Duha

Duha patří mezi optické úkazy, které vznikají v atmosféře Země rozkladem slunečního světla na kapičkách vody. Opticky je to jev velmi složitý, přesto ho lze stručně (a správně) vysvětlit na základě průchodu světla vodní kapkou. Vodní kapka má, navzdory vžité představě, kulový tvar, což je dáno povrchovým napětím vody a minimem povrchové energie.

Tento tvar mají zejména malé kapky. Větší kapky jsou výrazněji deformované vlastní tíhovou silou, takže se od kulového tvaru odlišují.

Světlo přicházející od Slunce vstupuje do vodní kapky (tedy do opticky hustšího prostředí než je vzduch), přičemž se láme a nastává jeho rozklad na barevné spektrum. Na vnitřní stěně kapky pak nastává totální odraz a světlo pak vystupuje ven. Každá kapka tedy funguje vlastně jako optický hranol.

  • Duha je také někdy vnímaná, jako znamení úmluvy.
  • Duha možná signalizuje odchod (smrt) významné duchovní bytosti.
  • Ten kdo vidí duchu, tak mu to signalizuje posun na duchovní cestě.

Podle počtu odrazů rozlišujeme:

  • 1. hlavní duhu (primární duhu) - v kapce nastává jeden totálnímu odrazu (viz obr. 30). Fialové světlo vychází z kapky pod ostřejším úhlem než světlo červené, přesto se však červená barva objevuje nahoře. Je to způsobeno tím, že červené světlo, které vnímáme naším okem, přichází z kapiček, které "jsou výše". Duha má tvar kružnice se středem v protislunci, tj. v bodě, který se nachází proti Slunci. My z ní vidíme vždy jen část (celou lze spatřit na kapkách rozprašovače stojíme-li zády ke Slunci, nebo vysoko v horách při pohledu do údolí, kde prší). Úhlový poloměr červené barvy je (tj. kapičky vzdálené od protislunce o tento úhel se nám tedy jeví červeně), úhlový poloměr fialové barvy pak .
  • 2. vedlejší duhu (sekundární duhu) - v kapce nastávají dva totální odrazy světla. Důvod, proč vidíme v sekundární duze "nahoře" fialovou a "dole" červenou, je analogický jako u duhy primární. Liší se pouze úhlové poloměry barevných kružnic, které jsou přibližně . Navíc je sekundární duha méně intenzivní; paprsky totiž urazily ve vodní kapce delší dráhu.
  • Za vhodných podmínek lze pozorovat také třetí, tzv. terciární duhu. Hovoří se pak o trojité duze. Terciární duha má větší úhlový poloměr než sekundární duha. Terciární duha bývá ještě méně výrazná než sekundární duha. Vyskytuje se v úhlové vzdálenosti přibližně 39°- 43° kolem Slunce, takže i při vhodných podmínkách je značně odcloněna slunečním svitem. Čtvrtá duha by měla průměr 45° kolem Slunce, pátá by se vyskytovala opět na straně jako primární duha. Existují ale i vyšší řády duhy.

Většina paprsků vychází z kapky právě pod uvedenými úhly a proto mohou vytvořit na obloze duhu. Kdyby nebylo dalších odrazů, byl by pás mezi primární a sekundární duhou tmavý.

Na velkými vodními plochami může být vidět velmi málo intenzivní duha, která vzniká od světla Slunce odraženého od hladiny této vodní plochy. Její střed je vždy nad obzorem. 

https://fyzika.jreichl.com/main.article/view/448-duha

  • Velikost oblouku závisí na výšce slunce nad obzorem a výšce pozorovatele - pokud je slunce právě na horizontu, duha bude tvořit půlkruh; pokud je pozorovatel např. v balónu, může někdy spatřit duhu i jako celý uzavřený kruh. Duha je tím zřetelnější, čím větší jsou dešťové kapky. Úhlový poloměr duhy je přibližně 40°-42° a fialové zbarvení je uvnitř kruhu, červené vně.

Duha v náboženství a mytologii

Duha, přírodní jev známý svou krásou, se stala součástí mytologií v celé historii. Norové ji vnímali jako Bifröst - most mezi nebem a zemí, židovsko-křesťanské tradice ji označovaly jako smlouvu s Bohem, že už nemůže povodní zničit svět. Najít mytologii, která neobsahuje duhu, může být opravdovou výzvou. Různé kultury a kontinenty vnímají všichni duhu jako zdroj představivosti. Symbolizuje most, posla, luk, nebo hada, duha jako symbol slouží po celá tisíciletí.

Lidé chtěli pochopit svět kolem nás a pochopit význam a původ života. Kultury vyvinuly systém víry a vysvětlovaly historii své existence. Také duha v tom hrála pro nás nepolapitelnou, nebeskou, kouzelnou tajuplnou část, která přesahovala po celém světě ve většině starověkých i moderních kulturách do systému víry.

" Po celou dobu obydleného světa, ve všech časech a za všech okolností, vzkvétaly mýty člověka a byly životní inspirací pro to, co mohlo vzejít z lidské činnosti těla a mysli. Duha je mýtus... tajný zdroj nevyčerpatelné energie z vesmíru, která se vlévá do lidských kulturních projevů. "

V mytologii starých Slovanů se věří, že když se muž dotkne duhy, je vytažen do nebe a stane se z něj planetník - napůl démonické stvoření, nad kterým má moc bůh hromů a blesků Perun.

Sumerská mytologie

Epos o Gilgamešovi, což byl starověký Sumerský král (cca 3000 př. n. l.), poskytuje první podrobné písemné důkazy o lidské civilizaci. Ve viktoriánském překladu Gilgameše Leonida Hamiltona Epos Ishtar a Izdubar, vidí král Izdubar "barevnou hmotu jako odstíny duhy", které jsou "božím schválením války". Později Izdubar vidí "jiskřivé barvy duhového oblouku" ve fontáně života u Elamova Stromu nesmrtelnosti.

Sumerský bůh země Ninurta, který Sumer brání s lukem a šípy, nosí na hlavě korunu z duhy.

Severská mytologie

Nejslavnější Duhový most v západní mytologii je Bifröst. Ten spojuje Zemi s Ásgardem, domovem norských bohů. Bifröst mohou použít pouze bohové a ti, kteří byli zabiti v boji. Tento most byl nakonec rozbit ve válce Ragnarök (německy Götterdämmerung, tj. Soumrak bohů). Představa, že duhový most do nebe je dosažitelný pouze dobrým nebo ctnostným, jako jsou například bojovníci, je téma, které se často ve světě mýtu opakuje.

Další teorie, kterou jako první vyslovil amatérský etymolog Christopher Houmann, je to, že s ohledem na společnou historii Indo-evropských národů by Asgard na konci duhy měl mít symbolický význam starověké znalosti čaker a jejich barvy.

Řecká mytologie

V řeckém starověkém pantheonu je význam bohyně Iris mnohem větší, než by se dalo předpokládat. Tato dcera první generace bohů Electry a Thaumáse, nosila Iris šaty v duhových barvách. Jako posel bohů létala na zlatých křídlech. Iris se objevuje "rychlosti větru" v devíti ze čtyřiadvaceti knih Homerovy Ilias.

V řeckých bájích Iris nosí mír nebo štěstí. Jednou měla Iris pro Dia naplnit zlatý džbán svěcenou vodou. Nicméně, stejně jako mnoho řeckých bohů, také Iris neustále hledá lidstvo novou definici. Duha se pro Iris nakonec stala "pouze dopravním prostředkem", která se jeví být stejně jako duha sama prchavá a nepředvídatelná.

Australská domorodá mytologie

V australském domorodém bájesloví Aboriginců je hadovitá duha Stvořitel (Kurreah, Andrenjinyi, Yingarna, Ngalyod a jiné), v mytologickém světě Snění - nekonečném časovém období, které začalo stvořením světa a nemá konce. Lidé, zvířata a věčné bytosti, jako je duha - to vše je součástí "Snění" a každodenní život člověka ovlivňuje snivá nesmrtelnost, a které zná téměř každý australský domorodec. V těchto kmenech, které jsou starší než 50 let, jsou skutečné duhy obrovští, často zlomyslní hadi, kteří obývají oblohu nebo zemi. Tento had má různé názvy v různých kmenech a částečně se mění jeho znaky z pokolení na pokolení.

Většina australských kmenů však věří v to, že Duhový had je stvořitelem světa a všech bytostí. Během období sucha sestupuje Duhový had do hlubokého pramene. Dalším společným tématem všech domorodých kmenů je, že Duhový had nemá pohlaví. Duhový had může dát plodnost půdy a úrodu tím, že stvoří déšť, ale může také postihovat lidi slepotou a nemoci. "Domorodá duha znamená lidstvo, protože šíří 'energii' a 'dech', který dává lidem život."

Ngalyod, prvorozený syn Yingarna, který je tvůrcem Duhového hada Kunwinjku v západní části Arnhemu v Austrálii, vysává vodu v období sucha a plive ji jako déšť během mokré sezóny. Stejně jako Iris, také Ngalyod pomáhá zajistit plodnost deštěm, ale může zničit i život. Yingarna, tvůrce lidí Kunwinjku, je androgyn jako jeho syn Ngalyod. Má rafinovaně ambivalentní formu, je kombinací prvků hada, ryby, krokodýla, sumce, emu a klokana.

Judaismus

V biblickém příběhu o potopě světa, obsaženém v knize Genesis, je duha popsána jako znamení smlouvy mezi Hospodinem a Noemem, jeho potomstvem a vším živým tvorstvem: Položil jsem na oblak svou duhu, aby byla znamením smlouvy mezi mnou a zemí. Kdykoli zahalím zemi oblakem a na oblaku se ukáže duha, rozpomenu se na svou smlouvu mezi mnou i vámi i veškerým živým tvorstvem, a vody již nikdy nezpůsobí potopu ke zkáze všeho tvorstva.

Další mytologie

  • Duha jako nebeský luk se objevuje ve starobylých hinduistických mytologiích. Indra - hinduistický bůh hromu a války, používá duhu ke střelbě šípů jako blesku - k zabití Asura Vrta - prvotního démonického hada.
  • Při stvoření národa Navajo se klenou dvě duhy v páru jako krokve na zenitu a proto je svět tak malý, jelikož hlava a pata duhy se téměř dotýká hlav a nohou mužů.
  • V čínském bájesloví jsou Hsienpo a Yingt'ai osudem stíhaní milenci, kteří musí čekat o samotě, dokud se neobjeví duha. Hsienpo je v duze znázorněna červeně a Yingt'ai je barva modrá.
  • Sumu v Hondurasu a Nikaragui odkazuje na duhu jako na walasa aniwe - ďábel je rozmrzelý. Tito lidé schovávají své děti, aby duhu neviděly, nebo na ni neukazovaly.
  • Fang v africkém Gabonu vnímají duhu v náboženství jako "transcendentální zážitek, když dorazí doprostřed duhy, protože tam je vidět i celý kruh duhy a země, což signalizuje úspěch jejich vize". Fang také zakazuje dětem se dívat na duhu.
  • Buddhisté věří, že duha je "nejvyšší možné dosažitelné, než se dosáhne Nirvány, kde zanikají individuální touhy a vědomí".
  • Karenové (oblast Barma) považují duhu za malovaného a nebezpečného démona, který jí děti.
  • Mýtus Izanami a Izanagi jsou muž a žena - tvůrci světa v japonské mytologii, "spustili z nebe plovoucí most na zemi, aby vytvořili z oceánu chaosu půdu". V mnoha textech je tento most známý jako duha.
  • V době starodávného Japonska byla duha často vnímána jako předzvěst neštěstí, protože představuje hada.
  • V jižním Gabonu věří, že předkové člověka sestoupili na zemi po duze.
  • Šamani sibiřských Burjatů mluví prostřednictvím duhy o stoupání k nebeskému duchovnímu světu.
  • V bulharské legendě se říká, že když člověk přijde pod duhu, změní pohlaví: pokud je muž, musí začít myslet jako žena, a je-li žena, musí začít myslet jako muž. Bulhaři také říkají "svítí-li slunce a prší, medvěd se žení" (hrubě přeložená původní poezie).
  • Irská legenda tvrdí, že se na konci duhy nachází "hrnec zlata", čeká na šťastného člověka, který ho najde. Tento poklad však střeží leprikón.
  • Estonský Duhový had, stejně jako Ngalyod, nasává vodu a plive ji pak jako déšť. Na hadím těle má hlavu vola.


3.8.2023 Usuší, na východní straně v cca 19:15 při mírném dešti a západu slunce byla dvojitá duha s viditelným temným Alexandrovým pásem.

14.8.2022 na Usuší byla duha 

4.7.2022 Netradiční atmosférický jev se na konci června podařilo zachytit čínskému fotografovi jménem Kao Š'-fan. Nad městem Chej-che na severovýchodě země se objevila vzácná bílá duha. Na rozdíl od klasické duhy se bílá duha tvoří nikoli za deště ale za mlhy. I proto se v angličtině nazývá rovněž fogbow. Důvodem, proč je mlha bílá, je rozměr částic, ve kterých se rozkládá světlo. Oproti dešťovým kapkám jsou částice, které tvoří mlhu, podstatně menší. Většinou nepřekračují průměr 0,05 milimetru. Kapky, které rozkládají světlo, jsou tak malé, že i když se světlo odráží od vodních částic k pozorovateli, dominantním efektem se stává proces difrakce světla. Ten rozšiřuje paprsek světla, což rozmazává barvy, které jinak pozorujeme u duhy. Díky tomu můžeme vidět duhu stvořenou v mlze jako přízračně bílou nebo s velmi bledými barvami a lehce narudlými okraji. Bílá duha je rovněž díky difrakci podstatně širší.

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/v-cine-se-objevila-vzacna-bila-duha-40402081#

4.5.2022 Usuší, na východní straně v cca 19:40 při mírném dešti a západu slunce byla dvojitá duha s viditelným temným Alexandrovým pásem. 

17.2.2022 Usuší v 8:30 na západní straně.

19.10.2021 Slunce za jasného počasí pře 18:00 Usuší

12.9.2021 na Usuší jsem viděl duhu.

Pohled z Deblína na Tišnov 30.8.2021, viděl jsem duhu.

27.8.2021 na Usuší byla duha.

Usuší 6. a 8. 8.2021, vždy v podvečer ve stejnou dobu.

  • Duha je energie (přírodní bytost), která nabíjí a harmonizuje krajinu, je to součást Přírody (Petr Pelc) 
  • Také dešťová voda, sbíraná, když je duha, prý léčí všechny nemoci. 

Dvojitá duha

  • Podle některých zdrojů, tato duha znamená odchod vysoce postaveného duchovního člověka.

Kuřim 23.5.2021 19:40, dvojitá duha s temným Alexandrovým pásem

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.