Vohančice

Vohančice


5. ROZVOJ OBCE NA OBECNÍCH POZEMCÍCH 

 V severní části obce v trati nazývané "Haltýře", ve svahu nad obcí v těsném sousedství zastavěného území, se nacházejí rozsáhlé obecní pozemky, dnes zemědělsky využívané. Vzhledem ke svažité konfiguraci terénu a ke způsobu využití pozemků dochází při přívalových deštích k erozi a ke splachu půdy z pozemků a k ohrožování zástavby v obci. Z tohoto důvodu přistoupilo vedení obce ke koncepční změně využití pozemků a uspořádání této části území. Obec Vohančice, ležící v širší brněnské aglomeraci, se stala zejména po roce 2005 vyhledávanou lokalitou pro bydlení, především pro bydlení v rodinných domech. Velký zájem o stavební parcely vyvolává v obci potřebu kontrolovaného a koncepčního rozvoje území. V roce 2001 měly Vohančice 123 obyvatel, v roce 2019 to bylo 201 obyvatel. Předpokládá se další nárůst počtu obyvatel a z něj vyplývající potřeba vymezení nových ploch pro bydlení, veřejnou vybavenost a rozvoj území. S přihlédnutím k výše uvedeným skutečnostem obec nechala zpracovat v roce 2019 Územní studii "Lokalita Z12 - Haltýře" (zapsanou v systému Ilas), která řeší novou rozvojovou lokalitu pro bydlení v rodinných domech v území východně od silnice na Závist. Na tento dokument navazuje studie objektů občanské vybavenosti "Haltýře - západ" na pozemcích západně od silnice. Souběžně s oběma studiemi obec nechala vypracovat projekt nových prvků ÚSES a protierozního valu, jež bude urbanisticky vymezovat obě dvě rozvojové lokality ze severu. 

 Cílem všech těchto příprav má být: 

  •  udržitelný a prostorově omezený rozsah výstavby, jež bude respektovat krajinné hodnoty území (především krajinný horizont, konfiguraci terénu a dílčí krajinné dominanty...) a jež bude navazovat na zastavěné území obce 
  • kultivovaná veřejná prostranství, jejichž forma i rozsah bude do jisté míry pod kontrolou obce a jež bude vycházet z krajinných a kulturních hodnot území ‐ přínos pro stávající obec (propojení vycházkových tras, obnova a vytvoření nových "míst v krajině"...) 
  •  protierozní opatření ve svahu nad obcí, zabraňující splachu půdy při přívalových deštích

Základní architektonické principy: 

  •  Velký objem stavby je vždy rozčleněn do několika menších objemů; 
  • Domy jsou zásadně jednopodlažní;
  • Je preferována jednoduchá geometrie půdorysů a tvarů střech; 
  • Všechny objekty souboru veřejné vybavenosti1 mají shodný sklon sedlových střech 40° a jednotné materiálové a konstrukční řešení; 
  • Hlavními materiály je omítané zdivo, dřevěná okna a jednotná krytina, vycházející vstříc vystrojení fotovoltaickými panely (tmavě šedý eternit apod.); 

Provozní řešení Mateřská školka i Domy seniorů mají jeden hlavní vstup společný pro uživatele i obsluhu objektu. Dům seniorů blíže silnici (objekt OV 3) je možné obsluhovat případně také obslužnou komunikací ze severu. Obchod má z důvodu své omezené komerční plochy jeden hlavní vstup společný pro zásobování i zákazníky. Oproti tomu případné další trakty přistavěné k Obchodu v další etapě ze severu mohou být obsluhovány samostatně ze severní strany. Všechny objekty mají bezbariérový přístup. Jednotlivé byty v Domě seniorů splňují požadavky na "upravitelný byt"2. Mateřská škola má oddělitelné prostory pro rodiče od prostorů dětí a od prostorů personálu.  

Vohančice, účast v soutěžích

3. místo: obec Vohančice, Cena za krajinu 2021. Bojují proti klimatickým změnám, pomáhají přírodě, podporují rozmanitost různých druhů rostlin a živočichů, vymýšlejí, jak lépe zadržet vodu v krajině. Odborná porota vybrala do finále deset projektů.

Vohančice bojují proti splavenému bahnu 

První změny v krajině v okolí Vohančic vznikly jako reakce na splachy půdy z polí do obce při prudkých deštích. Během tří let se podařilo obci osít různými travními směsmi cca 43 hektarů erozně nejohroženějších ploch. Postupně zde vytvořili několik rozsáhlých sadů a pět nových polních cest v celkové délce 2,2 km, které rozdělily velké lány, pomohou lépe zasakovat dešťovou vodu i bránit přehřívání povrchů v letních měsících. Do krajiny přibylo 278 nových stromů a do obce samotné 124 stromů a 2460 keřů.

Nyní se Vohančice nachází asi v polovině z plánovaného záměru. V roce 2022 by se mělo začít budovat biocentrum v nivě Heroltického potoka se soustavou malých vodních nádrží a tůní. Vzniknout by měl také protierozní val či rozsáhlý genetický sad zahrnující většinu starých tradičních odrůd Tišnovska.

https://cenazakrajinu.cz/project/obec-vohancice/

Adaptace krajiny obce Vohančice

Pro obyvatele Vohančic je výsadba stromů dvakrát do roka společenskou událostí, kterou si většina z nich nenechá ujít. Jejich zapojení i aktivita obce přináší výsledky - okolní krajina změnila svůj vzhled. Tam, kde se během výrazných lijáků splachovala ornice z polí do obce, vznikly louky, rozsáhlé sady, polní cesty. Obec osela travní směsí více než 43 ha nejohroženějších ploch, přibyly stovky nových stromů a tisíce keřů.

Co opatření řeší

Soubor komplexních opatření se nachází na území o rozloze 2,5 km² a pomáhá snižovat dopady intenzivně obdělávaných polí na Vohančice i okolní obce. Prudké deště totiž dříve smývaly ze zemědělských ploch ornici a ohrožovaly i zástavbu. Díky rozsáhlému zatravnění se podařilo také zlepšit situaci s vysycháním vodních zdrojů v letních měsících severně od obce v trati Haltýře a dochází k postupnému naplňování zdejších podzemních štol (haltýřů) vodou. Přirozené zarůstání lokality navíc poskytuje úkryt a potravní možnosti ptákům a dalším drobným živočichům. Aktuálně se zde vyskytuje 22 kusů volavek. 

Původní stav

Vohančice leží v blízkosti města Tišnova a mají 194 obyvatel. Zástavba se nachází na jižní hranici katastru. Směrem od severu se do obce svažují desítky hektarů intenzivně obdělávaných polí. Na východě a západě se rozkládají lesní porosty. Kvůli stávajícím klimatickým změnám je území teplotně nadprůměrné a srážkově chudé. Pokud zaprší, jedná se převážně o přívalové deště směřující vodu do obce a společně s ní i bahno (ornici smytou s povrchu polí). Stávající smrkové lesní porosty navíc napadl kůrovec a stromy zhruba na 20 ha ploše se budou muset odtěžit. Tím se zvýší rozsah ploch se sníženou retencí srážkové vody a ohrožených erozí.
Obec trpí silným nedostatkem vody. V minulých letech se voda musela do Vohančic dokonce dovážet. V roce 2018 proto obec vydala veřejnou vyhlášku (platnou i v zimních měsících), která upravuje spotřebu vody na obyvatele a den množstvím 100 litrů. Zakazuje také využití pitné vody k napouštění bazénů a pro zálivku. V trati Haltýře severně od obce se nacházejí podzemní štoly (haltýře), které v minulosti zásobovaly části obce vodou. V současnosti jsou tyto zdroje vyschlé, což omezuje možnost nové výstavby. Nedostatek vody se obec pokouší řešit vrtem hlubokým 225 m, ten je zatím vyhlouben do 203 m. 

Kolik to stálo

Náklady na zatravnění, výsadby, dokumentaci, realizace protierozního valu činí zhruba 16,8 milionů Kč. Částku 13,4 milionu Kč pokryla dotace, zbytek hradila obec Vohančice ze svých zdrojů.
Opatření obci ročně uspoří zhruba 100 tisíc Kč za vyčištění a opravu kanalizace, 50 tisíc Kč za opravu veřejných cest, v neposlední řadě i za ochranu soukromého majetku (nelze vyčíslit).

Realizace: 1/2019 - 31/12 2021, Petr Blahák obec@vohancice.cz 

https://www.adapterraawards.cz/Databaze/2022/Adaptace-krajiny-obce-Vohancice

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...