Ponzi schéma

systém, z nějž má profitovat určitá skupina lidí tím, že do něj vkládají peníze další a další lidé. Systém sám o sobě žádnou hodnotu negeneruje, jde jen o nástroj přerozdělení. A končí ve chvíli, kdy již není co přerozdělovat - přísun nováčků se zastaví. 

Charles Ponzi 

  • Svěřte mi peníze na 45 dní a já vám je zhodnotím o 50 procent. Nabídka, kterou svým bostonským známým a následně široké veřejnosti dal na konci roku 1919 italský přistěhovalec Charles Ponzi, byla lákavá o to víc, že k ní přidal snadno pochopitelný příběh, jak peníze na výplatu tak štědrého úroku vydělá. Využije chaosu, který v mezinárodním poštovním systému nastal s první světovou válkou a s rozvratem měn evropských států.
  • Securities Exchange Company otevírala na východním pobřeží USA v rychlém sledu nové a nové pobočky a na vrcholu mánie měla na 40 tisíc klientů. V červnu roku 1920 už suma, kterou klienti Ponzimu svěřili, překročila 2,5 milionu dolarů. V polovině roku lidé do poboček nosili milion dolarů týdně. O pár týdnů později už to byl milion denně. Jeden tehdejší dolar přitom měl sílu třinácti dnešních. 
  • Konec se však blížil. Odstartovalo ho zjištění novinářů, že Ponzi má za sebou několik let v kanadském vězení. Konečně si také lidé začali uvědomovat nestvůrné rozměry celého podniku. Kdyby Securities Exchange Company za vybrané peníze opravdu kupovala poštovní kupony, potřebovala by na jejich přepravu do USA loď velikosti Titaniku. 
  • Ponzi skončil už v srpnu ve vězení a na začátku listopadu 1920 se dostal k soudu. Tam se na nátlak manželky přiznal, aby se vyhnul doživotnímu trestu. Dostal pět let.  
  • Ponziho proslulost byla taková, že dal jméno celé rodině fiktivních investic postavených na tom, že výnosy se platí z peněz nových klientů. 

6.11.2020 Příběh Charlese Ponziho, který dal jméno oblíbené finanční machinaci, je fascinující tím, jak prostými metodami tahal investory za nos a kolik peněz získal. Jeho nejslavnější kousek skončil slovem "vinen", které před soudem pronesl v listopadu roku 1920. Na následovníky však nemusel čekat dlouho.

Ponzi se totiž náhodou, při jednom ze svých krátkodobých podnikatelských pokusů, dozvěděl o existenci takzvané mezinárodní odpovědky. Tedy poukázky, kterou odesílatel zaplatí adresátovi v cizině odpověď. Šlo o relativní novinku, zavedenou v roce 1907 s cílem zjednodušit poštovní styk mezi partnery v různých státech. Před velkou válkou, ve světě stabilních měn podložených zlatem, byl systém vyvážený. Nástup vysoké inflace v poražených, ale i vítězných evropských státech však způsobil, že v Americe byly mezinárodní odpovědní kupony náhle mnohonásobně dražší než za oceánem. Fungovaly přitom naprosto stejně. Nápad levně je v Evropě skoupit a prodat v Americe za silné dolary zaručující astronomický zisk − tedy řečeno finančnickou terminologií provést arbitrážní obchod − byl neodolatelný. USA jsou přece plné přistěhovalců, kteří si dopisují se starou vlastí, odbyt je tak zaručen. Chce to ale kapitál.

K jeho získání posloužil právě slib vysokého úroku. Ponzi v Bostonu založil společnost s honosným názvem Securities Exchange Company a za první měsíc získal klienty ochotné investovat celkem 1800 dolarů. Po pár týdnech je vyplatil i se ziskem. Za tak krátkou dobu samozřejmě nedokázal zorganizovat nákup poštovních cenin a prodat je v Americe. Síť zprostředkovatelů, kteří pro něj balíky odpovědních kuponů v Evropě skupovali, existovala jen v Ponziho fantazii. Nevadí. Při nedostatku zisku z reálných obchodů na výplatu prostě použil vklady dalších zájemců o štědrý úrok.

Zpráva o snadno vydělaných penězích se rychle šířila a lákala další zájemce. Ponzi přitom osvědčil skvělý smysl pro psychologii. V ní, nikoli ve finančnictví, opravdu vynikal. Uvědomil si, že na své potenciální oběti nesmí příliš tlačit. Vžil se do postavy vytíženého investičního experta, který sice se známými rád pohovoří o svém bohatství, ale nejde do detailu. Na to ani nemá kdy, vždyť musí na schůzku s důležitými "klienty". Návnadu v podobě snadné cesty k bohatství stačilo jen letmo ukázat, chamtivec se už zakousne sám.

https://vikend.ihned.cz/c1-66840590-vezmi-penize-od-petra-vyplat-pavla-nejprostsi-podvod-funguje-uz-sto-let<br>

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.

Před odpovědí je důležité si položit otázku: víme v jaké části vývojovém cyklu civilizace se nacházíme? (stav světové ekonomiky lze přirovnat k lepení děr starého chladiče). Koloběh, který probíhá v přírodě i v ekonomice můžeme demonstrovat na životním cyklu stromů (zrození ze semene, růst, plody, zánik a rozklad, který vytváří prostředí pro...