Ing. Filip Pertold Ph.D.

Ing. Filip Pertold, po absolvování VŠE působil rok jako novinář v týdeníku Ekonom. V roce 2007 obhájil na CERGE-EI titul M.A. v ekonomii a následně získal v oboru ekonomie doktorát. Tři roky působil jako postdoktorandský výzkumný pracovník na Aarhuské univerzitě v Dánsku. Hostoval na Institute for Health Research and Policy na University of Illinois v Chicagu a Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Od roku 2013 je výzkumným pracovníkem v think-tanku IDEA při CERGE-EI. Zabývá se vzděláváním, školstvím či trhem práce.

2013: Grant ve výši jednoho milionu získává v oboru ekonomie Ing. Filip Pertold, Ph.D., z CERGE-EI, společného pracoviště UK a AV ČR. Ing. Pertold se bude věnovat srovnání šancí matek získat zaměstnání v Česku a v Dánsku, a zjišťovat, jak ovlivnil zánik většiny jeslí pro děti do tří let kariérní postup žen a jejich možnost pracovat ve vedoucích funkcích. 

Filip Pertold, vize, názory:

28.3.2020

  • hlavním cílem vlády teď musí být zachování pracovních míst. "Lidem se musí dát pocit jistoty, že nebudou v nejbližších měsících padat do exekucí a do chudoby. 
  • Stát musí také podat pomocnou ruku firmám a podnikatelům. Jak Pertold zdůrazňuje, tato pomoc musí být hlavně rychlá a administrativně co nejméně náročná 
  • současná karanténa je nařízená vládou, myslím, že by právě vláda měla hrát významnou roli v záchraně ekonomiky, a určitě nebude stačit jen tu karanténu zrušit, až pominou zdravotní rizika 
  • V Česku je malých živnostníků několik set tisíc, ošetřovné ve výši 14 tisíc měsíčně pro ně podle mne stačit nebude. Je potřeba aktivovat dávky okamžité pomoci pro lidi v hmotné nouzi, aby měli na nájem. 
  • Všichni tak nějak doufáme, že současný stav bude trvat jen pár týdnů. Jenže studie naznačují, že se epidemie mohou vracet. 
  • Stát by určitě neměl propouštět, měl by podporovat lokální služby, protože tu bude spousta lidí, pro které bude problém se sebrat a odcestovat někam za prací. 
  • mě jako ekonoma děsí, že Evropa se není schopna dohodnout na jednom režimu boje proti téhle epidemii. Nedovedu si představit, jak bude fungovat mezinárodní obchod, když se Nizozemsko rozhodne, že promoří koronavirem populaci, aby získala kolektivní imunitu, Bavorsko přikročí k separaci části obyvatelstva a Česko k totální karanténě. I kdyby nakrásně byla v Česku nařízená karanténa úspěšná, stejně se musí nechat zavřené hranice, protože by sem jinak mohli proudit ze zahraničí nakažení lidé. Tento nesynchronní přístup Evropy k epidemii se projeví i v ekonomice.
  • vláda by měla lidem v exekuci odpustit dluhy, nyní je rozhodně dobrá příležitost takový krok udělat

https://ekonom.ihned.cz/c1-66738370-vlada-se-nesmi-bat-utracet-nastal-cas-lidem-odpustit-dluhy

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...