Zbraňové systémy

O hypersonických střelách se často píše jako o novém druhu zbraně, který promění války a může ohrozit (podle jiných naopak udržet) rovnováhu ve světě. Zatím proti nim totiž neexistuje obrana. Experimentuje s nimi nejméně šest zemí: Rusko, Čína, Spojené Státy, Francie, Indie a Austrálie. Brzy se k nim nejspíš přidá i Japonsko. 

USA

Americké vojenské námořnictvo (U.S. Navy) začíná revidovat své plány investic do stavby dalších letadlových lodí, přičemž zohledňuje nové hrozby a své finanční možnosti. Američtí admirálové chtěli původně jednoduše nahradit deset letadlových lodí třídy Nimitz deseti novými letadlovými loděmi třídy Gerald Ford, ale současná doba si žádá tento proces upravit.  Nové letadlové lodě jsou schopny vyrobit až o 25 % více elektrické energie, jsou vybaveny novými výkonnějšími reaktory a používají elektromagnetické katapulty místo parních. Úroveň automatizace se na nich výrazně zvýšila a počet členů posádky se snížil. Nové letadlové lodě však stojí zhruba 15 miliard dolarů, což je téměř třikrát tolik co letadlové lodě předchozí generace, které mají prakticky stejný výkon a plní stejné úkoly.

Pokud jde o schopnost přežití letadlových lodí, publikace uvádí, že ta byla v posledních letech zpochybněna vzhledem k existujícím čínským raketám DF-21D a DF-26 a především ruským Kinžal a Zirkon, které jsou schopné zasáhnout letadlové lodě na velké vzdálenosti a ve vysoké letové rychlosti. Spojené státy navíc dnes nemají žádnou ochranu před těmito raketami.

Výhody střely Zirkon oproti jiným protilodním střelám jsou zřejmé. Pouhý zásah lodi střelou i bez aktivní bojové hlavice letící několikanásobnou rychlostí zvuku dostačuje k její deaktivaci. Přitom zachycení tak rychle letící střely, která navíc manévruje, je současnými systémy protivzdušné obrany prakticky nemožný. 

Rusko

Rusko je ve vývoji hypersonických zbraní nejdále. Má hned tři. Kromě Zirkonu je to ještě hypersonický kluzák Avantgard a střela Kinžal, odpalovaná ze vzduchu. Zirkon je protilodní zbraň pro ruské námořnictvo.

Ruský prezident Vladimir Putin v únoru 2019 oznámil zahájení sériové výroby této zbraně, která má být do konce letošního roku poprvé zařazena do výzbroje pluku protivzdušné obrany nedaleko ruského Orenburgu. 

  • strategická zbraň Avangard, okřídlená bojová část rakety dosahuje hyperzvukové rychlosti, má mezikontinentální dosah a může letět v atmosféře 27 x rychleji než zvuk. Přitom dokáže během letu k cíli měnit směr i výšku, čímž je "naprosto nezranitelná" prostředky protivzdušné obrany. Navíc je Avangard navržen s využitím nových kompozitních materiálů, takže vydrží teploty dosahující až 2000 stupňů Celsia.
  • do konce letošního roku poprvé zařazena do výzbroje pluku protivzdušné obrany nedaleko ruského Orenburgu. 
  • Rusko má také nějakou dobu další hypersonickou zbraň Kinzhal, kterou nese stíhací letoun MiG-31. Raketa letí desetkrát rychleji než rychlost zvuku, má dosah více než 2 000 kilometrů a může nést jadernou nebo konvenční hlavici. Armáda uvedla, že je schopna zasáhnout jak pozemní cíle, tak námořní lodě.
  • Loď Jantar (Yantar) vstoupila do služeb ruského námořnictva v květnu roku 2015. Podle oficiálních informací ruské strany jde o vědeckou výzkumnou loď. Neoficiálně se podle odborníků podílí na špionáži.  

Zbraňové systémy:

14.8.2023 V současné době mají být první systémy S-500 rozmístěné kolem Moskvy, aby posílily její protivzdušnou obranu. Kolik jich ve skutečnosti je, není veřejný údaj, ale některé zdroje tvrdí, že sériová výroba ještě stále neběží (což ostatně v Rusku není takové překvapení). Ačkoliv by označení S-500 mohlo evokovat, že jde o nástupce S-400, jedná se spíše o jeho doplnění, Rusko totiž počítá s nasazením obou současně. S-500 má větší dosah a je více zaměřený proti hrozbám v podobě balistických raket, hypersonických zbraní a cílů na nízké oběžné dráže, i když řízené střely a letadla zvládá také (primárně proti nim však slouží jiné systémy). Oficiální údaje tvrdí, že střely systému S-500 by měly být schopné zasahovat balistické rakety do vzdálenosti až 600 kilometrů a jiné vzdušné cíle jako letouny do 500 kilometrů. Jsou ale účinné jen proti balistickým raketám s doletem 3 500 km, ale už nikoliv proti mezikontinentálním jako je Minuteman III. Zároveň by měly být schopné zasahovat cíle letící i vyšší rychlostí než Mach 5, jejich výškový dosah je 180 až 200 kilometrů, a satelity nebo vesmírné lodě by dokázaly zlikvidovat na nízké oběžné dráze. Rusko tvrdí, že je S-500 schopen odhalit a ničit letadla páté generace se schopnostmi stealth, ale tato tvrzení nelze nijak ověřit, ostatně jako většinu uváděných schopností. V mj. minulosti uvádělo, že jedině S-500 může sestřelit hypersonickou balistickou raketu Ch-47M2 Kinžal, ale ukázalo se, že to zvládne i americký MIM-104 Patriot.

https://armadnizpravodaj.cz/pozemni-technika/s-500-doplni-s-400/?

25.2.2023 Americké ministerstvo obrany v tichosti spustilo nový program, který má za cíl vytvořit pro armádu takový systém, při kterém by byla schopna zaútočit na nepřítele a ovládnout nepřátelskou oblast pomocí tisíců autonomních pozemních, námořních a vzdušných dronů. Podle všeho je koncipován přímo proti potenciální čínské invazi na Tchaj-wan. Nedávno to uvedl sever The Debrief, který se věnuje budoucím technologiím, včetně armádních, a následně tento měsíc to serveru potvrdila americká vládní agentura, která projekt řídí.

Podrobnosti projektu jsou z velké části zahaleny tajemstvím. Podle dokumentů The Debrief bude tento program řízen Úřadem pro strategické technologie Agentury pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA). A zatímco DARPA ještě formálně nový program neoznámila, serveru The Debrief, na zvláštním vládním webu sdělila, že projekt bude fungovat pod krycím názvem Autonomous Multi-Domain Adaptive Swarms-of-Swarms" (AMASS).

  • Už šestiletý program OFFensive Swarm-Enabled Tactics Program (OFFSET) zdokonaluje schopnost až 250 autonomních vzdušných a pozemních dronů hromadně pronikat do městského prostředí a pomáhat tam jednotkám pozemní armády. 
  • Zdá se však, že AMASS je jedinečný v tom, že je zaměřen na konkrétní misi s využitím "rojů" autonomních dronů a to při možném útoku Číny na Tchaj-wan.
  • https://echo24.cz/a/HYA9Y/zpravy-svet-roje-tisic-americkych-drony-vystartovat-proti-cina-zautoci-tchaj-wan?

15.1.2023 Bojová robotická platforma Marker bude testována v oblasti speciální vojenské operace. Robot je společným projektem Národního centra pro vývoj technologií a základních prvků robotiky FPI a NPO Androidnaya Tekhnika (vývojář antropomorfního robota Fedor).

Robot "Marker" má technické vidění a automatický řídicí systém, pracuje autonomně v podmínkách elektronického boje, samostatně plní bojovou misi, poskytuje cílové určení nepřátelských cílů na vzdálenost nejméně 15 km a také upřednostňuje nepřátelské cíle umístěné v zasaženou oblast vlastní palebnou silou.

https://tass.ru/armiya-i-opk/16802329

5.1.2023 Válka na Ukrajině je mostem mezi minulostí a budoucností válčení. Ukrajinští vojáci v zákopech a opevněních brání město Bachmut proti vlnám útočících Rusů připomínajících bitvy první světové války. Zároveň ale ukrajinští velitelé dostali možnost vidět bitevní pole v detailu a téměř reálném čase díky nejmodernějšímu softwaru americké firmy Palantir. Jeho umělá inteligence zpracovává data z desítek až stovek satelitů s rychlostí, které nemohou konkurovat žádní lidé.

Americká vláda tak dala Ukrajincům k dispozici nástroj, který je snem velitelů moderních armád a který podle dostupných informací nemá na světě obdoby. Sama americká armáda ho totiž zkouší používat u několika jednotek teprve od roku 2020. Tohle je válka kouzelníků, tajná digitální válka a jeden z hlavních důvodů, proč David poráží Goliáše," napsal v deníku Washington Post jeho sloupkař David Ignatius, který měl jako jediný novinář možnost nahlédnout, jak ukrajinští vojáci a americká firma spolupracují. "Ukrajinci propojují svého odvážného bojového ducha s nejvyspělejším zpravodajským a velitelským softwarem, jaký kdy byl použit v boji," tvrdí Ignatius.

Technologie Palantiru umožňuje propojit data z běžných komerčních satelitů, dronů a dalších zdrojů, která pak slouží k přesnému zacílení ukrajinské dělostřelby či použití dalších zbraní. Velitel si tak může detailně zobrazit vlastně každý úsek fronty. Dokáže díky tomu vidět za "válečnou mlhu", tedy v situaci, kdy válčící strany jedna o druhé příliš nevědí kvůli utajení, maskování nebo rychle se měnící situaci na bojišti.

  • Software vytváří digitální model bojiště, do kterého se pomocí umělé inteligence zanášejí stále čerstvé údaje o vývoji. Tento model používá Severoatlantická aliance, jejíž analytici nesedí na Ukrajině, ale v zahraničí, a mohou svým ukrajinským kolegům tím pádem radit.
  • Ukrajinci používají vlastní verzi, kterou doplňují kvůli ochraně svých údajů o svůj software. Díky tomuto systému měla podle Ignatiuse ukrajinská armáda jasný přehled o pohybech protivníka například během úspěšných ofenziv na východě u Charkova nebo na jihu u Chersonu. Není ani vyloučeno - a z ukrajinské strany jsou o tom jen náznaky -, že stejný systém používají například při plánování úderů, jako bylo zničení školy přeměněné na ruskou základnu pár minut po začátku nového roku v Makijivce.
  • Na počátku byla financována americkou zpravodajskou službou CIA, od roku 2020 se její akcie obchodují na burze. Základním obchodním modelem, na němž Palantir vydělává, je management velkých dat. Podle Karpa, citovaného deníkem Financial Times, tvoří zhruba padesát procent obratu firmy stále zakázky spojené s bezpečností a obranou a mezi jejími klienty jsou americká FBI, Severoatlantická aliance nebo britská armáda. Firma to nikdy nepotvrdila, ale podle řady médií to byla právě datová analýza Palantiru, která vystopovala úkryt vůdce teroristické organizace al-Káida Usámy bin Ládina, který byl zabit v květnu 2011 americkým komandem v Pákistánu.
  • Palantir například vyvolal protesty v Británii, když ho vláda najala, aby spravoval data nemocných a očkovaných během pandemie covidu. Jedním z argumentů bylo, že zakladatel a akcionář Thiel je známým stoupencem Donalda Trumpa. Naopak ředitel Karp zase podporuje americké demokraty. V USA je Palantir kritizován levicí za to, že jeho software pomáhá nacházet a deportovat nelegální migranty.
  • Základem systému firmy Palantir, je propojení dat z mnoha komerčních zdrojů různého původu, ať jde o satelity, radary, nebo termovize používané například k odhalování lesních požárů. Rolí umělé inteligence je toto obrovské množství dat co nejrychleji zpracovat. Vojáci mohou posílat do systému i data ze senzorů, jako jsou malé drony na bojišti, a to prostřednictvím systému Starlink další americké firmy SpaceX miliardáře Elona Muska.
  • Aplikace eVorog, která civilistům umožňuje nahrávat data o pohybu ruských jednotek, což pak využívají ukrajinské jednotky.
  • Když vypukla ruská invaze na Ukrajinu, americká armáda už měla jak program, tak řadu vojáků vycvičených v jeho používání a přesunula je na základny v Německu a v Polsku. Algoritmické válčení tak zažívá svůj test v boji, což umožňuje Američanům zlepšovat vlastní systémy a připravovat se na očekávaný střet s protivníkem, který - na rozdíl od Ruska - představuje pro americké vojáky skutečně rovnocenného soupeře - tedy Čínu.
  • https://archiv.hn.cz/c1-67156400-americane-dali-ukrajincum-tajnou-zbran-digitalni-obraz-bojiste-kde-se-nepritel-tezko-schova

4.12.2022 Čínská armáda na posledním ročníku mezinárodní výstavy letectví a kosmonautiky představila nový ultramoderní mezikontinentální bezpilotní letoun Wing Loong-3 uletí až 10 tisíc kilometrů, upozornil na to deník South China Morning Post. Dalším výrazným prvkem výbavy je také schopnost nést rakety vzduch-vzduch čtvrté generace. Podle zprávy SCMP je Wing Loong-3 vybaven raketami PL-10E, které mohou sestřelovat vrtulníky a další bezpilotní letouny, což výrazně zvyšuje jeho šance na přežití během bojových misí nad cizím územím.

Spolu s dlouhým doletem to z Wing Loong-3 činí smrtící zbraň schopnou mezikontinentálních úderů. Čínská korporace pro letecký průmysl (Avic) již oznámila, že vytváří kapacity, aby mohla co nejdříve zahájit jeho sériovou výrobu.

https://www.fonetech.cz/maji-usa-problem-novy-cinsky-superdron-je-schopny-zasahnout-kdekoliv-na-svete/?

1.12.2022 Evropské konsorcium Airbus a francouzská společnost Dassault Aviation se dohodly na pokračování projektu vývoje nového evropského bitevního letounu FCAS. Listu Le Figaro to dnes řekl šéf Dassault Aviation Éric Trappier. Jedná se o jeden z největších obranných projektů s předpokládanými náklady ve výši 100 miliard eur (ČTK)

8.10.2022 Nejmodernější letadlová loď světa USS Gerald R. Ford je v aktivní službě a pluje směrem k Evropě. Stála 13 miliard dolarů, ale je to bezpochyby nejmodernější letadlová loď současnosti. Nová americká letadlová loď, kterou pohání dva jaderné reaktory, je 337 metrů dlouhá a na výšku má 76 metrů. Jenom její letová paluba měří úctyhodných 333 metrů a je 78 metrů široká. Proto také USS Gerald R. Ford může hostit nejméně 75 letadel. Patří mezi ně F-35 Joint Strike Fighter, F/A-18E/F Super Hornet, E-2D Advanced Hawkeye, EA-18G Growler, což je elektronický útočný letoun, vrtulníky MH-60R/S a bezpilotní drony.

Letadlová loď má také vylepšený systém dopravy letadlových zbraní ze skladů v podpalubí na palubu, aby bojové nasazení strojů bylo co nejrychlejší. Loď veze zásoby střel a nábojů do kanónů pro stíhací letouny, bomby a střel vzduch-země pro úderná letadla a torpéda a hlubinné nálože pro protiponorková bojová letadla.

Výtahy vyvážejí zbraňové systémy ze skladů do manipulačních a montážních prostor se zbraněmi na palubě 02, což je hned pod letovou palubou a mezi manipulačními a montážními prostory a letovou palubou jsou instalovány zvedáky, aby letadla mohla být osazena co nejrychleji.

Letadlová loď je také sama velmi dobře ozbrojená, zejména pak střelami moře-vzduch. Má 2 odpalovací zařízení pro střely RIM-162 ESSM a dvě pro lehčí střely RIM-116 RAM. Mezi další výzbroj patří také tři rotační kanóny Falanga CIWS a čtyři kulomety M2.

  • Podle informací dostupných z amerického námořnictva, mají tyto operace zahrnovat přibližně 9 tisíc námořníků z devíti zemí, 20 lodí a 60 letadel.
  • Každopádně USS Gerald R. Ford byla první letadlová loď, která se vydala směrem k Evropě. V těsném závěsu se svými doprovodnými plavidly a torpédoborci mají vyplout údajně také další americké letadlové lodě, které se operací u Evropy mají rovněž účastnit.  
  • https://tech.instory.cz/vojenstvi/1887-nejmodernejsi-letadlova-lod-sveta-uss-gerald-r-ford-je-v-aktivni-sluzbe-a-pluje-smerem-k-evrope.html?

20.9.2022 Nezávislí odborníci specializující se na analýzu satelitních snímků vojenských objektů upozorňují na zvýšenou aktivitu na odpališti Pankovo v Nové zemi, kde se v minulosti testovala jaderná superzbraň Burevestnik. O její existenci poprvé veřejně informoval ruský prezident Vladimir Putin v roce 2018, kdy ji představil jako jednu ze šesti superzbraní, jež mají technologicky překonat USA a NATO. V odlehlém testovacím středisku Pankovo na jihu souostroví Nová země se zřejmě připravuje test ruské rakety na jaderný pohon Burevestnik. Na místě je v posledních měsících nezvykle rušno - vyrostlo tam například nové molo, heliporty, budovy či krycí přístřešky, betonové bloky s kolejemi a na moři byl zaznamenán výjimečný lodní provoz.

Právě "téměř neomezený" dolet, zajištěný nukleárním pohonem, a plochá dráha letu v nízké výšce patří mezi hlavní výhody, které podle Moskvy z této zbraně dělají superzbraň. Raketa dokáže nést i jadernou hlavici a měla by údajně být schopná doletět na jakékoliv místo na Zemi a vyhnout se protiraketovým systémům. Americké tajné služby údajně odhadují, že její vývoj by mohl být dokončen v roce 2025. Skyfall, jak této raketě přezdívá NATO, byl v minulosti podle Američanů otestován již několikrát, ale žádná zkouška zřejmě nebyla úspěšná. Podle dostupných informací měly všechny testy startovat právě ze základny Pankovo, jejíž poloha je známá od té doby, co Putin zveřejnil video z testu, a vojenští analytici proto místo nespouštějí z očí. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusko-zrejme-chysta-test-superzbrane-na-odpalisti-je-rusno-214619# 

6.9.2022 Americká armáda ve středu zkušebně odpálí mezikontinentální balistickou raketu, oznámil v úterý Pentagon a dodal, že o tom předem informoval Rusko. Mluvčí amerického ministerstva obrany test podle agentury Reuters označil za rutinní s tím, že má ukázat připravenost americké armády v oblasti mezikontinentálních balistických střel. Americká armáda v polovině srpna provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Zkouška se měla původně uskutečnit v dubnu, byla ale odložena, aby mezi USA a Ruskem nevzrostlo napětí necelé dva měsíce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Později byl test odložen podruhé kvůli napětí v Tchajwanském průlivu po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

Raketa Minuteman III je schopná nést několik jaderných hlavic najednou, má dolet přes 9660 kilometrů a rychlost až 24 000 kilometrů za hodinu. Výrobcem je společnost Boeing a raketa je klíčovou součástí amerického strategického arzenálu.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-zitra-otestujeme-mezikontinentalni-balistickou-raketu-rusy-jsme-informovali-uvedl-pentagon-40407908#

17.5.2022 Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Informovala o tom agentura Reuters. Americká armáda podle svého prohlášení test provedla v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/usa-test-hypersonicke-zbrane-arrw.A220517_071147_ln_zahranici_kov?

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14641995

25.4.2022 Sériová výroba nejnovějšího systému protivzdušné obrany S-500 (Prometheus) byla zahájena, uvedl v rozhovoru pro časopis National Defense Yan Novikov, generální ředitel koncernu letecké obrany Almaz-Antey . S-500 "Prometheus" patří k nové generaci protiletadlových raketových systémů země-vzduch. Jedná se o univerzální záchytný komplex na dlouhé vzdálenosti a ve velkých výškách se zvýšenou schopností protiraketové obrany. Poloměr ničení je asi 600 kilometrů.

S-500 vyráběný koncernem Almaz-Antey VKO je určen k ničení všech existujících i perspektivních prostředků leteckého útoku potenciálního nepřítele v celém rozsahu výšek a rychlostí. Plánuje se, že S-500 nahradí systém protivzdušné obrany S-400 Triumph.

https://ria.ru/20220425/s-500-1785274127.html

https://tass.ru/armiya-i-opk/14463829

20.4.2022 Obří ruské torpédo má jadernou hlavici, která po výbuchu u pobřeží vytvoří až 500 metrů vysokou radioaktivní vlnu tsunami. Pobřežní města vymaže z mapy.

Deset metrů vysoká vlna tsunami, která se v roce 2011 přehnala východním pobřežím Japonska, byla oproti 500 metrů vysoké a radioaktivní vlně způsobené Poseidonem "zanedbatelná". Přesto zabila 18 000 lidí a způsobila stav nouze v jaderné elektrárně Fukušima.

Vlna po výbuchu Poseidonu by byla navíc radioaktivní. Schopná nejen zasáhnout pobřeží a proniknout kilometry do vnitrozemí. S hlavicí o síle 100 megatun by torpédo bez problémů například srovnalo se zemí New York a pobřeží ponechalo po staletí neobyvatelným.

Poseidon je největší torpédo, jaké kdy bylo vyvinuto v jakékoli zemi. S délkou 24 metrů je asi dvakrát větší než balistické střely odpalované z ponorek a třicetkrát větší než klasická torpéda. Zbraň "soudného dne" je velká jako autobus a váží kolem 7 tun. Dokáže se pohybovat až v kilometrové hloubce, a tak se snadno přiblíží k pobřeží, aniž by ji zaznamenala protiraketová obrana. Mezikontinentální zbraň s jaderným pohonem má dosah 10 000 kilometrů. Nepotřebuje žádné externí GPS k navádění satelitem, ale řídí se svým vnitřním navigačním systémem. Dokáže se pohybovat i velmi pomalu a tiše, což z ní činí "pomalou, ale nevyhnutelnou smrt".

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/poseidon-je-nejdesivejsi-jaderna-zbran-na-zemi-kterou-by-putin-dokazal-znicit-polovinu-planety/lubosvojtech/? 

20.4.2022 Rusko úspěšně vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu Sarmat, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Prezident Vladimir Putin vzápětí prohlásil, že tato jedinečná zbraň přiměje k zamyšlení všechny, kteří se pokoušejí ohrožovat Rusko. Sarmat patří k nové generaci ruských strategických zbraní, jejichž vývoj Putin ohlásil v předvečer prezidentských voleb v roce 2018. Pentagon podle agentury Reuters označil zkoušku ruské rakety za rutinní, nepředstavující ohrožení USA. Rusko o testu předem vyrozumělo Spojené státy.

. Tato skutečně jedinečná zbraň posílí bojový potenciál našich ozbrojených sil, spolehlivě zajistí bezpečnost Ruska vůči vnějším hrozbám a přiměje k přemýšlení ty, kdo se v zápalu zběsilé, agresivní rétoriky snaží ohrožovat naši zemi.

Těžkou mezikontinentální raketu Sarmat, která je na kapalné palivo a je odpalovaná z podzemních sil, označil server Armadninoviny.cz svého času za "ruskou superraketu pro konec světa". Jejím úkolem je totiž způsobit nepříteli co nejtěžší ztráty na civilních cílech a zlomit tak jeho odhodlání pokračovat v boji. 

https://www.e15.cz/valka-na-ukrajine/rusko-otestovalo-mezikontinentalni-raketu-sarmat-ve-svete-nema-obdoby-uvedl-putin-1389421? 

8.3.2022 Ruské špionážní plavidlo se dalo do pohybu. Podle odborníků má na palubě technologie schopné přerušit podmořské kabely a odpojit tak Evropu od mezinárodního internetu.

Loď Jantar (Yantar) vstoupila do služeb ruského námořnictva v květnu roku 2015. Podle oficiálních informací ruské strany jde o vědeckou výzkumnou loď. Neoficiálně se podle odborníků podílí na špionáži. Loď o délce 107,8 metrů může nést dvojici miniponorek pro tříčlennou posádku, které jsou určené ke zkoumání podmořského dna. Ponorky jsou schopné ponoru do hloubky až 6 000 metrů. Panují obavy, že cílem plavidla je průzkum a špionáž u podmořských kabelů, přičemž díky ponorkám má být schopna tyto kabely dokonce přerušit.

Loď podle ruského parlamentu v minulosti lokalizovala např. dvě ruské stíhačky - Su-33 a MiG-29 - které se zřítily do Středozemního moře v roce 2016 během války v Sýrii. Jantar "včas vyzvedl tajné vybavení z obou letadel", uvádí se ve zprávě.

https://insmart.cz/ruska-spionazni-lod-jantar-internet/?

29.12.2021 Čína letos v létě otestovala hypersonický stroj, který mohl vstoupit na nízkou oběžnou dráhu a později znovu vstoupit do atmosféry, aby se následně vydal na cestu ke svému cíli. Tento test údajně šokoval nejvyšší americké vojenské představitele, přičemž předseda Sboru náčelníků štábů Mark Milley byl dokonce ochoten říci, že to pro USA znamená "okamžik Sputniku".

To byla narážka na úspěšné vypuštění sovětské družice Sputnik v roce 1957, které Spojeným státům posloužilo jako budíček a varování před tehdejšími vynikajícími sovětskými raketovými a kosmickými schopnostmi. A současně také událost, která znamenala začátek vesmírných závodů, nejvíce ikonickou část americko-sovětského soupeření za studené války.

V roce 2022 bude z priorit financování zřejmé, že hypersonika a vesmír se stanou jádrem nové fáze prohlubujícího se soupeření mezi USA a Čínou na všech frontách - ekonomické i vojenské. K těmto závodům se však připojí i další mocnosti s pokročilými vojenskými technologiemi, pravděpodobně včetně Ruska, Indie, Izraele a EU.

Nadzvukové technologie představují zásadní hrozbu pro dlouhodobý vojensko-strategický status quo. Přinášejí s sebou totiž nové asymetrické defenzivní a ofenzivní možnosti, které nabourávají dva základní pilíře vojenské strategie z posledních desetiletí.

Tím prvním je možnost zničující nadzvukové obrany proti konvenčním útokům dalekonosných bombardérů i flotile takzvaného "hlubinného námořnictva", tedy lodí, které mohou přenést boj do jakéhokoli koutu zeměkoule bez doplňování paliva. Hladinové lodě za miliardy dolarů riskují, že se ukáží jako "sedící kachny" bez možnosti obrany proti hypersonickému útoku, který přilétá násobně vyšší rychlostí, než bylo dříve možné - možná až rychlostí Mach 10.

Druhým pilířem z éry studené války byla doktrína vzájemně zaručeného zničení v případě jaderného konfliktu. Je totiž nesmysl zahájit jadernou válku, když bude mít protivník dost času na to, aby ze svých ponorek či pozemních stanovišť odpálil vlastní interkontinentální balistické střely se stejně destruktivní silou. Ale rychlost a manévrovatelnost nadzvukových technologií mohou vést k přesvědčení, že lepší obrana dokáže útok zcela odrazit a zároveň umožní zasadit první úder.

https://faei.cz/devata-sokujici-predpoved-pro-rok-2022-s-novou-nadzvukovou-technologii-prijdou-nove-zavody-ve-zbrojeni-a-nova-studena-valka/<br>

13.12.2021 Podle ministerstva obrany budou první americké hypersonické zbraňové systémy připraveny k zařazení do výzbroje americké armády i námořnictva během jednoho nebo dvou let. Americké letectvo by také mělo dostat nové hypersonické zbraně, které budou odpalovány z letadel. Pentagon se tak snaží dohnat a předehnat konkurenty, kteří již hypersonické zbraně zavedly.

  • Armádní program LRHW (Long Range Hypersonic Weapon) již zavedl do výzbroje transportéry s odpalovacím zařízením a další prvky pozemní infrastruktury hypersonických zbraňových systémů, poznamenala Gillian Bussey, ředitelka Společného úřadu pro přechod na hypersoniku ministerstva obrany. "Jediné, co chybí, je střela," vysvětlila ředitelka na konferenci Ascend, kterou pořádá Americký institut pro letectví a astronautiku. Ta by se měla dostat do služby v roce 2024. 
  • Vlastní hypersonické zbraně poháněné náporovým motorem se spalováním v nadzvukovém režimu - scramjetem. AGM-183 by měla mít dolet až 1600 kilometrů a dosahovat rychlosti až těžko představitelných 20 Machů. Zatím došlo pouze ke dvěma testům odpalů z B-52, a v obou případech systém selhal.
  • https://armadnizpravodaj.cz/vyzbroj/hypersonicke-zbrane-usa-rusko-cina/

13.12.2021 Závody ve zbrojení ve vesmíru mezi USA, Ruskem a Čínou se v posledních letech neustále vyhrocují, napsal Daily Mail.

Americké satelity daleko mimo oběžnou dráhu Země čelí téměř neustálému přívalu hrozeb. Rusko a Čína je napadají lasery, rádiovými rušičkami a kybernetickými útoky ve stínové vesmírné válce.

"Hrozby skutečně rostou a rozšiřují se každým dnem. A je to skutečně evoluce aktivity, která se odehrává již dlouhou dobu," řekl generál David Thompson, nejvyšší důstojník vesmírných sil USA.

Generál ujistil, že pokud jde o vesmírné technologie, "Spojené státy jsou stále nejvyspělejší na světě." Řekl ale, že Čína je rychle dohání. "Do konce tohoto desetiletí bychom měli mít obavy, pokud se nepřizpůsobíme

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/rusko-a-cina-utoci-na-americke-satelity-prakticky-kazdy-den-tvrdi-velitel-vesmirnych-sil-usa/lubosvojtech/?

12.12.2021 Nejsou to ani tři měsíce, kdy vypukl mezi Paříží a Washingtonem nebývalý konflikt, když Spojené státy torpédovaly daleko dříve dohodnutý megakontrakt na dodávku francouzských ponorek pro Austrálii. A nyní v pátek nabídly USA prodej fregat Řecku poté, co již byla podepsána předchozí dohoda mezi Paříží a Aténami na dodávku těchto lodí z Francií. Dohoda o prodeji tří francouzských fregat Řecku "byla právě podepsána", přispěchalo v sobotu francouzské ministerstvo obrany s reakcí a s tím, že považuje konkurenční nabídku předloženou Spojenými státy za neplatnou.

https://echo24.cz/a/Sj7ue/mezi-francii-a-usa-zuri-zbrojarska-valka-smlouva-o-prodeji-fregat-byla-prave-podepsana-vzkazuje-pariz?

10.12.2021 Národní úřad pro jadernou bezpečnost (NNSA) ministerstva energetiky Spojených států zahájil výrobu nejnovější varianty jaderné zbraně shazované ze vzduchu. Agentura oznámila, že 23. listopadu sjela z linky první výrobní jednotka programu prodloužení životnosti B61-12 jako první z plánovaných 400 až 500 bojových hlavic, informuje portál newatlas.com.

Hlavice B61, vyvinutá během studené války, je od svého zavedení v roce 1968 hlavní americkou leteckou jadernou bombou. Na rozdíl od větší strategické bomby B83 ji mohou nést nejen těžké bombardéry, jako jsou B-52 a B-2, ale také nejrůznější stíhací letouny amerického letectva a zemí NATO.

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/usa-zahajuji-vyrobu-sve-nejnovejsi-jaderne-munice-shazovane-ze-vzduchu/mediatrend/?

5.12.2021 Výrobci zbraní představili nový typ robota vybaveného puškou. Zařízení přirovnávané ke čtyřnohému psu by podle deníku Die Welt mohlo brzy fungovat v americké armádě jako odstřelovač.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/roboticti-psi-necekane-ozbrojeni-dostali-na-zada-snajperske-pusky-40380170#<br>

30.10.2021 Rusko oznámilo, že provedlo další úspěšný test své hypersonické řízené střely Zircon. Ruský prezident Vladimir Putin ji označil za součást nové generace bezkonkurenčních systémů zbraní.

Hypersonická řízená střela Zircon byla odpálena z válečné lodi Admirál Gorškov v Bílém moři a zasáhla námořní cíl vzdálený více než 400 kilometrů, uvedlo v pondělí ruské ministerstvo obrany.

  • Zircon bude schopen létat devítinásobnou rychlostí zvuku a bude mít dolet 1 000 kilometrů.
  • Zircon Rusko využije k vyzbrojení svých křižníků, fregat a ponorek.  
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-bezkonkurecni-tvrdi-putin-rusko-hlasi-uspesny-test-hypersonicke-rizene-strely-182170#<br>

18.10.2021 Čína úspěšně otestovala hypersonickou střelu schopnou nést jadernou hlavici. Než zrychlila směrem k cíli, oblétla Zemi. Test proběhl v srpnu, země ho tajila. Vyspělá technologie zaskočila americké zpravodajské a bezpečnostní kruhy, uvedl list Financial Times.

Pět lidí obeznámených s průběhem testu sdělilo listu, že čínské ozbrojené síly vypustily v srpnu raketu, která vynesla na nízkou oběžnou dráhu hypersonický kluzák. Ten oblétl Zemi a pak zamířil k jejímu povrchu a v malé výšce se přiblížil k cíli. Ten ale podle tří lidí minul o zhruba čtyřicet kilometrů. I tak to ale podle dvou z nich ukazuje, že Říše středu udělala neuvěřitelný pokrok ve vývoji hypersonických zbraní, které jsou mnohem pokročilejší, než si dosud američtí představitelé připouštěli.

  • Spojené státy, Rusko i Čína vyvíjejí hypersonické zbraně, které se pohybují rychlostí minimálně pětkrát vyšší, než je rychlost zvuku. Jsou sice pomalejší než balistické rakety, ale nepohybují se po předem jasné balistické křivce. Mají velmi dobré manévrovací schopnosti a k cíli se přibližují nízko nad zemí. 
  • Satelitní záběry navíc ukázaly, že buduje dalších dvě stě sil pro mezikontinentální balistické rakety. Čína není vázána žádnými smlouvami o omezení zbraní a nechce o nich s USA jednat. Šéfredaktor čínského komunistického listu Global Times Chu Si-ťin uvedl na Twitteru, že by Peking mohl zesílit své jaderné odstrašování, "aby zajistil, že USA opustí ideu jaderného vydírání Číny".
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cinska-hypersonicka-strela-vyvolava-obavy-obletla-zemi-40375225# 

4.10.2021 Ruská armáda provedla v Barentsově moři první zkušební test hypersonické rakety Cirkon, napsala agentura TASS. Střela byla odpálena z ponorky Severodvinsk a zkouška byla úspěšná, oznámilo ministerstvo obrany.

Raketa Cirkon je podle údajů uváděných ruskou armádou schopná dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle. Patří k nové generaci ruských zbraní, které mohou zasáhnout jakýkoliv cíl na Zemi a proniknout americkou protiraketovou obranou. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusko-odpalilo-z-ponorky-hypersonickou-strelu-cirkon-40373776#<br>

21.4.2021 Rusko a Čína modernizují svoje arzenály jaderných zbraní rychleji než Spojené státy, řekl podle serveru televize CNN při úterním slyšení v Kongresu šéf strategického velitelství amerických ozbrojených sil Stratcom Charles Richard. Pokud USA nezačnou do svých zbraní více investovat, riskují podle něj to, že v očích svých soupeřů "ztratí důvěryhodnost".

20.2.2021 Rusové zveřejnili tajné video výbuchu nejsilnější bomby v historii. Vychýlila dokonce zemskou osu. Vodíkové bomby jsou považovány za ty nejvíce smrtící zbraně na celém světě. Jejich výhoda i hrozba zároveň spočívá v tom, že prakticky nemají teoretický limit ve své účinnosti. Čím větším množstvím paliva je naplníte, tím větší bude exploze. Ruská agentura po více než 50 letech zveřejnila video, které zachycuje výbuch sovětské vodíkové bomby.

Když Spojené státy americké v roce 1950 odpálily první atomovou bombu, její síla byla až 700krát vyšší než síla bomby, která o několik let předtím zničila Hirošimu. V průběhu studené války si pak Sověti a Američané nekonkurovali pouze ve vývoji konvenčních zbraní. Každá z velmocí se snažila o vytvoření vlastní vodíkové bomby. Podle historika Roberta S. Norrise v tomto závodě zvítězili Sověti díky bombě, která nesla všeříkající název Car.

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom po desítkách let zveřejnila dosud tajné dokumentární video, které zachycuje detonaci největší bomby na světě. Potom už nikdy nic podobného odpáleno nebylo. Výbuch, který se odehrál 30. října 1961 byl ekvivalentem 50 milionů tun klasické výbušniny. Pro srovnání: bomba byla 3333krát ničivější než ta legendární, která spadla na Hirošimu.

Po výbuchu bomby se vytvořil atomový hřib, který dosahoval výšky 60 kilometrů. Jeho takzvaný klobouk měl průměr neuvěřitelných 95 kilometrů. Tlakovou vlnu zaznamenali až 900 kilometrů od místa výbuchu v zátoce Mitjušicha na ostrově Nová Země. Seismická tlaková vlna třikrát oběhla Zemi a dokonce lehce vychýlila zemskou osu. Skoro se chce říct, že Sověti tehdy málem zničili zeměkouli. 

https://www.mix24.cz/rusove-zverejnili-tajne-video-vybuchu-nejsilnejsi-bomby-v-historii-vychylila-dokonce-zemskou-osu/?

21.12.2020 Izraelský protiraketový systém Iron Dome poprvé sestřelil raketu s plochou dráhou letu nebo například dron. Po úspěšném protiraketovém cvičení, které označil za "bezprecedentní", to v uplynulém týdnu oznámil izraelský ministr obrany Benny Gantz. Během cvičení také poprvé všechny tři systémy izraelské protiraketové obrany úspěšně spolupracovaly a byly schopny zasahovat společně v reálném čase. Cvičení bylo také signálem Íránu, že Izrael nadále posiluje svou obranu a je schopen se potencionálně bránit i jeho útokům

https://echo24.cz/a/S7DW8/uspech-izraele-iron-dome-poprve-sestrelil-raketu-s-plochou-drahou-letu?<br>

1.12.2020 V jednom okamžiku se indičtí vojáci rozmístění na jednom z himálajských vrcholků cítili zcela zdraví a bdělí. Jejich oči ostražitě sledovaly terén a hledaly známky přítomnosti vojáků jejich souseda, Číny. Pak, během necelé minuty, začali téměř současně všichni zvracet.

Jejich těla rychle slábla, a to až tak, že někteří vojáci se sotva dokázali zvednout. A tak raději z prokletého místa uprchli a přenechali terén čínským jednotkám. Nepadl přitom jediný výstřel. 

Takto popsal drama, jež se údajně v srpnu odehrálo na indickočínských hranicích, Ťin Cchan-žung, profesor pekingské univerzity Žen-min. Ťin podle listu The Daily Mail nabídl vysvětlení záhadné události: čínští vojáci prý použili zbraň využívající směrovanou energii, která vysokofrekvenčními elektromagnetickými pulzy ovlivňuje teplotu těla a způsobuje tak podráždění a bolest.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-se-pochlubila-energetickou-zbrani-40343914#

Podle Ťina proměnili Číňané vrcholek kopce vlastně v jakousi mikrovlnku. "Oni (Indové) to ani nezveřejnili, protože tak uboze prohráli," tvrdil profesor. Indická armáda označila Ťinova tvrzení za "falešnou zprávu". Na Západě ji však jen tak jednoduše nezavrhli. "Číňané už nějakou dobu takové zbraně vyvíjejí," řekl Tobias Ellwood, šéf obranného výboru britského parlamentu.

26.11.2020 Ruské aerokosmické síly s úspěchem otestovaly novou antiraketu. Vypuštěna byla na střelnici Sary-Šagan v Kazachstánu, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany, aniž by specifikovalo, o jaký typ raket jde. Rusko svou novou protiraketovou střelu otestovalo v Kazachstánu také na konci října. Podle TASSu je systém už ve výzbroji a chrání zemi před útoky ze vzduchu.

Deník Kommersant poznamenal, že Spojené státy uskutečnily zkoušku své protiraketové střely minulý týden. Spojené státy otestovaly 16. listopadu svou protiraketovou střelu Standard Missile SM-3 Block IIA, určenou pro vojenská plavidla, proti cíli, který poprvé imitoval mezikontinentální balistickou raketu. Moskva poté obvinila Washington, že vydává "lživé informace" o tom, že evropská část protiraketové obrany není zaměřena proti Rusku.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusko-otestovalo-novou-antiraketu-40343360#

8.10.2020 Ruská armáda provedla další test hypersonické řízené střely Zirkon. Střela byla vypuštěna z fregaty admirál Gorškov v Bílém moři a úspěšně zasáhla cíl v Barentsově moři ve vzdálenosti 450 kilometrů rychlostí M=8. Protilodní střela Zirkon (3M22) patří do kategorie hypersonických zbraní. Na své trajektorii je schopna vyvinout rychlost až Mach 9. Proti takovým střelám v současnosti neexistuje žádná účinná obrana. 

https://www.armyweb.cz/clanek/rusove-provedli-namorni-test-hypersonicke-rizene-strely-zirkon?

17.9.2020 Čína dala před lety jasně najevo své ambice ohledně vývoje nových raket. DF-100 má být tím dokladem, že Peking učinil za poslední roky skutečně znatelný pokrok v raketových technologiích. A podle Číny se nové rakety mají zejména obávat i americké letadlové lodě.

Čína intenzivně a systematicky pracuje na rozšiřování svého raketového arzenálu, do kterého investuje nemalé finanční prostředky. V poslední době tak bylo slyšet o čínských raketách více než dost a je téměř jisté, že ještě v následujících letech ještě uslyšíme.

O čínských moderních raketách jsme poměrně hlasitě slyšeli v souvislosti s velkou vojenskou přehlídkou k 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky, která připadla na říjen minulého roku. Tam si mimo jiné odbyla premiéru i raketa DF-41, třístupňová balistická raketa na pevné palivo, která je 21 metrů dlouhá, a byla vyvinuta jako ,,konkurence" raketám 6. generace, například americkému LGM-30 Minuteman nebo ruské RT-2PM2. Kromě DF-41 však defilovaly i jiné rakety - DF-17, DF-26, ale nadzvuková střela DF-100.

Tato moderní raketa je navržena k likvidaci jednak pozemních cílů, zařízení, podzemních bunkrů, a jednak velkých válečných plavidel včetně letadlových nebo obojživelných lodí. Některá čínská média hovoří o ,,zaručeném" faktu že to má být právě DF-100, která má schopnost konečně ,,pohřbít" velké americké letadlové lodě.

https://www.securitymagazin.cz/defence/hypersonicky-zabijak-df100-muze-brzy-pohrbit-i-americke-letadlove-lode-prohlasuje-cina-1404065762.html?

14.9.2020 Ruská raketa může zaútočit kdykoliv a kdekoliv. Dokáže letět kolem světa i několik let, varuje šéf britské tajné služby. Raketa 9M730 Burevestnik, kterou NATO přezdívá Skyfall, by měla být schopna letět kolem světa i několik let před zásahem cíle. Spojují ji se smrtí pěti vědců, kteří přišli o život v srpnu minulého roku při tragické nehodě v Archangelské oblasti v severozápadní části Ruska. Při zásahu se uvolnila radiace, která byla tisíckrát silnější než smrtelná dávka. 

https://refresher.cz/88698-Ruska-raketa-muze-zautocit-kdykoliv-a-kdekoliv-Dokaze-letet-kolem-sveta-i-nekolik-let-varuje-sef-britske-tajne-sluzby?

8.8.2020 Do roku 2028 má mít ruské letectvo 76 Suchojů Su-57, protože loni ustoupilo od masové výroby těchto nákladných letadel. Stane se tak třetí zemí, která po USA a Číně zařadí do výzbroje stroje páté generace. Prvním byly americké F-22 Raptor zavedené do výzbroje už v roce 2005. Po nich následovaly v roce 2015 americké F-35 a o dva roky později čínské J-20. Su-57 je reakcí právě na Raptor.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusko-pocita-s-jadernym-konfliktem-skla-letounu-vybavilo-ochranou-proti-radiaci-40332554#

24.7.2020 Spojené státy obvinily Rusko, že otestovalo zbraň, kterou by mohlo použít ke zničení družic ve vesmíru. Washington se obává "reálné, vážné a rostoucí" hrozby, Moskva obvinění odmítla. Znepokojení nad ruským testem ve vesmíru poprvé vyjádřila i Velká Británie, jejíž vláda nyní čelí kritice za údajné podceňování ruské hrozby. Velitelství amerických vesmírných sil má podle prohlášení pro média důkazy o tom, že Rusko 15. července uskutečnilo ve vesmíru zkoušku protidružicové zbraně.

Jen čtyři země - Rusko, Spojené státy, Čína a Indie - předvedly v minulých desetiletích schopnost vyvinout zbraně schopné ničit družice ve vesmíru, připomněl server BBC News. Nejde jen o protidružicové rakety či využití laseru. Moskva usiluje i o to, aby jedna družice byla schopna zničit jinou. Zájem o tyto zbraně roste vzhledem k množství úkolů, které družice mají - od shromažďování zpravodajských informací, přes zajišťování spojení, navigaci až po včasné varování před útokem protivníka.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/rusko-otestovalo-ve-vesmiru-zbran-na-niceni-druzic-tvrdi-usa-1371815?

14.7.2020 Dne 1. července 2020 australská vláda schválila klíčové strategické dokumenty Strategická aktualizace obrany (2020 Defence Strategic Update) a Strukturální plán sil 2020 (2020 Force Structure Plan). Canberra hodlá na základě přijatých dokumentů v této dekádě utratit za obranu 397 miliard amerických dolarů (9,5 bilionu Kč). Peníze umožní australským ozbrojeným silám připravit se na očekávaný střet s čínskou armádou.

https://www.armadninoviny.cz/nakupy-za-miliardy-australie-se-pripravi-na-vojensky-stret-s-cinou.html?

14.7.2020 Rusko uvolnilo pro mezinárodní prodej jeden z mála hypersonických radarových systémů na světě. Tento armádní systém s označením 59 Н6-ТЕ dokáže detekovat hypersonické střely letící rychlostí přes deset tisíc kilometrů za hodinu. Jedná se tak o velice efektivní mobilní obranu před hrozícím nebezpečím.

https://tech.instory.cz/1137-rusky-vyrobce-uvolnil-do-prodeje-zcela-unikatni-vojenske-zarizeni-na-svetovem-trhu-nema-konkurenci.html?

14.7.2020 Mít vlastní stíhací letoun, který bude patřit k těm technologicky nejvyspělejším na světě. To je cíl japonského programu na vývoj neviditelné stíhačky F-3. Měla by se začít sériově vyrábět v roce 2031.

Program na vývoj zcela nového typu stíhačky je součástí japonské snahy výrazně posílit možnosti své letecké obrany. Nové stíhačky mají nahradit asi devadesát pomalu dosluhujících F-2, stíhacích letounů čtvrté generace s jedním motorem, které zemi slouží už od poloviny 90. let. Kromě nového vlastního modelu chce Japonsko nakoupit dalších 100 amerických strojů F-35. Ty v japonském arsenálu nahradí letadla typu F-4 a F-15.

Konkrétně půjde o 63 kusů víceúčelových stíhaček F-35A a 42 F-35B, které dokáží vzlétnout a přistávat svisle. Oba dva typy disponují technologií stealth.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/japonsko-chce-mit-vlastni-neviditelnou-stihacku-zada-ji-maji-kryt-drony-112247#

27.2.2020 Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci. (ČTK) regata Admiral Gorškov odpálila raketu v Barentsově moři. Střela zasáhla cvičný cíl v severním Uralu. Byl to první úspěšný start Zirkonu z paluby lodě.

2.1.2020 Ruská armáda nedávno otestovala nový ultralehký protiletadlový systém nazývaný Gibka-S, který prošel státními zkouškami. Komplexy během zkoušek vypouštěly protiletadlové rakety jednotlivě i ve skupině na různé letící cíle. Střelba na cíle byla prováděna nejen ze stojícího vozidla, ale i za pohybu.

26.11.2019  Avangard, umožnil jim to kontrolní mechanismy smlouvy o omezení strategických útočných zbraní (START). Rusko-americká smlouva START má vypršet v roce 2021 a může být prodloužena o dalších pět let. Jednání ale váznou a obě strany se obviňují z nedostatečné vůle ustanovení smlouvy plnit.

  • Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov uvedl, že Rusko je připraveno zahrnout své mezikontinentální rakety Sarmat a Avangard do nové rusko-americké smlouvy START o omezení strategických útočných zbraní, bude-li za dva roky prodloužena.
  • Rusko je nyní jedinou zemí vyzbrojenou hypersonickými zbraněmi. 
  • Putin popsal nadzvukovou zbraň Avangard jako technologický průlom srovnatelný se sovětským vypuštěním prvního satelitu z roku 1957. 
Čína také vlastní hypersonické zbraně (rychlost cca 5 - 7 x rychlejší než zvuk), USA je budou mít v roce 2023

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...