ČEZ

Státy dlouhodobě využívající společnosti ČEZ, ve kterých vlastní 70% podíl, o rozšíření jaderných elektráren, aby nahradily bloky, které mají překročit v příštích desetiletích, a mohou být použity i na malé uhlí, které mohou být provedeny ve vaší provozní operaci. Výnosy z úroků na financování staveb jsou klíčové, protože investice do jaderných elektráren se budou vyplácet z výnosů z prodaných elektřin. Čím dražší jsou úvěry, tedy více spotřebitelů za elektřinu z jádra zaplatí. Vládní propočty nyní počítají s tím, že díky půjčování od státu a nákladů na financování stavby se bude elektřina z Dukovan pohybovat mezi 50 a 60 lety za jednu megawatthodinu.

  • Akcie ČEZ jsou obchodovány na pražské a varšavské burze cenných papírů, kde jsou součástí burzovních indexů PX a WIG-CEE.
  • Již na konci roku 2019 došlo ke zrušení, řadou akcionářů kritizovaného, opčního akciového motivačního programu společnosti ČEZ. 
  • Vláda poskytla ČEZu půjčku 3 miliardy EUR (jedna miliarda je úročená 3 % p.a.) na jistinu pro obchodování na Lipské burze (7.7.2022).

ČEZ, zprávy z tisku:

3.4.2024 Skupina ČEZ plánuje prodat část aktiv v Polsku, včetně dvou uhelných elektráren. Polostátní energetická firma nejprve otestuje zájem trhu, následovat bude výzva k podání nezávazných nabídek. Vyplývá to z informací na stránkách firmy, na který dnes upozornil web e15.cz. Prodej vybraných polských společností je v souladu s plánem Skupiny ČEZ na dekarbonizaci výroby (ČTK)

27.3.2024 Mezinárodní ratingová agentura Moody's včera zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti české energetické společnosti ČEZ na negativní ze stabilního. Samotné hodnocení ponechala beze změny na stupni Baa1. Zhoršení výhledu nicméně naznačuje, že v budoucnosti by Moody's mohla ratingovou známku firmy ČEZ zhoršit. Moody's ve své tiskové zprávě upozornila, že ke změně výhledu přikročila několik dnů po oznámení, že ČEZ zaplatí 846,5 milionu eur (zhruba 21,4 miliardy Kč) za koupi podílu 55,2 procenta v české plynárenské společnosti GasNet. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5830456/moodys-zhorsila-vyhled-hodnoceni-uverove-spolehlivosti-cez-na-negativni-ze-stabilniho-kvuli-mozne-akvizici-gasnet.html

21.3.2024 Propad cen akcií o 6%, ČEZ hlásí výsledky, minoritáři pláčou. Energetický kolos vydělal a koupil Gasnet.

https://forbes.cz/cez-hlasi-vysledky-minoritari-placou-energeticky-kolos-vydelal-a-koupil-gasnet/?

21.3.2024 ČEZ: Dosažený čistý zisk očištěný 34,8 mld. Kč (za rok 2023) a platná dividendová politika indikují dividendu 39 až 52 Kč na akcii.

  • Energetická skupina ČEZ koupila 55,2 procenta podílu v české plynárenské společnosti GasNet, která provozuje v ČR distribuční síť. Zaplatila za ni 846,5 milionu eur, tedy přes 21,3 miliardy Kč. Dokončení transakce podléhá schválení Evropské komise a MPO. GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje, spravuje 65.000 kilometrů plynovodů, má více než 2,3 milionu zákazníků
  • Výhled ČEZ pro rok 2024: Očištěný zisk v rozmezí 25 až 30 mld. Kč, EBITDA v rozmezí 115 až 120 mld. Kč
  • ČEZ za celý rok 2023 s očištěným ziskem 34,8 mld. Kč, meziročně -56 % při konsensu 35,91 mld. Kč dle Bloomberg. EBITDA 124,8 mld. Kč, meziročně -5,2 % při konsensu 121,67 mld. Kč dle Bloomberg
7:23 Energetická skupina ČEZ v loňském roce vydělala 29,6 miliardy korun, čistý zisk společnosti tak meziročně klesl o více než 63 procent. Hlavní příčinou byly mimořádné daně a odvody, na kterých podnik odvedl kolem 40 miliard Kč. I přes vysoký meziroční propad jde s výjimkou rekordního roku 2022 o nejvyšší zisk za posledních deset let

9-2-2024 Akcie energetické společnosti ČEZ v pátek na pražské burze zaznamenávají výrazný pokles. Nejobchodovanější titul domácí burzy v jednu chvíli odepisoval okolo pěti procent na 819 korun za kus. Před 15. hodinou už byl pokles menší a jedna akcie stála 833 korun.

Od svého vrcholu v květnu loňského roku titul odepisuje přibližně 30 procent. Podle analytiků, které oslovil SZ Byznys, akcie ČEZ v pátek klesají v reakci nejen na nižší ceny elektřiny na trhu, ale také na vyjádření rakouské energetické společnosti Verbund. Společnost oznámila, že masivní pokles cen velkoobchodních cen elektřiny společně s dalšími vlivy negativně působí na očekávanou výši zisku. Společnost nyní očekává, že dosáhne na bázi čistého zisku 1,3 až 1,75 miliardy eur, zatímco trhy počítaly se ziskem 2,1 miliardy eur

  • ČEZ během výsledků za třetí čtvrtletí loňského roku reportoval stav předprodané produkce ve výši 77 procent při průměrné realizační ceně elektřiny 130 eur/MWh.
  • Podle investora Ondřeje Hartmana ze společnosti FXstreet.cz může za poklesem stát i ukončení obchodní pozice jednoho z větších investorů, který spekuloval na vytěsnění minoritních akcionářů ministerstvem financí za odpovídající prémii. "Takový scénář již nyní dle jednotlivých ministrů není na stole. Některým aktivním investorům se za aktuální cenu nevyplatí akcie držet několik dalších let, protože je spojena s více riziky a zhoršeným obchodním výhledem. 

  • Akciový analytik Fio banky Jan Tománek vidí za poklesem akcií hlavně zhoršující se fundament na energetických trzích. Tržní ceny elektřiny se, pod vlivem klesajících cen zemního plynu a emisních povolenek, oproti konci loňského roku snížily o zhruba 15 procent.

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-akcie-fondy-rakousky-energeticky-podnik-zhorsil-vyhled-a-tahne-dolu-akcie-cez-245474# 

10.1.2024 Kterým směrem s akcie vydá, je přitom závislé na řadě faktorů. Prvním je klesající cena elektřiny, která indikuje, že společnost ČEZ zkrátka bude z prodeje své komodity inkasovat nižší tržby než v době, kdy cena elektrické energie lámala rekordy. Současně s tím, ale nebude odvádět peníze z nadměrných příjmů, což plynulo z platnosti cenových stropů. Výhodou ČEZ také je, že dokáže podstatnou část elektřiny vyrobit za pomoci laciných zdrojů, zejména jaderných elektráren. Tím pádem nemusí dojít k tak dramatickému poklesu zisku. A to je další faktor, který rozhodování o koupi akcie ČEZ jistě ovlivní: výstavba nových jaderných bloků.

ČEZ nyní vyhodnocuje tři nabídky, které jí byly ze strany uchazečů o výstavbu jaderných bloků zaslány. Stavět nové bloky by mohla severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP nebo francouzská EDF. ČEZ nabídky vyhodnotí a hodnotící zprávu následně předá vládě ke schválení, což by se mělo stát do konce letošního června. První z nových bloků by měl být dokončen do roku 2036.

Kromě toho má společnost ČEZ má ambici vybudovat do roku 2045 několik malých modulárních reaktorů (SMR) o souhrnném instalovaném výkonu až 3000 megawattů. Také tento proces má být spuštěn letos a zprávy o něm mohou mít významný vliv na hodnotu akcií.

Třetím faktorem, který má potenciál významně ovlivnit cenu akcie ČEZ, je otázka, co se společností bude z hlediska jejího vlastnictví. Zatím ještě nebyla definitivně "odpískána" varianta, že by ji celou do svých rukou převzal stát. V takovém případě je vysoce spekulativní, za jakou cenu by stát akcie vykupoval. Pravděpodobně ale za podstatně vyšší, než se obchodují nyní.

Co říci závěrem? Pokud sázíte na dividendové tituly, pak by ČEZ ve vašem portfoliu chybět neměl, jelikož je vysoce pravděpodobné, že v nejbližších letech se můžete těšit na stále velmi slušnou dividendu.

https://www.kurzy.cz/zpravy/754387-ma-smysl-investovat-do-cez-akcie-muze-prinest-zajimavou-dividendu-i-v-letosnim-roce/

3.10.2023 Společnost ČEZ má ambici postavit do roku 2045 malé modulární reaktory (SMR) o výkonu až 3000 megawattů. Termín "malé" je tu poněkud zavádějící, spíš je ve hře pořízení zhruba deseti středně výkonných reaktorů s výkonem okolo 300 megawattů. První z nich má zahájit provoz v Temelíně už v roce 2032.

https://ekonomickydenik.cz/cez-chce-postavit-deset-modularnich-reaktoru-dodavatele-technologie-urci-do-cervna-2024/?

11.7.2023 Zhruba 160.000 zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif. Nikdo z těchto klientů by tak od roku 2024, kdy by měla skončit platnost vládních stropů, neměl platit za energie cenu nad jejich úrovní. Domácnosti, kterých se změna týká mají v průměru ušetřit na elektřině kolem 8000 Kč ročně (ČTK)

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cez-umozni-160-000-klientu-s-cenami-energii-nad-stropem-prechod-na-nizsi-tarif/2388626?

4.6.2023 Už druhý týden hýbe investorskou komunitou "kauza ČEZ". Není divu – ve hře je zestátnění velkého majetku i budoucí podoba české energetiky. Jen je tu pořád víc rizik i nejasností pro investory i stát než jasných odpovědí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-cash-only-politici-o-lex-cez-nerikaji-pravdu-a-nejspis-jim-chybi-plan-231997#

19.5.2023 Přehledně: Vypařilo se 100 miliard. Proč je kolem ČEZ takový povyk

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-prehledne-vyparilo-se-100-miliard-proc-je-kolem-cez-takovy-povyk-231252#

18.5.2023 Vláda dnes 17. května 2023 schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, který předložilo Ministerstvo spravedlnosti podle Plánu legislativních prací vlády na rok 2022. Pro tyto tzv. kótované společnosti je (díky rozdrobené struktuře akcionářů a vysokému podílu pasivních investorů) realizace přeměn vyžadujících souhlas všech, resp. 90 % hlasů všech akcionářů prakticky neproveditelná. Z těchto důvodů se má navrhovanou úpravou obsaženou v předkládaném návrhu změny materiálu snížit kvalifikovaná většina potřebná pro schválení obou výše uvedených forem rozdělení na 75 % hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě, a to za současného navýšení usnášeníschopnosti, která má přesahovat 2/3 základního kapitálu - norma hypoteticky otevírá cestu získání plné státní kontroly nad ČEZ.

29.3.2023 Americká společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku bude dodávat od roku 2024 jaderné palivo i pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Nyní palivo pro tamní typ reaktorů jako jediná na světě vyráběla, a do Dukovan dodávala, pouze ruská společnost TVEL. Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině v loňském roce ČEZ z bezpečnostních důvodů okamžitě zahájil jednání, aby nalezl nového dodavatele paliva. Společnost Westinghouse urychlila vývoj a výsledkem je dnes podepsaný kontrakt.

21.3.2023 ČEZ: Dosažený zisk za rok 2022 indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky by mezi akcionáře bylo rozděleno 63 miliard korun. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 44 miliard Kč. Navíc v roce 2023 odvede Skupina ČEZ českému státu nově zavedenou daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb z výroby v celkové výši 30 – 40 mld. Kč a dále 26 – 30 mld. Kč z titulu běžné daně z příjmů. ČEZ konstatuje, že v roce 2023 odvede státu více jak 100 mld. kč formou dividend, zdanění a dalších poplatků. ČEZ pro rok 2023 potvrzuje celoroční výhled na úrovních 30-40 mld. Kč očištěného zisku a 105-125 mld. Kč na EBITDA.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5378678/cez-predstavil-vysledky-vysoko-nad-ocekavanim-a-potvrdil-vyhled-pro-rok-2023.html

20.3.2023 Očekáváme, že ČEZ ve 4. kvartálu 2022 vykáže více než dvojnásobný nárůst EBITDA a upraveného čistého zisku díky zhruba o 60 % vyšším realizovaným cenám a stabilním objemům výroby. Předpokládáme negativní dopad na EBITDA zisk ve výši 2,6 mld. Kč v důsledku 90% daně z tržeb na výrobu z jaderné energie nad 70 EUR/MWh, která je platná od prosince 2022 do konce roku 2023. Naše odhady pro celý rok 2022 jsou přibližně uprostřed výhledu společnosti (pro 115-125 mld. Kč EBITDA a 65-75 mld. Kč upraveného zisku) a při použití horní hranice firemní politiky výplaty 60-80 % upraveného zisku odpovídají zhruba dividendě 104 Kč (přes 10 % DY). ČEZ ovšem obvykle neoznamuje návrh dividendy předtím, než má k dispozici auditovaná čísla. Každopádně očekáváme potvrzení 60-80% politiky PoR a záměr navrhnout dividendu blízko její horní hranice.

https://www.kurzy.cz/zpravy/703705-cez-zitra-pred-otevrenim-trhu-zverejni-vysledky-za-4q22-divi-za-cely-rok-cekame-kolem-104-kc-na/

9.3.2023 Skupina ČEZ buduje v Ostravě-Vítkovicích největší akumulátor v Česku. Výkon bateriového úložiště bude deset megawattů a systém pojme 9,45 megawatthodiny energie, tedy trojnásobek současné největší baterie ČEZ v Tušimicích na Chomutovsku (ČTK)

20.2.2023 Očekávaná restrukturalizace energetické společnosti ČEZ může teoreticky výrazně hýbat nejen Pražskou burzou, ale může mít i své makroekonomické dopady. V tuto chvíli není ještě v zásadě nic jasného - víme, že se ministerstvo financí zabývá různými variantami budoucího fungování ČEZ s tím, že stát chce získat větší kontrolu nad energetickou infrastrukturou. Pokud by se stát nakonec rozhodl odkoupit od minoritních akcionářů zhruba 30% podíl, může to mít (kromě jiného) dopad zejména na potřebu financování českého státu a na devizový trh.

  • Při současných cenách na trhu teoreticky náklady na odkup 30 % mohou překonat 200 miliard korun, a to může výrazně ovlivnit potřebu financování českého státu v tomto roce.
  • Letošní rok je přitom poměrně výjimečný tím, že se český stát potýká s velkými splátkami dluhopisů (přes 350 mld. korun). A pokud bychom vzali v potaz plánovaný deficit pro tento rok (295 mld. CZK) a přičetli dalších 200 mld. CZK za odkup společnosti ČEZ, znamenalo by to, že si český stát bude muset letos na trzích půjčit přibližně 11,5 % HDP. To je více než v rekordně deficitním roce 2021 a tentokrát bohužel za podstatně méně výhodných podmínek. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5342453/rozbresk-restrukturalizace-cez---mozne-dopady-na-financovani-statu-a-korunu.html  

17.2.2023 Minoritní akcionář v ČEZ P. Tykač podle rozhovoru v E15 nevěří, že ČEZ bude nakonec zestátněn, když nepředpokládá, že vláda je připravena zaplatit sumu, která ze znaleckého posudku vyjde.
Premiér Fiala včera na druhou stranu dle Reuters uvedl, že vláda je letos připravena zvýšit státní podíl v energetickém sektoru. Vyjádření P. Tykače vzhledem k jeho pozici významného minoritního akcionáře v ČEZ může mít na akcie ČEZ lehce ochlazující vliv. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/698611-tykac-neveri-ze-cez-bude-nakonec-zestatnen-stat-neda-cenu-ktera-by-vysla-z-odhadu-znalce/

17.2.2023 Analytici americké Citibank snižují cílovou cenu pro ČEZ v rámci jejich investičního doporučení z původních 800 na 780 Kč. Doporučení bylo sníženo z "neutral" na "sell".

https://www.kurzy.cz/zpravy/698658-citibank-snizuje-cilovku-pro-cez-na-780-kc-s-doporucenim-prodej/

2.2.2023 ČEZ odvede letos státu více než 100 miliard korun. Půjde o kombinaci odvodů z běžných a mimořádných daní či odvodů a výplaty dividendy z loňského zisku. V této souvislosti ČEZ očekává za letošní rok čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 30 až 40 miliard korun. Konečná částka se bude odvíjet především od tržních cen elektřiny. Za celý loňský rok firma hospodářské výsledky ještě nezveřejnila, na podzim očekávala celoroční zisk 65 až 75 miliard korun (ČTK)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5320849/cez-letos-odvede-statu-na-danich-a-dividende-vice-nez-100-miliard-korun.html

31.1.2023 Jsem strašlivým způsobem zklamán, že s plánem zestátnit nejhodnotnější část ČEZ zcela protizákonným způsobem přišla vláda, která by měla být konzervativní a měla by ctít hodnoty, jako je soukromý majetek či právní stát, říká menšinový akcionář polostátní energetické společnosti Michal Šnobr. Plán vlády nyní negovala legislativní rada vlády. Jak bude vláda dál postupovat, zatím není jasné. Podle Šnobra by zákon tak, jak je nyní připravován, stejně soudy zrušily.

  • Vlastně to není zestátnění, ale rozdělení ČEZ. Zestátnit by se měla jeho nejvýznamnější část, a to po všech směrech. Jak z pohledu tvorby zisku, tak z pohledu hodnoty majetku. Tedy ta výrobní. Zbytek firmy, říkám tomu odpad, jako je ESCO a podobně, by pravděpodobně měl zůstat akcionářům. 
  • Zákonná úprava jasně říká, za jakých podmínek to může být uskutečněno. Což je při souhlasu devadesáti procent všech akcionářů, nikoliv 85 procent přítomných. To není žádný český výmysl, to platí v rámci celé Evropy. Je to původní transkript evropského práva do našeho obchodního práva. V případě největší evropské energetiky, společnosti EdF, řeší francouzská vláda úplně stejný problém se stejnými strategickými zájmy, na stejném trhu s elektřinou. Postupuje podle tohoto zákona. Nařídila odkup akcií, a až když měla přes devadesát procent, uvažuje o vytěsnění.
  • Rada upozornila na protiústavnost toho přílepku ve smyslu, že jde o účelový krok, který řeší jedinou společnost a popírá právo na soukromé vlastnictví.
  • Jde o získání stoprocentní kontroly kvůli tendru na dostavbu Dukovan. Tendr na Dukovany, a říkám to už deset let, na současném akcionářském půdorysu realizovat nejde.   
  • V celé Evropě to všichni pochopili a všechny tendry jedou v módu stoprocentní státní společnosti. Ať už je to Francie, Polsko, Finsko, Maďarsko, Bulharsko nebo Rumunsko. Jediná země, která tuto situaci zatím nepochopila, je Česká republika. To je hlavní problém. A je o to naléhavější, že judikaturní fáze tendru už začala. Vláda ji spustila, a až teď řeší, jak v tendru pokračovat. V ČEZ tendr pokračovat nemůže. 
  • Máme společné ceny elektřiny s okolními zeměmi. Státní zásah by musela schválit Evropská komise. A víme, jak složitá otázka to byla, když Maďaři projednávali Pacs a elektřinu z této elektrárny. Museli se zavázat ke speciálním paktům u části výroby. 
  • Dá se počítat s tím, že rokem 2023 skončí opatření jako windfall tax. S vysokou pravděpodobností už rozpočet na rok 2024 nebude potřebovat příjmy, které by kryly náklady energetické krize. 
  • https://www.newstream.cz/politika/michal-snobr-postup-statu-pri-zestatnovani-cez-je-absolutne-skandalni?

Co je lex ČEZ?

Nově navrhovaná pasáž v zákoně o přeměnách obchodních společností a družstev

Týká se rozdělení veřejně obchodované akciové společnosti

- strategického zájmu,

- s většinovým akciovým podílem státu,

- která je subjektem kritické infrastruktury podle krizového zákona.

Této definici vyhovuje na české scéně pouze ČEZ.

Zavádí se speciální pravidla pro rozdělení společnosti na nástupnické firmy, v nichž se změní dosavadní podíly akcionářů. V nástupcích akciovky s dnešním většinovým podílem státu a 30procentním podílem soukromníků tak může stát držet až 100 procent.

Takové rozdělení dnes musí schválit 90 procent všech akcionářů. Podle lex ČEZ k tomu nově má stačit třeba jen 85 procent akcionářů přítomných na valné hromadě zanikající společnosti. Stát by tak v praxi svůj plán rozdělení včetně plného ovládnutí částí firmy hladce prosadil i při nesouhlasu minoritních akcionářů.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-komentar-pravice-vyrazi-znarodnovat-navrh-lex-cez-prekonal-ocekavani-224774#

11.1.2023 Úmysl vlády získat větší kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou potvrdil v rozhovoru s ČTK premiér Petr Fiala (ODS). Předpokládá, že už v letošním roce se některé kroky projeví. Ano, máme zájem provést určitou transformaci české energetiky a její součástí je získání větší kontroly nad energetickou infrastrukturou, uvedl na dotaz ohledně diskutované restrukturalizace energetické společnosti ČEZ. Zdůraznil, že víc nemůže ani naznačit vzhledem k tomu, že akcie ČEZ jsou obchodovány na burze.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5293575/petr-fiala-mame-zajem-provest-urcitou-transformaci-ceske-energetiky-nektere-kroky-by-se-mely-projevit-uz-letos.html

6.1.2023 ČEZ Prodej instaloval loni v českých domácnostech 4 102 střešních fotovoltaických elektráren, zatímco v roce 2021 to bylo 1 514 fotovoltaik.

4.1.2023 

2.1.2022 Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín v loňském roce vyrobily dosud největší množství elektřiny. Celkově do přenosové soustavy dodaly 31,02 TWh (nikoli 30,84 TWh, jak bylo uvedeno dříve) elektřiny, což je meziročně o skoro 300.000 megawatthodin (MWh) více. ČTK o tom dnes informoval hlavní mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Letos ČEZ očekává kvůli plánovaným investicím do provozu mírně nižší produkci. Svou původní informaci opravila společnost ČEZ (ČTK) 

12.12.2022 Evropská investiční banka (EIB) poskytne české energetické společnosti ČEZ úvěr 790 milionů eur (zhruba 19,2 miliardy Kč) na modernizaci a rozšíření její distribuční sítě a připojování nových obnovitelných zdrojů energie. ČTK o tom dnes informovala společnost ČEZ. Podle ní jde o dosud nejvyšší půjčku od EIB pro subjekt z České republiky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5259857/eib-poskytne-cez-rekordni-uver-za-192-miliardy-kc-na-rozvoj-distribucni-site.html

6.12.2022 Dodavatelé energií poslední instance včetně ČEZ (předpokládáme, že dceřinka ČEZ prodej) se podle HN společným dopisem se obrátily na ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli finančním problémům vyplývajícím z nařízeného stropování cen energií pro domácnosti a SME. Firmy aktuálně nízké zálohy reflektující stropování cen platí ze svého (tedy rozdíl mezi stropy a nákupními cenami na trhu) a vláda stále nepřišla se způsobem, jak energetickým firmám vyplácet kompenzace. Společnosti si stěžují, že podle vládního harmonogramu měl být kompenzační mechanismus už dávno přijat. Namísto toho však dostaly informaci, že se letos nestihne vůbec. Související náklady tak významně zasáhnou hospodářské výsledky, zvyšují i riziko nedostatku likvidity a často ohrožují existenci dodavatelů.

Náklady na stropování cen zákazníků mohou být v závislosti na způsobu zajišťování dodávek na trhu pro některé dodavatele neúnosné i v krátkém horizontu několika týdnů až měsíců. Nastavení kompenzačního mechanismu je poměrně komplexní otázkou, stát by ale měl preferovat stabilitu sektoru (tedy možné "překompenzování") před zdlouhavým nastavováním výpočtu, aby nehrozilo např. riziko výpadků dodávek. Pro ČEZ je zpráva mírně negativní, když zjevně jeho pracovní kapitál dále bobtná. V delším horizontu ale očekáváme vyřešení situace. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/685445-cez-problemy-s-likviditou-kvuli-stropovani-cen-energii-domacnostem/

24.10.2022 Generální ředitel ČEZ potvrdil výhled čistého zisku společnosti pro letošní rok na 60-65 mld. Kč (Bloomberg, ČT). Výhled se zdá být bez problémů splnitelný v případě, že chystaná mimořádná daň nebude zavedena již ze zisků za rok 2022.

https://www.kurzy.cz/zpravy/677787-generalni-reditel-cez-potvrdil-vyhled-cisteho-zisku-spolecnosti-pro-letosni-rok-na-60-65-mld-kc/

13.9.2022 Vláda premiéra Petra Fialy navrhuje cenový strop pro silovou cenu elektřiny na úrovni 6 CZK/kWh a plynu na 3 CZK/kWh. Opatření by se mělo týkat domácností, živnostníků a institucí (např. školy)a mělo by platit od listopadu. Podle ministra financí Stanjury by dopad do státního rozpočtu měl být maximálně 130 mld. CZK, které chce vláda získat zavedením daně z mimořádných zisků (cca 70 mld. CZK) a z vysoké dividendy ČEZu. Předpokládáme, že daň z mimořádných zisků by se zavedla až pro rok 2023.

Pro srovnání ČEZ prodává svou produkci na tento rok za průměrných asi 110 EUR/MWh a pro příští rok měl k 30.6. prodáno 70 % své výroby za průměrných 90,50 EUR/MWh. Podle našich odhadů by se průměrná realizovaná cena ČEZu pro příští rok mohla pohybovat kolem 150 EUR/MWh. Je to tedy komfortně pod navrhovaným stropem.

Důležité pro ČEZ ale je, že jedním ze zdrojů by měly být také vysoké dividendy ČEZu. Letos (1. 11. 2022) vyplatí ČEZ 48 CZK na akcii. Příští tok (ze zisku 2022) čekáme 74 CZK při 80% výplatě. Nicméně podle prohlášení ministra financí se dá čekat buď 100% výplata nebo speciální dividenda. V případě, že by se výplatní poměr navýšil na 100 %, očekáváme dividendu asi 100 CZK (hrubý výnos 10,5 %). Z této částky by dostal stát 70 % (jeho akciový podíl v ČEZu) plus ze zbytku dalších 15 % jako daně z dividend. Celkem by to bylo kolem 40 mld. CZK v příštím roce pouze z dividend ČEZu.

10.8.2022 Vysoutěžili jsme kapacitu plynu v plovoucím LNG terminálu, odpovídající třetině roční spotřeby plynu České republiky. Také jsme pro celé toto množství vysoutěžili přepravní kapacity z Nizozemí do České republiky přes Německo. Nyní zbývá začít nakupovat plyn a tlačit jej touto větví do České republiky. Dodávky plynu nicméně mohou začít až v září, až bude tento terminál fyzicky zprovozněn. Na zimní sezónu už bude terminál v provozu a kapacitu máme rezervovanou na 5 let. ... Jako rychlé řešení je to skvělá zpráva pro všechny spotřebitele v České republice.https://www.patria.cz/rozhovor/5099401/smerujeme-k-rekordnimu-vysledku-i-dividende-zvlastni-dan-je-jednim-z-rizik-rika-sef-financi-cez-martin-novak.html

4.8.2022 27.7.2021 Znění memoranda dnes odsouhlasila vláda, uvedl na Twitteru vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že investice má v první fázi činit minimálně 52 miliard korun a v souvislosti s ní se předpokládá vznik minimálně 2300 nových pracovních míst.26.7.2021 Právě v návaznosti na předpokládané vyšší ceny elektřiny v budoucnu, včetně emisních povolenek, a také vyšší stabilnější výrobě nejlevnější energie skupiny z jádra, očekává ČEZ vylepšení hospodaření. Oproti loňskému zisku EBITDA ve výši 57 mld. Kč, by . Přičemž pro zmiňované nejvzdálenější období je kalkulováno s relativně levnou cenou elektřiny 55-60 EUR/MWh, resp. cenou emisních povolenek 46 EUR/t. Jak je patrné níže, při příznivějších cenách ČEZ naznačuje ještě výraznější hospodaření.

https://www.kurzy.cz/zpravy/670698-cez-vlada-predstavila-strop-pro-ceny-elektriny-komentar-k-firme/

10.8.2022 CFO ČEZ Martin Novák v rozhovoru pro Patria.cz k tématu LNG: LNG je konkurenceschopný, dosud byl vždy relativně drahý ve srovnání s levným plynem ruským. Při dnešní situaci na trhu ale může snadno dojít k úplně opačné situaci, zemní plyn dostupný v Evropě z primární těžby bude při výpadku či omezení ruských dodávek výrazně dražší než plyn získaný dovozem LNG, jehož cena odpovídá celosvětovým cenám a zásobám plynu. Vysoutěžili jsme kapacitu plynu v plovoucím LNG terminálu, odpovídající třetině roční spotřeby plynu České republiky. Také jsme pro celé toto množství vysoutěžili přepravní kapacity z Nizozemí do České republiky přes Německo. Nyní zbývá začít nakupovat plyn a tlačit jej touto větví do České republiky. Dodávky plynu nicméně mohou začít až v září, až bude tento terminál fyzicky zprovozněn. Na zimní sezónu už bude terminál v provozu a kapacitu máme rezervovanou na 5 let. ... Jako rychlé řešení je to skvělá zpráva pro všechny spotřebitele v České republice.
  • Silné pololetí, další růst tržních cen elektřiny a dodatečný zisk z tradingu na zahraničních trzích vedly ke skokovému navýšení celoročního výhledu hospodaření, který nyní slibuje dosud rekordní dividendu pro akcionáře v očekávaném rozmezí 89 až 97 korun na akcii. Na druhou stranu cenu akcie ČEZ snižují úvahy o uvalení daně z "nadměrných zisků" ze strany vlády. 
https://www.patria.cz/rozhovor/5099401/smerujeme-k-rekordnimu-vysledku-i-dividende-zvlastni-dan-je-jednim-z-rizik-rika-sef-financi-cez-martin-novak.html

4.8.2022 Opustit často kritizovanou burzu v Lipsku by nedávalo smysl. Cenu elektřiny by to nezměnilo. Například na pražské burze nebo burze v Budapešti jsou ceny dokonce vyšší, upozornil polostátní energetický gigant ČEZ.

Článek

Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo bilaterálně nebo přes elektronické obchodní platformu. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Ceny elektřiny v Evropě se ale odvíjí od její ceny na burze v Lipsku.

  • Cena se podle něj odvíjí od poptávky a nabídky na trhu a je obdobná bez ohledu na to, kde se prodej uskuteční. Zjednodušeně se odvíjí od ceny v Lipsku, cena na pražské burze dokonce bývá i o něco vyšší.
  • "A ještě vyšší je dále na východ, v Budapešti. Odtud tedy platí, že cena v Česku se nezmění, pokud by například ČEZ na lipské burze neobchodoval. Stejně jako se nezmění cena obilí nebo mědi, když se přestane obchodovat na nějaké konkrétní burze. Burza je jen tržiště, neurčuje cenu. Je to jen místo, kam chodí zákazníci nakupovat energie," uvedl Kříž. 
  • Z Německa elektřinu ČEZ naopak spíše dováží. "Elektřinu vyvážíme z Česka na Slovensko. Každopádně zastavit vývoz elektřiny není možné - těžko můžeme čekat, že nám budou ze zahraničí dodávat plyn a ropu, když bychom zastavili vývoz elektřiny," dodal Kříž. 
  • Podle informací na webu Kurzy.cz nyní na pražské burze stojí jedna megawatthodina rekordních zhruba 400 eur (asi 9860 Kč). 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-lipska-burza-neni-jadrem-problemu-kdyz-ji-cez-opusti-elektrina-nezlevni-210890#

7.7.2022 Společnost ČEZ podepsala s Ministerstvem financí ČR úvěrovou smlouvu v objemu až 3 mld. EUR. Tato úvěrová smlouva umožňuje ČEZ posílit jeho likviditní pozici. Ta je nyní na rekordně vysoké úrovni, nicméně v důsledku extrémních změn cen plynu a elektřiny je třeba se připravit na další mimořádný růst finančních prostředků pro zajištění obchodů s energetickými komoditami v nadcházejících měsících. Jde o další z kroků, jimiž stát a ČEZ posilují energetickou bezpečnost Česka, neboť tím snižují možná rizika v klíčové fázi současné energetické krize. Na základě nově uzavřené úvěrové smlouvy společnost ČEZ předpokládá, že v nejbližších dnech načerpá celkem 2 mld. EUR. Zbývající až 1 mld. EUR bude ČEZ moci čerpat do pěti dnů od požádání o čerpání se splatností tři měsíce, přičemž tuto část lze čerpat opakovaně na principu tzv. revolvingového úvěru. ČEZ měl už na konci března 2022 k dispozici 84,5 mld. CZK (cca. 3,4 mld. EUR) na účtech a v komitovaných úvěrových linkách, aby byl schopen flexibilně reagovat na měnící se požadavky na zajištění obchodů na burze. "Od začátku roku posilujeme likviditu společnosti ČEZ. Jakkoliv patří takové množství likvidity k rekordní za celou dobu existence ČEZ, stejně jako ostatní evropské energetické společnosti se musíme připravit i na možnost úplného zastavení toku plynu z Ruska do Evropy. To je situace, která nemá v historii obdoby. Předpokládáme, že potřeba financování margins by se v takovém případě mohla i zdvojnásobit," vysvětlil potřebu dalšího navýšení likvidity Martin Novák, finanční ředitel ČEZ.

  •  V předchozích týdnech proto například ČEZ nakoupil plyn pro stát do státních hmotných rezerv a zajistil kapacity v LNG plynovém terminálu v Holandsku.
  • Co jsou tzv. margins: Výrobci energií prodávají vyrobenou energetickou komoditu na velkoobchodním trhu, v případě ČEZ na energetické burze v Lipsku. Na tomto trhu dochází k zajištění rizik prostřednictvím tzv. margins, které slouží jako forma zálohy, aby nedocházelo k odstoupení od sjednaného obchodu ze strany prodávajícího či kupujícího v momentě, kdy energie významně zdraží nebo zlevní. Tyto margins se vypočítávají jako rozdíl ceny, za kterou byla transakce původně uzavřena, a aktuální tržní cenou, jejich výše je proto ovlivněna i volatilitou obchodované komodity.
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/660943-stat-kratkodobe-pomuze-cez-s-financovanim-zajisteni-obchodu-s-elektrinou-a-plynem-pred-nadchazejici/ 

6.7.2022 V posledních dvou týdnech akcie domácí energetické společnosti ČEZ zažívají kurzově jedno z nejdivočejších období ve své historii. Po červnovém dosažení téměř 14letých maxim nad hladinou 1 200 Kč se následně v pondělí ocitly již nedaleko hranice 900 Kč, resp. nakonec zakončily na 935 Kč. Kromě vlivu valné hromady, potažmo dividendy, do vývoje tentokrát negativně zasáhly zejména debaty o možné sektorové dani, tedy dodatečném zdanění ČEZ. Jak se nyní ukázalo, těsně před letošním rozhodným dnem na dividendu se již většiny akcií ČEZ zbavil předseda představenstva a generální ředitel společnosti Daniel Beneš.

Po letošní divoké a dlouhé valné hromadě následně ve čtvrtek 30. června Daniel Beneš na pražské burze prodal v několika transakcích celkově 22 500 akcií ČEZ. A to při cenách 1 068-1 079 Kč, resp. za průměrnou cenu necelých 1 072 Kč. Jeho portfolio se tak smrsklo již jen na 9,5 tisíce firemních akcií. Vzhledem k pondělní ceně akcií ČEZ tedy v aktuálním ocenění necelých 8,9 mil. Kč. Z Top managementu, resp. představenstva ČEZ by tak v současnosti měl nejvíce firemních akcií vlastnit místopředseda představenstva Pavel Cyrani. Kromě 23 216 akcií ČEZ mu navíc zbývá ještě využít opce na dalších takřka 11,7 tis. akcií.

https://www.kurzy.cz/zpravy/660580-daniel-benes-se-zbavil-jiz-vetsiny-akcii-cez/

28.6.2022 ČEZ vyhodnocuje informaci o zastavení prodeje plynových zásobníků RWE Gas Storage v České republice. Chce sledovat další postup RWE související s prodejem, řekl na dnešním jednání valné hromady ČEZ místopředseda představenstva firmy Pavel Cyrani. Německá společnost RWE prodej zásobníků plynu v České republice pozastavila. Energetická společnost ČEZ jedná již od loňského roku se státem o zvýšení dostupné likvidity tak, aby firma byla schopná ustát obtížně předvídatelný nárůst záloh na energetických burzách v souvislosti s dalším potenciálním růstem cen komodit, například v souvislosti s případným zastavením toku plynu z Ruska do Evropy. Na dnešním zasedání valné hromady ČEZ to řekl finanční ředitel Martin Novák. Skládání záloh, takzvaných marginů, požaduje burza jako ochranu pro obchodníky s elektřinou (ČTK)

28.6.2022 Energetická společnost ČEZ v úterý uzavřela smlouvy s americkou společností Westinghouse a francouzskou firmou Framatome na dodávky palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín. Dodávky souborů na více než deset let začnou v roce 2024.

ČEZ v Temelíně aktuálně disponuje palivovými soubory na přibližně dva roky provozu. Ještě vyšší je podle mluvčího objem zásob v jaderné elektrárně Dukovany.  "O zvýšení objemu zásob v obou jaderných elektrárnách jsme rozhodli už v roce 2016. I díky tomu disponujeme v Dukovanech dostatkem souborů na přibližně tři roky provozu všech bloků. Samozřejmě ale dál řešíme i diverzifikaci dodávek," uvedl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Skupina ČEZ patří mezi deset největších energetik v Evropě, má více než sedm milionů zákazníků a zhruba 28 000 zaměstnanců. 

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/konec-ruskeho-paliva-pro-temelin-cez-uzavrel-nove-smlouvy-s-usa-a-francii-40401423#

27.5.2022 Domácnosti, které odebírají zemní plyn od ČEZ a mají smlouvu na dobu neurčitou, se musí připravit na mimořádný nárůst cen plynu. Od července se zvýší ceny oproti poslednímu ceníku z počátku února podle spotřeby o 76 až 86 procent. U vyšších spotřeb tak roční platby vzrostou o mnoho desítek tisíc korun.

Mnohem důležitější je i bezpečnostní hledisko. V současné době musíme kvůli bezpečnosti dodávek a zásobení se před další topnou sezonou dokupovat vyšší množství plynu za aktuálně nepříznivé velkoobchodní ceny. To se bohužel projeví i v cenících pro některé koncové zákazníky na následující topnou sezonu. Zdražení se podle jeho slov bude týkat zhruba pětiny zákazníků. Zbývající čtyři pětiny mají nyní cenu fixovanou. Z nich končí ve druhém pololetí fixace zhruba desetině.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cez-od-cervence-zdrazi-plyn-o-vice-nez-80-procent-40398296#

25.5.2022 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny, 11,22 koruny za kilowatthodinu (kWh) proudu. Plyn je vyjde na 4,93 korun za kWh. Uvedly to dnešní Lidové noviny (LN) s odkazem na nové ceníky, které ČEZ zveřejnil. U jeho stálých zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou se od počátku července zdraží jen plyn, cena elektřiny se nezmění. Podle firmy by se zdražení mělo dotknout jen malé části klientů

12.4.2022 Americká společnost Westinghouse podepsala memoranda o porozumění s dalšími devíti společnostmi v České republice. Memoranda se týkají spolupráce na potenciální výstavbě reaktoru AP1000 v Dukovanech a dalších projektů AP1000 ve střední Evropě. Uzavřením strategických partnerství společnost navazuje na lednové setkání a podpisy memorand se sedmi tuzemskými společnostmi (ČTK)

12.4.2022 Ve výběrovém řízení na dodavatele jaderných palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín zvítězily americká společnost Westinghouse a francouzská společnost Framatome. Dodávky budou realizovány od roku 2024 a potrvají zhruba 15 let. Hodnota kontraktu se pohybuje v řádu miliard korun.

Výběrového řízení, které bylo zahájeno v dubnu roku 2020, se účastnili tři uchazeči: společnosti Framatome, TVEL a Westinghouse. Z důvodu diverzifikace byli nakonec vybráni dva dodavatelé tak, aby skupina ČEZ v budoucnu spolehlivě zajistila plynulou dodávku palivových článků pro reaktory jaderné elektrárny Temelín a minimalizovala tak rizika případného výpadku dodávek.

Obě vítězné společnosti jsou světovými lídry v jaderné energetice. Společnost Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku již palivové soubory do Temelína po jeho spuštění deset let dodávala. Společnost Framatome je jediným výrobcem se sídlem v Evropské unii, který dodává palivové soubory do většiny západoevropských jaderných elektráren.

https://www.kurzy.cz/zpravy/645352-americane-a-francouzi-budou-nove-dodavat-jaderne-palivo-do-temelina/

1.4.2022 Ruská invaze na Ukrajinu přináší pro polostátní ČEZ další riziko: zda společnosti spadající pod ruský plynárenský kolos Gazprom budou plnit smlouvy a dodají, co slíbily. Skupina ČEZ totiž s ruským podnikem čile obchoduje. Nakupuje od něj elektřinu i plyn a v případě, že by Rusové objednané komodity nedodali, musel by je ČEZ sehnat jinde a za vyšší ceny. Takovému riziku se říká kreditní expozice. Samotný ČEZ přiznává, že ji má vůči plynárenské skupině velkou a že představuje možné ztráty.

Ke konci minulého roku přitom dosáhla hodnota smluv s různými společnostmi Gazpromu 3,3 miliardy korun na nákup elektřiny a 4,8 miliardy na dodání plynu. Celkem jde o kontrakty okolo 8,1 miliardy.

https://archiv.hn.cz/c1-67050440-skupina-cez-ma-kontrakty-s-gazpromem-za-miliardy-korun-neplneni-dohod-ze-strany-ruska-by-polostatni-podnik-prislo-draho<br>

31.3.2022 ČEZ vyčlenil v jaderné elektrárně Temelín prostor, kde by mohl v budoucnu vzniknout první malý modulární reaktor v Česku. ČEZ o tom tento týden informoval americké společnosti NuScale, GE Hitachi i Holtec International. S firmami má ČEZ podepsanou smlouvu o spolupráci, sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Jihočeský hejtman Martin Kuba řekl, že modulární reaktory by mohly vyřešit i závislost České republiky na ruském plynu a přechod na bezemisní energetiku. V Temelíně by mohly být kolem roku 2034, dodal.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cez-vyclenil-v-temeline-misto-pro-modularni-reaktor-muze-posilit-energetickou-sobestacnost-1388915?

15.3.2022 ČEZ říká, že pro rok 2023 předprodal 58 % elektřiny z výroby v ČR za 61,5 EUR/MWh. Pro rok 2024 předprodal 28 % za 61,8 EUR/MWh. ČEZ říká, že v roce 2022 očekává ukazatel EBITDA na úrovni 85 - 89 mld. Kč, čistý zisk na úrovni 38 - 42 mld. Kč. A dividendu ze zisku roku 2022 předpokládá na úrovni 56 - 62 Kč na akcii (ČEZ). ČEZ říká, že představenstvo bude řádné valné hromadě navrhovat dividendu ve výši 44 Kč na akcii. výplatní poměr bude dosahovat 60 až 80 procent očištěného čistého zisku místo dosavadních 80 až 100 procent.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4940634/cez-s-kvartalnim-cistym-ziskem-nad-odhadem-trhu-navrhne-dividendu-44-kc-na-akcii.html

3.2.2022 Firma Belviport Trading Limited miliardáře Pavla Tykače koupila jedno procento akcií energetické skupiny ČEZ. Jde o balík více než 5,38 milionu kusů akcií, který by měl podle aktuální ceny akcií ČEZ na pražské burze hodnotu zhruba 4,38 miliardy korun. Informace o pořízení akcií byla zveřejněna v Centrálním úložišti regulovaných informacíČeské národní banky. Cena transakce uvedena nebyla.

https://www.e15.cz/byznys/tykacova-firma-belviport-koupila-procento-akcii-cez-maji-hodnotu-v-radu-miliard-1387411?

3.11.2021 Stát může snížit nynější vysoké ceny elektřiny tím, že dá pokyn firmě ČEZ, aby se vyvázala z obchodování na německé burze. Elektřina by tak zůstala v ČR za výrobní náklady a přiměřený zisk, sdělila předsedkyně spolku pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín Ivana Kerlesová. Podle firmy ČEZ to možné není, kvůli dohodám s EU (ČTK). 

3.11.2021 ČEZ: Samotná cena za spotřebovanou megawatthodinu se ale například u nejběžnější sazby D02 zdvojnásobí. Zatímco dosud za megawatthodinu platili lidé 1700 korun bez DPH, nově to bude 3120 korun. Celkové ceně na faktuře pomáhá to, že regulované poplatky zůstávají v tuto chvíli stejné. Jejich výši na příští rok oznámí Energetický regulační úřad během listopadu, žádné významné zvýšení ale analytici neočekávají
(ČTK). ČEZ od Nového roku zvýší cenu elektřiny. Zákazníci si u těch nejběžnějších sazeb připlatí na faktuře v průměru o zhruba třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Důvodem zdražení je růst velkoobchodní ceny elektřiny, uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík (ČTK)

8.10.2021 Energetická společnost ČEZ dramaticky zvýšila ceny elektřiny pro domácnosti, které by si chtěly nově zafixovat cenu. Stávajících zákazníků společnosti se zdražení netýká. ČEZ drží asi třetinu trhu s elektřinou v Česku. S cenami pro nově příchozí se tak stává jedním z nejdražších prodejců. Někteří odborníci přitom už před fixací na vysokých cenách varují.

Za kilowatthodinu silové elektřiny se do čtvrtka u dvouletého fixu platilo u nejrozšířenější distribuční sazby D02d v distribuční oblasti ČEZ Distribuce 2,64 Kč. Od pátku je to již 4,30 Kč.

Cena silové složky tak stoupla o 63 procent. U tříleté fixace ode dneška u této sazby platí cena 3,91 Kč, kdežto ještě včera činila 2,60 Kč. Nárůst u silové složky tak činí 50 procent.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cez-skokove-zdrazil-nove-fixovanou-elektrinu-40374304#<br>


10.8.2021 "V rámci celospolečenské odpovědnosti v oblasti ochrany životního prostředí, sociálních vztahů a řízení společnosti máme ambici zvýšit ESG rating ČEZ na 80 % do roku 2023," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. ČEZ prodal 18,8 TWh výroby na rok 2023 za průměrnou cenu 50,6 eur/MWh (dříve 47,9 eur/MWh)

  • ČEZ prodal 34,1 TWh výroby elektřiny na rok 2022 za průměrnou cenu 50,2 eur/MWh (dříve 47,3 eur/MWh)
  • ČEZ navyšuje celoroční výhled EBITDA na úroveň 58 až 60 mld. Kč a čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy na 18 až 20 mld. Kč v důsledku pozitivního vývoje napříč všemi segment
  • Čistý zisk ČEZ negativně ovlivnil pokles tržní hodnoty Severočeských dolů a Skupina ČEZ v souladu s účetními standardy vytvořila opravnou položku k dlouhodobému majetku těžební společnosti ve výši 8,7 mld. Kč, reflektující nižší očekávanou poptávku po uhlí a dřívější ukončení těžby uhlí
  • Čistý zisk Skupiny ČEZ za 1. pololetí dosáhl výše 1,6 mld. Kč a meziročně klesl o 89 % proti předchozím 13,1 mld. Kč
  • Provozní zisk EBITDA ČEZ v 1. pololetí dosáhl 31,6 mld. Kč, meziročně o 7,1 mld. Kč méně 

7.10.2021 Akcie energetiky ČEZ si ve výrazné rally sáhly na čerstvé devítileté maximum nad hladinou 800 Kč. Cena akcií polostátního gigantu zpevňovala dnes ráno o zhruba pět procent, do hodiny od začátku obchodování ale část zisků odevzdala. I tak roste už šest obchodních dní za sebou. Stěžejním důvodem jsou ceny elektřiny, říkají analytici Patrie.

ČEZ má na rok 2022 předprodáno přes 75 procent elektřiny. Průměrná realizační cena je okolo 50 EUR/MWh, tedy mnohem níže než kontrakt na burze na rok 2022. Současný vývoj ročního kontraktu ještě průměrnou realizační cenu za rok 2022 zvedne nad 55 EUR/MWh, ale efekt už nebude tak výrazný. Pozitivní, a z pohledu hospodářských čísel ČEZu podstatnější, je, že růst ceny na ročním kontraktu se promítá i do delších kontraktů, domnívají se také analytici Patrie.

Evropské ceny plynu a elektřiny dnes podle Bloombergu vzrostly na nové rekordy kvůli trvajícím obavám z nedostatečných dodávek. Benchmark nizozemské futures na plyn stouply ráno až o 7,6 % na 104 EUR/MWh, protože norské dodávky klesly a tok z Ruska je nadále limitovaný. Německý kontrakt na elektřinu na příští měsíc stoupl na rekordních 217 EUR/MWh a německý roční kontrakt na 147 EUR/MWh. Vyšší náklady začínají dopadat na průmyslovou výrobu, což by mohlo vyvolat další volatilitu. 

27.7.2021 Vláda a energetická společnost ČEZ zřejmě v úterý podepíšou memoradum o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily, takzvané Gigafactory, v Česku. Znění memoranda dnes odsouhlasila vláda, uvedl na Twitteru vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že investice má v první fázi činit minimálně 52 miliard korun a v souvislosti s ní se předpokládá vznik minimálně 2300 nových pracovních míst.
26.7.2021 Nárůst provozního zisku až o 50 procent. Právě v návaznosti na předpokládané vyšší ceny elektřiny v budoucnu, včetně emisních povolenek, a také vyšší stabilnější výrobě nejlevnější energie skupiny z jádra, očekává ČEZ vylepšení hospodaření. Oproti loňskému zisku EBITDA ve výši 57 mld. Kč, by v polovině dekády měl činit 65-70 mld. Kč. O dalších 5 let později, tedy v roce 2030, již 80-85 mld. Kč. Přičemž pro zmiňované nejvzdálenější období je kalkulováno s relativně levnou cenou elektřiny 55-60 EUR/MWh, resp. cenou emisních povolenek 46 EUR/t. Jak je patrné níže, při příznivějších cenách ČEZ naznačuje ještě výraznější hospodaření.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4802980/dechberouci-rally-vynesla-cez-nad-800-kcakcii.html

14.7.2021 Společnost ČEZ a firma Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídicích a kontrolních systémů v jaderné elektrárně Temelín. Hodnota zakázky je v řádu miliard korun. Částečnou obnovu a modernizaci systémů zajistí Westinghouse jakožto jejich původní dodavatel. Zástupci společností to sdělili v úterý.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cez-a-westinghouse-podepsaly-smlouvu-za-miliardy-o-modernizaci-temelina-40372047#<br>

27.7.2021 Stát chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt továrny na baterie pro elektromobily, takzvané gigafactory. Na dnešní tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zájem podle něj má Volkswagen (VW), jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, a korejská LG. Havlíček a generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš dnes podepsali memorandum o podpoře plánovaného projektu. Havlíček uvedl, že jednou ze zvažovaných lokalit pro stavbu továrny na baterie pro elektromobily je areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov 1, kterou loni ČEZ odstavil.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4738394/havlicek-chceme-v-cesku-aspon-jednu-tovarnu-na-baterie-pro-auta-zajem-ma-vw-a-lg.html<br>

27.7.2021 Vláda a energetická společnost ČEZ zřejmě v úterý podepíšou memoradum o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily, takzvané Gigafactory, v Česku. Znění memoranda dnes odsouhlasila vláda, uvedl na Twitteru vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že investice má v první fázi činit minimálně 52 miliard korun a v souvislosti s ní se předpokládá vznik minimálně 2300 nových pracovních míst.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Lithium a jeho využití bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, letos v březnu oznámil, že plánuje mít do roku 2030 v Evropě šest továren na baterie. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4737501/stat-a-cez-asi-podpori-memoradem-gigafactory-prvni-investice-ma-byt-52-miliard-korun.html<br>

26.7.2021 Nárůst provozního zisku až o 50 procent. Právě v návaznosti na předpokládané vyšší ceny elektřiny v budoucnu, včetně emisních povolenek, a také vyšší stabilnější výrobě nejlevnější energie skupiny z jádra, očekává ČEZ vylepšení hospodaření. Oproti loňskému zisku EBITDA ve výši 57 mld. Kč, by v polovině dekády měl činit 65-70 mld. Kč. O dalších 5 let později, tedy v roce 2030, již 80-85 mld. Kč. Přičemž pro zmiňované nejvzdálenější období je kalkulováno s relativně levnou cenou elektřiny 55-60 EUR/MWh, resp. cenou emisních povolenek 46 EUR/t. Jak je patrné níže, při příznivějších cenách ČEZ naznačuje ještě výraznější hospodaření.

Důležitým parametrem pro akcionáře je jistě výše zadlužení firmy. ČEZ v této dekádě zmiňuje CAPEX (investiční výdaje) v souhrnné výši 500-550 mld. Kč. Grafické znázornění v prezentaci bez bližšího měřítka naznačuje, že vlastně až desítky miliard z toho by mohly být použity také na akvizice. Každopádně i přes navýšení investic má ČEZ stále generovat pozitivní cash flow a zadlužení v roce 2030 zůstat pod trojnásobkem zisku EBITDA (v roce 2020 činil poměr 2,2). Vzhledem ke zmiňovanému plánovanému růstu provozního zisku, ale tedy vlastně v reálných číslech k poměrně značnému navýšení zadlužení. A otázkou do budoucna, která je vlastně věštěním z křišťálové koule, kde budou úrokové sazby. Tedy parametr, který tak značně může promluvit do konečného hospodářského výsledku.

https://www.kurzy.cz/zpravy/603169-cez-v-budoucnu-ocekava-rocni-provozni-zisk-az-85-miliard-korun/ 

20.5.2021 ČEZ: Navrhovaná dividenda 52 Kč/akcii odpovídá celkové hodnotě 28,0 mld. Kč (vypočteno z celkového počtu vydaných akcií) a představuje 122 % konsolidovaného čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy. ČEZ dnes představil strategii pro obnovitelné zdroje na příštích deset let. Do roku 2030 hodlá snížit emise o 55 procent, podíl výroby elektřiny z uhlí na 12,5 procenta, a do stejného roku vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6 gigawattů, převážně fotovoltaických elektráren. Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni meziročně klesl z předloňských 14,5 miliardy korun na 5,5 miliardy Kč, tedy o 62 procent. Za poklesem podle firmy stály vyšší tvorba opravných položek kvůli prodeji rumunských aktiv, zhoršení podmínek pro uhelnou energetiku a zdražení emisních povolenek. Po očištění o mimořádné nepeněžní vlivy ale čistý zisk vzrostl o 21 procent na 22,8 miliardy korun. Právě z očištěného zisku se dividenda vyplácí. Tržby skupiny stouply meziročně o čtyři procenta na 213,7 miliardy korun, což je nejvíce od roku 2013.

Skupina při představování výsledků za letošní první čtvrtletí 11. května uvedla, že výnos z prodeje rumunských aktiv dosáhl 24,6 miliardy Kč. Prodej bulharských aktiv je předpokládán na konci tohoto kvartálu. Pokračuje polská divestice. U ní ČEZ očekává předložení závazných nabídek také v tomto čtvrtletí. Prodej polských aktiv předpokládá na přelomu roku 2021 a 2022. Kromě toho ČEZ uvažuje o odprodeji majetku v Turecku, tamní trh je ale "opravdu složitý a aktiva v tomto regionu jsou zajímavá spíše pro lokální hráče.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4679368/cez-navrhuje-dividendu-52-korun-na-akcii-vyssi-byla-jen-jednou.html<br>

16.3.2021 Skupina ČEZ loni zvedla očištěný čistý zisk meziročně o 21 % na 22,8 miliardy Kč, sama ve své prognóze počítala s 23 miliardami. Provozní zisk před odpisy EBITDA dosáhl 64,8 mld. Kč a meziročně vzrostl o 8 %. Zvýšení energetická skupina vysvětluje zejména růstem realizačních cen vyrobené elektřiny díky předprodeji na velkoobchodním trhu a díky stabilnímu provozu jaderných zdrojů. Oznámila to dnes firma. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku hospodařila s účetní ztrátou a očištěný čistý zisk skončil pod tržním odhadem, vyplývá dále z dnes představených výsledků. Akcie společnosti na pražské burze v úvodu obchodování mírně klesají, naposledy o zhruba 0,2 % na 540 Kč/akcii.

Čistý zisk skupiny loni meziročně klesl o 62 % na 5,5 mld. Kč v důsledku vyšší tvorby opravných položek v souvislosti s prodejem rumunských aktiv, ale také kvůli horším podmínkám pro uhelnou energetiku a rekordnímu růstu cen emisních povolenek. Negativní dopady pandemie nemoci covid-19 skupina vyčíslila zhruba na 3 miliardy koKčrun. Podařilo se je podle ČEZ plně nahradit především vyššími zisky z obchodování a poklesem nákladů. Provozní výnosy loni vzrostly o 4 % na 213,7 mld. Kč
Výroba elektřiny z tradičních zdrojů loni klesla o 6 %. Výroba z uhlí v ČR klesla o 16 %, zejména v důsledku růstu cen emisních povolenek postupného útlumu dosluhujících uhelných elektráren.
Výroba elektřiny ve zdrojích nové energetiky vzrostla o 4 %, zejména díky lepším povětrnostním podmínkám v zahraničí. Investice do pořízení dlouhodobého majetku dosáhly 31,2 mld. Kč, meziročně se zvýšily o 1,4 mld. Kč. Nejvíce investic směřovalo do distribuční sítě v České republice.

Ke konci loňského roku měl ČEZ prodáno 89 % letošní výroby za průměrnou cenu 45,9 EUR/MWh a 56 % výroby roku 2022 za průměrnou cenu 47,0 EUR/MWh:

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4628670/cez-loni-zvysil-ocisteny-zisk-o-21-ve-4q-skoncil-pod-odhady.html 

8.3.2021 Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech, sdělil mluvčí energetické skupiny Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cez-ma-povoleni-k-umisteni-noveho-jaderneho-zdroje-v-dukovanech-je-to-zasadni-krok-uvadi-firma-1378538<br>

12.1.2021 Páteční problémy evropské sítě s dodávkami elektřiny odvracely také české jaderné elektrárny. Jejich provozovatel, společnost ČEZ, dnes v tiskové zprávě uvedl, že operátoři obou jaderných elektráren v pátek dohromady uskutečnili přes 30 úkonů k tomu, aby pomohli situaci v síti řešit. Podle některých zdrojů byla soustava například v Rakousku na pokraji masivního výpadku dodávek elektřiny, tzv. blackoutu. Provozovatel tuzemské přenosové energetické soustavy ČEPS v tiskové zprávě dodal, že páteční stav, kdy se elektrizační soustava kontinentální Evropy potýkala s nedostatkem výkonu, neohrozil provoz přenosové soustavy ČR.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4582599/cez-patecni-problemy-evropske-site-odvracely-i-jaderne-zdroje-cr.html

19.11.2020 Zadávací dokumentace k výběrovému řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu, upozorňují podle zjištění webu iROZHLAS.cz české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí. Vládě doporučují, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Polostátní společnost ČEZ, která je investorem projektu, chce tendr vypsat do konce letošního roku  

12.11.2020 ČEZ: Z prodeje aktiv lze v 1H21 počítat s mimořádnou dividendou cca 20 Kč + řádná divi 38 Kč. Dřívější odchod od uhlí v roce 2038 by měl dopad na provoz pouze jedné zbývající 660MW uhelné elektrárny, ale výrazně by zlepšil tzv. ESG rating firmy již v blízkém období.

9.11.2020 ČEZ a britská Rolls-Royce podepsaly dohodu o porozumění v oblasti malých modulárních reaktorů, společně budou sdílet technické poznatky a detailně posoudí možnost uplatnění těchto jaderných zařízení v ČR (ČEZ)

1.10.2020 ČEZ jako první energetika v Česku po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu. Ceníky na dobu neurčitou klesnou v průměru o 9 % u elektřiny a o 11 % u plynu, uvedla dnes firma

10.8.2020 Energetická společnost ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně navýšila čistý zisk i tržby. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Důvodem jsou podle nich mimo jiné vyšší prodejní ceny elektřiny. V loňském prvním pololetí zvýšil ČEZ čistý zisk meziročně o 45 procent na 11,2 miliardy korun, tržby vzrostly o 13,8 miliardy na 100 miliard korun. Analytici odhadují, že letošní pololetní tržby ČEZ 100 miliard překonají, čistý zisk by se pak mohl pohybovat kolem 16 miliard korun. Pololetní výsledky i výsledky za samotné druhé čtvrtletí oznámí firma v úterý ráno (ČTK) 

7.8.2020 Energetická skupina ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji svých rumunských aktiv s uchazečem, který předložil nejlepší nabídku. Podle rumunských novin Ziarul Financiar je zájemcem firma Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) (ČTK) 

4.8.2020 Trojice velkých přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé stráně, Dalešice a Štěchovice II, které patří společnosti ČEZ, vyrobila v letošním prvním pololetí 652 mil. kWh elektřiny, meziročně o 23,3 % více. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier (ČTK)

16.7.2020 Nový jaderný blok v Dukovanech by stát při výstavbě mohl financovat bezúročně, za provozu se počítá s úrokem dvě procenta. Stát by měl energetické společnosti ČEZ na výstavbu poskytnout půjčku. Na stavbě by se měl podílet ze 70 procent. Zbytek by měl zaplatit ČEZ, který bude hradit také všechny případné dodatečné náklady. Vyplývá to z materiálu k modelu financování nového jaderného zdroje, který by měla v pondělí projednat vláda (ČTK) 

29.6.2020 Valná hromada energetické společnosti ČEZ dnes bude schvalovat dividendu z loňského zisku ve výši 34 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy korun a stát jako majoritní akcionář získá zhruba 12,8 miliardy korun. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 24 korun za akcii, nejnižší za 12 let. Předloni byla dividenda 33 korun za akcii (ČTK) 

18.5.2020 ČEZ Distribuce investuje do svých sítí do roku 2025 přes 83 miliard korun. Více než čtvrtina plánovaných výdajů, přes 23 miliard korun, bude směřovat do digitálních technologií. Zástupci firmy to uvedli na dnešní tiskové konferenci v transformovně v pražských Řeporyjích. Důvodem navýšení investic do distribučního zařízení je podle nich změna distribučního prostředí, kdy sílí potřeba rychlejšího přístupu k informacím, a přechod k decentrální energetice. Loni firma investovala do sítí přes 11 miliard korun (ČTK)

28.5.2020 Valná hromada energetických společností ČEZ, která se účastní v pondělí 29. června v Kongresovém centru v Praze, prozkoumává kromě návrhu představenstva na výplatě také dividendy z loňského zisku ve výši 34 korun za akcii vzít další tělo. Půjčování vhodné o vyčlenění zbývající části elektráren Mělník do dceřinné firmy Energotrans nebo prezentace informací o přípravě nových jaderných zdrojů v Dukovanech. Vyplňte na pozvánky na valnou hromadu, zveřejněné na webových stránkách firmy (ČTK)

28.5.2020  Stát hodlá půjčky energetické společnosti ČEZ peníze na plánovanou expanzi za 160 miliard korun v elektrárnách Dukovany, uvedl ve čtvrtek ministr průmyslu Karel Havlíček v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Takový krok může vláda doposud odmítala.

"Stát si půjčí zvlášť. Může si to půjčit levně", uveďtel Havlíček. Kdyby si ČEZ měl půjčku od banky, podle havlíčkových propočtů na úrocích platil osm až 10 procent ročně. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4416128/hn-stat-cezu-penize-na-nove-jaderne-bloky-pujci.html

17.3.2020 ČEZ předprodal 86% elektřiny na rok 2020 na průměrné ceně 43,6 EUR / MWh (43,2 byl stav do konce září), pro 2021 57% produkce na průměrné ceně 45,7 EUR / MWh (45,4 byl stav k září) (Reuters) ČEZ za rok 2019 s očištěným ziskem 18,9 mld. Kč při výhledu firmy 17-18 miliard. Kč. Pro 2020 očekávejte čistý zisk 21-23 miliard. Kč, EBITDA 63-65 mld.

Výroba elektřiny dosáhla 64,6 TWh, meziročně o 2 % více. V paroplynové elektrárně Počerady vzrostla díky vysoce příznivým tržním podmínkám výroba více než dvojnásobně a dosáhla rekordních 3,7 TWh. V bezemisních jaderných zdrojích se loni vyrobilo 30,2 TWh, meziročně o 0,3 TWh více. 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.