Nejvyspělejší ekonomiky světa G7 (G8)

Mezi zástupce G7 patří: Japonsko, Francie, USA, Německo, Kanada, Itálie, Velká Británie a dříve Rusko (G8, Rusko bylo vyloučeno po anexi Krymu v roce 2014). Tento seznam již plně neodráží reálnou skutečnost, chybí zde zejména Čína, Indie a Jižní Korea.

  • G7 zavádí plán: "cenový limit" o ruské ropě a zakázat námořní přepravu ropy a ropných produktů z Ruska , pokud nebudou nakupovány za omezenou cenu, a také vyzval "všechny země", aby se k iniciativě připojily v souladu s termíny dohodnutými v rámci šestého sankčního balíčku EU , tedy 5. prosince 2022 pro ropu a 5. února, 2023 pro ropné produkty. (2.9.2022). 

Země BRICS zastupují cca tři miliardy populace Země. Nejmocnější ekonomické uskupení Západu G7 má pod sebou necelých 800 milionů obyvatel (2022)

2040 Podle prognózy společnosti PwC bude hospodářská síla organizace G7, sdružující západní velmoci, jen poloviční ve srovnání se sedmi největšími nezápadními ekonomikami v čele s Čínou, Indií a Indonésií. Podíl samotné Číny na světovém HDP má v roce 2050 představovat 20 %, podíl USA 12 % .(16.12.2022)

G7, zprávy z tisku:

4.1.2024 Skupina vyspělých zemí G7 a Evropská unie jednají o plánu, podle kterého by zmrazená aktiva ruské centrální banky v hodnotě více než 250 miliard dolarů použily jako zástavu za úvěry na poválečnou obnovu Ukrajiny, píše Bloomberg. Bloomberg zdůrazňuje, že tato možnost je zatím pouze na úrovni diskuzí a politické rozhodnutí zatím nepadlo. https://www.e15.cz/ukrajina-vs-rusko-konflikt-valka-aktualne?

https://tass.ru/ekonomika/19897301

28.12.2023 Spojené státy na půdě G7 navrhují zabavení až 300 miliard dolarů (asi 6,6 bilionu korun) zmražených ruských aktiv, píše list Financial Times (FT). Ministři financí skupiny vyspělých zemí i jejich náměstci pracují na tom, aby byl návrh připravený k realizaci k druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu 24. února příštího roku. USA mají podle listu podporu Japonska, Kanady a Británie, evropské země naopak mají pochybnosti (ČTK)

  • Západní země zvažují různé možnosti postupu - od přímého zabavení ruských aktiv, až po využití jejich výnosů ke krytí úvěrů. Evropská unie se doposud pro zabavení aktiv ruské centrální banky nerozhodla, namísto toho se zabývá způsoby, jak využít jejich výnosy uložené v mezinárodním systému pro vypořádání plateb Euroclear, podle FT jde o až 191 miliard dolarů (asi 4,2 bilionu korun).
  • V diplomatických kruzích však letos rozšířil návrh, podle kterého by konfiskace financí Moskvy byla zákonná jakožto "opatření, které přiměje Rusko zastavit svoji agresi". Evropské země, kde leží většina dotyčného majetku, jsou však opatrnější a obávají se možných dopadů na finanční stabilitu i odvetných kroků Ruska. Například Itálie, která s novým rokem převezme předsednictví G7, se obává, že Moskva v reakci zakročí proti italským společnostem v Rusku. Ruská diplomacie již varovala, že v reakci na jakékoliv zabavení majetku zpřetrhá diplomatické vztahy se Spojenými státy.
  • Trojice pracovních skupin se má podle FT v následujících týdnech zabývat právními okolnostmi zabavení, způsoby provedení i snižováním potenciálních rizik a možnostmi, jak finance nejlépe využít k podpoře bránící se Ukrajiny.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5712757/usa-na-pude-g7-navrhuji-zabavit-300-miliard-usd-ruskych-aktiv.html 

22.5.2023 Skupina bohatých ekonomik G7 čelí kritice od klimatických expertů a aktivistů poté, co na víkendovém summitu v japonské Hirošimě lídři nepřijali přísnější závazky ohledně odklonu od fosilních paliv v energetice. Napsal to dnes deník Financial Times (FT). Německo a Japonsko podle něj uspěly ve snaze ponechat prostor pro využívání plynu, respektive uhlí (ČTK)

21.5.2023 Britský premiér Rishi Sunak v prohlášení na závěr summitu zemí G7 v Japonsku označil Čínu za "největší výzvu naší doby pro globální bezpečnost a prosperitu". Navázal tak i na dvě společná prohlášení G7 namířená proti Pekingu. Lídři zemí skupiny G7 poslali silný vzkaz Rusku, když do Japonska pozvali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, společně se ale zaměřili ještě na jednoho rivala - Čínu. Tak uvádí BBC jeden z hlavních závěrů summitu skupiny, v níž se sdružují USA, Kanada, Japonsko, Německo, Francie, Velká Británie a Itálie.

Ekonomickým nátlakem státy míní čínskou strategii dluhových pastí či, jak řekl americký prezidentský poradce Jake Sullivan, "nátlaková ekonomická opatření", kterými se Peking vměšuje do suverénních záležitostí jiných států.

  • Jako konkrétní příklady z praxe BBC vyjmenovává čínské sankce na Jižní Koreu za nákup amerického protivzdušného systému, sankce proti Austrálii po zhoršení vztahů Pekingu s Canberrou nebo zablokování litevského exportu poté, co země povolila zřízení tchajwanského zastupitelského úřadu ve Vilniusu.
  • Největší zbraní, kterou podle BBC státy G7 hodlají použít, jsou společné kontroly exportu, které mají zajistit, že se do rukou "zlomyslných aktérů" nedostanou žádné klíčové technologie, obzvlášť pak z vojenského a zpravodajského sektoru. Očekává se také, že si země budou pomáhat vzájemným obchodem v případě potřeby řešit jakékoliv obchodní blokády z čínské strany.

Peking by měl podle něj "tlačit na Rusko, aby zastavilo agresi na Ukrajině" a stáhlo odtud své vojáky. Země také podle ČTK Číně společně vzkázaly, že jsou proti jakýmkoliv jednostranným pokusům o změnu statu quo v jihovýchodní Asii s použitím síly nebo nátlaku, čímž zjevně varovaly před pokusem Číny o získání nadvlády nad Tchaj-wanem.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-nejvetsi-hrozba-pro-svetovou-bezpecnost-g7-vytahla-proti-cine-231282#

20.5.2023 Očekávání souhlasu USA s exportem stíhaček F-16 pro Ukrajinu oficiálně potvrdil poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Prezident Joe Biden podle něj o rozhodnutí informoval své protějšky na summitu G7.

  • V posledních několika měsících jsme se spolu s našimi spojenci a partnery zaměřili na to, abychom Ukrajině poskytli systémy a výcvik, které potřebuje, aby mohla toto jaro a léto provést ofenzivu," uvedl Sullivan.
  • Sullivan také zdůraznil, že americké stíhačky budou použity jen pro "obranné účely" a nikoliv pro útoky na ruské území. "Ukrajinci konzistentně avizují, že jsou připraveni tento požadavek splnit.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-potvrzeno-ukrajina-dostane-americke-stihacky-231269#

20.5.2023 Vedoucí představitelé G7 přijali závěrečné komuniké den před koncem summitu v Hirošimě.

  • Vyjádřili svou připravenost budovat konstruktivní a stabilní vztahy s Čínou. Vedoucí představitelé G7 znovu potvrdili důležitost stability v Tchajwanském průlivu a zavázali se k politice "jedné Číny". Lídři G7 se postavili proti čínské militarizaci Jihočínského moře.
  • Budou nadále podporovat Ukrajinu a přijmou opatření ke "zvýšení nákladů" Ruska. G7 v souvislosti se situací kolem Ukrajiny přijme opatření k "zvýšení nákladů" těch, kteří podporují Rusko.
  • Účastníci summitu volali po "světě bez jaderných zbraní" a po účinném provádění úmluv o chemických a biologických zbraních.
  • Lídři G7 znovu potvrzují svůj závazek dekarbonizace do roku 2050 a udržení nárůstu teploty na 1,5 stupně.
  • Vedoucí představitelé G7 odsoudili KLDR za její jaderný raketový program a vyzvali k "přijetí návrhů na dialog z Japonska, Spojených států a Jižní Koreje". Účastníci setkání prohlásili nepřípustnost výskytu jaderných zbraní v Íránu a vyzvali k diplomatickému řešení s JCPOA jako vodítkem. Účastníci setkání vyzvali Írán, aby nezasahoval do lodní dopravy na Blízkém východě.

  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17800405 

Vzhledem k napětí ohledně čím dál tím zjevnějším čínským hrozbám vůči Tchaj-wanu, který považuje za svou součást, se očekává nesoulad v postojích zemí G7. "Má se za to, že v některých otázkách týkajících se Číny je mezi Evropany a USA určitý rozdíl.

https://echo24.cz/a/HwZrd/zpravy-svet-summit-g7-cina-stredni-asie-konkurence-ekonomika?

12.5.2023 Nesplácení dluhu USA vážně ohrozí světovou ekonomiku, varoval MMF. Situaci řeší G7

Americký prezident Joe Biden už naznačil, že by mohl zrušit cestu na příští schůzku G7, která se uskuteční příští týden, pokud se nepodaří včas vyřešit spor o zvýšení limitu pro zadlužení. Varoval také, že pokud se nepodaří rychle zvýšit limit povolených vládních půjček ze současných 31,4 bilionu dolarů (676 bilionů Kč), mohlo by to uvrhnout americkou ekonomiku do recese.

  • Guvernér centrální banky hostitelského Japonska uvedl, že schůzka G7 se může zabývat rovněž americkou dluhovou krizí, a dodal, že skupina musí být připravena reagovat na případné dopady, jaké tato krize může mít na globální trh. "Věřím, že americké úřady udělají vše pro to, aby k tomu nedošlo. 
  • Americká dluhová krize doléhá na Japonsko velmi citelně. Země teď skupině G7 předsedá, hlavně ale drží významný podíl amerických státních dluhopisů. Z tohoto pohledu je největším věřitelem Spojených států, zatímco Čína se amerických dluhopisů postupně zbavuje. 
  • Desítky let bylo zvýšení tohoto limitu rutinní záležitostí, v posledních letech se z toho ale stalo politikum.

  • Na současný limit 31,4 bilionu dolarů vláda narazila už v lednu, ministerstvo financí ale využilo mimořádných opatření, aby vláda mohla čerpat více peněz. Ministerstvo nyní zvažuje, co podnikne dál. Yellenová nicméně varovala, že skutečně vážné problémy by mohly nastat už 1. června, kdy by Spojené státy nemusely být schopny splnit některé své finanční závazky.

  • https://echo24.cz/a/H5b7E/zpravy-svet-hrozba-recese-americka-ekonomika-zastinila-jednani-ministri-finance-g7?

23.2.2023 Skupina velkých světových ekonomik G7 se shodla, že letos navýší svou hospodářskou pomoc napadené Ukrajině na 39 miliard dolarů, tedy 871 miliard korun. Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí G7 v předvečer prvního výročí ruské invaze jednali v Indii. Vyzvali také, aby Mezinárodní měnový fond (MMF) do konce března uzavřel s Kyjevem dohodu o úvěrovém programu. Členy skupiny G7 jsou Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Spojené království a USA. Ostatní státy Evropské unie pak ve skupině zastupují předseda Evropské rady a předseda Evropské komise.

"Pro rok 2023 jsme na základě potřeb ukrajinské vlády zvýšili svůj závazek rozpočtové a ekonomické podpory na 39 miliard dolarů," stojí v prohlášení Japonska, které aktuálně schůzkám G7 předsedá. Loni v prosinci ministři financí G7 předpokládali, že na ekonomickou pomoc Ukrajině letos vyčlení 32 miliard dolarů.

  • Šéfka MMF Kristalina Georgievová začátkem tohoto týdne jednala s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem o požadavku Kyjeva na víceletý úvěrový program ve výši patnácti miliard dolarů (335 miliard korun). Ten by měl sloužit jak pro okamžitou finanční pomoc, tak na podporu reforem a poválečné rekonstrukce země.
  • https://forbes.cz/skupina-g7-se-rozhodla-letos-navysit-pomoc-ukrajine-celkem-poskytne-871-miliard/? 

16.12.2022 2040 Podle prognózy společnosti PwC bude hospodářská síla organizace G7, sdružující západní velmoci, jen poloviční ve srovnání se sedmi největšími nezápadními ekonomikami v čele s Čínou, Indií a Indonésií. Podíl samotné Číny na světovém HDP má v roce 2050 představovat 20 %, podíl USA 12 %.

Nedávná analýza globální poradenské společnosti Fathom Consulting předpovídá, že v roce 2100 bude ekonomická převaha jednoznačně na straně asijských mocností. Daleko vepředu by měla být Čína, za ní Indie a teprve pak USA. Evropské mocnosti včetně Německa i Japonsko by se ocitly za Tureckem, Indonésií, či dokonce Etiopií. 

  • Kapitalismus 21. století
  • https://ekonom.cz/c1-67143980-kapitalismus-dosud-nenasel-funkcni-alternativu-stat-se-ji-muze-umela-inteligence?

3.12.2022 Koalice (G7 a Austrálie) se dohodla na pevném cenovém stropu, který bude pravidelně vyhodnocován," citoval zdroj agenturu. Omezení na ropu by mělo začít platit v prosinci, na ropné produkty v únoru, ale západní země se zatím nedokázaly dohodnout na plynu. Americká ministryně financí Janet Yellenová navrhla stanovit strop pro ceny ruské ropy na zhruba 60 dolarů za barel.

https://ria.ru/20221104/neft-1829145188.html

11.10.2022 Lídři skupiny vyspělých zemí G7 po dnešním mimořádném jednání přislíbí Ukrajině v jejím vzdoru proti ruské invazi další pomoc, a to po takovou dobu, dokud ji bude Kyjev potřebovat. S odvoláním na návrh závěru o tom informovala agentura Bloomberg (ČTK)

2.9.2022 Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí ze skupiny vyspělých zemí G7 se dnes dohodli na zavedení cenového stropu na ruskou ropu i ropné produkty. O mechanismu stanovení cen se teprve rozhodne, informují zahraniční tiskové agentury. Rusko za těchto podmínek nechce plyn vůbec dodávat. Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že by mohlo v ČR dojít k růstu cen benzínu a nafty až na dvojnásobek aktuální ceny.

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak ve čtvrtek označil zavedení cenového stropu za "naprostou absurditu", která destabilizuje celé odvětví. Rusko podle něj nebude dodávat ropu ani ropné výrobky zemím, které stanovení cenového stropu podpoří. Opatření vejde v platnost 5. prosince pro surovou ropu a 5. února příštího roku pro zpracované ropné produkty. Jsou to stejná data, kdy v rámci šestého sankčního balíku EU proti Rusku začnou platit částečná embarga na dovoz ruské ropy a ropných produktů do EU.

Státy G7 už v červnu oznámily, že zastropování cen ruské ropy zváží jako další metodu, jak vyvinout na Rusko tlak za jeho agresi vůči Ukrajině. Rusko by za letošní rok mohlo zvýšit příjmy z prodeje ropy až na 337,5 miliardy dolarů (asi 8,3 bilionu Kč), což je o 38 procent více než loni. Vyplývá to z dokumentu ruského ministerstva hospodářství, který má k dispozici agentura Reuters.

  • Do České republiky se v loňském roce dovezlo 6,8 milionu tun ropy, meziročně o 10,8 procenta více. Polovina z toho byla dovezena z Ruska, vyplývá ze statistiky ministerstva průmyslu a obchodu. Druhým největším dovozcem byl Kazachstán.
  • https://echo24.cz/a/Sj6Gi/ceny-benzinu-dodavky-nafty-rusko-zastropovani-cen-komise-g7-putin-medvedev? 

27.7.2022 Skupina velkých světových ekonomik G7 chce do 5. prosince zavést cenový strop na ruskou ropu. Agentuře Reuters to ve středu řekl vysoký představitel G7, který si nepřál být jmenován. Dodal, že G7 se tak chce časově sladit s kroky Evropské unie. Ta se už dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba, který zásobuje Českou republiku, Slovensko a Maďarsko..

G7 podle něj chce, aby cenu ruské ropy stanovil kartel odběratelů na úrovni přesahující těžební náklady ruských firem, což by mělo Moskvu motivovat, aby pokračovala v dodávkách ropy. Zároveň by však měl být cenový strop výrazně nižší než tržní cena ropy na světovém trhu. Rusko tak bude čelit obtížné volbě, zda má přistoupit na pokles příjmů z exportu ropy, nebo o tyto příjmy po prosincovém začátku platnosti embarga EU téměř zcela přijít. 

https://echo24.cz/a/SBkka/cenovy-strop-ropa-g7-rusko-sankce-ropovod-druzba?

2.7.2022 Analytici z JP Morgan Chase, jedné z největších amerických bank, předpovídali, že ceny ropy by mohly dosáhnout 380 dolarů za barel, pokud Rusko výrazně omezí produkci ropy v reakci na západní sankce. Tento názor vede v pátek agentura Bloomberg .

  • Skupina sedmi národů pracuje na složitém mechanismu k omezení ceny ruské ropy ve snaze utáhnout šrouby válečné mašinérii Vladimira Putina na Ukrajině. Ale vzhledem k robustní fiskální pozici Moskvy si národ může dovolit snížit denní těžbu ropy o 5 milionů barelů, aniž by nadměrně poškodil ekonomiku.
  • Analytici se domnívají, že Rusko k takovému kroku může přistoupit, pokud ceny ruské ropy omezí USA a EU. V komuniké přijatém na konci summitu G7 v Německu lídři Skupiny sedmi slíbili, že zváží možnost omezení cen ruské ropy zákazem poskytování služeb pro její přepravu po moři, pokud její cena překročí strop. dohodnuté mezinárodními partnery."
  • Snížení denních dodávek o 3 miliony barelů by posunulo referenční ceny londýnské ropy na 190 dolarů, zatímco nejhorší scénář 5 milionů by mohl znamenat "stratosférických" 380 dolarů.
  • https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-01/jpmorgan-sees-stratospheric-380-oil-on-worst-case-russian-cut
  • https://tass.ru/ekonomika/15104645
  • Benzín a nafta v Česku by stály takřka 90 korun za litr, přesněji přibližně 88 korun za litr. Předpokládá to, že by jak spotřební daň, tak DPH, tak i marže rafinérií a čerpacích stanic byly na nynější úrovni. A na nynější úrovni by byl také kurs koruny k dolaru," uvedl Kovanda. "Přitom pokud by opravdu na ruskou odvetu došlo, lze předpokládat spíše další oslabení koruny vůči dolaru, jež by cenu pohonných hmot dostalo do pásma od 90 do 100 korun za litr,"
  • https://echo24.cz/a/S8Z5P/cena-ropy-pohonne-hmoty-rusko-g7-valka?
  • Spojené státy se těší na pokrok v jednáních o omezení cen ropy z Ruska včas před návštěvou americké ministryně financí Janet Yellenové v Asii, která začíná cestou do Tokia ve dnech 12. až 13. července. V rozhovoru, který v sobotu zveřejnil deník Nikkei. "Existují dobré důvody připojit se k cenovým stropům, protože sníží cenu ropy. Všechny země, které nakupují ropu od Ruska, z toho budou mít prospěch," řekl Nelson. Navíc je to podle něj výhodné i pro státy, které se ke zmíněnému mechanismu nepřipojí. Země G7 zváží možnost omezení cen ruské ropy zákazem poskytování služeb pro její přepravu po moři, pokud její náklady překročí strop.
  • Embargo uvalené Evropskou unií a Spojenými státy na nákup ruské ropy vedlo k prudkému nárůstu cen, což umožnilo Ruské federaci přesměrovat velké objemy surovin na jiné trhy, především do Asie - Indie a Číny. Kvůli tomu, i když prodává menší objemy ropy se slevou, Rusko zvýšilo své příjmy v důsledku západních sankcí, zatímco EU a USA utrpěly čisté ztráty, včetně efektu přelévání v podobě inflace.
  • Alexander Novak označil kroky směřující k omezení ceny ropy z Ruské federace za další pokus o zásah do tržních mechanismů, který podle něj může vést pouze k nerovnováze na trhu a nedostatku energie. zdrojů a následně ke zvýšení cen.

  • https://tass.ru/ekonomika/15104331

  • Ruské rozhodnutí o projektu ropy a zemního plynu Sachalin-2, ve kterém mají podíl japonské korporace Mitsui a Mitsubishi, postavilo Japonsko před těžkou volbu mezi jednotou Skupiny sedmi (G7) v tlaku na Rusko a jeho vlastními silami. energetická bezpečnost.

  • Japonská vláda hodlala zachovat účast národních společností na projektu Sachalin-2, protože to považuje za mimořádně důležité z hlediska ekonomické bezpečnosti jejich země. Dodávky LNG z Ruska pokrývají 8,8 % japonských potřeb zkapalněného plynu, většina do země přichází ze Sachalin-2.

  • https://tass.ru/ekonomika/15104477

26.6.2022 Skupina sedmi vůdců se v neděli zavázala, že během pěti let získá 600 miliard dolarů ze soukromých a veřejných prostředků na financování potřebné infrastruktury v rozvojových zemích a proti staršímu čínskému projektu Pás a stezka v hodnotě mnoha bilionů dolarů.

Americký prezident Joe Biden a další lídři G7 znovu zahájili nově přejmenované "Partnerství pro globální infrastrukturu a investice" na svém výročním setkání, které se letos konalo na zámku Elmau v jižním Německu.

  • Biden řekl, že Spojené státy během pěti let zmobilizují 200 miliard dolarů v grantech, federálních fondech a soukromých investicích na podporu projektů v zemích s nízkými a středními příjmy, které pomáhají vypořádat se s klimatickými změnami a také zlepšit globální zdraví, rovnost pohlaví a digitální infrastrukturu. Další stovky miliard dolarů by mohly pocházet od multilaterálních rozvojových bank, rozvojových finančních institucí, státních investičních fondů a dalších.
  • Evropa zmobilizuje ve stejném období 300 miliard eur na iniciativu, aby vybudovala udržitelnou alternativu k čínskému programu Iniciativy pásu a stezky, kterou čínský prezident Si Ťin-pching zahájil v roce 2013, řekla na shromáždění předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
  • Země G7 v průměru poskytují pouze 0,32 % svého hrubého národního důchodu, což je méně než polovina ze slibovaných 0,7 % na rozvojovou pomoc, "Bez rozvojových zemí však nedojde k udržitelnému oživení světové ekonomiky.

  • https://www.reuters.com/world/refile-us-aims-raise-200-bln-part-g7-rival-chinas-belt-road-2022-06-26/

26.6.2022 Spojené království, Spojené státy, Kanada a Japonsko oznámily zákaz nákupu ruského zlata v reakci na vojenskou operaci Moskvy na Ukrajině. Uvádí se to ve zprávě, kterou v neděli zveřejnil úřad britského premiéra Borise Johnsona. Jak je uvedeno ve zprávě, tato omezení, která brzy vstoupí v platnost, se budou vztahovat na dovoz nově vytěženého a zpracovaného zlata a neovlivní již nakoupené.

Nové ruské vývozy zlata již nebudou povoleny do Spojeného království, Kanady, USA a Japonska díky přísným novým opatřením, která budou oznámena na summitu Skupiny sedm (G7), který začíná dnes," uvedla Downing Street s tím, že Johnson bude jeho kolegové z G7, aby zavedli podobná opatření. "Vzhledem k ústřední úloze Londýna v mezinárodním obchodu se zlatem a paralelním akcím USA, Japonska a Kanady bude mít toto opatření globální dosah a odstraní komoditu z regulovaných mezinárodních trhů," stojí v prohlášení.

Je třeba poznamenat, že objem vývozu zlata z Ruska v roce 2021 činil 12,6 miliardy GBP (15,5 miliardy USD). Objem ruského dovozu podléhajícího britským sankcím dosáhl 13,5 miliardy liber (16,5 miliardy dolarů).

https://tass.ru/ekonomika/15035449

28.12.2021 Celosvětový hrubý domácí produkt již v příštím roce poprvé překoná hranici 100 bilionů dolarů. Předpověděla to podle agentury Reuters britská poradenská společnost Cebr. Loni přitom předpokládala, že globální HDP tuto hranici pokoří až v roce 2024.

Cebr nyní očekává, že Čína vystřídá Spojené státy na postu největší ekonomiky světa v roce 2030, tedy o dva roky později, než předpovídala loni. Indie, která je letos na sedmé příčce, by v příštím roce měla z hlediska výkonu ekonomiky předstihnout Francii a v následujícím roce Británii, píše Reuters. "Důležitou otázkou tohoto desetiletí je, jak se světové ekonomiky vypořádají s inflací," uvedl náměstek předsedy společnosti Cebr Douglas McWilliams. Varoval, že pokud se inflace nedostane pod kontrolu, mohla by světová ekonomika v roce 2023 nebo 2024 čelit recesi.

Zpráva společnosti Cebr rovněž uvádí, že Německo by se mělo v roce 2033 z hlediska ekonomického výkonu dostat před Japonsko. Rusko by se pak do roku 2036 mohlo dostat mezi deset největších ekonomik světa. Japonsko je nyní třetí největší ekonomikou světa za USA a Čínou. Německu patří čtvrtá příčka a Rusku dvanáctá, plyne z údajů společnosti Cebr.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4872955/celosvetove-hdp-pristi-rok-zrejme-poprve-prekona-hranici-100-bilionu-dolaru.html

15.6.2021 Lídři zemí Severoatlantické aliance se včera na summitu zavázali k dalšímu zvyšování výdajů na obranu, po němž dlouhodobě volají zvláště Spojené státy. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga posílí také své příspěvky do společného aliančního rozpočtu. Dřívější závazek vydávat na obranu 2 % do roku 2024 však podle společného prohlášení lídrů splní jen dvě třetiny z třicítky aliančních zemí. Česko mezi nimi podle aktuálního rozpočtového výhledu nebude (ČTK).

12.6.2021 Ekonomicky silné země ze skupiny G7 se na podnět amerického prezidenta Joea Bidena dohodly na mimořádně nákladném plánu zlepšit infrastrukturu v chudých zemích. Agentura Reuters k tomu napsala, že jde snahu omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching. Jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně. Společně pomohou rozvojovým zemím zlepšit a rozvinout infrastrukturu, ale projekty se mají týkat také klimatu, zdravotnictví a technologií. Peníze poskytnou všechny státy skupiny a zapojí také soukromé subjekty.

  • Čínská Hedvábná stezka zahrnuje investice v řádu bilionů dolarů, které mají posloužit na rozvoj od Asie po Evropu. Dohody o spolupráci s Čínou v rámci tohoto projektu podepsala stovka zemí. Zahrne výstavbu železnic, přístavů, dálnic a další infrastruktury. Podle kritiků může být projekt zneužit k šíření vlivu komunistické Číny. Peking tyto obavy označuje za pozůstatek západního imperialismu.

  • Vůdci skupiny G7, tedy USA, Kanady, Británie, Francie, Německa, Itálie a Japonska, chtějí na setkání v Caarbis Bay ukázat, že nejbohatší demokracie mohou nabídnout alternativu čínskému rozmachu.

  • Podle loňských statistik bylo zatím v rámci nové Hedvábné stezky zahájeno přes 2600 projektů za 3,7 bilionu dolarů. Peking tvrdí, že pětinu z nich závažným způsobem ovlivnila epidemie koronaviru.

  • https://www.e15.cz/zahranicni/840-bilionu-pro-rozvojove-zeme-usa-tak-chteji-spolu-s-g7-branit-cinske-expanzi-1381297 

Země G7 jednají od pátku v Cornwallu a jedním z témat má být také strategie soutěže s Čínou. Biden a ostatní podle Reuters doufají, že jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně. Společně pomohou rozvojovým zemím zlepšit a rozvinout infrastrukturu, ale projekty se mají týkat také klimatu, zdravotnictví a technologií. Peníze poskytnou všechny státy skupiny a zapojí také soukromé subjekty.

Bílý dům oznámil, že to pomůže zúžit náklady 40 bilionů dolarů (840 bilionů korun), které jsou potřebné do roku 2035 na pomoc rozvojovému světu.

"Nejde jenom o to postavit se nebo se utkat s Čínou. Dosud jsme nenabídli alternativy, které by odrážely naše hodnoty, normy a náš způsob podnikání," citoval Reuters svůj zdroj z Bílého domu.

  • USA chtějí ostatní členy G7 také přinutit ke konkrétnímu stanovisku k nucené práci v Číně a to se má objevit i v závěrečném prohlášení současného summitu. Biden si přeje, aby i ostatní dali jasně najevo, že nucenou práci považují za "urážku lidské důstojnosti a nehorázný příklad praktik ekonomické soutěže", jak je provozuje Čína. "Tlačíme na konkrétní problémy v Sin-ťiangu, kde jsou lidé vystaveni nucené práci.
  • https://www.e15.cz/zahranicni/840-bilionu-pro-rozvojove-zeme-usa-tak-chteji-spolu-s-g7-branit-cinske-expanzi-1381297

11.6.2021 V Británii dnes začne třídenní summit lídrů vyspělých zemí sdružených ve skupině G7. Setkání se v rámci své první zahraniční cesty zúčastní i americký prezident Joe Biden, nad rámec skupiny byla přizvána rovněž Austrálie, Jižní Korea a Indie. Britský premiér Boris Johnson očekává, že G7 během summitu se shodne na darování 1 miliardy dávek vakcíny proti koronaviru chudším zemím (ČTK, Reuters)

24.5.2021 Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 se blíží dohodě o zdanění nadnárodních společností. Uvolnila by se tím cesta k zavedení globální daně pro obří firmy ještě v letošním roce, píše deník Financial Times (FT). Spojené státy navrhly, aby ve světě existovala minimální daň 15 procent ze zisků globálních firem. Francie, Německo a Itálie plán považují za dobrý základ pro mezinárodní dohodu, která by se mohla schválit do července. Příští setkání ministrů financí G7 se bude konat 4. a 5. června v Londýně. Dohoda mezi členskými státy G7 by se díky pokroku v přípravných jednáních podle zdrojů FT mohla uzavřít už v pátek.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4682121/ft-skupina-g7-se-blizi-dohode-o-zdaneni-nadnarodnich-spolecnosti.html<br>

24.8.2019 Ve francouzském přímořském letovisku Biarritz v sobotu začne třídenní summit sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7)

  • Tématem bude brexit, politická krize v Itálii, obchodní válka mezi USA a Čínou, Írán, Libye a Kašmír, cla na evropská auta, digitální daň vůči gigantům Amazon a Facebook, cla Indie.
  • Bude i zvláštní debata o globální ekonomice a klimatické krizi.
  • Hlavním tématem schůzky je boj proti nerovnostem, nejen v příjme. 
  • V zájmu usnadnění jednání skončí setkání v Biarritzu bez závěrečného komuniké.
  • Možný vznik osy Washington-Londýn znepokojuje Francii a Německo, které usilují o zachování jaderné dohody s Íránem.
V roce 2018 skončila krachem, summit v Biarritzu předčasně opustil Donald Trump po neshodách s Kanadou.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...