Ringwoodit

Ringwoodit je průsvitný a dosud byl nalezen pouze ve formě zaoblených zrn do velikosti asi 100 mikrometrů a masivních minerálních agregátů . Ve své čisté formě je Ringwoodite bezbarvý. Může však také nabývat fialové, namodralé nebo kouřově šedé barvy prostřednictvím cizích příměsí. Jedním z důvodů, proč je Země tak dynamickou planetou, je přítomnost vody v jejím nitru". "Voda mění vše o tom, jak planeta funguje. Ringwoodit může absorbovat vodu, ale ne v kapalné, pevné nebo plynné formě! Póry v ringwooditu absorbují hydroxylové radikály. To zachycuje rozloženou vodu uvnitř molekulární struktury minerálu. Ringwoodit je součástí hlubinného koloběhu vody.

  • Ringwoodit je vysokotlaký polymorf olivínu (speciální forma olivínu, peridotu); je to v podstatě olivín , ale s jinou krystalovou strukturou. minerál existuje ve velkém množství v takzvané přechodové zóně, hloubce 410 až 660 km. Krystalografové domnívají, že minerál je omezen na hloubku 525 až 660 km. Co je ovšem zajímavé, vědci pomocí mnoha fyzikálních analýz vzorku zjistili, že 1,5% hmotnosti minerálu tvoří vázaná voda.   
  • Ringwoodit byl nalezen v meteoritech, ale až dosud nebyl nikdy objeven žádný pozemský vzorek (v roce 2009 byl objeven v hnědém diamantu skrytý pod povrchem, je neviditelný pouhým okem), protože geologové nemohou jít 500 km hluboko pod zem. Minerál je pozoruhodný tím, že je schopen ve své struktuře obsahovat vodu, která není přítomná jako kapalina, ale jako hydroxidové ionty (atomy kyslíku a vodíku vázané dohromady). To má obrovské důsledky, protože ringwoodit je považován za nejhojnější minerální fázi ve spodní části přechodové zóny Země, je tak hojný, že jeho vlastnosti přímo ovlivňují vlastnosti pláště. Existence vody v ringwooditu v přechodové zóně má nesmírné důsledky pro vulkanismus a deskovou tektoniku, ovlivňuje to, jak hornina taje, ochlazuje a posouvá se pod kůru.
  • Ringwoodit je druh olivínu, který vodu, přeměněnou obrovským tlakem na tzv. hydroxylový radikál, díky své výjimečné struktuře nasává jako houba. A kdybychom ji z ringwooditu, obsaženém v zemském plášti, mohli nějakým způsobem vodu "vymačkat", naplnila by veškeré světové oceány jeden až třikrát! 
  • Odhaduje se, že v ringwooditu je vázána voda jako v houbě o objemu 1,5-3x větším, než je na zemském povrchu v oceánech. Cyklus ringwooditu je cca 12 000 (26 000) roků a nyní právě může končit s následnou eruptivní fází (2023-2025).
  • Objev gargantuánských zásobáren vody v zemském plášti už teď mění náš pohled na to, jak vznikly pozemské oceány. Dříve věda předpokládala, že vodu k nám "dolily" například i komety, dopadající na zemský povrch, nové poznatky rozšiřují dosavadní teorie o možnost, že voda oceány naplnila postupným prosakováním odspodu: obrovský tlak a teplota, panující v zemském plášti, ringwoodit taví a voda z něj uniká do vyšších vrstev planety pomocí slapových sil.
  • V poslední době dochází k mizení vody v jezerech na různých místech planety. Může za tím být Ringwoodit. Pravidelně po nasávání vody do ringwooditu dochází k erupcím a tsunami (výšky až 1km). Funguje to cyklicky a nacházíme se na konci nasávacího cyklu (25.1.2022, Prof. Staněk). Ringwodit mohou aktivovat i komety (kometa 3E viditelná okem od 15. ledna 2023), Van Allenovy pásy a vulkány.
  • Cyklické procesy uvnitř Země (smršťování, roztahování změna rotace zemského  jádra, ringwoodit, sopečná činnost, driftování kontinentů, termohalinní výměník atd.) jsou provázané s cykly vně Země (Van Allenovy pásy, solární cyklus, komety, asteroidy, magnetickým polem atd.) které se projevují střídáním Glaciálu a interglaciálu. Motorem cyklů je odstředivý a dostředivý pohyb, žár a chlad.

Na základě rozboru minerálů, nalezených právě v meteoritech, se vědci už léta domnívali, že je v kamenných vrstvách zemského pláště zachycena voda, a že jí tam není vůbec málo. Nejnovější nálezy ale předčí veškerá očekávání. Vědci odhadují, že v hloubkách kolem 400 - 600 kilometrů existují enormní zásobárny vody, vázané v minerálu nazvaném ringwoodit. Ten jsme zatím znali jen z laboratoří, dokud jistá brazilská sopka v rámci erupce nevyplivla diamant, obsahující kromě dalších minerálů také ringwoodit stoprocentně přírodní. V podstatě takový bio-ringwoodit!

https://nedd.tiscali.cz/megaocean-v-zemskem-plasti-239581

Oceány pod povrchem Země

Veškerá voda, která se nachází v našich mořích, nepochází ze zrnek slunečního prachu. Stejně významně by k tomu přispěl led z komet a asteroidů, které na Zemi dopadají. Sluneční prach a ledové komety poskytly oceány, v nichž se pak vyvinul život (14.12.2021)Voda může být i na jiných světech naší sluneční soustavy, možná ve formě ledu, což má hluboké důsledky pro budoucí průzkum vesmíru a pátrání po životě v celém vesmíru.

  • Zde můžete vidět, jak vědci zaznačili podvodní oceány na mapě světa červenou barvou, ale nechápou, jak se do útrob země dostalo takové množství vody, (10 Tichých oceánů). Jednou za čas tato voda vystoupá na povrch pomocí slapových sil a potom celou zemi zachvátí globální potopanaposledy došlo k tomuto jevu před 5 000 roky (důsledkem byla erupce slané vody s párou, jako by praskl obří boiler) a před cca 13 000 roky (potopa světa). Hladina oceánů by stoupla o desítky metrů  (cca 120-140m) a do ovzduší se dostalo obrovské množství páry, které se dostalo prostřednictvím lijáků na zem. V důsledku tohoto jevu by pršelo 40 dní a nocí (jako velká potopa popisovaná v Bibli). 

8.1.2024 Koloběh vody na Zemi necirkuluje pouze mezi atmosférou, oceány a povrchovou vodou. V zemském plášti, asi 410 až 660 kilometrů pod povrchem, se podle vědeckých zjištění nachází možná více vody než na jejím povrchu. Ze závěrů studie plyne, že obrovské množství vody se v zemském nitru ukrývá díky minerálu ringwoodit. Ten se nachází mimo jiné v oblasti přechodové zóny v zemském plášti, mezi svrchním a spodním pláštěm. "Ringwoodit je jako houba, která nasává vodu. V krystalové struktuře ringwooditu je něco velmi zvláštního, co mu umožňuje přitahovat vodík a zachycovat vodu.

  • Voda se zde tedy nenachází ve formě, na jakou jsme zvyklí, ale je vázána v minerálech. Zjednodušeně lze říct, že se jedná o čtvrté skupenství vody
  • Pokud by ringwoodit pod povrchem obsahoval i jen jedno procento vody, znamenalo by to, že je zde třikrát více vody než v oceánech na povrchu.
  • V roce 2008 v Brazílii přitom vědci objevili první vzorek tohoto minerálu z nitra Země – a jeho hmotnost z 1,5 procenta tvořila vázaná voda
  • Voda se pravděpodobně do těchto hloubek dostává z povrchových oceánů při kolizi dvou sousedních litosférických desek. Jevu, kdy se jedna z desek sune nad druhou i se vším materiálem, se říká subdukce (neboli klouže pod přilehlé desky kůry a noří se do pláště a nese s sebou vodu).
  • Vidíme důkaz o celozemském koloběhu vody, což může pomoci vysvětlit obrovské množství kapalné vody na povrchu naší obyvatelné planety.  
  • https://www.indy100.com/science-tech/ocean-beneath-earth-crust-ringwoodite-2666792609?
  • https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-v-zemskem-nitru-jsou-velke-zasoby-vody-v-jinem-skupenstvi-40455910#
  • https://www.science.org/doi/abs/10.1126/science.1253358

9.3.2023 Vesmírné černé díry pohlcují vše, co se dostane do jejich blízkosti, a to včetně světla nebo jiných energetických toků. Něco podobného ale vědci našli také přímo na Zemi, lépe řečeno v jejích oceánech. Ohromné a silné vodní víry v některých jejich místech vtáhnou pod hladinu vše, co se přiblíží. Návratu není, a to ani pro samotnou vodu.

  • Oceánské "černé díry" jsou obřími víry, které díky své velikosti a síle dokáží přitáhnout a obrazně řečeno také spolknout vše, co se dostane do jejich blízkosti. Jakmile začne být cokoliv unášeno tou nejvzdálenější kruhovou cestou kolem nenasytného otvoru uprostřed nekonečných vod, je jeho osud zpečetěn, ať už jde o mikroorganismy, vodní zvířata, odpad, ropu nebo třeba teplejší sladkou vodu, která v daných místech zdánlivě nemá co dělat.
  • Vodní černé díry mohou v průměru měřit i sto padesát kilometrů. Jak takové víry, jichž je podle vědců stále více, vlastně vznikají? Na vině jsou proudy teplé vody, které míří do míst, kde se dříve nevyskytovaly.
  • Oceánské vodní víry v mnoha vlastnostech skutečně podobají vesmírným černým dírám, jen zde místo se světlem museli počítat s tekutinou. Stejně jako světlo z černé díry, neunikne ani voda z tohoto víru. Pro laika jde o nepochopitelnou skutečnost, ale příroda je zkrátka ještě mocnější a záhadnější, než si vůbec umíme představit.
  • https://www.poznatsvet.cz/clanek/vodni-vir.html?

21.12.2022 Prof. Staněk, SWC konferencia Video záznam z hotela Tenis vo Zvolene dňa 15.10.2022 (52:00)

  • Ringwoodit je speciální minerál, který nasává a váže vodu. Jeho hlavní dvě ložiska jsou 60 - 80km pod povrchem - severní Čína a další na pomezí Kanady a USA. Množství vody vázané v tomto minerálu představuje 2-3 násobek množství vody ve všech oceánech. V Kanadě a USA najednou zmizely jezera během jednoho dne. Ringwoodit funguje zvláštním způsobem. Cyklickým stahováním vody z povrchu planety a eruptivním uvolňováním. Cyklus je cca 12 000 roků, znamená to, že stáhne vodu z povrchu planety a potom ji eruptivně uvolňuje, tím se vytváří obrovské povodně (V Jižní Americe, nebo Asii). A tento 12 000 letý cyklus právě skončil. To potvrdilo, proč každá civilizace mluví ve své historii o potopě. Ringwoodit a jeho cyklické rázové uvolnění může způsobit tsunami až o výšce 500m, šířící se po planetě rychlostí expresního vlaku. Některé varianty odhadují výšku tsunami až 2km, která bude proplachovat povrch planety (objevili jsme Baltský písek v Alpských údolích, který tam přišel vodou, ne větrem). Zažijeme to, jsem optimista, víme, jak to bude probíhat. Do 10ti roků podle posledních studií se sníží teplota až o 20°C, hranice bude Karpatský oblouk, na sever bude zima na jih bude teplo. Většina geologických procesů probíhá v reálném čase (nikoliv za desítky, nebo stovky roků). Před 14 500 roky skončil glaciál (na pólech byl ledovec o tloušťce 2km a tím zatěžoval pevninu o 9 mm níže a hladina oceánů byla o 120m níže, protože voda vymrzla. PODLE VÝSKUMU SEDIMENTŮ V GRÓNSKU za 100 roků ledovec zmizel a pevnina se zvedla o 9 metrů hladina oceánu o 140m a vznikl první obraz světa, který vidíte okolo. 
  • https://www.youtube.com/watch?v=PGIVvn5xxIQ

31.8.2023 V nitru Země se nachází obrovský rezervoár, který obsahuje třikrát více vody než všechny oceány. "Ringwoodit je jako houba, která nasává vodu. Ve struktuře ringwooditu je něco velmi zvláštního, něco, co umožňuje přitahovat vodík a zachycovat vodu."

https://www.fonetech.cz/v-nitru-zeme-se-nachazi-obrovsky-rezervoar-ktery-obsahuje-trikrat-vice-vody-nez-vsechny-oceany/?

https://www.thebrighterside.news/post/massive-underground-ocean-discovered-containing-3x-more-water-than-the-oceans-combined

3.12.2020 Vědci objevili něco podivného. Pod Čínou se nachází mořské dno z tísíce kilometrů vzdáleného místa. Přestože se to nemusí zdát, kontinentální kůra je poměrně lehká a doslova se vznáší na mnohem hustších hmotách. Kontinenty se tak formují, lámou, ale nezanikají v zemské kůře. Na rozdíl od zemské kůry, která tvoří oceánské dno. Ta se noří hluboko do zemského pláště až do hloubek stovek kilometrů. Vědci nyní objevili v Číně část oceánské kůry, která kdysi tvořila dno Tichého oceánu.

Dosud byla objevena část mořského dna v zemském plášti v maximální hloubce okolo 200 kilometrů. Část dna Tichého oceánu, které objevili pod Čínou, však klesá pod úhlem 25 stupňů až do hloubky více než 600 km pod zemským povrchem.

Vědci se v rámci nového výzkumu zaměřili na přechodovou zónu zemského pláště v hloubce až 600 kilometrů, kterou zkoumali pomocí více než 60 000 různých měření. Data čínsko-amerického týmu překvapivě odhalila, že pod územím severovýchodní Číny se v přechodné zóně zemského pláště nachází deska oceánské kůry, která kdysi tvořila dno Tichého oceánu.

Záhada čínských sopek

Seismická data odhalila v blízkosti desky také přítomnost taveniny, která způsobuje masivní uvolňování vody, kterou je deska nasáklá. Tato voda pod obrovským tlakem mění strukturu minerálů a dochází k jejich tavení, což vysvětluje také existenci sopek na čínsko-korejském pohraničí. Tyto sopky jsou totiž vzdálené od okraje litosferických desek nejméně tisíc kilometrů a vědci se domnívají, že vznikly právě díky přítomnosti taveniny.

https://veda.instory.cz/1472-vedci-objevili-neco-podivneho-pod-cinou-se-nachazi-morske-dno-z-tisice-kilometru-vzdaleneho-mista.html?

18.3.2014 Mezinárodní tým, vedený dvěma vědci z kanadské Univerzity v Albertě, našel v drahokamu, pocházejícím z hlubokého nitra Země, tak významné stopy vody, že hypotéza velkých vodních rezervoárů uvnitř zemského pláště nemusí být vůbec fantazií.

Vědci našli v roce 2008 v Brazílii, konkrétně v oblasti náhorní plošiny Mato Grosso, zvláštní diamant, který byl zajímavě "poničen", jak se dostával z nitra Země k jejímu povrchu. Uvnitř obrovskými tlaky a nárazy zdeformovaného diamantu vědci našli minerál ringwoodit, který se formuje díky vysokým tlakům, které panují hluboko v zemském plášti. Na povrchu Země je ringwoodit velmi vzácný a doposud jediné vzorky ringwooditu, které měli vědci k dizpozici, pocházely z meteoritů. Toto je první zatím objevený vzorek ringwooditu, pocházející z nitra Země.

Ringwoodit je po mineralogické stránce speciální forma olivínu (peridotu), jež se nachází v hloubkách od 410 do 660 kilometrů, tedy v oblasti přechodové zóny v zemském plášti. Brazilský vzorek diamantu s malým množstvím ringwooditu uvnitř byl dopraven na povrch Země spolu s matečnou vyvřelou horninou, kterou byl kimberlit.

Podle vědců mohou různé formy olivínu, mezi něž ringwoodit patří, při patřičně vysokých tlacích obsahovat až 2,5% vody. Podle velmi pravděpodobné hypotézy se voda do obrovských hloubek dostává z povrchových oceánů tehdy, když kolidují dvě sousední litosférické desky. Potom zpravidla jedna z desek je nasunována pod druhou, i se vším materiálem na povrchu. Tomuto jevu se v geologii říká subdukce. 

https://plus.rozhlas.cz/velke-vodni-zasoby-v-zemskem-nitru-6607551

https://www.livescience.com/44057-diamond-inclusions-mantle-water-earth.html

https://www.scienceworldreport.com/articles/13439/20140313/water-rich-gem-ringwoodite-offers-clues-to-vast-oceans-beneath-the-earth-s-mantle.htm

https://phys.org/news/2014-03-water-rich-gem-vast-oceans-beneath.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...