Politické systémy

Demokracie, vláda lidu prostřednictvím svých zastupitelů (zastupitelská demokracie)

Liberalismus

  • Dnes, kdy čelíme ústupu od liberálního globálního uspořádání založeného na pravidlech a kdy v čele států, v nichž žije více než polovina světové populace, stojí autokratičtí vůdci a demagogové, 

Neoliberalismus

Dnes zažíváme politické důsledky tohoto velkého podfuku: nedůvěru k elitám, k ekonomické "vědě", o niž se neoliberalismus opíral, i k politickému systému zkaženému penězi, který to všechno umožnil. 

  • Nobelista Stiglitz: Neoliberalismus už 40 let podkopává demokracii a konec dějin nenastal

  • V bohatých i v chudých zemích elity slibovaly, že neoliberální politika povede k rychlejšímu hospodářskému růstu a že přínosy prosáknou ke každému, takže na tom ve výsledku budou lépe všichni včetně těch nejchudších. Abychom prý však do této fáze dospěli, musí se zaměstnanci smířit s nižšími mzdami a všichni občané budou muset akceptovat škrty v důležitých vládních programech.

  • Elity tvrdily, že jejich sliby se opírají o vědecké ekonomické modely a "výzkum založený na důkazech". Po 40 letech už známe čísla: růst se zpomalil a jeho plody v drtivé většině sklidila nepočetná hrstka nejbohatších. Jelikož mzdy stagnovaly a akciový trh zaznamenal prudký růst, příjmy a bohatství se kumulovaly do nejvyšších příček, místo aby prosákly dolů.

Neoliberalismus tak jen pramálo připomínal "otevřenou společnost", kterou prosazoval Karl Popper. Jak zdůraznil George Soros, Popper uznával, že naše společnost je složitý a neustále se vyvíjející organismus, v němž platí, že čím více se učíme, tím více naše znalosti mění chování systému. více

Neomaxismus

Autokratické režimy

  • Severní Korea
  • Turecko
  • Írán
  • Rusko, Čína, Venezuela
  • atd.

Technokracie, vláda strojů a moderních technologií včetně UI

Plutokracie

Civilizační modely:

  • Arabský civilizační model, převážně náboženské postuláty
  • Asijský civilizační model, skupinová odpovědnost
  • Americký civilizační model, hromadění bohatství
  • Evropský civilizační model, prioritou je volný čas a kvalita života
  • Jihoamerický model, návrat k tradicím předků (Mayové, Toltékové, Aztékové atd.)
  • Nový civilizační model

Ekonomické modely:

20.7.2020 Polská vláda navrhne zákon, jehož cílem bude omezit vliv médií v zahraničním vlastnictví. V neděli to prozradil předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski (The Capitals)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...