BOE

Bank of England byla založena v roce 1694, jedna z nejstarších centrálních bank světa. Guvernér: Andrew Bailey (61), úřadu se ujal 16. 3. 2020, jeho funkční období je osmileté a lze ho jednou prodloužit. Guvernéra na základě výběrového řízení, jež tradičně probíhá v rámci Bank of England (BoE), jmenuje ministr financí, ale musí ho schválit královna. Guvernér předsedá Výboru pro měnovou politiku (FPC). Ten má 13 členů, z toho šest jsou zaměstnanci centrální banky: guvernér, čtyři viceguvernéři (jmenovaní na pět let) a výkonný ředitel odpovídající za "strategii finanční stability a rizika". Dalších pět členů FPC jsou odborníci ze sektoru finančních služeb. Ve výboru ještě sedí šéf Úřadu pro finanční dohled a zástupce ministerstva financí, který však nemá hlasovací právo.

22.6.2023 Britská centrální banka dnes nečekaně zvýšila základní úrokovou sazbu až o půl procentního bodu na pět procent. Banka se zvyšováním úroků snaží bojovat s vysokou inflací a uvedla, že se objevily zprávy naznačující, že pokles inflace bude trvat déle. Měnový výbor Bank of England (BoE) zvýšil hlavní úrok už potřinácté za sebou a základní sazba v Británii je nejvýše od roku 2008, kdy vrcholila globální finanční krize.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5491736/po-trinacte-za-sebou-a-nejvyse-od-roku-2008-bank-of-england-zvedla-sazby-necekane-prudce.html

9.12.2020 Používání hotovosti v Británii již mnoho let klesá, ale poptávka po bankovkách strmě roste. A nikdo vlastně neví, kde peníze končí, píše na svém webu stanice CNN. V pátek skupina britských zákonodárců uvedla, že se "ztratilo" na 50 miliard liber (1,46 bilionu korun), a vyzvala britskou centrální banku (Bank of England), aby záležitost prošetřila.

Peníze "jsou někde schované, ale centrální banka neví kde, proč nebo kdo je skrývá, a ani se nezdá, že by ji to moc zajímalo," uvedla předsedkyně finančního výboru dolní komory britského parlamentu Meg Hillierová. "Je nutné, aby se (centrální banka) více zajímala o to, kde skončilo 50 miliard liber," dodala předsedkyně výboru, který dohlíží na veřejné finance.

Bankovky v oběhu v Británii dosáhly v červenci rekordního počtu 4,4 miliardy kusů a jejich celková hodnota dosáhla 76,5 miliardy liber (2,23 bilionu korun), uvádí zářijová zpráva Státního auditorského úřadu (NAO), který kontroluje hospodaření ve veřejném sektoru. V roce 2000 bylo přitom v oběhu jen 1,5 miliardy bankovek v hodnotě 24 miliard liber (700 miliard korun).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4561684/cnn-britska-centralni-banka-nevi-kde-je-50-mld-liber-hotovosti.html<br>

26.2.2021 Hlavní ekonom britské centrální banky Andy Haldane varoval, že inflační tygr se probudil a mohlo by být složité ho zkrotit. Ceny britských státních dluhopisů po Haldaneho slovech klesly na nejnižší hodnoty za téměř rok a libra stoupla. Haldane také řekl, že investoři nemusejí být v adekvátní pozici vzhledem k riziku vyšší inflace nebo sazeb BoE (Reuters). 

12.10.2020 Bank of England se v pondělí ptala bank, jak jsou připraveny na nulové nebo záporné úrokové sazby. To navazuje na oznámení z minulého měsíce o tom, že zvažuje, jak v případě potřeby snížit sazby pod nulu (Reuters) 

22.9.2020 Guvernér BoE Bailey: Zkušenost se zápornými sazbami byla v jiných zemích smíšená. Práce na negativních sazbách se připraví pro případ, že by se je BoE rozhodla využít (Bloomberg)  

6.8.2020 Guvernér BoE Bailey: Záporné sazby máme ve souboru nástrojů, nechystáme se je ale použít. Britská libra roste na nejvyšší hodnoty od března a britské státní dluhopisy klesají po celé výnosové křivce poté, co britská centrální banka zdůraznila možné nevýhody záporných úrokových sazeb a uvedla, že v týdnu od 11. srpna zpomalí tempo nákupu aktiv. Libra se k dolaru vyšplhala až na 1,3183, nejvýše od 9. března, než zisky opět trochu redukovala (Bloomberg)

20.7.2020 Hlavní ekonom Bank of England Andy Haldane říká, že pokud by přišel další negativní šok pro ekonomiku, bylo po nutné uvažovat o dalším snížení výpůjčních nákladů (Reuters)

30.6.2020 Podle monetaristy Davida Beckwortha se ve Velké Británii děje něco zajímavého. Podle některých zástupců vlády by totiž britská centrální banka Bank of England měla přejít na cílení nominálního produktu. Například The Independent píše, že "se uvažuje o tom, zda by Bank of England neměla skončit s cílením inflace kvůli velkému šoku, který v ekonomice vyvolal koronavirus".

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4440789/beckworth-neco-zajimaveho-se-deje-v-britanii.html

22.5.2020 Britský veřejný dluh se v dubnu přiblížil 100 % HDP. Jedná se o největší podíl veřejného dluhu na HDP od roku 1963. (ČTK)

14.5.2020 Koronavirová krize způsobí britské ekonomice dlouhodobější škody. Britská centrální banka ale zatím neuvažuje o tom, že by ekonomiku podpořila zavedením záporných úrokových sazeb. Uvedl to dnes šéf banky Andrew Bailey (ČTK)

9.4.2020 Britská centrální banka bude na dočasné bázi přímo financovat dodatečné výdajové potřeby britské vlády. Ta se tak nebude moci uchylovat na trh s dluhopisy. Vláda navýší svůj účet u centrální banky (Ways and Means facility) ze 400 mln. GBP na dosud neznámou částku (FT)

19.3.2020 Britská centrální banka dnes snížila svou základní úrokovou sazbu na 0,1 procenta, což je nejníže v historii. Teprve před týdnem přitom Bank of England úrok snížila o půl procentního bodu na 0,25 %, aby zmírnila negativní dopady krize kolem koronaviru na ekonomiku. Banka dnes také uvedla, že prohloubí nákupy dluhopisů, aby tak posílila likviditu

12.3.2020 Umělá inteligence podobná té, kterou nyní používá Bank of England, bude plnit stále více funkcí v oblasti centrálního bankovnictví. Na stránkách VoxEU to zmiňují Jon Danielsson, Robert Macrae a Andreas Uthemann s tím, že takový vývoj přinese úspory nákladů a zvýšení efektivity, ale také bude vyvolávat obavy. více

11.3.2020 Britská centrální banka snižuje sazby o 50 bps na 0,25 % (Bloomberg), Jde o nouzové opatření, které má zmírnit dopady šíření nového koronaviru na ekonomiku. Základní sazbu centrální banka snížila poprvé od srpna 2016 a vrátila ji na minimum, kde ji měla po minulé finanční krizi před více než deseti lety (ČTK)

21.1.2020 Britská centrální banka říká, že její protějšky z Kanady, Japonska, eurozóny, Švédska a Švýcarska vytvořily spolu s BoE a Bankou pro mezinárodní vypořádání BIS skupinu pro sdílení zkušeností s digitálními měnami (Reuters) 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...