Pád světového měnového systému 2020 - 2024

Stephen Roach: měnící se globální prostředí (včetně změn klimatu) dohromady s americkými rozpočtovými deficity povedou k pádu dolaru (hlavní rezervní měna) a tím i k pádu světového finančního systému, protože globální ekonomika je postižena mnoha významnými makroekonomickými nerovnováhami a trvá to již dlouho, je jen otázkou kdy to nastane! 

Tento proces (pád globálního měnového systému) je jen malou součástí většího celku, který se v různých podobách na globální úrovni nazývá Kontrolovaná společnost, projekt TOTAL CONTROL, NWO, Velký Reset - Great Reset, nebo Technokracie.

Vývoj Vesmíru je podřízen přírodním zákonům a jedním z nich je "koloběh" (zrození, růst a zánik, opakující se cykly), který zajišťuje vývoj i na planetě Zemi včetně člověka, který to nemůže změnit. Princip koloběhu (cyklicky se opakuje proces zrodu, růstu a zániku) je neměnný, stále se opakuje a v rámci jednotlivých cyklů je jeho vývoj nepředvídatelný, současně je zajištěna dynamická rovnováha (symbolem je ležatá osmička).

Vize 2023-2025: čeká nás celkový krach současného měnového a hospodářského systému (vše co jsme považovali za hodnotu, tak to ztratí hodnotu, vše co je nefunkční a nemocné se bude rozpadat), vznikne chaos, nepokoje, extrémy, náhlé zvraty, války atd. Pořádek zajistí Technokracie s využitím digitálních technologií a umělé inteligence. Následně budou zavedené digitální měny, digitální nepodmíněný příjem atd., budeme žít v poslední fázi kapitalismu 21. století - digitálním imperialismu. Následně dojde ke změně paradigmatu ve společnosti a tím se vytvoří podmínky pro vznik nového systému, který bude založený na základech populace, která projde transformačním bodem zlomu.

  • Teze: Světový měnový systém funguje průměrně cca 40 -50 roků (1971 - rozpad Bretton Woods, 1976 vznik současné Kingstonského měnového systému), životnost současného je u konce, řízený pád je neodvratný a je potřeba vytvořit nový měnový systém např. na bázi CBDC (2023-4). Pravděpodobně dojde k tomu, že zlato, kryptoměny, diamanty atd. již nebude možné považovat za uchovatele hodnoty pro běžnou populaci. Pádu současného měnového systému bude předcházet pád akciových, komoditních a dalších trhů, případně další geopolitické, klimatické, potravinové, energetické a společenské faktory (narůstající strach, pády vlád, kolapsy států, růst nezaměstnanosti atd.). Kumulace těchto faktorů vytvoří chaos a současně vytvoří prostor pro zavedení "přechodného" měnového systému - digitální měnová reforma (na několik roků) na uklidnění situace. Bude to ale za cenu ztráty občanských práv a svobod, populace bude ještě více ovládána prostřednictvím peněz. Nový měnový systém může vzniknout až po pádu digitálního imperialismu.
  • Světový finanční systém se mění a změní na trvalo (skončilo období zneužívání důvěry vytvářením dalších dluhů, proto je i napětí na finančních trzích), je to jen otázkou času (jsou to měsíce, nebo roky, max. do roku 2026). Vzniknou min. 2 - 3 oddělené platební systémy s vlastní měnou, budou mezi sebou konkurovat a po uklidnění chaosu mohou globálně spolupracovat. Jedna globalizovaná měna a jeden globalizovaný měnový systém nebude existovat (20.10.2022 Dr. Ing. Jan Campbell, Prof. h. c.).
  • Je to kupodivu mimořádný úspěch, a nikoli neúspěch kapitalismu (jak mylně předvídal Karl Marx), který jej jednoho dne – lidově řečeno – přivede kapitalismus do hrobu (zpohodlnění populace – navyknutí si na aktuální blahobyt a částečné intelektuální oslepení znemožňující správně vidět hybné síly, které v minulosti onen pokrok táhly). Josef Alois Schumpeter
  • Jednou ze základních podmínek pro pád současného měnového systému je ZTRÁTA DŮVĚRY světového společenství současné tzv. fiat měny, zejména v rezervní měnu USD.

Pád současného světového měnového systému je provázaný s vývojovým cyklem i globálním transformačním bodem zlomu. Jednou za cca 26 000 (kosmický, precesní rok, EON) při přechodu z věku Ryb do věku Vodnáře dostává lidstvo šanci, pokud se naakumuluje dostatek energie na kvantovou transformaci, dochází k vývojovému vzestupu (kvantový skok), kdy z Homo Sapiens může dojít k vývojové kvantové transformaci v HOMO Aquarius, dokončení duchovního vývoje člověka, nebo naopak v Homo technologicus, slepý vývojový druh. Pokud se to nepodaří, tak další příležitost bude až za 26 000 roků (Tomáš Pfeiffer). Jsme ve fázi (uprostřed cyklu), kdy starý strom na konci svého životního cyklu vyprodukuje velké množství semen, aby zajistil pokračování svého druhu (zde je jedno z vysvětlení přemnožené populace a jeho významu). Jsme na rozcestí transformace:

  • Transformace - pták FENIX, který vzejde z popela - revoluce (závislosti, ego, sobectví, pýcha, prioritou jsou lidské zákony, člověk je pánem planety), v astrologii je symbolem ptáka Fénixe konjunkce Jupiteru a Pluta, Saturn je také symbolem strachu (Taťjana Micič), astrologie nám pouze zrcadlí cyklické děje, není hybatelem a tvůrcem, tím je Vesmír včetně člověka a jeho ducha.
  • Transformace prostřednictvím vejce - evoluce (vlastní poznání - JÁ VÍM, láska, přírodní zákony a soulad se Stvořitelem), emotivní proces prostřednictvím poznání, pochopení, sjednocení a lásky. Tím zvyšuje vibrace a rozpouštíme své strachy, vzorce myšlení a bloky (rozpouštíme tmu vpouštěním světla) a stáváme se vědomým člověkem.
Vysvětlení růstu populace za posledních 200 roků a následně redukce: Během posledních 200 roků probíhala populační a průmyslová exploze (extrém za kterým následuje bod zlomu), počet obyvatel na planetě se zvýšil více jak 7x (roste koncentrace populace ve velkých aglomeracích) a exponenciálně růst i průmysl. Čeká nás transformace transformační bod zlomu (ZERO POINT), který se kryje s přechodem věku Ryb do Vodnáře. Proto v tomto období "téměř vše" exponenciálně roste včetně populace. Transformace znamená přechod z duality (dobro a zlo, rozum a víra atd., Homo sapiens) v jednotu (vznik HOMO Aquarius - JÁ VÍM). Následně se populace opět sníží během cca 200 roků na původní stav (naplní se tzv. Herakleitův princip). Pokud se transformace nepodaří, další pokus má lidstvo za dalších cca 26 000 roků.


Opakuje se obdoba Calhounova experimentu, fáze zkázy?

  • Je zde však určitá podobnost se zánikem a potopením Atlantidy (počátek věku Lva) a nesprávným použitím technologií a experimentů, které byli důsledkem odklonu od vědomí (z pohledu věčnosti) a skončilo to potopou světa a redukcí populace.
  • Nyní jsme již v podobném bodě (počátek věku Vodnáře, opozice věku Lva), také jsme se odklonili od vědomí (a také nevnímáme důsledky našich činů z pohledu věčnosti, ale pouze tady a teď, uvízli jsme ve hmotě) a experimentujeme s technologiemi (proces se zrychluje) a hrozí, že se může opakovat podobná situace, která vyústila v potopu světa (nyní digitální potopu světa s Digitálními koncentračními tábory). Planeta Země má bezpečnostní pojistky a v případě, že se civilizace odchýlí od vývojového schématu (jde proti vývoji přírody a planety), tak dojde prostřednictvím např. živlů a dalších sil k vyrovnání nerovnováh.

Teze: lidstvo opakuje pravděpodobně stejný model (jako myši v Calhounově experimentu) -"zánik a potopení Atlantidy" (pozůstatek Bermudský trojúhelník se svými anomáliemi), který byl pravděpodobně způsoben nesprávným použitím technologií a různými i genetickými experimenty, které byly důsledkem odklonu od vědomí a skončilo to očistnou potopou světa. A nyní používáme také technologie a experimentujeme, proces se exponenciálně zrychluje, odklonili jsme se od Vědomí .Je zde však určitá podobnost v minulosti a možnost v přítomnosti - "opakování zániku Atlantidy a potopy světa" - nebo nějaký ekvivalent, pokud jednotlivci a lidstvo neudělá zásadní změnu myšlení a přístupu k planetě Zemi.

Jaké jsou příčiny pádu USD a světového finančního systému?

Vize 2022-2024: Před branami je konflikt dvou impérií USA, Číny (který nutně nemusí znamenat boj armád) a následný výprodej USD. To je spouštěčem pádu současného světového systému (ostatní podmínky jsou již splněny - rostoucí dluhy, inflace, tištění peněz, polarizace ve společnosti, chaos atd.). Konflikt na Ukrajiněkryptoměny, inflace, klimatické změny, nedůvěra a navazující procesy mohou být roznětkou v tomto procesu. Následně budou bankrotovat jednotlivé státy, nastane chaos a pořádek zajistí DVS, které zavedou nepodmíněný příjem a kontrolovaný systém (Projekt TOTAL CONTROLVelký Reset, The Great Reset), jako řešení situace.

Jde o cíleně řízený proces pánů za oponou, který má zajistit globální zchudnutí, nebo o důsledek našeho myšlení, zrychlujícího konzumu a zviditelněných závislostí? Pravda je obojí, protože procesy na obou stranách jsou vzájemně provázaně.

  • Protože jde o řízený proces globálního chudnutí, tak se počítá s tím, že lidé budou hledat způsoby, jak uchovat svůj majetek (nemovitosti, zlato, bitcoiny, USD atd.), tyto aktiva budou zmrazena a současně bude dána do oběhu digitální měny centrálních bank (CBDS). Pouze velmi malá část populace bude ovládat světový majetek, většinová populace bude chudá - naplní se plán Velkého resetu. Potom teprve může nastat "Fenomén (efekt) vyššího muže".
  • Zmrazená aktiva RF ve výši 300 miliard dolarů, pokud je Západ využije pro jakékoliv účely, tak setím otřesou základy důvěry a dojde k podkopání globální finanční stability i toho, že by se pak další země obávaly umístit svá aktiva na Západ, nebo kupovat dluhopisy v eurech a USD.
  • Aplikace SWIFTu (jako sankčního prostředku pro Rusko a další státy) a zmrazení , či konfiskace zlatých a devizových rezerv Ruska (cca 300 miliard USD) a majetku jejich občanů v zahraničí, čímž je podkopána globální důvěra v dolar a mezinárodní finanční systém (ztráta důvěry). Takové kroky nutí země hledat alternativní měnová řešení (např. BRICS pay, ruská obdoba SWIFT atd.) a v budoucnu to bude mít hluboký dopad na hegemonii americké měny.
  • Inflace, která přeroste v západní civilizaci v hyperinflaci. To společně s rozkolísáním cen a rychlým skokovými změnami ve společnosti (pády vlád atd.) a ekonomice může vést k celkovému chaosu, který se projeví v nedůvěře v současný měnový systém.
  • Pokud spotřebitelé nebudou cítit důvěru v ekonomiku a politický systém (polarizace ve společnosti - rozevírají se nůžky mezi bohatými a chudými), přestanou nakupovat a to povede následně i k nedůvěře k penězům (i mezi státy, protože tištěné peníze ztratí důvěru obyvatel - překročí se bod zlomu).
  • Pokud lidé budou ztrácet důvěru v peníze a peníze jsou postavené na důvěře, bude to znamenat sražení jejich hodnoty a důsledkem bude pád světového finančního systému.
  • Zákon NOPEC (přijatý v USA), rozkol mezi Saudskou Arábií (která proto přechází na platby s Čínou v Juanech) a USA, jejímž důsledkem je i snížení těžby ropy přijaté v říjnu 2022.
  • Spouštěčem pádu současného měnového systému mohou být i kryptoměnové burzy, změna inflačního paradigma (současné inflační paradigma: úroky klesají, spotřební zboží a statky spíše stagnují, nebo klesají) a tím se rozběhne inflační kolotoč.
  • Urychlovače pádu světového měnového systému jsou nástup kryptoměn, covid, konflikt na Ukrajině (izolace Ruska) a Izraeliodchod od vypořádání kontraktů na ropu v dolarech, nové přerozdělení světa, ztráta důvěry mezi globálním Západem a globálním Jihem atd. 
  • Proces, který probíhá min. od roku 2020 je koncem globalizace (model otrok a otrokář) a světového hegemona (s jeho pádem je svázaný i pád USD), který diktuje pravidla ve světě prostřednictvím dolaru, technologií, sankcí a vojenských operací. 
  • Pokud pravidla, která nastavila na finančních trzích západní civilizace (tržní principy), začne sama tyto pravidla účelově měnit a nedodržovat, aby mohl dále fungovat finanční systém, je to předzvěst jeho konce (záporné úrokové sazby, Maastrichtská kritéria - dluh vůči HDP max. 60%, dluhy států a firem nekupuje trh, ale centrální banky FED, ECB atd., tištění peněz, brzdí se růst úrokových sazeb při pádivé inflaci, protože by došlo k recesi, státy by nebyly schopny splácet dluhy při rostoucích sazbách atd.).
  • Pokud začnou dluhy vyspělých států dále růst exponenciálně, blíží se kolaps světového měnového systému (31.12.2023 překročil dluh USA 34 bilionu USD).
  • Smrt královny Alžběty II (8.9.2022) je dalším symbolickým signálem blížícího se kolapsu západní civilizace a král Karel III s pošramocenou pověstí bude jen přihlížet.

Mixem těchto faktorů nastává "smrtící kombinace" a k pádu může dojí "během roku, či dvou, nebo možná více", jde o nevyhnutelnou věc, která má "negativní implikace pro americká a globální finanční aktiva". Aby mohl současný finanční systém fungovat musí globálně růst min. o 2 - 3 % ročně, jinak hrozí kolaps (Ponzi schéma). Součástí tohoto procesu je i vznik DVS. Signálem dynamiky tohoto sebedestruktivního procesu může být extrémní růst a nebo naopak pokles cen zlata (zlato je platidlem poslední záchrany, především v prostředí, jako je to současné), stříbra, Bitcoinu, kryptoměn a nemovitostí. Další fází je digitální bankovní identita,  satelitní internet (plošná implementace nejpozději do roku 2022), virtuální realita a implementace digitálních měn centrálními bankami.

  • Neodpovědnost, blahobyt, sobectví, závislost, lži, iluze, nadřazenost lidských zákonů nad zákony stvoření a strach ze změny.
  • Celosvětové a americké chronické rozpočtové deficity a nesplatitelné dluhy (na začátku roku 2021 dosahují úrovně 300 bilionů USD).
  • Je nízká míra úspor (a díky zavedení záporných sazeb se ještě více snižuje) a rostou pouze dluhy, místo spoření (to se dělo ještě na konci minulého století), přicházející inflace a hyperinflace vymaže i tyto úspory.
  • Nejvíc jsou zadlužené nejvyspělejší ekonomiky, je to z logiky světového finančního systému, který logicky způsobuje růst dluhů a život na dluh, jako motor růstu ekonomiky.
  • Úrokové sazby hypoték a státních dluhopisů jsou na nule, nebo klesají pod nulu. S rostoucí inflací po roce 2021 se trend obrací, nastal bod zlomu v tomto procesu (nulové sazby a inflace), který vede ke zchudnutí většinové populace.
  • Inflace a hyperinflace. Změní se současná inflační paradigma: úroky klesají, spotřební zboží a statky spíše stagnují, nebo klesají (Juraj Karpiš).
  • Úrok používaný při multiplikaci peněz bankami (Pavol Lupták).
  • USA nastoupili cestu deglobalizace (uzavírání se do sebe, přechodem na lokalizaci), obchodních válek a trhají se od zbytku světa, ale možná po volbách dojde k obratu (tonoucí se stébla chytá).
  • Zrychluje se koncentrace majetku, mizí střední vrstva, tím se zvyšuje polarizace ve společnosti.
  • Nástup kontrolované společnosti např. v podobě TechnokracieRozpad západní demokracie a spotřební způsob života dává prostor pro vznik DVS díky ekonomice digitálních platforem a nové digitální měny.
  • Klimatické změny a extrémy v Přírodě, většina populace se koncentruje do měst a žije ve virtuální realitě (digitální prostředí).
  • V Západním civilizačním okruhu chybí levná pracovní síla: Stárnutí a pokles porodnosti populace (demografická křivka, zastavení růstu populace), nákladný sociální a zdravotní systém a také řízená, nebo neřízená redukce populace.
  • Ideologie (střet civilizačních modelů) a mezená globální poptávka, "nespotřeba" (zastaví se koloběh ekonomiky, protože spotřeba je její krví, lidé omezí nákup spotřebního zboží) znamená konec ekonomického růstu a globalizace, které umožňovali poklidný život na dluh západní civilizace (díky růstu úroků a inflaci to již přestává být možné).
  • Vytváření bublin a nerovnováh: Záporné úrokové sazby, přebytek levných peněz ("neomezený tisk peněz"), bubliny na akciovém a realitní trhu, dolaroví jednorožcifirmy bez zisku s miliardovými valuacemi v USD a zombie firmy atd.
  • Drancování životního prostředí, přírody a život na její dluh, brzy dojdou klíčové zdroje (pitná voda, úrodná plodící půda, lesy, energie, suroviny atd.) a tím se zastaví růst ekonomiky (ekonomika je postavená na růstu, "udržitelném" pseudorůstu) a přijde její očistný kolaps.
  • Model kapitalismu 21. stoletíjediným kritériem je honba za ziskem, která ničí přirozenou diverzitu civilizace a tím dochází k samo-destruktivnímu procesu. Planeta je vnímaná jako zdroj surovin, nikoliv jako živá bytost a místo pro život. Člověk je ji nadřazen a vytváří lidské zákony, které jsou v rozporu se zákony stvoření.
  • Za 200 roků se dostalo zlato z oběhu finančního světového systému (1776 -1976), od roku 1976 (Kingstonský měnový systém, zlato nebylo vůbec zakomponované) máme tzv. FIAT měny (peníze tvořené dluhem, nejsou kryté zlatem) - Pavol Lupták.
  • Cílený proces rozkladu a paralýza národních států vede k úpadku vzdělání mladé generace, zemědělství (jíme nekvalitní potraviny), průmyslu (90 % průmyslu je v majetku nadnárodních korporací), atd., je vyvíjen neustálý útok na základy rodiny, importuje se nám cizí kultura (migrační krize řízená z nejvyšších míst), podporuje se výměna a mísení ras. 
  • Od roku 1999 (technické zavedení EURa) do roku 2020 ztratilo EURO 85% hodnoty vůči zlatu, přestože zlato je uměle podhodnocené.
  • Nástup digitálních měn a nových technologií (např. Blockchain), které jsou jen slepou uličkou, která může dočasně fungovat.
Čeká nás digitální měnová reforma. Výsledkem budou bezhotovostní digitální měny postavené pravděpodobně na technologii blockchainu (jediným tlačítkem tak dojde k digitální měnové reformě). Jde o řízený proces, který se zrychlil spouštěčem jménem pandemie koronaviru a konflikt na Ukrajině na které se svede vše. 
  • ECB minimálně od září 2020 spustila přípravu digitálního eura, které se může aplikovat v období 2022 -2024.

Zachrání nás nějaké kouzlo, když jsou dluhy nesplatitelné? MMT, již byla fakticky uvedena do praxe tím, jak mohutně se nyní v některých zemích monetárně a fiskálně stimuluje. 

Kdy můžeme čekat pád současného měnového systému (který je spojen i se společenskou změnou)?

Tento bod zlomu se může realizovat, pokud bankovní domy a obchodníci začnou běžně přijímat kryptoměny (včetně Bitcoinů a to již nastalo), spouštěčem pádu globálního měnového systému budou pravděpodobně kryptoměny a zlato (lidé mají strach o svůj majetek a hledají způsoby, jak si ho zajistit před ztrátou hodnoty), proces je cíleně řízen "pány za oponou". Dalšími spouštěči a signály přicházejícího pádu světového měnového systému, je kombinace odchodu některých zemí od mezinárodních plateb v EUR, USD (konflikt na Ukrajině to urychlil) a nastupující inflace, která se může přelít do hyperinflace.

  • Probíhá otevřený souboj (manipulace s měnami, tisk peněz, záporné sazby, nesplatitelné dluhy atd.) mezi centrálními bankami a soukromými technologickými společnosti na poli digitálních měn, to je signálem zásadní změny světového měnového systému a celé civilizace (přechod na DVS) spojené s novým přerozdělením světa (digitální vesmír a reálný svět). Klíčovými se v přicházejícím chaosu stávají data o jednotlivcích a firmách, která jsou majetkem nadnárodních korporací a jsou akumulovaná ve zlatém rybníku.
  • Růst inflace v hyperinflaci a růst úrokových sazeb způsobí, že některé národní státy nebudou schopny splácet své dluhy a nebudou schopny zajišťovat základní funkce státu.
  • Pád měnového systému je spojen i se změnou a koncentrací moci ve společnosti - digitální imperialismus.
  • Možný termín znehodnocení měn, ztráty důvěry v ně, měnová reforma a přechod na digitální měny, to vše, nebo jen část, může nastat v období březen - září 2023.


Kupní síla USD vlevo (od zavření zlatého okna Nixonem 1971) a objem peněz v oběhu vpravo

Graf vizuálně ukazuje téměř dokonalý inverzní vztah mezi množstvím peněz v oběhu a jeho kupní silou. Odráží jednoduchý vztah, že ceny rostou přibližně úměrně k peněžní zásobě. Jinak řečeno, odráží základní zásadu monetarismu, že z dlouhodobého hlediska je cenová inflace přímým důsledkem růstu na měnovou inflaci. 

V roce 1907 rozpoutal JP Morgan finanční paniku v USA (banky vydávali více peněz, než měli kryté zlatem) - nastal řetězový kolaps bank když si lidé masově začali vybírat svoje peníze o které nakonec přišli, JP Morgan potom za babku skoupil velkou část finančního sektoru v USA. A to vše vyústilo v roce 1913 založením FEDu (je sdružení soukromých bank, které vydává peníze).

4 měnové systémy od roku 1913 (vznik FEDu)

Světový měnový systém funguje průměrně cca 40 -50 roků (1971 - rozpad Bretton Woods systému, 1976 vznik Kingstonského měnového systému), životnost současného je u konce, je neodvratný a je potřeba vytvořit nový měnový systém.

  1. Období zlatého standardu (dohoda 50 států světa, bankovky kryté zlatem v poměru 3:1), zlatý standard 1871 - 1914 (klidné období)
  2. Meziválečné období.
  3. Brettonwoodský měnový systém (1944).
  4. Kingstonský měnový systém (1976, fiat currency system), peníze k kingstonském měnovém systému se tvoří dluhem (začíná exponenciální růst), který nemůžeme nikdy splatit (peníze jsou kryté nevědomostí a důvěrou lidí) - tento systém zlikvidoval střední vrstvu a umožnil rostoucí koncentraci majetku, (zvýhodňuje hlavní světovou rezervní měnu USD - strategické suroviny se musí platit v USD) nyní již kolabuje tento světový finanční systém.
  5. Kvantový finanční systém s digitálními měnami (CBDC) 2023-4.

Kupní síla amerického dolaru 1913 až 2013

za 100 roku se snížila kupní síla USD na pouhá 4 %

V letech 1900 až 2015, dolar ztratil více než 98% své kupní síly, zatímco zlato zvýšilo svou hodnotu více než 50x  

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4433694/perly-tydne-casovani-bubliny-pad-dolaru-a-u-nas-pohoda.html

Proč musí nutně nastat zřícení globální ekonomiky

Přijde recese v roce 2020?

Hospodářská a ekonomická krize

Máme zachraňovat ekonomiku?

Co nám ukázala pandemie koronaviru?

Jak bude vypadat svět po pandemii koronaviru?

Pád světového měnového systému, zprávy z tisku:

28.1.2024 Centrální bankovnictví pomalu selhává. Politika helikoptérových peněz v posledních letech rapidně umazává hranici mezi monetární a fiskální politikouV průběhu historie přes mnohé strasti a experimenty, ekonomicko-politické uspořádání typické moderní ekonomiky dospělo do bodu, kdy si tržní politiku diktují především 2 instituce – vláda a centrální banka. Vláda zajišťuje setrvalý ekonomický růst a přiměřenou zaměstnanost, centrální banka především pečuje o inflaci. Tyto dvě instituce musí být na sobě nezávislé a je to tak ukotveno i v zákonech, aby se případně populistická vláda nepokoušela na úkor zdraví finančního systému si zajistit hlasy štědrou monetární politikou. Nezávislost těchto institucí fungovala relativně dobře v západních ekonomikách a obzvlášť v dobrých časech. Ovšem nyní se ukazuje, že centrální banka (Fed) největší světové ekonomiky pravděpodobně ztrácí svoji nezávislost. A to je nebezpečné. Pro pochopení toho, proč se tak děje, je potřeba pochopit, jak centrální banky samy sebe do této situace uvrhly.

  • Velká změna ve světové a americké monetární politice nastala během globální finanční krize v roce 2008. Tehdy se totiž začal ukazovat strukturální problém – klíčové úrokové sazby centrálních bank jsou moc blízko, nebo dokonce na nule. To znamená, že bankéři přišli o svůj primární nástroj k stimulaci ekonomiky v recesích (a tím pádem i regulaci inflace, aby se nedostala do záporných hodnot a držela se kolem 2% cíle). Bankéři tak přišli s do té doby kontroverzním nástrojem – kvantitativním uvolňováním (QE, "quantitative easing"). Pokud úrokové sazby již nelze snížit, sáhli bankéři po QE, což je jednoduše řečeno nákup především státních a také korporátních dluhopisů centrální bankou. To je přímý hotovostní přítok pro velké podniky a vládní instituce, který by ovšem měly časem splatit zpět centrální bance (ano, "měly"). Tyto peněžní prostředky se vytvoří jednoduše z ničeho a zaznamenají se na stranu pasiv centrální banky a pravděpodobně to již navždy zůstane nesplacené, protože splácení dluhu novým dluhem se dnes velice nosí.
  • V dekádách po globální finanční krizi se úrokové sazby USA po většinu doby pohybovaly na nule a z kdysi nouzového nástroje helikoptérových peněz (QE) se stal běžný nástroj. Od té doby rozvaha Fedu vyrostla až o 8 bilionů dolarů, přičemž většina z toho se natiskla v reakci na pandemií Covid-19. Potřeba neustálého tisknutí peněz byla vyvolaná potřebou držet se 2% inflačního cíle v době, kdy rostly deflační účinky v důsledku globalizace a automatizace. Historické precedenty ukazují, že deflace může vyústit v deflační spirálu, která vedla k nejhorší hospodářské krizi v moderní době (1927). Proto se bankéři snaží za každou cenu deflaci vyhnout. Běžně centrální banka v rámci QE skupuje vládní dluhopisy s delší splatností. Tudíž díky tomu byly výnosy těchto dluhopisů udržovány uměle nízko a vedlo to k dlouhému období prosperity v poslední dekádě. Levný dluh a rostoucí peněžní zásoba vedla ke zvýšené ekonomické aktivitě a výraznému růstu finančních aktiv jako jsou akcie, nemovitosti nebo dluhopisy. Problém je v tom, že se tím fundamentálně zkracuje životnost takového systému, neboť dluh nemůže růst donekonečna a jednoho dne se bude muset celý finanční systém rázně reformovat – a to bude bolet. Vedlejším účinkem dluhově založeného růstu je mimo jiné i výrazný růst nerovnosti v bohatství obyvatel, což podkopává samotné základy celého společenství. A nakonec nespokojenost obyvatelstva se svým (ne)rostoucím bohatstvím vede k populismu, který vede k ještě většímu zadlužování. Centrální banky se tak sice obratně vyhnuly deflační spirále, ale nechtěně spadly do spirály jiné – dluhové. 
  • Kromě výše uvedeného, problém s QE je také v tom, že umazává hranici mezi fiskální (vládní) a monetární politikou. Moderní bankovní systém je extrémně složitý, a to mimo jiné i z důvodu mnohých regulací, které postupem času vznikaly. Tím že centrální bankéři v rámci QE nakupují korporátní dluhopisy (mortgage-backed securities) provádějí stimulaci vybraných sektorů (především nemovitostního). Navíc při nákupu státních dluhopisů se mohou centrální bankéři rozhodnout, zda nakoupí ty s delší, nebo kratší splatností. To znamená, že napřímo ovlivňují profil splatností dluhopisů, což je něco, co má velké dopady na finanční trhy a dříve si to určovaly výhradně trhy a vláda. Jenže stejně tak jak monetární politika ovlivňuje fiskální, tak i fiskální autority mohou využit tohoto mostu na to, aby ovlivnili monetární politiku.

  • Výrazná stimulace v roce 2020 vedla zcela logicky k inflaci se kterou nyní na západě dosud bojujeme. Součástí tohoto boje je využívání opačného nástroje ke QE, tedy QT (kvantitativní utahování, "quantitative tightening"). QT pomalu zmenšuje rozvahu Fedu a tím pádem to má restriktivní účinky na ekonomický růst, a tedy i inflaci. V důsledku veškeré stimulace a regulatorních požadavků vznikla situace, kdy je nyní vláda Spojených států schopna Fedu zasahovat do rozhodování ohledně QT a navíc odčerpávat přebytečnou likviditu, za pomocí které nyní více než kompenzuje QT ze strany Fedu. Jinak řečeno, americká vláda po celý rok 2023 odčerpávala přebytečnou likviditu z rozvahy Fedu (pozůstatek pandemického stimulu) a tyto peníze využívala ke stimulaci ekonomiky. Za tímto účelem emitují především pokladniční poukázky, čímž se také drží výnos dluhopisů s delší splatností uměle níže. S tím se bude pokračovat i letos a už se mluví o tom, že vláda přiměje Fed zpomalit QT, protože zásoby peněz se v této pomyslné "pokladničce" tenčí. Reverzní repo trh hostil před rokem přes 2,5 bilionů dolarů. K dnešnímu dni (tedy 26. ledna 2024) je na tomto trhu již pouze 560 miliard dolarů. V tomto odstavci je naznačen mechanismus, kterým vláda Spojených států udržuje ekonomiku a finanční trhy USA v dobré kondici. To i přes obrovský šok výrazně vyšších úrokových sazeb a je to také důvod, proč nenastala recese, kterou experti tolik očekávali a pořád ještě očekávají. Výsledkem je tedy následující karikatura: monetární politika pod kontrolou fiskálních autorit v USA.

  • Ve shrnutí, tržní ekonomika se pomalu přeměňuje v centrálně kontrolovanou ekonomiku, kdy dnes každý krok centrálních bankéřů je ostře sledován. Fiskální a monetární politika hraje na trzích a v ekonomice čím dále větší roli a dochází k narušení nezávislosti mezi těmito dvěma světy. To vše věští menší stabilitu trhů a ekonomik, větší výkyvy v růstu a nejasnou budoucnost s potenciálně hořkou dohrou. Pokud se regulatorně nevynutí tato nezávislost, budou populisté v čele vlády čím dál více využívat monetární politiku ke svému prospěchu, tak jak se to již nyní děje ve Spojených státech.

  • https://www.kurzy.cz/zpravy/756167-centralni-bankovnictvi-pomalu-selhava/

27.1.2024 Předseda představenstva a generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon říká, že USA se rychle přibližují k útesu, protože státní dluhy stále narůstají, a bije na poplach, že je třeba situaci urychleně řešit, než dojde ke krizi a vzpouře. Americe dává čas deset let. Vládní dluh nyní dosahuje astronomických 34 bilionů dolarů a do 30 let by se mohl zdvojnásobit.

  • Dimon nejprve připomněl situaci v roce 1982 s inflací kolem 12 %, základní sazbou kolem 21,5 %, nezaměstnaností někde kolem 10 % a dluhem kolem 35 % hrubého domácího produktu. Poznamenal, že dnes je poměr dluhu k HDP vyšší než 100 %. Přitom se předpokládá, že do roku 2035 dosáhne 130 %.
  • Graficky bude vývoj dluhu připomínat hokejku, ale tam ještě situace nedospěla. "Ale až to začne, trhy po celém světě – mimochodem, protože cizinci vlastní 7 bilionů dolarů amerického vládního dluhu – dojde ke vzpouře," řekl s tím, že to je samozřejmě to nejhorší. Mezi největší zahraniční věřitele patří Japonci a Číňané.  
  • Dimon se v páteční diskuzi vyslovil také pro větší zdanění bohatých Američanů. Snížení daní pro Američany s nižšími příjmy by celkově zlepšilo jejich mobilitu, zdraví a životy a přispělo k růstu americké ekonomiky, i když by to znamenalo zvýšení daní pro bohatší lidi.
  • https://echo24.cz/a/Hqm9M/ekonomika-zpravy-sef-jpmorgan-dimon-usa-smeruji-utesu-10-let-muze-dojit-katastrofe?

19.1.2024 V USA doutná finanční krize. Může být horší, než Velká recese, varují experti. Tým ekonomů při americkém Národním úřadu pro ekonomický výzkum (NBER), vedený Erikou Jiangovou, ve studii z prosince varuje, že loňský pokles cen nemovitostí v kombinaci s růstem úrokových sazeb může banky ohrozit podobně jako krize na hypotečním trhu v letech 2007 až 2008.

  • Úvěry spjaté s komerčními nemovitostmi, celkový objem se odhaduje na 2,7 bilionu dolarů. Pro představu – celková hodnota aktiv v rozvahách amerických bank je 24 bilionů dolarů. Pro běžnou banku představují úvěry na komerční nemovitosti v průměru čtvrtinu jejích aktiv. 
  • Zhruba 14 procent všech úvěrů spojených s komerčními nemovitostmi spadá do kategorie "negativního vlastního kapitálu". To znamená, že aktuální hodnota dané nemovitosti je nižší než objem příslušného úvěru, který zbývá doplatit
  • U kancelářských nemovitostí je tento poměr podle studie více než trojnásobný a představuje 44 procent. Nejen to, další zhruba třetina celkového objemu úvěrů, respektive u kancelářských prostor většina, může v dohledné době narazit na podstatné potíže se splácením a refinancováním
  • Pokud by podíl nesplácených úvěrů dosáhl deseti až 20 procent, znamenalo by to pro americké banky dodatečnou ztrátu ve výši kolem 80 až 160 miliard dolarů. Takový poměr ztracených úvěrů Spojené státy naposledy zaznamenaly během krize v letech 2008 až 2009. Pokud úrokové sazby zůstanou zvýšené a hodnota nemovitostí se nezotaví, mohla by míra selhání potenciálně dosáhnout úrovně srovnatelné nebo dokonce překonávající úroveň selhání během Velké recese z roku 2007.
  • Utahování měnových podmínek umazalo z hodnoty aktiv v bilancích bank více než dva biliony dolarů. Nyní by taková krize vedla u 231 až 482 amerických bank s úhrnným objemem aktiv ve výši jednoho až 1,4 bilionu dolarů k problémům se solventností.
  • Zhruba 50 procent komerčních nemovitostí v Londýně má nyní nižší hodnotu, než kolik byla jejich pořizovací cena. S tím souvisí také propad objemu obchodů na realitním trhu, který se podle MSCI v loňském třetím čtvrtletí meziročně smrštil o více než 50 procent.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-americke-banky-mohou-opet-doplatit-na-pokles-cen-nemovitosti-rika-studie-244041#
  • https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4413799

3.1.2024 Podle posledních údajů činí k úterý dluh USA 34 001 bilionů dolarů (za 5 roků vzrostl dluh o cca 12 bilionu USD). Ještě v září loňského roku to bylo 33 bilionů. Podle expertů dotazovaných RIA Novosti by obsluha tak velkého státního dluhu mohla stát Washington zhruba třetinu rozpočtových příjmů.

  • Státní dluh překročil hranici 34 bilionů USD o několik let dříve, než se předpokládalo před pandemií. Podle prognózy Rozpočtového úřadu Kongresu z ledna 2020 měl hrubý federální dluh překročit hranici 34 bilionů USD ve fiskálním roce 2029.
  • Hrubý dluh zahrnuje i peníze, které vláda dluží sama sobě. Dluh v držení veřejnosti činí 26,9 bilionu USD. To je zhruba stejně jako činí hrubý domácí produkt USA, uvedla agentura AP. Zahraniční kupci amerického dluhu, jako Čína, Japonsko, Jižní Korea a evropské státy, ale snížili objem držených státních dluhopisů USA. Analýza Petersonovy nadace ukázala, že podíl amerického dluhu v držení zahraničních kupců dosáhl vrcholu 49 procent v roce 2011, do konce roku klesl na 30 procent.
  • dluh USA k 3.1. 2019 byl pouze 21,929 bilionu USD.
  • dluh USA k 3.1. 2014 byl pouze 17.3 bilionu USD.
  • Dluh USA: https://fiscaldata.treasury.gov/datasets/debt-to-the-penny/debt-to-the-penny
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5718204/verejny-dluh-usa-poprve-prekonal-hranici-34-bilionu-dolaru.html

https://ria.ru/20240103/gosdolg-1919527958.html

20.11.2023 USA hrozí zhoršení ratingu a podle Pensylvánské univerzity nakonec i bankrot. Investor Buffett nesouhlasí. Podle agentury hrozí, že Spojené státy se budou dalších několik let potýkat s rozpočtovým schodkem kolem šesti procent hrubého domácího produktu, což právě omezí možnost dluhového financování země. Při vysokých úrokových sazbách a hlubokých deficitech totiž nutně citelně stoupá nákladnost obsluhy dluhu, čímž se zužuje prostor pro další zadlužení, neboť investoři žádají za svoji půjčku ještě vyšší úrok, aby tak ošetřili vlastní riziko spojené s možnou platební neschopností. Úrok na dlouhodobém dluhu USA je v těchto dnech vůbec nejvyšší za posledních šestnáct let, což někteří experti zčásti připisují právě obavám z rostoucího zadlužení země.

  • Podle letošní analýzy Whartonovy obchodní školy při Pensylvánské univerzitě (zde) mají Spojené státy zhruba dvacet let na to, aby zásadně napravily své veřejné finance. Jinak se jejich stav stane neudržitelný a země bude čelit platební neschopnosti, čili bankrotu, jenž by dramaticky otřásl celým světem. Mezinárodní investoři však, zdá se, hrozbu bankrotu USA podceňují. Ostatně například jeden z nejslovutnějších z nich, Warren Buffett, dále bezmezně věří dlužnické spolehlivosti vlády Spojených států. https://budgetmodel.wharton.upenn.edu/issues/2023/10/6/when-does-federal-debt-reach-unsustainable-levels

  • Buffett míní, že zhoršení ratingu či ratingové výhledu, ať už v podání té či oné agentury, je vždy vlastně jen "plácnutím do vody". Investor je tedy evidentně přesvědčený – jako mnozí jiní –, že Spojeným státům zkrátka bankrot nehrozí ani v tom nejzlejším snu, neboť "všemocný dolar" jim poskytuje supervýhodu, jakou žádná jiná země či ekonomika světa nemá. Tato supervýhoda tkví v tom, že dolar, představující globální rezervní měnu číslo jedna, umožňuje Spojeným státům i sebehlubší zadlužení nakonec řešit – lidově řečeno – tiskem novým peněz. Role dolaru coby světové rezervní měny číslo jedna pak zajistí, že nutné inflační náklady takového tištění neponesou jen Spojené státy samotné, nýbrž celý svět.

  • Buffett vlastně mezi řádky praví, že Spojené státy se jako jediná ekonomika světa mohou zadlužovat, v zásadě jak se jim zamane, přičemž dojde-li na nejhorší, o inflační náklady takového tištění se podělí s celým světem. To je ona supervýhoda: dolar Spojeným státům umožňuje půjčovat si na své potřeby, ale pokud by to jednou snad už neutáhly, zatáhne to celý svět.

  • https://www.kurzy.cz/zpravy/749462-usa-hrozi-zhorseni-ratingu-a-podle-pensylvanske-univerzity-nakonec-i-bankrot-investor-buffett/

18.8.2023 Čína už řadu let používá digitální měnu a snaží se, aby renminbi hrálo významnou roli ve světové ekonomice. K tomu, aby se stalo mezinárodní rezervní měnou, je ale ještě dlouhá cesta. Pro Bloomberg to řekl Timothy Massad z Harvard University. Podle něj ale už nyní Čína pracuje na projektu s některými z dalších asijských zemí, který umožní, aby renminbi bylo využíváno pro vzájemné platby. Konečným cílem pak je "vyhnout se dolarovému platebnímu systému".

  • Podle profesora nyní přibližně 90 % mezinárodních plateb probíhá v amerických dolarech, tyto transakce pak ve většině případů také jdou přes některou z amerických bank. To dává Spojeným státům "velkou páku", kterou mohou používat i na sankce vůči některým zemím. Téma mezinárodních rezervních měn je pak podle experta do značné míry tématem toho, jak se budou dál vyvíjet peníze a jakou budou mít formu
  • Digitální měna mohla mít výhodu v tom, že zkombinuje "pohyb informace s pohybem samotné hodnoty". Nyní se totiž pro platby musí používat speciální systém, kterým je například SWIFT, ale u digitálních měn by tomu tak být nemuselo.
  • Hrozbou pro silnou pozici dolaru v globálním finančním systému nemusí být "měna některé jiné vlády", ale nakonec právě nějaká kryptoměna. Ekonom se podle svých slov ovšem domnívá, že tato hrozba "nepřichází ze strany bitcoinu", ale spíše ze strany stablecoinu, který by mohl být krytý některou z tradičních měn. Soukromý sektor by pak měl být podporován s "experimenty" v této oblasti, ale zároveň je třeba regulace, která "zamezí přílišnému riziku".
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5553171/massad-k-tomu-aby-renminbi-bylo-globalni-rezervni-menou-je-dlouha-cesta-digitalni-meny-maji-urcitou-vyhodu-nad-jinymi.html

4.6.2023 Spojené státy více používají svoji měnu k boji ve svých geopolitických bitvách, opatrní světoví lídři se proto snaží snížit závislost na amerických dolarech, píše agentura Bloomberg, podle kterého se po celém světě schyluje k odporu proti hegemonii dolaru. Například Brazílie a Čína nedávno uzavřely dohodu o obchodování ve svých místních měnách, přičemž se snažily vyhnout dolaru. Dokonce i věčný spojenec USA, Francie, začíná provádět transakce v čínských jüanech.

  • Nejvýraznější příklad je v Rusku, kde USA v reakci na invazi na Ukrajinu uštědřily režimu Vladimira Putina bezprecedentní finanční ránu. Bidenova administrativa uvalila sankce, zmrazila stovky miliard dolarů moskevských zahraničních rezerv a ve shodě se západními spojenci téměř vytlačila zemi z globálního bankovního systému. 
  • Zatímco ekonomické sankce proti Rusku jsou nyní nejnovějším a nejvýraznějším příkladem, tak americká demokratická i republikánská administrativa použila v posledních letech tresty rovněž i vůči zemím jako je Libye, Sýrie, Íránu a Venezuely.  
  • I když se stále více zemí snaží snížit svou závislost na dolaru, jen málokdo očekává, že jeho přední postavení v globálním obchodu a financích bude v dohledné době ohroženo, podotýkají experti. Za prvé, neexistuje žádný náznak, že by jakákoli jiná měna mohla poskytnout stejnou úroveň stability, likvidity a bezpečnosti.

  • Navíc naprostá většina spojenců vyspělé ekonomiky USA, kteří tvoří více než 50 % celosvětového hrubého domácího produktu, neprokázala příliš naléhavou potřebu přejít z dolaru na jinou měnu. Místo toho dolar oproti většině svých hlavních protějšků posílil.

  • https://echo24.cz/a/HYccV/zpravy-ekonomika-usa-dolar-odpor-geopoliticke-bitvy?

22.5.2023 K reformě Rady bezpečnosti OSN, aby odpovídala "realitě dnešního světa", vyzval generální tajemník Organizace spojených národů Antonio Guterres. Uvedl to v neděli na tiskové konferenci v Hirošimě. Ze stejného důvodu by se podle něj měl přehodnotit také Brettonwoodský měnový systém.

  • Obě instituce odrážejí mocenské vztahy z období konce druhé světové války. "Globální finanční architektura se stala zastaralou, nefunkční a nespravedlivou.
  • Tváří v tvář ekonomickým otřesům způsobeným pandemií covidu-19 a ruské invazi na Ukrajinu nedokázala splnit svou základní funkci globální záchranné sítě.
  • Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, z nichž pět - USA, Británie, Čína, Francie a Rusko - je stálých a mají právo veta. Zbytek jsou nestálí členové, z nichž pět je každoročně voleno Valným shromážděním OSN na dvouleté funkční období. Aby byla rezoluce RB OSN přijata, musí ji schválit aspoň devět členů rady a žádný z pěti stálých členů ji nesmí vetovat.
  • Brettonwoodský měnový systém vznikl po druhé světové válce v reakci na meziválečnou zkušenost s fungováním zlatého standardu i s volně plovoucími kurzy, což podle dobových představ přispělo k hloubce meziválečné hospodářské recesi. Tento systém se uplatňoval až do roku 1971. "Pevná komponenta tohoto systému se opírala o dominantní postavení amerického dolaru, který byl navázán na zlato paritou 35 dolarů za jednu trojskou unci. Ostatní členské měny byly navázány na dolar pevným kurzem s úzkým fluktuačním rozpětím ±1 % od stanovené parity vůči dolaru.

  • https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-guterres-vola-po-zmenach-v-rade-bezpecnosti-40432233#

3.5.2023 Celková výše dluhu USA je zhruba 200 bilionů dolarů, v přepočtu přibližně 4300 bilionů korun, varuje Stanley Druckenmiller, dlouholetý investiční stratég miliardáře George Sorose. Druckenmiller započítává nejen stávající dluh samotný, ale i současnou hodnotu všech plateb, které bude třeba ze zákona uskutečnit. Do roku 2040 například veškeré daně vybrané v USA na celostátní úrovni půjdou na starobní důchody.

  • Za nebezpečně kynoucí americký dluh může také tamní centrální banka, která dlouhé roky provozovala extrémně expanzivní měnovou politiku, lidově řečeno "tištění stovek miliard dolarů". Za ně nakupovala dluh americké vlády, který stále ve velkém objemu drží, takže vytváří falešnou iluzi, jak říká Druckenmiller, že s problémem extrémního veřejného zadlužení může vládě USA pomoci.
  • Centrální banka USA vlastně svým "tištěním stovek miliard" ještě jednotlivé americké vlády vybízela k rozpočtově nezodpovědnému jednání. Nějaká forma "resetu" se tak nyní zdá být nevyhnutelná. S nedozírnými následky pro globální ekonomiku.
  • Asymetrie tkví v tom, že centrální banka i na relativně malé otřesy, třeba ten zmíněný březnový bankovní, reaguje velmi agilně, poskytováním nové likvidity čili pumpováním nových podpůrných peněz
  • Bankovní krize v USA je stále teprve na svém začátku, pročež by americká centrální banka tak měla nyní upustit od dalšího zvyšování své základní úrokové sazby. Se snižováním objemu její rozvahy, a tedy i s tlakem na snížení tempa růstu veřejného zadlužování, by přitom bylo slučitelné spíše další zvyšování základních úrokových sazeb.
  • https://www.newstream.cz/money/dluh-usa-nebezpecne-kyne-muze-za-to-fed-nejaka-forma-resetu-je-nevyhnutelna-rika-sorosuv-muz?

15.4.2023 Bývalý americký ministr financí Lawrence Summers varoval před "znepokojivými" náznaky, že USA ztrácejí globální vliv. Podle něj se totiž ostatní mocnost spojují a získávají přízeň dosud "nespojených" zemí. Summers to řekl pro televizi Bloomberg.

  • Čínu právě navštívil Luiz Lula da Silva, prezident Brazílie, dvanácté ekonomiky světa, a demonstroval tak utužování vztahů těchto dvou zemí. Veřejně avizoval blížící se konec světové dominance dolaru a obchodování Číny a Pekingu v juanech. Přitom v posledních dnech a týdnech se dveře v Pekingu netrhnou. Před týdnem se vrátil odtud vrátil francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož "strategická autonomie" vzbudila kontroverze i souhlas ve světě, nyní se vrací z Číny německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

  • S tím souvisí také neočekávaný krok Saúdské Arábie, Ruska a dalších členů skupiny OPEC+ ke snížení těžby ropy, což komplikuje úkol USA, Evropské unie a dalších vyspělých zemí, které bojují za snížení inflace.

  • Prohlubující se vazby mezi Blízkým východem a Ruskem a Čínou, která nedávno zprostředkovala sblížení mezi Saúdskou Arábií a Íránem, jsou "symbolem něčeho, co je podle mého názoru pro Spojené státy velkou výzvou," řekl bývalý ministr financí. "Jsme ale na správné straně historie, s naším závazkem k demokracii, s naším odporem vůči agresi v Rusku. 

  • Pokud brettonwoodský systém nebude na celém světě silně fungovat, dojde k vážným výzvám a navrhovaným alternativám. 

  • https://echo24.cz/a/Hbsza/zpravy-svet-byvaly-americky-ministr-financi-summers-amerika-ztratit-globalni-vliv?

4.4.2023 Peking využívá svých obchodních výhod k prosazení jüanu v bilaterálních dohodách, aby zpochybnil dominanci amerického dolaru v mezinárodním měnovém systému. Krok spokojit se s obchodem a investicemi v jüanech, nikoli v amerických dolarech jako prostředník, je jedním z mnoha způsobů, jak Peking plánuje snížit svou závislost na dolarových aktivech a zabránit finančnímu uškrcení Číny Washingtonem.

  • Čína podle publikace také lobbuje za používání jüanu při bilaterálním obchodu s ropou se zeměmi Blízkého východu , což je "potenciální výzva pro petrodolar". Peking má také zájem na rozšíření obchodních a finančních transakcí v národních měnách se zeměmi Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), již uzavřel dohody o vypořádání v národních měnách s některými členskými zeměmi ASEAN, jako je Indonésie, Vietnam a Kambodža.
  • Expanzi jüanu omezuje skutečnost, že je méně směnitelný než dolar nebo euro, a také skutečnost, že Čína provádí přísné kapitálové kontroly. V současné době představuje jüan pouze 2,19 procenta světových plateb, 3,5 procenta světových devizových transakcí a 2,69 procenta rezerv centrální banky.
  • Brazílie a Čína již dříve oznámily vytvoření clearingového centra, které bude poskytovat vypořádání bez použití amerického dolaru a také půjčování v národních měnách, aby usnadnilo a snížilo náklady na transakce mezi zeměmi a zbavilo se závislosti na dolaru v bilaterálních vztahy. Čína je již více než deset let největším obchodním partnerem Brazílie, přičemž obchod loni dosáhl rekordních 150 miliard dolarů.
  • 25 zemí již uzavírá dohody s Čínou v jüanech. Mezi tyto země patří Chile a Argentina, které se účastní čínského programu One Belt, One Road Loan and Infrastructure Financing Program, jehož cílem je poskytnout příznivé podmínky pro dvoustrannou spolupráci.
  • https://ria.ru/20230404/yuan-1862798137.html

22.3.2023 Čína a Rusko budou ve vzájemném obchodě více používat vlastní měny, tedy čínský jüan a ruský rubl. Čínský prezident Si Ťin-pching se na tom v Moskvě dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Je to součást širší ekonomické spolupráce, kterou delegace obou zemí dojednaly. S odkazem na čínská státní média o tom dnes informuje server americké televize CNBC (ČTK)

15.3.2023 Credit Suisse je jen "špička ledovce", varuje člen vedení největší banky v USA. Strach z pádu švýcarské banky oslabuje korunu i akcie bank v ČR. Pojištění proti krachu Credit Suisse dnes odpoledne zdražilo na krizové úrovně. Odpovídá ceně pojištění třeba americké banky Morgan Stanley v září 2008, po krachu Lehman Brothers. Tímto krachem tehdy odstartovala nejkritičtější fáze světové finanční krize let 2008 a 2009. Cenu pojištění proti pádu Credit Suisse nyní zhusta vyhánějí banky, které s ní uskutečňovaly obchody a transakce, a nyní si ve strachu a shonu pojištění kupují (viz graf níže).

  • Credit Suisse patří do neformální skupiny, takzvané "nabušené devítky", devíti globálně nejdůležitějších, světově systémově nejvýznamnějších investičních bank. Její případný, stále pravděpodobnější pád by proto vyvolal mnohem silnější celosvětové negativní vlny, než jaké nastaly v souvislosti a pádem americké Silicon Valley Bank minulý týden. Ta zdaleka nepatří mezi globálně systémově důležité banky.
  • Akcie Credit Suisse se dnes na curyšské burze propadaly až o více než 30 procent poté, co největší z akcionářů banky, Saúdská národní banka, kategoricky vyloučil, že by švýcarskému ústavu poskytl jakékoli další podpůrné finanční prostředky. Credit Suisse přitom prochází náročnou etapou změny svého obchodního zaměření, druhou za poslední dva roky, kterou si vynutila i série přešlapů v nedávné minulosti.
  • Pád zmíněné Silicon Valley Bank zasel mezi investory do bankovních akcií celosvětově novou porci nejistoty, která může ohrozit momentálně kapitálově "slabší kusy".
  • Ve vzniklé panice dnes Credit Suisse podle Financial Times žádala švýcarskou centrální banku, aby jí veřejně vyjádřila podporu. Švýcarská centrální banka ale zatím mlčí. To rovněž nesignalizuje nic moc příznivého. I z toho důvodu, že vedení Credit Suisse je evidentně docela nervózní, když něco takového žádá. Což jen utvrzuje banky a další obchodní a transakční protistrany Credit Suisse, aby si pořizovaly pojištění proti jejímu pádu.
  • Credit Suisse má přitom být jen "špičkou ledovce", jak řekl dnes v rozhovoru pro Bloomberg Bob Michele, člen vrcholného vedení JP Morgan, největší banky USA. "Další na ráně" může být v EU francouzská bankovní skupina Société Générale, matka Komerční banky, alespoň dle dnešního vývoje akcií. Ty její se propadají z významnějších bank EU vůbec nejvíce. Akcie Société Générale dnes ztrácejí 11,6 procenta. Naopak relativně nejméně je z významnějších bank EU dotčena belgická KBC, matka tuzemské ČSOB. Její akcie dnes klesají "jen" o necelých pět procent.
  • Obavy z pádu švýcarské banky ovšem vedou investory po celém světě k tomu, že se poměrně bez rozlišování zbavují aktiv, která v nastalé situaci vnímají jako rizikovější, mezi něž patří i česká koruna. Zbavují se také akcií tuzemských bank.
  • Obchodování s akciemi Credit Suisse bylo opakovaně pozastaveno a napětí kolem banky dopadalo na evropský bankovní sektor: BNP Paribas až -11 %, Societe Generale -13 %, Erste v Praze až -7 %. Kvůli vysokému propadu bylo pozastavené také například obchodování s akciemi několika italských bank, včetně UniCredit, Finecobank a Monte Dei Paschi.
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/703196-credit-suisse-je-jen-spicka-ledovce-varuje-clen-vedeni-nejvetsi-banky-v-usa-strach-z-padu/
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5372611/stafetu-panikare-na-bankach-prebira-credit-suisse-az--30-hlavni-akcionar-rozhodne-nedoda-novy-kapital.html

14.3.2023 Dnes se zdá neuvěřitelné, že by se takový kolos jako americká ekonomika mohl zhroutit. Ale rozpad SSSR se kdysi zdál neuvěřitelný. Ale když se podíváte upřímně, můžete jasně vidět, že kdysi první ekonomika na světě je dnes celá zadlužená jako v hedvábí. Více než 31 bilionů dolarů je státní dluh USA, který za posledních 20 let vzrostl šestkrát. Asi 17 bilionů je dluh amerických domácností. Téměř bilion - dluhy občanů na kreditních kartách. Tato ohromující čísla sama o sobě hovoří o znehodnocení dolaru. Není divu, že v pondělí tak výrazně klesla vůči světovým měnám. Když se k tomu přidá neustálá dedolarizace světové ekonomiky, postupný odklon od americké měny největších ekonomik světa – a osud zelených papírů s portréty mrtvých prezidentů se zdá zřejmý. Tady se samozřejmě není z čeho radovat. Nová Velká hospodářská krize v USA bude doznívat ve všech koutech planety. Především to stáhne ekonomiku Evropy do propasti. Rozsáhlá recese povede k poklesu cen ropy, což zasáhne země obchodující se zdroji. Inflace se stane hlavním vývozním artiklem Spojených států – a lidé budou čelit rostoucím cenám po celém světě. Ostatním zemím v této situaci zbývá jen následovat příklad Ruska a co nejrychleji seskočit z této lodi bláznů, kterou se západní ekonomika stala. Zbavte se dolaru, importujte substituci, vybudujte vlastní, alternativní, ekonomické unie, snižte závislost na západních finančních institucích. Američanům se podařilo dostat se z první Velké hospodářské krize až poté, co sponzorovali válku v Evropě. Miliony mrtvých na kontinentu se staly cenou pro běžné americké rodiny za to, že získaly domy na předměstích, auta, ledničky, televize a daly vzniknout generaci baby boomu. Ani dnes není jiné východisko z nové Velké hospodářské krize. Všechny ty řeči o návratu výroby a reindustrializaci Ameriky jsou stále jen řeči. A "východní fronta" - už je připravena na Ukrajině . A plus miliony Evropanů, které američtí mistři rádi uvrhnou do pekla: nic osobního, jde jen o byznys.

https://ria.ru/20230314/ssha-1857737531.html

13.3.2023 Americký Fed oznámil zřízení nového fondu, jehož cílem je zabránit výprodejům po kolapsu banky Silicon Valley Bank. Nový nástroj "Bank Term Funding Program" bude poskytovat půjčky ohroženým finančním domům za mírnějších podmínek (Bloomberg). Americký fond pojištění bankovních vkladů FDIC oznámil, že plně zaručí náhradu vkladů u zkrachovalých bank SVB a Signature Bank

(Bloomberg) 

Krachy amerických bank SVB a Signature se podepisují na pokračující nervozitě v evropském bankovním sektoru, v Praze Erste klesá o 5 % k 770 Kč/akcie, KB o více jak 3 % k 708 Kč/akcie, Moneta -1 % k 83 Kč/akcie.

13.3.2023 Americké úřady v neděli uzavřely newyorskou banku Signature Bank. Rozhodnutí následuje po pátečním uzavření Sillicon Valley Bank (SVB), což se stalo největším krachem banky v USA od zhroucení Washington Mutual v roce 2008. Signature Bank měla na konci loňského roku vklady 88,59 miliardy USD (dva biliony Kč) a aktiva 110,36 miliardy USD, oznámilo ministerstvo financí státu New York. Podle deníku The New York Times mají federální úřady obavu, že pokud by banka, která spravovala peníze právních a realitních společností, zůstala otevřena, mohlo by to ohrozit celý finanční systém.

Kontrolu nad Signature Bank převzala Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Signature byla komerční banka s pobočkami pro soukromé klienty v New Yorku, Connecticutu, Kalifornii, Nevadě a Severní Karolíně. Téměř čtvrtina jejích vkladů byla ze sektoru kryptoměn, ale v prosinci banka oznámila, že vklady související s kryptoměnami zmenší o osm miliard USD.

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-v-usa-skoncila-dalsi-banka-40425621# 

12.3.2023 Důsledky největšího bankovního krachu od dob finanční krize v podobě bankrotu Silicon Valley Bank se šíří do světa. Britská pobočka banky míří podle agentury Bloomberg do insolvence a téměř dvě stě technologických firem a start-upů žádá tamní vládu, aby zasáhla, jinak jako klienti SVB zkrachují také, uvedl Bloomberg. Představitelé zhruba 180 start-upů a zároveň klientů SVB propadají panice kvůli případné nemožnosti přístupu k penězům a vyplácení zaměstnanců. Spojené království je jen začátek, upozorňují start-upy. Americká SVB má pobočky také v Kanadě, Číně, Dánsku, Německu, Indii, Izraeli a Švédsku. Zakladatelé firem varují, že krach banky by bez zásahu vlády mohl zničit start-upy po celém světě. Společný podnik SVB v Číně, SPD Silicon Valley Bank Co., již v noci vydal prohlášení ve snaze uklidnit klienty, ve kterém uvedl, že jeho operace jsou nezávislé na mateřské SVB a stabilní.

https://www.newstream.cz/money/britska-pobocka-svb-miri-do-insolvence-dve-stovky-start-upu-zada-vladu-aby-zasahla-jinak-padnou?

10.3.2023 Kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group (16tá největší, nikoliv však systémová banka), mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard amerických dolarů, v přepočtu zhruba 4,6 bilionu Kč, vklady pak 175,4 miliardy USD. Akcie banky včera na Wall Street ztratily přes 60 %, dnes jen do otevření trhů ve Spojených státech se situace opakovala. Zasáhla i bankovní sektor v Evropě. Během dneška vyplynulo, že snaha o navýšení kapitálu nebyla úspěšná a banka spustila proces hledání potenciální zájemce o koupi. Následně přišel zásah regulátora.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5366725/nejvetsi-krach-banky-v-usa-od-financni-krize-2008-svb-financial-padla-regulator-ji-uzavrel.html

7.2.2023 Británie zvažuje, že vedle hotovosti zavede digitální libru. V noci na dnešek o tom informovalo britské ministerstvo financí. Úřad o plánu diskutuje s centrální bankou, která by digitální měnu vydávala (ČTK) 

30.1.2023 V předvečer ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru hrozil ruský prezident Vladimir Putin během telefonického rozhovoru s tehdejším britským premiérem Borisem Johnsonem raketovým útokem. Uvádí to server BBC a odvolává se na dokument s názvem Putin versus Západ, který bude odvysílán v pondělí večer na BBC 2.

  • "V určitém okamžiku se zdálo, že mi (Putin - pozn. red.) vyhrožuje a říká: 'Borisi, nechci ti ublížit, ale s raketou to bude trvat jen minutu,' nebo něco v tomto duchu," pronesl Johnson. Server uvádí, že tato slova měla zaznít během telefonického rozhovoru, který se uskutečnil v únoru loňského roku poté, co Johnson varoval Putina, že válka na Ukrajině bude mít katastrofální následky.

  • https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-v-predvecer-invaze-na-ukrajinu-putin-pohrozil-johnsonovi-raketovym-utokem-40421427#

  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16913721

29.1.2023 Trh kryptoměn může otřást světem financí. Jen dobrá rada už nestačí, říká Dědek z ČNB. Potřeba regulovat obchodování s kryptoměnami dospěla po úpadcích některých z nich i celé kryptoburzy do stadia, kdy se pro to v Evropě chystají jednotná pravidla. Podle člena bankovní rady České národní banky Oldřicha Dědka nový trh vyrostl natolik, že by mohl ohrozit stabilitu celého finančního sektoru.

  • Na podnikání s kryptoměnami bude zapotřebí licence a ne každý, kdo s nimi v Česku podniká, na ni dosáhne. "Pohybujeme se v oblasti, kde se pracuje s penězi obyvatel, takže se očekává určitá erudice, sofistikovanost, znalost. Měli by se tomu věnovat jen lidé, kteří opravdu rozumí finančnímu byznysu.
  • https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/trh-kryptomen-muze-otrast-svetem-financi-jen-dobra-rada-uz-n/r~3fa0afe29e1e11edbe29ac1f6b220ee8/? 

27.1.2023 Bude odehrávat drama, které může mít zásadní dopad nejen na americký, ale i globální ekonomický a finanční systém. Pokud republikáni, jak už avizují, nedají Bidenově vládě peníze na pokrytí federálních výdajů, mohly by Spojené státy upadnout do platební neschopnosti, jinak řečeno do bankrotu.

  • To by způsobilo nevratnou škodu americké ekonomice, poškodilo živobytí všech Američanů a globální finanční stabilitu". Vláda USA by neměla na důchody, na výplaty pro vojáky a státní zaměstnance, zahraniční držitelé amerických státních dluhopisů by začali pochybovat, zda nevlastní bezcenné papíry.
  • Podle analýzy společnosti Moody's Analytics z listopadu 2021 by státní bankrot pro USA v současnosti znamenal ekonomický propad srovnatelný s takzvanou velkou recesí z let 2007 až 2009.
  • Jen od roku 1960 Kongres tento dluhový strop zvýšil takřka osmdesátkrát. Jenže zhruba v posledních dvaceti letech do hry vstoupila politika. Dluhový strop se stal předmětem politických bojů a mediálních šarvátek.
  •  V létě 2011 nárůst dluhu blokovali republikáni v Kongresu až těsně před pád do bankrotu. Ale už jen jeho bezprostřední hrozba měla vážné důsledky. Ministerstvo financí kvůli tomu vydalo o 1,3 miliardy dolarů navíc za správu svého státního dluhu. Američanům to zvedlo hypoteční úroky a úroky na spotřebitelských úvěrech, tamní akciové trhy se naopak půl roku vzpamatovávaly z poklesu. Agentura Standard & Poor's tehdy poprvé v historii snížila kreditní rating USA, když konstatovala, že "vládnutí a výkon politiky v USA jsou méně efektivní, méně předvídatelné, než jsme dříve předpokládali".

  • Byl by to finanční armagedon. Kevin McCarthy byl do funkce předsedy sněmovny potvrzen až v patnáctém kole hlasování, což je historicky nejhorší, nejslabší startovní pozice šéfa sněmovny od roku 1859. McCarthy bojoval o křeslo proti svým vlastním republikánům, odbojným radikálům, kterým ve sněmovně, jež má celkem 435 členů, stačí několik málo (čtyři až pět) hlasů, aby si prosadili svou. Mezi požadavky, kterými nakonec podmínili svůj souhlas, přitom patří příslib, že republikáni v Kongresu nepřistoupí na navýšení dluhového stropu, pokud Biden a demokraté nebudou výměnou souhlasit se zásadním osekáním státních výdajů. A to včetně důchodového zabezpečení a federálního zdravotního pojištění pro seniory a příspěvků pro chudší Američany. Jenže něco takového je na druhé straně pro Bílý dům a demokraty v Kongresu naprosto nepřijatelné.

  • V USA by zmizelo šest milionů pracovních míst, americké domácnosti by dohromady přišly o 15 bilionů dolarů jmění. 

  • https://archiv.hn.cz/c1-67163260-bankrot-usa-by-byl-financni-armagedon-v-soucasnem-washingtonu-ale-nelze-nic-vyloucit

19.1.2023 Ve Spojených státech se opět schyluje ke dluhovému stropu, což investorům přidává další starosti o trhy. USA ve čtvrtek pravděpodobně dosáhnou svého stanoveného limitu půjček ve výši 31,4 bilionu dolarů, což donutí ministerstvo financí zavést mimořádná opatření pro správu hotovosti, která pravděpodobně mohou zabránit nesplácení dluhu až do začátku června. Opakující se legislativní spory ohledně dluhových limitů se v posledních desetiletí vyřešily z velké části dříve, než se mohly projevit na trzích. Ale tentokrát se někteří investoři se obávají, že těsná většina republikánské strany v Kongresu by mohla dosažení kompromisu ztížit.

  • Americká ministryně financí Janet Yellenová minulý týden uvedla, že vláda může platit své účty pouze do začátku června, aniž by navýšila limit. Vláda tak vyčerpá své hotovostní a výpůjční kapacity někdy ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí, což je dříve, než odhadují někteří analytici. Jonathan Cohn, vedoucí strategie obchodování s úrokovými sazbami v Credit Suisse v New Yorku, odhaduje toto datum někdy mezi zářím a začátkem listopadu. Goldman Sachs odhaduje, že dluhového stropu bude dosaženo mezi srpnem a říjnem.
  • Po dosažení dluhového limitu může vláda použít hotovost a mimořádná opatření. K 13. lednu byl konečný zůstatek na hlavním účtu státní pokladny (TGA) 321,5 miliardy dolarů. Yellen uvedla, že ministerstvo financí tento měsíc očekává pozastavení nových investic do dvou vládních důchodových fondů a pozastavení reinvestic u spoření pro federální zaměstnance.
  • Rostoucí riziko nesplácení by mohlo přimět některé investory k přesunu peněz do mezinárodních akcií a dluhopisů zahraničních vlád. V roce 2011 patová politická situace ve Washingtonu ohledně dluhového stropu vyvolala výprodej na akciích a přivedla Spojené státy na pokraj platební neschopnosti a země ztratila svůj nejvyšší úvěrový rating AAA od Standard & Poor's.
  • Goldman Sachs ve své zprávě uvedla, že index S&P 500 během krize v roce 2011 klesl o 15 %, přičemž akcie s největší expozicí vůči americkým federálním výdajům klesly o 25 %. Když v roce 2021 čelil Kongres blížícímu se termínu financování vlády a řešení dluhového stropu, určité oslabení akcií a anomálie v oceňování krátkodobých státních pokladničních poukázek rovněž ukazovalo na rostoucí obavy.
  • Skutečný default amerického dluhu by pravděpodobně vyvolal otřesy na globálních finančních trzích, protože investoři by ztratili důvěru ve schopnost USA splácet své dluhopisy, které jsou považovány za jednu z nejbezpečnějších investic a slouží jako stavební kameny pro světový finanční systém. To "by mohlo zanechat trvalé jizvy, včetně trvalého nárůstu nákladů na financování amerického federálního dluhu," řekl David Kelly, hlavní globální stratég společnosti J.P. Morgan Asset Management.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5304533/hrozici-dosazeni-dluhoveho-stropu-v-usa-zacina-znepokojovat-investory.html

21.12.2022 Rusko a Indie přecházejí ve vzájemném obchodu na národní měny, řekl agentuře RIA Novosti ředitel druhého odboru ministerstva zahraničí Zamir Kabulov."Zásadně se vzdalujeme od dolaru a eura, musíme přejít na národní měny," řekl diplomat. Dodal, že pro plnohodnotný přechod je třeba vyřešit otázku zbývající nerovnováhy v obchodních operacích.

  • Indie od nás stále nakupuje více než pětkrát více, než prodává. <...> Specialisté na tom pracují a hledají rozumný kompromis. Podle Indian Express hodlá Indie zdvojnásobit objem obchodu s Ruskem, a to zejména pomocí národní měny. 
  • https://ria.ru/20221221/torgovlya-1840146850.html 

10.12.2022 Čínský Si Ťin-pching na summitu v Perském zálivu v Rijádu vyzývá k obchodování s ropou v jüanech.

  • Prezident Si Ťin-pching v pátek řekl vůdcům Arabského zálivu, že Čína bude usilovat o nákup ropy a plynu v jüanech, což je krok, který podpoří cíl Pekingu zavést svou měnu na mezinárodní úrovni a oslabit vliv amerického dolaru na světový obchod.
  • Jakýkoli krok Saúdské Arábie opustit dolar ve svém obchodu s ropou by byl seismickým politickým krokem, kterým Rijád již dříve hrozil tváří v tvář možné americké legislativě vystavující členy OPEC antimonopolním žalobám.
  • "Nevěříme v polarizaci ani ve výběr mezi stranami," řekl princ na tiskové konferenci po jednání.
  • Saúdská Arábie se tento týden dohodla s Huawei na memorandu o porozumění ohledně cloud computingu a budování high-tech komplexů v saúdských městech. Čínský technologický gigant se podílel na budování 5G sítí ve státech Perského zálivu navzdory obavám USA z možného bezpečnostního rizika při používání jeho technologie.
  • Xi řekl, že Peking bude pokračovat v dovozu velkého množství ropy z arabských zemí Perského zálivu a rozšíří dovoz zkapalněného zemního plynu, a dodal, že jejich země jsou přirozenými partnery , kteří budou dále spolupracovat na rozvoji ropy a zemního plynu.

  • Čína by také "plně využila Shanghai Petroleum and National Gas Exchange jako platformu pro vypořádání obchodu s ropou a plynem v jüanech. Peking lobboval za používání své měny jüan při obchodování místo amerického dolaru.

  • Rozhodnutí prodat malé množství ropy v jüanech do Číny by mohlo mít smysl, aby bylo možné přímo platit čínské dovozy, ale "zatím ještě není ten správný čas".

  • Většina aktiv a rezerv Saúdské Arábie je v dolarech, včetně více než 120 miliard dolarů amerických státních dluhopisů, které drží Rijád, a saúdský rijál je stejně jako ostatní měny Perského zálivu navázán na dolar.

  • https://www.reuters.com/world/saudi-arabia-gathers-chinas-xi-with-arab-leaders-new-era-ties-2022-12-09/

8.12.2022 Centrální banky po celém světě letos hromadí zlaté rezervy takovým tempem, jaké tu nebylo desítky let. Za třetí čtvrtletí přibylo do sejfů bank 399 tun tohoto kovu, od začátku roku pak 673 tun. ČNB se ale v nákupech drží zpátky.

  • Nákupy centrálních bank ve třetím čtvrtletí výrazně překonaly předchozí čtvrtletní rekord z roku 2000. Od počátku roku banky nakoupily 673 tun zlata, což je více, než kolik nakoupily za jakýkoliv celý rok nejméně od roku 1967, kdy byl americký dolar ještě krytý tímto cenným kovem v rámci takzvaného Brettonwoodského systému.
  • Ke konci listopadu měla ČNB v trezoru v rámci devizových rezerv necelých 12 tun zlata. Podle Světové rady pro zlato vlastní ČNB zhruba desetkrát méně zlata, než odpovídá doporučení Mezinárodního měnového fondu (MMF)..
  • Největším letošním ohlášeným kupcem zlata zůstává turecká centrální banka, která ve třetím čtvrtletí přidala 31 tun a zvýšila tak své celkové zlaté rezervy na 489 tun. Centrální banka Uzbekistánu nakoupila dalších 26 tun, katarská centrální banka 15 tun a indická rezervní banka přidala během čtvrtletí 17 tun, čímž zvýšila své zlaté rezervy na 785 tun.
  • Mnoho finančních investorů ale prodalo podíly v burzovně obchodovaných fondech (ETF) krytých zlatem, protože úrokové sazby po celém světě vzrostly a zvýšily výnosy z jiných aktiv. Vyprodávání zlata ze strany ETF ve třetím čtvrtletí srazilo cenu zlata o osm procent, uvedla organizace WGC. Příliš silný dolar cenám zlata a komoditám obecně také neprospívá. Ztráty z předchozího čtvrtletí se sice částečně smazaly, ale přesto je cena zlata o 12 procent níže proti březnovému maximu, kdy se jedna unce prodávala za více než 2000 dolarů (přibližně 46 tisíc Kč).

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-centralni-banky-nakupuji-zlato-nejvic-v-historii-220886#

7.12.2022 Neamerické instituce drží mimo svoje rozvahy odhadem 65 bilionů dolarů. Pro regulátory je tak obtížnější předjímat příští finanční krizi, napsala agentura Bloomberg. Ta se odvolává na studii Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), podle které leží tyto peníze v "chybějícím" dolarovém dluhu realizovaném pomocí měnových derivátů. BIS, která je centrální bankou centrálních bank, přitom hovoří o skrytých výpůjčkách na velice krátké období, které se kupí do "obrovského, chybějícího a narůstajícího" dluhu. Na svých bedrech ho nesou instituce, jako jsou penzijní fondy. Ty je dluží prostřednictvím devizových swapů a jiných derivátových transakcí.

  • To je podle BIS problém, protože forexové swapy byly jedním z ohnisek během minulé finanční krize i v prvních dnech pandemie. Financování v dolarech totiž tehdy vázlo a centrální banky musely zakročit na pomoc těm, kdo si chtěli vypůjčit. 
  • Opatření na obnovu hladkého toku krátkých dolarů ve finančním systému, jako jsou třeba swapové linky centrálních bank, je v časech krize tudíž obestřeno mlhou," stojí ve zprávě s názvem The $65 Trillion Hidden Global Debt Bomb. 
  • U dolarového dluhu z derivátů přesahuje celková částka sumu 80 bilionů dolarů. Za bankami se sídlem mimo USA leží 39 bilionů tohoto dluhu - více než dvojnásobek dluhových závazků, které vedou ve své rozvaze, nebo také desetinásobek jejich kapitálu, tvrdí BIS.
  • Jak funguje devizový swap? Představme si na příklad nizozemský penzijní fond, který kupuje aktiva v USA. Aby směnil eura za dolary, použije právě měnový swap, s jehož pomocí si může půjčit dolary a zapůjčit eura. Později dolary zase vyplatí zpět a obdrží eura. Koncepčně funguje tento swap podobně jako repo operace, až na to, že zde dochází ke směně měn, a nikoli kolaterálu, jako jsou na příklad dluhopisy. Vzhledem k délce tohoto obchodu je platební povinnost zaznamenána mimo rozvahu. To však podle BIS představuje "slepé místo" ve finančním systému. 
  • Pokud na trzích roste hlad po dolarech, Fed může použít swapové linky, které už má nastavené s dalšími velkými centrálními bankami, a skrze ně dolary přechodně dodávat. Jde o efektivní řešení, které ale vzhledem k neprůhlednosti trhu přichází, až když se problém rozjede. 
  • "Mimo rozvahy leží zarážející objem dolarového dluhu, který je částečně skrytý, a riziko devizového vypořádání zůstává zarytě vysoko," uvedl Borio, který v BIS šéfuje monetárnímu a ekonomickému oddělení. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5254106/v-globalnim-dluhu-tika-bomba-za-65-bilionu-dolaru-skryte-nebezpeci-muze-ohrozit-cely-system-komentar.html

1.12.2022 Zhruba polovina ruských zahraničních plateb se nyní provádí v jiných měnách než dolar a euro. Na začátku roku se přitom v jiných měnách než euro a dolar uskutečnilo pouze 21 procent plateb (ČTK)

21.11.2022 České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším problémům. Podle agentury Bloomberg to předpovídají analytici japonské finanční skupiny Nomura Holdings. Varování se zakládá na analýze osmi indikátorů, včetně poměru devizových rezerv k dovozu, krátkodobých úrokových sazeb a rozpočtových a obchodních ukazatelů.

Zranitelnost měn rozvíjejících se trhů se nyní podle zprávy nachází na nejvyšší úrovni za více než 20 let. Analytici uvedli, že měnové krize už zažil Egypt, Srí Lanka, Turecko a Pákistán. Upozornili přitom, že tyto země se stále potýkají s problémy.

  • Maďarský forint v letošním roce patří k měnám, které si v rámci rozvíjejících se trhů vedou nejhůře, k jeho prudkému poklesu přispěly spory kolem financí z fondů Evropské unie. Výrazně letos oslabila také česká koruna a rumunský lei. 
  •  Forint ztrácí od začátku roku vůči americkému dolaru skoro 19 procent. Maďarská centrální banka se snaží oslabování měny tlumit prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb, čímž bojuje také proti vysoké inflaci. 
  • K americkému dolaru je česká měna slabší o zhruba 8 procent. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5233262/nomura-ceska-republika-madarsko-a-rumunsko-celi-riziku-menove-krize.html

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-nomura-varuje-cesku-madarsku-a-rumunsku-hrozi-menova-krize-219773#

2.11.2022 Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila výhled ratingu bank šesti unijních zemí včetně České republiky ze stabilního na negativní. Poukázala přitom na dopady energetické krize a vysoké inflace, které oslabují evropské ekonomiky. Informovala o tom agentura Reuters.

  • Snížení výhledu se vedle České republiky týká i bankovních sektorů Německa, Itálie, Maďarska, Polska a Slovenska. Skupina zahrnuje ty země, které jsou podle Moody's nejvíce ohroženy růstem cen energií a případným zavedením přídělového systému. Výhled britských a rakouských bank zůstal stabilní.

  • "Očekáváme, že provozní podmínky se budou dál zhoršovat," řekla Louise Welinová z Moody's. Ratingová agentura očekává zhoršení kvality bankovních úvěrů, zhoršení schopnosti vytvářet zisk a také horší přístup k financování.

  • "Rostoucí ceny ovlivní úvěruschopnost řady podniků a domácností, což vyvolá nárůst problematických úvěrů.

  • https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-moody-s-snizila-vyhled-ratingu-bank-sesti-zemi-eu-vcetne-ceske-republiky-40413350#

28.10.2022 Evropa připravuje plány na kolaps eura. Kdyby k tomuto kroku ECB přistoupila před čtyřmi nebo dvěma roky - ano, čtete správně, před dvěma roky, tedy skutečně uprostřed doby covidové -, jednoznačně bych jej považovala za dobré rozhodnutí. Úrokové sazby ECB byly příliš nízké po příliš dlouhou dobu a to bylo pro ekonomiku nejen eurozóny, ale zprostředkovaně celé Evropy extrémně špatně, protože ji to enormně přehřálo, nafouklo to ohromnou bublinu v cenách cenných papírů i nemovitostí a vyvolalo to větší díl dnešní inflace. Kdyby tedy ECB zvýšila své úrokové sazby dříve, znamenalo by to, že by zabránila přehřátí do dnešní naprosto extrémní podoby.

  • Jenomže to se nestalo, ECB nechala ekonomiku přehřát, ceny nemovitostí i cenných papírů nafouknout, inflaci vyšplhat na 10 procent - a v ten okamžik začala úrokové sazby zvyšovat. A tak jako byly předtím úrokové sazby nízké do extrémních hodnot, také dneska je zvyšuje podobně extrémním tempem. A v tento okamžik už hodnocení dobře/špatně není tak černobílé.

  • Pokud totiž v této situaci ECB začne zvyšovat úrokové sazby, velmi tím přibližuje dluhovou krizi. Totiž situaci, kdy subjekty od domácností přes firmy až po státy, které si nabraly v minulých letech mimořádně levné úvěry, najednou přestanou být schopné tyto úvěry splácet.

V takové situaci dlužníci přestanou být schopní úvěry splácet nejen proto, že úroky z nich najednou vzrostou, ale také proto, že reálně chudnou, protože zisky firem a platy zaměstnavatelů nejsou schopné kompenzovat vysokou inflaci. Půda pro dluhovou past jak vyšitá. Kdo se v Evropě také ocitnul v dluhové pasti? Řecko, které kvůli tomu zbankrotovalo, a Kypr, jenž kvůli tomu byl donucen zmrazit vklady v bankách.

Co má tato "krize eura" konkrétně znamenat, se již neuvádí, tento termín oficiálně ekonomie nezná, ale my můžeme předpokládat, že se má jednat právě o kyperskou analogii, totiž o dluhovou krizi spojenou s hromadným vybíráním vkladů z bank. Je logické, že takové zprávy mnoho podniků zneklidňují. A právě zde přichází ono zmiňované uklidnění:

Nakonec tak zůstává jediné hlavní poselství, které však už známe dlouho a jež není nové: euro je vnitřně značně nepevnou měnou, která čelí důsledkům monetizace veřejných dluhů v eurozóně. Protože koruna po skončení intervencí ČNB nejspíš k euru oslabí a jelikož euro nejspíš oslabí k mnoha měnám světa, skutečně stabilní rezervní měnou tak zůstává dolar. A to je také odpověď na otázku, v jaké měně držet část úspor, pokud ne v měně domácí. A samozřejmě pořád tu je globální měna zlato.

https://echo24.cz/a/SbCnM/komentar-sichtarova-ecb-euro-dluhova-krize-koruna?

  • Všechny pokusy západních zemí vytvořit nový ekonomický řád bez zohlednění hlasu Ruska jsou odsouzeny k neúspěchu." Spojené státy a Evropa odřízly velké ruské finanční instituce od společnosti SWIFT , zmrazily devizové rezervy země a dokonce plánovaly je zabavit, čímž podkopaly důvěru v dolar a mezinárodní finanční systém zaměřený na Washington . Takové kroky podnítily všechny země. " hledat alternativní měnová řešení a v budoucnu to bude mít hluboký dopad na hegemonii americké měny," předpověděla publikace.
  • Důvodem tak agresivní sankční politiky Washingtonu bylo podle autora publikace zklamání západních zemí z procesu globalizace, který přispěl k rychlému růstu rozvojových ekonomik a podkopání bývalé mocenské struktury.
  • "Pro USA a EU se hybridní válka na Ukrajině přesunula k ekonomickým sankcím a brzdění Moskvy , to vše proto, aby se dále rozšiřovalo NATO a expanze na východ. Využívají protiruské aliance k vytvoření jednotné fronty proti Rusku." a Čínou," uzavřela zpráva. Huancu shibao".
  • Západ zesílil sankční tlak na Rusko kvůli Ukrajině, což vedlo k vyšším cenám elektřiny, paliva a potravin v Evropě a Spojených státech. Zároveň, jak zdůraznil ruský prezident Vladimir Putin , politika zadržování a oslabování Ruska je pro Západ dlouhodobou strategií a sankce zasadily vážnou ránu celé globální ekonomice. 
  • https://ria.ru/20221025/ssha-1826438405.html

23.10.2022 Nizozemské ministerstvo financí tento týden zveřejnilo na svých stránkách dopis, ve kterém ministryně Sigrid Kaagová informuje dolní komoru parlamentu, že během několika týdnů předloží poslancům důvěrné informace o krizových scénářích týkajících se eura. Chystaný dokument, na kterém se ještě pracuje, poskytne poslancům podrobnosti o postupu Nizozemska v možné krizi evropské měny. Dopis zdůrazňuje, že se jedná hypotetický scénář. Nicméně půjde o informace, které nemohou být zveřejněny z důvodu mezinárodních a diplomatických zájmů. Nizozemsko patří vedle Německa k zemím, které dlouhodobě nejvíce profitují ze společné evropské měny.

  • Podle RTL Nieuws pokud euro ztratí (téměř) celou svou hodnotu, nelze za něj už prostě nic koupit. "Podniky už nezískají úvěr, dovoz je zcela nemožný a banky se hroutí. Ve snaze tomu co nejvíce zabránit, existuje dokonce plán na znovuzavedení vlastní měny, řekněme guldenu 2.0," píše server.
  • Právě teď panují velká napětí a viděli jsme, co už propuklo ve Velké Británii. Je dobré, aby vláda byla vždy dobře připravena na všechny možné scénáře, i když jsou nepravděpodobné  .
  • Energetická krize, kterou ještě více prohloubily sankce vůči Rusku po invazi na Ukrajinu, ještě více odhalila rozdíly mezi členskými zeměmi EU. Pokračující energetická krize a problémy globálních dodavatelských řetězců mají a ještě budou mít hluboké dopady na země EU jako nikdy předtím od zavedení eura. V rámci eura neexistují žádné jiné mechanismy vnitřního ekonomického vyvažování než jaké má k dispozici ECB a ty nejsou dostatečné. 
  • Objevují se názory, že Evropa a euro mohou těžko přežít situaci, ve které německá vláda bude dotovat podniky a občany částkou 200 miliard eur, kde Španělsko a Portugalsko mají náklady na elektřinu třikrát až čtyřikrát nižší než v Itálii nebo Francii a kde řada evropských států ztrácí svou průmyslovou kapacitu tváří v tvář možným vítězům nyní probíhajících globálních změn a to Spojeným státům a zemím jihovýchodní Asie. 
  • https://echo24.cz/a/SkxEY/zpravy-ekonomika-nizozemsko-pripravuje-krach-euro-parlament-dostane-tajny-dokument?

11.10.2022 Krzysztof Jackowski, jasnovidec, můj zvláštní pocit ze zlata - Moje pocity

  • Evropské hospodářství je vyčerpané a nachází se v hluboké krizi (inflace, nedostatek surovin atd.), nesouvisí to s konfliktem na východ od nás. Kdyby došlo k urovnání tohoto konfliktu, krize by neskončila.
  • Od března 2020 probíhá "demontáž společnosti" (pozn. Velký reset) toho co tu bylo. Pokud by skončila válka na Ukrajině, demontáž by pokračovala z jiného důvodu, který by náhle vznikl a udržoval a prohluboval by krizi, nebo se důvod uměle vytvoří.
  • Zlato bude i nebude. Budou dvě ceny zlata, oficiální a neoficiální (bude neoficiální trh), zlato jako držitel hodnoty se začne ztrácet z trhu a bude chybět a bude ho málo k prodeji (příčinou bude reakce lidí na ekonomickou situaci), hodnota zlata v určitém okamžiku silně vzroste. Stane se v budoucnu něco, co přiměje lidi se zbavovat peněz a majetku a nákupem zlata si lidé budou chtít ochránit tento majetek a úspiory. Na oficiálním trhu bude cena zlata zastropovaná, ale za tuto cenu ho nebude možné koupit. To může způsobit panika při propadu hodnoty peněz a majetku, ve které mají lidé uloženy své úspory. Vypadá to, že najednou se hodně lidí vrhne na nákup zlata, které zmizí z trhu. Jiné majetky ztratí garanci hodnoty. Vypadá to tak, že ostatní věci, včetně peněz, ztratí svou hodnotu. Lidé budou mít strach, že jejich uchovatele hodnoty (měny atd.) ztratí hodnotu a vrhnou se na nákup zlata, to způsobí paniku. Pád hodnoty jiných uchovatelů hodnoty (díky hluboké krizi) budou důvodem nákupu zlata. Může být zastaven, nebo omezen prodej zlata, bude jeho nedostatek. Oficiální cena zlata bude zastropovaná a zlato nebude možné za tuto cenu koupit. Neoficiální cena bude cena zlata na černém trhu, kde bude možné zlato koupit a jeho cena bude výrazně vyšší. Vytvoření černého trhu může znamenat, že krize a propad hodnoty věcí a peněz bude dlouhodobější (podobná situace jako před rokem 1989 s bony a markami). Lidé nebudou věřit politiků a budou v důsledku skokového a dlouhodobého propadu hodnoty a majetku sázet na hodnotu zlata.
  • Nyní roste cena USD, ale v blízké době se to může zásadně obrátit a může být velmi zrádné do USD investovat. Vláda může vydat nařízení, které může zakázat prodej zlata oficiální cestou, protože zlato bude vykoupené a bude chybět (proto vznikne černý trh). Je to jen můj pocit a nemusí se to uskutečnit.
  • Já bych si zlato nekupoval, můj závěr je, že stojíme před hlubokou dlouhodobou krizí.
  • Covid skončil prvním výstřelem na Ukrajině (a následně hrozba jaderné ohrožení), to co se děje je neadekvátní (mediální masáž), stejně jako to bylo za covidu. Je uměle vytvářen strach, který má vliv na naše vědomí. Nyní se na nás chystá třetí pohroma (covid, Ukrajina), hospodářský kolaps, vše je cíleně prováděno již od roku 2020. Až se mediálně vyčerpá konflikt na Ukrajině, bude v plné intenzitě spuštěna akce hospodářský a finanční kolaps. Jsme na to již připravováni forma inflace, recese, nedostatku surovin a výrobků atd. (skončením konfliktu na Ukrajině se hospodářství nezlepší, protože demontáž systému pokračuje). Jdeme směrem k úplně jinému hospodářskému a finančnímu systému ve světě.
  • Krize je řízena tak, abychom si mysleli, že nám politici pomáhají, že jsou na naší straně, jsou garanty bezpečnosti a vše funguje, tak jak má.
  • Potenciální výbuch v Berlíně.
  • Koncem října i v listopadu, začnou být problémy v elektrické síti, energetice. Vláda bude muset udělat radikální kroky, opatření. Hospodářství a peníze začnou padat dolů, lidé se budou obracet na zlato.
  • https://www.youtube.com/watch?v=lj0n96mrcYE

26.9.2022 Od 23.9.2022 britská libra pokračuje v sestupu k americkému dolaru GBP/USD 1,0613, je na nejslabších úrovních od roku 1985.

https://www.kurzy.cz/forex/gbp-usd/

9.9.2022 Veřejný dluh zemí eurozóny dosáhl 97 % jejich hrubého domácího produktu (HDP). Oznámil to 9. září evropský komisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni. Eurozóna si zatím udržuje mírný růst a vykazuje nízkou nezaměstnanost, ale obrovská inflace nadále ohrožuje recesi," řekl na radě ministrů financí eurozóny v Praze.

V předvečer ECB oznámila, že zvýšila základní sazbu na 1,25 % ročně. Vysvětlili, že opatření urychluje včasný návrat inflace ke střednědobému cíli regulátora ve výši 2 %. Do budoucna se plánuje zvýšení sazeb. Podle Eurostatu dosáhla inflace v eurozóně v srpnu 9,1 %.  29. července také vyšlo najevo, že německý veřejný dluh na konci roku 2021 aktualizoval své historické maximum a dosáhl 2,32 bilionu eur. Oproti loňskému roku vzrostla o 6,8 %. Podobný nárůst ve federálním statistickém úřadu Německa souvisel s opatřeními v boji proti šíření infekce koronavirem. 15. července byl německý kancléř Olaf Scholz obviněn Redaktionsnetzwerk Deutschland z vážných chyb , když působil jako vicekancléř a ministr financí . Politik vydal dluhopisy za katastrofálních podmínek pro rozpočet, kvůli nimž země v roce 2023 přijde o 30 miliard eur.

https://iz.ru/1392917/2022-09-09/gosdolg-stran-evrozony-dostig-97-ot-vvp-na-fone-krizisov

7.8.2022 Pět tureckých bank se připojuje k ruskému platebnímu systému Mir, uvedl podle agentury Bloomberg turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na zpáteční cestě z ruského Soči, kde jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Výhody z toho budou mít jak ruští turisté, tak i Turecko, řekl Erdogan.

Platební systém Mir je ruská analogie k zahraničním službám, jako jsou Visa nebo Mastercard. Oba jmenovaní poskytovatelé kreditních karet po napadení Ukrajiny Ruskem podnikání v Rusku pozastavili.

https://www.forum24.cz/turecke-banky-se-pripojuji-k-ruskemu-platebnimu-systemu-oznamil-erdogan/?

9.7.2022 Počet rozvojových zemí, které obchodují s rizikovými dluhopisy, se zdvojnásobil. Obzvláště ohrožený je Salvador, Ghana, Egypt, Tunisko a Pákistán. Dluh v hodnotě přes čtvrt bilionu dolarů může spustit v rozvojovém světě nevídanou kaskádu platebních selhání. Vzhledem k rostoucím nákladům na pojištění proti nesplácení rozvojových zemí, které jsou aktuálně nejvýše od počátku ruské invaze, vyjadřují své obavy i přední světoví ekonomové.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-nejen-sri-lanka-a-rusko-nezvladaji-splacet-svetu-hrozi-dominovy-efekt-208501#

15.6.2022 Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. Takovéto rozevírání nůžek je nyní zásadním bolehlavem vedení ECB. Z hlediska ekonomů jde o příznak možného tříštění neboli fragmenatce eurozóny. Jestliže by takovéto tříštění nabylo krajní polohy, je ohrožena samotná existence eura.

  • Důvodem rozevírání nůžek je vedle předluženosti Itálie také rapidní inflace celé eurozóny. Ta je na čtyřnásobku inflačního cíle ECB ve výši dvou procent. Inflace nutí ECB signalizovat poměrně citelné navyšování základní úrokové sazby.
  • Italské desetileté dluhopisy za posledních šest měsíců přišly o pětinu své hodnoty. To je ve sféře podnikových dluhopisů znak finanční tísně dané firmy, tedy daného dlužníka. Nyní se v této tísni tedy ocitá dlužník jménem Itálie.
  • Tento týden se úrok na italském desetiletém dluhu dostal poprvé za skoro 8,5 roku přes úroveň čtyř procent. Je tak na čtyřnásobku v porovnání s počátkem letošního roku. Zmíněné nůžky mezi úrokem dluhu italského a dluhu německého se rozevřely do šíře více než 2,3 procentního bodu, což je dvouleté maximum.
  • Dluhová pozice Itálie se od té doby ovšem dále zhoršila. S příchodem světové finanční krize roku 2008 se italský veřejný dluh pohyboval "jen" lehce nad úrovní jednoho sta procent velikosti ekonomiky. Nyní činí zhruba 150 procent velikosti ekonomiky, měřené hrubým domácím produktem. Navíc třetina italského dluhu, v objemu přesahujícím 850 miliard eur (více než 21 bilionů korun), je splatná během následujících čtyř let.
  • Jen v příštím roce musí Řím umět najít zdroje na pokrytí splátky jistiny a úroků z dluhu za celkem 290 miliard eur, neboli 7,2 bilionu korun. To je částka, která převyšuje celkový nominální hrubý domácí produkt ČR v příštím roce, který tuzemské ministerstvo financí prognózuje na zhruba 7,1 bilionu korun.
  • Za uplynulý rok se úrok až zdevítinásobil na řeckém dluhu, přičemž trpí také dluhopisy španělské a portugalské. Při ní vytvářením bilionů nových eur a návazným masivním odkupem dluhopisů členských zemí eurozóny uměle stlačovala úrok na jejich dluhu. Tlumila tak prohlubování makroekonomických rozdílů mezi zeměmi eurozóny, které nyní hrozí obnažit právě zmíněné tříštění. To ohrožuje samotnou existenci eura, neboť měnová unie obecně může být funkční pouze při alespoň elementární míře makroekonomické sladěnosti jejích členů.
  • Bude muset s pravdou ven. Bude muset přiznat, tak či onak, že dluhopisy alespoň některých členských zemí nyní bude odkupovat čistě proto, aby zabránila růstu úroků na jejich dluhu. ECB zřejmě nepřistoupí na plošný odkup dluhopisů, ale selektivně vybere jen dluh některých zemích. Což může být v rozporu se samotným principem jednotného trhu, základním stavebním kamenem EU.
  • Navíc to již může být prakticky k nerozlišení od starodávné praxe "látání dluhu tiskem peněz". A to je pochopitelně inflační. Hlavně ale takové látání značí, že eurozóna není s to stát na svých vlastních nohou - a že tedy potřebuje berličku v podobě tištění dalších miliard a bilionů.
  • Jenže ani s touto berličkou si nevystačí navěky, pokud se vnitřně neuzdraví. Bez uzdravení, pro něž ale v posledních takřka patnácti letech vlastně nic neudělala, dříve či později projekt eurozóny, jak ji známe, zákonitě skončí na smetišti dějin. Potíž je v tom, že berlička uzdravení brání, neboť na dluh a za cenu - jak dnes vidíme - rapidní inflace vytváří dojem, že Itálie, ani eurozóna vlastně ani nijak churavé nejsou.
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/656988-vedeni-ecb-dnes-narychlo-mimoradne-zaseda-ve-hre-je-budoucnost-predluzene-italie-a-tedy-i-eura/

13.6.2022 Indická rupie klesá na 78 USD, japonský jen klesá na 135 jenů za dolar na nejslabší úroveň od roku 1998, Jižní Korea pečlivě monitoruje velkou volatilitu na wonu (Bloomberg). Bitcoin klesá o 7,2 % na 25 438,43 USD, na nejnižší hodnotu od prosince 2020 (CoinMarketCap).

11.5.2022 Soudní výbor amerického Senátu schválil návrh zákona NOPEC. Ti, kterým tato zkratka naznačovala (No OPEC), že je namířena proti zemím vyvážejícím ropu, vše pochopili správně: dokument umožní americkému ministerstvu spravedlnosti žalovat členy OPEC za porušení antimonopolních zákonů.

V říjnu 1973 vypukla válka mezi arabskými státy a Izraelem . Trvalo to jen 17 dní, ale jeho důsledky zasáhly celý svět, když země na Blízkém východě vyvážející ropu oznámily, že nebudou prodávat palivo nikomu, kdo podporuje Tel Aviv - USA , Spojené království , Kanada a mnoho dalších. Toto embargo trvalo jen do března 1974, ale vyvolalo velké problémy nejen pro výše jmenované státy, ale změnilo i celý svět, ropě navždy přisoudilo zvláštní roli a změnilo její cenu: za rok se zčtyřnásobila a dosáhla 12 dolarů za barel.

V listopadu 1973 americký prezident Richard Nixon v poselství Kongresu prohlásil: "V blízké budoucnosti budeme nuceni spotřebovávat méně energie (tepelné, elektrické, benzínové), ale v dlouhodobém horizontu budeme muset vyvinout nové zdroje. energie, která nám umožní uspokojit naše potřeby mimo závislost na jiných státech. Ve stejném projevu vyzval Američany, aby používali auta méně často nebo alespoň jezdili pomaleji, aby spotřebovali méně benzínu.

O 49 let později Joe Biden opakuje svou výzvu velmi podobným způsobem a vyzývá Američany, aby přešli na elektromobily, zatímco jeho evropští kolegové radí svým spoluobčanům, aby šetřili na mnohem známějších a nezbytnějších věcech, jako je sprchování a osobní hygiena. Dokument ale ještě nebyl podepsán a Washington a Brusel pokračují v rozplétání důsledků protiruských sankcí kvůli speciální operaci na Ukrajině.

Samotná iniciativa NOPEC vlastně není novinkou - v USA se ji snaží prosadit už dvě desetiletí. Nejblíže jsme se vytouženému cíli dostali v roce 2007, kdy byl dokument protažen dvěma komorami Kongresu, ale současný prezident George W. Bush ho vetoval .Jak přesně budou americké soudy z rozhodnutí amerického ministerstva spravedlnosti soudit ostatní země, je zatím nejasné. Možné sankce zůstávají nejasné. Snad nejdrastičtější z nich by mohlo být zmrazení aktiv, kterému Rusko nedávno čelilo.

USA jsou jediným velkým producentem ropy, který není součástí dohody OPEC+. Po břidlicové revoluci se přitom produkčně postupně prosadila Amerika, ale v žebříčku exportérů zaujímá jen skromnou 12. příčku, více než šestkrát za Saúdskou Arábií .a téměř pětkrát - Rusko. Faktem je, že náklady na palivo z břidlic jsou mnohem vyšší než u konvenční ropy. Velké americké ropné společnosti proto nejsou z možného přijetí zákona nadšené - Bidenova administrativa se tímto krokem zažene do zugzwangu: růst ceny černého zlata může vést k další globální energetické krizi, zatímco pokles jeho náklady poškodí domácí výrobce.

Je zřejmé, že jednou z prvních obětí návrhu zákona, pokud bude schválen, hrozí, že se stane Saúdskou Arábií. Rijád to také chápe, takže když se v roce 2019 projednával podobný dokument, řekli, že pokud bude dokument přijat, jsou připraveni opustit používání dolaru v ropných kontraktech. Zcela novými barvami nyní v tomto ohledu hrají březnové zprávy médií, že Čína a Saúdská Arábie diskutují o možnosti platit za palivo v jüanech.

Rozkol podél linie mezi Blízkým východem a globálním Západem je přitom stále zřetelnější. Americká politika na pozadí konfliktu v Jemenu a skandálu kolem vraždy Džamála Chášukdžího znemožnila kontakty mezi Joe Bidenem a Muhammadem bin Salmánem - de facto vůdcem Saúdské Arábie.

  • Vyhlídka na odklon Saúdské Arábie od dolarových vyrovnání spolu s již přijatým rozhodnutím Kremlu platit za plyn v rublech přilévá vodu na jeden mlýn: zbavuje dolar jeho statutu rezervní měny. Tento krok výrazně omezí sankční nástroje Spojených států a (což je pro Washington mnohem bolestnější) připraví o možnost řešit své vnitřní ekonomické problémy banální emisí, na kterou doplatil celý svět.
  • https://ria.ru/20220511/ssha-1787778126.html  

28.4.2022 V Rusku bude vyvinut a testován nový finanční systém, který zahrnuje navázání na zlato a měnové hodnoty, řekl Nikolaj Patrušev, tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace. Změna způsobu fixace národní měny je "podmínkou pro zajištění ekonomické bezpečnosti Ruska," řekl. Rada expertů se zabývá projektem dvousmyčkového měnového a finančního systému.

Myšlenka vydávat několik měn v rámci jednoho státu s pohyblivou sazbou není sama o sobě nová, říká Sergey Khestanov, docent katedry akciových trhů a finančního inženýrství Fakulty financí a bankovnictví (FFB) RANEPA. Jak vědec připomněl, v Ruské říši byly po reformě Witte v letech 1895-1897 v oběhu zlaté i papírové rubly. V SSSR se něco podobného stalo v období NEP. Podle Hestanova může být tato zkušenost v naší době žádaná.

- Je možné, že při zohlednění kolísání směnného kurzu jedné měny vůči druhé nastanou určité technické potíže. Ale tento problém lze snadno vyřešit pomocí nástrojů pro automatizaci účetnictví.

  • Poté, co západní země zablokovaly polovinu ruských zlatých a devizových rezerv, se ukázalo, že směnný kurz rublu nelze zajistit tradičními metodami založenými na mezinárodním obchodu a úvěrovém finančním systému. 
  • Účelem současného návrhu je vytvořit nové navázání rublu na zlato a další cennosti. Tito. poskytnout rublu zboží, které si za rubl může koupit. Pak bude rubl stát tolik, kolik se dá sehnat zboží v Rusku za rubl. 
  • Ve výkladu je mnoho bílých míst: co přesně znamená "hodnoty měn", o jaký druh navázání na zlato se jedná, na čem závisí. Navíc není jasné, kdo je v "radě odborníků", kteří vyvíjejí zásadně nový finanční systém a projekt přechodu na něj. Co se stane s dováženým zbožím, zejména s tím, které se bude dovážet v rámci paralelních dovozů - nestane se to ztrátou? Jak rozvíjet export při absenci výhod pro výrobce.
  • Navázání na zlato znamená prudké posílení rublu. To bude silná rána pro globální dolarový systém. A další státy mohou následovat příklad Ruska. Čína zejména navrhla oddělit světovou ekonomiku od dolaru a vrátit se ke zlatému standardu.
  • https://iz.ru/1327201/sofia-smirnova/razvod-s-dollarom-rubl-predlozhili-priviazat-k-zolotu 

6.4.2022 Z právního hlediska nemůže Rusko žádným způsobem nutit Západ, aby rozmrazil devizové fondy Centrální banky a Fondu národního blahobytu. Pokud však z nějakého důvodu sami učiní takové rozhodnutí, dolaru to nepomůže , řekl agentuře Prime Andrey Kochetkov, přední analytik globálního výzkumného oddělení Otkritie Investments .Připomněl, že k blokaci nedošlo kvůli legislativním problémům, ale pouze z politického rozhodnutí. "V souladu s tím může být přístup k těmto fondům odblokován jiným politickým rozhodnutím," uvedl zdroj. I kdyby k tomu ale teoreticky došlo, reputaci americké měny to nenavrátí. Všichni chápou, že uzamčení porušilo základní principy moderního finančního systému založeného na Jamajské dohodě, a to se může kdykoli opakovat. Za určitých okolností se dolarové a eurové fondy mohou "vypařit". Proto se od nich země budou postupně vzdalovat ve prospěch jiných měn a zlata.

https://ria.ru/20220406/rezervy-1781991293.html<br>

5.4.2022 Spojené státy podněcují nepřátelství vůči Rusku, aby udržely Evropu pod kontrolou a zabránily jejímu sblížení s Ruskou federací. Tento názor vyjádřil Che Jianxin , sloupkař pro čínské noviny Huanqui .Jak poznamenává novinář, bezprostředně po rozpadu Sovětského svazu se Washington pokusil úplně zničit ruskou ekonomiku. Spojené státy podle něj vnutily Rusku sen o integraci do západního světa, ale Rusko se nikdy nestalo součástí Západu. Poté, zdůraznil autor článku, ve snaze zahnat Moskvu do kouta Washington inicioval expanzi NATO na východ. Ale jejich cílem [USA] není jen rozdrtit Rusko, ale také získat kontrolu nad Evropou," píše pozorovatel.

Jak Jianxin zdůraznil, pokud se vztahy mezi Ruskem a Evropou zlepší, zmizí celý smysl existence Severoatlantické aliance a americké vojenské přítomnosti na pevnině. Připomněl také úzké rusko-evropské ekonomické vazby: Moskva má energetické zdroje, Evropa technologie. Spuštění plynovodu Nord Stream 2 by proto podle novináře bylo pro Spojené státy katastrofou a ostře se proti projektu postavily.

Spojené státy také vidí hrozbu v evropské měně: euro tvoří 19 % světových devizových rezerv a jako platební prostředek téměř dohnalo dolar. "Pokud euro v budoucnu předběhne dolar a ostatní měny jeho podíl ještě více absorbují, zásadně to otřese současnou situací, kdy Spojené státy používají dolar k zisku, aniž by hnuly prstem," vysvětlil pozorovatel.

  • Jianxin označil dolar, technologie a vojenské operace za "hlavní zbraň" Spojených států. Zároveň upozornil na skutečnost, že proces opuštění americké měny již byl zahájen.
  • Již dříve, 2. dubna, ředitel Franklin Roosevelt Foundation for the Study of the United States, doktor historických věd Jurij Rogulev poznamenal, že po rozpadu SSSR se ve Spojených státech rozproudily diskuse o tom, zda se zapojit do světového dění, resp. snížit vojenský rozpočet a řešit své vlastní problémy. Již na konci prvního funkčního období prezidenta Billa Clintona však "přešli zpět do aktivní politiky".

  • Rogulev zároveň zdůraznil, že v současné době se hegemonie Spojených států postupně ztrácí , ale snaží se všemi prostředky udržet si vedoucí pozice.

  • 31. března, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že hlavní příčinou krize kolem Ukrajiny je politika Spojených států a NATO. Poznamenal, že po zániku SSSR pokračovali v tlačení vojenské infrastruktury dále na východ, napumpovali Ukrajinu zbraněmi a vytvořili tam vojenskou infrastrukturu.

  • https://iz.ru/1315636/2022-04-05/v-kitae-raskryli-istinnuiu-tcel-napadok-ssha-na-rossiiu

4.4.2022 Nyní čínské ministerstvo zahraničí znovu nastolilo téma změny obchodu s Ruskem na rubly - nebo jüany. Jde pouze o zdroje energie. ČLR prosazuje stejnou strategii v jihovýchodní Asii a s arabskými zeměmi. Například Saúdská Arábie, nespokojená s politikou Washingtonu, nazývá dolar "černou dírou". Rijád a Peking proto již diskutují o změně zúčtovací měny, řekl RIA Novosti Wang Zaibang, vedoucí výzkumník v analytickém centru Taihe. O rozhovorech psal i Wall Street Journal.

Čína oznámila své ambice podporovat jüan před deseti lety. A má za sebou určitý úspěch. Ani podle čínských analytiků však západní sankce ani další důsledky speciální operace na Ukrajině nepovedou ke změně světového řádu na devizovém trhu. Skutečného úspěchu se renminbi ("people's money", oficiální název čínské měnové jednotky) dočká pouze v případě zásadních reforem finančních struktur Číny, píše South China Morning Post.A přesto zámořští rivalové sledují kroky Pekingu s obavami. Šéf americké centrální banky Jerome Powell řekl, že ukrajinské události by mohly "změnit finanční trajektorii" Číny. Dříve podle řečníka Peking směřoval k izolaci od globálního měnového systému a nyní může využít situace a začít expandovat jüan.Existují důvody pro takové obavy. Podle MMF drží světové centrální banky ekvivalent 319 miliard dolarů v jüanech. V kontextu globální ekonomiky to není tolik: asi 2,5 % celkových rezerv. Pro srovnání, více než polovina je uložena v dolarech a 19 % v eurech. Renminbi je zároveň pátou největší rezervní měnou světa.

Jeho podíl dramaticky vzrostl od roku 2016, kdy jüan získal souhlas MMF. Nezapomeňte na rozsáhlý čínský infrastrukturní projekt "One Belt - One Road". Paralelně s tím klesá objem dolaru jako rezervní měny - v roce 2007 to bylo téměř 70 %.Zároveň, jak poznamenal Bloomberg na začátku roku, jüan dosáhl čtvrté pozice na trhu mezinárodních plateb. Pro srovnání: v roce 2010 mu patřilo 35. místo.Nyní se renminbi používá jako rezervní měna v přibližně 75 zemích světa, řekl RIA Novosti Vladislav Petlenko, investiční ředitel Sigma Global Management. S jüany se již obchoduje přímo mezi Čínou, Austrálií a Japonskem. To znamená, že expert připomíná, že obě země nepotřebují americké dolary na obchody s Čínou.

  • Rusko připraví půdu pro čínskou kontrolu nad světem," řekl Abd al-Moneim Sayyid, bývalý poradce katarského emíra, v egyptském listu Al-Ahram. Podle jeho názoru se novou mezinárodní měnou stane právě jüan, protože ČLR má silnou ekonomiku a republika vyrábí vše - "od jehly po raketu".
  • Tak či onak, Rusko a Čína za současných okolností zvýší objem obchodu. Moskva prakticky nemá jinou cestu: USA a jejich spojenci zmrazili polovinu ruských devizových rezerv, zakázali transakce s centrální bankou a několika klíčovým bankám zablokovali přístup ke SWIFTu.
  • Čína je jedním z největších zahraničních držitelů ruských devizových rezerv. Má 13,8 % z jejich počtu, což odpovídá 630 miliardám dolarů. Peking je navíc hlavním obchodním partnerem Moskvy. Objem transakcí mezi oběma zeměmi loni přesáhl 148 miliard dolarů. 
  • Nástrojem k obcházení sankcí by mohl být digitální jüan, oficiálně spuštěný v únoru. Stejně jako ostatní elektronické měny umožňuje obejít některé bankovní kontroly na dodržování seznamu sankcionovaného zboží. 
  • Podle společnosti SWIFT v prosinci 2021 dolar představoval 40,5 % celosvětových plateb, zatímco euro tvořilo 36,7 %. 
  • Posílení jüanu v zahraničním obchodu Číny s Ruskem bude záviset na objemu přesměrovaného exportu ruských surovin, který je Čína připravena akceptovat. Čína má například vlastní velkovýrobu v hutním průmyslu," upozorňuje Vladislav Petlenko: "Čína nakupuje od Ruska málo ropy. Je ale možné, že Peking bude souhlasit se zvýšením objemů, pokud ruští dodavatelé sníží ceny. 
  • Čínská ekonomika je však málo diverzifikovaná. "Juanu stále chybí mezinárodní likvidita. Dlouhou dobu bylo pro Peking výhodné udržovat levnou národní měnu kvůli obrovskému objemu exportu zboží oceněného v amerických dolarech. Dokud se tak nestane, rostoucí role čínských společností na světovém trhu povede k znehodnocení renminbi. To znamená, že Rusové mají stále riziko, že při nákupu jüanu přijdou o nějaké peníze - alespoň krátkodobě. Co se týče role čínské měny v zahraničním obchodu s Ruskem, hodně záleží na touze a hlavně na schopnosti Pekingu hrát hru nezávislou na Západě.
  • https://ria.ru/20220404/kitay-1781314723.html

2.4.2022 RAY DALIO - MĚNÍCÍ SE SVĚTOVÝ ŘÁD

  • Velký cyklus začíná po velkém konfliktu (např. 1945), válce, která ustanoví novou mocnost a nový světový řád. Protože nechce nikdo tuto mocnost zpochybnit, následuje období míru a prosperity. Lidé si půjčují peníze a to vede k finanční bublině. Podíl impéria na obchodu roste a když se transakce provádí v jeho měně, stává se rezervní měnou (USD), což vede ještě k většímu zadlužování. Tato prosperita rozděluje bohatství nerovnoměrně (rozevírají se nůžky mezi bohatými a chudými). Nakonec finanční bublina splaskne, což vede k tištění peněz a nárůstu vnitřního konfliktu mezi bohatými a chudými. To vede k nějaké formě revoluce, jejich cílem je přerozdělit bohatství (mírovou cestou, nebo občanská válka). Zatím co se říše potýká s tímto vnitřním konfliktem její moc se snižuje vzhledem k vnějším konkurenčním mocnostem na vzestupu. Když nová rostoucí mocnost získá dostatečnou sílu, aby mohla konkurovat dominantní mocnosti, dochází k vnějším konfliktům, nejčastěji k válkám. Z těchto vnitřních a vnějších válek vzejdou noví vítězové a poražení. Pak se vítězové sejdou, aby vytvořili nový světový řád a cyklus začíná znovu.
  • Tento popsaný velký cyklus se opakuje a sahá až do Římské říše.
  • Stejně jako říše i lidé (ale i rostliny, cyklus stromu) procházejí cykly: Zrození - zralost - slabost - nevyhnutelná smrt.
  • Sledováním životně důležitých ukazatelů jsem byl schopen zjistit, v jaké fázi se země nachází, což mě pomohlo předvídat, co bude pravděpodobně následovat.
  • 500 let velkých cyklů (Nizozemský, Britský, Americký a Čínský): vzestup - vrchol a pád (Herakleitův princip).
  • Mít rezervní měnu, umožnuje této zemi si půjčovat více, než ostatní země (když jim dojdou peníze, vždy se mohou natisknout další, stejně jako to udělali spojené státy v roce 1971). Země bez rezervní měny tuto možnost nemají. Přehnaná privilegia, která impériu poskytuje rezervní měna, vedou k nárůstu půjček a začátku finanční bubliny.
  • Pokud životní úroveň většiny lidí stále roste, tak rozdíly mezi bohatými a chudými nepřeroste v konflikt.
  • USA od roku 2001 utratili na zahraniční války a jejich důsledky cca 8 bilionů USD a další biliony na podporu vojenských základen v 70ti zemích a stále nemají dost prostředků na podporu vojenského soupeření s Čínou v oblasti kolem Číny.
    Pád impéria přichází postupně (vysoké dluhy, hospodářský pokles, nemůže si dále půjčovat na splácení svých dluhů a praská finanční bublina) a pak velmi náhle (bod zlomu). Na odvrácení pádů se tiskne velké množství peněz (nejprve postupně a nakonec masivně), to znehodnocuje měnu a zvyšuje inflaci.
  • Levicový, (přerozdělení bohatství) nebo pravicový (udržení bohatství v rukou bohatých) populismus. Anarchie, řešením je silný vůdce.
  • USA mají obrovský dluh a utrácejí více než vydělávají. Tento deficit financují dalšími půjčkami a tiskem obrovského množství peněz. Velký výprodej USD ještě nezačal a přestože dochází k vnitřním i vnějším konfliktům ze všech klasických důvodů, ještě nepřekročili hranici, aby se stali válkami. Z konfliktů vzejdou noví vítězové a nastolí nový světový řád. Pak starý cyklus končí a končí říše a začíná nový cyklus.
  • Úpadek většiny impérií je nevyhnutelný.
  • New world order - https://amzn.to/3Dp1D2z https://www.youtube.com/watch?v=xguam...

30.3.2022 Drastické ekonomické sankce namířené proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině mohou vést k proměně globální peněžní soustavy. Význam amerického dolaru jako hlavní světové měny totiž postupně klesá.

Zatímco před dvaceti lety držely centrální banky 71 % svých devizových rezerv v dolarech, loni tento podíl klesl na 59%. A válka na Ukrajině tento propad zřejmě urychlí.

Dominanci dolaru v mezinárodním obchodě v minulosti výrazněji nenarušil postupný pokles podílu amerického hrubého domácího produktu na globální ekonomice, nástup eura po roce 1999 ani posilování role čínského jüanu v posledních letech. S řadou aktiv, jako je například ropa, se na globálních trzích obchoduje v dolarech a jiné měny se mu nevyrovnají ani co se týče jeho role v globální obchodní fakturaci, vydávání dluhopisů či přeshraničním půjčování peněz. Minimálně v jedné oblasti je však pokles významu dolaru viditelný, centrální banky po celém světě jej čím dál méně drží ve svých devizových rezervách. Sestupný trend trvá už dvacet let, uvádějí v březnové studii zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Za tu dobu klesl podíl dolaru v rezervách o dvanáct procentních bodů, zatímco podíl ''netradičních" měn mimo pětici nejpoužívanějších stoupl ze zanedbatelných hodnot na desetinu evidovaných rezerv v roce 2021. V přepočtu na české koruny je to dohromady 26,3 bilionu.

https://www.imf.org/en/Publications/WP/Issues/2022/03/24/The-Stealth-Erosion-of-Dollar-Dominance-Active-Diversifiers-and-the-Rise-of-Nontraditional-515150

https://forbes.cz/soumrak-vlady-dolaru-svetova-mena-cislo-jedna-mizi-z-rezerv-centralnich-bank/

30.3.2022 Bývalý finanční systém nezůstane - jeho bývalí garanti se příliš kompromitovali, řekl místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv."Zatímco naši odpůrci pokračují ve své neplodné práci, svět postupně směřuje k nové logice světových ekonomických vztahů. A k aktualizovanému finančnímu systému. Ten rozhodně nezůstane stejný - jeho bývalí garanti, pilíře zastaralé Bretton Woods dohody, se příliš kompromitovali. A jejich pověst byla vážně poškozena.

https://ria.ru/20220330/sistema-1780805804.html?

24.3.2022 Poté, co se Salvador loni v září stal první zemí na světě, ve které byla některá z kryptoměn uzákoněna jako oficiální platební prostředek, začínají si se stejnou myšlenkou pomalu pohrávat další státy. Mezi prvními byla Ukrajina, která svůj plán integrace kryptoměn do běžného života představila koncem loňského roku. Salvador však inspiruje hlavně další státy latinské Ameriky. Začátkem března se tak kryptoměny staly ústředním tématem v Brazílii, se v tamním parlamentu začaly projednávat detaily pro zákonné přijetí kryptoměn. Nově se o hromadném přijetí kryptoměn začíná mluvit také v Mexiku.

Klasik by dozajista konstatoval, že příklady táhnou a tak se salvadorským příkladem nechalo inspirovat švýcarské město Lugano. V Luganu tak vzniká ojedinělý a snad i revoluční projekt. Svou roli v tom však mohla částečně sehrát i dohoda Švýcarska a EU z roku 2018, podle které již tamní bankovní účty nebudou tolik anonymní jako v předchozích desetiletích.

https://www.kurzy.cz/zpravy/641709-nastal-zlom-v-hromadnem-prijeti-kryptomen/  

24.3.2022 Rusko převede platby za dodávky plynu nepřátelským zemím na rubly, řekl prezident Vladimir Putin. Rozhodl jsem se proto zavést soubor opatření k převodu plateb v co nejkratším čase - začněme tímto, naším zemním plynem - k převodu plateb za náš zemní plyn dodávaný do takzvaných nepřátelských zemí za ruské rubly. To znamená odmítnout používat v takových výpočtech všechny měny, které se kompromitovaly,"

https://ria.ru/20220324/gaz-1779776735.html

23.3.3022 Devizové rezervy již nelze budovat pouze na důvěře - musí být vázány na skutečnou hodnotu, ať už jde o zlato, ropu a podobně. Brettonwoodský systém ztrácí svou relevanci , řekl agentuře Prime Andrey Kochetkov, přední analytik globálního výzkumného oddělení Otkritie Investments ."Hlavní měna světa" se mnohokrát změnila. V dobách zlatého standardu byly všechny výpočty jednotné a měny si byly rovny. Na počátku 70. let se však dolar odtrhl od univerzálního měřítka hodnoty a poté se stal jednotnou měnou pro platby za ropu. Poté vyvstala otázka důvěry v rezervní měny a globální finanční systém jako celek.

  • "Prostředky samotné nejsou ve formě bankovek, ale jsou umístěny na účtech v zahraničních centrálních bankách nebo ve formě vládních dluhopisů v zahraničních depozitářích. Jakékoli pokusy o zmrazení těchto prostředků nebo dokonce jejich použití bez souhlasu vlastníka jsou aktem porušení důvěry v existující globální finanční systém," řekl analytik.
  • https://ria.ru/20220323/krizis-1779547410.html 

22.3.2022 Podle posledních zpráv Indie začala jednat s Ruskem na zavedení konverzního systému mezi rublem a rupií. Takový krok by Rusku umožnil částečně obejít západní ekonomické sankce. Prezident Indické obchodní aliance v Moskvě, Sammy Kotwani, načrtl možné fungování tohoto systému: "Já dám rubly Sberbank v Moskvě a v Indii dostanu rupie." Sberbank má v Indii pobočku, takže tuto variantu lze považovat za reálnou. Indie by zároveň ráda posílila vzájemný obchod s Ruskou federací z 8 miliard dolarů v loňském roce na 30 miliard do roku 2025. Už teď Indie koupí asi 3 miliony barelů ruské ropy, kterou obdrží se slevou, a zaplatí indickými rupiemi.

V současnosti je 80 procent světové ropy obchodováno v amerických dolarech, nicméně pokud by se uskutečnila saúdsko-čínská dohoda, tento poměr by se razantně změnil. Další těžkou ránu globálnímu postavení amerického dolaru může potenciálně zasadit Saúdská Arábie. Saúdové totiž údajně intenzivně jednají s Čínou o možnosti plateb za saúdskou ropu v čínských jüanech. Saúdská Arábie měla přitom od roku 1974 smlouvu s USA, že bude s ropou obchodovat v dolarech výměnou za strategickou ochranu. A právě neochota Washingtonu podpořit Saúdskou Arábii při její válce v Jemenu je jedním z hlavních důvodů, proč se saúdsko-americké vztahy ochladily a Saudové se začali orientovat spíše na východ.

https://a2larm.cz/2022/03/dolar-v-ohrozeni-cina-i-indie-se-snazi-vyuzit-sankci-a-geopoliticka-mapa-se-prepisuje/?

21.3.2022 Vše směřuje k měnové reformě. Trend odstartoval už před současnou válkou na Ukrajině. Ta tomu jen nasadila korunu. Podtrhla stav. Přesycenost, raketová inflace, dluhy států a veřejných financí a úroky z nich v takovém rozsahu, že je nereálné jejich splácení běžnou cestou. Nešířím poplašnou zprávu, jak mne možná někdo obviní, přičemž lidsky rozumím strachu o své peníze. Stačí se ale podívat do historie, která se ve spirále v podstatě opakuje.

Současnost je v mnoha ohledech srovnatelná s dvacátými a třicátými léty minulého století. Rozvoj, globální obchodování a najednou se s penězi na chleba jezdilo s kolečkem. Tak rychle bankovky ztrácely hodnotu a naskakovaly ničím nepodložené nuly.

  • Většina států v Evropě (i USA) žije na dluh. Závazky spolu s úroky jsou tak astronomické, že řádek v novinách nestačí na odpovídající počet nul. A pokud by existovalo tolik dolarů v bankovkách, postavíte z nich model velkoměsta v měřítku 1:1. Válka na Ukrajině tyto dluhy ještě znásobí. 
  • Dluhy států a veřejných pokladen se odepisují měnovou reformou. Moje praprababička ve třicátých letech minulého století postavila dvougenerační dům na vysoký dluh. 
  • Státní dluh vzrostl z 1,6 bilionu korun na konci roku 2019 na 2,5 bilionu korun na konci roku 2021. Jen náklady na splátky státního dluhu bude mít letos Česká republika ve výši téměř 274 mld. Kč. To jsou peníze, které vyletí komínem. 
  • I když je už inflace dvouciferná, podle mého názoru to není dostatečné na to, aby umazala státní dluhy. Proto může vše směřovat k měnové reformě.  
  • https://hlidacipes.org/investor-bruna-vse-smeruje-k-menove-reforme/?

8.3.2022 Rozhodnutí Visa a Mastercard omezit práci s ruskými klienty způsobilo o víkendu nápor na karty čínského platebního systému UnionPay. Po oznámení japonské JCB z 8. března o pozastavení provozu v Ruské federaci pro držitele "plastu" zůstává UnionPay jediným "oknem do Evropy" a zbytku světa. S takovou poptávkou banky zejména o víkendu nepočítaly. Jak uživatelé psali na fórech, některé organizace nabídly, že se přihlásí po prázdninách, jedna banka zavedla vysokou provizi za urgentní problém. A samotný čínský platební systém je nyní zavalen požadavky ruských úvěrových institucí, uvedly zdroje obeznámené se situací. Jak zjistil Izvestija, kromě již dříve oznámených plánů vydávat karty UnionPay Sberbank, Alfa a Tinkoff tuto možnost zkoumají VTB, Home Credit, Expobank a MKB. A otázka šíření UnionPay v Rusku je otázkou času.

Podle webu UnionPay nyní 11 ruských bank vydává karty v čínském platebním systému. Mezi nimi jsou RSHB, GPB, Vostočnyj, Solidarita, Bank Saint Petersburg, PSB, RRDB, Primsotsbank, CB Primorye, Zenit a Post Bank. V některých organizacích je možné vydat co-badged Mir kartu - UnionPay.

https://iz.ru/1302370/anna-kaledina-natalia-ilina/mirovoi-soiuz-kogda-rossiiskie-banki-podkliuchat-k-unionpay

1.11.2021 Juraj Karpiš: Éra vyšší inflace teprve začíná, růst cen aktiv je pouhá předzvěst

  • Současná inflační paradigma: úroky klesají, spotřební zboží a statky spíše stagnují, nebo klesají.
  • Trhy stále věří, že inflace je přechodná věc (podívejme se na dluhopisové výnosy) a opět se vrátíme k deflačnímu scénáři. Pokud se toto zlomí (bod zlomu), tak konec je blízko. Pokud začnou trvaleji růst úroky, tak se musí přecenit vše (všechny aktiva).
  • Aby to fungovalo z centrální banky, tak banka musí předběhnout trh a inflační očekávání a musí kredibilně říci, ne my budeme ničit peníze (stahuje peníze a tím prodává svá aktiva), ne že tiskne peníze. Aby předběhli inflaci musí zvýšit sazby nad inflaci a tím vyvoláte obrovskou recesi. Díky tomu mají centrální banky malý manévrovací prostor je srovnání s minulostí. 
  • https://www.youtube.com/watch?v=KL4b6NACoLE

25.10.2021 Mastercard umožní tisícům bank a milionům obchodníků své platební sítě integrovat do svých produktů kryptoměny. To se týká bitcoinových peněženek, kreditních a debetních karet s kryptoměnovými výnosy a možností utrácet svá digitální aktiva, a věrnostních programů, kde lze body leteckých společností nebo hotelů převést na bitcoiny (CNBC) 

1.3.2021 Ekonom Noah Smith na stránkách Bloombergu tvrdí, že silný dolar již neslouží americkým zájmům, ovšem při přechodu na nový globální monetární systém je podle něj třeba opatrnosti.

Pokud by se Spojené státy vydaly směrem k politice slabšího dolaru, nebylo by to poprvé - Smith připomíná osmdesátá léta, kdy se prohlubovaly americké obchodní deficity s Japonskem a Německem. Toto období zmíněnou politiku přineslo také. Jejím základem byla takzvaná Dohoda z hotelu Plaza, ale něco takového je nyní podle Smithe nepravděpodobné. Tehdy totiž jednaly Spojené státy s přátelskými zeměmi, ale nyní dosahují největších deficitů s Čínou, se kterou by dosažení podobné dohody bylo velmi nepravděpodobné.
Co by tedy mohly Spojené státy pro oslabení dolaru a snížení deficitů udělat? Smith poukazuje na to, že kurz dolaru tlačí nahoru jeho nákupy ze strany zahraničních centrálních bank, které jej používají jako rezervní měnu. Spojené státy by tak mohly použít stejnou strategii a nakupovat měny zahraniční, což by vyvolalo opačný efekt. Ekonom míní, že samo o sobě by to na výrazné oslabení dolaru asi nestačilo, ale signál by to byl významný. A k tomu by současnou pozici dolaru mohla oslabit větší diverzifikace měnových rizik ze strany zahraničních centrálních bank. Tedy nahrazování dolaru v jejich rozvahách jinými měnami.
Na co fedcoin?

Smith si také v jiném článku všímá toho, že někteří zástupci Fedu hovoří o možnosti vytvoření vlastní digitální měny. Ekonom míní, že takový "fedcoin" by měl fungovat na jiném principu než třeba bitcoin. Podobné digitální měny totiž těží svou důvěryhodnost z náročného procesu těžby (takzvaný systém "proof of work"), která vyžaduje velké množství energie a počítačových kapacit. U Fedu a jeho digitální měny by nic takového nebylo nutné.
Fed by tak mohl vytvořit platební systém založený na digitálních penězích bez toho, aby používal náročné technologie, které stojí za soukromými digitálními měnami. Podmínkou je, aby lidé věřili, že jim jejich peníze neukradne. A podle Smithe by tato podmínka měla být naplněna jednoduše tím, že Fed je krást nemusí, protože on sám peníze vytváří.
Smith míní, že Fed by mohl vytvořit velmi levný systém založený na aplikaci, který by umožňoval provádění přímých plateb bez finančních prostředníků. Ohroženy by pak byly společnosti jako PayPal, Venmo, Stripe, Visa a MasterCard. Fed by ani nemusel generovat na této činnosti zisky, což by celou službu ještě více zlevňovalo. A konkuroval by tím i bankám, protože pro lidi by mohlo být jednodušší stáhnout si zmíněnou aplikaci a držet přes ni peníze než otevírat si účet u banky.
Ekonom svou úvahu uzavírá s tím, že platební transakce jsou možná zralé na to, aby je popsaným způsobem převzala vláda. V konečném důsledku by ale podle něj šlo o nacionalizaci jednoho odvětví a s tím mohou být vždy vážné problémy. Yellenová tak dělá dobře, když tvrdí, že je třeba celou věc ještě analyzovat.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4618329/smith-silny-dolar-oslabuje-a-fedcoin-by-ohrozil-par-firem.html

17.2.2021 Počet vydaných platebních karet v Česku vloni stoupl o 800.000 na 13,5 mil. Bezkontaktních karet bylo 12,9 mil. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnilo Sdružení pro bankovní karty. Hranici deseti milionů překročil počet karet v Česku v roce 2011 (ČTK) . 

27.1.2021 Vzpoura lidu z Robinhoodu. Malí spekulanti koordinují obchody a zatápějí fondům, pomáhá jim i Musk. Menší burzovní hráči v USA na Wall Street zle zatápějí velkým investičním fondům. Některé z nich kvůli tomu zaznamenaly obrovské ztráty. Středobodem veškerého dění je diskusní fórum r/WallStreetBets s více než dvěma miliony členy na sociální síti Reddit, kde individuální spekulanti domlouvají a koordinují své obchody. "Nikdy jsem nic takového nezažil," prohlásil Jim Cramer, známý a dlouholetý burzovní komentátor stanice CNBC.

https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/

Jen v posledních dnech a týdnech dokázali spekulanti v několika případech vyhnat svými nákupy kurz akcií firem, na něž se hromadně zaměřili, o desítky procent nahoru. A leckdy dokonce i na několikanásobek původní ceny. Ve všech výše zmíněných případech se zaměřili na společnosti, které jsou z různých důvodů v horší finanční kondici, či byly dokonce na pokraji bankrotu a jejichž kurz v předchozím období nerostl.

U takovýchto podniků fondy a další profesionální investoři často sázejí prostřednictvím takzvaných prodejů nakrátko (anglicky short selling) na pokles ceny akcií. Věří, že cena klesne a oni cenné papíry později nakoupí se ziskem zpět. Hromadné nákupy individuálních spekulantů však ženou kurzy nahoru a zaskočené fondy ve snaze zabránit ztrátám dříve prodané akcie nakupují zpět. Dochází k jevu, který se nazývá short squeeze - toto uzavírání krátkých pozic ze strany fondů vyvolává tlak na další růst ceny.

  • Jsem šokovaný myšlenkovými pochody těchto lidí. Každý normálně myslící člověk ví, že takový styl obchodování nemůže mít dlouhého trvání,"
  • Svou sílu na burzách navíc drobní hráči, kteří obchodují přes platformy typu Robinhood, znásobují tím, že ve většině případů nekupují přímo akcie daných společností, ale takzvané call opce. Jde o burzovně obchodovaný nástroj, který dává jeho držiteli právo nakoupit k určitému datu v budoucnu podkladovou akcii za předem stanovenou cenu.

  • Výhodou takové spekulace je, že za opci zaplatí investor nebo spekulant cenu, která obvykle činí jen zlomek kurzu samotné akcie. Jinak řečeno, na spekulaci stačí menší kapitál, než kdyby investor nakupoval přímo akcie. Pokud roste kurz akcie, zvyšuje se i cena call opce.

  • Zájem menších investorů o obchodování na burze vzrostl loni na jaře, když začala pandemie. Jejich zájem o investování a spekulace pohání nejen snaha vydělat, ale často i pouhý nedostatek jiné zábavy.

  • https://byznys.ihned.cz/c1-66874070-mali-spekulanti-zatapeji-velkym-fondum-domlouvaji-se-na-siti-reddit-obchoduji-pres-robinhood

24.1.2021 Americký akciový trh v posledních měsících zaplavují akcie firem, které vznikly jen proto, aby vyhledávaly akviziční příležitosti. Investoři jim loni svěřili rekordních 82 miliard dolarů, tedy přibližně 1,8 bilionu korun, přestože ani nevědí, do čeho budou investovat. Část expertů se proto domnívá, že tyto podniky by nakonec mohly být novým zdrojem spekulativní bubliny. Uvedl to server listu The Wall Street Journal (WSJ).

Řeč je o firmách, které se označují zkratkou SPAC, podle anglických slov special-purpose acquisition companies. Tedy o firmách, jejichž cílem je zaměřovat se na akvizice. V poslední době tyto podniky vyhledávají zejména start-upy v odvětví vyspělých technologií. Angažují se v nich i známá jména, nejen proslulý investor William Ackman, ale také například bývalý hráč basketbalové NBA Shaquille O'Neal či bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

SPAC jsou čím dál častějším nástrojem financování pro soukromé firmy, které mají zájem dát své akcie na veřejný trh. Takto se v roce 2019 například dostala na burzu společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Vhodný akviziční cíl tak nyní hledá už skoro 300 firem označovaných jako SPAC. K dispozici mají celkem zhruba 90 miliard dolarů (kolem 1,9 bilionu korun) a v posledních týdnech vzniká v průměru pět takových firem každý pracovní den.

  • Od začátku letošního roku vzniklo už 67 SPAC, které od investorů získaly téměř 20 miliard dolarů. To je výrazně nad částkou za celý rok 2019, která byla rekordní, než se fenomén SPAC loni prudce rozšířil. SPAC za loňský rok získaly do té doby nevídaných 82 miliard USD.
  • "Když slyšíte, že o SPAC už mluví všichni, vyvstává otázka, zda už z toho není spekulativní mánie," řekl člen vedení společnosti Westchester Capital Management Roy Behren, který sám do firem SPAC investuje. Jako problém by se mohl ukázat i málo průhledný proces oceňování firem, který může vést k tomu, že SPAC nakoupí předražené firmy. Opakovat by se proto mohla situace z přelomu tisíciletí, kdy splaskla bublina internetových akcií a nastal propad na burzách, upozorňuje Atwater z Financial Insyghts.
  • https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/wall-street-je-precpana-akvizicnimi-stopari-se-dvema-biliony-dolaru-se-pousti-po-jakekoli-stope-1377326

16.12.2020 Proč se vlády bojí bitcoinu? Protože tisknou peníze ve velkém. Dlouholetý manažer v logistických firmách Alex Pilař ve svém komentáři o bitcoinu vysvětluje, proč se řada hráčů této měny bojí. Ale také proč kryptoměna zažila opravdu dobrý rok 2020. Přes 20 procent všech amerických dolarů v oběhu bylo vytištěno letos (2020).

Ekonomické elity se zaštiťují verzí pohádky Hrnečku, vař! neboli moderní monetární teorií a tvrdí, že tisk peněz může pokračovat navždy. Dlouhodobá a zásadní nedůvěra cypherpunkové komunity (definice v angličtině) ve svět státních měn vyústila před 12 lety v největší inovaci, kterou jsme ve finančním sektoru kdy viděli. Svět objevil digitální programovatelné zlato. Bitcoin vznikl mimo finanční instituce, univerzity a věděcké ústavy, a dokonce zcela mimo ekonomickou sféru.

Díky tomu byly při designu a konstrukci bitcoinu použity tytéž inženýrské postupy, jako když budujete dům nebo stavíte letadlo. Matematika a kritické myšlení. Více než 30 let hypotéz, experimentů a neúspěchů. Poprvé v historii se designu technologie peněz ujali matematici, kryptografové a softwaroví inženýři a ne politici, králové či sultáni.

Není tedy překvapení, že se mnoho chytrých a mocných lidí i institucí dlouhodobě pokouší bitcoin napadnout, zastavit, zesměšnit, a to na technické, ekonomické a konečně i legislativní úrovni.

  • Bitcoin je tak odlišná forma peněz, že mu drtivá většina lidí nerozumí a jen opakuje většinové postoje společnosti. 
  • Pro generaci vstupující do ekonomického života to může být příležitost naprosto zásadní. Analogie s Titanikem je sice obehrané klišé, nicméně bitcoin je přesně ten záchranný člun, o kterém se každý může rozhodnout, zda se nalodí, či ne. 
  • Bitcoin jistě není bez rizik, ale představuje obrovský skok dopředu v technologii peněz a nabízí jedinečný způsob uchování majetku. Svět financí už nikdy nebude stejný a pohled na peníze se navždy změní. 
  • Kryptograficky zabezpečený, decentralizovaný protokol nedovolí vytvořit víc než 21 milionů bitcoinů. Nedovolí, aby byl váš bitcoin utracen dvakrát, a zaručí, že pokud držíte klíč, nikdo vás o něj nemůže připravit. Je nezávislý na vládách a bankách, bez rizika inflace, konfiskace a cenzury a nabízí skutečnou ekonomickou svobodu všem lidem a všude na světě. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/proc-se-vlady-boji-bitcoinu-protoze-tisknou-penize-ve-velkem-133858#<br>

8.12.2020 Antiglobalizační hnutí Attac chce zakázat kryptoměnu diem, kterou chystá provozovatel sociální sítě Facebook. Její zavedení by podle něj ohrozilo finanční systém a vedlo k privatizaci peněz. Dnes to řekl zástupce hnutí Alfred Eibl (ČTK)  

8.12.2020 Podíl bezhotovostních transakcí letos poprvé převýšil platby hotovostí. Vyplývá to z podzimního průzkumu společnosti Mastercard. Na 45 % respondentů začalo kvůli koronaviru častěji platit bezhotovostně. Hlavním důvodem změny nebyly vyšší nároky na hygieničnost, ale potřeba rychle a bezproblémově zaplatit bez nutnosti přepočítávat hotovost a nezdržovat ostatní nakupující, dodal Mastercard

2.10.2020 ECB říká, že zintenzivňuje práci na digitální verzi eura. Systém musí být, podle centrální banky, připraven na možné budoucí zavedení digitální měny. Evropská centrální banka se musí připravit na digitální euro jako doplněk k bankovkám, "pokud a když" to bude nutné, uvedl v pátek člen Výkonné rady ECB Fabio Panetta. ECB v září požádala o ochrannou známku pro pojem "digitální euro" a povede veřejnou konzultaci k tomuto tématu (Reuters) 

31.7.2020 Pozice dolaru jako světové rezervní měny začíná být v ohrožení, domnívá se banka Goldman Sachs Group. Americká měna čelí několika rizikům, jako jsou zvyšující se politická nejistota a znepokojení, které obklopuje další nárůst případů nového koronaviru v zemi. Dalším rizikem může být "inflační zatížení", respektive posun k němu na straně americké centrální banky.

"Začaly se objevovat opravdové pochybnosti o dlouhodobé životnosti amerického dolaru," napsal Daniel Sharp a další stratégové americké banky, jejichž názor je ve finančních kruzích stále menšinovým. Poukazuje ale na obavu mezi investory, že tištění peněz vyvolá v budoucích letech inflaci, následkem čehož utíkají především v tomto měsíci z dolaru a cpou peníze do zlata.

"Zlato je platidlem poslední záchrany, především v prostředí, jako je to současné.

Spojené státy se ani "zdaleka nepřibližují tomu, že by přišly o status rezervní měny, vzhledem k hloubce kapitálových trhů a převažujícího množství globálních transakcí denominovaných v dolarech," napsal Michael Krupkin z Barclays. A sami Goldmani říkají, že se nedomnívají, že jejich varování musí nutně nabýt reálný rozměr. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4463083/goldman-sachs-dolar-by-mohl-prijit-o-status-svetove-rezervni-meny.html

29.7.2020 Investiční banka Goldman Sachs v posledních týdnech stupňuje svůj "býčí" pohled na zlato, potažmo i stříbro. Uběhlo sotva šest týdnů a banka dále navýšila své 12 měsíční cílové ceny. Zatímco zhruba v polovině června posunula u zlata své predikce z 1 800 USD na 2 000 USD, v úterní aktuální zprávě již zmiňuje 2 300 USD. Zkrátka po nových historických cenách zlata z úvodu tohoto týdne Goldman Sachs očekává pro drahý kov nové rekordy, když upozorňuje na rizika spojené s americkým dolarem.

Rozhazovačnosti americké vlády a Fedu na podporu ekonomiky začínají v Goldman Sachs evidentně brát více na zřetel. Ve zprávě je právě zmiňována rekordní akumulace amerického dluhu a z toho plynoucí skutečné obavy týkající se životnosti amerického dolaru coby rezervní měny. Zvláště vzhledem k predikované druhé vlně COVID-19 a tedy dalším sociálním nejistotám, potažmo dalším politickým krokům či krokům americké centrální banky (Fed). Zkrátka dle Goldman Sachs se "zasévají semena pro budoucí inflační riziko".

Doplnit lze, že pro stříbro Goldman Sachs dále zvýšila své cenové predikce dokonce o více než třetinu. Poslední v červnu výrazně navýšený její 22 USD cíl byl totiž překonán, a vzhledem k výše uvedenému, stříbru oproti současným cenám dává další více než 20 % růstový potenciál. V ročním horizontu by se dle Goldman Sachs měla cena stříbra dostat na 30 USD.

V porovnání se zlatem přitom stříbro zaznamenává ještě výraznější rally. Z březnového propadu ke 12 USD již vlastně dokázalo svou cenu zdvojnásobit! Oproti zlatu má však maxima ještě daleko před sebou. Současné ceny, potažmo i výhled 30 USD, je jen návratem do roku 2013.

https://zlato.kurzy.cz/zpravy/552566-zlato-aneb-dle-goldman-sachs-mena-posledni-instance/

19.6.2020 Britská vláda si v květnu kvůli rozsáhlým nákladům na podporu ekonomiky v době koronavirové krize půjčila rekordních 55,2 miliardy liber (1,6 bilionu Kč). Veřejný dluh Británie tak poprvé od roku 1963 přesáhl sto procent hrubého domácího produktu (HDP). 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...