Přírodní zahrady

Přírodní zahrady

Tři základní povinná kritéria

Musí být splněna všechna tři.

  • nepoužívání umělých minerálních hnojiv
  • nepoužívání pesticidů, herbicidů a chemických postřiků
  • nepoužívání rašeliny k úpravě půdy

Přírodní prvky na zahradě

Za každý prvek na vaší zahradě můžete získat 1 až 2 body podle toho, kolik je mu na zahradě věnováno prostoru a jakou má kvalitu. Když například máte na zahradě stinné vlhčí místo jako prostor pro vlhkomilné rostliny, můžete dostat jeden bod. Když máte jezírko pro obojživelníky a ještě třeba výslunnou hromadu kamení, můžete dostat dva body. Celkem je pro plaketu potřeba mít minimálně 7 bodů za přírodní prvky na zahradě.

  • plané keře / živý plot z planých keřů
  • květnatá louka s planými rostlinami / přirozená louka
  • květnatý trávník / přírodní trávník s planými bylinami
  • divoký koutek
  • ponechání divokých porostů
  • mimořádná stanoviště (vlhká nebo suchá)
  • listnaté stromy a domácí jehličnany
  • domácí / ekologicky cenné květiny a kvetoucí trvalky

Obhospodařování zahrady

Za každý způsob hospodaření na vaší zahradě můžete získat 1 až 2 body podle toho, kolik je mu na zahradě věnováno prostoru a jakou má kvalitu. Když například máte pár keřů rybízu, můžete získat jeden bod za ovocnou zahradu. Máte-li více druhů ovoce včetně stromů, můžete získat 2 body. Celkem je pro plaketu potřeba mít minimálně 5 bodů za obhospodařování zahrady.

  • kompost / domácí kompostování
  • ubytovací místa pro zvířecí pomocníky
  • využití dešťové vody
  • užívání k přírodě šetrných materiálů a postupů
  • mulčování
  • pěstování zeleniny a bylinek
  • ovocná zahrada a bobulové keře
  • smíšená kultura/střídání plodin/zelené hnojení

Splňujete: tři základní kritéria + 7 bodů za přírodní prvky na zahradě + 5 bodů za obhospodařování zahrady?

ANO Pokud kritéria splňujete, můžeme vám nabídnout získání plakety Přírodní zahrada. Plaketou vyvěšenou na plotě dáváte najevo svoji filozofii a šíříte tak myšlenku trvale udržitelného zahradničení. Budete překvapeni, co na ni budou říkat lidé kolem vás.

NE Pokud kritéria nesplňujete či máte jakékoliv pochybnosti, můžeme vám poskytnout poradenství, aby vaše zahrada byla oázou nejen pro vás, ale i pro živočichy a rostliny, aby byla zdravá a pestrá.

Zájemci o plaketu Přírodní zahrada

Vyplňte formulář a přihlaste Vaši zahradu k certifikaci nebo nás kontaktujte ohledně domluvy na návštěvě naší zahradní poradkyně.

Provedeme certifikaci vaší zahrady, za kterou zaplatíte certifikát, plaketa 750 Kč, administrace 500Kč, práce certifikátora na zahradě 400 Kč/hod, cestovné (z nejbližšího místa: Brna, Hostětína či místa bydliště certifikátora - veřejnou dopravou nebo automobilem (7Kč/km) cestuje-li poradce více než 1 hodinu, připočítáváme 150Kč/hodinu cesty). Při udělení dostanete certifikát a plaketu a zároveň vás budeme zvát na naše přírodně-zahradnické akce, na některé budete mít slevu. 

Obhospodařování zahrady

Za každý způsob hospodaření na vaší zahradě můžete získat 1 až 2 body podle toho, kolik je mu na zahradě věnováno prostoru a jakou má kvalitu. Když například máte pár keřů rybízu, můžete získat jeden bod za ovocnou zahradu. Máte-li více druhů ovoce včetně stromů, můžete získat 2 body. Celkem je pro plaketu potřeba mít minimálně 5 bodů za obhospodařování zahrady.

https://www.veronica.cz/prirodni-zahrady

Mapa certifikovaných přírodních zahrad: https://www.veronica.cz/mapa-prirodnich-zahrad

10. července 2023 Zahrady, které lépe čelí suchu. Přírodní zahrady přibývají, nepoužívají rašelinu ani chemii.

Zahrady lépe odolávající suchu jsou v těchto dnech dobře poznat. V Česku se už může pochlubit certifikátem Přírodní zahrada zhruba 700 míst (spolek Přírodní zahrada, Martina Petrová). V praxi to znamená, že se zahrádkáři drží několika pravidel, například nepoužívají rašelinu, chemická hnojiva a postřiky či zavlažují dešťovou vodou. Výsledkem je odolný ekosystém, který je přívětivý k živočichům, majitelům nese jedlé plody a lépe odolává klimatické změně.

  • Vyhnout se hnojivům, postřikům a rašelině patří mezi naprosté minimum, co musejí všechny přírodní zahrady splňovat. "Ještě přísněji máme kritéria nastavena u 130 ukázkových přírodních zahrad, které jsou přístupné veřejnosti a slouží pro předávání zkušeností.
  • Pro Tomáše Trejbala, který projekty přírodních zahrad navrhuje a realizuje, ztělesňuje přírodní přístup především komplexní ekosystém a místo, kde člověk není vystaven stresu. Jeho přístup vychází z knihy australského vědce Billa Mollisona s názvem Permaculture, která zmiňuje dvanáct principů, mezi prvními například "pozoruj a jednej", "zachycuj a uchovávej energii" či "získávej výnos".
  • Rašelina se dá efektivně nahradit například kompostovaným listím, se kterým budete schopni pěstovat i kanadské borůvky, brusinky, kyselo milné rostliny, rododendrony, vřesy či azalky. Zkompostované listí má kyselé pH, hodně podobné rašelině. Je to i podoba hrabanky z lesa, kterou ale samozřejmě nesmíme brát.
  • Letité zkušenosti mají s vlastní přírodní zahradou v pražském areálu Toulcův dvůr. Certifikace Přírodní zahrada získávali postupně už od roku 2014, jako první jej měla Mateřská škola Semínko, od roku 2017 má plaketu celý areál.
  • https://www.ekonews.cz/zahrady-ktere-lepe-celi-suchu-prirodni-zahrady-pribyvaji-nepouzivaji-raselinu-ani-chemii/?

Kompostování

Ukázka PŘÍRODNÍ ZAHRADY (vyvýšené záhony, kompost, louka, hmyzí hotel) s Petrou Babčou Štěpánkovou

  • Nepoužívá se chemie, rašelina.
  • Mulčuje se.
  • Vyvýšené kompostovací záhony (dolů se dávají větvě i části kmenů, potom vrstva zeminy, podle výšky záhonu, dále mohou být nastříhané větvičky a dále se potom vrství jednotlivé rostlinné materiály, potom hnůj a nakonec kompost s kvalitní zeminou), by měli být kompostovací - materiál se tam vrství v průběhu let po jejich založení. Vyvýšené záhony se většinou budují v zahradách, kde není kvalitní půda (jíl atd.). Při kvalitní půdě není potřeba budovat vyvýšené záhony.
  • Větvě a jíl ve spodní části vyvýšeného záhonu drží vodu.
  • Kompostujeme listí, které vůbec nepřehazujeme.
  • Hadník - větší větvičky a zbytky ze zahrady.
  • Vyrábíme kopřivovou nebo kostivalovou jíchu - rostliny kvasí v nádobách cca 14-21 dní (zakrýváme nádoby). Je to také dobré jako postřik proti mšicím. Jícha se ředí tak 1:10.
  • Křídlatka je vhodná na postřik. Dobře funguje i rebarborový postřik.
  • Kokrhel luštinec - parazitická rostlina, živí se na kořenech.
  • Dusíkáče

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.