Blackout (výpadek proudu)

Bez elektřiny není světlo, nefungují toalety, topení, telefon, nejezdí žádné vlaky a tramvaje, nefunguje žádná pokladna v supermarketu, nefungují výtahy. "Během tří dnů by nastaly katastrofické podmínky pro život.

  • Přenosová soustava
  • Blackout v Texasu únor 2021 (extrémní teploty), podle odhadu alternativní zdroje energie přispěly k blackoutu méně než 13 %, problémy byly způsobené zejména na straně plynových elektráren.

Jak přežít Blackout ve městě a 5 dní nebezpečí, než přijde totální chaos, město je paralyzované

Lidé, kteří se na tento stav připravují jsou preppeři (kolapsy a zániky civilizací). Filosofie prepperů (ale také nenápadnost) velí mít zásoby na dvě zimy bez toho, aby museli hospodařit. Vyjít ven a ukázat, že máte zásoby, by nebylo bezpečné. Říkají, že po dvou zimách udělá "zima a Darwin práci za ně".

  • Nyní jsou na elektřině závislé toky peněz, informací, navigace a počítače řídí výrobu, dopravu, naše životy.
  • Bez elektřiny znamená být taky bez peněz, světla, mobilního spojení, internetu, vody a brzy i bez pohonných hmot a dopravy, bez jídla, bez tepla, později i bez policie a armády. A tedy bez státu. (lepší je město opustit).
  • Člověka od zvířecího chování dělí pouze devět jídel. 
  • Máme minimální zásobu potravin, lednička nefunguje, elektrický sporák nefunguje.

Víte kde ve vašem okolí je studánka nebo, kde pramení potok (ano aplikace v mobilů??)

Umíte rozdělat oheň?

  • Rozdělat si oheň z hypermanganu nebo udělat svíčku z loveckého salámu.

Vhodné je vytvářet skupiny většinou vytvářejí jakési kibucy, ve kterých je lékař, učitel, chemik, lékárník, přírodovědec, švadlena a další řemesla. 

více

Blackout, zprávy z tisku:

19.10.2022 Francii v zimě možná čekají kvůli stávce výpadky elektřiny, a to zejména té z jaderných elektráren. Upozornila na to společnost RTE, která provozuje přenosové soustavy. Sociální hnutí totiž od konce září opanují i energetický sektor a po rafineriích se ke stávce přidávají i zaměstnanci jaderných elektráren (The Capitals)

2.6.2022 Prahu postihl masivní výpadek dodávek elektřiny z rozvodny na Chodově, zasažené je centrum Prahy, ale i jiné městské části.

Společnost ČEPS nedodává elektřinu Pražské energetice (PRE), která se snaží dostat elektřinu do postižených oblastí z jiných rozvoden, například v Malešicích. ČTK to řekl mluvčí PRE Petr Holubec. PRE zatím neví, kolik domácností a firem je bez proudu, hrubým odhadem může jít ale až o čtvrtinu odběratelů. Důvod výpadků není znám.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-prahu-postihl-masivni-vypadek-dodavek-elektriny-duvod-neni-znam-204689#

30.5.2022 Chytré elektroměry mohou způsobit v Česku celostátní blackout, varovali experti. Chytrá domácnost je fenoménem dnešní doby, přes internet díky ní můžeme ovládat světla, zásuvky či žaluzie. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) však v pondělí varoval, že takováto zařízení mohou způsobit i celostátní blackout. Prstem bezpečnostní experti ukázali na chytré elektroměry, které pochází "ze zemí s nedůvěryhodným právním prostředím".

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/clanek/chytre-elektromery-mohou-zpusobit-v-cesku-celostatni-blackout-varovali-experti-40398532#


30.12.2021 Pokud se v lednu ve Francii prudce ochladí, hrozí tam výpadky elektřiny. Kvůli údržbě totiž stojí nezvykle mnoho jaderných reaktorů. Na riziko poukázal tamní provozovatel rozvodné sítě, společnost Réseau de Transport d'Électricité (RTE). Agentura Bloomberg varování považuje za připomínku toho, že energetická krize v Evropě zdaleka není na ústupu. Pokud bude málo foukat vítr, anebo se prudce ochladí, RTE bude patrně nucena aktivovat smlouvy, které jí umožňují krátkodobě omezit dodávky elektřiny některým velkým výrobcům, nebo i snížit napětí v síti. Provozovatel rozvodné sítě to uvedl ve svém aktualizovaném odhadu na leden. V krajním případě může dodávky elektřiny přerušit až na dvě hodiny.

"Na základě nejnovější předpovědi na leden se takové meteorologické jevy - včetně silného ochlazení - zdají být na začátku měsíce velmi nepravděpodobné a po zbytek měsíce méně pravděpodobné," uvedla RTE. "Proto je riziko výpadků elektřiny přinejmenším pro začátek ledna v podstatě vyloučeno," dodala společnost.

Více než čtvrtina z 56 atomových reaktorů společnosti Électricité de France (EDF) v současné době stojí, pandemie covidu-19 narušila program údržby. Zatímco celková kapacita jaderných elektráren EDF ve Francii činí 61 gigawattů, po většinu ledna bude k dispozici pouze 43 až 51 gigawattů.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/francii-hrozi-v-lednu-vypadky-elektriny-40382533#

21.12.2021 Plynovodem Jamal dnes zcela přestal z Ruska do Německa plyn proudit. Evropě hrozí blackouty či sériové odstávky dodávek elektřiny. Burzovní cena plynu v EU dnes atakuje historický cenový rekord, když ráno vystoupala až na 155 eur za megawatthodinu. Bezprostředním důvodem je to, že plynovodem Jamal zcela přestal plyn proudit do koncového německého uzlu Mallnow (viz graf Bloombergu níže). Plynovod vedoucí plyn z Ruska, a to přes území Běloruska a Polska, zajišťuje zhruba pětinu ruských pozemních dodávek plynu do EU.

  • Francie k tomu všemu přechodně odstavuje dvě jaderné elektrárny, desetinu své jaderné kapacity k výrobě elektřiny, poté, co inspekce odhalila korozi několika reaktorů. Německo ke konci roku dle plánu definitivně ukončí provoz hned tří svých jaderných elektráren.
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/625641-plynovodem-jamal-dnes-zcela-prestal-z-ruska-do-nemecka-plyn-proudit-evrope-hrozi-blackouty-ci/ 

16.11.2021 Evropě v zimě hrozí série blackoutů, varuje Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura. Ta patří k největším nezávislým obchodníkům se surovinami na světě. Weir své varování pronesl dnes na konferenci Commodities Asia Summit, který pořádá list Financial Times. Kolapsy energetické sítě podle něj mohou nastat zvláště tehdy, udeří-li tužší zima. Evropa prý nemá dost plynu, a není tak připravena na zimu.

Cena plynu dnes vyskočila poté, co německé úřady pozastavily proces certifikace plynovodu Nord Stream 2, která má vést plyn z Ruska přímo do Německa. Pozastavení certifikace zvyšuje nejistotu stran toho, zda bude RU letos v zimě plynem dostatečně zásobená.

Přes léto se podařilo plynové zásobníky v Evropě doplnit pouze ze 74 procent, zatímco pětiletý průměr pro toto období roku činí 90 procent.

https://www.kurzy.cz/zpravy/619189-evrope-hrozi-serie-blackoutu-varuje-expert-povolenky-eu-jsou-na-rekordu-plyn-opet-citelne/ 

10.10.2021 Libanon se odhodlal zcela pozastavit dodávky elektřiny v zemi. Dvěma hlavním elektrárnám al Zahrání a Deir Ammar totiž došlo palivo. Výpadek bude zřejmě trvat několik dní. Libanon se potýká s nedostatkem pohonných hmot, kvůli němuž muselo zavřít mnoho podniků a lidé jsou odkázáni na černý trh.

Výpadek bude trvat několik dní, uvedla agentura Reuters s odvoláním na oficiální zdroj. "Libanonská energetická síť přestala zcela fungovat dnes v poledne (10:00 britského času) a je nepravděpodobné, že bude v příštích několika dnech fungovat.

Životní podmínky v Libanonu jsou katastrofální. Podle odhadů OSN žije 78 procent obyvatel země v chudobě, prudce roste nezaměstnanost a hodnota měny prudce klesá. Výpadky sítě Libanonci nahrazují generátory, ale kvůli nedostatku paliva je nutné omezovat i jejich provoz.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/uplny-vypadek-elektriny-v-libanonu-dosly-zasoby-paliva-177422# 

8.10.2021 Čínské vedení nařídilo dolům, aby zvýšily produkci uhlí. Důvodem jsou energetické blackouty, které od půlky září postihly řadu oblastí země poté, co po pandemii prudce rostla spotřeba elektrické energie. Nedostatkem uhlí, jehož cena rychle roste, trpí nyní i Indie.

  • Výpadky však zasáhly i další oblasti Číny. Banka Goldman Sachs odhaduje, že nedostatek energie měl dopad na 44 procent průmyslu v zemi. Výzvy k omezení produkce nejvíce postihly energeticky náročné provozy, jakými jsou ocelárny, hliníkárny, cementárny a továrny na výrobu umělých hnojiv.

  • Indie také čelí bezprecedentní energetické krizi, v jejích 135 uhelných elektrárnách chybí uhlí, uvedla v pátek stanice BBC. Země přitom pokrývá 70 procent spotřeby energie právě z uhlí, jenomže spotřeba elektřiny v Indii stoupla za poslední dva měsíce o 17 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2019.

  • https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/energeticka-krize-cina-kvuli-blackoutum-zvysuje-tezbu-uhli-to-chybi-i-v-indii-40374318#

6.10.2021 Přál bych Evropě totální blackout, aby se vzpamatovala, říká miliardář Petr Paukner. Jeden z nejbohatších českých podnikatelů Petr Paukner se v rámci ústupu od uhlí chystá vstoupit do nového byznysu. Do pár let chce patřit k největším obchodníkům s biomasou v zemi a ročně se v tomto sektoru dostat nad miliardu tržeb. "Věřím, že ostrý start spustíme na přelomu roku. Nájezd ale bude pozvolný. Nechci nikomu nic slibovat, aniž bych měl nasmlouváno dost surovin," říká majitel holdingu Carbounion Bohemia, největšího obchodníka s uhlím v Česku.

https://www.e15.cz/rozhovory/pral-bych-evrope-totalni-blackout-aby-se-vzpamatovala-rika-miliardar-petr-paukner-1383958?

5.10.2021 Po zhruba sedmi hodinách naprostého výpadku začaly sociální sítě Facebook, Instagram a aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp opět fungovat, píše server týdeníku Focus. Kolem úterních 0:45 se začaly zmíněné služby vracet do on-line, po 04:00 společnost Facebook oznámila návrat k běžnému provozu.

Server CNBC připomíná, že se jednalo o nejhorší výpadek Facebooku od roku 2008, kdy se problém táhl celý den. Tehdy jeho služeb ale využívalo jen 80 milionů uživatelů. V současné době je to mnohonásobně více. Ve druhém čtvrtletí letošního roku měla tato největší sociální síť světa 2,9 miliardy měsíčních aktivních uživatelů. Aplikace a sociální sítě společnosti Facebook mají celkově zhruba 3,5 miliardy uživatelů. 

  • Výpadek stál majitele Facebooku Marka Zuckerberga sedm miliard dolarů (153 miliard Kč), píše agentura Bloomberg.

  • Firma se domnívá, že během výpadku neunikly údaje uživatelů jejích služeb, informovala agentura Reuters.

  • https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/mega-blackout-skoncil-facebook-instagram-a-whatsapp-zacaly-fungovat-40373868

5.10.2021 Německo stálo od začátku letošního roku dvakrát na pokraji blackoutu, píše server týdeníku Focus. Poprvé se tak stalo 8. ledna, kdy neměla střední a západní Evropa dostatek elektrické energie a zachránit ji měly dodávky z Balkánu. Jenže ty selhaly v důsledku poruch, například elektrárny v Rumunsku.

Řetězovou reakci, která v tu chvíli reálně hrozila a vypnula by postupně celou Evropu, odvrátilo okamžité zapojení záložních zdrojů ve státech střední Evropy. Začátkem léta navíc nastal další výpadek.

Celkově se narušení evropské energetické sítě zvýšilo desetkrát a svůj podíl na tom má i samotné Německo. A to vzhledem k odstavování klasických elektráren, tedy uhelných, jaderných či plynových.

  • Nahrazují se zdroji, které nemají dodávky stabilní a regulovatelné. Větrné nebo solární elektrárny na výkyvy v elektrické síti reagují komplikovaně. 
  • Bez elektřiny není světlo, nefungují toalety, topení, telefon, nejezdí žádné vlaky a tramvaje, nefunguje žádná pokladna v supermarketu, nefungují výtahy. "Během tří dnů by nastaly katastrofické podmínky pro život.
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nemecko-stalo-letos-dvakrat-na-okraji-blackoutu-40373904#

19.9.2021 Evropa se sama odstřihla od zdrojů elektřiny a plynu. Pokud nebude foukat, přijde tuto zimu obří blackout a nebude čím topit, varuje Bloomberg. Podle ekonoma se připravme na nejhorší.

  • Země od Velké Británie po Německo čelí rostoucím cenám plynu a elektřiny a budou muset doufat, že v zimě bude panovat mírné počasí, aby se vůbec dostaly skrz topnou sezónu. Evropa má nedostatek plynu a uhlí a pokud nezafouká, může se naplnit nejhorší scénář: rozsáhlé blackouty, které si vynutí zastavení firem a továren.
  • Dodejme, že během závažného blackoutu nastává společenský rozklad, rabování atd. v řádu hodin," uvádí Kovanda na svém Twitteru. 
  • Nepříznivou situaci, v jaké Evropa do nadcházející zimy vstupuje, způsobilo hned několik faktorů. Předně jde o snahu Evropské unie přejít na zelené zdroje energie a příliš rychlé odstřihávání těch starých. Příliš drahé emisní povolenky způsobily, že se elektřinu nevyplatí vyrábět. Dále je tu celosvětová covidová krize, jež způsobila nedostatek plynu a rovněž rychlý růst cen elektřiny. 
  • https://www.mix24.cz/evropa-se-sama-odstrihla-od-zdroju-elektriny-a-plynu-pokud-nebude-foukat-prijde-tuto-zimu-obri-blackout-a-nebude-cim-topit-varuje-bloomberg-podle-ekonoma-se-pripravme-na-nejhorsi/?

13.5.2021 Tchaj-wan dnes po výpadku v uhelné elektrárně na jihu země střídavě vypínal proud po celém ostrově. Vláda ve varovné SMS zprávě občany upozornila, že po tzv. blackoutu v přístavním městě Kao-siung nemá dostatek elektrické energie v přenosové soustavě. Výpadky proudu ohlásilo několik měst po celém ostrově, uvedla tchajwanská agentura CNA

23.2.2021 Alison Silverstein je nezávislou konzultantkou v energetice, pracuje pro americkou Federal Energy Regulatory Commission a žije v Texasu, který byl postižen rozsáhlými výpadky v dodávkách elektrického proudu. Když přenosová síť čelila tomuto výpadku ve výrobě elektrické energie, neměla jinou možnost, než omezit dodávky tak, aby udržela alespoň část systému v chodu. K problémům podle konzultantky výrazně přispělo, že zamrzla dodávka zemního plynu pro plynové elektrárny a navíc byla přibližně o 20 % podhodnocena očekávaná poptávka po elektrické energii. To se projevilo v nedostatečných výrobních kapacitách a nedostatečné výrobě v době, kdy teploty postupně klesaly. A v neposlední řadě nebyly dostatečné přenosové kapacity na to, aby došlo k přenosu elektrické energie z jiných částí státu, které nedostatkem netrpěly.

Silverstein podle svých slov působila v regulaci odvětví jak na federální úrovni, tak v samotném Texasu. Ten podle ní sleduje strategii, na jejímž základě je "on sám pánem na svém dvorku". Jenže ta sebou nese i to, že v případě problému není kam se obrátit o pomoc. A když pak sedí 4,5 milionu lidí doma bez elektrické energie, nejsou podle konzultantky moc nadšení z toho, jaké jsou výsledky přístupu texaských energetických regulátorů. Tyto lidi nezajímají rozdíly mezi regulací v jejich státě a na federální úrovni, zajímá je, "jak si uvaří vodu, nebo jestli si ji vůbec uvaří."

Bloomberg tvrdí, že podle některých názorů přispěly k texaskému blackoutu významně obnovitelné energie. Matthew Winkler ale pro Bloomberg uvedl, že takový názor je nesmyslný. Texas jako jiné státy zvyšuje kapacity v oblasti zelených energií proto, že ty jsou nyní již levnější než tradiční zdroje. Podle jeho odhadu alternativní zdroje energie přispěly k blackoutu méně než 13 %.

Podle B- Gatese dochází k extrémnímu počasí častěji kvůli globálnímu oteplování. Gates následně obhajoval větrné elektrárny s tím, že ty za výpadky v Texasu nemohou. Podle jeho informací byly problémy zejména na straně plynových elektráren. Nicméně vyšší podíl obnovitelných zdrojů přináší výzvy na straně spolehlivosti a bezpečnosti dodávek a podle Gatese musí nastat pokrok v několika oblastech. Za prvé, musí se zvýšit kapacity přenosové soustavy a distribuce. Za druhé, musí dojít k pokroku na straně skladování elektrické energie, protože to je nyní v případě jejího velkého množství stále problematické. A pak se musí zvýšit podíl zelených energií, které ale nejsou závislé na počasí, což je podle Gatese energie jaderná.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4613046/pouceni-z-texaskeho-blackoutu.html

5.2.2021 Němečtí odborníci si lámou hlavu s tím, jak překonat zimní měsíce s vysokým podílem obnovitelných zdrojů, kdy téměř nevyrábějí elektřinu. Německý energetický systém je zranitelný, když přestane foukat a slunečního svitu je málo. Problém totiž nastal kvůli tomu, že v Německu přestalo foukat a slunečního svitu také nebylo mnoho. Takže turbíny i fotovoltaika generovaly jen zlomek běžného výkonu. Týkalo se to období mezi 6. a 10. lednem. Oba zdroje měly výkon asi 10 gigawattů, elektrická síť ale potřebovala pětinásobek až sedminásobek. K nerovnovážné situaci došlo i mezi 15. a 17. lednem.

Bezvětří se bude opakovat

Podobná situace se může opakovat. Německá meteorologická služba (DWD) na základě analýzy počasí mezi lety 1995 a 2015 varovala, že k nepříznivým podmínkám pro větrné turbíny může dojít až 13krát ročně po dobu 48 hodin. V těchto momentech větrné parky mohou produkovat elektřinu jen z desetiny instalovaného výkonu. Nastává tak otázka, zda riziko výpadků proudu může být vyšší v době, kdy se odstavují další uhelné nebo jaderné elektrárny. "Doposud jsme měli vždy dostatek záložní energie, kterou jsme mohli použít, když jsme potřebovali elektřinu, například hromady uhlí a uranové palivové tyče," potvrdil odborník na přenosovou soustavu Albert Moser z technické univerzity RWTH v Cáchách.

Závěr je jasný. Bez výstavby nových paroplynových zdrojů, které odstavené elektrárny nahradí, to v následujících letech nepůjde. A nemusí jít ani o protimluv z hlediska uhlíkové neutrality, protože mohou časem spalovat klimaticky neutrální vodík, který se vyrobí z obnovitelných zdrojů, když je energie dost. 

V současnosti mají německé plynové elektrárny instalovaný výkon 32 gigawattů. A podle propočtů berlínského think-tanku Agora Energiewende se jejich výkon musí do roku 2030 zvýšit na 43 gigawattů. V roce 2050 by měl činit dokonce 73 gigawattů.

Nároky na energetickou bezpečnost ve spojení s vyšším podílem obnovitelných zdrojů ale budou vyžadovat užší energetickou spolupráci mezi evropskými zeměmi. Ukázalo se to i v pátek 8. ledna, kdy Evropě hrozil blackout. Rozvodna v Chorvatsku byla přetížena, protože došlo ke zvýšení exportu elektřiny z jihovýchodní části Evropy opačným směrem. Energetici napříč EU museli rychle zareagovat, aby nedošlo k výpadkům proudu. I z tohoto důvodu je třeba posílit celoevropskou síť, aby bylo možné posílat elektřinu oběma směry ve větším množství, doplnil Kost.

Pro Němce je zásadní otázka importu zemního plynu. I proto německá vláda podporuje dokončení plynovodu pod Baltským mořem Nord Stream 2, ve kterém drží většinu ruský koncern Gazprom. Naopak Francie chce, aby kvůli uvěznění Alexeje Navalného stavbu téměř hotového potrubí Němci stopli. Stejně se vyjádřili i poslanci Evropského parlamentu.

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/nefouka-nesviti-nemecko-blackout? 

11.1.2021 Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek elektřiny, takzvaný blackout. S odvoláním na dodavatele energie Wien Energie a EVN o tom informovala agentura APA. Ke stabilizaci sítě musely rakouské elektrárny okamžitě dodat energii. Podle EVN ale Rakousku situaci pomohla zvládnout i elektřina z jaderných a uhelných elektráren v sousedních zemích. Problémem je podle ředitele Wien Energie rozvoj obnovitelné energie, s nímž souvisí kolísání ve výrobě elektřiny v závislosti na slunečním svitu či na větru. "Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát," řekl Strebl. Pro jeho firmu jsou pro stabilizaci zásadní elektrárny na zemní plyn. 

EVN proto dnes vyzvala rakouskou vládu, aby podpořila výstavbu nových plynových elektráren, které jsou schopny rychle dodat energii ke stabilizaci soustavy. Solární, větrné a vodní elektrárny nejsou podle Zacha schopny elektrickou energii vyrobit dostatečně rychle. "I když samozřejmě budoucnost patří přírodní energii," dodal.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4581729/evropa-byla-v-patek-na-pokraji-masivniho-vypadku-elektriny.html

od konce ledna 2020, došlo k blackoutu světové ekonomiky v Evropě to bylo od března 2020

24.3.2020 Blackout nikdy nebude. Ekonomický výhled nesnižujeme, dividendy vyplatíme, říká ředitel ČEZ Beneš.

https://domaci.ihned.cz/c1-66739430-dispeceri-spi-v-praci-blackout-nikdy-nebude-ekonomicky-vyhled-nesnizujeme-dividendy-vyplatime-rika-reditel-cez-benes

16.6.2019 Jižní Ameriku postihl velký blackout. Bez proudu je 48 miliónů lidí. K výpadku došlo v době, kdy se část Argentiny chytala na místní volby. 

Jmenuji se Marek Chlíbek. Vyučuji metody přežití po kolapsu civilizace a techniky skrytého života v drsné přírodě.  

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...