Ledovce

Tání ledovců zvyšuje hladiny moří a mění koloběh vody i obraz krajiny a fungování ekosystému. Tání ledovců na celém světě nabralo od začátku 21. století rekordní rychlost a je nezadržitelné. V roce 2015 to uvedlo Světové středisko pro monitorování ledovců (WGMS) se sídlem na Curyšské univerzitě.

  • Ledovce cyklují v závislosti na změnách interglaciálu a interglaciálu, se zvětšováním zalednění, tloušťka dosahuje až 3km, klesá hladina oceánů až o 120- 140 m, voda se tedy přesouvá z oceánů na pevninu při ochlazení a při oteplení naopak a hladina oceánů stoupá.
  • Díky přítomnosti řas (růžovění až fialovění) dochází k rychlejšímu tání ledovců.
  • Během minulé teplé epizody před asi 10 000 až 7 000 lety ztratilo Grónsko led rychlostí přibližně 6 000 miliard metrických tun každé století. Tato míra zůstala nepřekonatelná až do posledních dvou desetiletí: od roku 2000 do roku 2018 byla průměrná míra ztráty ledu podobná, kolem 6 100 miliard tun za století. 
  • Ledovce jsou jako teploměry ukazující vychýlení světového klimatu z rovnovážného stavu, od roku 1850 neustále ustupují.
  • Ledovce od roku 1961 přišly vlivem oteplování na celém světě o 9 tisíc gigatun. 
  • Ledovce představují 66 % sladké vody na planetě - rezerva, ke které nemáme zatím přístup.

Malá doba ledová kolem roku 1850 ledovce ve Švýcarsku zabíraly zhruba 1735 kilometrů čtverečních. Do roku 2016 se plocha zmenšila o 50% a tloušťka dokonce o 60%.

Několik informací o ledovcích:

  • Nastal bod zlomu pro Švýcarské ledovce, do roku 2100 prý i při největším úsilí o snížení emisí oxidu uhličitého zmizí 80 až 90 procent masy švýcarských ledovců. "Švýcarské ledovce už nelze zachránit," řekl Matthias Huss z technické vysoké školy (ETH) v Curychu.
  • Do roku 2050 se ve Švýcarsku zvedne teplota v zimě o 1,8 stupně a v létě o 2,7 stupně Celsia.
  • Antarktida je z 98 % pokrytá ledovým štítem a celý kontinent, obklopený oceány, představuje 90 % pevninských ledovců planety, rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. 
  • Kdyby všechen tamní led roztál, zvedla by se hladina oceánů téměř o 60 metrů a pokud by se rozpustily všechny ledovce, tak by stoupla hladina o 66 m.. 

Voda na pevnině, vodní cyklus, oceány a ledovce zajišťují dynamickou rovnováhu na planetě. Při ochlazení se akumuluje ledovec na pevnině a klesá hladina moří (před 20 000 roky byla hladina oceánů nižší až o 130 m) a při oteplení voda v oceánech stoupá a snižuje se zalednění.

Ledovce, zprávy z tisku

15.10.2023 UMĚLÉ LEDOVCE V HORÁCH KAŠMÍRU – DOMORODCI SI ZÁSOBY VODY NA HORKÉ LÉTO TAKTO ZAJIŠŤUJÍ UŽ PO STALETÍ. Vytváření umělého ledovce zahrnuje fascinující rituál hluboce zakořeněný v tradici. Led, který se při něm používá, se dělí na dvě pohlaví: mužské a ženské. Mužský led se mísí s kameny a hlínou, takže se pohybuje pomalu nebo vůbec. Naopak ženský led je čistší a má tendenci růst a pohybovat se rychlejším tempem. Kvůli své čistotě obsahuje ženský led více vody. Strážci těchto znalostí a techniky jsou místní obyvatelé Kašmíru, například z vesnice Ghwari. Rozumějí jedinečným vlastnostem těchto dvou typů ledu a jejich vzájemnému působení při tvorbě umělých ledovců.

  • Proces začíná tím, že si vesničané vyberou vhodný svah nad svou vesnicí, obvykle v nadmořské výšce přesahující 4500 metrů. Tyto svahy jsou často pokryty skalními sutěmi. Do tohoto svahu se vyhloubí jáma, aby byl zajištěn přístup k mužskému ledu, který je ukryt pod skalami. Vesničané pak přidají ženský led, obvykle kolem 300 kilogramů obyčejného ledu, a obklopí ho tykvemi naplněnými vodou. Aby tuto směs izolovali a zajistili účinné zmrazení, pokryjí ji materiály, jako je například dřevěné uhlí, piliny, obilné otruby, skořápky vlašských ořechů nebo jakýkoli jiný vhodný izolační materiál s účinnými tepelnými vlastnostmi.
  • Jakmile sníh na svazích začne během jarního tání tát, voda stéká na připravené místo. Tato voda postupně zamrzá kolem jádra umělého ledovce a způsobuje jeho růst. Tykve obsahující vodu se při rozpínání ledu pomalu rozevírají a přispívají k růstu ledovce. Izolační vrstva je klíčová, protože chrání led před rostoucí silou slunečních paprsků, které mohou v průběhu roku horské svahy zahřívat.  
  •  Umělé ledovce zajišťují nepřetržitý přísun vody pro jejich pole, a podporují tak jejich zemědělskou činnost. Navíc zabraňují vyčerpání přírodních zdrojů vody, což může mít dlouhodobé ekologické důsledky.

  • Zdroj: https://kdf.mff.cuni.cz/~jitka/gamebook/navody_na_pokusy.pdf, https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/16379/archimeduv-zakon-a-tani-ledu.html, https://www.lidovky.cz/domov/umele-ledovce-na-horach.A080322_000119_ln_noviny_sko

  • https://www.svetcestovatele.cz/umele-ledovce-v-horach-kasmiru-domorodci-si-zasoby-vody-na-horke-leto-takto-zajistuji-uz-po-staleti/

26.7.2023 Podle nové studie časopisu Nature je zhroucení oceánských proudů mnohem blíže, než se očekávalo. Jde ale o systém, který zásadně ovlivňuje globální počasí. Odhadem vědců by ke "katastrofě" mohlo dojít během desetiletí nebo dvou.

  • Atlantický rovníkový protiproud, jehož součástí je Golfský proud, by se mohl zhroutit kolem poloviny století. Nicméně podle nejčernějšího scénáře by k tomu mohlo dojít dokonce už v roce 2025. "Dotklo by se to každého člověka na planetě. Jde o velký a důležitý problém.
  • Atlantská poledníková převratná cirkulace (AMOC) je složitá spleť proudů, která funguje jako obří globální "dopravní" pás. Přenáší teplou vodu z tropů směrem k severnímu Atlantiku, kde se voda ochlazuje, stává se slanější a klesá hluboko do oceánu, než se rozšíří na jih. Hraje klíčovou roli v klimatickém systému, jelikož pomáhá regulovat vzorce globálního počasí. Jeho zhroucení by mělo obrovské důsledky jako mnohem extrémnější zimy, zvýšení hladiny moří nebo posun monzunu v tropech.

  • Jak se klimatická krize zrychluje, tak hrozí narušení rovnováhy teploty i slanosti oceánů, na nichž závisí fungování těchto proudů. Tání ledovců způsobuje, že do oceánu putuje více sladké vody, čímž se snižuje její hustota. Když je voda příliš sladká, příliš teplá nebo obojí, proudy se zastaví.

  • Před více než 12 tisíci lety rychlé tání ledovců způsobilo "vypnutí" AMOC, což vedlo k obrovským teplotním výkyvům severní polokoule o 10 až 15 stupňů Celsia během 10 let.

  • Proudy by se mohly zastavit nebo zhroutit (bod zlomu zhroucení AMOC ) již v roce 2025 a nejpozději v roce 2095. "Nejpravděpodobnější bod kolapsu je někde mezi 2039 a 2070

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-zhrouceni-oceanskych-proudu-je-bliz-nez-jsme-si-mysleli-varovali-vedci-234618#

4.11.2022 Globální oteplování způsobí, že do roku 2050 roztají velké ledovce v nejznámějších lokalitách světového dědictví, včetně těch v Yosemitském národním parku nebo v Dolomitech. Informuje o tom zpravodajský web Axios s odkazem na nový report Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO).

  • Ledovce na třetině z 50 lokalit světového dědictví jsou odsouzeny k zániku do roku 2050, a to bez ohledu na snahy o omezení růstu teploty.
  • Ledovce v oblastech na seznamu světového dědictví pokrývají plochu zhruba 66 tisíc kilometrů čtverečních a představují přibližně 10 procent všech světových ledovců. UNESCO v daných oblastech monitoruje celkem asi 18 600 ledovců. 
  • V dalších dvou třetinách oblasti je možné ledovce ještě zachránit, pokud se podaří omezit růst globálních teplot do 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou. V případě, že by se tak nestalo, hrozí, že se do roku 2100 rozpustí polovina ledovců v oblastech chráněných UNESCO.

  • Nejvíce ohrožené jsou ledovce v afrických parcích a pohořích, např. v oblasti horského masivu Kilimandžáro. V Evropě hrozí, jak doplňuje agentura AFP, že se rozpustí ledovce v Dolomitech či Pyrenejích. Na americkém dvojkontinentu do roku 2050 zmizí podle UNESCO ledovce v Yosemitském a Yellowstonském národním parku či v národním parku Los Alerces v Argentině. Výrazný úbytek masy zaznamenávají i ledovce v Asii.

  • https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-do-roku-2050-roztaji-velke-ledovce-vcetne-tech-v-dolomitech-tvrdi-unesco-40413497#

5.2.2022 Podle údajů, které tento týden zveřejnili dánští vědci, obrovský grónský ledový příkrov za posledních 20 let ztratil tolik ledu, že by se celé Spojené státy ponořily do půl metru vody. Podle NASA se klima v Arktidě otepluje rychleji než kdekoli jinde na planetě a tání grónského ledu je nyní hlavním faktorem zvyšování hladiny zemských oceánů.

Od zahájení měření v roce 2002 ztratil grónský ledový příkrov přibližně 4 700 miliard tun ledu. To představuje 4 700 kilometrů krychlových roztáté vody a je to dost na to, aby pokryla celé Spojené státy o půl metru a přispěla ke zvýšení hladiny moří o 1,2 centimetru. Zjištění vycházejí ze satelitních snímků americko-německého programu GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), které ukázaly, že tání ledu je nejsilnější u pobřeží arktického území, na okraji ledového příkrovu.:

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/alarmujici-zprava-gronsky-ledovy-prikrov-ztrati-za-20-let-tolik-vody-ze-by-to-stacilo-na-zatopeni-usa/daniel/?

11.1.2022 Výzkumná pracovnice v oboru klimatologie na univerzitě v Readingu, Ella Gilbertová, pro The Conversation potvrdila, že hladiny světových moří v případě kolapsu plovoucí části ledovce Thwaites stoupnou asi o 65 centimetrů.

Problém není samotná plovoucí část, na níž se podle satelitních snímků tvoří praskliny. Její kolaps s sebou může strhnout pevninský led, který se sesune do moře, povede k záplavám ve městech jako New York, Miami, Tokio či Bombaj. Některé ostrovy v Karibiku, Maledivy či Tuvalu v takovém případě zmizí pod hladinou. Glacioložka Erina Pettiová z Oregonské státní univerzity upozorňuje, že se může ledovec zhroutit do deseti let. Aktuální pozorování potvrdila i práce z roku 2020. Vědci sledovali vývoj trhlin na povrchu strukturálně oslabeného ledovce. Tvorba prasklin vede k dalšímu oslabení ledu a dalším trhlinám, což proces rozpadu společně s globálním oteplováním urychluje. Vzniká tak nikdy nekončící smyčka vedoucí ke kolapsu Thwaites.

  • Podle studie publikované v časopise Science povede zhroucení mořské části ledovce pouze k jeho roztříštění, ale kusy ledu zabrání pevninské mase v sesunutí do moře úplně stejně. Ke zhroucení celé západní Antarktidy tak potenciálně dojít nemusí. 
  • https://techfocus.cz/veda-vesmir/3954-pokud-ledovec-thwaites-zkolabuje-nektere-metropole-i-staty-dle-expertu-zaplavi-more.html?

17.12.2021 Tání obřího ledovce Thwaites v Západní Antarktidě nabralo rychlý spád. Během pár let by mohl způsobit skokový nárůst hladiny oceánů. Plovoucí část jednoho z největších ledovců v Antarktidě nazvaného Thwaites by se mohla v příštích pěti až deseti letech "rozpadnout jako čelní sklo od auta.

  • Oteplující se vody místních moří nicméně ledovec dosud nevídaným způsobem narušují. Podle satelitních snímků pořízených v listopadu se v důsledku tohoto jevu objevují na plovoucí části ledovce velké trhliny, podobné takzvaným pavučinám na rozbitých čelních sklech automobilů.
  • Samotný rozpad by na hladinu světových oceánů zatím vliv neměl, protože tento led plave v moři již nyní. Jeho rozlomením by však zmizela "brzda", jež drží na pevnině obrovské množství ledu ve východní části ledovce, jež by se zřejmě začala sunout do oceánu.
  • Ledovec Thwaites přitom obsahuje dostatečné množství vody na to, aby v případě kompletního rozpuštění zvýšil hladinu světových oceánů až o 65 centimetrů. Jeho celkový sesun sice podle většiny vědců potrvá stovky let, zrychlení tohoto procesu však může mít i tak velmi nepříznivý vliv na životy milionů lidí žijících v nejníže položených částech planety, a to již v horizontu několika desetiletí.
  • McMurdo, varoval, že by se ledovec Thwaites mohl zhroutit a dostat do moře již do pěti, možná i do tří let. Dřívější odhady z roku 2014 přitom počítaly s rozpadem ledovce během 200 až 1 000 let. 
  • https://www.stoplusjednicka.cz/antarkticky-ledovec-soudneho-dne-se-muze-zhroutit-do-peti-let-varuje-americky-glaciolog?<br>

3.11.2021 Grónský ledovec taje tak rychlým tempem, že zvyšuje celosvětová rizika záplav, varují vědci. Více než 3,5 bilionu tun "ztraceného" tamního ledu za uplynulé desetiletí zvedlo globální hladinu moří o centimetr. K jedné třetině tohoto nárůstu došlo za pouhé dva roky: 2012 a 2019. Extrémní případy tání ledu v Grónsku se podle nového výzkumu za posledních 40 let staly častějšími a intenzivnějšími.

Vědci určili, že tání z grónského ledového příkrovu způsobilo asi 25 procent celosvětového vzestupu hladiny moří zaznamenaného za posledních několik desetiletí.

Pokud by veškerý grónský led roztál, hladina globálních moří by se zvýšila o dalších více než šest metrů - nicméně neočekává se, že by k tomu v dohledné době došlo. 

"Množství ledu, které by zvýšilo hladiny světových moří o jeden až dva metry, už je pravděpodobně odsouzeno k roztání, nicméně podle expertů by to mohlo trvat i staletí. Roztání kompletního ledového štítu by zabralo tisíc let," tvrdí květnová studie.

  • Podle další poměrně nedávné studie grónské ledovce obecně tají v současnosti sedmkrát rychleji než v 90. letech. Uvedl to tým vědců, kteří porovnávali satelitní snímky ledové pokrývky arktického ostrova za 26 let.
  • https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/gronsky-ledovec-se-rozpousti-tak-rychle-ze-mohou-hrozit-celosvetove-zaplavy-varuji-vedci-40376747# 

31.7.2021 V Grónsku ve čtvrtek roztálo 8,5 miliardy tun ledu (letos už z grónských ledovců zmizelo 100 miliard tun ledu) a v úterý zmizelo 8,4 miliardy tun ledu. Vědci to přirovnali k tomu, že voda, která z ledovce stekla, by americký stát Florida pokryla pěticentimetrovou vrstvou. Na ostrově ten den padl teplotní rekord, bylo tam 19,8 stupně.

  • Při současném tání už zmizel sníh, který v zimě napadl, a odkryl jádro ledovce. Právě jeho tání zvyšuje hladiny oceánů.
  • https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/v-grosku-roztalo-85-miliardy-tun-ledu-za-den-40367745#

25.1.2021 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém světě ubývá o 57 % více než v polovině 90. let. Podle autorů výzkumu, jehož výsledek dnes vychází v časopisu The Cryosphere, je tak velké zrychlování překvapením. 

https://www.the-cryosphere.net/about/news_and_press/2021-01-25_review-article-earths-ice-imbalance.html

13.12.2020 Rozmrzání věčně zmrzlé půdy vypouští do vzduchu smrtelně nebezpečné bakterie

Sibiřský antrax

Sněť slezinná (antrax) způsobená bakterií Bacillus anthraccis tvoří spory v půdě či tkáni mrtvých zvířat. Rozmrzáním permafrostu na Sibiři se znovu objevila sněť slezinná a v jejím důsledku zemřely stovky tisíc sobů. Došlo dokonce i k obětem na lidských životech, a to včetně dětí.

Tato epidemie se dokonce dostala na stránky prestižního měsíčníku Nature, který mimo jiné v článku publikovaném 7. října 2020 píše: "Nedávné propuknutí antraxu, které vážně zasáhlo stáda sobů na Sibiři, bylo údajně spojeno s přítomností infikovaných zdechlin nebo spór uvolňovaných z aktivní vrstvy nad permafrostem, který se s rostoucím tempem rozmrazuje... Anthrax je globální zoonotické a epizootické onemocnění s vysokým poměrem případů úmrtí u infikovaných zvířat. Jeho přenos je zprostředkován kontaminací prostředí prostřednictvím vysoce odolných spor, které mohou v půdě přetrvávat několik desítek let."

V britském časopise The Guardian označili před čtyřmi lety jednu z epidemií antraxu za "sibiřský mor", ale v rozmrazování dochází na celé severní polokouli. Od Islandu po Aljašku, od Sibiře po Kanadu.

https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/rozmrzani-vecne-zmrzla-puda-bakterie

15.11.2020 Ledovce v čínském pohoří Čchi-lien-šan, které je známé i jako Richthofenovo, mizí podle odborníků doslova šokující rychlostí. Globální změny klimatu totiž s sebou přinášejí vpravdě nepředvídatelné změny, což nakonec zvyšuje neradostné vyhlídky na "ochromující dlouhodobý nedostatek vody", jak s odvoláním na zdroje z Číny napsala agentura Reuters.

  • Od počátku měření v roce 1950 se rozloha ledovce zmenšila přibližně o sedm procent. Zmenšování jeho rozlohy se podle výzkumníků zrychluje. Znepokojuje je ji ztráta tloušťky ledu. S neustálým nárůstem teplot se podle Čchina za stejné období ztratilo přes 13 metrů ledu. 
  • Z měření navíc vyplývá, že za posledních 70 let v oblasti stoupla teplota o více než 1,5 stupně a nadále pravidelně roste. 

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/cinske-ledovce-taji-sokujicim-tempem-40342282#

13.11.2020 Tak vypadá 30 let tání ledové pokrývky. Satelitní snímky ukazují rozdíl. Na některých místech se led ztenčil natolik, že jeho ztrátu již nepůjde zvrátit. Srovnávací snímky ze stránek NASA Earth dokládají zásadní změny. Vědci varují, že směřujeme ke zrychlenému stoupání hladiny moří.

Antarktida

Ledová pokrývka Antarktidy, která má rozlohu zhruba jako celá Severní Amerika a tloušťku téměř 5 kilometrů, obsahuje více než polovinu sladké vody na Zemi. Antarktický ledovec existuje ve své současné podobě přibližně 34 milionů let, o jeho budoucí podobě se ale rozhoduje právě teď.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tak-vypada-30-let-tani-ledove-pokryvky-satelitni-snimky-ukazuji-rozdil-120998#

1.10.2020 Míra úbytku hmotnosti z Grónského ledového štítu překročí v tomto století hodnoty holocénu (před 11 700 lety). Největší předindustriální míry úbytku hmoty (až 6 000 miliard tun za století) se vyskytly na počátku holocénu a byly podobné současné míře ( REKLAMA 2000-2018) kolem 6 100 miliard tun za století 5 . Simulace budoucího úbytku hmoty z jihozápadního GIS, založené na scénářích Reprezentativní koncentrační dráhy (RCP) odpovídajících trajektoriím koncentrace skleníkových plynů s nízkou (RCP2,6) a vysokou (RCP8,5) 6, předpovídají hromadnou ztrátu mezi 8 800 a 35 900 miliardami tun v průběhu 21. století. Tyto míry ztráty hmoty GIS překračují maximální míry za posledních 12 000 let.

https://www.nature.com/articles/s41586-020-2742-6

Během minulé teplé epizody před asi 10 000 až 7 000 lety ztratilo Grónsko led rychlostí přibližně 6 000 miliard metrických tun každé století, odhaduje tým. Tato míra zůstala nepřekonatelná až do posledních dvou desetiletí: od roku 2000 do roku 2018 byla průměrná míra ztráty ledu podobná, kolem 6 100 miliard tun za století.

V příštím století se toto tempo zrychlí, říká tým. Kolik záleží na budoucích emisích skleníkových plynů: Podle scénáře s nižšími emisemi se předpokládá, že úbytek ledu bude v průměru do roku 2100 kolem 8 800 miliard tun za století. S vyššími emisemi by se míra ztráty mohla zvýšit až na 35 900 miliard tun za století.

https://www.sciencenews.org/article/greenland-ice-sheet-melt-sea-level-rise-climate-change?<br>

12.9.2020 Ledovec na hoře Marmolada, nejvyšším vrcholu italských Dolomit, by mohl kvůli globálnímu oteplování do patnácti let zmizet. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na výzkum vědců z univerzity v Padově. 

10.9.2020 Vědci zřejmě objevili Achillovu patu obřího antarktického Thwaitesova ledovce, je protkaný dutinami a kanály, kterými proudí teplá voda. Thwaitesův ledovec, který se svou rozlohou téměř rovná Velké Británii, ztrácí miliardy tun ledu každý rok, a přispívá tak ke zvyšování hladin moří. Podle serveru Science Daily roztátý led pouze z tohoto ledovce činí čtyřprocentní podíl na celosvětovém zvýšení hladin moří a oceánů, BBC hovoří dokonce o pěti procentech.

Tání Thwaitesova ledovce a jeho nejbližších sousedů se za posledních 30 let více než pětinásobně zrychlilo. Pokud by došlo k jeho kompletnímu kolapsu, vedlo by to podle vědců ke zvýšení hladiny moří o celých 65 centimetrů. Thwaitesův ledovec si proto v angličtině vysloužil přezdívku "Doomsday Glacier" neboli Ledovec soudného dne.

Americko-britský tým vědců nyní přišel se zjištěním, že s táním Thwaitesova ledovce mají co do činění kanály, které jím prochází až u mořského dna. "Tyto kanály dosud nikdo takto detailně nezmapoval, objevili jsme, že jsou mnohem rozsáhlejší, než by kdokoliv mohl čekat, vedou až do hloubky 600 metrů,". Skrze kanály do nitra ledovce podle vědců "téměř jistě" proudí voda, která je i na Antarktidě ve velkých hloubkách poměrně teplá, a ohřívá tak Thwaitesův ledovec zespodu.

vyšla další studie, podle které tání ledu nejen na Antarktidě i Arktidě odpovídá tomu nejhoršímu možnému scénáři Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) ohledně zvyšování hladiny oceánů. Tání ledovců podle zprávy od roku 1992 zvedlo hladinu oceánů asi o 1,8 centimetru. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kolaps-obriho-ledovce-muze-zpusobit-zkazu-vedci-v-nem-nasli-dalsi-dutiny-119021#

17.8.2020 Grónské ledovce se už neobnoví a hladina moří stoupne o šest metrů, tvrdí studie

Tání již nyní způsobuje, že se hladina světových oceánů zvedá v průměru o milimetr ročně. Pokud by ledovce v Grónsku roztály zcela, uvolněná voda by zvedla mořskou hladinu v průměru o šest metrů, což je dost na to, aby voda zaplavila přímořská města po celém světě. Tento proces by však trval desítky let.

"Grónsko sehraje roli kanárka v dole a ten kanárek je už v podstatě mrtvý," říká Ian Howat, který se zabývá výzkumem ledovců na Ohijské státní univerzitě a je spoluautorem studie.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/gronske-ledovce-se-jiz-neobnovi-tvrdi-studie-hladina-mori-st/r~1f0d1496dff811eab1110cc47ab5f122/?

8.8.2020 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a ztratil 40 procent své rozlohy. Informovala o tom v sobotu agentura AP s odvoláním na vědce.

Čtyři tisíce let starý Milneův šelfový ledovec se nachází na okraji Ellesmerova ostrova, který je součástí řídce osídleného kanadského teritoria Nunavut. Po rozpadu se ledovec o původní ploše 187 kilometrů čtverečních zmenšil o zhruba 80 kilometrů čtverečních.

Odlomené ledové kry, z nichž největší má 55 kilometrů čtverečních, již začaly od šelfového ledovce odplouvat. Agentura Reuters pro srovnání uvedla, že ostrov Manhattan v New Yorku zabírá plochu asi 60 kilometrů čtverečních.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/kanadsky-selfovy-ledovec-se-rozpadl-40332795#


8.7.2020 Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva, protože kvůli svému zbarvení bude rychleji tát, varoval vědec, který tento jev zkoumá. "Melounový sníh", jak je tento fenomén někdy nazýván, je v Alpách na jaře a v létě dost běžný. Ale v letošním roce je výraznější, řekl CNN vědec Biagio Di Mauro z Ústavu polárních věd italské Národní výzkumné rady.

  • kvůli řase Ancylonema nordenskioeldii  tají ledovce (zfialověly) v jihozápadní části Grónska, v Andách a Himálaji. 
  • https://echo24.cz/a/SJJWA/video-italsky-ledovec-se-zbarvil-doruzova-je-to-spatna-zprava?

20.5.2020 Tající aljašský ledovec Barry Glacier může způsobit podle otevřeného dopisu amerických a kanadských klimatologů a geologů sesuvy půdy a vyvolat vlnu megatsunami v zálivu Prince Williama, který je součástí většího Aljašského zálivu. To by mohlo nastat už příští rok, nejpozději však za 20 let, informovala agentura Reuters.

20.3.2020 Elke Weber z Princeton University "Arktida bude zřejmě bez ledu již za dvacet let a amazonské pralesy se mohou proměnit v savanu do padesáti let". 

Hrozba obřích vln

Pokud se svah zřítí úplně, mohlo by to způsobit dokonce více než 300 metrů vysoké vlnobití, což by samozřejmě ohrozilo rybářské lodě a stovky rybářů a turistů, kteří se v regionu často pohybují.

Rovněž místa vzdálenější od ledovce by mohla zaznamenat téměř desetimetrové vlny a alespoň krátkodobý a částečný nárůst vodní hladiny.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/tani-ledovce-muze-na-aljasce-vyvolat-az-trisetmetrovou-vlnu-tsunami-40324753#

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...