DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru.

08.03.2021

O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci VUT v Brně.

Použití obličejových štítů bez respirátoru je proti šíření aerosolů v podstatě neúčinné, neboť vzduch s částicemi (a viry) proniká bez jakékoliv filtrace kolem štítu velmi snadno. Ve zdravotnické praxi slouží štíty v kombinaci s respirátory jako doplňková ochrana před kapénkovou infekcí přes oční sliznici. Mobilní či pevné plexisklové zábrany jsou proti šíření aerosolů taktéž neúčinné. Mohou v omezeném rozsahu bránit šíření kapének na malé vzdálenosti, například u pokladen v supermarketech, ale v dlouhodobém měřítku proti aerosolům neposkytují žádnou ochranu. Štíty a plexiskla v podstatě slouží jen jako ochrana před vyprsknutými velkými kapénkami.

Ve venkovním prostředí k šíření infekce prostřednictvím aerosolů prakticky nedochází. Přesto však v početnějších skupinách lidí, kde se nedodržují minimální rozestupy a/nebo se nepoužívají ochranné prostředky, může dojít ke kapénkové infekci. V uzavřených místnostech hraje zásadní roli větrání, tedy výměna vydechovaného vzduchu za čerstvý venkovní vzduch. Časté opakované větrání a větrání s přívodem a odvodem vzduchu na opačných stranách místnosti jsou stejně účinné jako trvale otevřená okna. Zejména v zimě je z hlediska úspory energií vhodnější opakované větrání. Případné využití čidla koncentrace CO 2 umožní sledovat kvalitu vnitřního prostředí. Čidlo ukazuje, kdy je třeba vyvětrat a zda již došlo k výměně dostatečného množství vzduchu. Stále se však jedná pouze o indikaci a ani v případě dostatečně nízkých koncentrací CO 2 nelze touto metodikou samo - statně zabránit infekci lidí nacházejících se v blízkém kontaktu.

Užitečným prostředkem ke snížení koncentrace částic a virů v místnosti mohou být čističky vzduchu. Před pořízením čističky je třeba zvážit zejména dimenzování čističky z hlediska objemu místnosti tak, aby skutečně došlo ke snížení virové nálože a koncentrace částic (Čistička samozřejmě musí být vybavena příslušným filtračním systémem, který bude schopen efektivně odstranit i částice viru; pozn. překl.). Objemový výkon čističky (množství vyčištěného vzduchu za jednotku času; pozn. překl.) je důležitější než samotná filtrační účinnost filtru. Z důvodu úspor energie i financí může být vysoce účinný filtr dokonce kontraproduktivní (viz kapitola 5.2). Pomoci může také trvalá nucená ventilace - a to v případě, že obsahuje odpovídající filtr, a po - stupně tak snižuje koncentraci částic a virů v místnosti. Pro ochranu před infekcí je přirozeně nejlepší, pokud ventilace může pracovat se 100 % čerstvého větracího vzduchu a nedochází k recirkulaci vzduchu v místnosti (viz kapitola 5.3).

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...