Facebook, META

Společnost Facebook provozující stejnojmennou sociální síť byla založena v roce 2004 čtveřicí vysokoškolských studentů. Postupem času původně úzce specializovaná služba díky narůstající popularitě přerostla v novodobý internetový fenomén. Na jaře 18.5.2012 Facebook v rámci v IPO (primární úpis akcií) nabídl veřejnosti své akcie. Vstup Facebooku na trh se stal jedním z historicky největších akciových úpisů.  

(Instagram koupil Facebook v roce 2012 a WhatsApp v roce 2014), dohromady celá integrovaná síť obnáší přes 2,7 miliardy lidí, kteří aspoň jednu ze služeb používají každý měsíc. Sama Zuckerbergova firma uvádí, že Facebook, jeho Messenger, WhatsApp a Instagram denně využije 2,1 miliardy lidí.

  • Firma patří mezi TOP 10 světových firem.
  • Ke konci roku 2013 měl Facebook 1,23 miliardy aktivních uživatelů, z nichž 556 miliónu přistupuje k sociální síti prostřednictvím svých chytrých mobilních telefonů či tabletů 
  • V samotné České republice využívá Facebook přes 5,5 milionů uživatelů, uvádějí poslední odhady. Globálně číslo přesahuje 2,8 miliardy lidí, tedy přes jednu třetinu z celosvětové populace (18.4.2021). 
  • Na Facebook Marka Zuckerberga zamíří každý měsíc 2,8 miliardy uživatelů, a když započítáme i jeho přidružené aplikace jako Instagram, WhatsApp či Messenger, dostaneme se dokonce ke 3,5 miliardy uživatelů. To znamená, že v digitální krajině Marka Zuckerberga nějakým způsobem působí bezmála polovina pozemské populace (4.11.2021). 
  • Např. za čtvrtý kvartál roku 2020 činily jeho příjmy z reklamy 27,2 miliardy dolarů a tvořily 96,8 procenta veškerých příjmů Facebooku. 
  • Do roku 2026 chce realizovat metavesmír.

Podle finančních údajů měl Facebook k 31. září 2015 11 996 zaměstnanců a 15,8 miliard USD v hotovosti nebo ekvivalentech hotovosti. 

  • Cambridge Analytica, pokuta 5 miliard USD.

  • "Představa, že budeme mít jednoho člověka rozhodujícího o algoritmech pro šifrovanou komunikaci 2,7 miliardy lidí, je děsivá, říká prof. Galloway.

Virtuální sdílený prostor 

"Laboratoř reality" (Facebook Reality Labs), která se zabývá technologiemi, jako je rozšířená nebo virtuální realita, pracuje na tom, aby uživatele proměnila v hologramy, jež mohou chodit městem, účastnit se pracovních mítinků či se potkávat s ostatními a trávit s nimi čas v realistickém prostředí.  

  • Vytvoření sdílených 3D virtuálních map, které by odrážely to, jak vypadá opravdový svět. Pomocí speciálních brýlí rozšířené reality chce Facebook umožnit "digitální teleportaci", lidé by se tak mohli ocitnout kdekoliv na světě.  
  • Mapy by navíc měly zobrazovat místa ve skutečném čase. K vytváření "živých map" Facebook využívá strojové vidění, lokalizaci a technologie 3D modelování. 
  • Místo lidí by se ve virtuálním světě potkávaly opravdu realistické hologramy uživatelů. Možnost díky technologiím sdílet stejný prostor s ostatními lidmi, kteří jsou třeba i na druhém konci světa, Facebook nazývá "společenskou přítomností".  
  • Lidé by skrze hologramy mohli sdílet své nápady i emoce. Posloužily by jim k tomu technologie, které dokážou věrně napodobit výraz tváře, gesta i hlas.  
  • Už dříve v tomto roce Facebook představil kodekové avatary (kodek je zařízení či program, který dokáže přenášet datový proud, jako je stream, nebo signál). Senzory umí nahrát obličejové výrazy a hlas a v reálném čase je převést do audiovizuální podoby. 
  • Avataři díky tomu vypadají jako velmi realistické hlavy živých lidí a dokážou reagovat v reálném čase. Přes brýle virtuální reality spolu pak mohou dva lidé komunikovat a vidět i věrné pohyby úst nebo očí.  
  • Facebook chce nyní představit celotělové avatary, nejen mluvící hlavy. Společnost si je ale vědoma toho, že od uživatelského užívání takových technologií je ještě velmi daleko. V budoucnosti by technologie navíc měla fungovat tak, že by lidé mohli realistické avatary vytvářet jen pomocí kamery na chytrých telefonech a sluchátek. Brýle by pak také měly být lehkým celodenně nositelným zařízením. více
  • Facebook spouští svou seznamovací službu Facebook Dating., bude v 32 evropských zemích včetně České republiky (22.10.2020).

Facebook, zprávy z tisku:

5.3.2024 Uživatelé Facebooku, Instagramu či Messengeru mají problém odeslat zprávy či si prohlížet fotky a videa. Ani jedna ze zmíněných služeb společnosti Meta nefunguje. Nejde o lokální problém, výpadky hlásí uživatelé z celého světa.

Podle serveru Down Detector, na kterém lidé mohou hlásit výpadky, prudce roste počet lidí, kteří se nemohou na své sociální sítě a aplikace připojit. Jen u Facebooku tento problém hlásí více než 460 tisíc lidí, u Messengeru více než 10 tisíc a Instagramu přes 71 tisíc.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-meta-se-potyka-s-problemy-nefunguji-facebook-messenger-ani-instagram-247161#

2.2.2024 Nárůst (o cca 20%) společnosti Meta o 197 miliard dolarů je největší v historii akciového trhu.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-02-02/meta-s-meta-200-billion-surge-is-biggest-in-stock-market-history

2.2.2024 Historická obchodní relace pro akcie Meta Platforms. Poslední obchodní seanci tohoto týdne na Wall Street dominovala reakce na čtvrtletní výsledky společnosti Meta Platforms (META.US), které vynesly akcie společnosti o více než 23 % výše. Výrazný růst příjmů z reklamy, silnější než očekávaný růst počtu nových uživatelů a zvýšený program zpětného odkupu akcií zvedly akcie společnosti jasně nad historické maximum. Společnost navíc poprvé v historii oznámila dividendu, optimisticky se vyjádřila o podmínkách podnikání v roce 2024 a oznámila významné investice do umělé inteligence. V prvním čtvrtletí roku 2024 se očekává růst tržeb společnosti o 20-30 %! Ze statistického pohledu na průměr posledních 4 let se dnešní dynamika ceny akcií Meta Platforms blíží 7 standardním odchylkám!

https://www.kurzy.cz/zpravy/756886-historicka-obchodni-relace-pro-akcie-meta-platforms/

2.2.2024 Společnost Meta Platforms ve čtvrtém čtvrtletí meziročně ztrojnásobila čistý zisk na více než 14 miliard dolarů. Majitel sociálních sítí Facebook, Instagram a Threads či komunikační služby WhatsApp zároveň oznámil, že poprvé ve své historii vyplatí akcionářům dividendu. Ta za čtvrtletí dosáhne výše 50 centů na akcii. Tržby společnosti se meziročně zvýšily o 25 procent na 40,1 miliardy dolarů. V celém loňském roce Meta zvýšila čistý zisk o 69 procent na 39,1 miliardy dolarů.

https://www.e15.cz/byznys/ranni-check-meta-poprve-vyplati-dividendu-trzby-applu-zastavily-propad-1413363?

31.1.2024 V neděli 4. února uplyne dvacet let od doby, kdy mladý student Harvardovy univerzity Mark Zuckerberg založil ve svém pokoji s pár spolužáky The Facebook. Během dvou let ho stihl rozšířit na další americké i evropské školy a od září 2006 se pak mohl k sociální síti připojit kdokoli starší 13 let. Dnes má v Česku 6,4 milionu uživatelů, v EU přes čtvrt miliardy a celosvětově přes tři miliardy. Kulatiny jsou dobrá doba, kdy zhodnotit, co nám Facebook dal a vzal.

https://www.e15.cz/nazory-a-analyzy/dvacet-let-s-facebookem-zuckerberg-zmenil-zpusob-jak-ziskavame-informace-1413287?

28.12.2023 Americký miliardář, zakladatel a šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg si údajně staví na Havajských ostrovech gigantickou usedlost, jejíž součástí bude také rozlehlý podzemní bunkr. Vše běží v nejpřísnějším utajení. Staveniště je velmi rozlehlé – čítá 1400 akrů (1 akr se rovná 0,404685 hektaru) = cca 583 ha. Projekt počítá s výstavbou několika budov se 30 ložnicemi a koupelnami. Uprostřed mají stát dvě vily s několika výtahy, kancelářemi, konferenčními místnostmi a velkou kuchyní. Obě vily bude spojovat podzemní tunel, který současně povede do zmíněného bunkru o rozloze pěti tisíc čtverečních stop. Vstup do bunkru bude přes dveře odolné proti výbuchu. Obří místnost má mít ale i tajný únikový východ. Pro hosty budou k dispozici dřevěné domky navzájem propojené lanovými můstky. Plány počítají s vlastním vodním zdrojem, systémem čerpadel, vlastním zdrojem energie, se zásobami potravin, ale i se zemědělským pozemkem včetně chovu dobytka. Vznikající areál je tak rozsáhlý, že do značné míry změnil život na celém ostrově: najednou se všude pohybuje hodně lidí a na silnicích jezdí více aut. Celkové náklady na nákup pozemků a stavební práce se mají vyšplhat na nejméně 270 milionů dolarů (více než šest mld. Kč).

https://www.wired.com/story/mark-zuckerberg-inside-hawaii-compound/

https://www.novinky.cz/clanek/muzi-zuckerberg-si-na-havaji-stavi-obri-usedlost-s-podzemnim-bunkrem-40455542#

16.12.2023 Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a šéf konglomerátu Meta, pod který tato sociální síť spadá, se na svých pozemcích na havajském ostrově Kauai pustil do výstavby rozsáhlého podzemního komplexu. "Zuckerbunkr", jak projektu přezdívají některá americká média, má mít rozlohu zhruba 500 m² a bude součástí rozsáhlejšího areálu, na kterém americký multimiliardář buduje více jak tucet dalších staveb.

  • Zuckerberg začal na ostrově skupovat pozemky již v roce 2014 a od té doby se jeho tamní hájemství rozrostlo až na 1400 akrů (. Na nich má nyní v úmyslu vystavět dvě sídla s celkem třiceti ložnicemi, řadu menších příbytků pro hosty i několik domků posazených v korunách stromů a spojených systémem lanových mostů. Celková hodnota komplexu pojmenovaném Koolau Ranch se odhaduje na 270 miliónů dolarů.
  • Podzemní kryt je osazený výbuchuvzdornými dveřmi a únikovými poklopy. Někteří místní obyvatelé dokonce spekulují, že Zuckerberg se na ostrově připravuje na apokalypsu. Součástí je například masivní nádrž na vodu a vlastní energetická infrastruktura, přičemž rozsáhlé pozemky by měly dokázat zajistit i potravinovou soběstačnost.
  • https://echo24.cz/a/HHdey/zpravy-svet-sef-facebooku-se-chysta-na-konec-sveta-na-havaji-stavi-masivni-komplex?

26.9.2023 Sociální síti Threads pro zasílání krátkých zpráv v reálném čase, která patří do skupiny Meta Platforms, se nedaří přilákat nové uživatele tak, jak to dokázala při svém úspěšném červencovém debutu. Platforma Threads měla ambice stát se konkurentem sítě X, podle počtu uživatelů ve Spojených státech se však zařadila na konec žebříčku nejoblíbenějších platforem sociálních sítí. Méně uživatelů má pouze Tumblr. Uvedl to server televize CNBC, který se odvolává na prognózu analytické firmy Insider Intelligence (ČTK) 

6.9.2023 Americká internetová společnost Meta Platforms přestane ještě tento rok v Británii, Francii a Německu používat svou funkci Facebook News. Společnost o tom dnes informovala na svém blogu. Speciální záložka Facebook News zobrazuje zpravodajské články. Po zavedení změny v prosinci si uživatelé budou moci dál prohlížet odkazy na zpravodajské články a evropští vydavatelé zpráv budou mít přístup ke svým účtům a stránkám, uvedla Meta. Facebook však už nebude uzavírat nové dohody pro zpravodajský obsah pro platformu Facebook News (ČTK)

25.8.2023 Americká internetová společnost Meta Platforms uvede na trh model umělé inteligence (AI), který je určený pro psaní počítačových kódů. Firma o tom dnes informovala na svém webu. Nástroj Code Llama bude k dispozici zdarma. Kód dokáže generovat na základě textových pokynů uživatele. Lze jej použít na automatické doplňování kódu a opravování chyb (ČTK)

6.7.2023 Meta, která vlastní Facebook nebo Instagram, v noci ze středy na čtvrtek spustila novou síť Threads. Ta má konkurovat sociální síti Twitter. Threads, jak vizuálně tak funkčně, velmi připomíná Twitter. Nicméně, uživatelé mají možnost psát delší zprávy, až do maximální délky 500 znaků, ve srovnání s 280 znaky, které Twitter nabízí většině uživatelů. Video příspěvky na nové platformě mohou dosáhnout až pěti minut.

  • Přístup do Threads je možný prostřednictvím Instagramu, což je podle deníku Wall Street Journal (WSJ) "strategický tah, který by mohl aplikaci ještě více zpopularizovat". Instagram má každý měsíc více než dvě miliardy aktivních uživatelů, naopak Twitter jen kolem 364 milionů.
  • https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/meta-spustila-threads-nahradnik-twitteru-ma-ale-problemy-v-eu-sbira-moc-osobnich-udaju-1399237?

10.6.2023 Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg uvedl, že "vědecký establishment" požádal sociální síť Facebook, aby cenzurovala příspěvky o covidu-19, které se nakonec ukázaly jako "pravdivé nebo sporné". Zuckerberg to řekl ve čtvrteční epizodě podcastu Lex Fridman Podcast, na který upozornil zpravodajský server Fox News. V podcastu se mimo cenzury během covidu mluvilo také o metaversu nebo o duševním zdraví ve spojení se sociálními sítěmi.

  • Vezměte si některé věci kolem covidu na začátku pandemie, kdy byl opravdu strach o zdraví lidí. Nebyl ale čas plně ověřit řadu vědeckých předpokladů a bohužel si myslím, že mnoho establishmentu v této věci tak trochu pochybovalo o řadě faktů," řekl zakladatel Facebooku.
  • V rozhovoru dále poznamenal, že ho tento "vědecký establishment" povzbuzoval k prosazování "pochybných faktů" a že žádal o "cenzuru spousty věcí, které se zpětně ukázaly jako sporné nebo pravdivé".
  • https://echo24.cz/a/HWJWa/zpravy-svet-zuckerberg-priznat-cenzura-pravdy-behem-koronavirus?

22.5.2023 Americká společnost Meta Platforms dostala v Evropské unii pokutu 1,2 miliardy eur (více než 28 miliard Kč) za odesílání informací o uživatelích do Spojených států prostřednictvím své sociální sítě Facebook, a to v rozporu s pravidly EU pro ochranu osobních údajů. Je to nejvyšší pokuta, jaká kdy byla v unii za podobné prohřešky uložena. Podle médií to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU (ČTK)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5453179/meta-dostala-v-eu-rekordni-pokutu-12-miliardy-eur-kvuli-ochrane-osobnich-dat.html

14.3.2023 Americká internetová společnost Meta Platforms, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, propustí dalších 10.000 pracovníků. Ve sdělení zaměstnancům to dnes uvedl generální ředitel Mark Zuckerberg. Meta je tak první velkou technologickou firmou ve Spojených státech, která oznámila druhé kolo hromadného propouštění (ČTK)

21.2.2023 Americká internetová společnost Facebook v Británii dočasně odvrátila hromadnou žalobu podanou jménem asi 45 milionů uživatelů a odškodné až tři miliardy liber (80,2 miliardy Kč). Firma podle žaloby zneužívá dominantního postavení na trhu, aby mohla profitovat ze získaných osobních údajů. Soud v Londýně dal podle agentury Reuters právním zástupcům žalobce půl roku na to, aby se znovu pokusili ztráty uživatelů dokázat (ČTK)

20.2.2023 Meta Platforms začne testovat placenou službu, která uživatelům umožní nechat si u svých účtů ověřit totožnost. Pro sociální sítě Facebook a Instagram dohromady bude podle agentury Reuters stát od 11,99 dolarů (266 Kč) měsíčně. V příštím týdnu začne služba fungovat v Austrálii a na Novém Zélandu (ČTK)

31.1.2023 Americká internetová společnost Facebook požádala britský soud, aby zablokoval hromadnou žalobu, která po firmě požaduje odškodné až tři miliardy liber (přes 80 miliard Kč). Žaloba podaná jménem zhruba 45 milionů britských uživatelů sociální sítě Facebook tvrdí, že firma zneužívala svého dominantního postavení na trhu ke zpeněžování osobních údajů uživatelů, informovala dnes agentura Reuters (ČTK)

11.1.2023 Více než půl desetiletí vládly společnosti Alphabet a Meta Platforms trhu digitální reklamy, který financuje moderní internet. Rok co rok získávaly více než polovinu všech dolarů za online reklamu. A to až do té míry, že se konkurenti a regulátoři obávali, že není žádný reálný způsob, jak je zlomit. Letos čekají toto duo jedny z dosud největších výzev a k tomu budou čelit konkurenci, která je tvrdší a lépe financovaná, než tomu bylo za deset let. Alphabet a Meta se stále snaží vzpamatovat ze změny zásad ochrany osobních údajů ze strany společnosti Apple, která ochromila účinnost jejich reklam na telefonech iPhone. Tato změna přišla v době, kdy hlavní konkurenti jako Amazon.com, Apple, Netflix, TikTok a Walmart lákají inzerenty rychleji než kdy dříve. Mezitím ekonomika nutí obchodníky šetřit, takže se tito impozantní rivalové přetahují o hromadu peněz, která nebude růst navždy.

  • Podíl Mety a Alphabetu na příjmech z digitální reklamy v USA, tj. na největším trhu, byl v loňském roce méně než poloviční, což se stalo poprvé minimálně od roku 2015. Meta zaznamenala v prvních dvou čtvrtletích roku 2022 pokles příjmů a tržby společnosti Alphabet nedosáhly na odhady analytiků už tři čtvrtletí v řadě, což je nejdelší úsek negativních překvapení od roku 2015. A pravděpodobně i v roce 2023 budou dále ztrácet půdu pod nohama.
  • Oba vybudovaly svá impéria shromažďováním uživatelských dat a jejich použití k cílení a personalizaci reklam, čímž změnili online marketingovou rovnici. Meta dále expandovala akvizicí Instagramu a WhatsAppu, čímž vytvořila reklamní byznys, který podpořil vzestup stovek značek přímo pro spotřebitele. A vyhledávání Google poskytlo marketérům způsob, jak představit své produkty lidem právě v okamžiku, kdy nejvíce inklinují ke stisknutí tlačítka "koupit".
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5292081/google-a-meta-ztraceji-kontrolu-nad-trhem-s-digitalni-reklamou.html 

4.1.2023 Irský úřad pro ochranu osobních údajů (DPC) vyměřil americké společnosti Meta dvě pokuty v celkové výši 390 milionů eur (9,4 miliardy Kč). Její dceřiné společnosti Facebook a Instagram se podle něj provinily proti evropským pravidlům zacházení s osobními daty (GDPR). Obě podle úřadu musejí přehodnotit, jak v Evropské unii provozují reklamu založenou na osobních údajích. Úřad firmě také zakázal, aby nutila evropské uživatele souhlasit s personalizovanými reklamami na základě jejich on-line aktivity, informovala dnes agentura Reuters. Podle agentury AP rozhodnutí může otřást obchodním modelem Mety, který je na reklamě zacílené podle aktivity uživatelů na internetu postaven. Meta už oznámila, že se proti oběma pokutám odvolá.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5284752/irsky-urad-vymeril-mete-pokutu-390-milionu-eur-za-nakladani-s-osobnimi-daty.html

23.12.2022 Americká internetová společnost Meta Platforms se dohodla, že zaplatí 725 milionů dolarů (zhruba 16,5 miliardy Kč) za urovnání hromadné žaloby, podle které umožňovala přístup k osobním údajům uživatelů třetím stranám, včetně výzkumné firmy Cambridge Analytica. Informovala o tom agentura Reuters. Meta je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp. Společnost Cambridge Analytica v roce 2016 pomáhala při volební kampani bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V roce 2018 se firma v důsledku skandálu kolem údajů uživatelů sítě Facebook rozhodla ukončit činnost.

Společnost Facebook se v roce 2019 dohodla, že zaplatí pět miliard dolarů, aby ukončila vyšetřování svých praktik v oblasti ochrany soukromí uživatelů ze strany americké federální obchodní komise (FTC). Zaplatila také 100 milionů dolarů za urovnaní obvinění ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), podle kterého poskytovala investorům zavádějící informace ohledně zneužívání osobních údajů uživatelů. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5274880/meta-zaplati-725-milionu-usd-kvuli-zalobe-spojene-s-kauzou-cambridge-analytica.html

14.12.2022 Americká společnost Meta Platforms, která vlastní sociální sítě Instagram a Facebook, čelí žalobě u keňského soudu za podněcování násilí v Etiopii. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Na soud se obrátil spolu se dvěma neziskovými organizacemi etiopský vědec Abrham Meareg, jehož otec byl zastřelen minulý listopad na základě informací, které o něm byly zveřejněny ve facebookovém příspěvku (ČTK)

6.12.2022 Americké internetové společnosti Meta hrozí nová vysoká pokuta od unijních úřadů. Podle agentury AFP to vyplývá z dnešních tří závazných rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS). Asociace na ochranu soukromí Noyb, která za třemi stížnostmi stojí, firmu obviňuje z obcházení evropských předpisů (ČTK)

6.12.2022 Americká internetová společnost Meta Platforms pohrozila, že pokud ve Spojených státech projde nový mediální zákon posilující vyjednávací schopnost zpravodajských organizací, mohla by ze své platformy v USA odstranit kanál zpravodajských příspěvků. V pondělí o tom informovaly tiskové agentury. Meta je vlastníkem sociální sítě Facebook a dalších projektů (ČTK)

26.11.2022 Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo americkou technologickou společnost Meta Platforms na seznam extremistických organizací, napsala dnes agentura TASS. Meta je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp. Už letos v březnu ruský soud označil firmu Meta za extremistickou organizaci a zakázal provoz sociálních sítí Facebook a Instagram v Rusku. Meta se proti verdiktu odvolala, v červnu však soud její odvolání zamítl.

  •  Meta je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5239243/rusko-zaradilo-meta-platforms-mezi-extremisticke-organizace.html

27.10.2022 Akcie společnosti Meta klesly po otevření Wall Street o 25 % na nejnižší hodnoty od roku 2016. Aktuálně -23 %.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5202883/vysledky-meta-cashflow-obetovan-na-oltar-virtualni-reality.html

25.10.2022 Uživatelé po celém světě hlásí výpadek služeb komunikační aplikace WhatsApp. Mateřská společnost Meta Platforms uvedla, že o výpadku ví a že se snaží služby co nejrychleji zprovoznit. Důvody výpadku ani jeho rozsah nesdělila. Problém se týká i lidí v České republice, potíže hlásí uživatelé i v jiných evropských zemích a dále v Asii nebo v Jihoafrické republice, uvedla agentura Reuters (Reuters).

  • Komunikátor, který vlastní společnost Meta Platforms, nefungoval v desktopové verzi a výpadky hlásila i aplikace pro Android a iOs. Problémy měla služba od dnešní deváté hodiny. Teď postupně obnovují provoz. Platforma až dvě hodiny nefungovala uživatelům v Asii, Africe či Evropě, včetně České republiky.
  • https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/aplikace-whatsapp-bojovala-s-vypadkem-sluzby-postupne-obnovuje-1394169?

18.10.2022 Americká společnost Meta Platforms, která je mimo jiné majitelem sociální sítě Facebook, musí prodat firmu Giphy provozující stejnojmennou platformu pro animované obrázky. Oznámil to dnes britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA), který tak potvrdil své dřívější rozhodnutí, proti němuž se Meta původně odvolala. Rozhodnutí je konečné (ČTK)

17.10.2022 Meta Platforms nedosáhla na svůj cíl u svého vlajkového produktu pro metaversum "Horizon Worlds", podle interních dokumentů, které viděl list Wall Street Journal. Produkt má méně než 200 000 aktivních uživatelů měsíčně ve srovnání se sníženým cílem 280 000 do konce roku (CNBC) 

11.10.2022 Ruský úřad Rosfinmonitoring, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu, zařadil americkou technologickou společnost Meta Platforms na svůj seznam teroristů a extremistů. Informovala o tom dnes ruská zpravodajská agentura Interfax (ČTK)

30.9.2022 CEO Meta Platforms Mark Zuckerberg předestřel vůbec poprvé od založení Facebooku plány na reorganizaci týmů a snížení počtu zaměstnanců. Cílem je snížit náklady. Meta bude v roce 2023 pravděpodobně menší, řekl (Bloomberg)

14.9.2022 Jižní Korea pokutovala firmy Google ze skupiny Alphabet a Meta Platforms, majitele sociální sítě Facebook, kvůli porušení zákona o ochraně osobních údajů. Google zaplatí pokutu 69,2 miliardy wonů a Meta 30,8 miliardy wonů. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení jihokorejské Komise pro ochranu osobních údajů (ČTK) 

27.8.2022 Americká internetová společnost Meta Platforms uzavřela předběžnou dohodu o urovnání žaloby, která viní její sociální síť Facebook z nezákonného sdílení údajů uživatelů s výzkumnou firmou Cambridge Analytica. Informovaly o tom agentury Bloomberg a Reuters. Podmínky dohody nicméně nebyly zveřejněny.

Společnost Cambridge Analytica v roce 2016 pomáhala při volební kampani bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V roce 2018 se firma v důsledku skandálu kolem údajů uživatelů sítě Facebook rozhodla ukončit činnost. 

https://www.e15.cz/byznys/facebook-se-dohodl-na-urovnani-zaloby-kauzy-cambridge-analytica-hrozila-obri-pokuta-1392669?

12.6.2022 Facebook je jednička na trhu virtuální reality díky tomu, že dotuje prodej bezdrátových headsetů Oculus Quest, ale tlak Applu i Googlu vede i Facebook k vývoji brýlí, které budou ukazovat informace na pozadí reálného světa.

Na trh by se měly dostat do dvou let, ale první generaci chtěl Facebook původně prodávat vývojářům, podobně jako Microsoft svoje Hololens. Vypadá to však, že místo toho firma raději bude brýle vybraným vývojářům půjčovat nebo dávat. Tím se chce vyhnout kritice obvyklé u prvních generací zcela nových produktů. S brýlemi pro rozšířenou realitu se už ztrapnil start-up Magic Leap, který ani zdaleka nedokázal naplnit představy, jež v potenciálních zákaznících sám vyvolal.

https://tech.hn.cz/c1-67081170-tyden-v-technologiich-otazniky-nad-teslou-a-virtualnimi-ridici-a-produktova-cistka-ve-facebooku

28.4.2022 Zisk společnosti Meta Platforms, která je majitelem sociální sítě Facebook, v prvním čtvrtletí klesl o 21 procent na 7,5 miliardy dolarů (174,2 miliardy korun), informoval podnik ve výsledcích hospodaření. Firma překonala odhady analytiků a její akcie posilují. Zisk na akcii činil 2,72 dolaru. Tržby společnosti vzrostly o sedm procent na 27,9 miliardy dolarů. Analytici dotazovaní společností FactSet v průměru očekávali zisk 2,56 dolarů na akcii a tržby 28,3 miliardy dolarů.

Počet aktivních denních uživatelů, což je klíčový ukazatel pro inzerenty, činil 1,96 miliardy. Byl tedy o něco málo vyšší než odhad společnosti Refinitiv, která jich čekala 1,95 miliardy. Počet aktivních měsíčních uživatelů dosáhl 2,94 miliardy, což je o 30 milionů méně, než odhadovali odborníci.

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/zisk-i-pocet-uzivatelu-facebooku-prekonal-ocekavani-akcie-posiluji-1389616?

12.4.2022 Podle Marka Zuckerberga Meta testuje nové nástroje, které tvůrcům umožňují prodávat virtuální aktiva a zážitky ve světech na platformě Horizon Worlds. "Možnost prodávat virtuální předměty a mít přístup k věcem uvnitř těchto světů je nová část rovnice elektronického obchodování," řekl Zuckerberg (CNBC)

7.4.2022 Americká společnost Meta vyvíjí virtuální mince neboli tokeny zvané Zuck bucks. Prodejem těchto tokenů by si měla společnost zajistit nový zdroj příjmů a zároveň snížit svou závislost na příjmech z reklam v budoucím metaverzu.

  • Tokeny Zuck bucks, jak je zatím nazývají zaměstnanci společnosti Meta, by měly primárně sloužit uživatelům Facebooku a Instagramu. Ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg doufá, že platební tokeny sníží finanční závislost sociálních sítí, jako je právě Facebook a Instagram, na reklamách, jejichž popularita v poslední době klesá. Kromě tokenu se však Meta chystá přinést na obě sociální sítě i NFT. Do půlky května plánuje spustit zkušební program, v němž bude možné NFT vytvářet, zveřejňovat a sdílet na Facebooku.
  • Důvodem vytvoření takových tokenů ale není jen omezení závislosti na reklamě. Tokeny Zuck bucks by měly být také součástí řady virtuálních produktů, mezi něž budou patřit i další druhy digitálních tokenů, a mají diverzifikovat a oživit uživatelskou základnu. Ta se totiž v poslední době stále více obrací k novějším konkurentům, jako je například čínská sociální síť TikTok. Kromě toho by údajně mohly vzniknout takzvané creator coiny, se kterými by operovali influenceři na Instagramu. 
  • https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/zuckerberg-chce-opet-dobyt-kryptosvet-spolecnost-meta-ted-vyviji-vlastni-tokeny-1389131?

21.3.2022 Ruský soud dnes v zemi zakázal sociální sítě Facebook a Instagram. Americkou společnost Meta Platforms, pod kterou tyto sítě spadají, pak soud za toleranci násilí označil za extremistickou (ČTK)

18.3.2022 Australský úřad pro hospodářskou soutěž zahájil vyšetřování majitele Facebooku společnosti Meta kvůli údajně podvodným nebo zavádějícím reklamám na kryptoměny. Americké společnosti hrozí finanční a jiné postihy, uvedl zpravodajský web BBC (ČTK)

11.3.2022 Americká společnost Meta dočasně umožní sociálním sítím Facebook a Instagram v některých zemích neblokovat výzvy uživatelů k násilí vůči ruským občanům a zejména vojákům. Změna v politice Meta omezit nenávistné projevy souvisí s ruskou vojenskou operací na Ukrajině, uvedla v pátek agentura Reuters s odkazem na interní e-mail společnosti. Z e-mailů Meta se zdá, že výzvy k násilí proti Rusům jsou povoleny, pokud zpráva výslovně odkazuje na vojenskou operaci na Ukrajině. Změny ve firemní politice se týkají Arménie, Ázerbájdžánu, Maďarska, Gruzie, Lotyšska, Litvy, Polska, Ruska, Rumunska, Slovenska, Ukrajiny a Estonska.

Společnost také podle agentury dočasně neodstraní v Polsku, Rusku a na Ukrajině výzvy k smrti proti prezidentům Ruské federace a Běloruska Vladimiru Putinovi a Alexandru Lukašenkovi.

https://www.reuters.com/world/europe/exclusive-facebook-instagram-temporarily-allow-calls-violence-against-russians-2022-03-10/

https://tass.ru/ekonomika/14034415

4.3.2022 Roskomnadzor se rozhodl zablokovat Facebook v Rusku v reakci na omezení přístupu do ruských médií. Informoval o tom web oddělení. Podle RKN bylo od října 2020 v Rusku zaznamenáno 26 případů diskriminace médií."V posledních dnech má sociální síť omezený přístup k účtům: televizní kanál Zvezda, tisková agentura RIA Novosti, Sputnik, Russia Today, informační zdroje Lenta.ru a Gazeta.ru.

Na konci února Facebook zavedl omezení na 90 dní na stránku RIA Novosti - tisková služba MIA Rossiya Segodnya to označila za flagrantní porušení svobody slova. Kromě toho byly během dne cenzurovány materiály čtyř ruských médií, Zvezda, RIA Novosti, Lenta.ru a Gazeta.ru.

https://ria.ru/20220304/facebook-1776608220.html

27.2.2022 Společnost Google začala bránit ruským médiím financovaným státem, aby získávaly prostředky z reklam umisťovaných na jejich webových stránkách, v aplikacích a na platformě YouTube, uvedla agentura Reuters s odkazem na vyjádření internetové firmy. Rozhodnutí se vztahuje mimo jiné na ruskou televizi RT (Russia Today). K podobnému kroku se po ruské invazi na Ukrajinu v sobotu rozhodla například společnost Meta Platforms, majitel Facebooku (ČTK). 

7.2.2022 Meta pohrozila Evropě. Stáhne Facebook a Instagram pokud nebude moct přenášet data do USA.

  • Proti odesílání dat uživatelů mimo kontinent dlouhodobě brojí evropské regulační orgány. Soudní dvůr Evropské unie již v červenci 2020 označil za neplatnou dohodu EU a Spojených států, podle které mohly firmy předávat osobní údaje evropských uživatelů do Spojených států. 
  • Odesílání dat evropských uživatelů do USA je v rozporu s GDPR, tedy s pravidly pro ochranu osobních údajů. To se pochopitelně netýká pouze společnosti Meta Platforms, ale také dalších firem, které pracují s daty evropských uživatelů mimo náš kontinent.

  • "Pokud nebude přijat nový transatlantický rámec pro přenos dat a nebudeme se moci nadále spoléhat na standardní smluvní doložky nebo na jiné alternativní způsoby přenosu dat z Evropy do Spojených států, pravděpodobně nebudeme schopni nabízet řadu našich nejvýznamnějších produktů a služeb v Evropě, včetně Facebooku a Instagramu.

  • Jasno by o osudu Facebooku a Instagramu v Evropě mělo být během několika měsíců. "Věříme, že konečné rozhodnutí v tomto šetření může být vydáno již v první polovině roku 2022," stojí ve zprávě společnosti Meta Platforms. 

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/meta-pohrozila-evrope-stahne-facebook-a-instagram-pokud-nebude-moct-prenaset-data-do-usa-1387502?

3.2.2022 Tak tohle se opravdu neděje každý den. Konkrétně řečeno, nestalo se to ještě nikdy. Sociální síť Marka Zuckerberga Facebook vůbec poprvé nahlásila mezičtvrtletní pokles počtu uživatelů.

Z jedné miliardy a 930 tisíc každodenních uživatelů se jejich počet ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 smrsknul na 1 miliardu a 929 tisíc uživatelů. Na první pohled žádná tragédie. Nicméně pokud váš brand od roku 2012, kdy vstoupil na burzu, konstantně roste, a stejně tak rostl už od roku 2009, kdy začal počet svých uživatelů vůbec vykazovat, pak se jakákoliv vlnka značící opačnou tendenci rovná výbuchu supernovy.

Trhy na to zareagovaly velice promptně a hodnota akcií mateřské společnosti Facebooku, která se v nedávném období přejmenovala na společnost Meta, vykázala více než dvacetiprocentní pokles. Tohle zachvění na křivce počtu každodenních uživatelů, která doposud připomínala tvarem úhlopříčku hodně širokoúhlé televize, umazalo z tržní hodnoty Mety 200 miliard dolarů.

Nejedná se ovšem o izolovaný incident - zaváhání v hodnotách technologických společností se týká i mnohých souputníků Facebooku. Jmenovitě Twitter, Snap Inc a Pinterest Inc aktuálně přicházejí na svých tržních zhodnoceních dohromady přibližně o 15 miliard dolarů.

https://forbes.cz/facebook-ma-poprve-ve-sve-historii-mene-uzivatelu-a-umazal-si-200-miliard-dolaru/

1.2.2022 Společnost Silvergate Capital převezme za 182 milionů USD (3,9 miliardy Kč) blockchainovou platební síť a další intelektuální majetek společnosti Diem Association. To je podnik pro digitální měnu podporovaný společností Meta Platforms, dříve Facebook. Diem Association dodala, že prodejem aktiv ukončí svou činnost.

Prodej majetku je vyvrcholením několikaletého boje firmy Diem o přežití. Loni na podzim zažila velký odliv zaměstnanců a přišla o většinu vedení, včetně generálního ředitele Davida Marcuse. Prodej také vyvolává otázku, jak Meta bude řešit obchodování v metaverse, futuristickém digitálním prostředí, které generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg označil za "nástupce mobilního internetu". Vize tohoto světa se liší, mnoho prvních projektů ale zahrnuje transakce s digitálním zbožím a službami pomocí kryptoměn.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/meta-konci-s-prodejem-kryptomen-40385699# 

25.1.2022 Výzkumný tým firmy Meta Platforms Inc., mateřské společnosti sociální sítě Facebook, staví nový superpočítač pro výzkum umělé inteligence. Dokončen má být v polovině letošního roku, oznámila společnost. Meta věří, že její superpočítač bude nejrychlejším provozovaným superpočítačům pro umělou inteligenci (AI) (ČTK)

17.1.2022 Americká technologická společnost Facebook, nově Meta, se v příštích pěti letech chystá nabrat kolem deseti tisíc nových zaměstnanců, kteří se budou podílet na budování alternativní verze internetu nazývaného metaverse. Mezi žádané pozice patří hlavně softwaroví inženýři, které společnost plánuje hledat v západní Evropě, Polsku a v Irsku, a to i v prostředí konkurenčních firem. "Jistě se to dotkne i českých vývojářů, kteří dlouhodobě patří mezi evropskou a světovou špičku v IT oborech," říká Jakub Konečný, šéf personální agentury Bridgewater, která se zaměřuje na nábor pracovníků v IT.

  • Odměna softwarového inženýra ve Francii se může podle údajů webu Glassdoor pohybovat kolem 87 000 eur, tedy částky přes dva miliony korun ročně. Americký zaměstnanec na obdobné pozici by mohl dosáhnout na dva a půl milionu korun a výš. Nábor podle šéfa náborové společnosti ITtalents Tomáše Kolského probíhá prostřednictvím interních náborářů, kteří působí celosvětově. "Pro nábor kromě nástrojů jako LinkedIn používají například stackoverflow.com.
  • https://www.e15.cz/byznys/vyvojarem-metaverza-za-dva-miliony-rocne-facebook-svadi-boj-o-nove-evropske-zamestnance-1386968?

2.12.2021 Společnost Meta, která je provozovatelem facebooku, zablokovala účty na sociální síti odpůrců vakcín proti covidu-19 ve Francii a Itálii, jejichž uživatelé při koordinované kampani vyhrožovali lékařům, novinářům či politikům kvůli jejich podpoře očkování (AFP, čtk)

2.12.2021 Provozovatel internetové sociální sítě Facebook, která je součástí americké společnosti Meta Platforms, ve středu požádal soud, aby zamítl antimonopolní žalobu, kterou na něj podala americká Federální obchodní komise (FTC). Tato žaloba mimo jiné vyzývá soud, aby firmě nařídil prodej dvou velkých divizí (ČTK)

Kromě zamítnutí žaloby Facebook požaduje, aby FTC nesměla žalobu znovu předložit v upravené podobě. Usiluje rovněž o to, aby se na kauze přestala podílet předsedkyně FTC Lina Khanová, a to proto, že firmu kritizoval ještě před nástupem do komise.

Obchodní komise původně zažalovala Facebook ještě za administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Soud však letos v červnu její žalobu odmítl. V srpnu pak FTC podala novou žalobu. Ta nadále zahrnuje obvinění, že Facebook využil převzetí aplikací Instagram a WhatsApp k posílení svého monopolního postavení. Nová žaloba také stále usiluje o soudní opatření, které by mohlo zahrnovat požadavek, aby firma aplikace Instagram a WhatsApp prodala. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4857304/facebook-pozadal-soud-o-zamitnuti-antimonopolni-zaloby-americke-obchodni-komise-hraje-se-o-prodej-instagramu-a-whatsappu.html

17.11.2021 Projekt metaverse, který nedávno představil zakladatel Facebooku Mark Zuckeberg, může být mnohem horší než současné sociální sítě manipulující s naší realitou tím, že filtrují to, co máme, anebo nemáme vidět. Navíc bude stírat rozdíl mezi reálným a virtuálním světem.

"Naše okolí se zaplní lidmi, místy, předměty a činnostmi, které ve skutečnosti neexistují, a přesto nám budou připadat hluboce autentické.

  • Využití rozšířené reality jako nového způsobu propojování lidí má jako svůj cíl i metaverse, jakýsi 3D internet - virtuální prostředí, do něhož můžete vstoupit místo pouhého sledování monitoru.

  • Hlavní roli v metaverse hrají speciální soupravy pro virtuální a rozšířenou realitu - VR a AR brýle, chytré telefony a jiná zařízení, která pracují s těmito technologiemi.

  • Mám obavy z využití rozšířené reality poskytovateli platforem, kteří ovládají internetovou infrastrukturu.

  • Rosenberg na rozšířené realitě nevidí nic špatného, problém je podle něj ale v tom, že s ním přichází Zuckeberg, majitel Facebooku, Instagramu a dalších aplikací pro sociální sítě.

  • Rosenberg se obává, že metaverse bude obsahovat placené filtry, jež mohou zobrazit o lidech ve vašem okolí informace, které oni sami o sobě sdělit nechtějí (zneužitelné informace o sobě uživatelé sociálních sítí často říkají sami, bezstarostně a dobrovolně).

  • Zuckebergova metaverse bude mít schopnost vytěsnit ze života realitu.

  • Pokud se metaverse rozšíří do každého kousku reality, bude "nutné" ji využívat pro i pro komunikaci pracovní, podobně jako si dnes řada lidí založila profil na sociálních sítích pro komunikaci pracovního rázu.

  • Metaverse zkrátka může infiltrovat většinu stránek našeho života a nebude možné snadno odejít.

  • Tato "falešná realita", bude navíc prostoupena takovým filtrem reklam, jaký bude její poskytovatel chtít.

https://nedd.tiscali.cz/v-metaverzu-se-muze-rozpustit-nas-realny-svet-varuje-uznavany-expert-523172?

10.11.2021 Meta ve středu oznámila partnerství s Microsoftem, které zákazníkům umožní zintegrovat sociální sítě Meta Workplace s Microsoft Teams. Tato integrace umožní zákazníkům přístup k obsahu Workplace v rámci aplikace Teams a zároveň mohou uživatelé sledovat videokonference Teams v aplikaci Workplace (CNBC)

10.11.2021 Zhruba tři čtvrtiny dospělých Američanů věří, že sociální síť Facebook škodí společnosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti SSRS pro zpravodajský server CNN. Asi polovina respondentů uvedla, že zná někoho, o kom si myslí, že uvěřil konspiračním teoriím kvůli obsahu sdílenému na facebooku (ČTK)

3.11.2021 Americká sociální síť Facebook vypne systém rozpoznávání obličejů, který automaticky identifikuje uživatele na fotografiích a videích. Současně odstraní informace o obličejích více než jedné miliardy lidí. Jako důvod firma uvedla rostoucí obavy z používání této technologie ve společnosti (ČTK)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4836806/facebook-prestane-rozpoznavat-oblicej-ve-fotkach-a-videich-smaze-data-vice-nez-miliardy-lidi.html<br>

2.11.2021 Facebook se přejmenuje na Meta, fanoušky virtuálních světů označovaných jako metaverzum ale snaha největší sociální sítě nenadchnula. Rebranding Facebooku je pokus, jak dostat co nejvíc ze stále živějšího ruchu kolem konceptu, který Facebook ani nevymyslel, napsala agentura Reuters.

Slovo metaverse se sice stalo technickým buzzwordem roku, virtuální světy ale nejsou nic nového, jejich uživatelé je vytvářejí už celé roky a rychle se zvětšují. Jejich uživatelé se v nich mohou procházet jako avatar, setkávat se s přáteli a hrát hry. Některé z těchto světů stojí na technologii blockchain, takže je v nich možné spekulovat o světových nemovitostech. Díky svým základům na technologii blochchain je navíc prý nelze řídit centrálně. Facebook se "v zásadě snaží postavit něco, co už spousta z nás vytváří roky, přejmenovali se ale tak, jako by jim to patřilo," tvrdí podle Reuters Ryan Kappel, který už více než dva roky pořádá schůzky v různých metaprostředích.

"Myslím si, že Facebook změnil název takto brzy jednoduše proto, aby si co nejdříve obstaral ochrannou známku. Zuckerberg očekává, že metaverza bude během příštího desetiletí používat miliarda lidí. někteří ale argumentují, že celý koncept je buď nereálný, nebo připomíná dystopii. Vlastní zařízení pro virtuální realitu má v současnosti jenom hrstka lidí. Koncept metaverza by musel překonat také některé překážky týkající se ochrany soukromí a - na úrovni individuálního vnímání - určité míry strachu.

Všechny reakce lidí znalých a užívajících koncepty metaverz ale negativní nejsou. Někteří míní, že krok Facebooku by mohl zvýšit povědomí o tomto konceptu a přilákat další podporovatele.

Transformace na graficky náročnější internet by jí ale také hrála do karet. Vyvolat zážitek blízký reálné zkušenosti, takový, kdy by bylo obtížné rozlišit svět virtuální a skutečný svět, by znamenalo obrovské množství dat a počítače, které je dokážou rychle zpracovat. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4834353/metaverza-vznikaji-uz-roky-plan-facebooku-jejich-fanousky-nenadchl-jedna-firma-ale-velke-veci-veri.html  

28.10.2021 Facebook oznámil, že změní svůj název na "Meta" (Bloomberg). 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/spolecnost-facebook-zmeni-jmeno-ma-lepe-odrazet-zvlastni-futuristickou-vizi-179072#

5.10.2021 Po zhruba sedmi hodinách naprostého výpadku začaly sociální sítě Facebook, Instagram a aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp opět fungovat, píše server týdeníku Focus. Kolem úterních 0:45 se začaly zmíněné služby vracet do on-line, po 04:00 společnost Facebook oznámila návrat k běžnému provozu.

Server CNBC připomíná, že se jednalo o nejhorší výpadek Facebooku od roku 2008, kdy se problém táhl celý den. Tehdy jeho služeb ale využívalo jen 80 milionů uživatelů. V současné době je to mnohonásobně více. Ve druhém čtvrtletí letošního roku měla tato největší sociální síť světa 2,9 miliardy měsíčních aktivních uživatelů. Aplikace a sociální sítě společnosti Facebook mají celkově zhruba 3,5 miliardy uživatelů.

  • Výpadek stál majitele Facebooku Marka Zuckerberga sedm miliard dolarů (153 miliard Kč), píše agentura Bloomberg.

  • Firma se domnívá, že během výpadku neunikly údaje uživatelů jejích služeb, informovala agentura Reuters.

  • https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/mega-blackout-skoncil-facebook-instagram-a-whatsapp-zacaly-fungovat-40373868

4.10.2021 Všechny tři aplikace, které vlastní společnost Facebook a které využívají společnou infrastrukturu, přestaly před 18. hodinou zcela fungovat.

Podle webu downdetector.com, který monitoruje webový provoz a aktivitu na internetu, se výpadky objevily u všech aplikací společnosti - Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger.

Výpadek Facebooku tam hlásí desítky tisíc uživatelů, podle agentury Reuters se však výpadek může týkat většího počtu uživatelů. Kromě toho rozsáhlý výpadek postihl i další produkty, které patří do téže skupiny aplikací, například Facebook Workplace.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/aplikace-whatsapp-instagram-a-facebook-postihl-rozsahly-vypadek-176358#

20.8.2021 Facebook zahájil testovací provoz nové aplikace, díky níž mohou uživatelé s pomocí speciálních brýlí pořádat schůzky ve virtuálním prostoru. Produkt nazvaný Horizon Workrooms představil v rozhovoru s televizí CBS šéf Facebooku Marc Zuckerberg, pro nějž se jedná o první krok k uskutečnění konceptu "virtuálního vesmíru" nazývaného metaverse. V něm by mohli lidé v budoucnu například společně navštěvovat kulturní akce nebo nakupovat, podobně jako v běžném světě. (ČTK)

Představená aplikace je podle činitelů Facebooku první ukázkou toho, jak by virtuální internetový svět mohl vypadat. Uživatelé v aplikaci Horizon Workrooms vystupují v podobě takzvaných avatarů, tedy digitálních podobizen, a setkávají se ve virtuálních zasedacích místnostech. Mohou přitom společně psát na jednu tabuli a nahlížet do stejných dokumentů prostřednictvím svých počítačů.
Aplikace je k dispozici uživatelům, kteří si zakoupí brýle na virtuální realitu Quest 2, které se v USA prodávají asi za 300 dolarů (6500 korun), v ČR jsou k mání za cenu kolem 11.000 až 12.000 korun. Do jednoho virtuálního mítinku se může se svými avatary připojit až 16 uživatelů, účastnit se ho může celkem až 50 lidí, přičemž zbylí jsou v něm pouze formou klasické videokonference.
Facebook v červenci oznámil, že vytváří zvláštní tým, který bude navrhovat další aplikace pro virtuální a rozšířenou realitu. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4757928/facebook-predstavil-aplikaci-pro-schuzky-ve-virtualni-realite-a-celi-nove-zalobe.html

6.8.2021 Vysoce postavený činitel americké Federální obchodní komise (FTC) ve čtvrtek kritizoval společnost Facebook za její postup proti akademickému týmu, který se za pomoci automatizovaného sběru dat snažil monitorovat politickou reklamu na její sociální síti. Podle vedoucího oddělení pro ochranu spotřebitelů Samuela Levinea se Facebook při zablokování stránek akademiků neoprávněně odvolával na závazky o ochraně soukromí dojednané s FTC. Také prý pochybil, když o svém postupu úřad neinformoval předem.

31.7.2021 Zakladatel největší sociální sítě Mark Zuckerberg sestavil produktový tým, jehož cílem je vytvoření tzv. metavesmíru. Tento svět virtuální reality, kde bychom budovali naše digitální já, by rád spustil v horizontu několika let.

Poslední roky se nesou v duchu souboje miliardářů o dosažení kosmu. Richard Branson vystoupal v červenci ve svém testovacím letu k hranici vesmíru. Krátce poté se ještě o kus dál podívala raketa New Shepard Jeffa Bezosa. Plány Elona Muska sahají k Marsu. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg dceřinou raketovou firmu nemá, a tak si plán dosažení vesmíru vyložil po svém. Stvoří svůj vlastní.

  • Ambiciózní cíl: transformovat během pěti let mediální impérium Facebook na metavesmír (někdy se metavesmír označuje za ideového následovníka internetového kyberprostoru). Tedy svět digitální reality pro práci, komunikaci i hraní uživatelů, kteří by se do virtuálního světa připojovali s VR headsety, ale i přes počítač nebo telefon.
  • Dnes je chápán metavesmír jako nadstavba internetu, v níž by vznikl zcela nový komplexní svět pro naše digitální já.
  • Abychom dosáhli naší vize metavesmíru, musíme vybudovat spojnice mezi dílčími minisvěty. Tak se zbavíme fyzikálních omezení a budeme se mezi nimi přesouvat stejně snadno, jako se pohybujeme doma z jedné místnosti do druhé.
  • Již dnes můžeme hrát nebo se scházet ve virtuální realitě - vizí je zde však žít. Důležitým rysem je proto vytvoření podmínek i pro socializaci, aby se zde digitální verze uživatelů mohly v reálném čase bavit, pracovat i běžně komunikovat.
  • Facebook již nyní disponuje masivní uživatelskou základnou, která se blíží třem miliardám uživatelů. Kromě toho mu patří i Instagram, raketově rostoucí vizuální síť. Zároveň do mediálního konglomerátu spadají i divize specializující se na vývoj augmentové (AR, jde o propojení virtuálního světa a reálného, pozn. red.) a virtuální (VR) reality.
  • V budoucím metavesmíru by měl Facebook monopol na veškerá pravidla (vyvíjí vlastní technologii), aniž by byl svázán diktátem konkurenční platformy, kterou by využíval.
  • V metavesmíru bude možné sbírat ještě více dat o uživatelích. "Nešlo by jen o to, kam kliknu a co se rozhodnu sdílet, ale i o to, kam se rozhodnu jít, jak stojím, na co se nejdéle dívám, o drobné způsoby, jak fyzicky pohybuji svým tělem a reaguji na určité podněty. Byla by to přímá cesta do našeho podvědomí, a to je pro datového kapitalistu zlato.
  • Očekávejme postupný rozvoj virtuální reality s více a více možnostmi v mezích daných legislativou. Musíme si také počkat na to zásadní: reakci nás, publika.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/virtualni-utopie-nebo-zlaty-dul-sef-facebooku-chce-stvorit-metavesmir-171022#

28.7.2021 Facebook ukončí reklamu cílenou na osoby mladší 18 let. Společnost uvedla, že již nebude umožňovat inzerentům zobrazovat mladším 18 let reklamu na základě jejich zájmů nebo aktivity v jiných aplikacích a na internetových stránkách. (ČTK)

12.7.2021 Evropští obránci spotřebitelů si stěžují na WhatsApp u Evropské komise. Nelíbí se jim způsob, jak komunikační služba uživatele přiměla k přijetí nových pravidel ochrany údajů. Ta jsou podle nich navíc formulována tak vágně, že uživatel nemůže chápat, co vše z nich vyplývá, což by odporovalo evropským zákonům na ochranu spotřebitelů. Ty vyžadují jasnou a transparentní komunikaci. Stížnost na firmu, kterou vlastní sociální síť Facebook, dnes EK a evropské síti orgánů na ochranu spotřebitele podalo sdružení BEUC zastřešující spotřebitelské organizace napříč Evropou.

29.6.2021 Akcie Facebooku v prodlouženém obchodování stouply o více než 4 % a tržní kapitalizace firmy přesáhla 1 bilion USD poté, co soud ve Washingtonu vyhověl žádosti společnosti Facebook a zamítl antimonopolní žaloby, které na něj v prosinci podala Federální obchodní komise (FTC) a skupina amerických států v čele s New Yorkem (Bloomberg).

10.6.2021 Moskevský soud potrestal internetové firmy Facebook pokutou ve výši 17 mil. rublů a Telegram ve výši 10 mil. rublů za to, že neodstranily na výzvu úřadů informace, jejichž šíření v Rusku zakazují zákony. Informovala o tom agentura TASS. Obě technologické firmy již dříve dostaly ze stejného důvodu v Rusku pokuty, stejně jako další internetoví giganti Twitter, Google nebo TikTok

7.6.2021 Po oznámení nejméně 2letého zákazu aktivity pro Donalda Trumpa čelí společnost Facebook kritice nejen bývalého prezidenta USA a jeho republikánských spojenců. Výhrady vůči jejímu postupu vyjadřuje i řada analytiků, ať už je řeč o samotném trestu a podmínkách jeho prodloužení či o reakci Facebooku na obecnější doporučení jeho Dozorčího panelu. Některým komentátorům se postup firmy zdá politicky motivovaný.

18.4.2021 Inzerce na Facebooku je pro fungování malých podniků čím dál více důležitá. Jak se komunikuje s technologickým gigantem z České republiky? Každý má jinou zkušenost, kompletní podporu mají jen největší inzerenti.

"Malí podnikatelé jsou pilíři našich komunit," tvrdil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v loňském květnu. Podle jeho slov Facebook používá celosvětově přes 160 milionů malých a středních podniků, dohromady tvoří 75 procent z celkových 70 miliard dolarů inzertních příjmů. To se sociální síti vyplatilo v loňském roce, kdy velké společnosti jako Starbucks nebo Patagonia přerušily inzerci kvůli výzvám aktivistů z kampaně Stop Hate for Profit.

Během koronavirové krize však důležitost on-line prostředí značně posílila, pro většinu podnikatelů a obchodů byla přítomnost na největší sociální síti světa nutnost. To si vedení Facebooku uvědomuje a snaží se v posledních měsících prezentovat jako partner malých a středních podniků.

V samotné České republice využívá Facebook přes 5,5 milionů uživatelů, uvádějí poslední odhady. Globálně číslo přesahuje 2,8 miliardy lidí, tedy přes jednu třetinu z celosvětové populace. 

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/komunikace-malych-podniku-s-facebookem-spatna-shoduji-se-experti-1379637?<br>

18.4.2021 Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/clanek/na-facebook-se-chysta-hromadna-zaloba-kvuli-uniku-dat-40357369#

4.4.2021 Facebooku před lety unikla osobní data více než 500 milionů uživatelů. Nyní se objevila na internetu a podle expertů je mohou zneužít hackeři. Únik dat se týká i 1,4 milionu Čechů. Jedná se o další příklad možného nedostatečného zabezpečení uživatelských údajů na této sociální síti, uvedla v neděli agentura AP.

O zveřejnění dat jako první informoval portál Business Insider, podle nějž byla zveřejněna soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí. Jedná se o telefonní čísla, plná jména uživatelů, geolokační údaje, e-mailové adresy či data narození.

Společnost Facebook se potýká s problémy ohledně zabezpečení uživatelských dat dlouhodobě. V roce 2018 na své stejnojmenné sociální síti vypnula funkcionalitu, která umožňovala, aby se uživatelé mohli navzájem dohledat pomocí telefonního čísla. Stalo se tak poté, co britská analytická společnost Cambridge Analytica získala přístup k datům 87 milionu uživatelů bez jejich vědomí či souhlasu.

V prosinci 2019 ukrajinský bezpečnostní expert oznámil, že na internetu objevil databázi se jmény, telefonními čísly a unikátními identifikačními čísly uživatele od více než 267 milionu uživatelů, přičemž naprostá většina z nich byla ze Spojených států. Není jasné, zda se nyní ohlášený únik týká také této databáze.

Uniklé údaje by mohly poskytnout cenné informace kybernetickým zločincům, aby se s jejich pomocí vydávali na internetu za cizí osoby, uvedl podle Business Insideru Alon Gal z firmy pro kybernetickou bezpečnost Hudson Rock, který na únik v sobotu upozornil.

Jsou to stará data, která byla nahlášena v roce 2019," uvedla podle AP v prohlášení firma Facebook. "Zjistili a opravili jsme tento problém v srpnu 2019. 

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/facebooku-unikla-data-pulmiliardy-lidi-a-ted-se-objevila-na-internetu-jsou-mezi-nimi-i-cesi-40355987# 

23.3.2021 Bevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) dnes oznámila, že podala žalobu na francouzskou pobočku společnosti Facebook. Podle ní americká technologická firma šíří nenávistné projevy a dezinformace spojené s covidem-19, informovala dnes agentura Reuters.

V rámci série právních bitev, které v poslední době vedou po světě vlády a aktivisté proti velkým technologickým firmám, RSF vyčetla Facebooku, že umožňuje rozšiřovat velké množství dezinformací, včetně konspiračních teorií spojených s vakcínami proti covidu-19.

"Za použití odborných analýz, osobních svědectví a vyjádření bývalých zaměstnanců Facebooku, žaloba RSF dokládá, že (Facebook) umožňuje vzkvétat dezinformacím a nenávistným projevům (...) v rozporu s tvrzeními uvedenými v jeho uživatelských podmínkách," uvedla RSF.

Sociální síť také umožnila zveřejnit příspěvky, které adresovaly vyhrůžky a urážky francouzskému satirickému časopisu Charlie Hebdo, televiznímu publicistickému pořadu Quotidien a regionálním novinám L'Union, uvádí se v prohlášení organizace hájící svobodu tisku a médií.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4634490/facebook-celi-ve-francii-zalobe-za-dezinformace-o-covidu-19.html

22.3.2021 Americká technologická společnost Facebook odstranila ze svých internetových platforem mezi loňským říjnem a prosincem 1,3 miliardy falešných účtů. Uvedla to v příspěvku na svém oficiálním blogu, v němž obhajovala svůj přístup k boji proti dezinformacím na sociálních sítích před čtvrtečním slyšením ve výboru Kongresu

16.3.2021 Konglomerát News Corp amerického miliardáře Ruperta Murdocha včera uzavřel tříletou smlouvu s technologickou společností Facebook o poskytování mediálního obsahu uživatelům sociální sítě v Austrálii (ČTK)

11.3.2021 Facebook požádal federální soud, aby zamítl žaloby podané proti němu Federální obchodní komisí (FTC) a téměř všemi americkými státy, které ho obviňují ze zneužití tržní síly v sociálních médiích k potlačování menších konkurentů. Podle něj se neprokázalo, že by firma měla monopolní postavení nebo poškozovala spotřebitele (ČTK) 

4.3.2021 Provozovatel internetové sociální sítě Facebook ve čtvrtek zruší svůj zákaz politické reklamy ve Spojených státech (ČTK)

1.3.2021 Facebook podepsal dohody s několika německými mediálními partnery, aby si zajistil přístup k tamním zpravodajským produktům. Axel Springer, vydavatel nejprodávanějšího listu Bild, se ale nepřipojil. Podmínky dohody jsou podle něj směšné (Reuters).

25.2.2021 Australský parlament schválil první zákon na světě, který nutí digitální giganty jako Facebook a Goolge platit místním vydavatelstvím za obsah zpráv (Bloomberg).

23.2.2021 Americká technologická společnost Facebook znovu umožní uživatelům v Austrálii sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu na své stejnojmenné sociální síti. Podle agentury Reuters to oznámila australská vláda s tím, že se s firmou dohodla na úpravě sporného zákona, podle nějž měli provozovatelé internetových platforem platit australským zpravodajským společnostem za využívání jejich obsahu (ČTK)

18.2.2021 Provozovatel sociální sítě Facebook dnes uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu. Společnost tak učinila v reakci na chystaný zákon, který má technologické firmy přimět platit australským zpravodajským společnostem za užívání jejich obsahu. Krok sociální sítě se okamžitě setkal s ostrou kritikou ze strany médií, politiků i lidskoprávních skupin (ČTK)

15.2.2021 Facebook údajně plánuje chytré hodinky na zprávy a informace o zdraví (Bloomberg). 

11.2.2021 Jestli nechcete mít v digitální krajině za plotem nějakého souseda, tak je to Facebook. Protože Facebook krade. Facebook je nechvalně proslulý tím, že když se někde na internetu objeví nějaký skutečně dobrý nápad, který dobře funguje, tak ho skvadra Marka Zuckerberga buďto pohltí v multimilionové akvizici, nebo rovnou obšlehne.

A protože ho zpravidla obšlehne lépe a ještě lépe ho prodá svým uživatelům, originál po nějaké době sejde na úbytě a skončí v tratolišti jedniček a nul. Nejviditelnějšími příklady budiž Instagram a WhatsApp, které Facebook koupil, nebo Snapchat, který prostřednictvím nových funkcí Instagramu už mnohokrát použil jako nekonečnou studnici inspirace (příkladem čehož budiš Stories). A nezapomínejme ani na to, jak se vypořádal s TikTokem - vykradl z něj jeho hlavní videodevízu tím, že vytvořil své vlastní Reels.

Podle zjištění listu The New York Times je nyní dalším ptáčkem na oškubání sociální síť Clubhouse - fenomén dnešních dní, založený na ryze hlasových konverzacích v chatroomech, které si už v Česku vysloužily familiérní označení "růmky".

https://forbes.cz/facebook-udajne-chysta-kopii-clubhousu-nebylo-by-to-poprve-kdy-by-ukradl-cizi-napad/ 

11.2.2021 Facebook chce pracovat na aplikaci, která by konkurovala Clubhouse, napsal list NYT (Bloomberg).

26.1.2021 Ačkoliv souboje technologických firem s médii se odehrávají v různých koutech světa se střídavými úspěchy na každé straně, zdá se, že ve Velké Británii vyhrály prozatím obě strany. A to i přes to, že se do dohody nevmísil stát. Na konci minulého roku uzavřel Facebook s hlavními britskými médii dohodu na sdílení jejich obsahu ve své aplikaci a toto úterý spustil službu Facebook News, tedy svůj vlastní zpravodajský agregátor. Mediální domy by si tak měly přijít na miliony liber ročně, které jim doposud unikaly.

Facebook tak předběhl vládu s parlamentem, která se od loňského roku intenzivně snaží vymyslet, jak dominanci technologických obrů omezit.

Facebook News už od loňského června funguje ve Spojených státech. Británie je prvním zahraničním trhem, kam zpravodajská služba sociální sítě zamířila. Svým britským uživatelům nabízí obsah ze stovky tamních listů a portálů, mezi které patří média jako Daily Mail Group, Financial Times, Sky News, The Independent nebo třeba lifestylové magazíny jako Vogue nebo Cosmopolitan.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66873860-facebook-v-britanii-spustil-svou-prvni-evropskou-zpravodajskou-platformu-medialnim-domum-prinese-miliony-liber

18.1.2021 Změna podmínek populární aplikace WhatsApp, kvůli které se jí desítky milionů uživatelů zbavily, se odkládá na květen. Uživatelů v EU se poprask netýká, chrání je GDPR. Jeden špatný krok může někoho o velké peníze připravit a jinému je přihrát. V případě komunikační aplikace WhatsApp jde o desítky milionů klientů, kteří se kvůli změnám podmínek Zásad ochrany osobních údajů s "WA" rozloučili a přesedlali na konkurenční platformy Telegram, Signal a další.

Na chystanou úpravu začal WhatsApp upozorňovat už v lednu, platit měla od 8. února, a pokud by je uživatel neodsouhlasil, tak by nemohl komunikační síť nadále používat. Jenže se mezi dvěma miliardami uživatelů začala šířit zpráva, že se mateřská společnost WhatsAppu chystá využít data klientů k lepšímu cílení reklamy.

  • Nové podmínky se mají týkají jen služby WhatsApp Business, kterou využívá asi 175 milionů uživatelů a se kterou má firma velké plány jako přímé nákupy nebo prohlížení produktů. V porovnání se zbytkem platformy jde tedy o zlomek. Ale nikde není napsané, že co platí pro část WhatsAppu, nebude za pár měsíců platit pro většinu.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/facebook-couvl-uzivatele-whatsapp-zacne-ve-velkem-vytezovat-od-kvetna-138236#

12.1.2021 Podle skupiny, jejíž zakladatel pracuje s přechodovým týmem nově zvoleného amerického prezidenta, by Bidenova administrativa měla rozšířit antimonopolní žaloby proti Google a Facebooku a podpořit rozdělení těchto společností (Reuters).

9.1.2021  Smažte si WhatsApp, radí Elon Musk. Pálí ho sdílení uživatelských dat s Facebookem. Komunikační platforma WhatsApp mění své "terms of service". Pokud jejich novou verzi uživatelé přijmou, vyjádří tak svůj souhlas s tím, že bude WhatsApp sdílet údaje o jejich telefonních číslech, telefonních číslech veškerých jejich kontaktů i lokalitách, v nichž se pohybují, se svou mateřskou společností. A tou je Facebook. Pokud na světě existuje jeden kolosální technologický moloch, který už několikrát prokázal, že soukromí svých uživatelů nemá zrovna v nepošpinitelné úctě, je to právě firma Marka Zuckerberga.

Facebook do nových podmínek pro uživatele WhatsAppu, jichž je nyní na světě přes dvě miliardy, vyráží zostra. Pokud uživatelé neodsouhlasí nové uživatelské podmínky do 8. února, tak o přístup k WhatsAppu přijdou. Skandál Cambridge Analytica, při němž se v roce 2018 ukázalo, že Facebook prodal britské konzultační firmě osobní data svých uživatelů bez jejich výslovného souhlasu, byl třešničkou na dortu společnosti, která se s etickým přístupem k soukromým datům vůbec nemaže. Současný krok, kdy se mají uživatelská data každého, kdo používá WhatsApp, dostat do datové mašiny Facebooku, se dal očekávat od roku 2014, kdy Zuckerbergova síť WhatsApp koupila za 19,3 miliardy dolarů. Facebook pracuje už delší dobu na tom, aby jeho Facebook Messenger, WhatsApp a Instagram jely na jedné platformě, v níž budou veškeré uživatelské profily propojeny. Výsledek už byl uveden do praxe v případě Instagramu a Facebook Messengeru (což značila i proměna barev ikonky aplikace, která se teď skládá z barev Messengeru a Instagramu).

Spojení znamená, že profil uživatele na Facebooku je propojen s profilem uživatele na Instagramu - a lze tak provést přesnější zaměření při sběru dat.

https://forbes.cz/smazte-si-whatsapp-radi-elon-musk-pali-ho-sdileni-uzivatelskych-dat-s-facebookem/


29.12.2020 Americký Facebook, majitel stejnojmenné nejrozšířenější sociální sítě, ale také Instagramu či WhatsAppu, stahuje své tři firmy z Irska. Právě jejich prostřednictvím vykazoval zisky a vyhýbal se tomu, aby nemusel platit vyšší daně v jiných zemích včetně Česka. Ke změně nyní firmu přiměly kroky americké daňové správy. Ačkoliv je Facebook rozšířen po celém světě, v praxi firmy platí za využívání jeho duševních práv irskému zastoupení. Facebook tak v Irsku, kde jsou nízké daně, v roce 2018 zaznamenal tržby 15 miliard dolarů (asi 325 mld. Kč), což byla více než čtvrtina jeho celosvětového obratu ve výši 56 miliard dolarů, upozornil deník The Guardian. Z toho však irské správě zaplatil na daních pouhých 101 milionů dolarů (2,2 mld. Kč).

Uzavřít irskou pobočku a navrátit duševní práva do Spojených států se firma rozhodla krátce poté, co americká daňová správa podala na Facebook žalobu s tvrzením, že v USA v souvislosti s přesunem do Irska před deseti lety dluží více než devět miliard dolarů (195 mld. Kč), jelikož tehdy výrazně podhodnotil svoji cenu.

Facebook nyní oznámil, že své aktivity v Irsku utlumil, aby vylepšil svou operační strukturu. Současně prohlásil, že v uplynulých pěti letech ve skutečnosti odvedl daně ve výši přes 20 procent.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/facebook-kvuli-danim-opousti-irsko-40346417#<br>

22.12.2020 Evropští uživatelé se mohou v posledních dnech setkat na Messengeru či Instagramu s hláškou "některé funkce nejsou k dispozici". Společnost Facebook, která obě zmiňované služby provozuje, totiž značně osekala jejich funkce. Pro uživatele to například znamená, že nemohou vyhledávat v jednotlivých konverzacích starší příspěvky tak, jak byli zvyklí.

Podle ohlasů jednotlivých uživatelů nejsou k dispozici například skupinové ankety na Messengeru, přezdívky přátel v Messengeru či AR filters. Stejně tak nefunguje vyhledávání v historii Messengeru nebo možnost zobrazit v chatech historii fotografií.

Směrnice Evropské komise samozřejmě žádnou z těchto funkcí nezakazuje, nicméně Facebook je omezil kvůli tomu, jak pracuje s daty uživatelů. Nyní pracuje již na úpravách, aby mohl postupně všechny funkce vrátit, uvedli zástupci největší sociální sítě v prohlášení pro zpravodajskou stanici BBC. Kdy se tak stane, ale není v tuto chvíli jasné.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/clanek/na-vyhledavani-zapomente-facebook-osekal-funkce-messengeru-a-instagramu-40345987#<br>

17.12.2020 Deset států USA žaluje technologického obra: Google se podle nich dohodl s Facebookem a ovládal trh s reklamou.

Stížnosti vůči americkým technologickým gigantům nejsou žádnou vzácností. Na Google už minulý týden zamířila žaloba společnosti Seznam.cz, které vadí údajné omezování hospodářské soutěže. Nyní navíc obvinila skupina deseti amerických státních žalobců vedená Texasanem Kenem Paxtonem Google z toho, že si ve spolupráci s Facebookem vytváří monopol v oblasti digitální reklamy. Facebook měl od Googlu získat zvláštní privilegia výměnou za slib, že nebude podporovat konkurenční reklamní systémy. Stížnost podaná u amerického okresního soudu v Texasu uvádí zatím jako jediného žalovaného Google, nicméně pokud je tvrzení Texasu pravdivé, obě společnosti porušily federální antimonopolní zákon a zločinu se dopustily společně.

Celá kauza začala už v roce 2017, kdy Facebook oznámil, že podpoří nástroj "header bidding". Jeho technologie je založena na umístění skriptu do hlavičky webové stránky. Ten projde veškerou programatickou nabídku inzerce (SSP) a serveru předá rychleji informaci o vítězi a ceně, kterou je za reklamu ochotný zaplatit. Google však tento nástroj nemá v oblibě, protože dává větší prostor konkurenci. Když tak Facebook deklaroval, že bude spolupracovat s těmi, kteří header bidding nabízí, vnímal to Google jako provokaci. Jak ale ukazují interní dokumenty odhalené během vyšetřování, Facebooku nešlo o konkurenci, ale o to, aby ho Google vyplatil, vysvětluje web časopisu Wired.

Společnosti tak v září 2018 uzavřely dohodu. Facebook souhlasil s omezením header biddingu a miliony inzerentů z platformy Facebook Audience Network posílá na platformy Googlu. Ten mu na oplátku dává speciální výhody v reklamních aukcích a také určitou kvótu pro umístění reklam na Facebooku, i když společnost neudělala nejvyšší nabídku.

  • Facebook je jednou z více než 25 společností, které se účastní programu Open Bidding a nemá žádná speciální privilegia.
  • Google investoval do nejmodernějších reklamních technologií, které pomáhají jak inzerentům, tak spotřebitelům. Zmiňuje také, že poplatky za digitální reklamy v posledním desetiletí klesají a že poplatky Googlu jsou nižší než je průměr v oboru.
  • Mezi deset států zapojených do případu patří kromě Texasu státy Arkansas, Idaho, Indiana, Kentucky, Mississippi, Missouri, Severní Dakota, Jižní Dakota a Utah. Google vyšetřuje podle agentury Bloomberg i další skupina států vedená Coloradem a podle dvou lidí obeznámených se situací by mohla ještě ve čtvrtek podat další žalobu.
  • Vše mělo podle deníku začít akvizicí firmy zabývající se reklamními technologiemi DoubleClick v roce 2008. Žaloba na Google také tvrdí, že na postavení a činy společnosti nakonec doplácí spotřebitelé prostřednictvím vyšších cen a nižší kvality zboží.
  • Federální žaloba zdůraznila i vztah Googlu s dalším technologickým gigantem, kterým je Apple. Tvrdí, že Google používá miliardy dolarů z reklamy k platbám výrobcům mobilních telefonů, operátorů a prohlížečů, aby ho udržely jako přednastavený výchozí vyhledávač.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66860080-dalsi-vypad-proti-googlu-podle-nove-zaloby-se-dohodl-s-facebookem-a-manipuluje-trhem-s-online-reklamou<br>

16.12.2020 Provozovatel sociální sítě Facebook obvinil technologickou firmu Apple z potlačování konkurence. Nelíbí se mu změny, které Apple chystá ve svém mobilním operačním systému iOS 14, uvedla dnes agentura Reuters. 

16.12.2020 Australský regulační úřad ve středu žaloval společnost Facebook a obvinil ji ze shromažďování uživatelských dat bez svolení (Reuters) 

16.12.2020 Americký provozovatel internetové sociální sítě Facebook přesune své britské uživatele pod americké smlouvy o ochraně osobních údajů. Ty jsou méně přísné než evropské, které pro ně platí nyní. Firma uvedla, že opatření vstoupí v platnost od počátku ledna, tedy od chvíle kdy se Británie na konci přechodného období po brexitu přestane řídit právem Evropské unie.

Nyní spadají Britové pod evropskou centrálu Facebooku v Dublinu. O věci nejprve informovala agentura Reuters a americká firma ji poté potvrdila.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/facebook-po-brexitu-presune-britske-uzivatele-pod-americke-zakony-podobny-krok-uz-oznamil-i-google.A201216_085432_firmy-trhy_lihem

10.12.2020 Facebook byl zažalován americkými antimonopolními úředníky a koalicí států, kteří požadují, aby divestoval Instagram a WhatsApp, které jsou údajně součástí kampaně na nelegální zničení konkurence (Bloomberg) Společnost Facebook se vymezila proti žalobám amerického antimonopolního úřadů a skupinám amerických států, jež sociální síť viní z porušování pravidel hospodářské soutěže. Hlavní právnička Facebooku Jennifer Newsteadová žaloby označila za "historický revizionismus". (ČTK)  Jde o největší regulační útok proti Facebook v historii této společnosti.

"Vláda nyní chce druhý pokus, je to děsivé varování americkým společnostem, že žádný prodej není nikdy finální," uvedla Newsteadová. Zpochybnila také údajné škody způsobené Facebookem. Argumentovala tím, že Facebook osvobodil Whatsapp od uživatelských poplatků, což uvítali spotřebitelé, a doplnila, že konkurenti, jako jsou například YouTube, Twitter a WeChat si vedou dobře i bez přístupu k developerské platformě Facebooku. Podle agentury Reuters Newsteadová varovala zaměstnance, aby se k případům na sociální síti nevyjadřovali.
Spoluzakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg zaměstnancům v příspěvku na interní diskusní platformě napsal, že neočekává žádný dopad soudních sporů na jednotlivé týmy nebo pozice. Doplnil, že nejnovější žaloby jsou jedním krokem v procesu, jehož vyústění může trvat roky. Komentáře k příspěvku byly podle Reuters vypnuty. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4562643/facebook-oznacil-zalobu-ftc-za-pokus-prepsat-dejiny.html<br>

4.12.2020 Když představitelé Facebooku chtějí vyvolat dobrý dojem z dopadů této společnosti ve světě, dávají k dobru historky o malých firmách, které na této platformě vyrostly. Třeba provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová při konferenčním hovoru k výsledkům za třetí kvartál vyprávěla příběh o firmě na magnetické řasy, která prosperuje za pomoci reklam na Facebooku a Instagramu. A generální ředitel Mark Zuckerberg během své připravené výpovědi pro americký Kongres, ve které v létě hájil dominantní postavení Facebooku na trhu, zmínil malé firmy hned třikrát. Je prý hrdý na to, že Facebook se pro rodinné firmičky během Covid-19 stával záchranným lanem. Napsala o tom reportérka Blooombergu Sarah Frierová.

de o problém tak častý, že už dostal svoji přezdívku: Vězení Facebook (Facebook jail). Facebook v něm dočasně zakáže provádět některé akce s tvrzením, že zaznamenal neobvyklou aktivitu. Firmy s odstavenými profily jsou odříznuté od svých zákazníků, nemohou zveřejňovat nic o nabízeném zboží a mohou přicházet o tržby. Některé už musely propouštět nebo sáhnout do vlastních úspor, aby tyto zákazy ustály.

Jedním z důvodů těchto uzávěr je to, že Facebook v poslední době ve větší míře používá umělou inteligenci k moderování obsahu, který je v rozporu s jeho pravidly. Není totiž v silách člověka řešit problémy, které způsobují více než tři miliardy lidí, které Facebook používají.

I jenom miniaturní závady, které v tomto systému vznikají, ale mohou zároveň zasáhnout nevinné uživatele, kterým pak nezbývá než doufat, že si chyby všimne lidský správce a opraví ji. Tento proces, pokud na něj dojde, může zabrat několik dní.

Monopolem se podle jedné z tradičních definic rozumí firma, která má takovou tržní sílu, že může libovolně určovat cenu své produkce, nebo si účtovat příliš, a tím poškozovat zákazníky.

Lidé i firmy mohou stránky Facebooku využívat zdarma (nepočítaje využití reklamy), takže újmou na straně spotřebitelé je těžké se ohánět. I tak je ale Facebook terčem kritiky kvůli své moci nad komunikací mezi lidmi.
Americká komise FTC by měla do konce roku podat žalobu kvůli údajně monopolním silám Facebooku. Vyšetřování amerického Kongresu zaměřené na technologické společnosti zjistilo, že "kvalita Facebooku se v nepřítomnosti konkurence v čase zhoršila". Kongres poukázal na snížení ochrany soukromí a nárůst desinformací, to samé je ale možné říct o zákaznické podpoře. Facebooku v ní jednoduše nemusí dobře šlapat, protože inzerenti jeho produkt zoufale potřebují a budou ho používat dál, bez ohledu na cokoli. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4558251/bloomberg-veznem-ve-facebooku.html<br>

4.12.2020 Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Facebook, že se dopouští diskriminace vůči potenciálním zaměstnancům ze Spojených států. V nové žalobě uvádí, že kalifornská společnost při výběru nových pracovníků dává přednost dočasným smlouvám s lidmi ze zahraničí (ČTK) 

3.12.2020 Státní zástupci se připravují na podání antimonopolní žaloby proti Facebooku příští týden, uvedly zdroje obeznámené s touto záležitostí. Připojit by se mohlo nejméně 20 až 30 států (CNBC)

3.12.2020 Skupina amerických států, v čele s New Yorkem, vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení antimonopolních zákonů a plánuje příští týden podat na sociální síť žalobu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čtyři informované zdroje. Bude to druhá významná žaloba na velkou technologickou společnost. V říjnu ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu na firmu Google.

Jedno obvinění, které se často objevuje v souvislosti s Facebookem, je, že se strategicky snaží koupit menší možné konkurenty, často za mimořádně vysokou cenu. Mezi tyto akvizice patřilo převzetí firmy Instagram v roce 2012 a WhatsApp v roce 2014.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/media/staty-usa-planuji-podat-zalobu-na-facebook-udajne-jim-vadi-praktiky-v-rozporu-s-antimonopolnimi-zako.A201203_072309_ln-media_litsp

2.12.2020 Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký technologický gigant pochybil při moderování obsahu. Kontrolní orgán identifikoval šest příspěvků, které podle něj moderátoři Facebooku smazali z platforem neprávem. Ke kauzám se nyní bude moci týden vyjadřovat veřejnost, o dalším postupu pak rozhodnou panely složené z pěti členů rady. Facebook zopakoval svůj předchozí slib, že rozhodnutí rady bude považovat za závazná.

1.12.2020 Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na jednodušší a přepracovanou strukturu měny.

Times (FT) koncem měsíce uvedl, že nová měna je připravena na start v lednu. Levey pouze uvedl, že bude spuštěna poté, co obdrží povolení od švýcarského úřadu pro dohled nad trhy.
Také Asociace Libra, která má vydávat a spravovat měnu, změnila název na Asociaci Diem. Facebook je jedním z 27 členů asociace.
Původně měla být libra globální měnou vázanou na koš různých státních měn a dluhopisů. FT uvedl, že asociace usiluje o to, aby švýcarský regulátor souhlasil s vydáním řady digitálních měn nazývaných stablecoiny, které budou vázané na jednotlivé tradiční měny, a také měnu vázanou na tyto jednotlivé stablecoiny. Zatím však mají být k dispozici pouze stablecoiny kryté dolarem, další měny mají být spuštěné později.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4555291/facebook-prejmenoval-svoji-kryptomenu-nove-se-jmenuje-diem.html<br>

1.12.2020 Společnost Facebook koupí startup Kustomer, který se zabývá službami zákazníkům. O akvizici jako první informoval list The Wall Street Journal, podle nějž se hodnota transakce pohybuje kolem jedné miliardy dolarů (22 miliard Kč). Společnost Facebook tento údaj nepotvrdila. Kustomer umožňuje konverzace zákazníka v různých kanálech sloučit na jednu obrazovku a zautomatizovat některé odpovědi klientům. Služby startupu už využívají sociální síť Facebook a dvě aplikace společnosti, Instagram a Messenger.

Akvizice Facebooku umožní rozšířit služby jeho platformy WhatsApp, jejíž pomocí začalo během pandemie covidu-19 více firem odpovídat na dotazy zákazníků.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4555209/facebook-koupi-za-miliardu-dolaru-startup-kustomer-umi-sloucit-komunikaci-se-zakaznikem-i-automatizovat-odpovedi.html

27.11.2020 Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to dnes list Financial Times s odvoláním na tři zdroje zapojené do projektu. Facebook ohlásil plán vytvoření nové digitální měny loni v červnu, od té doby svůj projekt výrazně upravil, aby pro něj zajistil souhlas regulačních orgánů.

  • Podle FT se Asociace Libra, která má vydávat a spravovat měnu, rozhodla, že digitální měna bude vázána na dolar.
  • Původně měla být libra globální měnou vázanou na koš různých státních měn a dluhopisů. Původní plány Facebooku vyvolaly mezi regulátory, centrálními bankéři a politiky obavy, že nová digitální měna by mohla destabilizovat měnovou politiku, usnadnit praní špinavých peněz a narušit ochranu soukromí. Některé země, včetně Německa a Francie, daly najevo, že se budou snažit tuto měnu zablokovat.
  • Asociace Libra, jejíž je Facebook jedním z 27 členů, podle FT usiluje o to, aby švýcarský regulátor souhlasil s vydáním řady digitálních měn nazývaných stablecoiny, které budou vázané na jednotlivé tradiční měny, a také měnu vázanou na tyto jednotlivé stablecoiny. Zatím však mají být k dispozici pouze stablecoiny kryté dolarem, další měny mají být spuštěné později.
  • Švýcarský regulátor FINMA pouze potvrdil své prohlášení z dubna, kdy uvedl, že přijal žádost o platební licenci pro libru, napsala agentura Reuters.
  • Stablecoin je formou kryptoměny, která je vytvořena tak, aby minimalizovala nestabilitu ceny běžnou u klasických kryptoměn, jako jsou bitcoiny. Je proto vázána na určitá aktiva, jako jsou peníze, zlato nebo kovy. Je tak teoreticky vhodnější pro platby a převody peněz.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4552763/digitalni-mena-facebooku-by-mela-byt-spustena-v-lednu.html  

19.11.2020 Facebook a jeho centrála v Dublinu si již odložil 77,5 milionu eur na zaplacení pokuty kvůli porušování ochrany osobních údajů ze strany společnosti WhatsApp. Odhalily to nedávno dokumenty dublinské centrály Facebooku. Irský úřad na ochranu osobních údajů vyšetřoval firmu WhatsApp, která je součástí Facebooku, poté, co se objevilo podezření z porušování nařízení GDPR. Nepravomocné rozhodnutí ve věci se očekává na konci tohoto roku (The Capitals)

12.11.2020 Zákaz politické reklamy, který zavedla společnost Facebook na svých sociálních sítích v USA po prezidentských volbách z minulého týdne, potrvá ještě měsíc. Firma to oznámila svým zákazníkům. Zákaz je součástí snahy Facebooku bojovat s šířením dezinformací po volbách. Jejich průběh opakovaně zpochybňuje tým prezidenta Donalda Trumpa, který odmítá uznat výhru demokratického protikandiáta Joea Bidena (ČTK) 

22.10.2020 Americká internetová společnost Facebook spouští svou seznamovací službu Facebook Dating. Bude v 32 evropských zemích včetně České republiky, oznámila firma. Původně chtěla tuto službu do Evropy uvést již v únoru, kvůli pochybnostem ze strany regulátorů ale plán odložila. Upozornila, že firma u nové služby klade velký důraz na bezpečnost a ochranu soukromí, protože "hledání milostného partnera je hluboce osobní záležitostí". Služba dosud fungovala ve 20 zemích, mimo jiné ve Spojených státech, Kanadě, Mexiku, Argentině nebo ve Vietnamu. Od jejího prvního spuštění podle údajů Facebooku navázalo nějaký druh kontaktu více než 1,5 miliardy lidí.

V České republice působí desítky on-line seznamek. Mezi nejoblíbenější patří Tinder, Badoo, Lidé.cz, eDarling nebo Seznamka.cz.

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/facebook-jde-proti-tinderu-ve-trech-desitkach-zemi-vcetne-ceska-spusti-seznamku-1374394

5.10.2020 Internetový portál YouTube odstraní videa, která obsahují nesprávné informace o vakcínách proti koronaviru. Síť zakáže jakýkoli související obsah, jenž bude v rozporu s informacemi zdravotnických úřadů nebo Světové zdravotnické organizace(WHO) (ČTK) 

7.10.2020 Americké technologické firmy Amazon, Apple, Google a Facebook mají dominantní postavení na trhu, které je nutné zákonem omezit. Po více než ročním vyšetřování k tomuto závěru dospěl právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů. Navrhované změny by podle zveřejněné zprávy mohly vést až k rozdělení těchto čtyř velkých podniků. Hlavní slovo v tomto podvýboru mají členové opoziční Demokratické strany.

Zpráva podvýboru, který má na starosti také antimonopolní záležitosti, navrhuje změnit zákony tak, aby odpovídaly digitálnímu věku. Republikáni prezidenta Donalda Trumpa mají k návrhům připomínky, zejména co se týče té části, která hovoří o rozdělení firem. Takový scénář totiž předpokládá, že by se například Google musel zbavit videokanálu YouTube a Facebook by musel totéž učinit s platformami Instagram a WhatsApp.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4513661/v-usa-chteji-omezit-monopolni-silu-velkych-technologickych-firem.html

6.10.2020 Explozivní úspěch, který v posledních zhruba deseti letech slaví umělá inteligence (AI), obvykle souvisí se zpracováním obrovského objemu dat a rychlosti výpočtů. Tvrdí to blog MIT, podle kterého je při rozvoji AI důležité mít k dispozici i jiná měřítka pokroku AI. Včetně testů, které určují, jak vyspělá tato inteligence vlastně je.

MIT zmiňuje ImageNet, což je veřejná databáze 14 milionů fotografií, které slouží pro zlepšení AI v oblasti rozeznávání tvarů a obrazů. MNIST zase slouží v oblasti rozeznávání rukopisu, GLUE pro oblast jazyků. Cíle, které zde byly dosaženy, jsou podle MIT rychle překonávány a GLUE je tak již nahrazen programem SuperGLUE, který zahrnuje těžší lingvistické úkoly.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4511612/mit-facebook-chce-zlepsit-umelou-inteligenci-tim-ze-umozni-lidem-ji-rozlozit.html

1.10.2020 Americká technologická společnost Facebook zakázala na své vlajkové sociální síti a rovněž aplikaci pro sdílení fotografií a videa Instagram politickou reklamu, která obsahuje tvrzení o zfalšování a tudíž i neplatnosti nadcházejících prezidentských voleb v USA. Opatření na ochranu hlasování oznámil také Twitter (ČTK)

Facebook propojuje svou komunikační službu Facebook Messenger s aplikací pro sdílení fotografií Instagram. Uživatelé těchto dvou aplikací si tak budou moci vzájemně posílat zprávy, ačkoli budou mít nainstalovanou pouze jednu z nich (CNBC, čtk) 

16.9.2020 Americká Federální obchodní komise (FTC) zvažuje antimonopolní žalobu na internetovou společnost Facebook. Agentuře Bloomberg to sdělil zdroj obeznámený se situací. FTC už déle než rok vyšetřuje, zda Facebook nenarušuje hospodářskou soutěž. Žalobu by komise podle zdroje mohla podat do konce letošního roku.

Příprava žaloby je běžnou součástí antimonopolního vyšetřování. Konečné rozhodnutí, zda bude žaloba skutečně podána, však podle zdroje zatím nepadlo. Pro podání žaloby by musela hlasovat většina z pěti komisařů FTC, upozornil Bloomberg.
FTC zahájila antimonopolní vyšetřování Facebooku loni v létě. V té době také vyměřila Facebooku rekordní pokutu pět miliard dolarů (zhruba 113 miliard Kč) za porušení ochrany soukromí.
Vyšetřování FTC se soustředí na to, zda dřívější akvizice Facebooku, například převzetí služby pro sdílení fotografií Instagram či komunikační aplikace WhatsApp, neporušily antimonopolní zákony. Kritici upozorňují, že z aplikací Instagram a WhatsApp se nebýt převzetí mohli stát vážní konkurenti Facebooku.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4495874/facebook-by-se-mohl-stat-tercem-antimonopolni-zaloby.html 

28.8.2020 Apple odmítl pokus Facebooku sdělit svým uživatelům, že výrobce iPhonů odmítl snížit své 30% poplatky u nově plánovaných placených online událostí Facebooku. Facebook plánoval zavádění nového nástroje, který by umožnil influencerům a dalším pořádat placené online akce a vyrovnat tak ztracené příjmy během pandemie COVID-19. Požádal Apple, aby se vzdal 30% poplatku za nákupy v aplikaci, aby mohl přenést všechny příjmy z událostí na pořadatele, ale Apple to odmítl. Také zamítl, aby Facebook tuto informaci zveřejnil s tím, že podle pravidel nesmí uživatelům zobrazovat "nerelevantní" informace

20.8.2020 Facebook získal předběžný souhlas federálního soudu k urovnání soudního sporu, který viní tuto firmu z toho, že nelegálně shromažďovala a ukládala biometrická data milionů uživatelů bez jejich souhlasu (Reuters)

7.8.2020 Microsoft a Facebook udeřily na společnost Apple kvůli restriktivním zásadám App Store, které jim údajně brání ve spuštění herních služeb na iPhonu a na dalších zařízeních Apple. Microsoft oznámil, že kvůli těmto omezením nebude moci na iOS spustit službu streamování her, kterou avizoval tento týden (CNBC) 

6.8.2020 Twitter a Facebook zablokovaly video sdílené na účtech napojených na prezidenta USA Trumpa, protože prý porušovalo jejich pravidla týkající se dezinformací o koronaviru (Bloomberg)

31.7.2020 Austrálie jako první země přinutí zákonem americké technologické firmy Google a Facebook, aby platily médiím za zveřejňovaný obsah. Průlomový krok má chránit nezávislou žurnalistiku, uvedla dnes s odvoláním na australského ministra financí Joshe Frydenberga agentura Reuters (ČTK)

30.7.2020 Americká internetová společnost Facebook ve druhém čtvrtletí zdvojnásobila čistý zisk na 5,18 miliardy dolarů (zhruba 114,7 miliardy Kč) z 2,62 miliardy dolarů před rokem.

29.7.2020 Taková situace nemá v historii obdoby. V šest hodin středoevropského času předstoupí před americký Kongres nejdůležitější lidé technologického světa. Šéfové Amazonu, Applu, Facebooku a Googlu budou muset vysvětlovat antimonopolnímu výboru, že jejich firmy nezneužívají dominantního postavení na trhu. Pro nejbohatšího muže planety a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose to bude vůbec první takové setkání s americkými zákonodárci. Celé slyšení se podle BBC bude točit kolem otázky, zda nejsou jmenované společnosti "příliš velké". To, jak si Bezos a spol. povedou, bude mít určující vliv na nastavení vztahů mezi vládou a technologickými korporacemi. "Ve třicátých letech minulého století by v USA takové firmy byly již dávno rozděleny. Výlučnost jejich postavení ještě umocnila koronakrize. Hodnota technologických firem během ní výrazně vzrostla a v případě uvedené čtveřice dosahuje pěti bilionů dolarů. 

Zakladatel největší sociální sítě světa Mark Zuckerberg podle TechCrunch uvede, že jeho firma čelí tvrdé zahraniční konkurenci. Míní tím zejména čínské technologické platformy. Tím by relativizoval monopolní postavení Facebooku. Zuckerberg se navíc zřejmě pochlubí, že službám jako WhatsApp či Instagram se po jejich převzetí Facebookem začalo dařit výrazně lépe.
Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/kongres-bude-grilovat-sefy-technologickych-obru-poprve-to-prozije-sef-amazonu-bezos-1371958?

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4456906/facebook-a-skryta-tvar-moderni-ekonomiky.html

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/facebook-mozna-vypne-politicke-reklamy-k-volbe-prezidenta-usa-twitter-je-zcela-zakazal-uz-loni-1371436?

9.7.2020 Společnost Facebook ve středu oznámila, že ze svých platforem odstranila čtyři sítě účtů a stránek, které v různých zemích šířily politická sdělení za pomoci falešných profilů a podvodných stránek. Média si všímají zejména operací napojených na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a na Rogera Stonea, což je bývalý spolupracovník šéfa Bílého domu Donalda Trumpa (ČTK)

30.6.2020 Je pravda, že některé značky, které oznámily bojkot Facebooku (dočasné pozastavení investic do reklamy), nejsou zrovna bezvýznamné. Patří mezi ně mimo jiné Verizon, Unilever, Honda, Patagonia, Hershey's, Adidas, Reebok, Microsoft, Best Buy, Vans, Levi Strauss nebo Ben & Jerry's.

https://www.forbes.cz/komentar-proc-se-facebook-nemusi-obavat-bojkotu-velkych-inzerentu/  

Bojkot v pátek oznámil například jeden z největších světových zadavatelů reklamy, britsko-nizozemský výrobce spotřebního zboží Unilever. Podobný krok ohlásila též americká telekomunikační společnost Verizon Communications. Přidal se také největší světový výrobce nealkoholických nápojů, americká společnost Coca-Cola. Reklamu na sociální síti pozastaví zmíněné společnosti od července, poslední z nich nejméně na 30 dní.

https://byznys.ihned.cz/c1-66783820-bojkot-reklamy-na-facebooku-pripravil-zuckerberga-o-miliardy-dolaru-propadaji-se-i-akcie-firmy 

17.6.2020 Facebook uvedl, že označí placené politické reklamy sdílené uživateli na síti, čímž uzavře podle slov kritiků do očí bijící mezeru v opatřeních pro transparentnost voleb (Reuters) 

3.6.2020 Facebook podepsal globální licenční smlouvu s jedním z největších indických hudebních vydavatelství,což uživatelům umožní vybrat si pro své příspěvky na Facebooku a Instagramu z rozsáhlého katalogu bollywoodské hudby, uvedla hudební společnost Saregama India

Rámec, na který se odvolával, je zákon Evropské unie o digitálních službách, který bude vydán koncem tohoto roku. Dokument obsahuje sadu bezpečnostních pravidel pro digitální platformy, služby a produkty.

Nová nařízení budou mimo jiné také ovlivňovat digitální reklamu či řešit problémy online světa, včetně nenávistných projevů a porušování autorských práv. Dokument navrhuje, aby se zvážilo nasazení "algoritmů pro technologie automatizovaného filtrování" z důvodu lepší "transparentnosti a odpovědnosti".

Dva různé regulační modely - dvě různé sady hodnot

  • navrhl, že tento rámec, vyvinutý západními zeměmi, by se mohl stát standardem pro všechny země po celém světě.

Zuckerbergovy komentáře přišly v návaznosti na společné prohlášení Federálního úřadu pro vyšetřování a Agentury pro bezpečnost kybernetiky a infrastruktury, ve kterém obvinili Čínu ze sponzorování a podporování hackerských skupin, které mají za úkol útočit na americké laboratoře provádějící výzkum související s COVID-19.

22.5.2020 Snaha zabránit zahraničním zásahům do průběhu voleb představuje "závody ve zbrojení" proti jistým zemím. V rozhovoru se zpravodajskou společností BBC to řekl šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Přiznal, že při posledních prezidentských volbách v USA, které provázely ruské dezinformační operace, jeho sociální síť nebyla na vývoj připravena. "Integritu" nadcházejících voleb prý bude schopna ochránit.

21.5.2020 Facebook začala nabízet nákupy přes internet. Provozovatel stejnojmenné sociální sítě tak jednak využije rostoucího zájmu o nákupy online, zároveň ale získá další data o chování zhruba 2,6 mld. lidí, kteří jeho síť využívají, protože bude znát jejich nákupní preference. Kvůli pandemii koronaviru rostou prodeje e-shopů po celém světě o desítky procent. Lidé je stále více upřednostňují před kamennými obchody, v nichž se bojí nákazy. A právě v této době vstupuje do nakupování přes internet velmi silný hráč. Americká společnost Facebook rozjíždí na stejnojmenné sociální síti i na Instagramu novou službu, přes niž budou moci firmy prodávat své zboží a služby.

Nová služba Facebook Shops je od úterý dostupná zatím jen v USA, kde se v létě rozjedou i prodeje přes Instagram. Češi si na nový druh nakupování budou muset ještě několik měsíců počkat, přesné datum spuštění obou služeb v tuzemsku americká firma zatím nesdělila.

Dá se přitom čekat, že prodeje po sociálních sítích budou v tuzemsku hojně využívané: Facebook používá každý druhý Čech, Instagram každý pátý. Celosvětově má Facebook 2,6 miliardy uživatelů, Instagram přes miliardu.

Současná aktivita společnosti neunikla ani ostatním hráčům na trhu. Projekt 2Africa tak má nyní podle informací sledovat například společnost Twitter, která by se v regionu Afriky ráda zabydlela. Nezahálí však ani konkurence. Další z technologických gigantů Google totiž také staví podmořský kabel. Jeho název zní Equiano a má propojit Evropu s Afrikou.

15.5.2020 Facebook koupil kalifornský startup Giphy, který proslul díky své platformě, kde mohou uživatelé vyhledávat, tvořit nebo sdílet nejrůznější obrázky ve formátu GIF. Za možnost využívat databázi jednoduchých webových animací měl Facebook zaplatit 400 milionů dolarů (asi 10 miliard korun). Jde tak o jeden z největších obchodů, které Facebook uskutečnil v posledních letech. Ambicí největší sociální síť světa je službu více integrovat s Instagramem, uvedl server CNBC. V podobných řádech se pohybovala akvizice startupu CTRL-labs, který koupil Facebook loni.

6.5.2020 Facebook v dubnu poprvé smazal účty skupiny spojené s konspirační teorií QAnon propagovanou oddanými stoupenci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Uvádí to americká média poté, co sociální síť o zablokování tohoto obsahu informovala v měsíční zprávě o boji proti vlivovým operacím. Platforma zakročila také proti stránkám spojeným s americkým krajně pravicovým webem VDARE a mezinárodním dezinformačním sítím údajně provozovaným z Ruska a Íránu. Dezinformační sítě byly zablokovány coby jedna z podob "koordinované neautentické" aktivity, kterou se facebook snaží potírat. Využívaly totiž falešné účty a podvodné stránky ve snaze "manipulovat veřejnou debatu".

30.4.2020 Facebook v 1Q více než zdvojnásobil zisk na 4,9 mld. USD z 2,4 mld. USD před rokem. Celkové tržby společnosti se meziročně zvýšily o 18 %t na 17,74 mld. USD, zatímco analytici je podle průzkumu firmy FactSet odhadovali na 17,34 mld. USD. Růst jejích tržeb sice kvůli negativnímu dopadu koronavirové krize na příjmy z reklamy zpomalil, překonal však očekávání analytiků (ČTK) 

22.4.2020 Facebook investoval 5,7 mld. USD do Jio Platforms Limited, kterou vlastní Reliance Industries, masivní indický konglomerát. Jio Platforms má pod sebou řadu značek, včetně Reliance Jio, který se stal největším indickým mobilním operátorem v Indii na základě příjmů a počtu předplatitelů (CNBC)

26.2.2020 Facebook zakáže reklamy vyvolávající paniku ohledně koronaviru. Se šířením dezinformací se potýká od nového roku. více

30.1.2020 Společnost Facebook se dohodla na urovnání sporu ohledně biometrického soukromí, bude ho to stát 550 mil. USD (Bloomberg) 

19.12.2019 Sdílení údajů o evropských uživatelích Facebooku s USA je v souladu se zákonem a poskytuje dostatečnou ochranu, uvedl ve čtvrtek právní poradce nejvyššího soudu EU Henrik Saugmandsgaard Oe. Jeho nezávazné stanovisko není rozhodnutím jako takovým, ale právníci říkají, že názory generálního advokáta soud následuje ve většině případů. Soudní dvůr rozhodne o případu v nadcházejících měsících (CNBC)

28.10.2019 Facebook spouští zpravodajství, více

23.10.2019 Generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg připustil, že firma je v chabé kondici na to, aby podporoval plán na spuštění globální kryptoměny. Vedení projektu prý firma ráda předá asociaci partnerů (FT)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.