Projekt živá půda

Živá půda je projekt neziskových organizací, který pomáhá zastavit masivní znehodnocování půdy. Vlastníkům radí, jak zlepšit kvalitu jejich půdy a zhodnotit ji. Zemědělcům pomáhá hospodařit lépe a udržitelně. Veřejnost zapojujeme do monitoringu eroze. Politiky přesvědčuje o nutnosti změnit zákony tak, aby půdu skutečně chránily. 

https://www.ziva-puda.cz/

https://www.ziva-puda.cz/Pribehy/Farma-Blatnicka, https://www.farmablatnicka.eu/cs/

https://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/

  • 4302/12 můj pozemek

Z českých polí zmizí kvůli erozi 21 milionů tun ornice ročně. To je, jako bychom si nechali každý rok odvézt z našich polí 1 a půl milionů tatrovek naložených tou nejúrodnější vrstvou půdy, jejíž obnova bude trvat stovky let. Takové množství ornice představuje finanční ztrátu 4,2 miliardy korun

Víc než 3 miliony lidí v Česku vlastní kousek pole, louky, zahrady. Víte, jak se na vaší půdě hospodaří? V pronajímaném domě byste si nenechali vytrhat parkety, rozbít okna, ani otlouct omítku. Nenechte si znehodnocovat majetek. Pečovat o půdu se vám vyplatí. Ukážeme vám jak na to. 

Každý vlastník může ovlivnit, jak se na jeho půdě hospodaří prostřednictvím pachtovní smlouvy. V Česku vlastní zemědělskou půdu každý třetí. Pokud ne přímo vy, tak pravděpodobně někdo ve vaší rodině nebo vám blízký, a můžete tak ovlivnit, zda se k půdě budeme chovat udržitelně nebo ji necháme drancovat.
Problém je, že pachtovní smlouvy jsou často pro vlastníky nevýhodné, protože někteří zemědělci zneužívají jejich neznalosti. Ve třech krocích poradíme, jak se tomu vyvarovat, a pomůžeme vám nastavit férovou pachtovní smlouvu. Můžete postupovat krok za krokem, pokud se chcete v problematice lépe zorientovat, nebo jít přímo na generátor pachtovních smluv. Pokud hledáte udržitelně hospodařící pachtýře, propojíme vás s nimi.

Nabízíme vám 20 konkrétních opatření pro lepší půdu. Některá můžete kombinovat současně, jiná střídat po sezónách (např. jeden rok statková hnojiva, následující zelené hnojení/meziplodiny). Na větších pozemcích můžete kombinovat na různých místech současně i jinak nekompatibilní opatření, např. zatravnění a orbu po vrstevnici. Trvale zatravníte část pozemku v místě údolnice, na svažité ploše budete orat a sít po vrstevnicích, na podmáčené části ponecháte dočasný polní mokřad nebo na části vysejete čejkoviště.

Pokud si nejste jistí, které opatření je pro váš pozemek nejvhodnější, rádi vám poradíme. Napište nám na poradna@ziva-puda.cz. 

3.9.2021 Blížící se konec pachtovního roku znamená pro vlastníky ideální příležitost změnit hospodaření na své půdě. Do 30. 9. se mohou domluvit na udržitelnějším způsobu hospodaření nebo dát výpověď zemědělci, který si jejich pozemek aktuálně pronajímá.

"Většina vlastníků, kteří o možnosti vypovědět pacht uvažují, váhá hlavně proto, že se bojí nejistoty. Myslí si, že budou muset okamžitě najít nového zemědělce a situaci vyřešit, ale realita je taková, že na dohodu se stávajícím pachtýřem nebo nalezení nového mají většinou nejméně rok," říká Martin Smetana, který radí vlastníkům i zemědělcům, jak se o půdu lépe starat.

Sám má s půdou bohatou zkušenost. Po studiích botaniky, zoologie a ekologie začal hospodařit na jižní Moravě a se svým projektem obnovy krajiny na Zálúčí u Blatničky vyhrál v soutěži Adapterra Awards 2019 pořádanou Nadací Partnerství a ke změně přístupu inspiroval už mnoho dalších vlastníků.

"Mám za sebou už mnoho nákupů půdy, výpovědí pachtovních smluv i sepsání nových, takže vím, že to může vypadat na první pohled náročně a zdlouhavě. Kdyby se na nás obrátila alespoň desetina vlastníků se zájmem něco změnit, kvalita půdy v Česku by se výrazně zlepšila. Proto jsme se v projektu Živá půda rozhodli poskytovat poradenství zdarma," říká Smetana.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tri-miliony-lidi-mohou-zlepsit-stav-zemedelske-pud-v-cesku-upozornuje-projekt?