NEOM, futuristické lineární město

NEOM, The LINE futuristické lineární město

Ambiciózní plán na vybudování prvního lineárního města představila ropná velmoc počátkem roku 2021. Návrh amerického architektonického studia Morphosis přeskládal tradiční horizontální město do 500 metrů vysoké a 200 metrů široké lineární struktury protínající poušť na severozápadě země v délce 170km. Jako první město na světě tak má mít jednotnou zrcadlovou fasádu.

  • The LINE (lineární město). V saudskoarabské provincii Tabuk bude stát lineární město bez ulic, automobilů i bez jakýchkoli uhlíkových emisí.
  • NEOM je složen ze slova neo (řecká předpona znamenající "nový") a písmene M (zkratka arabského slova "Mustaqbal" = "budoucnost"), M je také první písmeno korunního prince Mohammeda bin Salmána.
  • https://www.neom.com/en-us/about

Ve futuristickém městě The Line má při celkové 170kilometrové délce zde bydlet devět milionů lidí. Do projektu s cenovkou kolem 500 miliard dolarů promítla Saudská Arábie veškeré své ambice. Nejenže chce popřít princip dosavadního centralizovaného města, ale také zavést ultrarychlou železniční dopravu a vrstvení kanceláří, obchodů, bydlení a zeleně na sebe. To vše s nulovou emisní stopou.

Celý Neom by měl nabídnout 380 tisíc pracovních míst a přidat 48 miliard dolarů k hrubému domácímu produktu bohaté ropné země. Obyvatelé by se do první ucelené části struktury měli nastěhovat v roce 2024. 

  • Otec myšlenky projektu NOEM, saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.
  • Město bude monitorovat umělá inteligence, přičemž bude využívat prediktivní a datové modely k nalezení způsobů, jak zlepšit každodenní život občanů. Počáteční zemní práce začaly v říjnu 2021 a v té době se očekávalo, že se první obyvatelé nastěhují v průběhu roku 2024. Ředitelem projektu je Nadhmi Al-Nasr.
  • Stavba zachová 95 % přírody v oblasti. Plánováno je, že ve městě bude žít 1 milion obyvatel a město bude rozděleno na uzly. Všechny denní služby budou dosažitelné během 5 minut chůze a město bude zcela poháněno obnovitelnými zdroji energie. 
  • The LINE (linka) se bude skládat ze tří vrstev, jedna bude na povrchu určena pro chodce, jedna podzemní bude určena pro infrastrukturu a další podzemní pro dopravu. Dopravní vrstva bude zahrnovat velmi rychlý železniční systém, který by lidem umožnil se přepravit z jedné strany města na druhou za 20 minut při rychlosti 512 km/h. Nenajdete tu klasické ulice, protože zde nebudou jezdit auta. Všechny potřebné služby mají být dostupné do 5 minut chůze. Myšlenka vertikálního rozvrstvení městských funkcí a zároveň možnost bezproblémového pohybu lidí ve třech rozměrech (nahoru, dolů a napříč) je koncept označovaný jako Zero Gravity Urbanism.
  • Lidé zde mají žít ve speciálně vyvinutých modulech obklopených zelení a můžou se těšit na visuté zahrady a mosty. Optimalizací obestavěného prostoru vyjdou na jednoho obyvatele 4 metry čtvereční zastavěné plochy (Praha má 379 metrů čtverečních na osobu).  
  • Energetickým jádrem bude solární energie, větrná energie a zelený vodík. NEOM se totiž má stát jedním z předních světových výrobců zeleného vodíku, protože je jedním z mála míst na světě, kde jej lze vyrábět konkurenceschopně a ve velkém množství. Hlavním plánem Saúdské Arábie je zvýšit příjmy nesouvisející s ropou a přilákat zahraniční investice zajímavými návrhy na stimulaci hospodářského růstu.
  • NEOM se také má stát regionální velmocí ve výrobě a skladování vody postavenými na odsolování. Vodovodní distribuční síť NEOM pak má být kompletně propojena pomocí pokročilé infrastruktury, která bude dodávat vysoce kvalitní pitnou vodu, recyklovanou vodu a zároveň bude odvádět vodu odpadní. Součástí projektu je i chytré zavlažování, detekce úniků a sledování kvality vody v reálném čase.
  • Projekt za cca 25 bilionů Kč se musí budovat po etapách a dokončení může trvat až 50 let. Obyvatelé by se do první ucelené části struktury měli nastěhovat už v roce 2024. Jednou z největších výzev pro konstrukci představuje stín. Nedostatek slunečního světla by totiž mohl být zdraví škodlivý. Projekt také čelí výzvě, která je ve stavebnictví jedinečná: zakřivení Země. Plánuje se, že zde bude žít 9 milionů lidí do roku 2045 na 34 km2. Největší světová vodíková elektrárna by měla být v provozu od roku 2026.
  • 2023: lineární město The Line (již teď mají hotovou základní infrastrukturu a stojí už i nemocnice) s regiony: projekt průmyslového města Oxagon s přístavem a logistickým centrem (2025), Sindalah (2024, luxusní ostrovní destinace v Rudém moři), horský region Trojena (2026, bude domovem lyžařského střediska v poušti, region také umělé jezero dlouhé tři kilometry a složenou vertikální vesnici zvanou Vault, nadmořské výšky se pohybují od 1 500 m do 2 600 m a pokrývají plochu téměř 60 kilometrů čtverečních, plánováno 36km sjezdovek) a LEYJA (luxusní udržitelná lokalita pro ekoturistiku). Otevření prvního regionu pro návštěvníky se plánuje v roce 2024.



28.10.2023 Stavitelé futuristického města Neom, které vzniká v poušti v Saúdské Arábii, vypustili do světa nové video ukazující pokroky ve stavbě. Od posledního videa z ledna 2023 došlo k velkému posunu: lineární město The Line a projekty Oxagon, Sindalah a Trojena teď mají hotovou základní infrastrukturu a stojí už i nemocnice.

Dopředu jde i stavba přístavu v ceně dvou miliard dolarů nebo konstrukce největší světové vodíkové elektrárny. Ta byla měla být v provozu od roku 2026. Na stavbě se podílí firmy a pracovníci z více než 90 zemí.  

  • S realizací projektu Neom podle informací Middle East Monitor či Middle East Eye dlouhodobě nesouhlasí obyvatelé, které stát násilně vysídlil, aby uvolnil místo výstavbě. Počátkem října situace vyústila v soudní proces, v němž byli tři muži z kmene Huwaitat, kteří s násilným vystěhováním nesouhlasili, odsouzeni k smrti. 
  • https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/poustni-megapole-v-saudske-arabii-rapidne-roste-kontroverzni-projekt-uz-ma-cesty-i-nemocnici-1411272?

15. října 2023 Představenstvo NEOM, udržitelného regionálního rozvoje, který se formuje v severozápadní Saúdské Arábii, dnes oznámilo Leyja, svou nejnovější turistickou destinaci, která dále posiluje a obohacuje nabídku ekoturistiky v království.

Leyja, která se nachází v NEOM a je prodchnutá historií a mytologií, začíná pobřežím Akabského zálivu a jeho lákavými vodami na západě, pak se vine do vnitrozemí a vytváří nádherné přírodní údolí vytesané mezi 400 m vysokými horami, které byly vytvořeny po dlouhá staletí. síla přírody a vody.

Leyja staví na trvalém závazku NEOM stát se mnohostrannou destinací a podporuje úsilí království vybudovat silný a udržitelný turistický průmysl v rámci Saudské vize 2030. V souladu se strategií NEOM označit většinu své půdy napříč svými destinacemi a městy jako přírodní rezervace, 95 % Leyja bude zachováno pro přírodu a bude kombinovat inovativní, ekologický design a stavební techniky, aby se zajistilo, že zástavba plynule zapadne do krajiny.

Tři hotely Leyja byly inteligentně a citlivě navrženy předními světovými architekty, aby doplňovaly okolní přírodu, fungovaly udržitelně a poskytovaly jedinečné zážitky. Tyto tři nemovitosti nabídnou 120 elegantních butikových pokojů a apartmá, rozdělených rovnoměrně se 40 klíči v každém.

První nemovitost je šitá na míru pro aktivní dobrodružství. Dekonstruovaný design stoupá po stěnách vádí jako schodiště a jeho struktura bez námahy kopíruje topografii s minimálním narušením přirozených linií terénu. Jeho jedinečná poloha, složená do vrcholu útesu a do stran údolí, se hodí pro ty, kteří hledají horolezectví a další vysokooktanové zážitky v okolí.

Druhá nemovitost se tyčí ze skály, aby seděla nápadně v srdci největší oázy vádí a funguje jako okouzlující brána k objevování a průzkumu údolí, které pokračuje dál. Impozantní schodiště stoupající z kaňonu ke vchodu do objektu je cestou za poznáním a nabízí bezkonkurenční výhledy do údolí v celé jeho kráse.

Třetí nemovitost je pohlcující wellness útočiště, které podporuje dlouhověkost, s high-tech, reflexní fasádou zrcadlící okolní krásu a stěny údolí. To umožňuje vádí přirozený průchod centrem nemovitosti a poskytuje návštěvníkům jedinečný a interaktivní zážitek.

Jakmile bude Leyja vyvinuta, nabídne široký výběr vytříbených zážitků a aktivit, včetně kvalitního jídla a současných restaurací prezentovaných světově uznávanými šéfkuchaři. Klíčovými prvky jsou také wellness zařízení a střešní nekonečné bazény ve všech třech zařízeních. Na hosty čekají rozsáhlé procházky vádí vádí a fascinující turistické stezky zasazené do dramatické horské krajiny údolí, přičemž pro ty, kteří hledají dobrodružství, je nabízena jízda na horských kolech a horolezectví.

Leyja je nejnovějším vývojem NEOM a následuje po oznámení vlajkových regionů projektu, včetně Sindalah, jeho luxusního ostrova; THE LINE, kognitivní lineární město, které představuje budoucnost městského života; Trojena, jeho celoroční horská destinace a první venkovní lyžařský zážitek v regionu GCC; a Oxagon, přepracované průmyslové město a domov pokročilého a čistého průmyslu v NEOM.

https://www.neom.com/en-us/newsroom/neom-leyja-announcement

19.10.2022 Saudská Arábie byla vybraná jako hostitelská země pro Zimní asijské hry v roce 2029. Ty se naposledy uskutečnily v roce 2017 z důvodu nedostatku zájemců o jejich pořádání. Hry se mají uskutečnit v plánovaném horském resortu Trojena, které bude součástí nového města Neom. Projekt v hodnotě 500 miliard dolarů má být dokončen v roce 2026 a má nabídnout možnosti celoročního lyžování a akčních sportů. Neom se má rozkládat na ploše 26 000 km² pouště v provincii Tabuk. Megalomanský projekt je součástí plánu Vision 2030, který má přispět ke snížení závislosti na ropě a rozšíření ekonomických projektů včetně rozvoje sportu.

https://www.svetsportu.info/zpravy/saudska-arabie-bude-hostit-asijske-zimni-hry-v-roce-2029/

27.7.2022 Navrhované inteligentní lineární město v Saúdské Arábii se již staví. Nápad postavit lineární město The LINE byl představen 10. ledna 2021 saúdskoarabským korunním princem Mohammedem bin Salmánem v prezentaci, kterou odvysílala státní televize. Stavba začala v roce 2021 a zachová 95 % přírody v oblasti. Plánováno je, že ve městě bude žít 1 milion obyvatel a město bude rozděleno na uzly. Všechny denní služby budou dosažitelné během 5 minut chůze a město bude zcela poháněno obnovitelnými zdroji energie.

Původní plány představovaly města poháněné umělou inteligencí s létajícími kabinami a umělým měsícem. Začal vznikat nový fenomén NEOM Smart City. V lednu 2021 se tento plán stal konkrétnějším a hmatatelnějším, když byla představena právě 170 km dlouhá lineární městská zástavba The LINE, která představuje městskou zástavbu komunit propojených podzemní sítí veřejné dopravy. Ta zároveň propojí pobřeží Rudého moře s horami a údolími na severovýchodě Saúdské Arábie.Celý projekt NEOM je pak prezentován jako "živá laboratoř" tvořená městy, přístavy, podnikovými zónami, výzkumnými centry, sportovními a zábavními podniky a turistickými destinacemi.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/navrhovane-inteligentni-linearni-mesto-v-saudske-arabii-se-jiz-stavi-30958.html

3.12.2021 Nový rozměr saúdské magalomanie: plovoucí komplex Oxagon. Na severozápadě pouštního království na břehu Rudého moře u města Dhiba má vzniknout hi-tech obchodní a výrobní centrum, které poskytne veškeré myslitelné zázemí lodím mířícím do Suezského průplavu. Tímto kanálem proudí přibližně 12 procent světového obchodu a Mohamed bin Salmán chce, aby část peněz rejdařů zůstávala také Rijádu.

Přístav bude součástí nového průmyslového města Oxagon, jež je součástí programu NEOM, který má přinést modernizaci severozápadní části Arabského poloostrova. Do roku 2030 by měl podle vizionářů z NEOM objem odbaveného zboží v novém přístavu dosahovat 3,5 až 4 miliony TEU (dosud se pohybuje ve statisících), přičemž se počítá s následným rozšířením kapacity až na 9 milionů TEU. Největší přístav v regionu, dubajský Jebel Ali, má kapacitu více než 19 milionů TEU. Plánované výdaje na projekt, který kombinuje investice vlády a soukromého sektoru, nebyly zveřejněny.

Oxagon dobře ilustruje bin Salmánovy ambice a velikášství. Očekává se, že v oblasti o rozloze 50 kilometrů čtverečních bude do roku 2030 žít sto tisíc nových obyvatel. První fáze výstavby, která potrvá do roku 2025, se má zaměřit na pevninskou část komplexu, přičemž ta plovoucí bude ještě ve fázi projektování. 

https://m.lodninoviny.cz/Cruising/novy-rozmer-saudske-magalomanie-plovouci-komplex-oxagon

10.5.2020 Do konce roku 2025 má v Saúdské Arábii vzniknout supermoderní město Neom. Urbanistická oblast má být rájem pro technologické start-upy, bohaté investory a turisty. V cestě megalomanské vizi ovšem stojí 20 tisíc domorodců, kteří žijí na místě budoucí metropole. Jeden z nich proti stavbě Neomu na sociálních sítích hlasitě protestoval, vládní bezpečnostní složky ho kvůli tomu v polovině dubna zastřelily.

  • Korunní princ Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán představil veřejnosti v roce 2017 plány na stavbu pokrokové urbanistické oblasti Neom. Podle nich má vzniknout metropole s rozlohou 26 500 kilometrů čtverečních (53krát větší než Praha), která bude plná nejmodernějších technologií.

  • Město má vyrůst na západě Saúdské Arábie u Rudého moře, podle odhadů vyjde na 500 miliard dolarů (přibližně 12 bilionů korun). Neom je součástí saúdskoarabského vládního programu Vize 2030, což je série projektů, pomocí nichž se chce země zbavit závislosti na ropném sektoru a vytvořit nová pracovní místa.

  • Neom má být výkladní skříní nejmodernějších technologií, ve městě se má v budoucnu pohybovat více robotů než lidí. Dopravu zajistí taxislužba prostřednictvím dronů, kriminalitu mají pomoci potlačit kamery s rozpoznáváním obličejů. 

  • Město Neom bude podle všeho enklávou uvnitř Saúdské Arábie s vlastními pravidly, školstvím a dokonce i počasím. Podle portálu Business Insider bude mít Neom revoluční edukační systém, kde budou vědomosti předávat holografické projekce učitelů. V noci se má nad městem rozsvítit umělý měsíc, déšť na přání zajistí umělé mraky. 

  • Ačkoli byla výstavba Neomu oznámena před třemi roky, zatím se zhmotnil jen zlomek saúdskoarabských vizí. V poušti vzniklo mezinárodní letiště a poblíž nově pojmenované zátoky Neom se staví první rezidenční oblast. Průběh prací ale brzdí fakt, že na místě, kde chtějí Saúdové metropoli vybudovat, žije zhruba dvacet tisíc domorodců z kmene Huwaitatů. 

  • https://cnn.iprima.cz/saudove-staveji-supermoderni-metropoli-neom-na-krvi-puvodnich-obyvatel-2592

1.10.2019 V Arábii vyroste futuristické město snů za 500 miliard dolarů. Podle webu The Wall Street Journal by měl Neom excelovat v následujících oblastech:

  • Úprava počasí – v Neomu budou do atmosféry vypouštěny speciální krystalky, pomocí kterých by mělo být zajištěno optimální klima i déšť vždy, když je třeba
  • Antiutopické sledování – bude zde množství kamer, dronů a všechny zařízení budou neustále rozpoznávat váš obličej, aby se vedení města ujistilo, že občané jsou v bezpečí
  • Genetické inženýrství – aplikace projektu, který by se staral o genetický vývoj jedinců od jejich početí do jejich smrti. Vidinou je dosáhnout takové mutace, která by zvýšila lidskou sílu a intelekt
  • Robotika – veškeré domácí práce by zastávali roboti. Byl by zde i dinosauří zábavný park plný robotických exponátů
  • Létající taxi – neboli jak princ Fahd bin Sultan prohlásil: "Nechci žádné silnice ani chodníky. Do roku 2030 budeme mít létající auta" Přesně to je odraz nového města, kde byste chodník či silnici jen těžko hledaly
  • Falešný Měsíc – o falešném Měsíci se vedou spíše spory, ale uvažuje se, že by mohl být například vytvořen soustavou vznášejících se dronů

Je jasné, že tento projekt si dříve či později upoutá pozornost celého světa. Poprvé byl tento koncept představen korunním princem Saudské Arábie, Mohammedem bin Salmanem, již v roce 2017. Předpokládá se, že pro vybudování Neomu bude potřeba investice v přepočtu ve výši 500 miliard amerických dolarů. Rozloha Neomu bude pravděpodobně okolo 27 000 km². Podle plánů by již brzy mělo začít budování nového přístavu, letiště, paláce a dalších nezbytných infrastrukturních budov.

Saudská Arábie má jako hlavní zdroj svých příjmů ropné bohatství, ale je si moc dobře vědoma toho, že zásoby nejsou nevyčerpatelné. Po jejich vyčerpání by zde zůstala pustá poušť. Chtějí proto již teď zajistit alternativní zdroj pro budoucí časy.

https://www.wsj.com/articles/a-princes-500-billion-desert-dream-flying-cars-robot-dinosaurs-and-a-giant-artificial-moon-11564097568

https://cdr.cz/clanek/v-arabii-vyroste-futuristicke-mesto-snu-za-500-miliard-dolaru

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.