Švestka, ovocný strom

Doby, kdy švestkové sady květy a plodily své sladké plody bez přičinění zahradníka, jsou dávno pryč. Nové a moderní odrůdy jsou možná o něco sladší, mimo to jsou ale také mnohem náročnější na péči a starost o ně. Přečtěte si základní pravidla, jak se starat o švestku.

V jakém prostředí pěstovat švestku?

V obchodech najdete sazenice švestek kdykoliv během roku, tou nejlepší dobou pro zakořenění a sázení švestky je stoprocentně jaro. V případě, že dáte na doporučení výsadby na podzim, riskujete možné umrznutí ještě nezakořeněné sazenice. Naopak při letní výsadbě vás může potkat příliš velké horko, které sazenici také nesvědčí.

Pro výsadbu švestky najděte vhodné místo. Nejlepším místem bude takové, kde bude švestka chráněná od poryvu větru a zároveň bude mít dostatek slunečního záření. Švestce nevadí ani částečný stín, nikdy však nesnese průvan nebo silný vítr.

Jaká půda bude pro švestku ta nejlepší?

Pokud máte možnost vybrat typ půdy, volte raději sypkou půdu s neutrální reakcí. Taková úrodná půda dá stromu dostatek vláhy pro velkou pozdější úrodu. Stromu se švestkami naopak nedělá dobře nadměrná vlhkost, vyhněte se proto blízkým podzemním vodám.

Jak nejlépe vybrat správnou sazenici švestky? Zaměřte se na tyto kritéria:

  • vybírejte ty nižší sazenice, velikost kořenů neznačí kvalitu
  • vyvarujte se suchých větvičkám nebo shnilým kořenům
  • pokud chcete malou sazenici, neměla by být vyšší než 140 cm
  • při výběru kvetoucí švestky zvolte alespoň 50 cm vysokou
  • prohlédněte možné známky nemoci na kmenu

Jak správně zasadit švestku?

Již jsme vybrali správnou dobu sázení, dobrou půdu i místo pro výsadbu. Zvolili jsme v obchodě tu nejlepší sazenici, a tak je pravá doba na samotnou výsadbu. Vysaďte švestku na jaře, ještě předtím, než nabobtnají pupeny. Vykopejte do země díru v průměru 50 cm a do ní vložte vrstvu hnojiva. Na hnojivo nasypte připravenou zeminu ve vrstvě asi 15 cm. Pak už přichází na řadu samotná sazenice, její kořeny dobře rozprostřete a pokryjte zeminou.

Nezapomeňte půdu pořádně udusat a v prvních dnech hojně švestku zalévat, aby co nejdříve zakořenila. Pokud je sazenice vyšší než jeden metr, přivažte ji pro jistotu k pevnému bodu v okolí, aby měla podpěru.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/citliva-pece-o-svestku-podle-overenych-postupu-zkusenych-zahradkaru-zajisti-nekolikanasobne-vetsi-urodu/

23.1.2023 Chaos v termínech řezu ovocných stromů aneb co se stane, když...

Chyby v řezu ovocných stromů mohou pramenit také z mýtů o termínech řezu. Vycházejme z faktu, že existují dva základní termíny.

Řez v době vegetačního klidu, tedy zimní nebo v předjaří, a řez v době vegetace, tedy letní.

  • Řez v době vegetačního klidu podporuje mimo jiné růst výhonů.
  • Řez za vegetace zeslabuje růst výhonů a podporuje plodnost.

O termínech řezu rozhoduje vzhled koruny a sklizeň

Pokud letním zkracováním výhonů chceme dosáhnout diferenciace listových pupenů na květní, musíme k tomuto přistoupit dostatečně brzy.

Roste-li tedy strom příliš bujně, má silné a dlouhé výhony a neplodí nebo plodí málo, musíme uplatňovat zejména letní řez a to až několikrát za vegetaci. Řez v předjaří omezíme jen na nevyhnutelné zásahy jako průklest a podobně.

Naopak pokud strom plodí až příliš, nerostou-li žádné nové výhony, zababčil-li stromek, potom zásadně upřednostňujeme řez v době vegetačního klidu.

  • Zde bych rád upozornil na občasnou chybu až příliš svědomitých pěstitelů. Ti každoročně vedle předjarního řezu aplikuji i letní řez. A to i v tom případě, že stromy mají vysokou násadu plodů a minimální roční přírůstky.

Po letním řezu mohou stromy šetřit dech i naopak

e dobré vědět, že silným letním řezem značně zredukujeme listovou asimilační plochu. Následkem se často zmenší velikost plodů a tím i sníží sklizeň.

Na druhé straně pozdně letní řez může podpořit vybarvování plodů. Uváženým letním řezem také můžeme do jisté míry potlačovat výskyt fyziologické skvrnitosti náchylných odrůd jabloní, jako jsou Vanda, Lipno, Coxova Reneta, Dukát, Admirál a podobně.

K termínům řezu dodávám, že se neřídí kalendářem, ale průběhem vegetace. Každý rok je jiný. Řez v době vegetačního klidu většinou provádíme až v předjaří.

  • Řezné rány po řezu provedeném v listopadu nebo prosinci se nehojí. Hojivý zával se začíná tvořit až na jaře. Dřevo a kůru tedy mohou napadnout houbové choroby. Pokud řežou v tomto období velkosadaři, tak jen proto, že by to jinak nestihli.

Kdy řezat angrešt, jabloně, broskvoně a jiné

Nejdříve řežeme angrešt, jostu a rybíz, a to od konce února. Začátkem března můžeme začít řezat jádroviny. Po nich peckoviny. Teplomilné druhy, to jsou meruňky a broskvoně, doporučuji zejména ve středních a vyšších polohách řezat až na jaře v době květu.

Později uplatňovaný řez teplomilných druhů, který je někdy doporučován až do období plůdků, osobně nedoporučuji. Značně zeslabuje růst a zhoršuje velikost sklizených plodů. K redukci plodnosti a zlepšení kvality produkce plodů raději uplatňuji u meruněk a broskvoní probírku malých plůdků.

Specifický termín je pro řez ořešáku královského. Časně provedený řez způsobí silné slzení. Pokud ořešák musíme řezat, odložíme řez až na období, kdy nové přírůstky dosáhly délky alespoň 5 cm.

  • Termíny letního řezu jsou různé a to podle toho, co chceme letním řezem dosáhnout.
  • Kriticky se stavím k často doporučovanému pozdně letnímu řezu peckovin po sklizni. Pozdní odrůdy broskvoní a slivoní zrají koncem září i později. Zejména ve středních a vyšších polohách se rány po říjnovém řezu již nehojí, častěji se objevuje klejotok. Řez je lépe provést až v předjaří nebo na jaře.
  • https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/jadroviny/chaos-v-terminech-rezu-ovocnych-stromu-aneb-co-se-stane-kdyz/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...