DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Jsme v bankovní a finanční krizi?

17.03.2023

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další eskalaci problémů bank (krize může mít horší důsledky, než v roce 2008) a hrozí pád měnového systému. Naplní se Bailout, Bail-in, nebo obojí?

  • Po bankrotu významných bank můžeme očekávat i bankrot některého z významných států a problémy na přehřátém hypotéčním trhu (1-2 roky), některé nemovitosti v Česku jsou nadhodnocené min. o 25%.
  • Situace kolem bank nám ukazuje v nahotě, jak se na svět okolo nás díváme pouze přes peníze (to nás omezuje pouze na "materiální pohled" a způsobuje degeneraci a ztrátu diverzity Západní civilizace na různých úrovních) a nyní jsme v období, kdy může světová civilizace změnit toto paradigma (Transformační bod zlomu), které nás omezuje v rozvoji, zejména v duchovní rovině....
  • Banky fungují na principu, že banky kupují aktiva s dlouhodobou splatností za vyšší úrok a jejich nákup financujete krátkodobými aktivy s nižším úrokem a s tímto úrokovým diferenciálem banka pracuje. 
  • Díky krachům komerčních bank, bude možné přejít papírových peněz (které vznikají i multiplikací u komerčních bank) na CBDC, jejich emitentem jsou pouze centrální banky, které tam mohou být zárukou v nastalém chaosu..
  • Investoři mají na paměti jaro 2023, kdy Bitcoin během pádu Silvergate,Signature, SVB, First Republic a Credit Suisse vzrostl téměř o 50 %.

Aktuální problémy v bankovním sektoru opět připomněly, jak jsou finanční instituce zranitelné při ztrátě důvěry. V současném on-line světě a s možností okamžitého přesouvání peněz z místa je panika může položit za pár dnů (run na banky).

V EU byla po roce 2029 vytvořena bankovní unie (švýcarské banky nejsou její součástí). Při krachu bank bude nutné banky sanovat z národních rozpočtů, tedy peněz daňových poplatníků a to ještě způsobí větší tlak na zadlužení předlužených národních rozpočtů po roce 2020 způsobených covidem, energetickou krizí, zástupným konfliktem a současnou bankovní krizí.

  • 9. února 2023 (po výsledcích Credit Suisse za minulý rok), část analytiků upozorňovala, že je zde reálné riziko dalšího navyšování kapitálu v budoucnu kvůli pokračujícím generovaným ztrátám, odlivu klientských aktiv a řadě soudních sporů. Odliv financí klientů ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl na více než 110 miliard švýcarských franků, skoro 2,7 bilionu korun. 
  • 10.3.2023 Krach kalifornské Silicon Valley Bank SVB (banka zvýšila svoji bilanci od roku 2020 z 90 miliard dolarů, při pádu 209 mld. USD), která byla americkou kolébku technologických startupů. Banka investovala do 10letých amerických vládních dluhopisů. Ty bývají označovány jako bezpečné a "bezrizikové". Nájezd střadatelů na Silicon Valley Bank byl tak masivní proto, že tato banka vykazovala relativně velmi vysoký podíl nepojištěných vkladů.  
  • 13.3.2023 Krach Signature Bank, která měla na konci roku 2022 vklady 88,59 miliardy USD (dva biliony Kč) a aktiva 110,36 miliardy USD (většina vkladů nebyla pojištěných). Šéf centrální banky USA Jerome Powell a šéf FDIC Martin Gruenberg ve společném prohlášení 12. března večer uvedli, že všichni vkladatelé, včetně těch, jejichž prostředky přesahují maximální státem pojištěnou úroveň, budou odškodněni (to je morální hazard)
  • Credit Suisse Group (9tá největší systémová banka, patří k největším správcům majetku na světě ), druhá největší švýcarská banka ztrácí kredit u veřejnosti (odchod vkladatelů zejména bohatých Asijských), půjčí si až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu Kč) od centrální banky, která nabídla, že v případě potřeby poskytne záložní likviditu. 
  • Které další evropské banky jsou v problémech: v Německu COMMERZBANK (Ondřej Jonáš), Deustche Bank, ve Francii bankovní skupina Société Général (Kovanda) a v Itálii a seznam se bude dále rozšiřovat.
  • 15.3.2023 V problémech je regionální finanční ústav First Republic Bank v USA (jedny z největších finančních institucí v USA v čele s JP Morgan Chase a Morgan Stanley oznámily, že jsou připravené vložit až 30 miliard USD do pokladny First Republic Bank, za účelem její stabilizace).
  • 16.3.2023 navzdory problémům Credit Suisse zvýšila ECB svou úrokovou sazbu o 50 bodů na 3,5 procenta. Dala tím najevo, že boj s inflací je absolutní prioritou a že evropský bankovní sektor je kapitálově silný i dostatečně likviditní.
  • 19.3.2023 Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků, téměř 73 miliard korun svého dlouholetého rivala Credit Suisse. Na posílení likvidity poskytne švýcarská centrální banka až 100 miliard franků. UBC a Credit Suisse náleží ke třicítce systémově relevantních bank světa. V Evropě je takových bank třináct, na evropské pevnině – mimo Británii – jen deset. 
  • 20.3.2023 Šest centrálních bank (FED, ECB, BoJ, BoE, SNB a BoC)  oznámilo opatření na zvýšení likvidity v USD.
  • 3.4.2023  Hello bank! jako pobočka zahraniční banky BNP Paribas Personal Finance přestává ode dneška na českém trhu poskytovat klientům veškeré nové produkty. Pro klienty se v tuto chvíli nic nemění. Hello Bank!, která patří v ČR k menším bankám, o tom dnes informovala na svém webu.
  • 2.5.2023 V USA padla třetí vetší banka. Aktiva First Republic převezme JPMorgan Chase.
  • 3.5.2023 pád regionální banky Pacific Western Bank
  • únor 2024 Regionální banky (expozice v komerčních  nemovitostech - po covidu se situace zhoršuje) problémy s komerčními nemovitosti Alzara bank (JAPAN), investice USA a New York Community Bancorp. (propad o více jak 60% k 7.2.2024)

Jaké jsou obecné příčiny současného a budoucího krachu bank?

Obecně platí, že pro každou banku jsou příčiny krachu, nebo velkých problémů odlišné, mají však společné dlouhodobé a krátkodobé příčiny, protože celý systém je vzájemně provázaný.

  • Když centrální banky (FED, ECB, ČNB atd.) zvedají sazby, dříve či později to někde rupne. Čím déle budou úrokové sazby a inflace vysoko, tím exponenciálně narůstá riziko krachu bank (dříve nejbezpečnější aktivum - americké a jiné státní státní dluhopisy se s růstem úrokových sazeb stávají toxickými). Sanace bank bude znamenat další zátěž pro rozpočty jednotlivých zemí z kapes daňových poplatníků.
  • Vážnou chybu udělali regulátoři a Fed, když v roce 2022 neprovedli zátěžové testy bank zaměřené na jejich možnou zranitelnost plynoucí z rostoucích sazeb. Tento růst totiž vede k poklesu cen řady cenných papírů, a tudíž ke ztrátám bank. To, že takové testy provedeny nebyly ukazuje, že regulátoři nechápali, co je největším zdrojem rizika (díky rostoucím cenám se mněni ceny aktiv, hlavně dluhopisy. díly jejich každoročnímu přecenění při rychlém růstu úrokových sazeb a tím poklesu cen dluhopisů jí to vysaje vlastní kapitál).
  • Problematické (kromě amerických, kterých je více jak 290 bilionů USD) jsou i evropské dluhopisy (mají totiž v rámci Tier 1 velké objemy nesplacených firemních dluhopisů). Pokud bude americký Fed či ECB pokračovat ve zpřísňování měnové politiky dosavadním tempem, tak rostoucí úrokové sazby snižují hodnotu dluhopisů, které mají finanční instituce ve svých bilancích.  
  • Levné peníze (tisk peněz) díky nízkým a záporným úrokovým sazbám (umožňují nakup i investice do rizikových aktiv) a nyní rychlý růst sazeb. Centrální banky držely nízké úrokové sazby, a tím pumpovaly do ekonomiky příliš mnoho levných peněz. Díky levným penězům rostly hodnoty akcií i dluhopisů (to byl základ pro současný růst inflace), vytvářeli se bubliny na akciové, realitním trhu atd. Proti zvyšující se inflaci ovšem začaly centrální banky se zpožděním bojovat zvýšením úrokových sazeb, tím ale klesla hodnota dluhopisů. To je pat. Inflaci jde zabránit jen zvyšováním úrokových sazeb, ale zvýšené úrokové sazby zase budou způsobovat problémy v ekonomice a na finančních trzích. Zvyšující se úrokové sazby dostávají do problémů dlužníky a krachy pak poškozují celou ekonomiku.
  • Zhoršuje se dostupnost likvidity pro banky, které musí nuceně prodávat svá dlouhodobá aktiva po cenou a to má negativní dopad pro bankovní sektor a ekonomiku, které se potácí v recesi.
  • Banky drží v portfoliu státní dluhopisy, jejichž hodnota za poslední rok klesla o 30 %. 
  • Rychlý odchod vkladatelů z bank (nedůvěra a nepojištěné vklady) díky moderním technologiím, některým bankám tak dochází likvidita.
  • Nikdo přesně neví, kdo má černého Petra, kdo koho úvěruje atd. (to způsobuje globální paniku na finančních a akciových trzích, protože banky jsou vzájemně provázaně). 
  • Subjekty (s růstem úrokových sazeb) hledají atraktivnější výnosy na peněžním trhu, než na depozitech, banky mají problém."  "Krátkodobé závazky financují dlouhodobá aktiva a nemají dostatečně neošetřená rizika." 
  • Přecenní aktiv menších a středních bank, které jsou v této době nejzranitelnější.
  • Dlouhodobé financování i rizikových subjektů (zombie firmy atd.) s nízkým úrokem.
  • V důsledku problémů šéf nebo šéfové banky prodají své akcie (ještě za hodně), pak třeskne rána a klienti vyrazí sprintem vybírat vklady. 
  • Centrální banky a vlády se snaží za každou cenu zachraňovat. Zbytečně (jde o ozdravný a očistný proces). Až příliš na sebe daňoví poplatníci berou rizika z finančního podnikání, krachy se znárodňují, ale zisky zůstávají privátní.  Neodstraňují se příčiny: velké a stále se prohlubující zadlužení států.  
  • Největší problémy mají a budou mít banky, které mají většinu aktiv v dluhopisech (USD a EUR).
  • Příliš centrálně plánuje, příliš reguluje a zejména v Evropě se čím dál tím víc nařizuje. Plánované hospodářství ale dlouhodobě nefunguje.  
  • Panika a stádová mentalita investorů a vkladatelů i díky sociálním sítím.
  • Bankovní systém je postaven na postaven na systému částečných rezerv (díky tomu může v bance dojít vlastní kapitál).
  • Velcí požírají menší, dochází k větší koncentraci majetku.

Bankovní krize, zprávy z tisku:

27.4.2024 Americké úřady převzaly kontrolu nad americkou bankou Republic First Bank, uzavřely ji a jejím nástupcem jmenovaly Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), což se ukázalo jako první kolaps úvěrové instituce v zemi v roce 2024. V zájmu ochrany vkladatelů již FDIC dosáhla dohody s další úvěrovou institucí, Fulton Bank, že přijme většinu vkladů a získá aktiva zhroucené banky.

https://ria.ru/20240427/bank-1942650552.html

7.3.2024 Někteří analytici na Wall Street zažívají v poslední době déjà vu. Je tomu rok, co loni v březnu v USA vypukla menší bankovní krize potom, co zkrachovala regionální banka Silicon Valley Bank a některé další následovaly. Americká centrální banka (Fed) tehdy zhoršení krize zamezila, někteří ale varují, že se situace může znovu opakovat.

  • Zatímco loni se problémy bank týkaly rizik spojených s rostoucími úrokovými sazbami, tak nyní se pozornost obrací na trh s komerčními nemovitostmi, který má v USA hodnotu 20 bilionů dolarů (bezmála 466 bilionů Kč).
  • Po desetiletích růstu, který podpořily nízké úrokové sazby, a tudíž snadno dostupné úvěry, narazily komerční nemovitosti na zeď. Ocenění kancelářských a maloobchodních nemovitostí klesá od koronavirové pandemie, po níž přišly zase vysoké úrokové sazby, které Fed nastavil, aby zkrotil inflaci.
  • Tím však poškodil odvětví závislé na úvěrech, a to je mj. špatná zpráva pro regionální banky. K loňskému třetímu čtvrtletí z úvěrů navázaných na komerční nemovitosti v celkové hodnotě 2,7 bilionu dolarů (63 bilionů Kč) držely podle ekonomů Goldman Sachs až 80 procent menší regionální banky. Ty, které americká vláda neklasifikovala jako "příliš velké na to, aby mohly zkrachovat".  
  • Velká část tohoto dluhu je brzy splatná a na neklidném trhu by regionální banky mohly mít problémy s vymáháním těchto půjček
  • Podle analytika investiční společnosti XTB Tomáše Cverny není radno současné problémy v sektoru komerčních nemovitostí podceňovat, neboť regionálních bank, které jsou podobné NYCB, je v USA více než čtyři tisíce a pád větších z nich může vyvolat dominový efekt.
  • "Kvůli existenci těchto problémů budou některé banky muset být uzavřeny nebo sloučeny. Předpokládám, že to budou z větší části menší banky." 
  • https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-hrozi-dalsi-krize-regionalnich-bank-v-usa-40463242#

4.3.2024 Fitch snížila úvěrový rating společnosti New York Community Bancorp (NYCB.US) na úroveň junk. Agentura Fitch uvedla, že slabé stránky, které banka nedávno zveřejnila, ji přiměly přehodnotit kapitálovou přiměřenost NYCB i její expozici vůči komerčním nemovitostem. Ratingová agentura Moody's mezitím uvedla, že NYCB může být v příštích dvou letech nucena dále zvýšit rezervy na špatné úvěry vzhledem ke své expozici vůči komerčním nemovitostem.

Problémy NYCB se objevovaly již delší dobu, ale snížení ratingu na "junk" zdůrazňuje, jak špatná situace již nastala. Přinejmenším část dnešního růstu GOLD a BITCOIN může být způsobena zvýšenou poptávkou po bezpečných přístavech v souvislosti s rizikem dalšího bankovního kolapsu ve Spojených státech.

11.2.2024 BANKOVÁ KRÍZA V USA - PRICHÁDZA KRACH!? Budou krachovat regionální banky v USA.

  • TOP 4 banky v USA : Citi bank, Wells Fargo, J.P. Morgan a Bank of America - systémově důležité banky.
  • FDIC - agentůra pojištění vkladů v USA. 11 březnu 2024 by se měl skončit program BTFP (na podporu dluhopisů v portfoliu bank - hodnota klesla o 40-50%), který dodával bankám likviditu.
  • Regionální banky v USA: Valley National Bank, Citizens, Zions Bank, Comerica Bank, HarborOne, Metropolitan Bank, Western Alliance, New York Community Bancorp, Columbia Banking Systems.. (investice do komerčních a soukromých nemovitostí), problém jsou zejména kancelářské nemovitosti. Komerční nemovitosti u těchto bank tvoří 44% celkového objemu úvěrů (11.2.2024). https://www.youtube.com/watch?v=HjtDtwOYOYc

8.2.2024 Akcie New York Community Bancorp se od začátku letošního roku hluboce potápí. Výprodej navíc podpořily hospodářské výsledky zveřejněné na konci ledna. Propady v desítkách procent se ovšem týkají i dalších bank. Akcie Valley National Bancorp (oranžová křivka) ztratily od začátku roku přes 24 procent. Přes 30 procent ztrácí také akcie Columbia Banking Systems. Podle analytika se v současné době zdá, že situace kolem NYCB má silný emocionální prvek, ale banka sama o sobě systémovým rizikem pro finanční systém není a pravděpodobně se dříve než jejího pádu dočkáme konsolidace s větším hráčem. Nicméně, případný hromadný odchod vkladatelů by mohl banku vážně poškodit. Hájek dále upozorňuje, že v ohrožení mohou být další regionální banky s podobným zaměřením. "Například akcie Valley National Bancorp ztratily od začátku roku přes 26 procent. Přes 31 procent ztrácí také akcie Columbia Banking Systems a jsou zde další, od kterých dávají investoři ruce pryč, a to zatím ani nereportovaly své výsledky za poslední tři měsíce minulého roku," připomíná.

Podle Hájka může být situace nakonec udržitelná. Americká centrální banka (Fed) totiž minulý rok jasně ukázala, že je schopna kdykoliv přijít s podpůrnými programy, které potenciální problémy s likviditou dokáží stabilizovat.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-akcie-fondy-v-usa-resi-potize-dalsi-banka-strach-z-domina-se-vratil-245284#

4.2.2024 Propad akcií jedné z amerických regionálních bank tento týden vyvolal návrat obav, které v minulém roce spustil krach několika bank. Ve středu oznámila americká New York Community Bancorp překvapivou hlubokou ztrátu za poslední čtvrtletí, to způsobilo zároveň hluboký propad jejích akcií během jediného dne. Jejich hodnota se propadla nejníže za 25 let, píše americká CNN. "Konsolidace" bankovního sektoru je prý na obzoru.

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém roce po problémech americké Silicon Valley Bank, švýcarské Credit Suisse Group a dalších dvou amerických bank rozhodl pro nový, přísnější zátěžový test, který MMF uskutečnil u přibližně 900 věřitelů ve 29 zemích. V říjnu publikované zprávě pak varoval, přibližně pět procent bank na celém světě by mohlo mít problémy, pokud úrokové sazby centrálních bank zůstanou delší dobu vyšší, přestože se turbulence v tomto sektoru v posledních měsících zmírnily.

  • MMF upravil loňský zátěžový test tak, aby prověřil dopad jeho základního ekonomického scénáře, který počítá s dlouhodobě vyššími úrokovými sazbami, a také s možností, že spotřebitelé budou vybírat vklady. Jeho "přísný, ale možný" scénář předpokládá, že globální ekonomika vstoupí do stagflace.
  • Za slabé banky jsou považovány ty, jejichž úroveň kapitálu při zátěžovém testu MMF klesla o více než pět procentních bodů pod minimální hranici sedm procent. Podle základního scénáře se jako slabých ukázalo být 55 bank představujících asi čtyři procenta světových aktiv. Podle scénáře stagflace se počet těchto bank zvýšil na 215, v jejich držení je asi 42 procent aktiv.
  • https://echo24.cz/a/HVPkW/zpravy-ekonomika-krize-regionalni-banky-usa-kolaps-new-york-community-bancorp?<br>

10.10.2023 Přibližně pět procent bank na celém světě by mohlo mít problémy, pokud úrokové sazby centrálních bank zůstanou delší dobu vyšší, přestože se turbulence v tomto sektoru v posledních měsících zmírnily. Dalších 30 procent bank, včetně těch největších na světě, může mít problémy, pokud by světová ekonomika vstoupila do období nízkého růstu a vysoké inflace, tedy stagflace. Uvedl to ve své zprávě o globální finanční stabilitě Mezinárodní měnový fond (MMF).

  • Za slabé banky jsou považovány ty, jejichž úroveň kapitálu při zátěžovém testu MMF klesla o více než pět procentních bodů pod minimální hranici sedm procent. Podle základního scénáře se jako slabých ukázalo být 55 bank představujících asi čtyři procenta světových aktiv. Podle scénáře stagflace se počet těchto bank zvýšil na 215, v jejich držení je asi 42 procent aktiv. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5605745/v-pripade-stagflace-muze-mit-problemy-az-tretina-svetovych-bank.html

22.8.2023 Ratingová agentura S&P Global v pondělí snížila úvěrové ratingy a změnila výhled několika amerických bank. Varovala, že rizika ohledně financování a slabší ziskovost pravděpodobně otestují úvěrovou sílu sektoru (ČTK)

18.8.2023 Čína už řadu let používá digitální měnu a snaží se, aby renminbi hrálo významnou roli ve světové ekonomice. K tomu, aby se stalo mezinárodní rezervní měnou, je ale ještě dlouhá cesta. Pro Bloomberg to řekl Timothy Massad z Harvard University. Podle něj ale už nyní Čína pracuje na projektu s některými z dalších asijských zemí, který umožní, aby renminbi bylo využíváno pro vzájemné platby. Konečným cílem pak je "vyhnout se dolarovému platebnímu systému".

  • Podle profesora nyní přibližně 90 % mezinárodních plateb probíhá v amerických dolarech, tyto transakce pak ve většině případů také jdou přes některou z amerických bank. To dává Spojeným státům "velkou páku", kterou mohou používat i na sankce vůči některým zemím. Téma mezinárodních rezervních měn je pak podle experta do značné míry tématem toho, jak se budou dál vyvíjet peníze a jakou budou mít formu.
  • Digitální měna mohla mít výhodu v tom, že zkombinuje "pohyb informace s pohybem samotné hodnoty". Nyní se totiž pro platby musí používat speciální systém, kterým je například SWIFT, ale u digitálních měn by tomu tak být nemuselo.
  • Hrozbou pro silnou pozici dolaru v globálním finančním systému nemusí být "měna některé jiné vlády", ale nakonec právě nějaká kryptoměna. Ekonom se podle svých slov ovšem domnívá, že tato hrozba "nepřichází ze strany bitcoinu", ale spíše ze strany stablecoinu, který by mohl být krytý některou z tradičních měn. Soukromý sektor by pak měl být podporován s "experimenty" v této oblasti, ale zároveň je třeba regulace, která "zamezí přílišnému riziku".
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5553171/massad-k-tomu-aby-renminbi-bylo-globalni-rezervni-menou-je-dlouha-cesta-digitalni-meny-maji-urcitou-vyhodu-nad-jinymi.html  

14.8.2023 Banka UBS a její americké dceřiné společnosti se dohodly, že ve Spojených státech zaplatí na pokutách celkem 1,43 miliardy dolarů (zhruba 31,5 miliardy korun). Urovnají tak obvinění z podvodu při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Banka si na zaplacení pokut si již dříve vytvořila dostatečné finanční rezervy. 

    • UBS patří mezi řadu finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009. Německá bankovní jednička Deutsche Bank se v roce 2016 s americkým ministerstvem spravedlnosti například dohodla, že za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů zaplatí 7,2 miliardy dolarů.
    • Na urovnání se dohodla také řada dalších významných bankovních společností, včetně firem Bank of America, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan a Morgan Stanley. Firmu UBS zažalovalo americké ministerstvo spravedlnosti v roce 2018. Americká vláda tehdy uvedla, že banka v letech 2006 a 2007 poskytovala investorům zavádějící informace o kvalitě hypotečních úvěrů, na kterých byly nabízené cenné papíry založeny.
    • https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/svycarska-banka-ubs-urovna-obvineni-z-podvodu-na-pokutach-zaplati-1-4-miliardy-dolaru-1399922?

9.8.2023 Agentura Moody's v pondělí snížila úvěrové hodnocení několika americkým menším a středně velkým bankám. Varovala, že může snížit hodnocení i větším bankovním domům, protože bankovní sektor se pravděpodobně bude potýkat s riziky financování a se slabší ziskovostí. Moody's snížila rating deseti bank o jeden stupeň a šest velkých bank, včetně Bank of New York Mellon, US Bancorp, State Street a Truist Financial, přezkoumá kvůli možnému snížení ratingu.

Vyšší náklady na financování, potenciální slabé stránky regulatorního kapitálu a rostoucí rizika spojená s úvěry na komerční nemovitosti v důsledku slábnoucí poptávky po kancelářských prostorech patří k tlakům, které vedly k přezkumu, uvedla agentura Moody's v pondělí pozdě v komentářích. "Nastává to v době, kdy je na obzoru mírná americká recese na začátku roku 2024 a zdá se, že kvalita aktiv bude klesat, se zvláštními riziky v portfoliích komerčních nemovitostí některých bank," dodala ratingová společnost. "Společně tyto tři události snížily úvěrový profil řady amerických bank, i když ne všechny banky stejně." Psalo se to v některých hodnoceních.
Mezi firmy, které snížily rating, patřily M&T Bank Corp., Webster Financial Corp., BOK Financial Corp., Old National Bancorp, Pinnacle Financial Partners Inc. a Fulton Financial Corp. Společnosti Northern Trust Co. a Cullen/Frost Bankers Inc. jsou rovněž posuzovány z důvodu snížení ratingu. A Moody's přijala "negativní" výhled pro 11 věřitelů, včetně PNC Financial Services Group, Capital One Financial Corp., Citizens Financial Group Inc., Fifth Third Bancorp, Regions Financial Corp., Ally Financial Inc., Bank OZK a Huntington Bancshares Inc.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5544234/agentura-moodys-srazila-rating-desitce-mensich-americkych-bank-a-varuje-ty-vetsi-rostouci-sazby-i-rizika-realitniho-sektoru.html

3.5.2023 Celková výše dluhu USA je zhruba 200 bilionů dolarů, v přepočtu přibližně 4300 bilionů korun, varuje Stanley Druckenmiller, dlouholetý investiční stratég miliardáře George Sorose. Druckenmiller započítává nejen stávající dluh samotný, ale i současnou hodnotu všech plateb, které bude třeba ze zákona uskutečnit. Do roku 2040 například veškeré daně vybrané v USA na celostátní úrovni půjdou na starobní důchody.

  • Za nebezpečně kynoucí americký dluh může také tamní centrální banka, která dlouhé roky provozovala extrémně expanzivní měnovou politiku, lidově řečeno "tištění stovek miliard dolarů". Za ně nakupovala dluh americké vlády, který stále ve velkém objemu drží, takže vytváří falešnou iluzi, jak říká Druckenmiller, že s problémem extrémního veřejného zadlužení může vládě USA pomoci.
  • Centrální banka USA vlastně svým "tištěním stovek miliard" ještě jednotlivé americké vlády vybízela k rozpočtově nezodpovědnému jednání. Nějaká forma "resetu" se tak nyní zdá být nevyhnutelná. S nedozírnými následky pro globální ekonomiku.
  • Asymetrie tkví v tom, že centrální banka i na relativně malé otřesy, třeba ten zmíněný březnový bankovní, reaguje velmi agilně, poskytováním nové likvidity čili pumpováním nových podpůrných peněz
  • Bankovní krize v USA je stále teprve na svém začátku, pročež by americká centrální banka tak měla nyní upustit od dalšího zvyšování své základní úrokové sazby. Se snižováním objemu její rozvahy, a tedy i s tlakem na snížení tempa růstu veřejného zadlužování, by přitom bylo slučitelné spíše další zvyšování základních úrokových sazeb.
  • https://www.newstream.cz/money/dluh-usa-nebezpecne-kyne-muze-za-to-fed-nejaka-forma-resetu-je-nevyhnutelna-rika-sorosuv-muz?

2.5.2023 aha o záchranu americké banky First Republic neuspěla a tento finanční ústav převezme investiční banka JPMorgan Chase & Co. V pondělí to oznámila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Za uplynulé dva měsíce jde již o třetí kolaps větší banky v USA, po bankrotech Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank.

Akcie kalifornské First Republic Bank minulý týden ztratily 75 procent své hodnoty v reakci na oznámení, že zákazníci v březnu z banky vyvedli depozita za 100 miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Odlivy vkladů zasáhly v březnu hned několik amerických bankovních ústavů a donutily centrální banku Fed přijít s nouzovými opatřeními ke stabilizaci finančních trhů. V březnu se skupina největších amerických bank domluvila na třicetimiliardové finanční pomoci First Republic, ale tyto snahy o stabilizaci jejího byznysu se ukázaly jako marné.

  • First Republic vznikla v roce 1985 a patří mezi středně velké bankovní ústavy, podobně jako SVB. Zaměřovala se spíš na movitější klientelu. Banka ale neustála řadu špatných investičních rozhodnutí a nedokázala ani uklidnit zákazníky, kteří začali rychle převádět své vklady jinam.
  • FDIC odhaduje, že náklady pro Fond pojištění vkladů budou činit přibližně 13 miliard dolarů (zhruba 279 miliard Kč). Konečné náklady budou stanoveny, až FDIC ukončí nucenou správu. Banka First Republic měla k 13. dubnu celková aktiva v objemu 229,1 miliardy dolarů a vklady za 103,9 miliardy dolarů. 
  • https://archiv.hn.cz/c1-67199960-v-usa-padla-treti-vetsi-banka-aktiva-first-republic-prevezme-jpmorgan-chase  

28.4.2023 Obchodování s akciemi americké First Republic Bank muselo být během pátku několikrát pozastaveno kvůli příliš velkým výkyvům jejich ceny. Akcie odepsaly až 48 procent. Reagují tak na zprávy amerických médií, že banka míří pod nucenou správu. Akcie banky od začátku roku klesly o 90 procent. Krize naplno propukla v pondělí, kdy First Republic oznámila hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Ukázalo se, že objem vkladů v bance klesl o 41 procent, klienti si z banky odnesli přes sto miliard dolarů. Nepomohla asi snaha 11 velkých amerických bank o stabilizaci situace, které si v březnu u First Republic dohromady uložily 30 miliard dolarů.

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/akcie-americke-banky-first-republic-prudce-spadly-mluvi-se-o-nucene-sprave-1397977?

25.4.2023 Největší švýcarské bance UBS klesl v prvním čtvrtletí zisk o 52 procent zhruba na miliardu dolarů (asi 21,2 miliardy Kč). Finanční ústav se nyní připravuje na převzetí svého menšího rivala Credit Suisse, který se dostal do problémů. UBS si odložila stranou 665 milionů dolarů na soudní spory spojené s rolí banky při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. UBS coby největší světový správce majetku rovněž vykázal za první tři měsíce roku příliv 42 miliard dolarů od klientů. Jeho vlajková divize správy majetku získala 28 miliard dolarů v čistých nových penězích, z nichž sedm miliard USD přišlo v posledních deseti březnových dnech, tedy po oznámení o převzetí Credit Suisse. Pro srovnání - klienti Credit Suisse ve čtvrtletí naopak ze své banky vybrali asi 53 miliard dolarů. Na konci března tak UBS spravovala aktiva v celkovém objemu 4,16 bilionu dolarů. Ještě na konci prosince to bylo 3,96 bilionu dolarů.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5421167/nejvetsi-svycarske-bance-ubs-klesl-ctvrtletni-zisk-o-52-procent-na-miliardu-usd.html

24.4.2023 Švýcarská banka Credit Suisse, kterou kvůli vážným problémům převezme větší domácí konkurent UBS, vykázala v prvním čtvrtletí díky mimořádným opatřením souvisejícím se záchranným plánem čistý zisk 12,4 miliardy švýcarských franků (zhruba 300 miliard Kč) po ztrátě 1,4 miliardy švýcarských franků před rokem. Zaznamenala však odliv aktiv v hodnotě přes 61 miliard švýcarských franků (ČTK)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5419781/credit-suisse-v-prvnim-ctvrtleti-zaznamenala-rozsahly-odliv-aktiv.html

4.4.2023 Bankovní krize ve Spojených státech pokračuje a její důsledky se budou projevovat i v příštích letech. Ve své výroční zprávě pro akcionáře to dnes uvedl šéf největší americké banky JPMorgan Chase v Co Jamie Dimon. Zdůraznil nicméně, že nynější krize není srovnatelná s globální finanční krizí z roku 2008 (ČTK)

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-bankovni-krize-v-usa-jeste-neskoncila-varuje-sef-banky-jpmorgan-chase-228937#

4.4.2023 Erik Gordon působí jako profesor na University of Michigan a pro Bloomberg popsal svůj pohled na dění v ekonomice a bankovním sektoru. Na začátku rozhovoru odpovídal na dotaz týkající se fúze Credit Suisse s UBS, která se plánuje poté, co se první švýcarská banka dostala do potíží. Podle profesora je každá fúze komplexní proces, během něhož dochází k integraci řady systémů. V případě bank to ale platí dvojnásob, protože musí být integrován management rizika.

  • Fúze bank sebou nese i spojení dvou skupin aktiv s rozdílným profilem. A liší se rovněž závazky obou bank. Poslední doba přitom jasně ukázala, že právě souběžný management aktiv a pasiv je pro banky kritickou záležitostí. Během spojení Credit Suisse a UBS pak musí padnout rozhodnutí i o tom, zda investiční bankovnictví bude provozováno pod značkou obou bank, jaká bude nová organizace obchodů s cennými papíry, jaké produkty bude nová entita nabízet a tak dále. 
  • Celkově jde tedy o "integraci dvou systematicky důležitých gigantických bank". Bloomberg k tomu dodal, že podle některých názorů se výrazně liší firemní kultura obou institucí.  Vnitřní firemní kultura je tím, co se mění nejpomaleji. Credit Suisse se přitom vyznačovala tím, že měla vždy velkou chuť na rizikovější aktivity a "téměř neustále byla v problémech.
  • Pád Silicon Valley Bank bude mít dopady na fungování celého sektoru nově vznikajících technologických společností. SVB totiž podle něj byla jednou z mála, která takovým firmám půjčovala. Jde přitom o společnosti, které v některých případech ještě ani nevytváří tržby a nemají žádná aktiva, která by sloužila jako kolaterál. Běžná banka by podle experta takovým subjektům nepůjčila, SVB v tom ale byla po desetiletí velmi úspěšná.  
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5396539/gordon-o-spojeni-ubs-a-credit-suisse-pad-svb-podle-nej-bude-mit-dopad-na-sektor-mladych-firem-v-usa.html

3.4.2023 Hello bank! jako pobočka zahraniční banky BNP Paribas Personal Finance přestává ode dneška na českém trhu poskytovat klientům veškeré nové produkty. Pro klienty se v tuto chvíli nic nemění. Hello Bank!, která patří v ČR k menším bankám, o tom dnes informovala na svém webu

2.4.2023 Akcie americké finanční společnosti Charles Schwab Corp. zažily nejhorší měsíční výkon za více než 35 let. Za březen se propadly o 33 procent, což byl nejvyšší propad od října 1987, kdy se uskutečnil největší jednodenní krach na burze, kterému se přezdívá černé pondělí. Hodnota firmy kvůli propadu se za měsíc snížila o 47 miliard dolarů, tedy o jeden bilion korun. Propad vyvolal mezi analytiky debatu, zda firma nebyla nespravedlivě potrestána v souvislosti s rostoucími obavami o bankovní sektor ve Spojených státech, uvedla agentura Bloomberg.

  • Firma Schwab čelí dvojici problémů. Její bankovní divize, jedna z největších v USA, se potýká se stejnými problémy, které trápily zaniklou Silicon Valley Bank (SVB). Podobně jako mnoho jejích kolegů investovala firma Schwab v době nízkých úrokových sazeb do dlouhodobých dluhopisů a v posledním roce, kdy centrální banka USA (Fed) zvýšila úrokové sazby, se potýká se ztrátami z těchto investic.
  • Vyšší sazby také vytvořily firmě Schwab další problém. Zákazníci hledají lepší výnosy, a přesouvají tak své vklady do výnosnějších aktiv, jako jsou fondy peněžního trhu v makléřské části firmy nebo jinam. Tento proces pak vytváří tlak na výhled zisku společnosti.
  • https://forbes.cz/bilionova-ztrata-akcie-banky-charles-schwab-zazily-nejvetsi-propad-od-1987/

30.3.2023 Jedny z předních světových ratingových agentur Moody's a Fitch Ratings se v uplynulých 24 hodinách vyjádřily k situaci především v americkém bankovním sektoru. Akcie amerických bank neudržely zisky z počátku seance a pokračovaly v poklesu, což signalizuje pokračující slabost amerického finančního sektoru. Problémová First Republic Bank (FRC.US) ztrácí více než 4 %. Výprodej se zrychluje také u akcií Bank of America (BAC.US).

https://www.kurzy.cz/zpravy/705854-banky-stale-pod-tlakem-moodys-a-fitch-s-novym-vyhledem-pro-americke-bankovnictvi/

29.3.2023 Současné napětí v bankovním sektoru eurozóny pravděpodobně opadne a Evropská centrální banka (ECB) bude muset pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby dostala pod kontrolu inflaci. V rozhovoru s německým listem Die Zeit to uvedl hlavní ekonom ECB Philip Lane (ČTK) 

29.3.2023 Bývalý ministr financí americké vlády a známý ekonom Larry Summers hovořil na Bloombergu o tom, že vládní činitelé by nyní měli stabilizovat situaci kolem bankovního sektoru. Na to podle ekonoma stačí, aby dali jasně najevo, že pokud by byly v ohrožení vklady v jakékoliv bance, budou použity zákonné výjimky tak, aby nebyl ohrožen finanční systém.

Vážnou chybu udělali regulátoři a Fed, když v roce 2022 neprovedli zátěžové testy bank zaměřené na jejich možnou zranitelnost plynoucí z rostoucích sazeb. Tento růst totiž vede k poklesu cen řady cenných papírů, a tudíž ke ztrátám bank. To, že takové testy provedeny nebyly, podle Summerse ukazuje, že regulátoři nechápali, co je největším zdrojem rizika. Summers míní, že ve světě vyšších sazeb a digitálního bankovnictví se mění i rizika. Lidé jsou totiž schopni velmi rychle přesouvat svá depozita a v následujících pár letech podle ekonoma poznáme, jaký to může mít dohromady efekt dopad na celý systém. A tudíž jaké mohou být nové požadavky v oblastech, jako je pojištění vkladů a regulace. Na otázku týkající se evropského bankovního sektoru ekonom odpověděl, že existuje rozdíl mezi tím, jak fungují banky ve Švýcarsku na straně jedné a v eurozóně na straně druhé. Celkově je pak podle ekonoma nutné vyjasnit pravidla týkající se toho, komu a kdy bude případně poskytována vládní pomoc. I přes roky diskusí jde totiž stále o téma, které není dotažené do konce. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5387168/nebyl-pochopen-zdroj-nejvetsiho-rizika-bank-varuje-ekonom-summers.html

28.3.2023 Napětí ve světě velkých financí: Pády bank a strach o peníze den po dni.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-napeti-ve-svete-velkych-financi-pady-bank-a-strach-o-penize-den-po-dni-228520#

27.3.2023 V USA může být pádem ohroženo až takřka 190 bank, zjišťuje nová studie. Pády bank by zřejmě vedly k růstu ceny bitcoinu a dalších kryptoměn.

  • Současná tržní hodnota aktiv amerického bankovního systému je totiž podle uvedené studie o celé dva biliony dolarů nižší než jejich hodnota účetní. Důvodem je to, že jednotlivé banky drží majetek, například dlouhodobé vládní dluhopisy nebo hypoteční zástavní listy, jehož cena v důsledku výrazného růstu úrokových sazeb napříč ekonomikou poměrně dramaticky klesla. V jejich účetnictví je ovšem stále vykázána cena před tímto propadem, neboť se vychází z předpokladu, že banky budou dané cenné papíry držet až do splatnosti.   
  • Nájezd střadatelů na Silicon Valley Bank byl tak masivní proto, že tato banka vykazovala relativně velmi vysoký podíl nepojištěných vkladů.  
  • Pokud jednotlivé banky v USA přijdou jen o polovinu svých souhrnných nepojištěných vkladů, je v USA ohroženo kolapsem takřka 190 bank. Podle pátečních dat americké centrální banky přitom v druhém březnovém týdnu nastal historicky vůbec největší odliv vkladů z malých bank. 
  • V současnosti americká centrální banka musela zvrátit své měnověpolitické utahování, aby po kolapsu zmíněné Silicon Valley Bank bránila pádům dalších bank. Zavedla nové programy výhodných půjček bankám a svého druhu i dotací jim určeným. Tyto programy představují likviditní injekce. Analytici americké banky Citigroup proto o opatřeních mluví jako o "kvantitativním uvolňování pod jiným jménem".  Jinými slovy, nová likvidita proudí do finančního systému a peněžní zásoba opět roste. Vzestup objemu souhrnné světové peněžní zásoby (jak víme z grafu) vykazuje pozitivní souvislost s vývojem ceny bitcoinu. Fundamentálně totiž při něm dochází ke znehodnocování konvenčních peněz, což je vodou na mlýn právě bitcoinu, jakožto klíčové nemanipulovatelné alternativě konvenčních peněz.
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/704964-v-usa-muze-byt-padem-ohrozeno-az-takrka-190-bank-zjistuje-nova-studie-pady-bank-by-zrejme-vedly-k/

27.3.2023 Malé banky ve Spojených státech zaznamenaly v týdnu do 15. března, ve kterém zkrachovala Silicon Valley Bank (SVB), rekordní pokles vkladů. Podle údajů zveřejněných centrální bankou USA (Fed) se vklady snížily o 119 miliard USD (2,6 bilionu Kč) na 5,46 bilionu USD. To byl více než dvojnásobek předchozího rekordního poklesu (ČTK)

24.3.2023 Akcie největší německé banky Deustche Bank dnes prudce padají, zatím o více než dvanáct procent, přičemž ovšem se propad prohlubuje. Deutsche Bank je rovněž vůbec nejvýznamnější investiční bankou v EU, která jako jediná z Unie patří do první ligy světového investičního bankovnictví. Přesto její ambice v globálním investičním bankovnictví bývaly větší. Tak jako padlá švýcarská banka Credit Suisse i Deustche Bank svého času podlehla velikášskému snění a jala se soupeřit s největšími jmény globálního investičního bankovnictví, což jsou převážně stále banky z Wall Street. Vylámala si zuby. Ostatně jako Credit Suisse. A jako Credit Suisse i Deutsche bank pronásledovaly v posledních deseti až patnácti letech četné skandály, krize a nezdary. Když nyní, po pádu Credit Suisse, tedy trh v prostředí nadále se zvyšujících úrokových sazeb hledá "další slabý kus", Deustche Bank je předním adeptem. Hrozí tak obnovení bankovní paniky. Tržní pojištění proti krachu Deutsche Bank dnes vystoupalo na rekord. Pád akcií německého bankovního velikána stahuje dnes dolů i další významné evropské banky, a to v čele se Société Générale, matkou tuzemské Komerční Banky, a také Commerzbank, další větší německou bankou.

https://www.kurzy.cz/zpravy/704742-deutsche-bank-je-dalsi-na-odstrel-po-credit-suisse-akcie-nejvetsi-nemecke-banky-dnes-prudce/

24.3.2023 Americké úřady vyšetřují švýcarské banky Credit Suisse a UBS, zda nepomáhaly ruským oligarchům vyhnout se sankcím, píše s odvoláním na své zdroje agentura Bloomberg. Americké ministerstvo financí podle ní rozeslalo předvolání i zaměstnancům některých velkých amerických bank (ČTK)

  • Credit Suisse se předtím, než západní země po invazi na Ukrajinu zavedly sankce, na bohaté Rusy zaměřovala. V době největšího rozmachu banka spravovala pro ruské klienty více než 60 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč), které Credit Suisse generovaly roční výnosy mezi 500 a 600 miliony dolarů. V době, kdy banka loni v květnu ukončila své podnikání s jednotlivými ruskými klienty, pro ně Credit Suisse držela asi 33 miliard dolarů, což je o 50 procent více než UBS, a to přesto, že je podnikání této společnosti v oblasti správy majetku rozsáhlejší. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5384452/americke-urady-vysetruji-credit-suisse-a-ubs-zda-nepomahaly-ruskym-oligarchum-obejit-sankce.html

24.3.2023 Evropská centrální banka (ECB) se snaží přimět rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International (RBI), aby se zbavil svých vysoce ziskových aktivit v Rusku. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Reuters. V lednu začaly RBI kvůli aktivitám v Rusku vyšetřovat americké úřady, které mají na starosti sankce. Podle zdrojů Reuters se toto vyšetřování zaměřuje na možné porušování sankcí (ČTK)

24.3.2023 QE je zpět: David Zervos z Jefferies se domnívá, že podpora bank ze strany Fedu fakticky znamená, že americká centrální banka provedla další kvantitativní uvolňování. V systému totiž přibylo asi 300 miliard rezerv centrální banky a její rozvaha opět vzrostla. Nejde sice o tradiční kvantitativní uvolňování, ale podle ekonoma je výsledek podobný. Nekloní se tak k názoru, že současné poskytování likvidity by mělo vyvolávat obavy z toho, že situace v bankovním sektoru se zhoršuje. Jak bylo uvedeno, spíše vývoj vidí jako opětovné QE.

Zervos na CNBC hovořil i o tom, že Fed může v novém "QE" pokračovat a stahovat od bank cenné papíry výměnou za rezervy v hodnotě dalších stovek miliard dolarů. Takový postup podle ekonoma vyvažuje předchozí utahování podmínek na úvěrových trzích. Rizikové prémie by ale měly kvůli současné vyšší nejistotě i tak vzrůst, což snižuje atraktivitu akcií. Opak platí o dluhopisech, zejména těch krátkodobých. Zajímavé by podle experta mohly být i korporátní dluhopisy.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5384480/perly-tydne-qe-je-fakticky-zpet-na-akcie-ale-jeste-cas-neni.html

24.03.2023 Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii (ČTK)

  • V Británii jsou podle něj nejvíce ohrožené banky označované jako challenger. To jsou malé, nedávno vzniklé banky zaměřené na drobnou klientelu, které přímo konkurují bankám s dlouhou tradicí.

https://www.newstream.cz/money/do-dvou-let-zkrachuje-znacny-pocet-bank-hlavne-tech-malych-varuje-vlivny-money-manazer?

22.3.2023 Víkendové převzetí Credit Suisse investiční bankou UBS přepisuje historii firemních dluhopisů. Došlo totiž k odepsání obrovské sumy dluhů Credit Suisse. Šestnáct miliard švýcarských franků není částka, nad kterou by finanční svět mohl mávnout rukou. Toto řešení-neřešení vyvolává značné obavy, ale i otázky, a to ohledně bezpečnosti investic do tohoto dluhu, vydaného jinými bankami.

  • Švýcarská investiční banka UBS koupila přes noc za tři miliardy dolarů problematickou Credit Suisse. V průběhu této transakce ale ztratily veškerou hodnotu rizikové dluhopisy Credit Suisse v hodnotě sedmnáct miliard dolarů.
  • Trh s těmito dluhopisy o objemu dvě stě padesát miliard vznikl po globální finanční krizi, aby pomohl nedostatečně kapitálově zajištěným bankám v Evropě dosáhnout kapitálové přiměřenosti Tier 1. To je nejvýše hodnocený kapitál, který lze například využít k vykompenzování nenávratných půjček či jiných problémů ve finančním sektoru. Tvoří ho nerozdělený zisk, běžné akcie a u mnoha evropských bank také dluhopisy Aditional Tier 1 (AT1). Den od odkupu klesly nabídkové ceny dluhopisů AT1 bank včetně Deutsche Bank, HSBC, UBS a BNP Paribas o 10–12 centů.   
  • Steen Jakobsen, hlavní investiční analytik Saxo Bank, upozorňuje na ztrátu důvěryhodnosti bankovního systému: "Jedna krize za druhou nutily centrální banky a regulační orgány akceptovat rostoucí ztráty, takže jsou dnes kapitálové nároky slabé, nedostatečné a hlavně založené na interních modelech připravených bankami samotnými.Když investoři ztrácejí důvěru v systém, putují peníze do hmotných a garantovaných aktiv, jako například do zlata, krátkodobých vládních dluhopisů nebo japonského jenu (JPY). To jsou aktiva, která půjdou podle Jakobsena s největší pravděpodobností nahoru. Dále upozorňuje, že může začít výprodej eura. Velké evropské (a britské) banky mají totiž v rámci Tier 1 velké objemy nesplacených firemních dluhopisů.

  • https://www.focuson.cz/prevzeti-credit-suisse-bankou-ubs-muze-mit-necekanou-dohru-vyprodej-eura/?

20.3.2023 Akcie First Republic klesají o 26 % na historické minimum 17,12 USD/akcie (Bloomberg)

20.3.2023 Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků, téměř 73 miliard korun svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to v neděli uvedly na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi. Jde o jednu z největších transakcí svého druhu v bankovním sektoru za desítky let, která dá dohromady dvě největší banky ve Švýcarsku. Na posílení likvidity poskytne švýcarská centrální banka až 100 miliard franků, tedy 2,4 bilionu korun, jako pojistku. "Převzetím Credit Suisse bankou UBS jsme nalezli řešení, které zajistí finanční stabilitu a ochrání švýcarskou ekonomiku v této výjimečné situaci," uvedla centrální banka.

  • UBS za každou akcii Credit Suisse zaplatí 0,50 švýcarského franku svými akciemi. To je výrazně pod páteční závěrečnou cenou na burze v Curychu, která činila 1,86 CHF. 
  • Převzetí Credit Suisse bankou UBS může podle některých zdrojů ohrozit až deset tisíc pracovních míst.
  • Odliv financí klientů ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl na více než 110 miliard švýcarských franků, skoro 2,7 bilionu korun.   
  • Nouzové sloučení proběhlo v režii švýcarské vlády a švýcarské centrální banky, ale jednání byli přítomni také například představitelé Spojených států nebo člen vrcholného vedení největšího správce aktiv na světě, společnosti BlackRock.  to podtrhuje, že se jedná o dohodu, jež vstupuje do dějin světového finančnictví. Dluhopisy Credit Suisse za v přepočtu takřka 390 miliard korun se dneškem stávají bezcenné, takže náklady nouzového převzetí nesou nejen soukromí akcionáři a státní instituce, ale také soukromí věřitelé.
  • Pokud by dnes k dohodě nedošlo, hrozilo další zvýšení nejistoty v mezinárodním bankovnictví. 

https://forbes.cz/nejvetsi-bankovni-fuze-v-evrope-od-roku-2008-ubs-prevezme-rivala-credit-suisse/

https://forbes.cz/ubs-zvysila-nabidku-credit-suisse-tak-nejspise-prevezme-za-vice-nez-dve-miliardy-dolaru/?

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/bankovni-krize-je-u-konce-ubs-prevezme-krachujici-credit-suisse-za-73-miliard-1397182?

https://www.kurzy.cz/zpravy/703679-koruna-v-reakci-na-slouceni-dvou-nejvetsich-svycarskych-bank-posiluje-sefka-svycarskeho-financniho/

17.3.2023 S extrémně vysokým růstem úrokových sazeb v krátké době skončí v potížích další americké banky, nejen tři nyní zkrachovalé. Pouze se vyčlenil tak velký objem prostředků na řešení tohoto problému, že i když do toho zahučí další banky, tak se z toho nestane systémový problém. Zůstane to v USA, Systémový a globální problém však nenastane. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl vládní poradce a ekonom Štěpán Křeček.

  • Hostem pořadu byl také investiční bankéř Ondřej Jonáš, který avizoval, že již nyní má problémy dalších šest amerických bank. 
  •  Credit Suisse je však zcela jiný příběh oproti americkým bankám. Ve Švýcarsku měli podvodníky, kteří prali špinavé peníze. Na vlastní financování si vydávali úroky za osm procent, následně klientům půjčovali za čtyři procenta. Každému je jasné, že to je nesmysl a banka musela přijít na buben. 
  • Křeček následně přiblížil, do čeho by měli ideálně investovat. "Například je obrovský rozdíl mezi lidmi, kteří jdou do penze s vlastní nemovitostí, nebo jsou v podnájmu. Kdo bydlí ve svém, má se výrazně lépe. Lidé by se proto v produktivním životě měli zaměřit na koupi vlastního bydlení. Poté je dobré mít finanční rezervu aspoň tři měsíčních útrat. Peníze nad to je dobré investovat – mladší lidé mohou třeba do amerických akcií, starší už by měli být konzervativnější. Ti mohou investovat do státních dluhopisů," podotkl. Doplnil, že vždy je lepší být "zainvestováni, než mít peníze doma pod polštářem, kde je inflace znehodnocuje".
  • https://cnn.iprima.cz/problemy-bank-v-usa-neskonci-varoval-fialuv-ekonom-cechum-poradil-jak-investovat-207595?

17.3.2023 Peněžní trhy přilákaly největší týdenní objem hotovosti od pandemie covid poté, co investoři stahují peníze z rizikových amerických bank. Příliv hotovosti v týdnu do 15. března dosáhl 120,93 mld. USD a je největší od dubna 2020 (Bloomberg)

17.3.2023 Skupina předních amerických bank se dohodla, že podpoří regionální finanční ústav First Republic Bank prostřednictvím vkladů v hodnotě 30 miliard dolarů (ČTK) 

16.3.2023 Problémy v zámořském bankovním sektoru, které odstartovaly v minulém týdnu stále plní hlavní titulky zpravodajství a ani tento článek tak nemůže být výjimkou. Jedny z největších finančních institucí v USA v čele s JP Morgan Chase a Morgan Stanley oznámily, že jsou připravené vložit až 30 miliard USD do pokladny First Republic Bank, za účelem její stabilizace. First Republic Bank tak dnes narostla o 10,3 %, což je ovšem chabá útěcha, když za posledních pět obchodních dní došlo k jejímu poklesu o 64,2 %. Pozitivní nálada se díky tomuto kroku rozlila i do dalších regionálních bank. Například Western Alliance narostla dokonce o 14,3 %. Index regionálních bank poskočil o 3,3 %. Sektor financí obecně vzrostl o 1,9 %. Nebyl ale jediný. Je vidět, že uklidnění v bankovním sektoru prospívá celé ekonomice a zvyšuje míru jistoty. Nejvíce pak získaly technologické společnosti, které se schovávají v sektorech informačních technologií a komunikací, které oba narostly shodně o 2,8 %. Janet Yellenová v prohlášení ujistila střadatele, že jejich prostředky jsou v bezpečí a americký bankovní systém zůstává pevný. V této souvislosti můžeme zmínit i švýcarskou Credit Suisse, jejíž depozitní certifikáty obchodované v USA dnes sice ztratily 0,2 %. Co aly bylo zajímavější, tak objem obchodů byl 5x vyšší, než je pro tento instrument běžné. Stalo se tak především díky tomu, že Credit Suisse si zajistila kreditní linku ve výši 54 miliard USD od Švýcarské národní banky, která má zajistit likviditu a především uklidnění pro investory.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5374386/uklidneni-v-regionalnim-bankovnictvi-prineslo-na-wall-street-narust.html

16.3.2023 Evropská centrální banka (ECB) zvýšila sazbu pro hlavní refinanční operace o dříve avizovaných 50 bps na 3,50 %, úrokovou sazbu mezní zápůjční facility o 50 bps na 3,75 % a úrokovou sazbu vkladové facility rovněž o 50 bps na 3,00 %. Výhled inflace je podle centrální banky příliš dlouhou dobu příliš vysoký a je nutný přístup založený na datech. ECB ale nenaznačila jako dříve, zda bude úroky zvedat i nadále. Krize Credit Suisse Group, která následovala po krachu Silicon Valley Bank, znejistila trhy ohledně avizovaného zvýšení sazeb o 50 bps. Zatímco investoři odhadovali navýšení o 40 bazických bodů, Bloomberg Economics a Deutsche Bank předpovídaly růst o pouhých 25 bazických bodů. Ministři financí eurozóny však v pondělí zdůraznili "velmi silný regulační rámec a rámec pro řešení problémů" a tvrdili, že jakýkoli dopad SVB bude omezený.

ECB zahájila zvyšování úroků loni v červenci. Základní sazbu tehdy zvýšila z rekordního minima nula procent, na kterém ji držela od roku 2016. V září a říjnu pak základní úrok zvýšila o 0,75 procentního bodu. V prosinci tempo zvyšování poprvé zpomalila na 0,5 procentního bodu, neboť se domnívala, že inflace je blízko vrcholu. Naopak americká centrální banka (Fed) začátkem února podle očekávání rozsah zvyšování úroků zmírnila. Základní úrokovou sazbu zvýšila o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50 až 4,75 procenta. Sazba je tak nejvýše od října 2007. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5374350/ecb-navzdory-potizim-ve-financnim-sektoru-zvysila-zakladni-urokovou-sazbu-o-avizovanych-50-bps.html

16.3.2023 Zdá se, že kdykoli se ve světě bankovnictví objeví nějaká nervozita, Credit Suisse Group je první na ráně. Tato druhá největší švýcarská banka potřebuje u veřejnosti preventivně vylepšit pověst, než ti blázniví, bohatí a úzkostliví Asiaté stáhnou z Credit Suisse všechny své peníze. Ve svém komentáři to napsala agentura Bloomberg. 

V asijském regionu se Credit Suisse v poslední době potýká s mnoha překážkami. Bohatí čínští klienti se začali mnohem více obávat o vklady do švýcarských bank, a to kvůli tvrdému přístupu, který Švýcarsko uplatňuje vůči sankcím. Neutralita Švýcarska je nyní zpochybňována - vláda postupuje v souladu s Evropskou unií při postihování bohatých spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina.
Aby toho nebylo málo, požadavek na výběr 42 miliard dolarů z americké společnosti SVB Financial Group a její následný krach jsou hezkou připomínkou toho, že Credit Suisse vykazuje velmi podobné problémy. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se objem klientských vkladů proti předchozímu čtvrtletí propadl o 40 procent, nejlepší správcové majetku začali utíkat ke konkurenci a svou klientelu brali s sebou. Ve snaze zastavit odliv klientů v Asii, Credit Suisse nedávno zvýšila tříměsíční depozitní sazby pro nové vklady od pěti milionů dolarů a více až na 6,5 procenta. To je podle údajů agentury Bloomberg o 1,5 procentního bodu více, než nabízí přímý konkurent Credit Suisse, a to největší švýcarská banka UBS.
Tato lákavá sazba už ale zavání zoufalstvím.
Podle americké bankovní skupiny Citigroup mají téměř všechny tyto vklady smluvní splatnost kratší než jeden rok. Vzhledem k tomu, že Credit Suisse je vystavena expozici vůči velmi majetným lidem, je velká část vkladů pravděpodobně nepojištěná. Švýcarsko garantuje vklady pouze do výše 100.000 franků (2,4 milionu Kč). 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5374375/bloomberg-credit-suisse-a-ti-blaznivi-bohati-a-uzkostlivi-asiate.html

13.3.2023 Americké úřady uzavřely newyorskou banku Signature Bank. Rozhodnutí následuje po pátečním uzavření Sillicon Valley Bank (SVB), které se stalo největším krachem banky v USA od zhroucení Washington Mutual v roce 2008. Signature Bank měla na konci loňského roku vklady 88,59 miliardy USD (dva biliony Kč) a aktiva 110,36 miliardy USD, oznámilo ministerstvo financí státu New YorkKontrolu nad Signature Bank převzala Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Všichni střadatelé budou odškodněni a daňoví poplatníci neponesou žádné ztráty, dodalo americké ministerstvo financí a bankovní regulační orgány ve společném prohlášení.

Signature byla komerční banka s pobočkami pro soukromé klienty v New Yorku, Connecticutu, Kalifornii, Nevadě a Severní Karolíně. Měla osm národních oblastí podnikání, včetně komerčních nemovitostí a digitálního bankovnictví. Téměř čtvrtina jejích vkladů byla ze sektoru kryptoměn, ale v prosinci banka oznámila, že své vklady související s kryptoměnami zmenší o osm miliard USD. 

  • Podobně jako u SVB je u Signature většina vkladů nepojištěných. Kolem 90 procent vkladů u Signature a u SVB není pojištěných. Podle zákonů v USA jsou pojištěné u FDIC pouze vklady do 250.000 USD. Ministryně financí Janet Yellenová, šéf centrální banky USA Jerome Powell a šéf FDIC Martin Gruenberg ve společném prohlášení v neděli večer uvedli, že všichni vkladatelé, včetně těch, jejichž prostředky přesahují maximální státem pojištěnou úroveň, budou odškodněni. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5369660/americka-fdic-uzavrela-signature-bank-a-zridila-docasnou-nastupnickou-banku-klienti-maji-pristup-ke-svym-prostredkum.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...