sazby bych zvyšoval až tehdy, až bych viděl, že doženeme ten level před covidem. 

  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4865067/michl-je-stale-proti-zvysovani-sazeb-ekonomika-je-podle-nej-pod-svym-potencialem.html

15.10.2021 ČNB by měla nakoupit 200 tun zlata. Zdražování je dočasné, musíme to přetrpět." - Aleš Michl

  • "Kapitalismus v Evropě končí, Česko je bohaté". Je začátek konce kapitalismu. My se snažíme tržní ceny ovlivňovat (dotace, nákup dluhopisů ECB atd.).
  • Koncem příštího roku se inflace sníží, je to dočasný jev, který vymizí (stabilizuje se nabídka a poptávka).
  • V recesi by měla cena elektřiny, klesnout a neklesla, protože dotujeme soláry atd., může za to dotační politika ECB.
  • 135 miliard EUR (13% máme v akciích, dluhopisy, bankovní vklady) máme v devizových rezervách. Nyní máme 9,5 tuny zlata. Cílem je mít cca 15% zlata (200t) v portfoliu devizových rezerv.
  • Po kapitalismu (ekonomika postavená na spotřebě) je přechod k socialismu.
  • BItcoin (není standartní aktivum), nikdo neví co bude (můžete mít nulu, nebo hodně bohatý). Investovat by měl člověk tam, kde tomu rozumí. Měnou může být cokoliv, co lidé přijmou, v Jugoslávii byli cigarety žádanější než dolar.

15.10.2021

  • Japonsko je odstrašující případ, žije v zombie ekonomice. Teď hrozí podobný scénář zemím eurozóny. Proto potřebujeme kumulovat bohatství na případné další krize.
  • Inflace je problém, není možné nad ní mávnout rukou. Ale její zrychlení je potřeba vysvětlit. Z velké části je to inflace "dovezená". Překotně roste cena ropy, mezinárodní přepravy, dřeva a kovů a kdoví čeho všeho dalšího. Je to tím, jak se firmy najednou snažily dohnat všechno, co ztratily při lockdownech. Jdeme z extrému, kdy byly ekonomiky vypnuty, do druhého extrému. Pokud chceme znovu nízkoinflační prostředí, je potřeba, aby byl covid pod kontrolou. Aby se normalizovaly dodavatelské vztahy a ceny. Do toho velké centrální banky musí přestat kupovat státní dluhopisy. A pokud se potvrdí, že přichází delší ekonomický růst, vlády by měly snižovat zadlužení. To je má logika, jak by se inflace měla dostat pod kontrolu.
  • Strategie rychlého zvyšování sazeb jako odpověď na současnou inflaci má podle nás tři úskalí: Za prvé, aktuální zrychlení růstu cenové hladiny je z převažující části způsobeno dovezenou inflací, jak už jsem řekl. Měnová politika ČNB s tím nic nenadělá, nesníží cenu surovin na světových trzích. A obdobně, měnová politika nezvýší nabídku polovodičů, nezvětší přepravní kapacity pro obchod, nesežene větší počet řidičů kamionů.
  • Za druhé, uspěchaným zvýšením sazeb si v této situaci dáváme vlastní direkty, aniž bychom knockoutovali dotírající nákladovou inflaci. Prodražuje se i financování investic, které jsou v ekonomice čelící nedostatku kvalifikovaných lidí zásadní.

  • Za třetí, nevíme, co přesně ještě přijde. Buďme opatrní. Netvrdíme, že úrokové sazby mají zůstat nízko napořád. Doba na jejich zvyšování k normálu ale podle nás ještě nenastala.

  • Systém v Japonsku není v rovnováze, žádný nový normál. Centrální banky Japonska a vlastně i v eurozóně udržují kvazirovnováhu, zombifikují ekonomiku. Bank of Japan na konci roku 2020 držela 43 procent státního dluhu. Pro srovnání, Evropská centrální banka držela na počátku roku 2021 již 40 procent slovenského dluhu a 37 procent dluhu německého. Výborně napsali profesoři Mandel s Dvořákem v článku pro červnové vydání časopisu Bankovnictví, že kvantitativní uvolňování ztratilo svůj mimořádný měnový charakter a stalo se v předlužených zemích fiskálně vynuceným standardem na udržování téhle kvazi rovnováhy.

  • Největší akcionáři v Japonsku jsou centrální banka Bank of Japan a státní penzijní fond. Podnikavost je najednou pryč. Dvanáct z top 20 firem světa bylo v roce 1995 z Japonska. V roce 2020 už to byla jen Toyota. Tohle hrozí eurozóně. Je to začátek konce kapitalismu.

  • Není země, která by se přehoupla přes hranici 10 tisíc dolarů v HDP na hlavu bez nějaké finanční či ekonomické krize, recese, zkrátka zásadnějšího zpomalení. Čína je teď u téhle hranice. Jestli ale někde na světě je ten původní kapitalistický duch, co kdysi nakopl Ameriku i Evropu, tak je v Číně. Pokud ho nebudou zašlapávat do země - což je ode mě trochu obecná fráze, přiznávám - krize u nich bude krátká a Čína bude do roku 2033 největší ekonomika světa i v dolarovém vyjádření.

  • Vytvořme fond bohatství republiky. ČNB má devizové rezervy ve výši 135 miliard eur. Výnosy z nich lze využít. Prvním a podstatným krokem k realizaci téhle myšlenky je mít dlouhodobě ziskovou ČNB. A tento zisk pak v předem dohodnutém poměru s vládou rozdělovat do rezervního fondu ČNB a do státního rozpočtu, jak to umožňuje zákon. Podobně to dělají Švýcaři nebo Němci. Z toho by se zaplatila třeba důchodová reforma. Pokud by se státu takto pokryl deficit penzijního účtu, výrazně by se mu ulevilo. V dobrých časech by mohl začít vytvářet přebytky a spořit ve fondu pro další generace.

  • Zdroj: https://finmag.penize.cz/penize/429400-eurozone-hrozi-zombifikace-varuje-centralni-banker-michl?

19.5.2021

  • Centrální banka by měla sazby zvýšit, teprve až bude pandemie covidu-19 pod kontrolou.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4678224/michl-sazby-by-se-mely-zvysit-az-bude-pandemie-pod-kontrolou.html<br>

12.1.2021

  • ČNB by něla prozatím držet úrokové sazby beze změny,  neboť domácí ekonomika zasažená pandemií potřebuje stabilitu.

  • Od nás teď čekejte stabilitu, klid, dočasně levné peníze. Až se z toho dostaneme, tak si myslím, že je potřeba zase podporovat úspory a tvorbu kapitálu, tedy vyšší úrokové sazby.

  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4581774/michlod-cnb-nyni-ocekavejte-stabilitu-sazeb.html

6.1.2021

  • Ve druhém čtvrtletí roku 2021 přijde zřejmě nejrychlejší meziroční růst české ekonomiky v historii. Na dnešní on-line konferenci na téma "Kam úspěšně investovat v roce 2021" to řekl člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl. Pak očekává zmírnění růstu.
  • Z delšího pohledu vidí stále dva rizikové scénáře, respektive dvě úplně odlišné možnosti dalšího vývoje. "A ty jsou stejné jako v mém loňském projevu bez ohledu na příchod pandemie". 
  • Jde o riziko deflace či výrazného poklesu inflace. Proto vyzývá k expanzivnímu rozpočtu a k vyšším investicím a jako druhý nejlepší krok doporučuje mírně snížit daně.
  • Druhým rizikem je podle Michla riziko bubliny na trhu aktiv. "Mimo jiné proto nechci pro ekonomiku záporné sazby. Proto bychom si měli zvyknout na pravidlo, že na koupi nemovitosti má dát každý minimálně deset procent ze svého a na zbytek hypotéku".
  • Očekává, že dlouhé období extrémně nízkých sazeb ve světě povede k nadměrnému nárůstu zadlužení, a to u firem, domácností i státu. Proto doufá, že ČNB záporné sazby nezavede. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4578426/michl-ve-2-ctvrtleti-ceka-nejrychlejsi-rust-ekonomiky-v-historii.html

23.10.2020

  • V případě potřeby zavedení nestandardních nástrojů by nikdy nehlasoval pro záporné sazby ani pro intervence na devizovém trhu. Současný vývoj kurzu koruny je "výborný", odpovídá ekonomickému cyklu (Reuters) 
  • V příštím roce by podle něj měl přijít ještě větší impuls ze strany fiskální politiky. "Teď ekonomika dostane velký fiskální impuls, ale co hrozí, je, že když to příští rok vymizí, tak se fiskál stane restriktivním, tudíž je potřeba udělat ještě větší impuls, než byl letos. 
  • Zopakoval tak svou dřívější výzvu, kterou však bankovní rada nevyslyšela. "Když uvidím, že mi příští nebo přespříští rok výrazně padá inflace směrem k nule a potřebuji udělat expanzi, tak pro mě ta role (centrální banky) je v tom, že pokud budeme mít zisk a pokryjeme rezervní fondy, pak můžeme odvést mimořádnou dividendu do státního rozpočtu. Ten si s ní může dělat, co chce, (například) fiskální impuls.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4525947/michl-cnb-muze-setrvat-ve-vyckavacim-modu.html<br>

21.7.2020 

  •  Michl a Adam z ČNB: Aktualizovaný odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR. Jsme za dnem. Nic víc, nic míň. Příští týden, 31. července, zveřejní ČSÚ údaje o HDP za druhý kvartál, čekáme velké minus. Signalizuje to náš ukazatel spotřeby elektřiny, který ve druhém kvartálu mezičtvrtletně klesl o 7,5 % i když uznáváme, že korelace mezi HDP a spotřebou elektřiny není vždy perfektní (viz testování korelace spotřeby elektřiny a ekonomické aktivity). Od počátku nám jde ale hlavně o to, získat v reálném čase informace o trendu vývoje ekonomiky a identifikovat jeho změny. Mezičtvrtletní HDP za třetí kvartál by podle vývoje spotřeby elektřiny mohlo být letos poprvé již v plusu (ČSÚ zveřejní 30. října).
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4456864/michl-a-adam-z-cnb-aktualizovany-odhad-dopadu-pandemie-covid-19-na-ekonomiku-cr.html

7.4.2020

  • Platíme šokovým ekonomickým útlumem (spodní část grafu). Nejde však o recesi, jakou známe z učebnic. Kolega James Bullard z americké centrální banky Fed to nazval obdobím "národní adaptace ekonomiky na pandemii". 
  • Ekonomickou situaci lze ze strany ČNB zmírnit výrazným zlevněním peněz a zasazením se o stabilitu bankovního systému. Peníze, cash, pak musí vláda lidem a podnikatelům doslova rozdat (vrtulníkové peníze). 

19.3.2020

  • je třeba dalšího snížení sazeb, navrhuje, aby banky poslaly zhruba polovinu zisku 2019 (zhruba 30 mld. Kč) do státního rozpočtu na pomoc proti dopadům koronaviru (Reuters) Oprava:  říká, že je třeba dalšího snížení sazeb, navrhuje, aby ČNB poslala zhruba polovinu zisku do státního rozpočtu na pomoc proti dopadům koronaviru (iDnes.cz)
  • navrhuje, aby ČNB mimořádně poslala polovinu svého zisku do státního rozpočtu, nebo pro Česko něco nakoupila  

17.3.2020

  • Člen bankovní rady Michl v rozhovoru pro E15 říká, že nebude nikdy hlasovat pro devízové intervence (Reuters) 

12.3.2020

  • Pro ekonomiku je koronavirus jako tvrdý úder pravým hákem, ale žádný knockout 
  • důležité je zůstat v klidu - následky epidemie SARS v roce 2003 lidstvo dostalo pod kontrolu do devíti měsíců
  • Navrhuji snížit úrokové sazby a pomoci ekonomice, aby zůstala silná. 
  • Kapitalistické ekonomice se nejlépe daří, když se lidé, zboží a peníze volně hýbají. V roce 2008 zamrzl trh peněz (Firmy přestaly dostávat provozní úvěry, seškrtaly u svých dodavatelů objednávky a zamrzl trh zboží. Začalo se propouštět. Zamrzla poptávka lidí.). V roce 2020 místo peněz jsou zablokováni lidé (povinná a dobrovolná karanténa), postupně drhne i trh zboží .
  • Nepochybuji, že se z toho nakonec dostaneme a po zastavení nemoci přijde volný pohyb osob a ekonomický růst. Jde o to, kdy se to stane. Zda to bude vývoj ve tvaru V, nebo U. Tedy teď ekonomika zabrzdí a pak rychle za kvartál nebo dva ožije po super zprávě o zastavení nemoci. 
  • Vždy, v každé krizi, se osvědčilo držet se pravidelných investic. Čili hlavně nezastavujte pravidelnou investici. 
  • Až se situace v Číně uklidní, Čína opět poroste a opět se tam masivně bude vyrábět, kvůli nižším nákladům. Rozhodnou peníze, money, prostě prachy.
  • Jsem pro to, navýšit zelené dluhopisy (máme v nich nyní 2,7 miliardy eur, tedy dvě procenta z rezerv, a jsou úročeny daleko lépe než ostatní instrument) v našem portfoliu. Ne proto, že jsou zelené, ale proto, že nabízejí výnos s přihlédnutím k riziku větší, než je náš interní benchmark. 

2019

  • Současnou situaci spojenou s globálním oteplováním (změny životního prostředí s cílem zpomalit oteplování) vyřešíme "prachama" a ekonomickým růstem (klíčová je přeměna z průmyslové země, na zemi s velkým podílem služeb, myslím např. Čínu a Indii) a časem, protože Asie je největším znečišťovatelem CO 2 atd., musí růst i celosvětová ekonomika a důležité je odbourat regulace. Tam kde dnes jsme, vděčíme penězům a ekonomickému růstu, také proto nám ekonomický růst a peníze pomohly problém vyřešit (na úrovní obci, státu, EU atd.) Je nutné říci, že záporné úrokové sazby jsou špatně. Máme nejlevnější peníze za 5 000 let, nejsme v žádné krizi, není to na hlavu? A další věc, ocenění 36 největších evropských bank je proti předkrizové úrovni (2008) minus 78 %. To je jasný signál! Evropský bankovní sektor je neefektivní.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...