Digitální euro

Digitální euro má být elektronickou podobou peněz centrální banky  (CBDC) a k dispozici pro všechny občany a podniky, podobně jako bankovky a mince, avšak v digitální podobě. Díky němu by bylo možné provádět běžné platby rychle, snadno a bezpečně.

Hotovostní peníze mají digitální euro doplňovat, ale ne nahrazovat (to je plán, ale skutečnost může být úplně jiná). S vydáváním hotovosti ECB počítá i nadále, uvádí její páteční zpráva. Na ní se podílela pracovní skupina tvořená zástupci ECB a centrálních bank zemí používajících euro a schválila ji Rada guvernérů ECB.

Technicky má být digitální euro podobné bitcoinu, ale na rozdíl od něj bude pod dohledem centrální banky. Hlavní obavou je, že tato forma peněz by mohla nahradit tradiční vklady, vytlačit komerční banky, zvláště v době finanční krize, a nahradit soukromá řešení.

  • Rada guvernérů ECB dnes dala zelenou prošetřovací fázi projektu, která by měla trvat dva roky a po které by mělo následovat tříleté zavádění do praxe (14.7.2021). 
  • Pád světového měnového systému se předpokládá od března do září 2023. Důvodem tohoto vývoje je, kromě vnějších událostí (covid, válka, Inflace, energetická krize, narušení mezinárodního obchodu) objem nesplatitelných dluhů a rostoucí nedůvěra obyvatel v současné měny a kryptoměny.

26.1.2024 Eurozóna by neměla využívat jednotnou evropskou měnu jako zbraň v mezinárodních konfliktech, protože by to mohlo snížit její atraktivitu. Řekl to dnes šéf italské centrální banky Fabio Panetta, který je členem Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB). Jeho prohlášení přichází v době, kdy Evropská unie zvažuje konfiskaci ruských státních aktiv (ČTK)

18.10.2023 Evropská centrální banka (ECB) spouští přípravnou fázi pro zavedení digitálního eura. Nyní ho bude testovat. Banka tak reaguje na rostoucí přesun plateb na síť a na šíření kryptoměn. Dnes to uvedla na svém webu (ČTK)

9.4.2023 Prezidentka ECB ve videorozhovoru s falešným Zelenským přiznala, že CBDC bude sloužit ke kontrole. Christine Lagarde myslí, že hovoří s Volodymyrem Zelenským, bylo převzato z tři týdny starého žertovného videa. Šéfka ECB v něm připouští, že digitální euro bude "omezeně" používáno ke kontrole plateb, které mohou lidé provádět. Lagarde v něm citovala přání nebýt závislá na měně "nepřátelských zemí" nebo na měně poskytované "soukromým korporátním subjektem, jako je Facebook nebo jako Google". Uvedla, že je "osobně přesvědčena, že musíme pokročit" s digitálním eurem.

  • Lagarde připustila, že "kontrola bude, máte pravdu. Máte naprostou pravdu," ale naznačila, že půjde o "omezenou míru kontroly". A dodala: "Zvažujeme, zda bychom pro velmi malé částky, cokoli, co je kolem 300, 400 eur, mohli mít mechanismus, kde by byla kontrola nulová. Ale to by mohlo být nebezpečné." Lagarde však poznamenala, že teroristické útoky mohou být a byly zcela financovány malými anonymními transakcemi. ECB zahájila dvouletý výzkum digitálního eura již v červenci 2021 a o jeho průběhu informovala.

  • https://www.wn24.cz/prezidentka-ecb-ve-videorozhovoru-s-falesnym-zelenskym-priznala-ze-cbdc-bude-slouzit-ke-kontrole/?

14.2.2023 V příštích letech můžeme začít platit digitálními penězi, které nahradí papírovou hotovost. Centrální banky už mají pilotní projekty. Mají být bezpečnější a rychlejší při platbách a také anonymní jako hotovost.

  • Mladá generace nebude chtít používat papírovou hotovost. A digitální měna je zabezpečený systém, který bude chránit soukromí občanů. Digitální peníze by navíc mohly být pojištěné jako bankovní vklady.
  • Elektronické peníze, jimiž všichni platíme, už dnes neprocesují jen obchodní banky, jako tomu bylo od 80. let minulého století. Jsou to velmi často technologické platformy, jako například čínská Alibaba nebo americké firmy Google Pay či Apple Pay a PayPal, které v aplikacích zprostředkovávají obrovské množství plateb.
  • Tento překotný vývoj, kdy význam hotovosti klesá, ohrožuje moc centrálních bank, které se snaží, aby velké technologické firmy nepřevzaly nad penězi kontrolu. Pracují proto na vytvoření vlastních digitálních měn (CBDC), které by mohli používat místo papírové hotovosti občané: měly by být bezpečnější a rychlejší při platbách doma i do zahraničí a také anonymní jako hotovost.
  • Podle švýcarské Banky pro mezinárodní platby, která je "bankou centrálních bank", existují při použití digitálních a programovatelných peněz výrazně pozitivní synergie se státem i veřejnými rozpočty. "Mince by mohla být naprogramovaná tak, že při placení určitého zboží by byly automaticky nastaveny odvody DPH či daně z příjmů. Z každé koruny by se tak odváděly daně přímo do státního rozpočtu a výrazně by se zjednodušila administrativa.
  • Velkým motivem zavádění digitálních měn je pro centrální banky také efektivnější provádění měnové politiky a řízení ekonomiky. Centrální banka by mohla na digitální měně nastavovat pozitivní i negativní úrokové sazby, a stahovat tím peníze z oběhu, nebo naopak jich do oběhu pouštět víc. Firmy i občané by tak například během krize byli nuceni investovat a utrácet, aby ekonomika z krize vyšla rychleji. Efektivněji by bylo možné zkrotit inflaci. Na digitálním euru výrazně pracuje Evropská centrální banka, která by měla už na jaře představit první nástin toho, jak by to mohlo fungovat.
  • ClearBank, ve které je velkým akcionářem tuzemská největší investiční skupina PPF, spolupracuje s anglickou centrální bankou na vývoji digitální měny CBDC a uvažuje také o vlastní digitální měně. Změnu ve finančním světě nazývá "Kodak moment", protože celý obor tradičního tisku se přes noc změnil vynálezem digitálního tisku. "Nabízíme teď běžný účet, virtuální účet, spořicí účet a v budoucnu bychom mohli nabídnout i digitální účet, na němž byste mohli mít v digitální peněžence stablecoin ClearBank.
  • Elektronické peníze drží na svých účtech obchodní banky a technologické společnosti, které chtějí vědět, za co zákazníci peníze utrácejí. Získaná soukromá data používají k tomu, aby zvýšily svůj zisk, ty otrlejší firmy s daty pak přímo obchodují. Když hotovost zmizí, elektronické peníze už nepůjdou snadno vyměnit za zcela bezpečné a anonymní veřejné peníze, tedy hotovost.
  • Dalším problémem je stabilita samotného systému. Vytvořením účtů v centrální bance by mohly o vklady přicházet obchodní banky. Lidé by si jednoduše mohli říct, že centrální banka je bezpečnější než obchodní, a všechna svá depozita převést. "Z tohoto důvodu by se mohla úložka v centrální bance omezit například hranicí milionu korun.
  • Podle závěrů studie by v budoucnu mohly vzniknout po zavedení CBDC "tlaky na rozšíření aktivit centrální banky o úvěrování a podporu různých prioritních společenských cílů, například boj s klimatickými změnami, nerovností, podpora bydlení mladých, zajišťování prostředků na stáří". Jinými slovy, další tlak na financování státního dluhu vydáváním nových peněz, což přispívá k inflaci.
  • Digitální věk je pro banky turbulentní. Na burzách mají obecně nižší hodnotu než firmy z jiných oborů (to se netýká Česka, kde prosperují výtečně). Hrozí jim střet s globálními giganty jako Amazon, Google, Microsoft, PayPal a Spotify, které mají výrazně lepší ekonomický model. Bankám se zatím moc transformace na digitální IT firmy nedaří.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-prichazi-digitalni-hotovost-je-to-stejna-revoluce-jako-vznik-bankovek-225340# 

14.7.2021 Evropská centrální banka (ECB) dnes učinila první krok ke spuštění digitálního eura. Její plány souvisejí s globální snahou uspokojit rostoucí poptávku po elektronických platebních prostředcích, podle agentury Reuters se tak ale chce i vypořádat s boomem kryptoměn.

  • Digitální euro jako elektronický ekvivalent bankovek a mincí bude mít pravděpodobně podobu digitální peněženky, kterou budou moci občané eurozóny držet u ECB, nikoliv u komerčních bank. 
  • Rada guvernérů ECB dnes dala zelenou prošetřovací fázi projektu, která by měla trvat dva roky a po které by mělo následovat tříleté zavádění do praxe. 
  • Hlavním cílem této iniciativy je zabránit tomu, aby digitální platby kontroloval soukromý sektor, zejména pokud začne ubývat používání fyzické hotovosti, jako se to stalo ve Švédsku.

  • Cílem naší práce je zajistit, aby občané a firmy měli i v digitálním věku přístup k té nejbezpečnější formě peněz, tedy k penězům centrální banky.

  • https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropska-centralni-banka-chysta-digitalni-eur-jde-o-reakci-n/r~cc1cbc04e4c011eba7d3ac1f6b220ee8/

2.10.2020 Digitální euro brzy na obzoru? ECB zrychluje práci na své kryptoměně

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ecb-digitalni-euro-kryptomena-centralni-banka-hotovost.A201002_133551_eko-zahranicni_mato

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...